Vybíráme nejlepší pračku se sušičkou

Mezi velkými spotřebiči získávají na oblibě sušičky prádla, ovšem některé domácnosti si ji z důvodu nedostatku místa nemohou dovolit. Kombinovaná pračka se sušičkou je řešením pro takový problém. Pračka a sušička v jednom má však ve srovnání se dvěma samostatnými spotřebiči i své nevýhody. K těm patří především nepoměr prádla pro vyprání a sušení v rámci jednoho cyklu, kdy kapacita sušička je obvykle nižší než pračky. Buď budete prát jen takový objem, který pak můžete v sušičce usušit, nebo budete sušit jen selektivní prádlo a zbytek z bubnu pračky vyndáte. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší pračky se sušičkou pro rok 2021, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší kombinované pračky se sušičkou (Test 2021)

Recenze praček se sušičkou

Bosch WVH30542EU

Bosch WVH30542EU recenze a test

K nejprodávanějším modelům se řadí kombinovaná pračka se sušičkou Bosch WVH30542EU, která pojme 7 kg prádla pro praní a 4 kg pro sušení. Disponuje 1500 otáčkami za minutu při ždímání, nízkou hlučností, což jí činní vhodnou například do bytu a rovněž spotřeba vody je malá, díky úsporným pracím programům. Z funkcí lze zmínit VarioPerfect, optimalizující praní na základě úspory času nebo energie a AutoDry, která nabízí časově řízené programy.

Pro – Nízká hlučnost a spotřeba
Proti – Nižší kapacita bubnu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Whirlpool WWDC 8614

Whirlpool WWDC 8614 recenze a testPračka se sušičkou Whirlpool WWDC 8614 má prakticky vyvážený poměr kapacity prádla pro praní a sušení (8 a 6 kg), spolu s účinností třídy A pro obě funkce. Sušička je pak kondenzačního typu. Spotřebič disponuje funkcemi pro šetrnou péči o tkaniny, parním programem proti pomačkání vláken a speciálním programem na vlnu. Pomocí senzorů a snímačů navíc vyhodnocuje a upravuje prací a sušící cyklus k dosažení časové, vodní či energetické úspory.

Pro – Kapacita sušení a poměr k množství pro praní
Proti – Nižší otáčky ždímání

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux EWW 1685 SWD

Electrolux EWW1685SWD recenze a testDalší pračka a sušička v jednom je Electrolux EWW 1685 SWD, u které najdete invertor motor a sušičku s tepelným čerpadlem. Poměr náplně praní a sušení je v tomto případě horší. Usušíte totiž jen polovinu toho, co můžete maximálně vyprat. Naopak co potěší, je neobvykle vysoký počet otáček při ždímání. To se samozřejmě přenáší na nižší spotřebu sušičky díky potřebě kratšího času sušení. Mimo velké množství programů na sušení i praní je obzvláště praktická funkce Aquastop pro předejetí vytopeného bytu.

Pro – Ždímání až 1600 ot/min, funkce Aquastop
Proti – Poměr praní a sušení, pouze 8/4 kg

ZOBRAZIT NABÍDKU

Indesit XWDE 961480X WSSS

Indesit XWDE 961480X recenze a testKombinovaná pračka Indesit XWDE 961480X WSSS disponuje největší kapacitou bubnu (praní i sušení), kde pojme prádlo v poměru 9/6 kg. Vyšší kapacita má vliv i na zvýšenou spotřebu, která je při referenčních hodnotách 6,12 kWh. Energetická třída i účinnost praní a sušení je ve třídě A. Sušička nabídne 12 a pračka 16 programů, přičemž je zde také funkce zrychleného procesu, kdy za 45 minut budete mít prádlo vyprané i vysušené.

Pro – Velká kapacita praní a sušení
Proti – Zvýšená spotřeba energie

ZOBRAZIT NABÍDKU

Samsung WD 80J6410AW

Samsung WD80J6410AW recenze a testSamsung WD 80J6410AW patří k zajímavě zpracovaným pračkám se sušičkou a stejně tak disponuje zajímavými funkcemi. Co se týče zpracování, tak zaujme především buben s otvory ve tvaru diamantů. Mezi programy je například Bubble Soak, což je program s intenzivním působením pěny u silně zašpiněného prádla. Funkce samočištění se zase po každém sušícím cyklu postará o kondenzační filtr, takže ho nemusíte čistit ručně.

Pro – Samočištění kondenzačního filtru sušičky
Proti – Průměrné otáčky ždímání

ZOBRAZIT NABÍDKU

LG F84G6TDM2N

LG F84G6TDM2N recenze a testPračka se sušičkou LG F84G6TDM2N nabídne spíše průměrné hodnoty jak v kapacitě bubnu (8 a 5 kg), tak v otáčkách při ždímání (1400/min). Kromě moderního designu se může pyšnit rovněžmnožstevní automatikou nebo systémem praní a sušení. Díky funkci 6 motion je totiž schopná pracovat v šesti směrech pohybu. Pro obsluhu je u tohoto modelu dotykový displej spolu s otočným knoflíkem. Navolit si také můžete mezi 13 pracími a 8 sušícími programy.

Pro – Šest směrů pohybu, množstevní automatika
Proti – Průměrný počet otáček ždímání

ZOBRAZIT NABÍDKU

Candy CSW 485D-S

Candy CSW 485D-S recenze a testCandy CSW 485D-S se řadí k levným pračkám se sušičkou. I přes to má nejlepší hodnocení v energetické třídě, stejně jako v účinnosti sušení i praní, a to ve všech případech se známkou A. Kde však tato kombinovaná pračka pokulhává, je spotřeba vody (115 litrů na běžný cyklus). Domácnostem s dětmi přijde vhod bezpečnostní zámek u dvířek a všeobecně pak ochrana proti úniku vody nebo přepěnění. Pokud máte rádi technologické vychytávky, můžete si pračku se sušičkou propojit s mobilním telefonem přes NFC a dokonce rozšířit počet programů z 16 až na 40. Součástí jsou dále statistiky včetně čerpání energií.

Pro – Propojení s chytrým telefonem
Proti – Vyšší spotřeba vody

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat pračku se sušičkou

Pračka a sušička v jednom nebo zvlášť?

U kombinovaných zařízení běžně dochází ke kompromisům, které mohou značně ovlivnit vhodnost či nevhodnost spotřebiče pro určitý styl využití. Máte-li dům a dostatek prostoru, je lepší vzít samostatnou pračku a sušičku. Jejich provozní náklady bývají nižší a nemusíte se omezovat špatným poměrem kapacity bubnu pro praní a sušení. Pračka a sušička v jednom bude mít zase nižší pořizovací náklady a jak už bylo zmíněno v úvodu, do malého bytu vám ani nic jiného nezbyde než pořídit kombinované zařízení. Musíte se ovšem smířit s vyšší spotřebou energie, nepoměrem kapacity bubnu i méně dokonalého usušení.

Spotřeba energie a vody

Spotřebu energie na jeden cyklus najdete na energetickém štítku spotřebiče. Typicky se vztahují k běžnému pracímu a sušícímu programu, přičemž hodnota se pohybuje kolem 5,4kWh za cyklus. Výrobce uvádět tři cykly, kterými pračka se sušičkou během procesu prochází. Jedná se o praní, ždímání a sušení. Na štítku je také zmíněna spotřeba pračky (bez sušení). Ta má o dost nižší hodnotu v kWh, ale na druhou stranu spotřebovává logicky významné množství vody.

Hlučnost

Pořizujete-li si pračku se sušičkou do bytu, kam se tento kombinovaný spotřebič hodí nejvíce, měli byste brát v potaz také hodnoty hlučnosti. Výběrem tiché kombinované pračky předejdete zbytečným diskuzím se sousedy ohledně generovaného hluku.

Kapacita bubnu a rozměry

Kapacita pro praní a sušení se u kombinované pračky liší. Sušit lze jen zhruba 2/3 maximální kapacity pračky. Proto zvažte, hlavně u větších domácností, pořízení nejobjemnějšího modelu, který je k dispozici. Ty s velkou kapacitou se pohybují okolo 9 kg pro praní a 6 kg na sušení. Rozměry pračky se sušičkou jsou dost podobné jako u běžné pračky. Lze vybrat modely širší i menší, například s hloubkou 45 cm. Pozornost dále věnujte vyčnívajícím částem jako je odpad nebo ovládací prvek.

Účinnost (praní, ždímání, sušení)

Stejně jako má spotřeba návaznost na energetickou třídu, má hodnocení rovněž účinnost praní, sušení a ždímání. Pohybuje se na škále od A po G. Většina lepších praček se sušičkou má třídu účinnosti A, s horšími se setkáte spíše výjimečně, ale je dobré to kontrolovat.

Senzory a automatika

Činností senzorů a automatiky je šetřit vaše prádlo, snižovat opotřebení spotřebiče a náklady na provoz, spolu s dobou procesu. Množstevní automatika je v podstatě sada snímačů a senzorů, které během praní a sušení regulují proces programu podle množství prádla, vlhkosti či teploty uvnitř bubnu. Název funkce, která to celé zaštiťuje, se může lišit mezi jednotlivými výrobci.

Prací a sušící programy

Kombinovaná pračka se sušičkou má typicky méně pracích a sušících programů než samostatná zařízení. Stále jich je dostatek a dost možná pro vás budou i přehlednější. Standard tvoří programy pro nejběžnější typy textilií, některé modely pak nabídnou urychlený program (na menší objem prádla), speciální programy pro odstranění vláken a žmolků, či různé stupně sušení od šetrného, po intenzivní.

Aquastop

Aquastop je v moderních pračkách kvůli ochraně před vytopením bytu, které hrozí permanentním napojením na vodu. Může totiž dojít k poruše pračky, přívodní hadice nebo vylití vody a pak je zde aquastop, aby zasáhl. Skrze čidla identifikuje únik vody, uzavře přívod a přebytečnou vodu z nádrže odčerpá pryč do odpadu.