Vybíráme nejlepší překapávač kávy

TOP 3 překapávače na kávu

ETA Inesto 3174

Bosch Styline TKA8653

Severin KA 4810

Překapávací kávovar má časovač, funkci Drip Stop, světelnou signalizaci, ohřívací plotýnku a velmi jednoduché ovládání pomocí digitálního displeje.Překapávač kávy s termokonvicí o objemu 1 l má funkci zastavení překapávání, automatické vypínaní a na displeji lze nastavit optimální aroma kávy.Překapávač na kávu s mlýnkem má velký zásobník na zrnkovou kávu, LCD displej s funkcí časovače a možnost nastavit 3 různé úrovně intenzity chutě kávy.
+ Digitální display, časovač, vyhřívací plotýnka+ Časovač, odnímatelná nádobka na vodu, termokonvice+ Mlýnek, velký zásobník na zrnkovou kávu, jednoduchá obsluha
- Nemá podsvícený displej- Vyšší cena- Nepamatuje si nastavení času po vypojení ze zásuvky

Orientační Cena
995 Kč

Orientační Cena
2 509 Kč

Orientační Cena
3 679 Kč

Pokud patříte mezi milovníky kvalitní kávy a zároveň ji rádi připravujete ve větším množství, pak je pro vás vhodným spotřebičem překapávač kávy. Překapávací kávovar dokáže připravit během chvilky až několik šálků kávy a zároveň je její chuť slabší než espresso. Příprava překapávané kávy je velmi jednoduchá, rychlá a výhodou je, že si můžete vybrat z velkého množství značek kávy. Zrnkovou kávu si můžete namlít nebo můžete rovnou koupit překapávač s mlýnkem, který je v něm již zabudovaný a příprava je tak ještě snadnější. Na trhu je velké množství překapávačů, které se mohou lišit velikostí konvice a různými funkcemi. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší překapávače pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší překapávače kávy (Test 2024)

VzhledModelObjem vodyČasovačPlotýnkaDisplayMlýnekMaximální počet šálkůDostupnost
Sencor SCE 5000 recenze a testSencor SCE 50002,1 lNeAnoNeNe14
ETA Inesto 3174 recenze a testETA Inesto 31741,5 lAnoAnoAnoNe12
Electrolux EKF 3300 recenze a testElectrolux EKF 33001,2 lNeAnoNeNe12
Bosch Styline TKA8653 recenze a testBosch Styline TKA86531 lAnoNeAnoNe12
DeLonghi ICM 14011 recenze a testDeLonghi ICM 140110,65 lNeAnoNeNe5
Severin KA 4810 recenze a testSeverin KA 48101,37 lAnoAnoAnoAno10
KLARSTEIN Aromatica II recenze a testKLARSTEIN Aromatica II1,25 lAnoAnoAnoAno10
Philips Saeco HD7767/00 recenze a testPhilips Saeco HD7767/001,2 lAnoAnoAnoAno12
Philco PHCM 3000 recenze a testPhilco PHCM 30001,2 lAnoNeAnoNe12
Catler CM 4010 recenze a testCatler CM 40101,8 lAnoAnoAnoNe12

Zobrazit celou nabídku

Recenze překapávačů na kávu

Sencor SCE 5000

Sencor SCE 5000 recenze a test

Překapávač Sencor SCE 5000 má nádobu na vodu o objemu 2,1 l a můžete s ním tak vytvořit opravdu velké množství překapávané kávy. Intenzitu aroma lze jednoduše regulovat a zároveň má vyhřívací plotýnku, díky které udrží nápoj stále teplý. Konvice je vyrobená z kvalitního skla a má praktické víčko, rukojeť je tepelně izolovaná. Výhodou je, že pokud konvici vyjmete během procesu překapávání, proces se automaticky zastaví. Vyjímatelný filtr je omývatelný a překapávač má dobrou stabilitu a pojistku proti přehřátí.

+ Plotýnka, dvě barevné varianty, regulace intenzity aroma, cena
Kratší přívodní kabel

ETA Inesto 3174

ETA Inesto 3174 recenze a test

Překapávač na kávu Eta 3174 v elegantním lesklém designu má velmi jednoduché ovládání a to pomocí digitálního displeje. Překapávač má tepelnou pojistku, světelnou signalizaci a výhodou je funkce časovače. Součástí je také plotýnka, která dokáže přihřát konvici o objemu až 1,5 l po dobu jedné hodiny. Světelná signalizace ukazuje proces přípravy kávy, funkce Drip Stop zabraňuje překapávání a po použití lze jednotlivé díly překapávače vložit do myčky na nádobí. Filtr je omývatelný a zároveň je možné používat i filtry papírové.

+ Digitální display, časovač, vyhřívací plotýnka
Nemá podsvícený displej

Electrolux EKF 3300

Electrolux EKF 3300 recenze a test

Překapávací kávovar Electrolux EKF 3300 dokáže při svém objemu skleněné karafy 1,2 l připravit až 12 šálků kávy. Ukazatel hladiny je velmi dobře viditelný a skleněná konvice lze během přípravy vyndat a překapávač automaticky zastaví proces. Jeho čištění je velmi jednoduché. Filtr na kávu je vyjímatelný a výhodou překapávače je, že má funkci automatického vypnutí a prostor pro uschování přívodního kabelu. Podle zkušeností uživatelů je překapávač kvalitní, jednoduše se ovládá, jen při ukončování procesu je trochu hlasitý.

+ Prostor pro uložení kabelu, automatické vypnutí
Při ukončování procesu je hlučnější

Bosch Styline TKA8653

Bosch Styline TKA8653 recenze a test

Překapávač na kávu s termokonvicí Bosch TKA 8653 zvládne vyrobit 8 až 12 šálků kávy a termokonvice s krytem a bajonetovým uzávěrem má objem 1 l. Na displeji lze navolit optimální aroma a překapávač je vhodný i pro malé množství kávy. Regulovat lze také teplotu při spaření a udržování teploty. Potěší hodiny s pamětí a časovou funkcí a také funkce zastavení překapávání. Po skončení procesu se automaticky vypne a filtr na kávu a nádobka na vodu s rukojetí jsou vyjímatelné.

+ Časovač, odnímatelná nádobka na vodu, termokonvice
Vyšší cena

DeLonghi ICM 14011

DeLonghi ICM 14011 recenze a test

Mini překapávač na kávu DeLonghi ICM 14011 v černé barvě má funkci, která umožňuje nastavení silného nebo slabého aroma kávy. Kapacita překapávače je cca 5 šálků a skleněná karafa má objem 0,65 l. Překapávač má plotýnku, která udržuje kávu dlouho teplou a zároveň se automaticky po 40 minutách vypne. Filtr na kávu je permanentní nylonový. Podle ohlasů a zkušeností uživatelů je kávovar vhodný pro menší domácnosti, jeho ovládání je jednoduché a pouze zvuková signalizace překapávače je moc hlasitá.

+ Vyhřívací plotýnka, automatické vypnutí
Hlasitější signalizace, nemá časovač

Severin KA 4810

Severin KA 4810 recenze a test

Překapávač na kávu s mlýnkem Severin KA 4810 má velký zásobník na zrnkovou kávu s kapacitou 200 g a na LCD displeji je kromě funkce časovače také možnost nastavit 3 různé úrovně intenzity chutě kávy. Zásobník na vodu má ukazatel hladiny vody a objem nádoby je 1,37 l. Filtr na kávu je výklopný s vyjímatelnou vložkou a také je k dispozici i permanentní filtr. Překapávač má rovněž zabudovanou plotýnku, která kávu ohřívá, aby zůstala teplá. Nechybí ani automatické vypnutí.

+ Mlýnek, velký zásobník na zrnkovou kávu, jednoduchá obsluha
Nepamatuje si nastavení času po vypojení ze zásuvky

KLARSTEIN Aromatica II

KLARSTEIN Aromatica II recenze a test

Překapávač s mlýnkem Klarstein Aromatica II lze snadno ovládat pomocí podsvíceného LED displeje, kde je kromě časovače také možnost nastavení intenzity kávy (jemná, středně silná, silná) a zároveň lze nastavit počet připravovaných šálků. Nádobka na zrnkovou kávu má kapacitu 150 g a skleněná konvice objem 1,25 l. Výhodou pak je také plotýnka, která udrží kávu teplou ještě 40 minut po dokončení procesu. Filtr na kávu je vyjímatelný, permanentní a zároveň je překapávač vybaven filtrem s aktivním uhlím, který zvyšuje kvalitu vody.

+ Filtr na vodu s aktivním uhlím, nastavitelná hrubost mlýnku
Větší velikost a váha, vyšší cena

Philips Saeco HD7767/00

Philips Saeco HD7767/00 recenze a test

Překapávač s mlýnkem Philips Saeco HD7767/00 se jednoduše ovládá pomocí LCD displeje, kde lze nastavit intenzitu mletí zrnkové kávy až na 9 různých jemností, vypnout funkci mlýnku a použít již kávu namletou, či nastavit intenzity kávy. Výhodou také je nastavení času udržování teploty kávy a zároveň vlastní nastavení automatického vypnutí. Překapávač má funkci automatického vypnutí překapávání v průběhu procesu a skleněná konvice o objemu 1,2 l má uvnitř trysku, která zajišťuje rovnoměrnou cirkulaci tekoucí kávy.

+ Mlýnek, aroma tryska, možnost nastavení času udržování teploty a vypnutí
Vyšší cena

Philco PHCM 3000

Philco PHCM 3000 recenze a test

Překapávač na kávu s termokonvicí Philco PHCM 3000 z nerezového materiálu je vybavený LCD displejem, který má možnost programování přípravy kávy na 24 hodin. Dvoustěnná termokonvice o objemu 1,2 l dokáže udržet horkou kávu po dlouhou dobu bez nutnosti kávu přihřívat a šetří tím tak energii. Překapávač má funkci Drip Stop, která přeruší překapávání kávy, pokud se konvice vyndá. Zároveň se překapávač po ukončení procesu po 2 minutách automaticky vypne a Filtr na kávu je permanentní, nebo lze použít papírový.

+ Funkce Drip Stop, automatické vypnutí, dvoustěnná nerezová termokonvice
Bez přihřívací plotýnky

Catler CM 4010

Catler CM 4010 recenze a test

Překapávač s časovačem Catler CM 4010 vyrobený z nerezu, má přehledný LED displej, na kterém lze nastavit čas servírování kávy, její intenzitu a požadovaný počet šálků. Konvice má objem 1,8 l a lze ji vyjmout i během procesu překapávání, které se pozastaví. Překapávač udrží kávu horkou po dobu 40 minut a dokonce má funkci, která upozorňuje, že je potřeba překapávač vyčistit. Výhodou také je vyjímatelná nádoba na vodu a tím pádem snadné zacházení.

+ Nastavení intenzity kávy a počet šálků, upozornění na čištění
Nic zásadního

Jak vybrat překapávač kávy

Překapávač kávy je jednoduchý domácí spotřebič a jeho výběr není nic složitého. Pokud chcete vybrat nejlepší překapávač, je důležité zaměřit se na několik aspektů. Na trhu je několik různých modelů, které se liší velikostí nádobky na vodu, přidanými funkcemi, příkonem a typem filtrů na kávu.

Typy překapávačů a jejich design

Překapávače se dělí na dva základní typy, a to manuální a elektrický. Záleží na vašich preferencích, kterému dáte přednost a také na tom, jak často chcete překapávač používat.

Manuální překapávač

Manuální překapávač nepotřebuje ke svému používání elektrickou energii. Funguje na jednoduchém principu, pouze se do překapávače nalije horká voda o teplotě 93 °C, voda proteče přes filtr a káva je hotová. Tento typ překapávače má nevýhodu v tom, že je do něj nutné kupovat stále nové filtry a je vhodný spíše pro přípravu menšího objemu kávy.

Elektrický překapávač

Elektrický překapávač je spotřebič závislý na elektrické energii, který vodu sám ohřeje a není nutné ji tedy ohřívat zvlášť jako v případě manuálního. Elektrický překapávač je automatický, velmi rychlý a jednoduchý na obsluhu. Stačí nalít studenou vodu do nádobky, doplnit mletou kávu a spustit. Voda se sama ohřeje a proteče přes kávu a filtr přímo do konvice.

Další roli při výběru může hrát i rozměr a design překapávače. Na trhu lze sehnat různé modely, včetně retro designu, s lesklým či matným povrchem, nerezový překapávač či v dalších barvách.

Objem

Výhodou překapávače je především jeho schopnost připravit až několik šálků kávy najednou. Pokud tedy plánujete připravovat kávu pro více osob, doporučujeme vybrat takový překapávač kávy, který má velký objem nádoby na vodu. Většinou se objem pohybuje od 0,6 do 2 litrů, což je přibližně 5-12 šálků. Některé překapávače mají také možnost nastavení počtu šálků kávy a podle toho následně překape dané množství vody.

Příkon

Na výkon překapávače má také vliv jeho příkon, čím je příkon vyšší, tím je ohřev vody rychlejší a doba přípravy kávy je kratší. Zároveň je i také vyšší spotřeba elektrické energie. Nízký příkon je vhodný pro přípravu max. dvou šálků kávy, pokud ale chcete připravovat až 12 šálků, je lepší vybrat překapávač s vyšším příkonem. Nejčastěji se příkon pohybuje v rozmezí od cca 600 do 1200 W. Výhodou moderních překapávačů je funkce automatického vypnutí, která tak snižuje jejich spotřebu.

Funkce

Elektrický kávovar na překapávanou kávu může disponovat řadou funkcí a příslušenstvím, které nejen ulehčí jeho provoz, může být ale díky tomu i úspornější a bezpečnější. Čím více funkcí překapávač má, tím je samozřejmě i vyšší i jeho cena.

Ohřívací plotýnka

Funkce udržení teploty kávy zajišťuje, aby hotová káva zůstala co nejdéle horká, dokonce až několik hodin po její přípravě. Většinou tuto funkci zajišťuje ohřívací plotýnka, která se po přednastavené, nebo uživatelem nastavené době, sama vypne.

Časovač

Překapávač s časovačem může být velmi užitečný, dokáže nastavit čas, kdy má být káva připravená. Není nic jednoduššího, než si večer nastavit v kolik hodin má být ráno káva připravená a ihned po probuzení si tak vychutnat čerstvě připravenou kávu.

Automatické vypnutí

Jakmile je spotřebič nějakou dobu neaktivní, sám se vypne a šetří tím energii. U některých modelů překapávačů lze nastavit i po jak dlouhé době se má překapávač kávy vypnout.

Ochrana proti přehřátí

Některé překapávače jsou vybaveny bezpečnostní pojistkou, která zajistí, aby se spotřebič nepřehřál a pokud by k přehřátí došlo, automaticky ho vypne.

Anti-drip systém

Tato funkce zabraňuje odkapávání kávy v případě, že se vyjme konvice. Překapávač po vyjmutí konvice automaticky přestane překapávat, nevznikne tak nepořádek a nehrozí ani poškození zařízení překapanou kávou mimo konvici.

Automatické odvápnění

Tuto funkci jistě ocení spotřebitelé, kteří mají tvrdou vodu a mohl by se tak tvořit v překapávači vodní kámen, který dříve či později zkrátí kávovaru životnost. Automatické odstranění vodního kamene tak prodlouží životnost překapávače a je vítanou praktickou funkcí.

Termoska

Některé modely jsou vybaveny termokonvicemi, které udrží teplý nápoj až několik hodin, bez nutnosti dalšího ohřevu. Jejich výhodou je především úspora elektrické energie, na rozdíl od překapávačů, které udrží teplotu kávy formou plotýnky. Může se také stát, že překapávače, které jsou vybaveny termokonvicí, nejsou naopak vybaveny plotýnkou.

Mlýnek

Překapávač s mlýnkem dokáže automaticky připravit kávu i ze zrnkové kávy, čerstvě namletá káva je nejkvalitnější a je zárukou vždy dokonalého zážitku. Překapávače kávy s mlýnkem lze samozřejmě použít jak na zrnkovou, tak i mletou kávu.

Filtr

Filtr na kávu má velký vliv na její chuť i kvalitu a měl by být tedy vždy z kvalitního materiálu. Existuje několik různých typů filtrů, některé překapávače mají filtr omyvatelný, u jiných modelů jsou jednorázové a je nutné filtry dokupovat. Pokud je filtr v překapávači trvalý, je důležité, aby byl vždy pečlivě omytý.

  • Papírový filtr na kávu – papírové filtry jsou na jednorázové použití a vyplatí se koupit dražší a kvalitnější. Po nekvalitních papírových filtrech může být ovlivněna výsledná chuť kávy a mohla by být papírem cítit.
  • Plastový filtr na kávu – u plastových filtrů je výhodou, že je lze jednoduše vyjmout, omýt a lze je použít několikrát. Chuť kávy není nijak ovlivněna.
  • Bavlněný filtr na kávu – s bavlněnými filtry trvá filtrace kávy déle, jelikož je bavlna mnohem jemnější než papír nebo plast. Výhodou bavlněných filtrů je, že dokážou propustit více kávových olejů a zvýrazní tak chuť kávy.

Jak překapávač funguje

Princip fungování překapávače je velmi jednoduchý. Do překapávače se vloží mletá káva, na jeden litr je potřeba přibližně 60 g. Horká voda se překapává přes kávu s filtrem a tím se z ní uvolňuje chuť a aroma. Překapaná filtrovaná káva steče do konvice, ze které se již může hotová káva servírovat. Většina překapávačů je vybavena výhřevnou plotýnkou, která udržuje kávu stále horkou.

Překapávaná káva z překapávače

Překapávaná káva patří mezi nejjednodušší a nejlahodnější způsoby přípravy kávy, při její přípravě se krásně uvolní veškeré oleje, zatímco u klasických kávovarů na espresso je nápoj připravován pod tlakem. Základem překapávané kávy je kvalitní namletá káva a kvalitní filtr, přes který je káva filtrován. Čím jemněji je káva namletá, tím je její chuť silnější a výraznější. Překapávaná káva z překapávače není ale tak silná, jako může být espresso z kávovaru. Espresso je vyrobeno velmi rychlým způsobem a většinou má hustší podobu, zatímco překapávaná káva je hladší a čistší (zdroj: perfectdailygrind.com).

Otázky při výběru překapávače

Překapávač na kávu nebo presovač?

Překapávač kávy je určen pro vyznavače spíše jemnější kávy a pro ty, kteří preferují větší množství kávy, než jen malé espresso. Zároveň se v něm pohodlně připraví větší množství kávy najednou a dokáže její teplotu udržet i několik hodin. Espresovač připravuje menší množství kávy, ale se silnější a s intenzivnější chutí. Existují kapslové, pákové, nebo automatické kávovary.

Pro koho je vhodný kávovar na překapávanou kávu?

Kávovar na překapávanou kávu je vhodný zejména pro milovníky kávy, kteří pijí kávu ve větším množství a nepotřebují kávu příliš silnou, jako je například espresso. Pokud navíc připravujete kávu pro více osob, překapávač je ideálním řešením, protože dokáže připravit až 12 šálků kávy. Výhodou také je, že není nutné kávu ihned servírovat, protože většina překapávačů je vybavená výhřevnou plotýnkou, která stále udržuje kávu teplou.

Papírový nebo plastový filtr?

Papírové filtry jsou na jednorázové použití a vyplatí se koupit dražší a kvalitnější. Po nekvalitních papírových filtrech může být ovlivněna výsledná chuť kávy a mohla by být papírem cítit. U plastových filtrů je výhodou, že je lze jednoduše vyjmout, omýt a lze je použít několikrát. Chuť kávy není nijak ovlivněna.

Překapávač s mlýnkem nebo bez?

Překapávač na kávu s mlýnkem může být praktický, dokáže automaticky připravit i zrnkovou kávu bez nutnosti pořizování mlýnku zvlášť. Překapávače s mlýnkem lze navíc většinou použít jak na zrnkovou kávu, tak na mletou, stačí jen vypnout funkci mlýnku. Výhodou překapávače s mlýnkem je vždy čerstvě namletá káva a její lepší chuť, cena však může být vyšší a zároveň i velikost překapávače.

Jaká je cena překapávače?

Levný překapávač lze pořídit již za několik málo stokorun, takovýto překapávač kávy nabídne jen základní funkce a pravděpodobně bude vyroben z obyčejných plastů. Okolo tisícikoruny se pohybují modely s časovačem, s displejem a bývá u nich i kvalitnější zpracování. Nejlepší překapávače na kávu mají integrovaný mlýnek kávy a jejich cena se již pohybuje v řádech tisíců korun.