Vybíráme nejlepší rotoped

TOP 3 rotopedy

inSPORTline Xbike

Hop-Sport HS-090H Apollo

inSPORTline inCondi UB40i

Skládací rotoped vhodný do malých domácností s nosností 100 kg a měřením tepové frekvence. Skvělý poměr cena/výkon a řadí se mezi uživatelsky nejoblíbenější rotopedy.Tichý magnetický rotoped s pěkně vybaveným počítačem, Bluetooth připojením, vysokou nosností a nadprůměrnou hmotností setrvačníku.Ergometr s 15 volitelnými programy, magnetickým brzdným systémem a možností připojit chytrý telefon.
+ Skladnost, tichý chod+ Skvělá technická výbava, podpora telemetrického pásu, tichý chod+ Dobrá nosnost, přehledný displej, možnost připojit chytrý telefon
- Lehké zátěžové kolo- Nic zásadního- Nic závažného nás nenapadá

Orientační Cena
3 790 Kč

Orientační Cena
12 990 Kč

Orientační Cena
8 450 Kč

Rotoped je vynikající pomocník, pokud chcete v pohodlí svého domova zlepšovat svoji kondici a pracovat na zpevňování stehenních či hýžďových svalů. Jednotlivé rotopedy se liší například nosností, maximální výškou jejich uživatele či brzdným systémem. Ergometr je rotoped, který má v sobě zabudovaný automatický systém měření vašeho výkonu a následné úpravy zátěže. V případě, že vám z důvodu zranění či handicapu nevyhovuje klasický rotoped, můžete zvolit recumbent neboli rehabilitační rotoped, který je vhodný i pro seniory. Samostatnou kapitolou je pak skládací rotoped, který je mnohem přenosnější než ostatní typy. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší rotopedy pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší rotopedy (Test 2024)

VzhledModelHmotnost zátěžového kolaHmotnost rotopeduNosnostMaximální výškaBrzdný systémErgometrDostupnost
inSPORTline Kalistic recenze a testinSPORTline Kalistic4 kg18,5 kg110 kg175 cmMagnetickýNe
HouseFit TIRO 100 recenze a testHouseFit TIRO 1009 kg39 kg150 kg195 cmMagnetickýAno
inSPORTline Xbike recenze a testinSPORTline Xbike1,75 kg14 kg100 kg180 cmMagnetickýNe
inSPORTline inCondi UB60i recenze a testinSPORTline inCondi UB60i7 kg38,2 kg150 kg200 cmMagnetickýAno
Hop-Sport HS-090H Apollo recenze a testHop-Sport HS-090H Apollo13 kg37,8 kg150 kg-MagnetickýAno
Spartan Mini Bike recenze a testSpartan Mini Bike-3 kg100 kg-TřecíNe
inSPORTline Nahary recenze a testinSPORTline Nahary7 kg38 kg140 kg190 cmMagnetickýNe
inSPORTline inCondi UB40i recenze a testinSPORTline inCondi UB40i6 kg30 kg150 kg190 cmMagnetickýAno
Housefit TIRO 30 recenze a testHousefit TIRO 307 kg28 kg120 kg185 cmMagnetickýNe
Hop-Sport HS-2080 Spark recenze a testHop-Sport HS-2080 Spark9 kg27 kg120 kg-MagnetickýNe

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze rotopedů

inSPORTline Kalistic

inSPORTline Kalistic recenze a test

inSPORTline Kalistic je rotoped na doma s manuálním ovládáním zátěže a s magnetickým brzdným systémem. Nosnost tohoto rotopedu je 110 kg, maximální výška pak poněkud nižších 175 cm. Jedná se o velmi flexibilní nástroj, u kterého můžete nastavit jak výšku sedátka, tak například i sklon řídítek. Zátěžové kolo váží 4 kg. Máte možnost si manuálně nastavit 8 stupňů zátěže. Při jízdě na tomto rotopedu si můžete měřit tepovou frekvenci, spotřebu kalorií, ujetou vzdálenost i čas.

+ Tichý a plynulý chod, stabilita
Nízká maximální výška

HouseFit TIRO 100 iTrain

HouseFit TIRO 100 recenze a test

HouseFit TIRO 100 iTrain je rotoped s automatickým nastavením zátěže (ergometr) a magnetickým brzdným systémem. Nosnost tohoto rotopedu je velmi slušných 150 kg a maximální výška pro uživatele je 195 cm. Skvěle se tedy hodí i pro lidi vyššího vzrůstu, kteří se snaží shodit přebytečná kila. Hmotnost zátěžového kola HouseFit TIRO 100 iTrain je 9 kg. Zvláštností je možnost si nastavit trasu přes Google Maps kdekoliv na světě. Váš trénink pak bude přesně kopírovat námahu nutnou pro převýšení na této trase.

+ Možnost vybrat si trasu, dobrá nosnost a maximální výška
Zabere doma velké množství místa

inSPORTline Xbike

inSPORTline Xbike recenze a test

inSPORTline Xbike je skládací rotoped s manuálním nastavením zátěže a magnetickým brzdným systémem. Jeho hlavní výhodou je vysoká skladnost, díky které vám nebude zabírat rotoped příliš místa ve chvílích, kdy zrovna necvičíte. Zátěžové kolo váží pouhých 1,75 kg, což může odradit rotopedové fajnšmekry, ale pokud chcete cvičit v malém bytě, je pro vás ideálním řešením. Maximální výška uživatele je 180 cm a rotoped unese až 100 kg.

+ Skladnost, tichý chod
Lehké zátěžové kolo

inSPORTline inCondi UB60i

inSPORTline inCondi UB60i recenze a test

inSPORTline inCondi UB60i je ergometr s magnetickým brzdným systémem. Zátěžové kolo tohoto rotopedu váží 7 kg a automatický systém nastavení zátěže má 32 stupňů. Nosnost inSPORTline inCondi UB60i je 150 kg a maximální výška uživatele činí 200 cm, což znamená, že si jeho používání mohou užít i velmi vysocí lidé. Rotoped lze připojit k chytrému telefonu a například přes Google Maps vybrat libovolnou tréninkovou trasu kdekoliv na světě.

+ Tichý chod, možnost připojit chytrý telefon, velké množství zátěžových stupňů
Relativně vysoká pořizovací cena

Hop-Sport HS-090H Apollo

Hop-Sport HS-090H Apollo recenze a test

Magnetický rotoped Hop-Sport HS-090H Apollo je specifický nadprůměrnou hmotností setrvačníku, velmi tichým provozem umožňujícím domácí trénink i v noci, a skvělým vybavením za stále dostupnou cenu. Sedlo lze nastavit svisle a vodorovně, přičemž měnit můžete také úhel volantu a řídítek, problém tedy nebudou mít ani menší osoby. Jde o ergometr, takže tu najdete rovněž program HRC řízený prací srdce. Ten samozřejmě doplňují další programy, výcvikový počítač doplněný o Bluetooth, nebo dotykové senzory pulsu, které můžete nahradit telemetrickým pásem (nutno dokoupit).

+ Skvělá technická výbava, podpora telemetrického pásu, tichý chod
Nic zásadního

Spartan MINI BIKE

Spartan Mini Bike recenze a test

Spartan MINI BIKE je skládací mini rotoped s maximální nosností 100 kg. Jedná se o velmi lehký a dobře přenosný nástroj, na kterém můžete šlapat jak nohama, tak pomocí rukou. Může tedy posloužit jako komplexní cvičební pomůcka pro různé části těla. Tento mini rotoped dokáže měřit čas strávený fyzickou námahou i spálené kalorie. Skvěle se hodí pro všechny, kteří chtějí zapojit svoje svaly během pracovního dne v kanceláři či při sedavém zaměstnání doma.

+ Skladnost, možnost procvičovat několik svalových skupin
Nejedná se o nástroj pro opravdu náročný trénink

inSPORTline Nahary

inSPORTline Nahary recenze a test

inSPORTline Nahary je recumbent neboli horizontální rotoped s magnetickým brzdným systémem. Sedátko s opěrou zad umožňuje na tomto rotopedu cvičit i handicapovaným lidem, jejichž fyzický stav jinak neumožňuje cvičení na klasickém rotopedu. Nosnost recumbentu inSPORTline Nahary je 140 kg a cvičit na něm tak mohou i těžší lidé do výšky 190 cm. Zátěžové kolo váží 7 kg a lze si na nastavit 8 různých stupňů zátěže.

+ Vysoká nosnost a maximální výška uživatele
Není vhodný pro všechny

inSPORTline inCondi UB40i

inSPORTline inCondi UB40i recenze a test

inSPORTline inCondi UB40i je ergometr s magnetickým brzdným systémem. Nosnost tohoto ergometru je 150 kg a maximální výška uživatele činí 190 cm. Přehledný LCD displej po celou dobu zátěže pomáhá regulovat vaši tepovou frekvenci a zefektivňuje tím trénink. Ergometr lze propojit s nejrůznějšími tablety a chytrými telefony, které pak umožňují si vybrat konkrétní tréninkovou trasu kdekoliv na světě. Váha zátěžového kola je 6 kg a můžete si zvolit z 15 programů zátěže.

+ Dobrá nosnost, přehledný displej, možnost připojit chytrý telefon
Nic závažného nás nenapadá

HouseFit TIRO 30

Housefit TIRO 30 recenze a test

HouseFit TIRO 30 je domácí rotoped s manuálním nastavením zátěže a magnetickým brzdným systémem. Maximální nosnost tohoto rotopedu je 120 kg a maximální výška uživatele činí 185 cm. Jedná se o velmi stabilní rotoped s přehledným LCD displejem, na kterém můžete sledovat ujetou vzdálenost, čas, vaši tepovou frekvenci či spálené kalorie. Hmotnost zátěžového kola HouseFit TIRO 30 je 7 kg.

+ Tichý a plynulý chod, slušná nosnost a maximální výška
Mohl by být lépe ergonomicky přizpůsoben lidem menšího vzrůstu

Hop-Sport HS-2080 Spark

Hop-Sport HS-2080 Spark recenze a test

Domácí rotoped Hop-Sport HS-2080 Spark je vhodný pro fyzickou rehabilitaci, případně jako dostupný fitness stroj na pálení kalorií a udržování kondice. V této cenové kategorii ergometr čekat nelze, na druhou stranu je přítomna funkce měření pulsu, která pomáhá s výběrem optimální zátěže podle preferencí a kondice, nebo magnetický brzdný systém. Praktické doplňky jako je držák mobilního zařízení (pro sledování filmů během cvičení) nebo transportní kolečka, dále zpříjemňují jeho použití v domácnosti, stejně jako podélné (nejen výškové) nastavení sedla.

+ Cena/výkon, pracuje bez napojení do sítě
Slabý návod na montáž, manuální přehazování zátěže

Jak vybrat rotoped

Před nákupem rotopedu je potřeba zvážit mnoho aspektů. Domácí rotoped by měl přesně odrážet fyzické potřeby uživatelů, mít kvalitní konstrukci a pokud možno i funkce navíc, které ulehčí pozorování výsledků.

Druhy rotopedů

Stacionární kolo

Klasická stacionární neboli vzpřímená kola napodobují jízdu na bicyklu a jsou velmi dobrá, pokud je vaším cílem zlepšení kondice a hubnutí na rotopedu. Jedná se o prakticky skladný a často i cenově dostupný cvičební stroj.

Spinningové kolo

Spinningové kolo najdete častěji v profesionálních podmínkách fitness centra než v domácím prostředí. Na tomto druhu rotopedu se nesedí zcela vzpřímeně a slouží k náročnějšímu fyzickému tréninku, nejlépe pod dozorem zkušeného instruktora.

Ergometr

Ergometr se liší způsobem ovládání zátěže. Tento typ rotopedu dokáže automaticky regulovat zátěž podle vašeho výkonu. Ovládání zátěže je elektronické. Ergometry mají zabudovaný počítač, který upravuje zátěž podle vaší tepové frekvence tak, abyste dosáhli přednastavených cílů. Pokud tedy budete chtít spalovat tuk, bude vás udržovat na 55-65% maximální tepové frekvence.

Recumbent

Recumbent neboli ležaté kolo či horizontální rotoped je vhodný především pro lidi, kteří nemohou používat klasické rotopedy. Jde tak o vhodný rotoped pro rehabilitaci a seniory. Základní součástí recumbentu je vždy opěrka na sedátku. Tento typ rotopedu je vhodný zejména pro lidi s nějakým druhem handicapu nebo ty, kteří se léčí ze zranění. Pro zcela zdravé lidi se recumbenty nevyplatí, protože na nich nelze vynaložit stejnou námahu.

Skládací rotoped

Ne každý chce mít doma neustále rozložený velký přístroj, a proto je dobré se poohlédnout po řešení, které kombinuje jak dobré konstrukční vlastnosti, tak skladnost. Skládací mini rotoped umožňuje výrazně zmenšit jeho rozměry a po použití jej lze uložit do skříně nebo jiného úložného prostoru. Občas však může častým rozkládáním a skládáním dojít k mechanickému poškození.

Nosnost a maximální výška uživatele

První otázkou, kterou si musíte před nákupem rotopedu položit, je, zda ho budete používat pouze vy nebo více členů rodiny. V každém případě je nutné rotoped vybrat tak, aby vyhovoval i těm nejtěžším a nejvyšším uživatelům. Nosnost rotopedu udává maximální váhu uživatele, při které je používání přístroje bezpečné. Je dobré si vždy nechat určitou rezervu a vybírat rotoped, který unese o 10 až 20 kg více, než vážíte.

Výška uživatele se v rotopedu odráží podobně jako u jízdního kola. V případě, že si vyberete kolo nevhodné pro vaši výšku, hrozí, že výsledkem vaší námahy bude především nepohodlí a bolest zad. Dnes už většina rotopedů nabízí možnost si sedátko nastavit a někdy nejenom horizontální výšku, ale také celkovou polohy v dalších směrech.

Velmi vysocí lidé (190 cm a výše) by tedy parametrům rotopedu měli věnovat zvláštní pozornost. To stejné platí i pro lidi s vysokou hmotností. Obzvláště u levných rotopedů platí, že mají obvykle menší rám, a jsou vhodné jen pro menší osoby. Pořídit si rotoped jako nástroj pro hubnutí je skvělé, ale musíte najít ten správný, jinak ohrožujete svoje zdraví.

Brzdový systém

U velmi levných rotopedů se stále ještě setkáte s bržděním pomocí pásu čelisťového systému. Ty jsou však jednak hlučné, hlavně ale mají tendenci k poruchovosti. Pokud tedy toužíte po opravdu levném řešení, levný rotoped s nekvalitním brzdným systémem je opakem, protože musíte vynaložit peníze za nákladné opravy nebo pořízení nového přístroje.

Místo těchto starších systémů dnes využívají rotopedy spíše magnetické brzdy nebo indukční systém brzd. Magnetický brzdný systém je velmi tichý a lze jej používat velmi dlouho bez problémů. Indukční brzdy jsou na tom podobně, jsou však o něco efektivnější (přesné, hladké brždění) a bývá znakem dražších přístrojů.

Programy a měřící funkce

Podle cíle, kterého chcete s cvičením dosáhnout, lze u mnoha přístrojů měnit programy, které pak ovlivňují zátěž. Některé rotopedy umožňují se zaměřit na konkrétní záležitosti, jako je hubnutí či zlepšení kondice. Vyšší počet programů nutně neznamená kvalitnější rotoped, ale je dobré ho vzít v potaz, protože to odráží snahu výrobce dát uživatelům maximální volbu.

Kromě nastavitelných programů dnes mnoho rotopedů nabízí široké spektrum nejrůznějších způsobů, jak měřit váš výkon a pokroky. Velmi dobrým pomocníkem při cvičení je snímač vaší tepové frekvence. Podle ní můžete upravovat svoji námahu a docílit přesně takového výsledku, po kterém toužíte. Způsobů, jak snímat tepovou frekvenci, je mnoho. Některé rotopedy umožňují snímání tepu přes hrudní pás, který je ze všech řešení nejpohodlnější a nejpřesnější. Tep lze však sledovat i připevněním snímače na ucho či na zápěstí.

Jestliže chcete potenciál domácího rotopedu využít opravdu naplno, pak sáhněte po variantě, která umožňuje připojení k počítači, tabletu či chytrému telefonu. Díky tomuto výstupu lze mnohem přesněji sledovat váš pokrok či využívat zajímavých a zábavných funkcí. Proč například nevybrat trasu na Google Mapách někde v Zambii a projet si ji na vašem rotopedu, který bude upravovat námahu podle skutečného převýšení? Stačí si stáhnout příslušnou aplikaci a vyzkoušet, co vám bude vyhovovat a nejvíce zpříjemňovat požitek z jízdy.

Kvalita celkové konstrukce

Bytelnost rotopedu se odráží jednak na jeho nosnosti a poté na jeho vlastnostech při jízdě. Pokud je rám nestabilní a při jízdě viklá, pak je jeho používání neefektivní a nebezpečné. Stabilitu zajišťuje základna tvořená z horizontálních tyčí. Pokud máte špatnou podlahu, je vhodné věnovat pozornost systému na vyrovnávání nerovností, typicky aretačních koleček.

Všechny součásti rotopedu by měli být ergonomicky tvarovány a ideálně také umožňovat jejich nastavení pro různé uživatele, konkrétně tedy sedlo a řídítka. Ty lze u většiny modelů nastavit jen ve svislém směru, vhodnější tedy je, pokud umožňují měnit pozici i v horizontální úrovni, spolu s možností změny náklonu sedla a řídítek. Sedlo by pak mělo být ideálně gelové.

Životnost a tichý chod ovlivňuje šlapací střed. Ten může být miskový nebo vhodnější ložiskový. Ložiskový střed (složení s ložisky a klikami na čtyřhran) mají typicky tiché rotopedy, nevyžadují údržbu, a mají větší odolnost.

Hmotnost zátěžového kola (setrvačníku)

Váha setrvačníku neboli zátěžového kola hraje velkou roli v plynulosti jeho pohybu. Obecně se dá říct, že čím těžší setrvačník, tím lepší. Mnoho rotopedů ale lehčí zátěžové kolo vyvažuje jinými vlastnostmi, takže nesledujte pouze tento aspekt. Těžší setrvačník však rozhodně naznačuje větší schopnost určovat si zátěž a tím širší spektrum použití rotopedu.

Podle zátěže jej lze dělit na:

  • Minimální zátěž: 3-5 kg
  • Zátěž pro kondiční rotoped na doma: 7 kg
  • Sportovní a těžší zátěž: 9-12 kg

Napájení a doplňkové funkce

Kvůli různým doplňkovým funkcím a elektronickým součástem si dnes domácí rotoped nevystačí bez nějakého externího zdroje energie. V zásadě můžete zvolit buď rotoped s akumulátorovým napájením nebo napájením ze sítě. Napájení ze sítě má tu výhodu, že se nemusíte starat o dobíjení či výměnu akumulátoru, ovšem za cenu nutnosti nacházet se v blízkosti zdroje elektřiny. Akumulátorový rotoped lze používat prakticky kdekoliv, ovšem výměna akumulátorů dlouhodobě zdražuje a znepříjemňuje jeho používání.

Mezi doplňky, které můžete při používání rotopedu ocenit, patří například seřizovací nožičky či transportní kolečka. Seřizovací nožičky vám pomohou rotoped stabilizovat na nerovné podložce, transportní kolečka pak usnadní manipulaci s rotopedem při jeho přesouvání či uklízení.

Otázky při výběru stacionárního kola

Jaký rotoped na doma?

Skládací mini rotoped na doma je ideální variantou v bytech, kde šetříte každým kouskem místa. Pokud skladnost není hlavní priorita, velkou relevanci pak má dále tichý provoz. Ten poskytuje hlavně magnetický rotoped, spolu s ložiskovým středem.

Jak se liší rotopedy pro rehabilitaci a seniory?

Recumbent je rehabilitační rotoped vhodný i pro seniory. Odlišností tohoto typu je jeho ležatá, horizontální konstrukce. Typicky je rotoped vybaven opěrkou zad a díky celé konstrukci lze šlapat mnohem déle než na vzpřímeném rotopedu.

Je rotoped vhodný na hubnutí?

Ano je, avšak hubnutí na rotopedu vyžaduje správný cvičební plán. Doporučuje se cvičit na rotopedu alespoň 3x týdně, nejlépe ráno před jídlem a s měřením tepové frekvence. Nejlepší jsou rotopedy s funkcí programů řízených tepem (HRC), které vás udrží na správné cestě k požadovaným výsledkům. (zdroj: fitham)

Jak poznat tichý rotoped?

Orientační hlukový limit pro tichou pracovnu se udává na 50 dB. Tichý rotoped by se tak měl kolem této hodnoty pohybovat. Při výběru se pak zajímejte o to, aby disponoval magnetickými brzdami a ložiskovým šlapacím středem.

Jaké jsou nejlepší značky rotopedů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce rotopedů patří Kettler, Insportline, Housefit nebo Duvlan.

Kde koupit rotoped a jaká je jeho cena?

Eshopy s fitness vybavením umožňují snadné porovnání rotopedů. Vlastní rotopedy nabízí Decathlon nebo třeba Insportline. Levné rotopedy pořídíte kolem 5 000 Kč, ale často mají svá omezení (například výška a váha cvičence), nebo horší kvalitu. Kvalitní rotopedy se pohybují přibližně od 9 000 Kč výše.