Vybíráme nejlepší robotický vysavač

Vysávání bylo po dlouhou dobu synonymem pro manuální činnost. Časy se mění a robotický mop nebo robotický vysavač provedou úklid místo vás. Účinnost klasického vysavače bude nepochybně vyšší, i tak si plno modelů troufne na psí chlupy a koberce. Tento segment je specifický tím, že neprodávanějším robotickým vysavačům dominuje jedna značka, ale i další výrobci mají konkurence schopné modely. Pokud chcete poradit, jaký robotický vysavač vybrat a jak funguje, inspirujte se v našem výběru, kde jsme dali dohromady nejlepší robotické vysavače pro rok 2021 s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší robotické vysavače (Test 2021)

TIP:

Recenze robotických vysavačů

iRobot Roomba 866

iRobot Roomba 866 recenze a test

Pro větší byt nebo dům je vhodný robotický vysavač iRobot Roomba 866 s dlouhou dobou provozu (180 minut) a technologií iAdapt pro navigaci. Podporuje různé povrchy, jak ty tvrdé (spolu s linem a parketami), tak koberce a místům s větším znečištěním věnuje zvýšenou pozornost. Ani místa v blízkostí zdí nenechá jen tak. Systém Wall Follow se na tato místo zaměřuje a díky rotujícímu bočnímu kartáčku tato místa, spolu s prostory kolem nábytku, poklidí. Vysoký sací výkon zajišťuje tak, že soustředí vzduch do štěrbiny mezi rotující kartáče. Samotná čistící hlava by měla vyžadovat jen nepatrnou údržbu, díky proti sobě rotujícím gumovým kartáčům. Automatický systém podtrhuje možnost načasovat úklid (čas a den), třeba na okamžik, kdy nejste doma. Přítomný HEPA filtr dělá z tohoto robota ideální volbu do domácností se zvířaty nebo alergiky.

Pro – Do velkého bytu a na různé povrchy, cena/výkon
Proti – Problém s vyššími prahy

ZOBRAZIT NABÍDKU

iRobot Roomba 980

iRobot Roomba 980 recenze a testRoomba 980 se řadí k nejlépe hodnoceným robotickým vysavačům, nejen díky svým vlastnostem, ale rovněž aplikaci, skrze kterou lze vysavač dálkově ovládat přes wi-fi připojení. Přes mobil nebo tablet tak můžete nastavit úklid i mimo domov. Vylepšený navigační systém iAdapt 2.0 rozpozná nábytek, překážky i přechod mezi místnostmi. Navíc vytváří mapu místnosti a vysaje skutečně každou její část. Některé oblasti můžete izolovat virtuální zdí (například misky pro psa). Vysavač také pozná, kdy vysává koberec a zvýší na něm sací výkon. Umí se zaměřit i na lokální úklid a fungovat jako automatický smeták.

Pro – Automatické dobíjení, aplikace na ovládání, navigační schopnosti
Proti – Vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Neato Robotics Botvac D5 Connected

Neato Robotics Botvac D5 Connected recenze a testPro příznivce chytrých spotřebičů bude wi-fi robotický vysavač Neato Botvac D5 splněným snem. Přes aplikaci lze robota ovládat, plánovat úklid, procházet statistiky a přijímat oznámení o baterii nebo nádobě. Objekty a pohyb zajišťuje pomocí laserové technologie, která se neztratí ani za tmy. Rohy a stěny jsou pro něj přístupnější díky své konstrukci ve tvaru písmene D. Vymezení (izolování) oblastí zde zajišťuje magnetická páska. Vysoký výkon s kvalitními kartáči si také poradí s vlasy a zvířecími chlupy.

Pro – WiFi ovládání, navigace ve tmavém prostředí, konstrukce
Proti – Magnetická páska místo zdi

ZOBRAZIT NABÍDKU

iRobot Roomba 886

iRobot Roomba 886 recenze a testRobotický vysavač Roomba 886 se odlišuje schopností přejet vysoký práh (2 cm) nebo funkcí Room to Room, kdy poklidí místnosti, ke kterým umístíte speciální majáky. Také patrové domácnosti a schody nejsou pro tento přístroj problém. Senzory detekují prostor pod robotem a zabraňují nechtěnému pádu ze schodů. Uklidí dlažbu i koberce a HEPA filtr se navíc postará o hygienický průběh. Systém Antitangle s otočnou rotací kartáčů zase vyseká vysavač ze zamotaných kabelů nebo jiné překážky.

Pro – Provozní výdrž, majáky k označení místností, zvládne vysoký práh
Proti – Pouze ohlášení plného koše

ZOBRAZIT NABÍDKU

CleanMate QQ6S

CleanMate QQ6S recenze a testK levným robotickým vysavačům patří CleanMate QQ6S, který se nemůže chlubit takovými parametry jako konkurenční modely, ale i tak má co nabídnout. Má třeba propracovanou filtraci s UV lampou dezinfikující podlahu a odstraňující alergeny, viry a bakterie, navíc doplněnou o HEPA filtr. Vymezení prostoru zde funguje přes sonickou zeď a nízká výška ho dostane i pod nábytek. Ke kompromisům tohoto robota lze přičíst nízkou provozní výdrž nebo schopnost přejíždět jen malé prahy. Podporuje nastavení úklidu na určitý čas a z funkcí třeba automatické dobíjení.

Pro – Nízká cena, filtrace s UV lampou, nízká výška
Proti – NiHM baterie, hlučnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

LG Hom-Bot Square VR86010RR

LG Hom-Bot Square VR86010RR recenze a testVysavač od LG lze označit za inteligentního robota, díky schopnosti naučit se místa s překážkami a zefektivnit tak průběh úklidu. Také má funkci, s jejíž pomocí si zapamatuje poslední pozici úklidu a 7 módů vysávání s odlišným způsobem navigace. Co kazí dojem je nízká výdrž baterie, na druhou stranu má dálkové ovládání a komunikaci v češtině. Překážky lokalizuje ultrazvukovými senzory a ani schody pro něj nejsou problém.

Pro – Různé módy navigace a vysávání, funkce odloženého startu
Proti – Provozní výdrž, kamerová orientace ve tmě

ZOBRAZIT NABÍDKU

iRobot Roomba 616

iRobot Roomba 616 recenze a testTento výrobce má v nabídce i levnější variantu, přesněji Roomba 616, který najde uplatnění v malém prostoru (například v bytě do 90 m2). Budete se muset smířit s mnoha kompromisy, například chybějícím načasování úklidu nebo virtuální zdi (tu lze ovšem dokoupit). Navigace a úklid podél zdí nebo schodů pro něj není problém a nárazníky zajišťují šetrnost k nábytku. Také si po dokončení úklidu najde dobíjecí stanici.

Pro – Levnější varianta iRobot pro menší prostory
Proti – Kompromisy ve funkcích a výbavě

ZOBRAZIT NABÍDKU

Moneual MR6800M

Moneual MR6800M recenze a testMoneual MR6800M je hybridní robotický vysavač s vytíráním (mopem z mikrovlákna). Má výkonný motor s vysokým sacím výkonem a nízkou hmotnost. Systém vytírání podlahy funguje tak, že nečistoty jsou pohlcovány mezi vlákny mopu. Je tak schopen umýt větší plochu bez toho, aby nečistoty po nějaké době jen roztíral. Ze zásobníku s vodou je navíc mop neustále vlhčen.

Pro – Hybridní robot s mopem, rychlé nabíjení
Proti – Při zvýšeném sání hlučný

ZOBRAZIT NABÍDKU

iRobot Braava 390 Turbo

iRobot Braava 390 recenze a testTento model je přesněji robotický mop, který zametá a vytírá. Přirozeně tak podporuje jen tvrdé podlahy. Braava 390 s plnou nádržkou na vodu zvládne mokré vytírání na ploše 30 m2. V rámci zametání pokryje přibližně 90 m2. Robot má jak kompaktní rozměry, tak nízkou hmotnost. Oproti vysavačům řeší suchý úklid ne kartáčem, ale bílou utěrkou, na které ulpívá prach a nečistoty. Navigace je řešena stejným systémem jako u dalších iRobot modelů.

Pro – Tichý provoz, mopování a zametání
Proti – Menší pokrytí plochy

ZOBRAZIT NABÍDKU

iRobot Braava jet 240

iRobot Braava jet 240 recenze a testJeště lehčí robotický mop než 390 je Brava jet 240 (1,2 kg). Na druhou stranu pokryje menší plochu, a to zhruba 25 m2. Režimy úklidu jsou tři – mokrý úklid ve tvaru V, lineární vlhký úklid, klasický zametač na suchý úklid. Vlhčení je přes rozprašovač a čistící podložky má jednorázové i omyvatelné. Poradí si i s vyvýšenými místy (senzory proti pádu) a ohraničeným prostorem pomocí virtuální zdi. Mop lze rovněž ovládat přes mobilní aplikaci (pokyny, dávkování vody, čistící režimy).

Pro – Mobilní aplikace, úklidové režimy, rozměry a hmotnost
Proti – Pokrytí plochy, spotřební materiál

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače neslouží jako plnohodnotná náhrada manuálního vysávání, ať už klasickým nebo tyčovým vysavačem. I tak jde o schopné pomocníky do domácnosti, které se postarají o rutinní úklid. Podle čeho vybrat robotický vysavač a na co si dát pozor?

Robotický mop nebo vysavač?

Modely, které zvládnou jak suchý, tak mokrý úklid jsou označovány za hybridní robotické vysavače s mopem (s vytíráním). Odlišnou verzí je pak robotický mop. V obou případech je navigace a způsob pohybu po místnosti jedním z hlavních kritérií, ovlivňující celkový výsledek, především u většího a členitého bytu.

Povrch

Dražší modely zvládnou jak základ, tedy tvrdou podlahu (dlažba, lino, plovoucí podlaha), tak i náročný povrch jakým jsou koberce. U nich se modely liší asi nejvíce, například v délce vlasu koberce, který je schopen vysát. Na tvrdém povrchu lze využít i robotický mop nebo vysavač s vytíráním. Myslete i na výšku prahu, většina zvládne kolem 1 cm, část až 2 cm prahy.

Výdrž a výkon

Zdrojem energie robotických vysavačů je typicky lithiová nebo niklová baterie s výdrží kolem 60 až 180 minut. Plno modelů podporuje automatické dobíjení, kdy se v průběhu úklidu dojede nabít a pak pokračuje v práci.

Výkon robota nelze s klasickým vysavačem seriózně srovnávat. Velká část modelů disponuje funkcí na detekci nečistot a robot je tak schopen vyčistit i více znečištěné místo. Vyššímu výkonu napomáhají rovněž speciální kobercové kartáče nebo módy s dočasným zvýšením sacího výkonu na obtížných površích jako jsou koberce.

Orientace a navigace

Pro orientaci v prostoru využívá robotický vysavač kamery, ultrazvukové senzory, lasery nebo mechanické (nárazové) senzory. Levné robotické vysavače mají běžně mechanické senzory, které si s náročným prostorem poradí hůře. Mezi nejlepší lze řadit laserové senzory, které se orientují i ve tmě a zvyšují tak obecnou flexibilitu úklidu.

K vymezení prostoru se užívají zábrany jako virtuální zeď, která infračerveným paprskem rozdělí místnost nebo speciální kostky či majáky. Ty omezují nebo přenáší signál. K úplnému základu pak patří magnetická páska, která se lepí na podlahu.