Nejlepší pračky s horním plněním 2023

Vrchem plněná pračka je vhodným spotřebičem v mnoha domácnostech, a to s ohledem na její kompaktní rozměry. Ať už máte problém se zády, anebo nemáte příliš místa v bytě, je to ta pravá volba. Pračka s vrchním plněním šetří místo ve vaší koupelně díky své šířce. Prostor nezabírají ani dvířka, která se otevírají nahoru. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší pračky s horním plněním pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší pračky s vrchním plněním (Test 2023)

VzhledModelEnergetická třídaKapacitaSpotřeba energieSpotřeba vodyÚčinnost odstřeďováníHlučnost odstřeďováníDostupnost
Whirlpool TDLR 5030L EU/N recenze a testWhirlpool TDLR 5030L EU/ND5 kg65 kWh/100 cyklů41 l/1 cyklusC76 dB
AEG LTN7C562C recenze a testAEG LTN7C562CB6 kg48 kWh/100 cyklů43 l/1 cyklusB79 dB
Indesit BTW S60300 EU/N recenze a testIndesit BTW S60300 EU/ND6 kg64 kWh/100 cyklů42 l/1 cyklusD78 dB
Electrolux EW2TN5061C recenze a testElectrolux EW2TN5061CD6 kg65 kWh/100 cyklů40 l/1 cyklusC75 dB
Candy CSTG 482DVE/1-S recenze a testCandy CSTG 482DVE/1-SF8 kg91 kWh/100 cyklů44 l/1 cyklusB81 dB

Zobrazit celou nabídku

Typy praček

Pračky se rozdělují na tři základní typy podle způsobu plnění a podle rozměrů. Dále existují také kombinované pračky se sušičkou, které toto rozdělení doplňují.

Pračka s předním plněním – Plní se zepředu a dvířka se otevírají do prostoru, s čímž je nutné počítat při výběru místa pro pračku. Pračka s klasickými rozměry vyniká větším počtem programů a plnohodnotnou kapacitou bubnu. Je vhodná pro větší rodiny do dostatečně velké místnosti. Na trhu najdete nejvíce modelů právě v této kategorii.

Podívejte se na výběr nejlepších praček s předním plněním.

Slim pračka – Jedná se o pračku s předním plněním s upravenými rozměry. Její hloubka bývá méně než 40 cm, což se promítá do menší kapacity bubnu. Často ji pořizují menší rodiny nebo jednotlivci z důvodu nedostatku místa. Úzké pračky nejsou ochuzeny o užitečné funkce, které jsou typické pro pračky s klasickými rozměry.

Podívejte se na výběr nejlepších úzkých slim praček.

Pračka se sušičkou – Kombinace pračky a sušičky se týká pouze plnohodnotných typů praček s předním plněním a úzkých/slim verzí. Pračky vrchem plněné se v této kombinaci nevyrábějí. Pro některé situace je kombinovaná pračka se sušičkou jedinou možnou volbou, avšak spojení dvou spotřebičů do jednoho má i své určité nevýhody.

Podívejte se na výběr nejlepších praček se sušičkou.

Pračka s horním plněním – Dvířka se nachází na vrchní straně pračky a otevírají se nahoru. Je užší než další typy a vyšší, což jsou její největší výhody. V důsledku toho se uživatel nemusí příliš ohýbat, je tedy vhodná i pro seniory. Nad pračku nelze umístit skříňka nebo police z důvodu otevírání dvířek, celkově však ušetří místo a je vhodná do menších prostor. Nabídka funkcí a programů je obvykle menší, avšak některé sofistikované modely mohou být výjimkou. Právě o tomto typu praček pojednává tento článek.

Nejprodávanější pračky s vrchním plněním na trhu

Nejprodávanější pračky s vrchním plněním jsou značek Whirpool, Candy, AEG a Indesit.

Specifika výběru pračky s horním plněním

Před koupí pračky s horním plněním je třeba změřit prostor, kde bude spotřebič stát. Po zvolení správných rozměrů spotřebiče sledujte veškeré jeho parametry. Velmi důležité jsou vlastnosti motoru, kapacita bubnu a energetická třída, což ovlivní celkové výdaje za praní. Hlučnost si zjistěte v případě, že máte sousedy. Nezapomeňte si zjistit, zda má pračka všechny požadované funkce a naopak zvažte, zda neplatíte za něco, co nevyužijete.

Rozměry pračky

Právě atypické rozměry jsou tím, proč se většina spotřebitelů o pračky s vrchním plněním zajímá. Vrchem plněná pračka vyniká svou menší šířkou, která se pohybuje okolo 40 centimetrů. Výška je u horem plněných modelů mírně větší než u předem plněných, a to obvykle 85 až 90 cm. Hloubka se již pohybuje okolo standardních 60 cm.

Parametry energetického štítku

Ty nejdůležitější vlastnosti spotřebiče najdete shrnuté na energetickém štítku.

 • Kapacita bubnu – Velice důležitou vlastností je kapacita, kterou volte podle počtu členů v domácnosti nebo podle množství obvykle praného prádla.
 • Energetická třída – Je prioritním údajem na štítku, který značí, jak úsporný spotřebič je. Třída se uvádí písmeny A až G.
 • Spotřeba elektřiny a vody – Díky údaji lze vypočítat přibližné náklady na praní.
 • Doba trvání pracího cyklu – Uvádí se v hodinách a minutách při použití základního programu.
 • Účinnost odstřeďování – Údaj napoví, jak dlouho bude nutné prádlo sušit, ať už na šňůře nebo následně v sušičce.
 • Hlučnost spotřebiče – Uvádí se v decibelech (dB). Údaj napoví, jak moc vás bude pračka při praní rušit.

Kapacita bubnu

Pohybuje se v rozmezí 4 až 8 kg. Vrchem plněné pračky mají menší kapacitu než pračky plněné předem.

 • Kapacita okolo 4 kg – Je dostačující pro jednotlivce, maximálně pro páry.
 • Kapacita 5 až 6 kg – Uspokojí páry a menší domácnost.
 • Kapacita 8 kg a více – Je vhodná pro větší rodiny a na praní velkých kusů prádla, jako je povlečení a jiné. Takto objemných praček s vrchním plněním však na trhu příliš není.

Energetická třída

Vybírejte co možná nejúspornější model, aby bylo praní co nejméně nákladné a také šetrnější k životnímu prostředí. Všechny údaje naleznete přehledně na energetickém štítku. Ten má od roku 2021 novou podobu. Na barevné stupnici se nově uvádí písmena A až G. A je nejúspornější a je zobrazeno zeleně, před žlutou a oranžovou postupuje stupnice až k nejméně úspornému, červenému písmenu G.

Při koupi té nejúspornější pračky musíte počítat s vyšší cenou, při častém praní se vám ale náklady na pračku díky úspoře vrátí. Nejčastěji u praček s vrchním plněním narazíte na třídy B, C nebo D.

Spotřeba vody a elektřiny

Při dnešních stoupajících cenách je důležitá také spotřeba vody. Ideální hodnotou je méně než 40 litrů, spotřeba vody na jeden prací cyklus 40 až 50 l je ale stále velmi dobrá. Kvalitní modely jsou vybaveny 6. smyslem, který přizpůsobí spotřebu vody podle množství prádla a podle míry znečištění.

O spotřebě elektrické energie na štítku informuje také hodnota v kWh na 100 pracích cyklů při použití základního programu.

Účinnost odstřeďování

Hodnoty se u jednotlivých modelů příliš neliší. Účinnost odstřeďování se značí opět písmeny A-G a určuje, kolik vlhkosti v prádle po ždímání zůstane. Závisí na tom doba následného sušení prádla. O odstřeďování informuje i počet otáček.

Počet otáček

Na novém energetickém štítku se již tento údaj neuvádí, sledovat jej však dává stále smysl. Standartně u těchto praček narazíte na 1000 až 1200 otáček za minutu, což je i minimální doporučená hodnota, abyste docílili kvalitně vyždímaného prádla a nemuseli ho dlouho sušit. Při nastavení otáček je nutné myslet na vlastnosti prádla. Jemné prádlo mohou vysoké otáčky zničit, proto volte maximálně 800 otáček.

Hlučnost

Důležitý parametr hlavně pokud máte sousedy nebo je pračka umístěna blízko obytného prostoru. Pokud bude vaše pračka umístěna v technické místnosti, údaj vás příliš zajímat nemusí. Hlučnost se udává v decibelech a většinou se setkáte s 50 až 80 dB. Rozdíl je mezi hlučností při praní a hlučností při odstřeďování. Hlučností nižší než 50 dB při praní a nižší než 70 dB při odstřeďování se pyšní lepší modely. Na štítku se uvádí hlučnost při odstřeďování pro program Eco.

Typ motoru

Jedná se o důležitější parametr, neboť na motoru závisí životnost celé pračky a další vlastnosti. Do praček výrobci dávají jeden ze 3 druhů motorů.

 • Uhlíkový – Klasický motor, fungující díky řemenům, řemenici a bubnu. Energie je přenášena uhlíky, které se opotřebovávají a nemají dlouhou životnost. Nevýhodou je také hlučnost a vyšší spotřeba kvůli tření. Je však nejlevnějším typem.
 • Invertorový – Bezuhlíkový typ vedený elektronicky přímo. Hladký chod zajišťuje nízkou hlučnost a vibrace jsou sníženy, stejně jako opotřebovávání. Má tedy delší životnost.
 • Direct drive – Kvalitnější moderní modely jsou vybaveny sofistikovaným motorem, který je umístěn v ose bubnu. Jedná se o poddruh invertorového motoru. Nepotřebuje přenosový řemen, má nízkou hlučnost a dlouhou životnost.

Funkce a programy

Obvykle pračky s vrchním plněním nedisponují velkým počtem programů ani sofistikovanými funkcemi. Pouze ty nejdražší a nejlepší pračky s horním plněním nabídnou větší programovou nabídku a moderní funkce.

 • Displej – Zajištuje snadné ovládání a přehled. Ne všechny vrchem plněné pračky jím disponují.
 • Odložený start – Po nastavení vyhovujícího času můžete mít prádlo vyprané tehdy, když se vrátíte z práce. Tato funkce bývá standardem.
 • Zvukový signál – Upozorní na konec praní.
 • Dětská pojistka – Pro bezpečnější domácnost, ve které se nachází malé děti.
 • Parní funkce – Dezinfikuje, osvěžuje a vyhlazuje prádlo. U praček plněných vrchem se jedná o velmi raritní funkci.
 • Smart funkce – Chytré funkce informují po propojení s telefonem o závadách, o průběhu praní nebo zajištují stahování nových programů.
 • Automatické dávkování pracího prostředku – Dávkuje se z nádržky, kterou doplníte pouze jednou za čas.
 • Čištění pračky – Automaticky se propláchne buben a zásuvky na prací prostředky.
 • Fuzzy logic/ šestý smysl – Moderní programy, které přizpůsobí množství vody, pracího prostředku a délku praní na základě hmotnosti prádla. 6.smysl se řídí podle nastaveného typu tkaniny a zvolí vhodnou teplotu, délku programu a vhodný počet otáček.
 • Aquastop / AquaControl / AquaSafe – Chrání domácnost před vytopením při poruše pračky a okamžitě zastaví přívod vody díky monitorovacím systémům a senzorům.

Cena praček s horním plněním

Pračky s horním plněním by se daly rozdělit do třech cenových kategorií. Méně úsporné pračky s omezenou nabídkou funkcí pořídíte levně již od 5000 Kč. Mají menší kapacitu, menší maximální počet otáček a často i hlučnější chod. Efektivnější a zároveň nejoblíbenější modely se smart funkcemi, lepšími hodnotami spotřeby a pokročilými technologiemi seženete za cenu od 8000 Kč do 13000 Kč. Ty nejlepší pračky s vrchním plněním stojí více než 15000 Kč.

Nejlepší značky praček s horním plněním

U praček s horním plněním mají uživatelé o něco menší výběr než u modelů plněných předem. I v této kategorii ale narazíte na kvalitní pračky od předních výrobců.

Pračky s vrchním plněním AEG

Pračky od německého výrobce AEG se řadí mezi nejpropracovanější a zároveň nejdražší. Kapacitu mají najčastěji 7 kg a energetickou třídu od B po méně úsporné E. U některých modelů narazíte na doživotní záruku na motor, parní programy pak ocení alergici nebo rodiče malých dětí.

Pračky s vrchním plněním Electrolux

Patří do střední cenové třídy. Nabízí kvalitní vrchem plněné pračky nejčastěji s kapacitou 6-7 kg s 1200 otáčkami za minutu. Pračky jsou obohaceny o užitečné funkce a programy, jako například AutoSense. Ten nastaví automaticky čas a množství vody pro účinné praní.

Pračky s vrchním plněním Miele

Pračky od Miele patří mezi nejdražší, ale také nejkvalitnější. Funkce ComfortLift zajistí snadné otevírání dvířek, buben se automatický natočí otvorem nahoru pro ještě větší komfort. Díky speciální úpravě povrchu bubnu se nemusíte o své oblečení bát.

Pračky s vrchním plněním Whirpool

Pračky americké značky Whirpool seženete i v nižší cenové kategorii od 5000 Kč. 20letá záruka na motor DirectDrive u některých modelů potěší. Nejvíce praček má energetickou třídu C nebo D. Značka Whirpool se vyznačuje dlouholetou tradicí a dobrou kvalitou.

Jaké má pračka s horním plněním rozměry?

Vrchem plněná pračka má menší šířku než klasické nebo slim pračky, pohybuje se okolo 40 cm. Na výšku má však více než předem plněné modely, a to nejčastěji 85 až 90 cm. Hloubka se pohybuje okolo 60 cm, což je již standardní rozměr. Díky šířce je vhodná do menších prostor, počítat je ale třeba s větší výškou nejen kvůli otevírání víka směrem nad pračku.

Je vrchem plněná pračka lepší než slim?

Pračka s horním plněním má obecně horší parametry než slim pračka s předním plněním. Co se týče rozměrů, obě jsou vhodné do menších místností, vrchem plněná je užší, slim má menší hloubku. Pokud se nechcete příliš ohýbat, volte vrchem plněnou, neboť je vyšší. Pokud toužíte po lepší vybavenosti, volte více vybavenou slim verzi.