Vybíráme nejlepší repelent proti klíšťatům a komárům

TOP 3 repelenty

Predator Junior

Predator FORTE

Herbamedicus Komárstop

Repelent pro miminka je vhodný pro děti od 3 měsíců a účinně odpuzuje komáry, klíšťata i muchničky. Sprej je možné nanášet na oděv i pokožku, kterou nedráždí.Repelent na klíšťata a komáry je velice dobře hodnocen, obsahuje zvýšený podíl účinné látky pro spolehlivou ochranu až 6 hodin. Sprej proti hmyzu je vhodný od 2 let.Přírodní repelent proti komárům s čistě přírodním složením, odpuzuje létající i lezoucí hmyz. Pokožku příjemně osvěžuje a chrání 2 až 4 hodiny.

Orientační Cena
219 Kč

Orientační Cena
169 Kč

Orientační Cena
224 Kč

Repelent by měl být nedílnou součástí vaší výbavy do přírody. Nejen, že vás ušetří od obtížných komárů, klíšťat a jiného hmyzu, jejich používáním také ale předcházíte nebezpečným nemocem, které tento hmyz může přenášet. Volba účinného repelentu a správného nanášení je důležitá především v tropických oblastech. Na trhu naleznete i spoustu voňavých a nedráždivých repelentů, které jsou vhodné i pro děti od několika měsíců. Přírodní repelenty sázejí na účinné výtažky a oleje z rostlin, zatímco v běžných repelentech jsou účinnými látkami nejčastěji DEET nebo Icaridin. Kombinace dalších ochranných prostředků pak zvyšuje celkově vaši ochranu při pobytu v přírodě. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší repelenty pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší repelenty (Test 2024)

VzhledModelTypObjem/množstvíPoužitíPro dětiÚčinná látkaÚčinnostDostupnost
Predator Junior recenze a testPredator JuniorSprej150 mlProti klíšťatům, komárůmOd 3 měsícůIR 3535 15%4 h
Rosen B-komplex recenze a testRosen B-komplexTablety25 dražéProti komárůmOd 3 letTHIAMIN-
Predator FORTE recenze a testPredator FORTESprej150 mlProti klíšťatům, komárům, muchničkámOd 2 letDEET 24,9%4-6 h
PARA'KITO recenze a testPARA'KITONáramek1 ksProti klíšťatům, komárůmOd 6 měsícůÉterické oleje15 dní
Predator Maxx Plus recenze a testPredator Maxx PlusSprej80 mlProti hmyzuOd 2 letDEET 25%, ICARIDIN 25%6-8 h
Herbamedicus Komárstop recenze a testHerbamedicus KomárstopRozprašovač100 mlLétající a lezoucí hmyz-Rostlinné silice2-4 h
Diffusil Dry Touch recenze a testDiffusil Dry TouchSprej100 mlProti klíšťatům, komárůmOd 2 letDEET 25%8 h
Autan Tropical recenze a testAutan TropicalRozprašovač100 mlProti klíšťatům, komárůmOd 2 let0,24-8 h
Arpalit Bio recenze a testArpalit BioSprej150 mlProti klíšťatům, komárůmOd 1 rokuIR 3535 20%10 h
Off! Protection Plus recenze a testOff! Protection PlusRozprašovač100 mlProti klíšťatům, komárůmOd 2 letICARIDIN 20%5-8 h

Zobrazit celou nabídku

Recenze repelentů proti klíšťatům a komárům

Predator Junior

Predator Junior recenze a test

Repelent Predator Junior je velmi oblíbený repelent proti klíšťatům pro děti, který stejně účinně odpuzuje také komáry a muchničky. Spotřebitelé v recenzích vyzdvihují především jeho vhodnost i pro velmi malé děti od 3 měsíců, kterým nezpůsobuje na citlivé kůži žádné problémy. Obsah účinné látky IR 3535 je 15 % a jedná se o sprej v objemu 150 ml. Dávkování je možné jak ve svislé, tak i vodorovné poloze, což usnadňuje manipulaci. Ze zkušeností zaznívá, že po deklarovanou dobu 4 hodin funguje spolehlivě, zároveň také někteří kritizují příliš intenzivní vůni.

Rosen B-komplex

Rosen B-komplex recenze a test

B komplex repelent proti komárům je prvním repelentem v tabletové formě, jehož účinnou složkou je především THIAMIN. Tato látka se následně z těla vylučuje potem a močí, čímž dochází k odpuzování komárů. Repelent je určen pro děti, prodává se však také ve složení pro dospělé. Kromě ochrany proti komárům pokrývá rovněž denní potřebnou dávku vitamínů skupiny B, což je příjemný bonus. Uživatelé tento repelent na základě zkušeností hodnotí veskrze kladně a zmiňují, že perfektně funguje zejména u osob, které se více potí.

Predator Forte

Predator FORTE recenze a test

Repelent Predator Forte vyniká velmi dobrým poměrem cena/výkon, je velice dobře hodnocený a funguje proti klíšťatům, komárům i muchničkám. Používat jej smí dospělé osoby a děti od 2 let, účinnou složkou je DEET, která je v tomto spreji proti komárům zastoupena v množství 24,9 %. Dle popisu výrobce se smí používat jak na oděv, tak na pokožku, kterou nedráždí. Sprej má 360° ventil, který výborně funguje jak ve svislé, tak i vertikální poloze. Recenzenti zmiňují především výbornou funkčnost a fakt, že pro ochranu stačí nanést jen menší množství repelentu.

PARA’KITO

PARA'KITO recenze a test

Náramek proti komárům PARA’KITO je velice oblíbený, praktický a funkční přírodní repelent, který neobsahuje DEET. Náplně do těchto náramků obsahují pouze přírodní éterické oleje, které účinně komáry odpuzují. Repelent se skládá z neoprenového náramku, do kterého se vkládají speciální náplně. Jedna náplň je funkční až 15 dní 24 hodin denně, což je perfektní ochrana, na kterou nemusíte myslet. Náramek se umisťuje na zápěstí nebo na kotník a s jinou náplní může fungovat také jako náramek proti klíšťatům. Vzhledem k jeho nenáročnosti a dlouhé výdrži je velice vhodný jako repelent pro děti, používat jej smějí od stáří 6 měsíců. Kromě nich je vhodný také pro těhotné ženy a všechny osoby s citlivou pokožkou.

Predator Maxx Plus

Predator Maxx Plus recenze a test

Repelent Predator Maxx Plus je v současnosti považován za nejlepší repelent s nejúčinnější kombinací funkčních látek. Pro své unikátní složení je vhodný jako repelent do tropů, kde je vysoké riziko přenosu nákazy nebezpečným hmyzem. Obsahuje účinnou látku DEET v objemu 25% a látku ICARIDIN zastoupenou rovněž 25%. Je maximálně účinný proti klíšťatům a všem druhům komárů ve všech zeměpisných oblastech, je tedy spolehlivou ochranou proti viru ZIKA, malárii, žluté zimnici nebo horečce Dengee a dalším. Smí se používat pro děti od věku 2 let a jeho doba účinnosti je velmi dobrých 6 až 8 hodin.

Herbamedicus Komárstop

Herbamedicus Komárstop recenze a test

BIO repelent Herbamedicus Komárstop má unikátní přírodní složení s citronovou trávou, levandulí, mátou a eukalyptem, které účinně odpuzuje jak létající hmyz, tak lezoucí. Díky přírodnímu složení s obsahem rostlinných silic dokáže pokožku příjemně osvěžit, aniž by na pokožce nebo na oděvu zanechával skvrny. Tonikum se snadno aplikuje na pokožku nebo oděv zhruba z 20 centimetrů, účinný pak dokáže být po dobu 2 až 4 hodin. Lahvička má objem 100 mililitrů a bohužel se z popisu výrobce nedozvíme množství účinné látky, ani jestli je vhodný pro děti.

Diffusil Dry Touch

Diffusil Dry Touch recenze a test

Diffusil repelent Dry Touch je velmi oblíbený sprej proti klíšťatům a komárům, který má vysoké množství účinné látky DEET zastoupené ve spreji 25%. Tento repelent na komáry a klíšťata je unikátní svým složením, které na pokožce zanechává suchý pocit – pocit umatlání v tomto případě nehrozí. Smí být aplikován i na děti od 2 let věku a po aplikaci zhruba z 20 centimetrů zajistí ochranu až na 8 hodin. Kromě účinné látky v něm najdeme také Aloe Vera, D-Panthenol a UV filtr, všechny tyto látky zlepšují jeho vlastnosti a snášenlivost pokožkou. Sprej má menší objem 100 ml, za to je však velmi kompaktní a vejde se i do kapsy.

Autan Tropical

Autan Tropical recenze a test

Repelent do tropů Autan Tropical má složení s účinnou látkou Ikaridin, která je v repelentním přípravku zastoupena ve 20%. Vzhledem k tomu je to ideální přípravek jak do našeho lesa, tak do tropického prostředí. Proti tropickým komárům dokáže chránit až 8 hodin, proti tygřím komárům 6 hodin, proti ovádům (bodavým mouchám) je účinný až 5 hodin a klíšťata dokáže odhánět až 4 hodiny. Určen je pro dospělé a děti od 2 let, lahvička obsahuje 100 ml přípravku a je opatřeba rozprašovačem – není pod stálým tlakem, a proto se jedná o ideální repelent do letadla, což potvrzují i recenze a zkušenosti spotřebitelů.

Arpalit Bio

Arpalit Bio recenze a test

Přírodní repelent proti klíšťatům a komárům Arpalit Bio neobsahuje DEET, jeho účinnou látkou je Ethyl butylacetylaminopropionate (IR3535), který je zastoupen ve 20%. Díky tomu je vhodný pro děti již od 1 roku a po nastříkání dokáže chránit až 10 hodin, což potvrzují v recenzích spokojení spotřebitelé. Repelent lze aplikovat na pokožku, vlasy, oděv i obuv, a navíc je dermatologicky testován. Díky obsahu biopesticidních účinných látek pokožku nejen chrání, ale také ji i ošetřuje. Spotřebitelé hodnotí velmi dobře jeho ochranu před létajícím i lezoucím hmyzem, ovšem také zmiňují, že po nanesení přímo na kůži je repelent lepkavý.

Off! Protection Plus

Off! Protection Plus recenze a test

Repelent Off! Protection Plus je účinný repelent i proti tropickému hmyzu, jeho účinnou látkou je Icaridine, který je v repelentu zastoupen 20 gramy. Celkový objem činí 100 ml a díky tomu, že se jedná o rozprašovač, si repelent bez starostí můžete vzít s sebou i do letadla. Smí být použit u dětí od 2 let, aplikovat se může přímo na pokožku, funguje nicméně spolehlivě i při aplikaci na oblečení. Proti komárům a klíšťatům chrání až 8 hodin, proti tygřím komárům 6 hodin a zbavit ovádů dokáže po dobu 5 hodin. Spotřebitelé potvrzují jeho funkčnost, snadné použití i příjemně malé rozměry.

Jak vybrat repelent

Na trhu dnes najdete nepřeberné množství repelentů. Klíčovými vlastnostmi při výběru správného repelentu je jeho délka působení, obsah diethyltoluamidu (DEET) a jiných látek a také zda je vhodný pro děti a těhotné ženy. Pro ně a citlivé osoby se doporučuje použití přírodních repelentů, bylinky a koření také dokáže efektivně odpudit nežádoucí hmyz. Zvolte také vhodné repelentní doplňky a oděv, kterým se hmyzu budete bránit pasivně.

Úkolem repelentů je překrýt lidský pach, který je pro bodavý hmyz přitažlivý. Posloužit mohou různé druhy repelentů s různým složením.

Syntetický repelent

Nejprodávanější repelenty obsahují syntetické látky. Nejčastější látkou je Diethyltoluamid (DEET). Informaci o jeho množství v % najdete na přední straně obalu a platí, že čím více procent repelent obsahuje, tím déle dokáže ochránit. Kromě DEET se můžete setkat s látkou Icaridin, která má ještě delší účinnost a další složkou nahrazující DEET je Ethyl aminoproprionate (značený jako IR3535).

Aktivní složka DEET

Tuto účinnou látku začala zkoumat armáda USA v tropických oblastech za druhé světové války. Původně byl DEET testován pro zemědělství s využitím jako pesticid a postupně se dostal i do komerčních repelentů. Dnes je to nejpoužívanější látka, která se u repelentů používá.

Dříve se myslelo, že DEET zabraňuje hmyzu cítit oxid uhličitý, který se z lidí uvolňuje a který k nim přilákává hmyz. Poslední výzkumy však ukazují, že tato látka slouží jako regulérní repelent, tedy že látka sama o sobě hmyz odpuzuje.

Odpuzuje komáry i klíšťata a jeho nevýhodou je, že může podráždit pokožku nebo sliznice. Dlouhodobé používání může způsobit únavu, problémy s dýcháním, zmatenost, výjimečně také deprese či panické ataky a nízký tlak. Většinou však jeho používání žádné zdravotní komplikace neprovázejí, nicméně doporučuje se, aby se v momentě, kdy již není potřeba, smyl.

 • Koncentrace DEET – Setkáte se s různými koncentracemi této látky. Kapalina o koncentraci 100 % účinkuje až 12 hodin, může ale poškodit vaše oblečení a plastové výrobky. Repelenty s nižším podílem DEET (20-34 %) chrání uživatele 3 až 6 hodin. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v USA doporučuje prostředky s koncentrací DEETu 30 až 50 %, působící okolo 10 hodin. Zároveň také uvádí, že koncentrace nad 50% nepřináší vyšší ochranu. (zdroj: cdc.gov)

Aktivní složka Permethrin

Další látka sloužící jako repelent, je avšak vhodná pouze na oděv, nikoliv na pokožku. Používá se zejména v tropických oblastech na napouštění moskytiér nebo vojenských uniforem. Slouží také k hubení blech u psů, pro kočky je ale látka jedovatá. Ve zdravotnictví je používán k hubení vší a jiných parazitů.

Aktivní složka Ethyl aminoproprionate (IR3535)

Je šetrnější a nedráždí pokožku a oči, tudíž je vhodná i pro děti a uživatele s citlivou pokožkou. Na rozdíl od DEETu a Icaridinu si na vás komár sice sedne, ale neštípne. Repelenty s touto látkou mají koncentraci obvykle 7,5-20 % a jejich účinnost může být silně odlišná v závislosti na druhu hmyzu.

Aktivní složka Icaridin/picaridin

Je podobně účinný jako DEET. Není dráždivý a je bez zápachu, aplikuje se na kůži i oděv. Ideální ochranou v tropických oblastech je kombinace Icaridinu a DEETu – ty nejlepší repelenty právě tuto kombinaci nabízí. Odpuzuje stejně účinně jak komáry, tak také klíšťata a nejčastěji se setkáte s koncentrací 5-20 %.

Přírodní repelent

Příznivci přírodních ochranných prostředků mohou sáhnout po různých olejích nebo výtažcích z rostlin. Nejpoužívanější rostliny, které odpuzují komáry, jsou například bazalka, máta, muškát nebo levandule. Použít lze také česnek, afrikány, citronovou trávu, limetku, hřebíček nebo voňavý rozmarýnový repelent.

Není nutné na sebe vše natírat, ale pouze se přírodními odpuzovači komárů obklopit. Z olejů se osvědčil nimbový a sójový olej a účinek přírodních repelentů zvýšíte příjmem vitaminu B, který je například obsažený v pivovarských kvasnicích.

Ač se o přírodních repelentech můžete dočíst na internetu zázraky, faktem zůstává, že účinnost přírodních látek jako spolehlivého repelentu nebyla dosud prokázána (zdroj: lekarnici.cz). Za vyzkoušení samozřejmě nic nedáte, spoléhat se na ně ale třeba v tropických oblastech s sebou již nese velké riziko.

 • Citronela – Nejosvědčenější přírodní repelent proti komárům. Jedná se o citronovou trávu, v ČR je nazývána voňatka citronová. Nejen že ji hmyz nesnáší, navíc ale také voní příjemněji než chemický repelent.
 • Citriodiol – Základem jsou přírodní silice, a především látky z listů eucalyptu (Eucalyptus Citriodora). Můžete narazit na synteticky připravený citriodiol, nebo na pravý eucalyptový olej, který bývá obsažen v bio repelentech. Ve velkém množství může podráždit pokožku.

Parametry repelentu

Doba působení

Repelent je třeba nanášet podle doby jeho účinnosti. Většina repelentů působí 2-8 hodin, tuto dobu ovlivňuje zejména aktivní látka a její množství v repelentu. Po uplynutí doby působení je nutné vrstvu repelentu obnovit.

Doba působení je pouze přibližná, zahřátí těla dobu ochrany snižuje v důsledku odpařování účinných látek, stejně jako venkovní teplota. Aplikuje se na nezakrytou pokožku a oděv dle pokynů výrobce. Nesmí se však nikdy dostat na poranění, dětem ho nenanášejte na dlaně ani na obličej a při objevení alergické reakce jej ihned důkladně omyjte čistou vodou.

Forma repelentu

Repelent pořídíte v mnoha formách dle osobní preference.

 • Sprej – Nejvíce se doporučují sprejové repelenty. Jejich výhodou je, že se rovnoměrně a snadno rozprostřou po oděvu nebo pokožce a většinou ho není třeba dále roztírat.
 • Krém/gel – Natírání krémem nebo gelem není příliš praktické. Nedá se použít na oblečení, takže je nutností se svléct. Někdy také může dělat skvrny na oblečení.
 • Náramek – Použít lze také náramek proti komárům, napuštěný repelentní složkou nebo s vyměnitelnými náplněmi. Většina náramků působí 24 hodin, některé však až 15 dní. Lze sehnat také náramek proti klíšťatům, který se umisťuje na nohu.
 • Ubrousky/nálepky – Ubrousek nahrazuje klasický repelent po tom, co se jím přetřete. Nálepku můžete nalepit na batoh nebo oblečení, čímž ještě zvýšíte ochranu.
 • Repelent do zásuvky – Hodí se do domů a bytů v letních měsících. Odpuzovač komárů funguje pomocí LED světla, jiné typy vytvářejí odpuzující zvuk. Nejrozšířenější jsou však chemické repelenty do zásuvky, které odpařováním látky velice spolehlivě chrání proti hmyzu.
 • Kouřové tyčinky/spirály – Kouř i vůně z vonných tyčinek nebo spirál účinně odpuzuje nepříjemný hmyz.
 • Aromalampy – Citronelový olej v aromalampě efektivně odpuzuje komáry.
 • Impregnace – Efektivní repelent, který se nanáší na oděv nebo spacák a chrání uživatele ve dne i v noci. Je vhodný i pro funkční materiály, je voděodolný a bezzápachový. Chrání uživatele až 28 dní, a to i po vyprání oděvu. Komáry navíc neodpuzuje, ale rovnou je hubí.
 • Rozprašovač – Repelent v rozprašovači dokáže být velmi praktický, neboť si zanechává snadné nanášení, jako repelent ve spreji, zároveň však ale není natlakovaný, a tak jej v balení o 100 ml můžete vzít s sebou na palubu letadla.
 • Tablety – Repelent v tabletách není příliš rozšířený, funguje na principu distribuce ochranné látky tělem a při pocení se dostává účinná látka na povrch kůže.

Vůně

Některé silné repelenty mohou být nepříjemné svou silnou vůní nejen hmyzu, ale i vám, že ho nebudete chtít ani nanášet. Proto tento faktor při výběru nezanedbejte. Domácí repelent proti klíšťatům může sice vonět do určité míry podle vašich preferencí, jeho ochranný účinek však nemusí být vůbec uspokojivý.

Druh hmyzu

Ne všechny repelenty jsou účinné na všechny druhy hmyzu, proto volte repelent podle výskytu různých druhů insektů. Některý sprej proti komárům nepůsobí proti klíšťatům a naopak. Doporučují se repelenty s vícenásobným účinkem, který odpudí nejen komáry a klíšťata, ale i mouchy, štěnice, včely, vosy, tiplíky, blechy, ovády, písečné mušky, muchničky a další.

Repelent na klíšťata pomáhá předcházet nemocem jako klíšťová encefalitida, ehrlichióza nebo lymská borelióza. Komáři mohou v rizikových oblastech přenášet horečku dengue, zika, malárii, koňskou encefalomyelitidu nebo západonilský vir.

Objem repelentu

Na dlouhé výlety je nutností dostatek repelentu. Lahvičky se běžně vyrábějí o objemu 150-200 ml, narazit ale můžete i na menší cestovní repelenty. Mají objem okolo 40 ml a jsou vhodné do letadla. Ty ale dlouho nevydrží a jsou cenově náročnější.

Věkové omezení

V instrukcích repelentu se také dočtete, od kolika let je vhodný. Většina repelentů je vhodná pro děti až od 2 let, avšak některé by jim mohly způsobit potíže. Obecně se uvádí, že repelenty s obsahem DEET 30 % nemají na zdraví dětí vliv, ale doporučuje se použít spíše přírodní ochranu. U repelentů určených pro děti nepřekračujte doporučené dávkování.

V žádném případě se nedoporučuje syntetický repelent používat u kojenců do 2 měsíců. Kojící ženy by se jim měly taktéž vyhnout. Řešením může být vyrobit domácí repelent proti komárům z rozmarýnu nebo jiných bylin. Slabší repelenty nezapomínejte nanášet častěji pro jejich krátkodobou ochranu.

Výskyt nemocí

Do rizikových destinací s výskytem infekčních nemocí se doporučuje vycestovat pouze s účinným repelentem.

 • Malárie – Jedno z nejzávažnějších infekčních onemocnění. Prevence proti štípnutí komárem je důležitá v subtropické a tropické Africe, Jižní a Střední Americe, Oceánii, Jižní Asii a na Středním východě. V ostatních částech světa se běžně nevyskytuje. V očkovacích centrech lze pořídit také antimalarika.
 • Klíšťová encefalitida – S klíšťaty se setkáte na všech kontinentech. Nejvíce nakažených klíšťat encefalitidou v Evropě má ČR, Finsko, Litva, Lotyšsko, Německo, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko a také na Slovensku klíšťat stále přibývá. Proti encefalitidě je možné nechat se očkovat.
 • Lymská borelióza – Klíšťata přenášející lymskou boreliózu se nachází především na severní polokouli a dosud nebyla nalezena vhodná vakcína.
 • Virus Zika – Komáři tuto nemoc přenášejí v tropických a subtropických oblastech. Velice nebezpečný je pro těhotné ženy, u kterých může ovlivnit vývoj plodu. Stále nebyl vyvinut účinný lék, proto se doporučuje prevence repelentem.

Ochrana proti komárům/klíšťatům

Neúčinnější prevencí je kombinace repelentu a ochranných prostředků.

 • Moskytiéra – Svůj stan, karavan nebo hotelový pokoj vybavte sítí proti komárům. Pro zvýšení ochrany se doporučuje síť potřísnit repelentem nebo impregnací.
 • Sprej proti hmyzu – Doma můžete použít sprej, který hmyz zahubí. Vybírejte ne příliš chemické složení a nepoužívejte za přítomnosti dětí a zvířat.
 • Správný oděv – Zakryjte důkladně všechny části pokožky. Dlouhé nohavice jsou efektivní ochranou proti klíšťatům a v tropických oblastech použijte klobouk s moskytiérou.
 • Síť do oken – Zmenší komárům šanci dostat se do domu.
 • Ponožky proti hmyzu – Speciální ponožky obsahují mikročástice odpuzující hmyz. Efekt vydrží až 20 vyprání, poté mají slabší účinnost.
 • Očkování – Pro maximální ochranu před některými nemocemi se dá očkovat nebo užívat léky. Očkovací centra nabízí vakcíny proti klíšťové encefalitidě nebo antimalarika.

Ochrana domácích mazlíčků

Syntetický repelent určen pro lidi není vhodný na ochranu domácích mazlíčků. Používejte pouze přípravky určené pro konkrétní zvíře. Pro kočky jsou některé látky v repelentech pro psy jedovaté. Používejte dle doporučení veterináře antiparazitní obojek, tabletu, ultrazvukový obojek, sprej proti klíšťatům nebo šampon. Doporučují se spíše přírodní prostředky, avšak ne příliš koncentrované.

Otázky při výběru repelentu

Co je nejlepší proti komárům?

Nejlepší ochranou je kombinace více ochranných prostředků. Doma použijte sítě, moskytiéry, aromalampy, UV lapače, ultrazvuk nebo přírodní sílu bylinek. Na cestách nezapomeňte účinný repelent s dostatečným obsahem látky DEET nebo vysoce koncentrovaný přírodní repelent například s citronovou trávou. Posílit ochranu v přírodě můžete kvalitní repelentní impregnací na oděvy a stany, náramkem nebo nálepkou. Volte vhodnou obuv, oděv a pokrývku hlavy s moskytiérou.

Jaký repelent do letadla?

Protože je zakázáno převážet spreje a tlakové nádoby v příručním i odbaveném zavazadle, vhodný je do letadla repelent ve formě gelu, nebo tonikum s rozprašovačem. Obsah repelentu v příručním zavazadle však nesmí překročit 100 ml. Dále lze převážet repelentní ubrousky, nálepky a jiné doplňky odpuzující hmyz. Výbavu nepodceňte, protože v rozvojových zemích kvalitní repelent většinou nekoupíte.

Jaký repelent pro miminka?

U kojence do dvou měsíců věku se v žádném případě nesmí používat syntetický repelent. Vhodnější je přírodní ochrana, avšak vysoce koncentrované přírodní látky mohou podráždit pokožku podobně. Nejvhodnější ochranou proti hmyzu je moskytiéra a použití impregnačního repelentu, kterým můžete natřít předmět v blízkosti dítěte, například kočárek. Repelent pro děti do 2 let by měl mít maximálně 30 % DEET, raději ale zvolte hodnotu kolem 10-15 %.

Jaký repelent do tropů?

Kvůli výskytu komárů nakažených infekčními nemocemi se do tropických oblastí doporučuje použití repelentu s vyšší koncentrací látky DEET. Nejlépe v kombinaci s moskytiérami, impregnacemi a vhodným oděvem. Repelent se 100 % DEET účinkuje až 12 hodin, 30-50 % chrání 10 hodin a 20-34 % ochrání asi 6 hodin. Impregnace na oděvy a spacáky chrání uživatele až 28 dní. Oblíbeným repelentem v tropech je také látka Icaridin, podobný DEETu.

Jaké složení má přírodní repelent proti klíšťatům?

Klíšťata se dají odpuzovat například octem s rozmarýnem. Stejně tak nesnáší ani tymián, levanduli, fenykl, pelyněk, bazalku, vřesovou silici nebo čajovník. Účinná je také tinktura z vraniče obecného v kombinaci s česnekem. Použít lze jednoduchý recept s Alpou a hřebíčkem nebo obyčejný trik s vyvařenými citrusy. Klíšťatům, stejně jako komárům, nevoní ani citronela. Je to ideální přírodní repelent proti klíšťatům pro děti.