Srovnání nejlepších robotických vysavačů 2024

TOP 3 robotické vysavače dle srovnání

Xiaomi Roborock S6 Pure

Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80

iRobot Roomba i7+

Robotický vysavač s mopem a vylepšenou laserovou navigací v prostoru. Má 3 výkonnostní režimy a nadprůměrně velkou baterii, díky které vysaje prostory až o velikosti 250 m².Je hodnocen jako nejlepší robotický vysavač na psí chlupy. Má dobrý sací tlak, objemnou nádobu na prach a funkci Animal Care s vysoce účinným kartáčem Animal Turbo Brush.Z recenzí i zkušeností hodnocen jako nejlepší robotický vysavač současnosti s mnoha moderními prvky. Má kamerovou navigaci, akustickou i optickou detekci nečistot nebo automatické vysypávání koše.
+ Cena/výkon, laserové mapování s vylepšeným algoritmem+ Funkce na chlupy Animal Care, duální navigační systém, opravitelnost 10 let+ Automatické vyprazdňování odpadu, nejpokročilejší technologie, neomezená plocha vysávání
- Aplikace pouze v anglickém jazyce- Méně účinné vytírání- Vyšší pořizovací cena

Orientační Cena
8 990 Kč

Orientační Cena
8 999 Kč

Orientační Cena
17 999 Kč

Robotický vysavač usnadňuje každodenní život jak starším uživatelům, tak všem, kteří se chtějí vracet do uklizeného domova. Robotický vysavač s vytíráním navíc zbaví domácnost prachu a ten na koberce má zase vylepšený systém rotačních kartáčů, který si poradí i s hustějšími a delšími vlákny. Nízký robotický vysavač se postará o nepořádek pod nábytkem, ale může mít problém přejet přes práh, a model s navigací v podobě kamery nebo laseru uklidí více místností systematicky a efektivně. Parametrů, funkcí a technologií je u automatických vysavačů spousta, srovnávací test je proto zcela na místě. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší robotické vysavače pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na robotické vysavače na okna.

Nejlepší robotické vysavače s mopem (Test 2024)

VzhledModelDoba provozuBaterieOdpadní nádobaNavigaceHlučnostVýškaDostupnost
Xiaomi Roborock S6 Pure recenze a testXiaomi Roborock S6 PureAž 150 min5200 mAh0,46 lLaserová65 dB9,65 cm
Sencor SRV 9250BK recenze a testSencor SRV 9250BKAž 120 min2600 mAh0,47 lLaserová60 dB9,8 cm
Symbo xBot 5 Pro recenze a testSymbo xBot 5 ProAž 100 min2150 mAh0,3 lGyroskopická60 dB7,9 cm
TESLA RoboStar iQ300 recenze a testTESLA RoboStar iQ300Až 110 min2600 mAh0,6 lGyroskopická55 dB7,5 cm
Concept VR 3210 recenze a testConcept VR 3210Až 250 min5200 mAh0,6 lLaserováAž 70 dB10 cm
Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80 recenze a testRowenta RR7755WH Explorer Serie 80Až 120 min-0,7 lLaserová + kamerová69 dB9,7 cm

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší robotické vysavače bez vytírání (Test 2024)

VzhledModelDoba provozuBaterieOdpadní nádobaNavigaceHlučnostVýškaDostupnost
iRobot Roomba i7+ recenze a testiRobot Roomba i7+Až 75 min1800 mAh0,4 lKamerová58 dB9,2 cm
Xiaomi Mi Robot Vacuum recenze a testXiaomi Mi Robot VacuumAž 150 min5200 mAh0,42 lLaserováAž 68 dB9,6 cm
Silvercrest SSR 3000 A1 recenze a testSilvercrest SSR 3000 A1Až 70 min2400 mAh0,3 lSenzoryAž 78 dB7,5 cm
iRobot Roomba e5 recenze a testiRobot Roomba e5Až 120 min1800 mAh0,6 lSenzory58 dB9 cm

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze robotických vysavačů

Xiaomi Roborock S6 Pure

Xiaomi Roborock S6 Pure recenze a test

Robotický vysavač s mopem Xiaomi Roborock S6 Pure je plný nejmodernějších technologií a zároveň má stále ještě přijatelnou pořizovací cenu. Dle zkušeností spotřebitelů a jejich recenzí má vysavač účinný sací výkon, dlouhou výdrž na jedno nabití i obstojné výsledky s mopem. Na jedno nabití zvládne vysát prostor až 250 m2, 14 senzorů zajišťuje navigaci a 3 hlídají efektivní úklid. Z funkcí potěší přítomnost SLAM a LDS mapování, funkce úklidu v zónách Zone cleaning i funkce multi pokojového úklidu Floor Plan.

+ Cena/výkon, laserové mapování s vylepšeným algoritmem
Aplikace pouze v anglickém jazyce

Sencor SRV 9250BK

Sencor SRV 9250BK recenze a test

Levný robotický vysavač s vytíráním Sencor SRV 9250BK patří mezi spotřebiteli ke značně oblíbeným, zejména pro svou nízkou cenu a zajímavé funkce. Vybaven je naváděcím systémem Sencor Nav. 15.0, který využívá laser, gyroskop, infračervené senzory a další čidla pro bezproblémový provoz. Má nižší hlučnost, účinný program ZigZag a u mopu možnost nastavení intenzity vody v 7 stupních. Dle popisu výrobce dokáže překonat překážky o výšce i 1,5 mm a uživatelé tuto schopnost dle svých zkušeností potvrzují a připomínají, že vysavač se nepřipojí k moderní Wi-Fi v pásmu 5 GHz.

+ Dobře překonává překážky, laserová orientace v prostoru, nízká hlučnost
Připojitelný pouze k 2,4 GHz Wi-Fi

Symbo xBot 5 Pro

Symbo xBot 5 Pro recenze a test

Robotický vysavač a mop v jednom Symbo xBot 5 Pro je považován některými prodejci za bestseller. Je levný a ve spojení s dobrou účinností právem oblíbený. Zaujme svou výškou pouze 7,9 cm, kterou má v důsledku absence pokročilejšího navigačního systému – pro orientaci v prostoru využívá Smart GYRO navigaci. Je účinný na všech typech podlahách, primární filtraci doplňuje HEPA filtrace a potěší také kartáč se štětinami a lamelami, který je účinný při vysávání zvířecích chlupů. V recenzích se pouze objevuje připomínka k magnetickým páskům, které má tendenci částečně přejíždět.

+ Nízká výška jen 7,9 cm, dvouúrovňová filtrace, dobrý poměr cena/výkon
Částečně přejíždí magnetickou pásku

TESLA RoboStar iQ300

TESLA RoboStar iQ300 recenze a test

Robotický vysavač 2v1 TESLA RoboStar iQ300 je levný automatický vysavač, který podle zkušeností spotřebitelů zvládá přejet i prahy s výškou 1,5 cm. Potěší také jeho celková výška jen 7,5 cm, díky které se vejde tam, kam lépe vybavené vysavače s laserovým skenováním prostoru ne. K navigaci využívá adaptivní gyroskop s pamětí FASTtrack 3.0 a vhodný je na všechny typy podlah. Díky extra dlouhým kartáčům je efektivní při vysávání v rozích a uživatelé v recenzích oceňují také ovládání, aplikaci i hlasové povely v češtině.

+ Dokáže přejet i práh, výška jen 7,5 cm, aplikace a hlasové povely v českém jazyce
Krátká magnetická páska v balení

Concept VR 3210

Concept VR 3210 recenze a test

Robotický vysavač s mopem Concept VR 3210 je velice výkonný, dokáže vysávat s nadprůměrnou sací silou až 3300 Pa. Potěší přítomnost sterilizační funkce UVC LED technologií a zvládá překonat překážky až do výšky 1,8 cm, běžné prahy proto bez problému překoná. Prostor mapuje vyspělou laserovou technologií a data si ukládá do mapy. Jak však připomínají v recenzích spotřebitelé, vysavač je schopen si uložit pouze jedno podlaží. Zaujme také filtračním systémem TripleAirClean s HEPA filtrem 13.

+ Překážky až do 1,8 cm, Navigace LaserTec 2.0, nadprůměrný sací výkon 3300 Pa
Ukládá mapu jen pro jedno podlaží

Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80

Rowenta RR7755WH Explorer Serie 80 recenze a test

Robotický vysavač na zvířecí chlupy Rowenta RR 7755 WH je mezi spotřebiteli populární zejména pro svou funkci Animal Care, díky které dokáže účinně vysávat zvířecí chlupy. Vděčí za to speciálnímu kartáči Animal Turbo, který se skládá z vyprofilovaných štětin a gumových prvků. Unikátní je také jeho systém navigace, kde je využito jako laseru, tak kamery. Oproti jiným značkám vyniká také garancí opravitelnosti 10 let, vysavač vám tak může vydržet sloužit skutečně dlouho. Jako nevýhodu zmiňují spotřebitelé ze zkušeností horší účinnost vytírání, které je řešeno systémem Aqua Force.

+ Funkce na chlupy Animal Care, duální navigační systém, opravitelnost 10 let
Méně účinné vytírání

iRobot Roomba i7+

iRobot Roomba i7+ recenze a test

iRobot Roomba i7+ je oceňován jako nejlepší robotický vysavač současnosti a uživatelé to dle svých zkušeností v recenzích potvrzují. Je vybaven nejpokročilejšími technologiemi a funkcemi, které úklid i obsluhu dělají ještě lepší. Zmínit lze inteligentní plánování úklidu, akustickou a optickou detekci nečistot Dirt Detect nebo třístupňový čisticí systém AeroForce. Jako jeden z mála automatických vysavačů nabízí automatické vysypávání koše v čisticí stanici Clean Base, dále nabíjení během úklidu, systém proti zamotání se či indikaci naplněného koše.

+ Automatické vyprazdňování odpadu, nejpokročilejší technologie, neomezená plocha vysávání
Vyšší pořizovací cena

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Xiaomi Mi Robot Vacuum recenze a test

Robotický vysavač Xiaomi Mi Robot Vacuum je ve své kategorii značně oblíbený pro svůj poměr cena/výkon. Disponuje přesnou laserovou navigací a dalšími 12 ti senzory zajišťující správnou orientaci. Další 3 senzory se zaměřují na samotný úklid pro co největší efekt. Na jedno dobití zvládá vysát až 250 m2 a po nabytí pokračuje ve vysávání tam, kde přestal. Výkon umožňuje nastavit ve třech stupních a hlučnost se pohybuje mezi 62 až 68 dB. Jako nevýhodu v recenzích zmiňují spotřebitelé absenci funkce pro vytvoření si mapy prostoru.

+ Dobrý poměr cena/výkon, výkonný i na koberce, laserová orientace v prostoru
Bez možnosti vytvoření mapy

Silvercrest SSR 3000 A1

Silvercrest SSR 3000 A1 recenze a test

Silvercrest SSR 3000 A1 patří mezi nejlevnější robotické vysavače na trhu, čemuž odpovídá i jeho pouze základní výbava a funkce. V recenzích jej ovšem uživatelé chválí a kvitují zejména jeho jednoduché ovládání i dobrou účinnost. K dispozici je celkem 6 programů čištění, ze kterých lze zmínit program spirály, nebo s maximálním výkonem. V prostoru se orientuje pouze pomocí základních senzorů, kterých je celkem 10. Ovládá se přímo na těle vysavače i dálkovým ovládáním.

+ Nízká pořizovací cena, jednoduché ovládání, automatický návrat na dobíjecí stanici
Vyšší hlučnost až 78 dB

iRobot Roomba e5

iRobot Roomba e5 recenze a test

Automatický vysavač iRobot Roomba e5 je vybaven dvojící proti sobě rotujících kartáčů, které významně zefektivňují úklid. Navigace je řešena pouze senzory, kterých jsou však dle výrobce desítky. Dokáže fungovat spolu s virtuální zdí, má funkci odloženého startu i akustickou detekci nečistot. Potěší systém proti zamotání se do kabelů a funkce automatického dobíjení v dokovací stanici. Dle zkušeností spotřebitelů má vysavač jednoduchou obsluhu i srozumitelný návod. Připomínají naopak absenci funkce vytváření mapy prostředí.

+ Funkce virtuální zdi Halo, desítky senzorů, rotující kartáče AeroForce
Nevytváří si mapu prostředí

Diskuze a zkušenosti

Diskuze na téma robotický vysavač jsou značně různorodé, časté je diskutování nad konkrétními typy a jejich účinností úklidu, nebo nad funkcemi. Ne zcela všem spotřebitelům jsou z popisu výrobce nebo prodejce jasné všechny jeho funkce.

Diskuze probíhají také ohledně efektivity úklidu u robotického vysavače jako takového, přičemž zkušenosti jsou s nimi většinou pozitivní. Výkonné a dražší vysavače popisují uživatelé jako velice efektivní. Zmiňují dokonce, že robotický vysavač nasbírá nepořádek i po předchozím vysátí ručním vysavačem, což mnohé právem překvapuje.

Naopak u základních modelů automatických vysavačů zmiňují pouze povrchní úklid, který plnohodnotně ruční vysávání nenahradí. V obou případech jsou však ve výsledku spokojeni, odkazuje to zřejmě na fakt, že vědí, co kupují a jaká očekávání mají od konkrétního modelu mít.

Uživatelské zkušenosti s robotickým vysavačem nejčastěji zmiňují účinnost vysávání i mopování, je-li jím vysavač vybaven. Zmiňuje se hlučnost, funkčnost na kobercích nebo jak dobře si konkrétní typ poradí se zvířecími chlupy. Často je ve zkušenostech zmíněno také ovládání a mobilní aplikace, která může být také lokalizována a zpracována lépe i hůře.

Jak vybrat robotický vysavač

Robotických vysavačů je již na trhu nepřeberné množství, proto není výběr jednoduchý. Prvním aspektem při koupi je druh a rozloha podlahy ve vaší domácnosti. Zohlednit je třeba nejen celkovou velikost spotřebiče, ale hlavně výšku, pokud chcete, aby uklidil i pod nábytkem. Hlučnost spotřebiče je neméně důležitá, stejně jako jeho spotřeba a parametry baterie. Zjistěte si také dostupnost náhradních dílů a vyberte si robotický vysavač s preferovanými funkcemi, jako je automatické dobíjení, konektivita s telefonem, antitangle systém a spousta dalších.

Proč pořídit robotický vysavač

Robotický vysavač sice není ve srovnání s klasickým vysavačem tak účinný, výrazně však může eliminovat nečistoty v domácnosti. Návrat z práce je o moc příjemnější, když podlaha působí stále udržovaným dojmem. Zvláště ho ocení osoby se zhoršenou pohyblivostí, pro které je manipulace s těžkým vysavačem nesnadno představitelná.

Obzvláště ulehčí úklid vysavač s automatickým vyprazdňováním sběrné nádobky a model s dálkovým ovládáním. Jasnou volbou pro alergiky je model s HEPA filtrem a UV lampou, které eliminují prach, mikroby i alergeny. Milovníci domácích mazlíčků si již nemusí dělat starosti s velkým množstvím chlupů díky speciálním kartáčům.

Nevýhody robotického vysavače

I moderní automatické vysavače mají své nevýhody, o kterých je potřeba se pro kompletnost zmínit.

 • Příliš malá nádobka na prach a nutnost častého vyprazdňování (pokud model nedisponuje automatickým vyprazdňováním).
 • Robotický vysavač má stále poměrně malý sací výkon, o zefektivnění se však starají přimetací kartáče. Nikdy však nebude výsledek úklidu stejný, jako s normálním vysavačem.
 • Většina robotů nezvládá uspokojivé vysávání koberců, a i hůře dostupná místa mohou zůstat nevysátá. Černé a tmavé plochy může vysavač vyhodnotit jako propast a ani tu nevysaje. Kvalitnější modely si ale se všemi těmito problémy poradí, což je kompenzací vyšší pořizovací ceny.

Robotický vysavač s vytíráním (2v1)

Robotický vysavač s vytíráním se postará jak o vysávání pomocí sacího tlaku a kartáčů, tak o vytírání podlahy po vložení nádoby na vodu a připnutí mopovací textilie. To vše zvládá v jednom kroku. Je vhodný na všechny typy tvrdých podlah bez koberců a pro dřevěný a laminátový povrch přijde vhod také funkce vysoušení.

K dostání jsou také roboti s intenzivním mokrým vytíráním, které je proti nečistotám účinnější. Voda je z nádobky v tomto případě uvolňována na povrch intenzivněji. K dostání jsou i vysavače s funkcí suchého vytírání, kdy jsou nečistoty přitahovány na antistatickou stěrku. Takový vysavač nedisponuje nádobkou na vodu.

Robotický mop

V kombinaci s robotickým vysavačem se robotický mop postará o precizní úklid. Robotický vysavač a mop v jednom se sice o zajištění čistoty snaží, nikdy ale jeho vytírání nenahradí klasický mop nebo mop robotický. Je vybaven nádobkou na vodu o objemu 100 až 300ml a mopovací textilií, popřípadě rozprašovačem, díky kterému odstraní i zaschlé skvrny. Setkáte se i s modely s předvysáváním. Textilie je většinou vyrobena z mikrovláken, aby pohltila i nejdrobnější nečistoty.

Povrchy

Obecně jsou robotické vysavače účinnější na tvrdé podlaze než na koberci. Pokud máte v domácnosti pouze tvrdé podlahy bez koberců, výběr vysavače bude jednodušší. Podle zkušeností může být pro automatický vysavač problémem černá podlaha nebo černý koberec, který identifikuje jako díru a úklid tam neprovede. O vysavačích, které uklidí i tmavá místa, se dočtete v manuálu nebo v recenzích uživatelů.

Robotický vysavač na koberce

Robotický vysavač na koberce má speciální kartáče a větší sací výkon. Levnější modely se mohou snadno zaseknout na huňatém koberci, stejně jako na koberci s třásněmi. Tomuto zabraňuje systém AntiTangle, který v momentě zacuchání kartáčů aktivuje zpětný chod. Pro domácnosti s prahy a vyššími koberci je potřeba výkonnější model.

Robotický vysavač na tvrdé podlahy

Ať už máte linoleum, dlažbu, parkety nebo plovoucí podlahu, můžete zvolit v podstatě jakýkoliv robotický vysavač, a to i robotický vysavač s mopem. Většinou si robotický vysavač na plovoucí podlahy poradí s překážkami do 1 cm, mohou být také méně výkonné, ale o to levnější.

Velikost místnosti

Při výběru robotického vysavače je prostor velmi důležitým aspektem, proto vždy nejprve přeměřte všechny místnosti, které bude vysavač uklízet.

 • Jedna místnost do 30 m2 – Postačí malý robot pro nenáročné, který na jedno nabití vysává po dobu 50 až 100 minut a disponuje menší odpadní nádobkou s objemem okolo 200 ml. Kapacita baterie začíná obvykle na 850 mAh.
 • Jedna místnost do 60 m2 – Vyberte model s baterií o kapacitě od 1800 až 2400 mAh, který zvládne uklízet alespoň 100 minut a jeho odpadní nádobka má objem alespoň 300 ml.
 • Více místností se 150 m2 – Pro členitý půdorys a pro úklid více pokojů je třeba model, který pracuje s vizuální lokalizací a vysává až 120 minut. Sběrná nádobka by měla mít objem minimálně 300 ml, pro domácnosti s domácími mazlíčky i více.
 • Více místností s více než 150 m2 – Vhodný je robotický vysavač s GPS, jehož doba provozu na jedno nabití dosahuje až 220 minut. Kapacita baterie je u výkonnějších modelů až 5200 mAh a odpadní nádobka může mít objem až 800 ml.

Zvířecí chlupy

Robotický vysavač na zvířecí chlupy by měl vždy disponovat bočními kartáči, které se postarají o chlupy usazené u stěn a v rozích, odkud je namete k sacímu otvoru s rotačními kartáči. Odtud již pod velkým tlakem putují do sběrného koše.

Sběrná nádobka by měla mít dostatečný objem (až 800 ml) a kvalitní filtry zajištují čistý vzduch, který vyjde zpět do místnosti. U vysavačů určených na zvířecí chlupy narazíte na gumové kartáče, které lze vyjmout a jednoduše opláchnout. Tím odpadne vymotávání vlasů a chlupů, jako je to u klasických štětinových kartáčů. Efektivní je také kombinovaný kartáč se štětinami a gumou. U robota v domácnosti s mazlíčky se doporučuje nastavit virtuální stěnu v okolí misek, aby je nerozlil.

Robotické vysavače nejen na psí chlupy:

 • Disponují vysokým sacím výkonem
 • Měly by mít objemnou sběrnou nádobu
 • Vhodný je speciální kartáč, který je určen na zvířecí chlupy
 • Optimální pro uklízení po zvířeti je robotický vysavač s mopem

Robotický vysavač a prahy

Pokud máte prahy v prostorech, kde se robot bude pohybovat, musíte při koupi zohlednit funkci zdolávání překážek. Výška prahů je různá, proto ty vaše přeměřte. Velký problém představují prahy v panelácích, kde mohou dosahovat 2 až 3 cm. Výrobci u produktu uvádí maximální výšku překážky, což je přesně ten parametr, který rozhoduje o tom, zda robotický vysavač přejede práh. Ideální je, když zvládne překonat 1,5 cm až 2,2 cm vysokou překážku.

Zábrany a orientace v prostoru

Pro správnou funkci robotického vysavače je k tomu vhodné přizpůsobit také domácnost. Mezi nábytkem a jinými objekty musí být dostatečná mezera, aby tudy vysavač projel. Udává se ideálně 1 metr. Před pořízením vysavače změřte prostor pod gaučem či postelí a podle toho zvolte ideální výšku robota.

Měl by bez problémů projet pod nábytkem, anebo být dostatečně vysoký, aby pod nábytek vůbec nevjel a nezasekl se. Poprvé vysavač spouštějte, když budete doma, abyste zjistili, zda má v některých místech problém. Stejně tak pečlivě vyberte umístění nabíjecí stanice. Pokud máte doma místa, kam vysavač vůbec nesmí, dáte mu to vědět vytvořením virtuální zábrany či magnetickou páskou.

 • Magnetická páska – Nalepí se na podlahu a vysavač za ni nemůže. Pod huňatým kobercem ji však často nerozpozná a je ji třeba dát před něj.
 • Virtuální zeď – Je možné ji použít u sofistikovanějších robotů. Jedná se o zařízení vysílající infračervený paprsek, který vysavač nepřekročí. U některých modelů lze nastavit i přes mobilní aplikaci, což je uživatelsky přívětivější. Setkat se lze také s názvem HALO efekt a používá se například kolem misek mazlíčků nebo okolo dětského koutku.
 • Maják – Jeho úkolem je uzamknout vysavač v jedné místnosti, dokud ji neuklidí. Až po dokončení může přejít do dalšího pokoje.

Pohyb

Některé modely nedokáží vysát členitější prostory, protože na ně není nastaven jejich algoritmus. Levný robotický vysavač s nárazníky se otáčí až po kolizi s předmětem či zdí, díky čemuž poté pokračuje jiným směrem. Kruhovitý spolu s pásmovým pohybem mají podobnou efektivitu a nejefektivnější je pohyb cik-cak. U lepších robotů lze nastavit pohyb vysávání díky senzorům, kamerám a laserům (spiral, along wall, cik cak).

Setkat se můžete i s označením AUTOCLEANING, který je kombinací více pohybů. Režim SPOT se pak soustředí na jednu znečištěnou oblast a nahrazuje smetáček a lopatku. Vysavač je nutné na toto místo umístit a režim nastavit. Režim DIRT DETECT rozpozná nejznečištěnější místo v pokoji a zaměří se na něj automaticky, až po jeho úklidu pokračuje jinam.

V případě větší investice do modelu s laserovou nebo kamerovou navigací a GPS se můžete těšit z precizního výsledku úklidu. Robotický vysavač s kamerou využívající technologii visual SLAM (Visual Simultaneous Localization And Mapping) sleduje svou vlastní pozici a zmapuje prostředí. Systematický pohyb tak zajistí rychleji provedený úklid a nepřejíždí vysátá místa vícekrát. (zdroj: allaboutcircuits.com)

Robotický vysavač bez navigace

Dá se pořídit i levně. Pohybuje se v prostoru náhodně, je vybaven nárazníkem a po kolizi s předmětem se otočí a pokračuje jiným směrem. Nevýhodou je menší efektivita vysávání, jelikož vznikají nevysátá místa. Naopak některá místa jsou zbytečně vysáta opakovaně.

Robotický vysavač s laserovou navigací

Laserová navigace se spolu s dalšími senzory považuje za to nejlepší, co se v současnosti do automatických vysavačů používá. Laser si při prvním použití naskenuje přesný půdorys prostoru a při dalším úklidu vychází z této mapy. Výhodou je jeho naprostá samostatnost a vysoká účinnost vysávání, dokáže zmapovat celý byt i se sám vrátit do nabíjecí stanice. Jako nevýhoda se dá považovat nutnost mít k tomuto pohybu přizpůsobený byt, nejlépe bez prahů.

Robotický vysavač s gyroskopickou navigací

Robotický vysavač s gyroskopem vysává v přednastavených programech, jeho výhodou je však schopnost rozeznat překážku před sebou a nenarazit do ní. Díky tomu v bytě nebudete mít otlučené rohy, nebo rozbité vázy, což hrozí při použití základního modelu vysavače bez žádné navigace. Robotický vysavač v tomto režimu může využívat i TOF senzor, který dokáže účinně rozpoznávat překážky a předměty.

Robotický vysavač s kamerou

U některých modelů se využívá kamery podobně jako laseru, kamera tedy skenuje prostor kolem vysavače a dokáže si vytvořit vlastní mapu bytu, podle které bude vysávat i při dalších úklidech. V jiných případech může kamera posloužit k přenosu obrazu do aplikace na mobilním telefonu, nebo tabletu. V tomto režimu jsou součástí obrazovky také ovládací tlačítka a vysavač takto můžete ovládat bezdrátově a odkudkoliv.

Vysávání po tmě

Nezapomeňte si zjistit i informaci o tom, zda zvládne vysavač uklízet i po tmě. Pro modely s laserovou navigací to není problém, robot s kamerovou navigací si po tmě moc dobře nevede.

Kapacita nádoby na vodu a prach

Z důvodu menších rozměrů přístroje je zásobník poměrně malý. Jeho kapacita by měla být minimálně 0,3 litru. Robotický vysavač na psí chlupy by měl mít nádobu velkou alespoň 0,5 až 0,8 litru. Po každém vysávání je nutné nádobu vyprázdnit a pokud pořídíte malý vysavač do velkého bytu, budete muset nádobku vyprazdňovat několikrát během úklidu. Robotický vysavač na mokré vysávání disponuje ještě nádobkou na vodu, a to o objemu 100 až 300 ml.

Výkon

Automatický vysavač výkonem samozřejmě nemůže konkurovat klasickému vysavači. Ten musí vyvinout mnohem vyšší výkon, aby nečistoty dopravil trubkou a hadicí do sběrného pytle nebo nádoby. Nečistoty u robotického vysavače naopak nemusí překonat dlouhou vzdálenost, takže vystačí méně výkonný motor, který se také vejde do malého zařízení, kterým dnešní robotické vysavače jsou.

Jeho výkon je dostatečný pro úklid pravidelně udržované podlahy. Výrobci u vysavačů uvádí sací výkon, který však příliš nevypovídá o kvalitě úklidu, neboť záleží na celkovém konstrukčním provedení. Výkon se pohybuje zhruba od 20 W do 60 W a často se setkáte i s jednotkou tlaku – Pascalem (Pa).

Hodnoty se pohybují od 800 Pa do 3500 Pa. Obecně platí, že čím menší výkon vysavač má, tím je i nižší hlučnost a zároveň efektivita úklidu.

Hlučnost

Kvůli nižšímu sacímu výkonu v porovnání s běžným vysavačem je robot také mnohem tišší. Míra hlučnosti se pohybuje u tichých modelů okolo 50 dB, což lze přirovnat k dešti. Hlučnější automatické vysavače přesahují 70 dB, což je srovnatelné s hlasitostí konverzace. Hlučnost přístroje nehraje důležitou roli, pokud bude uklízet ve vaší nepřítomnosti. Při sledování TV by však mohl hlasitější robot rušit. Ověřte si také, zda lze u vysavače nastavit tišší, noční režim.

Filtrace

Stejně jako klasického vysavače mají i ty robotické různě provedenou filtraci. Zejména alergici by si měli vybírat vysavač s třídou A, co se týče zpětných emisí. Zpět do místnosti nevychází alergeny, ale zachytává je filtr. Výměnu a čištění filtru provádějte vždy dle pokynů výrobce a alergici by se tomu měli úplně vyvarovat.

HEPA filtr

HEPA filtr je zkratkou pro High Efficiency Perticulate Air filter a jedná se o filtr zachytávající až 99,97 % nejjemnějších nečistot ze vzduchu (o velikosti 300 nanometrů). Byl vyvinut vesmírnou organizací NASA na ochranu astronautů před nebezpečnými částicemi ve vesmíru. Vzduch, který vysavač nasaje vyjde díky němu mnohem čistější. Je proto oceňován alergiky, astmatiky i rodinami s malými dětmi a najdete ho u více než poloviny vysavačů na trhu.

Bohužel však nikdy není vysávání robotem se 100 % účinností a nějaký prach v domácnosti vždycky zůstane. Filtr by se měl vyměňovat zhruba jednou za tři měsíce až jednou za půl roku, v závislosti na používání. Některé filtry jsou omyvatelné a vždy zkontrolujte, zda je filtr správně nasazen a je utěsněn.

Délka vysávání a nabíjení

Maximální doba úklidu závisí na kapacitě baterie. Čím větší kapacitu baterie má, tím déle bude robotický vysavač uklízet na jedno nabití. Proto je pro větší prostory vhodný robot s vyššími hodnotami. Levnější modely často nestihnou dojet k dokovací stanici a vybijí se cestou, což by se u kvalitnějších robotů stávat nemělo.

Delší nabíjení přístroji neškodí, pro některé je to naopak prospěšné. Standartně trvá úklid místnosti s rozlohou 25 m2 20 až 60 minut, rychlejší modely zvládnou vysát pokoj se 45 m2 za čtvrt hodiny. Čím chytřejší spotřebič je, tím je úklid rychlejší.

Baterie

U robotů se setkáte obvykle se dvěma odlišnými typy baterií:

 • Ni-MH akumulátor
 • Li-ion baterie

Nikl-metal hydridový akumulátor je druhem galvanického článku, který byl nejčastěji používaný na začátku 21. století. Výhodou je velká kapacita oproti NiCd bateriím, poměrně vysoký proud i dlouhá životnost, příznivá cena a pouze malé poškození v případě rychlonabíjení. Baterie je bezpečnější a její recyklace je jednodušší než u Li-ion. Nevýhodou je naopak nižší napětí 1,2 V a při nižších teplotách má baterie výpadky, což však nehraje roli u robotických vysavačů pracujících při pokojové teplotě. Trpí také známým paměťovým efektem, který se dá potlačit správným formátováním.

Lithium iontová baterie je nejpoužívanějším typem. Oproti Ni-MH má delší životnost a vyšší hustotu energie. Výhodou je také vysoká kapacita s malou hmotností a objemem, zanedbatelná hodnota samovybíjení a vysoké nominální napětí 3,6 V. Před prvním použitím není třeba baterii formátovat několikanásobným vybíjením a nabíjením. Baterie však již od výroby stárne bez ohledu na používání a škodí jí úplné vybití. Její recyklace je velmi nákladná a není bezpečná pro životní prostředí.

Dokovací stanice

Nezbytností pro robotický vysavač je jeho základna, která je připojena k elektrické síti. Vysavač se do ní při nízkém stavu baterie zajede sám nabít. Levnější modely nedisponují funkcí automatického návratu a zůstanou stát tam, kde jim dojde baterie. Proto se hodí spíše do malých místností.

Vylepšené základny zvládají i vyprazdňování odpadní nádoby vysavače. Pojme několik desítek sběrných nádob robota a odpad shromažďuje do odpadního sáčku, který poté stačí vyjmout, vyhodit a vložit nový. O jeho naplnění jednoduše informuje indikátor.

Délka nabíjení

Je důležitá zejména u vysavačů s kratší výdrží. Nejkvalitnější automatické vysavače se dokáží nabít už za 1 hodinu, pomalejším nabíjení trvá minimálně 3 hodiny.

Výška robotického vysavače

Výška automatického vysavače je v parametrech nejdůležitějším parametrem, přímo totiž ovlivňuje, jestli a pod který nábytek se vejde a pod který ne. Pokud chcete, aby vysavač uklidil i pod gaučem či postelí, ideálně zvolte nižší model. Výška by neměla překročit 10 cm, přičemž nejnižší robotický vysavač (ultra slim) vyniká výškou pouhých 5,3 cm, a to včetně koleček. Takový model snadno uklidí i pod skříňkami.

Další rozměry a hmotnost

Drtivá většina robotických vysavačů váží od 2 do 4 kg, existují však i lehčí modely. Obvyklý průměr robota je pak 30 až 40 cm. Robotický vysavač do malého bytu by měl mít kompaktnější rozměry, menší vysavač se také lépe dostane na hůře dostupná místa a bez problémů uklidí mezi nábytkem. Zcela nejdůležitější je však jeho výška.

Tvar a design

Drtivá většina robotických vysavačů má kulatý tvar. K dostání jsou ale i vysavače hranaté, které slibují perfektní úklid podél stěn a v rozích, podobně jako modely do tvaru D. Účinné jsou také robotické vysavače trojúhelníkového tvaru, které slibují rovněž úklid až k samotnému kraji místnosti.

Co se týče barevného zpracování, i zde někteří výrobci nabízí více barevných kombinací, vysavač si pak můžete dokonale sladit s interiérem. Nejčastější jsou vysavače černé a bílé, k dostání jsou ale i šedé, stříbrné, hnědé, béžové, modré anebo kombinace více barev.

Náklady na provoz

Myslet je třeba také na provozní náklady spojené s úklidem.

 • Spotřeba elektřiny – Dobití robota nespotřebuje příliš velké množství elektřiny, proto účty při nabíjení jednou za 2-3 dny výražně nestoupnou. Oproti klasickému vysavači je spotřeba výrazně menší.
 • Výměna kartáčů – Protože se štětinky při vysávání opotřebovávají, jejich výměna je potřeba zhruba jednou za rok.
 • Výměna filtrů – Výrobci ji doporučují jednou za čtvrt až půl roku, hlavně v domácnostech s domácími mazlíčky. Dle zkušeností uživatelů ale postačí měnit jednou ročně. Filtry se dají často pořídit v sadě s kartáči v řádu stokorun.
 • Výměna baterie – Jediná finančně náročná je případná výměna akumulátoru, kvůli které musíme obvykle navštívit odborný servis. Kvalitní robotický vysavač si však vystačí s jednou Li-Ion baterií zhruba 4 až 5 let.

Součásti robotického vysavače

Kromě akumulátoru, filtru a nádoby na nečistoty má robotický vysavač ještě další součásti.

Kartáče

Robotický vysavač je vybaven hlavním kartáčem a také postranními přimetacími kartáči, které mají za úkol přimetat nečistoty k odsávacímu otvoru a zlepšovat výsledek úklidu. Práci zastanou především na špatně dostupných místech, okolo zdí, nábytku a v rozích. Kartáče měří obvykle 17 cm a jsou umístěny mezi kolečky. U robotů ve tvaru D se nachází na rovné straně a dosahují délky až 27 cm. Kartáče se liší také materiálem, který ovlivňuje jejich vlastnosti.

 • Štětinové kartáče – Účinně si poradí s vlasy či zvířecími chlupy a vysáváním koberců. Nevýhodou je zdlouhavé čištění.
 • Kartáče gumové – Mohou být samočistící či postranní a zvyšují efektivitu vysávání, stejně jako speciální lišta pro vysávání u zdi. Nevýhodou gumového kartáče je vyšší hlučnost, protože guma naráží do podlahy. Výhodou je snadné čištění a omyvatelnost.
 • Kombinace kartáčů – O lepší výsledek vysávání se postará také kombinace těchto dvou druhů anebo rovnou kombinovaný kartáč, na němž najdete štětiny i gumu.
 • Bezkartáčové vysavače – Robotický vysavač určený pouze na tvrdé podlahy nemusí být kartáči vybaven vůbec. Výhodou je šetření nákladů i času spojeného s údržbou. Takový model využívá pouze přimetací kartáče a sílu sacího tlaku.

UV lampa

Robotický vysavač s UV lampou má za úkol likvidaci mikrobů. UV lampa bývá však často moc slabá nebo je její působení příliš krátké, proto se na ni nelze příliš spoléhat. Řada výrobců ji bohužel používá jenom jako marketingový tah, proto si důkladně prověřte její opravdovou účinnost.

Nárazník

Automatický vysavač je jím běžně vybavený pro eliminaci následků nárazů. Bývá vyroben z pružného materiálu a šetří nejen nábytek, ale i samotné zařízení. Důležitý je především u vysavačů bez navigace a kamery, který se pohybuje právě v důsledku nárazů do různých předmětů. U lepších modelů můžete natrefit na nárazník s infračervenými senzory, díky nímž k nárazu vůbec nedojde, anebo je náraz alespoň zmírněn.

Kolečka

 • Vodící kolečko – Díky němu se vysavač bez problémů pohybuje a určuje směr.
 • Hlavní kolečka – Jsou umístěna na stranách podvozku vysavače a zajišťují stabilitu přístroje. Mohou se nich usazovat nečistoty, proto je potřeba je čas od času očistit.

Dálkový ovladač

Dálkový ovladač pomalu nahrazuje možnost ovládání přístroje pomocí smartphonu, u některých modelů ho ale stále najdete. Usnadňuje manipulaci s vysavačem především starším uživatelům, ale nejen jim. Ovládání vysavače na dálku je komfortnější pro většinu spotřebitelů.

Indikátory a čidla

Kontrolky informují o plném sběrném koši, o vybité baterii nebo technickém problému. Upozornění můžete u lepších modelů vidět i na vašem smartphonu. Čidla se starají o zmírnění nárazů, zamezí pádu ze schodů a podobně.

Sada pro údržbu

Aby robotický vysavač odváděl úklid co nejefektivněji, je zapotřebí ho občas pročistit. Sada obsahuje čistící štěteček, filtry a náhradní kartáče. Čistící sada může být součástí spotřebiče, nebo lze dokoupit ve specializovaných obchodech.

Funkce

Výrobci vylepšují robotické vysavače stále novými funkcemi pro co nejefektivnější úklid.

 • Mopování – Textilní stěrka připevněna na vysavači umožňuje také funkci mopu. Robotický vysavač a mop v jednom udržuje podlahu čistou a zbavuje ji prachu, u silněji znečištěného povrchu ale nikdy nedocílí perfektního výsledku. V tom případě je lepší volbou robotický mop.
 • Senzor detekující nečistoty – Vysavač dokáže rozeznat nečistoty nacházející se na podlaze a věnuje se místu do té doby, dokud není zcela uklizené.
 • Automatické dobíjení a dokování – Když začne robotu docházet baterie, navigace ho dovede zpět k dokovací stanici, ve které se znovu dobije. Funkce dokování zajišťuje návrat do stanice po dokončení úklidu. Modely nedisponující těmito funkcemi po dobití nebo dokončení úklidu zůstanou stát na místě, přičemž může být obtížné vysavač najít.
 • Funkce pokračování ve vysávání – Pokud se robot vybije dříve, než dokončí úklid, po nabití se automaticky vrátí na místo, kde se vybil. Díky tomu nevzniknou neuklizená místa. Jedná se o funkci robotů s navigací.
 • Automatické vyprazdňování zásobníku – U sofistikovaných modelů není třeba ani časté vynášení vysátých nečistot. Nádobku robot po naplnění vyprázdní do odpadního boxu v dokovací stanici, která pojme několik sběrných nádob robota, a proto postačí box vynést zhruba jednou za měsíc. Nevýhodou je pouze větší celkový rozměr dokovací stanice. Některé sběrné boxy vyžadují použití odpadních sáčků, které se dají pořídit pouze u výrobce vysavače.
 • Spot program – Umožňuje nastavení úklidu menší a více znečištěné plochy, například při rozsypání sypkých surovin v kuchyni nebo po řádění dětí či mazlíčků.
 • Antitangle systém – Eliminuje nebezpečí zamotání vysavače do třásní koberců nebo elektrických kabelů. Když se kartáče začnou zamotávat, otočí se jejich směr, díky čemuž se opět vymotají.
 • Zpomalený dotyk nárazníku – Robot díky senzorům nenarazí do předmětů a nábytku plnou rychlostí a rozezná také, zda se jedná o pevnou překážku, kterou je nutno objet nebo ji stačí podjet, jako například závěs.
 • Senzor proti pádu ze schodů – Zamezí nehodám, které by mohly vysavač nevratně poškodit. Vysavač se zastaví před hranou schodu a pokračuje jiným směrem.
 • Ovládání robota přes mobilní aplikaci – Připojení vysavače k Wi-Fi pro maximální přehled o úklidu domácnosti. Nejen že smartphone ukazuje všechny statistiky, historii úklidu, stav baterie a plnost nádobky na odpad, ale lze přes aplikaci vysavač zapnout, vypnout nebo vymezit plochu pro úklid. Oblíbené je také nastavení plánování úklidu v jednotlivých místnostech v libovolném časovém rozmezí. Nejpokročilejší vysavače mají kameru, která přenáší obraz do aplikace, ze které je možné jej ovládat.
 • Možnost ovládání robota hlasem – Některým bezdotykovým modelům stačí dát hlasový povel, zda se mají zapnout, vypnout anebo zajet do dokovací stanice.
 • Hardpress systém – Nečistoty do sběrného koše jsou nasáty pod vysokým tlakem, díky čemuž jsou slisovány a do nádobky se jich vejde více.

Nejprodávanější robotické vysavače na trhu

Na trhu naleznete velké množství výrobců robotických vysavačů. Někteří z nich však výrazně vyčnívají a slibují kvalitní úklid i dlouhou životnost. Podle zkušeností spotřebitelů a jejich recenzí níže zmiňujeme ty nejoblíbenější značky.

Robotické vysavače Xiaomi

Úspěch čínské firmy stále prudce roste díky kvalitním chytrým telefonům a spotřebičům za příznivé ceny. Výrobky vynikají řadou technologických inovací, díky nimž se společnost řadí mezi lídry na trhu. Oblíbený je chytrý robotický vysavač ovladatelný přes mobilní aplikaci Mi Home.

Robotické vysavače Sencor

Firma založená v Japonsku je známá po celém světě díky svým spotřebičům všeho druhu. Cenami automatických vysavačů se řadí mezi nejnižší na trhu. Specializuje se také na kompaktnost a nízkou hmotnost. Mimo základní modely pořídíte i vylepšenou řadu s možností propojení s telefonem, navigací a funkcí 2v1.

Robotické vysavače iRobot

Z nepřeberného množství robotických vysavačů americké firmy si vybere každý, ať už má vysavač sloužit v domácnosti, průmyslu nebo ve vojenském sektoru. Nejoblíbenější je jejich řada vysavačů Roomba, ve které naleznete nejen jednodušší a cenově dostupné modely, ale i sofistikované roboty s vynikajícím navigačním systémem a možností ovládání přes mobilní aplikaci iRobot HOME. Snadno si poradí i s vysáváním koberců.

Robotické vysavače Symbo

Do světa robotických vysavačů pronikla tato značka v roce 2017. Mimo modely nejlevnější i ty kvalitnější s řadou funkcí vyrábí také robotický čistič oken. Z nabídky vysavačů, které nabízí, si určitě vybere díky různým designům a barvám každý.

Robotické vysavače Robzone

Na robotické vysavače se specializuje od roku 2008, tedy od roku, kdy začaly být automatické vysavače populární i mezi běžnými spotřebiteli. Mimo vysávání se její modely zaměřují i na funkci vytírání. Nejoblíbenějším robotickým vysavačem 2v1 se stal model Duoro Xclean a později přibyly další inovace, jako ovládání přes mobilní aplikaci, unikátní technologie AirMax a také laserová navigace.

Jak funguje robotický vysavač

Jednotlivé modely různých výrobců se mohou mírně lišit co se provozních vlastností týče, princip je však stejný. Robot pracuje díky elektromotoru a baterii. Pohybuje se pomocí koleček, boční kartáče nametají okolní nečistoty od stěn a překážek směrem k sacímu otvoru, kde se nachází rotační kartáč. Nejlepší výsledek docílí kombinace štětinového a gumového kartáče.

Nečistoty se shromažďují ve sběrné nádobce, kterou vysavač vyprázdní do dokovací stanice nebo ji musí vysypat uživatel. Po prostoru se robot pohybuje pomocí několika senzorů, které sbírají údaje o okolí. Senzory jsou u starších modelů dotykové, u novějších infračervené, ultrazvukové, laserové a doplňovat je může kamera. Při nízkém stavu nabití se vysavač sám zajede do dokovací stanice dobít.

Tipy pro používání

Než uvedete spotřebič do provozu, nezapomeňte důkladně pročíst pokyny výrobce. Robotický vysavač sice zvládá práci sám, nejprve je však třeba správného nastavení.

 • Před prvním zapnutí vysavače by se měl plně nabít. Doba prvního nabíjení se u jednotlivých modelů liší, může to být až 12 hodin.
 • V domácnosti si mezitím určete místa, kam vysavač nesmí a ohraničte je magnetickou páskou. Další možností je virtuální zeď či maják.
 • Před vysáváním ukliďte pokud možno všechny předměty z podlahy. Zejména křehké vázy a dekorace, které by vysavač mohl poškodit.
 • Při prvním spuštění robota sledujte, abyste zjistili, v jakých místech má problém. Vysavač spouštějte za světla, některé modely mají za horších světelných podmínek špatnou orientaci.
 • Robotický vysavač nenechávejte v jedné místnosti s domácími mazlíčky. Mohou se vysavače bát, poškodit jej anebo by mohlo dojít k úrazu zvířete. Známé jsou také případy, kdy vysavač najede na exkrementy a rozmaže je po celém bytě.
 • Při vysávání robota nezvedejte a nepřesunujte, když to není nutné, a využijte k tomu spíše ovladač. Nedojde tak ke zbytečnému zmatení zařízení.

Jak správně nabíjet robotický vysavač

V případě, že je robot vybaven Ni-Mh akumulátorem, doporučuje se provedení pěti úplných nabíjecích cyklů, tedy plně nabít a zcela nechat vybít. To by se mělo provádět jednou za čtvrt roku. Baterie tak dosáhne maximální kapacity a vysavač uklidí na jedno nabití větší plochu. Částečné nabíjení baterii škodí, příliš dlouhé přebíjení však také, proto by se měl vysavač při delším nepoužívání odpojit z nabíječky. Chytřejší modely všechny tyto úkony provedou automaticky.

 • Nabíjení při pokojové teplotě – Ideální je teplota mezi 10° C až 30° C. Neumisťujte proto nabíjecí stanici k topení nebo jinému zdroji tepla. Vysavači také neprospívá umístění do nevytápěné místnosti v zimních měsících.
 • Skladování při nepoužívání – Pokud vysavač nebudete delší dobu používat, je třeba akumulátor z přístroje vyjmout a uložit na suché místo s pokojovou teplotou. Nezapomeňte však každé tři měsíce baterii plně vybít a nabít, aby nedošlo k podvybití. Při skladování déle než půl roku, je ideální hodnota nabití 50 až 80 %. Skladování bez použití déle než 2 roky spotřebiči škodí.
 • Životnost baterie – Ni-Mh ztrácí kapacitu asi po dvou letech každodenního používání (500 až 700 nabíjecích cyklů). Pořizujte baterii stejné značky a kompatibilní s určitým modelem. Důležitá je hodnota výstupního napětí, která se musí shodovat jako u původní baterie. Výrobci Li-Ion baterií obvykle poskytují záruku 6 měsíců, jejich životnost je však mnohem delší. Po 500 nabíjecích cyklech mají stále více než 70 % kapacity.

Údržba

Pro dlouhou životnost spotřebiče je třeba ho udržovat čistý. V případě vysávání dlouhých vlasů či zvířecích chlupů, je potřeba vysavač čistit jednou až dvakrát týdně. Postup čištění vždy najdete v návodu.

 • Vysypte sběrnou nádobku a očistěte filtr. V případě, že je omyvatelný, ho důkladně omyjte.
 • Rotační kartáče se musí očistit i pod ložisky od nití, prachu a vlasů.
 • Omytí potřebují i kolečka a jejich ložiska.
 • Otřete celý povrch vysavače od prachu, především čidla, které zamezují pádům nebo nárazům.
 • Zkontrolujte kontakty důležité pro správné nabíjení vysavače a v případě potřeby je očistěte také.

Další roboti do domácnosti

Pořídit se kromě automatického vysavače dají už i jiní pomocníci do domácnosti, kteří ještě více usnadní každodenní život.

 • Robotický mop – Výše v článku se dočtete, že nejefektivnějšího úklidu dosáhnete s používáním robotického vysavače i robotického mopu. Kombinované spotřebiče takovou efektivitu nepřinesou.
 • Robotický bazénový vysavač – Zajistí čisté dno a stěny bazénu, čímž vás ušetří od pracné údržby. Je vybaven také kvalitní filtrací.
 • Robotická sekačka na trávu – Velmi populární je i automatické sekání trávníku.
 • Čistič okapů – Robot pracující pomocí lopatek a kartáčů. Díky němu nemusíte lézt až k okapům a pracně je čistit, což může být i nebezpečné.
 • Robotický čistič oken – Robotický vysavač na okna se přisaje na sklo a postará se o precizně čisté okenní tabule. Použít lze i na dlažbu nebo jiné skleněné objekty.
 • Čistič grilů – Robot s kartáči efektivně vyčistí i gril, který byste ručně čistili velmi dlouho.

Otázky při výběru robotického vysavače

Jaký robotický vysavač na koberce?

Automatický vysavač, který by měl být schopný vysát i koberce musí disponovat kvalitním štětinovým kartáčem a větší sací silou (až 3000 Pa). Některé modely mohou mít problém s delšími vlákny koberce nebo s postranními třásněmi. Proto by neměla chybět funkce Antitangle proti zamotání robota, kdy kartáče při problému změní směr otáčení.

Je robotický vysavač vhodný do malého bytu?

Robotický vysavač je vhodný jak do prostorných domácností, tak do menších bytů. Vhodný je robotický vysavač malých rozměrů, aby spolu s dokovací stanicí nezabíral příliš mnoho místa. Není potřeba výkonný vysavač, který dokáže vysávat několik hodin na jedno nabití. Postačí model s kapacitou baterie do 1800 mAh a s menší sběrnou nádobkou.

Jaký robotický vysavač na psí chlupy?

Na psí chlupy se doporučuje robotický vysavač s bočními kartáči pro nametení chlupů usazených u stěn a s gumovým rotačním kartáčem. Ten bývá omyvatelný a chlupy se do něj nezamotají. Vysavač by měl být vybaven HEPA filtrem pro čistější výstupní vzduch. Důležitý je dostatečný výkon, aby chlupy nasál efektivně a také dostatečně velká sběrná nádoba.

Jaké jsou nejlepší značky robotických vysavačů s mopem a bez vytírání?

Mezi nejlepší značky a výrobce robotických vysavačů patří iRobot, Xioami, Symbo, Robzone nebo Sencor. Většina těchto výrobců nabízí jak automatické roboty s mopem, tak i základní modely pouze s vysáváním. Dalšími oblíbenými značkami jsou například Tesla, ETA, Vileda, Rowenta, Concept, Philips anebo Samsung. Díky nízké ceně je populární rovněž privátní značka SILVERCREST od Lidl, přičemž většinu těchto značek agreguje portál Heureka.

Jaká je cena robotického vysavače?

Do 5000 Kč pořídíte základní modely, které nejsou vybavené chytrými funkcemi a orientují se v prostoru pomocí nárazů. Za cenu do 10000 Kč už seženete sofistikované vysavače s řadou funkcí a senzorů, i včetně GPS. Od 10000 Kč se už řadí chytré robotické vysavače s možností nastavení virtuální zdi či automatického vyprazdňování sběrné nádoby.

Přejede robotický vysavač přes práh?

Robotický vysavač přejede přes práh, ale u konkrétních modelů je potřeba zjistit maximální možnou výšku překážky, kterou dokáže zdolat. Většina vysavačů si poradí s překážkou 1 cm, některé s překážkou i více než 2 cm vysokou, přičemž výška prahu je obvykle 1,6 cm. Hodnotu výšky překážky volte s rezervou. Pokud pořídíte robot s příliš malou hodnotou, uklidí pouze v jedné místnosti a do druhého pokoje jej bude nutné přemisťovat ručně.

Jaké jsou nejnižší robotické vysavače na trhu?

Výška vysavače by neměla překročit 10 cm. Takzvané ultra slim modely mají výšku pod 7 cm, nejnižší robotický vysavač má dokonce výšku pouhých 5,3 cm. Takový robot nemá problém s úklidem pod nábytkem. Než necháte robotický vysavač doma bez dozoru, ověřte si, zda pod nábytkem projede bez zaseknutí, aby nebylo potřeba vyprošťování.