Vybíráme nejlepší recirkulační digestoř s filtrem

Recirkulační digestoř do kuchyně neboli digestoř bez odtahu, pro svůj účel žádný odvod nepotřebuje. Pára se v digestoři jednoduše přefiltruje a čistý vzduch se vrací zpět do místnosti. Na trhu existuje velké množství recirkulačních digestoří a většinou jsou kombinované s klasickými odtahovými digestořemi. Můžete si vybrat mezi jednotlivými typy jako je digestoř pod skříňku, vestavná či výsuvná digestoř.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších recirkulačních digestoří na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon filtrace, hlučnost, energetická účinnost, snadnost instalace a údržby a poměr ceny a kvality.

Nejlepší recirkulační digestoře bez odtahu

Zobrazit celou nabídku

TIP: Vybírejte také podle typu digestoře

Recenze a zkušenosti

Mora OP 632 W

Mora OP 632 W recenze a test

Podvěsná digestoř Mora OP 632 W v bílé barvě má šířku 60 cm a instalovat ji lze samostatně nebo pod horní kuchyňskou skříňku. Je poháněna motorem s příkonem 85 W a regulovat odsávání lze ve třech výkonnostních stupních pomocí tlačítek. Odtah skrze kovový tukový filtr je horní se zpětnou klapkou, přičemž odtahové hrdlo má průměr 120 mm. Pokud není možné cirkulovat vzduch ven, lze použít uhlíkový filtr. Průtok vzduchu je 175 m3/hod. a hlučnost na nejvyšší výkonový stupeň 63 dB. Má úsporné LED osvětlení s výkonem 4 W a energetickou třídu C.

+ Poměr cena/výkon, úsporné LED osvětlení
Uhlíkový filtr je nutné dokoupit

Guzzanti ZRW 60 W

Guzzanti ZRW 60 W recenze a test

Podvěsná recirkulační digestoř Guzzanti ZRW 60 W je určena do malých kuchyní. Sílu odsávání lze nastavit ve třech stupních a její tukový filtr dobře zachytává mastnotu. V případě užívání odtahu je průměr 100 mm a odtah je jak horní, tak zadní. Šířka digestoře je klasická, tedy 60 cm. Digestoř je vybavena motorem s výkonem odsávání 187 m3/hod. a na základě hodnocení a zkušeností uživatelů, je digestoř tichá a cena odpovídá kvalitě. Tabulková úroveň hlučnosti činí 65 dB při nejvyšším stupni výkonu a spadá do energetické třídy D.

+ Tichá digestoř, poměr cena/kvalita
Slabší materiál konstrukce

Faber 741 PB W A60

Faber 741 PB W A60 recenze a test

Digestoř pod skříňku Faber 741 PB W A60 v bílém provedení nabízí skvělý poměr výkonu a ceny. Ovládá se pomocí tlačítek na tři výkonnostní stupně, výklopné čelo zvyšuje sací plochu a výhodou je LED osvětlení, které je v provedení dvou žárovek. Odtah je jak zadní, tak horní s výkonem 235 m3/hod., filtr je kovový kazetový a lze pohodlně mýt v myčce na nádobí. Šířka digestoře je klasická – 60 cm. Výrobce udává na výrobek až 5 ti letou prodlouženou záruku a zamrzí snad jen uváděná vyšší hlučnost 69 dB a horší energetická účinnost třídy D.

+ 5 let záruka, sklopné čelní sklo, dobrý výkon
Trochu hlučnější provoz

Klarstein UW60BL

Klarstein UW60BL recenze a test

Digestoř s recirkulací Klarstein UW60BL v elegantní černé barvě je vhodná pro nástěnnou instalaci nebo k umístění pod skříňku do menší nebo středně velké kuchyně. Odsávání má tři výkonnostní stupně a při nejvyšším stupni dosahuje výkonu až 317 m3/hod. Šířka digestoře je klasických 60 cm a otvor pro odtah je na zadní i horní straně, jeho průměr však výrobce nezmiňuje. Samozřejmě nechybí ani osvětlení, které je v tomto případě řešeno 40 W klasickou žárovkou. Cirkulační digestoř má vyměnitelný akrylový filtr a její celkový příkon činí 115 W, její energetická třída je pak C.

+ Elegantní černé provedení, vysoký výkon odtahu 317 m3/hod
Uhlíkový filtr je nutné dokoupit

Beko CTB 6407 X

Beko CTB 6407 X recenze a test

Výsuvná digestoř Beko CTB 6407 X má tři rychlostní stupně odsávání s maximálním výkonem 310 m3/hod. Možnost odvodu páry je nejen pomocí recirkulace, ale také pomocí komínu ven. Odtah je na horní části digestoře a má standardní průměr 120 milimetrů. Recirkulační digestoř s šířkou 60 cm je vybavená dvojicí hliníkových tukových filtrů, které je možné vyjmout a očistit. Výhodou je také osvětlení, které je v tomto případě řešeno dvojicí žárovek s výkonem 28 Wattů. Na základě ohlasů a zkušeností uživatelů má digestoř kvalitní konstrukci, má silný tah a poměr cena výkon je dobrý.

+ Cena/výkon, dobré osvětlení, silný odtah
Uhlíkový filtr není součástí balení, nemá zpětnou klapku

Electrolux LFP216S

Electrolux LFP216S recenze a test

Výsuvná digestoř Electrolux LFP216S ve stříbrné, nerezové barvě je elegantní v každé menší kuchyni. Její šířka je 60 cm, odsávání má tři stupně výkonnosti, přičemž maximální výkon odsávání je 280 m3/hod. Vývod odtahu je horní a má průměr 120 milimetrů. Výhodou je také její hlučnost, která dosahuje pouhých 61 dB a dvojice LED světel, která nasvítí celou plochu sporáku. Digestoř má hliníkový tukový filtr, který je snadno omyvatelný. Podle recenzí spotřebitelů je digestoř nenápadná a šetří prostor.

+ Málo hlučná, poměr cena/výkon, ocenění spotřebitelů produkt roku
Uhlíkový filtr není součástí balení

Gorenje TH60E3B

Gorenje TH60E3B recenze a test

Vestavná digestoř Gorenje TH60E3B je zároveň výsuvná a šetří tak prostor v kuchyni. Digestoř je uzpůsobena jak pro vývod vzduchu ven, tak pro recirkulaci. Vývod odtahu je poté pouze horní a má průměr 150 milimetrů. Její šířka je 60 cm a výkon recirkulace lze nastavit ve třech stupních, přičemž maximální výkon odsávání je 350 m3/hod. Digestoř je vybavena LED osvětlením a filtr v balení je pouze tukový. Digestoř má průměrnou hlučnost 67 dB a potěší její lepší energetická třída C.

+ Vysoký výkon odsávání, energetická třída C
Bez dodaného uhlíkového filtru

Electrolux LFU216X

Electrolux LFU216X recenze a test

Výsuvná digestoř Elextrolux LFU216X v nerezu má standardní šířku 60 cm a počet výkonnostních stupňů má tři, přičemž při nejrychlejším stupni je výkon digestoře 272 m3/hod. V případě odtahu je vývod horní a filtry jsou dva, omyvatelný kovový a tukový. Digestoř má vyšší hlučnost 71 dB, výhodou je naopak LED osvětlení, které krásně osvětlí celou pracovní plochu. Na základě uživatelských ohlasů a zkušeností má digestoř snadnou montáž a poměr ceny a výkonu je dobrý.

+ Klapka na vývod vzduchu, poměr cena/kvalita
Hlučnější provoz se 71 dB

Bosch DFT 63AC50

Bosch DFT 63AC50 recenze a test

Digestoř s recirkulací Bosch DFT 63AC50 je výsuvná a je určena pro vestavbu do horní skříňky. Její šířka je 60 cm a má tři stupně výkonu, přičemž při nejvyšším stupni je výkon 368 m3/hod. Tento model je konstruovaný jak pro odvětrání, tak pro recirkulaci, vývod je pouze horní a má průměr 120 milimetrů. Dodaný tukový filtr je omyvatelný, digestoř má dvě LED světla, která zajistí perfektní přehled nad sporákem. Maximální hlučnost dosahuje 68 dB a energetická třída tohoto modelu je D.

+ Velmi vysoký výkon odsávání 368 m3/hod
Vyšší cena

Mora OP 630 X

Mora OP 630 X recenze a test

Odsavač par Mora OP 630 X je vhodný pro zavěšení pod kuchyňskou skříňku nebo samostatně. Její šířka je standardních 60 cm a digestoř je vyrobena z nerezové oceli. Je vhodná jak pro odtah ven, tak pro recirkulaci s tím, že odtah je horní i boční s průměrem 120 mm. Rychlost odsávání lze nastavit ve třech úrovních a nejvyšší úroveň má výkon 183 m3/hod. Výhodou je přidané čelní sklo a LED podsvícení pro dokonalý přehled na sporáku, které má výkon 4 W.

+ Tichý chod s 63 dB, poměr cena/výkon, vyklápěcí sklo
Konstrukce je ze slabších plechů

Co zvážit před nákupem

Jak funguje recirkulační digestoř?

Recirkulační digestoř funguje na principu filtrace vzduchu přes uhlíkové filtry, které pohltí toxiny, zápach i vlhkost. Zpět do místnosti poté proudí čistý vzduch. Pakliže jsou však filtry znečištěné, uhlíková digestoř již není tak efektivní, proto je nutné filtry pravidelně měnit. Digestoř bez vývodu má výhodu v tom, že k provozu nepotřebuje žádné vývody ani komín a neuniká tak z místnosti ven žádné teplo.

Je podvěsná digestoř se 60 cm jediný dostupný rozměr?

Ne, podvěsná digestoř může disponovat kromě standardního rozměru 60 cm také méně častým rozměrem 90 cm nebo také atypickým rozměrem 50 cm. Na trhu je největší výběr digestoří s rozměrem 60 cm nebo 90 cm, další rozměry existují, ale není zde tak široký výběr.

Proč je digestoř s uhlíkovým filtrem?

Digestoř s filtrem s příměsí uhlíku zajišťuje bezproblémový chod recirkulační digestoře. Recirkulační digestoř je odsavač par bez odtahu a vzduch v ní pouze cirkuluje, neodvádí se. Proto je nutné ji vybavit uhlíkovým filtrem, který dokáže efektivně pohltit toxiny, pachy a také páru.

Jakou digestoř do malého bytu a kuchyně?

Do malého bytu se hodí podvěsná digestoř nebo výsuvná digestoř. Malé byty nemusí být vybaveny vývodem, a pak je jedinou možnou volbou odsavač par bez odtahu neboli recirkulační digestoř. Vzhledem k malé kuchyni je pak vhodná tichá digestoř s šířkou 60 cm.

Jsou výsuvné a vestavné digestoře s recirkulací?

Ano, jak výsuvná digestoř, tak vestavná digestoř má možnost recirkulace, vždy je nutné, aby daný typ digestoře měl recirkulaci uvedenou ve svém popisu. Jak výsuvná, tak vestavná digestoř s recirkulací, je pak vhodná především do menších bytů nebo do jakékoliv kuchyně, která postrádá odtah.

Jaká je cena digestoře bez odtahu?

Digestoř bez odtahu se nechá pořídit od zhruba 1000 Kč. S vyšším výkonem, více funkcemi a prémiovějším zpracováním roste také jejich cena, přičemž největší výběr je mezi digestořemi od 1000 Kč do 3000 Kč. Existují však i výrobci, které atypické recirkulační digestoře prodávají za mnohem vyšší ceny.

Co je recirkulace u digestoře?

Recirkulace u digestoře znamená, že odtah páry a pachů není směřován ven z budovy, ale je filtrován a čistý vzduch se vrací zpět do místnosti. Vzduch je filtrován pomocí uhlíkových filtrů, které pohltí všechny pachy, nečistoty a vlhkost.

Výhody recirkulace

Výhodou je, že v zimě neuniká teplo z kuchyně ven, není potřeba složitě vymýšlet odtah z místnosti a jsou vhodné při větší vzdálenosti digestoře od komína. Mají jednoduchou instalaci, jsou vhodné do všech typů kuchyní, a kromě dobrého výkonu se nabízí i široký výběr modelů.

Nevýhody recirkulace

Jakmile jsou uhlíkové filtry zanesené, snižuje se jejich filtrační výkon. Nevýhodou jsou také dodatečné náklady spojené s jejich pravidelnou výměnou a fakt, že filtrace nezbaví vzduch úplně všech zplodin. Uvádí se také, že recirkulační digestoře mohou být více hlučné.

Typy recirkulačních digestoří

Na trhu existuje několik základních typů, které se liší svým provedením a umístěním.

Podvěsné digestoře

Vzhledem ke své velikosti se hodí spíše do menších kuchyní, ideální je v panelových domech. Instaluje se většinou pod závěsné skříňky nebo volně nad sporák a instalace není složitá. Na trhu je široký výběr a patří mezi levnější digestoře, zároveň je však zpravidla méně výkonná. Jejich standardní šířka je nejčastěji 60 centimetrů, avšak lze sehnat i atypické a jiné velikosti.

Vestavné digestoře

Vestavná digestoř se zabudovává do kuchyňské skříňky a hezky s ní tak splývá. Spojuje se pomocí odtahového potrubí s horní skříňkou a zakončuje se mřížkou. Instalace je složitější, ale za to výkon je vyšší a je vhodná do středně velkých až velkých kuchyní. Má elegantní vzhled a její šířka je nejčastěji od 45 centimetrů do 90 cm.

Výsuvné digestoře

Výsuvná digestoř, jinak řečeno teleskopická digestoř, je zabudovaná a při nečinnosti téměř neviditelná. V případě potřeby se vysune přední panel, čímž se uvede digestoř do provozu. Šetří místo a nenarušuje vzhled kuchyňské linky, je tedy ideální pro malé kuchyně, nebo kuchyňské linky postavené na míru. Nejčastěji je dostupná v šířce 60 cm nebo 90 cm, existují však i atypické rozměry.

Ostrůvkové recirkulační digestoře

Tato digestoř s filtrem se hodí do velkých kuchyní a má také zpravidla vysoký výkon. V prostoru, který může připomínat odtah do komínu, jsou umístěné filtry spolu s ventilátorem, které se starají o funkčnost zařízení. Jejich instalace je náročnější, jsou dražší a mají rovněž vyšší spotřebu elektrické energie.

Uhlíkové filtry

Recirkulační digestoře mají dva základní typy filtrů. Prvním z nich je tukový filtr a druhý je uhlíkový. Tukový filtr je většinou kovový či textilní a konstruovaný tak, aby pohlcoval tukové a mechanické částice, které by mohly zanášet ventilátor. Uhlíkový filtr zachytává nejen výpary, ale i pachy a vlhkost. Tukovým filtrem jsou vybaveny úplně všechny typy digestoří, zatímco k recirkulačním digestořím je uhlíkový filtr často nutné dokoupit.

Jak funguje uhlíkový filtr

Uhlík patří mezi nejlepší přírodní pohlcovače všelijakých toxinů, pachů a dalších látek. Jelikož recirkulační digestoř nemá vývod vzduchu a její princip spočívá v recirkulaci vzduchu, tak je právě přítomnost uhlíkového filtru nutností. Spolehlivě pohlcuje všechny pachy a toxiny, které přes něj proudí a absorbuje je. Digestoř s uhlíkovým filtrem je důležité pravidelně čistit a měnit uhlíkový filtr, neboť čím více škodlivin zachytí, tím jeho funkčnost postupně klesá.

Typy uhlíkových filtrů

Na trhu existuje celá řada uhlíkových filtrů od různých výrobců pro různé typy recirkulačních digestoří. Některé uhlíkové filtry bývají také vybavené speciálními vlastnostmi.

  • Univerzální uhlíkový filtr – Tento typ má univerzální velikost a vy si jej můžete nastříhat přesně podle rozměrů vaší digestoře.
  • Kombinovaný filtr 2v1 – Jedná se o kombinaci tukového a uhlíkového filtru.
  • Originální uhlíkový filtr – Je určený pro vybrané modely recirkulačních digestoří.
  • Samozhášecí uhlíkový filtr – Obsahuje látku, která zpomaluje nebo zabraňuje hoření, čímž přináší funkci pro maximální bezpečnost.
  • Antibakteriální uhlíkový filtr – Zachytává mimo jiné také bakterie a zamezuje jejich šíření z filtru do vzduchu.
  • Uhlíkový filtr s indikátorem nasycení – Upozorní vás na to, kdy je nutné filtr vyměnit.

Čištění a výměna uhlíkového filtru

Uhlíkový filtr je velmi namáhaný typ filtru a pro jeho funkčnost je nutná pravidelná údržba či výměna. Je dobré filtr pravidelně kontrolovat, v jakém je stavu. Uhlíkové filtry označené HFH jsou omyvatelné a mají životnost cca 2 roky. Jeho životnost nicméně souvisí s množstvím a kvalitou aktivního uhlíku v daném filtru a mírou znečištění. Běžně se doporučuje vyměnit či čistit uhlíkový filtr během 1 až 3 měsíců. Praktický je v tomto ohledu uhlíkový filtr s indikátorem, který když je na konci své životnosti, tak zčerná.

Filtr lze čistit ručně v teplé vodě, případně i v myčce nádobí při 65 °C (bez nádobí). Sušit by se měl buď 10 minut v elektrické troubě při 100 °C nebo na ústředním topení.

Výkon digestoře

Výkon každé digestoře se odvíjí na základě různých parametrů a pro každou místnost je potřeba jinak výkonná digestoř. Výkon se udává v metrech krychlových za hodinu (m3/hod), a platí, že správně zvolený odsavač par by měl být schopný vyměnit vzduch v daném prostoru minimálně 3x za hodinu, ideálně pak 10x. Při výběru digestoře je tedy dobré znát objem prostoru vaší kuchyně (spočítáte šířku X délku X výšku celé místnosti v metrech) a toto číslo pak stačí jen vynásobit 3x (minimální hodnota). Výsledné číslo by mělo odpovídat výkonu digestoře, kterou potřebujete. Recirkulační digestoř má menší výkon než digestoř s vývodem.

Nejlevnější digestoře začínají svým výkonem odsávání na hodnotách zhruba 200 m3/hod, zatímco za výkonné recirkulační digestoře se dají považovat modely s výkonem odsávání nad 350m3/hod.

Další parametry

Kromě výkonu digestoře patří mezi další důležité parametry rozměr digestoře, hlučnost, typ osvětlení, ovládání a také energetická třída, potažmo informace z povinného energetického štítku.

Rozměry

Při výběru digestoře je nejdůležitějším rozměrem šířka digestoře. Ta by měla být stejná, nebo o něco větší, než je šířka sporáku. Standardní šířka je 60 cm, případně 90 cm a mezi atypickými můžete sehnat šířku 50 a 70 cm. Většina modelů má spíše standardní rozměry, atypických mnoho není a jsou často výrazně dražší.

Velikost digestoře ovlivňuje samotný výkon, čím větší velikosti je, tím zvládne odsát více páry. Záleží tedy především na vašem prostoru v kuchyni, jak velký model můžete pořídit.

Výška digestoře od varné plochy závisí na typu varné desky. U plynového sporáku se doporučuje výška cca 75 cm, u elektrické varné plochy přibližně 65 cm. Čím výše bude digestoř umístěna, tím hůře bude odsávat.

Energetický štítek

Každá digestoř by měla být povinně vybavená energetickým štítkem, na kterém je zobrazeno několik údajů o daném výrobku. Nachází se na něm informace o energetické spotřebě, roční spotřebě, účinnosti odsávání, osvětlení a účinnosti filtrů i hlučnost.

  • Energetická třída – Je označována od A po G (výjimečně A+) a určuje spotřebovanou energii při dosažení maximálního výkonu. Digestoř s označením A+ nebo A, je velmi úsporná.
  • Roční spotřeba – Udává odhadovanou roční spotřebu elektrické energie.
  • Účinnost odsávání – Opět se určuje ve třídách od A po G a říká, jak je odsávání účinné v závislosti na spotřebě elektrické energie. Čím méně elektrické energie se použije na nasátí daného objemu vzduchu, tím bude digestoř účinnější.
  • Účinnost osvětlení – Měří množství elektrické energie potřebné k provozu osvětlení. Opět se udává ve třídách A až G a opět platí, že čím méně energie spotřebuje, tím je účinnější a má vyšší třídu.
  • Účinnost filtrů – Měří, jak jsou filtry digestoře účinné na základě hmotnosti filtru po určité době používání. Opět se udává ve třídách A až G.

Hlučnost

Tento parametr při výběru recirkulační digestoře určitě zohledněte, obzvláště v menší kuchyni, kde by mohl být výrazný hluk nepříjemný. Velmi tichá digestoř vydává hluk okolo 40 dB, hlučná digestoř až okolo 70 dB. Hlučnost digestoře ovlivňuje samozřejmě také její konstrukce. Některé modely jsou dokonce vybavené různými technologiemi, například Deep Silence, která izoluje motor, technologie MaxiFlow s třífázovými motory nebo ActiveHeat, která upravuje intenzitu odsávání na základě čidla a tím má vliv na hlučnost.

Osvětlení

Většina digestoří je dnes již vybavená osvětlením, které je praktickým pomocníkem. Většinou mívají halogenové žárovky nebo LED diody. LED technologie je modernější a úspornější, navíc má delší životnost a tolik se nezahřívá. Menší a levnější digestoře mívají žárovku jednu, lépe vybavené digestoře pak žárovky dvě, nebo i více.

Ovládání a instalace

Recirkulační digestoř se ovládá velmi jednoduchým způsobem. Většinou jsou vybavené běžnými mechanickými tlačítky, kterými se ovládá intenzita odsávání a osvětlení. Dalším způsobem může být ovládání elektronické, pomocí displeje či dotykových tlačítek. Odsávání digestoře má většinou 3 stupně, ale u lépe vybavených může být stupňů i více.

Recirkulační digestoř bez komínu má velmi jednoduchou instalaci. Každá digestoř by měla být vybavena návodem, ve kterém by mělo být popsáno, jak digestoř upevnit na zeď či namontovat do skříňky. Digestoř pak stačí vybavit uhlíkovým filtrem a jen připojit do elektrické zásuvky, nebo připojit na elektrickou síť.