Vybíráme nejlepší rodinný stan pro 4 osoby a víc

TOP 3 velké rodinné stany

Quechua AIR SECONDS 4.1

Pinguin Campus 5

Coleman Cortes Octagon 8

Nafukovací rodinný stan pro 4 osoby, který je samorozkládací, s předsíňkou a dobrým poměrem cena/výkon.Rodinný stan pro 5 osob s předsíňkou o výšce 200 cm a vyšší odolností tropika.Velký rodinný stan pro 8 osob, který má tvar jurty a necelých 16m2 plochy.
+ Nafukovací konstrukce, cena/kvalita+ Možnost vytvořit markýzu, prostornost+ Prostorný a dobře odvětrávaný
- Menší vodní sloupec tropika- Na stavbu jsou potřeba dva lidé- Nemá předsíň, váha ocelové konstrukce

Orientační Cena
4 899 Kč

Orientační Cena
7 192 Kč

Orientační Cena
7 199 Kč

Rodinné stany lze rozdělit na turistické (typicky stany pro 4 či 5 osob) a velké stany do kempu s kapacitou klidně až 8 nebo 10 osob. Oproti více menším stanům jsou rodinné stany praktičtější například rychlým postavením (platí pro nafukovací stany), v případě tunelových stanů také větším vnitřním prostorem, více ložnicemi, předsíňkou a delší zárukou na zipy, podlážky nebo nosné pruty. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší rodinné stany pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší rodinné stany pro 4 a více osob (Test 2024)

VzhledModelPočet osobMateriál konstrukceVýška ložniceHmotnostOdolnost tropikaDostupnost
Quechua AIR SECONDS 4.1 recenze a testQuechua AIR SECONDS 4.14 osobyNafukovací190 cm12,5 kg2000 mm
Coleman Galileo 4 recenze a testColeman Galileo 44 osobyLaminát170 cm11,9 kg3000 mm
Husky Baul 4 recenze a testHusky Baul 44 osobyDurawrap200 cm10,3 kg3000 mm
Coleman Da Gama 5 recenze a testColeman Da Gama 55 osobOcel200 cm20,97 kg3000 mm
Pinguin Campus 5 recenze a testPinguin Campus 55 osobLaminát190 cm12,3 kg4000 mm
Crossroad DARTMOOR 5 recenze a testCrossroad DARTMOOR 55 osobDurawrap210 cm16,9 kg3000 mm
Pinguin Omega 6 recenze a testPinguin Omega 66 osobLaminát160 cm17,4 kg4000 mm
Husky Boston 6 recenze a testHusky Boston 66 osobDurawrap210 cm18 kg3000 mm
Coleman Coastline 8 Deluxe recenze a testColeman Coastline 8 Deluxe8 osobLaminát200 cm21,1 kg3000 mm
Coleman Cortes Octagon 8 recenze a testColeman Cortes Octagon 88 osobOcel208 cm20,7 kg2000 mm

Zobrazit celou nabídku

Recenze rodinných stanů

Quechua AIR SECONDS 4.1

Quechua AIR SECONDS 4.1 recenze a test

Nafukovací stan Quechua AIR SECONDS 4.1, je velmi hezky esteticky řešený, včetně předsíňky. Stan je samorozkládací pro 4 osoby, s vysokou nepromokavostí (200 l vody/h/m²). Vnitřní plášť a materiál je ze 100 % polyesteru a do ložnice stanu se vlezou 4 matrace o šířce 70 cm. Uživatelé oceňují snadnou montáž/demontáž, a to díky tomu, že je vše sešité v jednom. Samozřejmostí výbavy jsou ocelové kolíky o průměru 6 mm. Disponuje UPF 30 proti UV záření a měl by odolat větru až o síle 60 km/h.

+ Nafukovací konstrukce, cena/kvalita
Menší vodní sloupec tropika

Coleman Galileo 4

Coleman Galileo 4 recenze a test

Coleman Galileo 4 je rodinný stan pro 4 osoby s hmotností 11,9 kg. Celkem stan drží 3 pruty ze sklolaminátu a materiál podložky je z polyethylenu. Součástí stanu jsou panoramatická okna, které vpouští světlo dovnitř stanu. Plusové body získal stan za plně integrovanou podlážku, zaměnitelná okna a prostornou předsíň. Typem konstrukce jde o tunelový stan, ideální do kempu, a vyrábí se v zelené a šedé barvě.

+ Prostorný stan, velká předsíň
Součástí balení nejsou vchodové tyčky

Husky Baul 4

Husky Baul 4 recenze a test

Rodinný stan s velkou předsíňkou Husky Baul 4 je ideálním řešením pro více členné rodiny. Součástí stanu je tunelová konstrukce s durawrapovými pruty o průměru 11 mm, které ulehčují stavbu. Podložka je vyrobena z vrstveného polyethylenu a vnitřní stan je z nylonu 190T. Celková hmotnost stanu je 10,3 kg a součástí stanu jsou ocelové kolíky, opravárenský set, odepínací podlážka a kompresní obal. Od uživatelů získal plusové body za velké místo v předsíni, kde se dá pohodlně převléct.

+ Velká předsíň (ovšem trochu na úkor ložnice)
Ze zkušeností uživatelů jsou kolíky slabé a snadno se ohnou

Coleman Da Gama 5

Coleman Da Gama 5 recenze a test

Stan s dvěma ložnicemi Coleman Da Gama 5, je ta pravá volba pro početnější rodinu. Její součástí jsou dva vchody a dvouplášťové provedení. Celková hmotnost činí 20,97 kg a konstrukce je vyrobena z ocelových prutů. Vnitřek stanu je vybaven prodyšným polyesterem a jemnou síťovinou. Podlážka je vyrobena z polyethylenu a je plně všitá. Plusové body získal od uživatelů za velký prostor a oddělené ložnice pro maximální pohodlí, včetně robustní konstrukce. Samozřejmostí je UV ochrana a podlepené švy.

+ Odolnost proti větru, moskytiéry
Velká hmotnost

Pinguin Campus 5

Pinguin Campus 5 recenze a test

Rodinný stan pro 5 osob Pinguin Campus 5 potěší dvěma vchody a atraktivním designem. K jeho výbavě patří podlážka v předsíni a 27 kotvících kolíků. Stan má tvar kopule a jeho hmotnost je 12,3 kg. Velkou výhodou je velká předsíň, která má výšku 200 cm a dokonale tak poslouží a vyšším osobám. Uživatelé ocenili velký prostor ve stanu a možnost vytvoření markýzi. Dále je stan vybaven 5 větracími okny odolnými proti zatékání a podlepenými švy. Pevná stabilní konstrukce je vytvořena na odolávání velkých větrů a její materiál je laminát.

+ Možnost vytvořit markýzu, prostornost
Na stavbu jsou potřeba dva lidé

Crossroad DARTMOOR 5

Crossroad DARTMOOR 5 recenze a test

Cenově dobře dostupný rodinný stan Crossroad DARTMOOR 5 překvapí svojí velikostí a délkou, která dosahuje 360 cm. Řadí se mezi rodinné stany pro 5 osob. Součástí předsíňky jsou dvě okna a ložnice lze rozdělit na dvě díky vpínací přepážce. Samozřejmostí je síť proti hmyzu ve vchodových dveřích a součásti stanu je 6 kapes na drobnosti. Dále má stan UV ochranu a reflexní šňůry kvůli bezpečnosti. Plusové body získal od uživatelů za opravnou sadu a velký prostor uvnitř stanu. Celková hmotnost stanu činí 16,9 kg.

+ Velký prostor, opravárenská sada
Jen jeden vstup

Pinguin Omega 6

Pinguin Omega 6 recenze a test

Rodinný stan pro 6 osob Pinguin Omega 6 nabídne dvě ložnice a dva vchody, nebo také předsíňku se stříškou. Celková hmotnost činí 17,4 kg a konstrukční materiál je laminát. Cirkulaci vzduchu zajištují 4 okna, která jsou odolná vůči zatékání. Určitou nevýhodou je vcelku malá výška ložnice (160 cm).

+ Podlaha vcelku pod celým stanem, dvě ložnice
Návod, málo vnitřních kapes

Husky Boston 6

Husky Boston 6 recenze a test

Husky Boston 6 je rodinný stan se dvěma ložnicemi a s durawrap nosnými pruty. Celková hmotnost stanu je 18 kg a má dvouplášťové provedení. Do jeho příslušenství patří opravárenská sada, kolíky a odnímatelná vrstvená podlaha s kompresním obalem. Výhodou je možnost odepínání vnitřní ložnice a podlepené švy. Plusové body získal od uživatelů za rychlou stavbu a velký prostor. Tento model se řadí do rodinných stanů pro 6 osob. Zkosení stěn trochu limituje využití prostoru ložnice.

+ Odepínatelná podlážka v předsíni
Menší kryt horní moskytiéry

Coleman Coastline 8 Deluxe

Coleman Coastline 8 Deluxe recenze a test

Velký tunelový stan pro 8 osob Coleman Coastline 8 Deluxe, je ideálním řešením pro velkou rodinu. Hmotnost toho stanu činí 21,1 kg a je vybaven nosnými pruty z laminátu o průměru 12 mm. Uživatelé ocenili velmi rychlé rozložení a složení stanu. Podlážka je pevně všitá se 100 % polyethylenem. Velkou výhodou jsou samorolovací kryty oken a možnost využití stanu bez ložnic jako party stan. Výška haly je 200 cm, což vyhovuje i vyšším postavám.

+ Velké rozměry a tunelový typ
Malé větrací otvory

Coleman Cortes Octagon 8

Coleman Cortes Octagon 8 recenze a test

Velký rodinný stan pro 8 osob Coleman Cortes Octagon 8 disponuje jedním vchodem a velkou ložnicí. Jeho celková hmotnost činí 20,7 kg a výška dosahuje 208 cm. Celkově je určen pro 8 osob a má tvar jurty. Jeho celková plocha je necelých 16 m2. Provedení stanu je dvouplášťové a má unikátní vstup ve tvaru D. Uživatelé ocenili hlavně jeho prostor, robustnost (ocelové tyče) a odvětrávání. Jedinou chybou stanu je, že nemá oproti ostatním předsíň.

+ Prostorný a dobře odvětrávaný
Nemá předsíň, váha ocelové konstrukce konstrukce

Jak vybrat rodinný stan

Rodinný stan patří k hlavní výbavě pro kempování v přírodě či v kempech samotných. Obecně je lze rozdělit na menší rodinné turistické stany a větší rodinné kempingové stany. Na co dalšího dávat pozor?

Nafukovací stan

Dříve byly nafukovací stany orientovány spíše pro záchranáře, ovšem doba se mění a s ní i stany pro obyčejné lidi. Díky moderním technologiím ušetříte přibližně 3/4 času se stavěním a skládáním stanu. I tyto stany, však zpevňují pruty, ty však slouží spíše pro zavětrování stanu. U nafukovacích stanů si však musíte dávat pozor na změnu teplot. Pokud stavíte stan ve večerních hodinách, kdy je teplota oproti odpoledni znatelně nižší, objem vzduchu se může v teple zvýšit a dojít tak k prasknutí tubusu.

Tunelový stan

Tunelový rodinný stan je jedním z tvarů, ze kterých můžete vybírat. Další jsou například kopulové stany, tvar oktagonu, jurty a podobně. Nevýhodou tunelového stanu je potřeba jej ukotvit, zpravidla přibližně 6 kolíky. Výhody jsou pak zřejmé. Například nejlepší prostorové využití a relativní hmotnost k danému prostoru, dobrá odolnost proti větru (v podélném směru) a rychlá stavba.

Konstrukce (pruty)

Jedna z hlavních a důležitých věcí je konstrukce stanu. Dobré je vybírat takové stany, které vydrží i silné nárazy větru, či prudké deště. Tyče (nosné pruty) ke stanům se vyrábí z mnoho různých materiálů a každý druh má tak trochu jiné výhody.

Duralové pruty – Duralová konstrukce je odolná i vůči extrémnímu počasí, a přitom je velice pružná a lehká. Velmi dobré jsou při častém stěhování stanu.

Laminátové a ocelové pruty – Stany s těmito pruty jsou ideální na další stanování na jednom místě. Řadí se mezi průměrné stany, které odolávají nenáročnému počasí.

Durawrap – Speciální pruty, které jsou opatřeny fólií, která zamezuje štěpení prutů.

Zpravidla se uvádí, že čím více prutů, tím je stan stabilnější. Ovšem také za cenu toho, že stan dále skládáte a rozebíráte.

Tropiko

Zpravidla se udává nepromokavost tropika okolo 1500 až 3000 mm ovšem čím více, tím lépe. Musíte počítat s tím, že materiál postupem času zestárne a působením UV záření také opotřebí. Proto je dobré si za nepromokavost připlatit a vybrat si větším vodním sloupcem. Vždy by měl mít stan také nepromokavé (podlepené) švy.

I barva tropika má svoje pro a proti. Ložnice by měla být tmavší, aby nepronikalo ranní světlo dovnitř stanu a zbytečně váš nebudilo. Ostatní části by měly být ideálně světlé barvy, abyste si, jakmile je šero nemuseli svítit čelovkou.

Podlážka

Podlážka zamezuje přístupu vody nebo vlhkosti od země a zamezuje jeho proniknutí dovnitř.  Čím vyšší podlážka je, tím více by měla vlhkosti odolávat. Nepromokavost podlážky by měla dosahovat minimálně 5000 mm vodního sloupce, a to z toho důvodu, že při zákleku i přes spací pytel a karimatku, je vytvořený tlak na podlážku v podstatě na limitu.

Větrání

Je dobré se při koupi dívat, kde jsou větrací okna umístěna, abyste předešli nepříjemnostem. Díky rannímu rosení se na tropiku kondenzuje voda, a proto je dobré mít větrací okna umístěna co nejvýše. Výhodou je pak uzavírací mechanizmus v případě deště.

Vstupní předsíň

Velkou výhodou je stan s předsíňkou. Tu využijete na umístění výbavy, kterou sebou vezete na kempování. Další z výhod je ukrytí se proti dešti v přechodné předsíňce. Můžete zde mít umístěný vařič nebo sportovní vybavení (kola) a další věci. Vždy si však dávejte pozor na to, jak je předsíň vysoká a zda přesahuje před samostatnou ložnici dostatečně.

Kotvící šňůry a kolíky

Z pravidla už výrobci stanů dělají šňůry reflexní, a to hlavně kvůli bezpečnosti. Předcházejí tak zbytečnému zakopávání, či úrazu. Kolíky patří k základní výbavě snad každého stanu, tunelových především. U kolíků byste měli dávat větší pozor na jejich průměr a materiál z čeho jsou vyrobeny. Ve většině případů se vyrábí z hliníku, může být však i z plastu, oceli a jiného materiálu.

Skladnost a hmotnost

Velký rodinný stan má samozřejmě větší rozměry a hmotnost, než stany pro dva lidi. Většinou se pohybuje hmotnost stanu od 10 do 25 kg. Samozřejmě musíte počítat s tím, že čím větší stan je, tím více bude vážit a bude méně skladný. Pokud však necestujete na kole, či na motorce, v automobilu by neměl být problém jej převážet.

Ložnice, vchody a další vlastnosti

Pro větší pohodlí je dobré mít stan se dvěma a více ložnicemi. To vám může nabídnout třeba tunelový stan, který má ložnice odděleně a poskytne Vám příjemné a pohodlné spaní.

Pokud máte více početnou rodinu, je dobré mít co nejlépe odvětrávaný stan a toho docílíte právě díky více vchodům do stanu, nebo otevíratelných oken.

Dalšími důležitými aspekty, co mohou rodinné stany nabídnout, jsou například kapsy na ukládání drobností a dokladů. S tím je spojená samozřejmě předsíňka, do které si můžete poličky přidělat a odkládat věci tam. Nepostradatelnou součástí je také síťka proti hmyzu, bez které by to nejspíše v horkých letních dnech ani nešlo.

Mnoho stanů už je vybaveno také FireResistance úpravou, která chrání stan proti shoření. Pokud tak odskočí jiskra z grilu či ohniště, stan vám hned nechytne a neshoří, ale pouze se udělá malá dírka.

Nezapomínejte ani na příslušenství stanu. Ve většině případů patří do příslušenství kolíky a šňůry. Dále pak opravárenský set, odepínací podlážka, či kompresní obal.

Otázky při výběru velkého stanu

Kolik osob se vejde do velkého stanu?

Velká kapacita je pro tento typ stanů typická. Rodinné stany pro 4 osoby jsou tou nejmenší variantou a dále najdete velké stany pro 5, 6, 8 i 10 osob. Kromě vás se do stanu musí vejít i další vybavení, například rodinné turistické stany by měly pojmout minimálně batohy a oblečení, rodinné kempingové stany klidně lednici, kuchyni a sedací soupravu.

Jak vysoký stan koupit?

Stan by měl ideálně v nejvyšším místě umožnit vzpřímené postavení, s optimální rezervou 25 cm nad hlavou. Pozor také, že udávané rozměry v popiscích stanů zpravidla popisují vnitřní plášť.

Stan se dvěma ložnicemi nebo dva malé?

Velký rodinný stan je při odhlédnutí od soukromí, praktičtější volbou. Postavení stanu je rychlejší, celková hmotnost nižší, a velký stan při nepříznivém počasí umožňuje i lepší pohyb, to vše při stejném vnitřním prostoru.

Jaké jsou nejlepší značky velkých rodinných stanů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce rodinných stanů se řadí Husky, Coleman, ale také Quechua stany od Decathlonu.