Vybíráme nejlepší ruční vysavač

Malý vysavač do ruky se uplatní jak v domácnosti (kuchyně, byt) na drobné smetí a nepořádek, tak jako ruční vysavač do auta, díky jeho mini rozměrům. Oproti tyčovým vysavačům převažují ruční aku vysavače nad těmi do sítě (zásuvky), takže k provozu postačí dobitá baterie. S ručním vysavačem zvládnete suché i mokré vysávání a nejvyšší účinnosti dosáhnete přirozeně na tvrdé podlaze. Některé modely jsou rovněž vybaveny kartáčem a poradí si i s kobercem a jiným textilním povrchem. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší ruční vysavače pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší ruční vysavače (Test 2021)

Recenze ručních vysavačů

ETA Carsha 1424 90000

ETA Carsha 1424 90000 recenze a test

Tichý a malý ruční vysavač ETA Carsha pro suché vysávání disponuje v celku silným sacím výkonem, který by si měl poradit i se zvířecími chlupy na koberci. Provozní výdrž vysavače je 20 minut a dobíjí se přibližně 12 h přes síťový adaptér. Díky cyklonovému systému a HEPA filtru je vhodný také pro alergiky nebo citlivé osoby na prach. Bezsáčkový vysavač, respektive nádobku, pak stačí jen vyklepat. Ergonomické držadlo usnadňuje manipulace a skladnost zajišťuje nástěnný držák. V příslušenství má tento vysavač štěrbinovou hubici a kartáček se štětinkami, vhodný na citlivý úklid zdí nebo obrazů.

Pro – Sací výkon, HEPA filtr, provozní výdrž
Proti – Pro extra výkon by se hodil turbokartáč

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux Rapido ZB5112E

Electrolux Rapido ZB5112E recenze a testBezsáčkový ruční vysavač Electrolux Rapido ZB5112E zrovna neoslní svou provozní výdrží, na druhou stranu je poměrně lehký a zajímavá je rovněž jeho výbava, například integrovaná štěrbinová hubice Easy Reach. Cyklonový systém zajistí menší zanášení filtru díky cyklonické separaci (víří prachové částice a zajišťuje jejich uskladnění v prachové nádobce). Bohužel nemá HEPA filtr. Snazší manipulaci zajišťují kolečka Soft Steer, díky kterým nemusíte držet vysavač neustále v ruce, a přitom nepoškrábete povrch. Na dobíjení je zde stojánek, který lze rovněž upevnit na stěnu.

Pro – Manipulace, skladnost dobíjecí stanice
Proti – Chybí HEPA filtr, krátká výdrž

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch BKS4043

Bosch BKS4043 recenze a testBosch BKS4043 zvládne suché i mokré vysávání, takže se hodí i do kuchyně, a současně patří k nejoblíbenějším ručním aku vysavačům. Je lehký a v provozu vydrží zhruba 15 minut. Dobití lze provést ve stolní nebo nástěnné nabíječce. V rámci suchého vysávání (prach, pevné nečistoty) má kapacitu 0,3 litru, u mokrého (tekutiny) 40 ml. Na mokré vysávání disponuje speciální hubicí pro vysávání tekutin, na suché má 2 nástavce (hubice na spáry a štětec na nábytek). Kromě kuchyně vysaje nepořádek i na kobercích a sedačkách.

Pro – Suché a mokré vysávání, provozní výdrž
Proti – Nabíjecí stojan neumožňuje skladování příslušenství

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux Rapido ZB6106WDT

Electrolux Rapido ZB6106WDT recenze a testTaké Electrolux Rapido ZB6106WDT je ruční vysavač na suché i mokré vysávání, přičemž nabízí zajímavé vlastnosti. Jednou z nich je lithiová baterie TurboPower, kterou tento aku vysavač používá, a která se dobije již za 4 h. Další je dvoustupňová nastavitelná rychlost. Opět zde najdeme cyklónovou jednotku starající se o filtraci a dále vodní odlučovač na mokré vysávání. Štěrbinová hubice a stěrka na tekutiny jsou integrované.

Pro – Rychle dobíjecí lithiová baterie, suché i mokré vysávání
Proti – Prachový filtr a jeho údržba

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch PAS 18 LI

Bosch PAS 18 LI recenze a testBosch PAS 18 LI se řadí k ručním vysavačům pro náročné uživatele a kutily. Robustní tělo skrývá dostatečnou kapacitu na nečistoty (1 litr), v provozu vydrží 20 minut a lithiový akumulátor navíc umožňuje samovolné vybíjení. Na suché vysávání poskytne dostatek příslušenství, mezi nímž najdete prodlužovací trubici a podlahový nástavec, dlouhou štěrbinovou hubici nebo kartáčovou trysku. Manipulace s vysavačem je snadná, jak díky jeho nízké hmotnosti, tak měkké rukojeti Softgrip. Celkově jde o výkonné nářadí než domácí spotřebič.

Pro – Sací výkon, kapacita nádoby, příslušenství
Proti – Samostatné nabíjení baterie, hluk

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Verto 2442 90000

ETA Verto 2442 90000 recenze a testAkumulátorový vysavač ETA Verto 2442 90000 si poradí jak se suchým, tak mokrým vysáváním, pro které má nadstandardní kapacitu nádoby (120 ml). Na první pohled zajímavý domácí vysavač do ruky poněkud kazí NiMH akumulátor, který se déle nabíjí. O hygienický úklid se postará HEPA filtr s cyklónovou jednotkou. Také hlučnost vysavače je povzbuzující a v domácím prostředí užitečná. Příslušenství obsahuje štěrbinovou hubici (lze s ní vysát radiátory nebo za skříněmi), kartáček se štětinkami a gumovou stěrku na vodu.

Pro – Objemná nádoba na tekutiny, tichý
Proti – NiMH akumulátor

ZOBRAZIT NABÍDKU

Concept VP-1000 Cosmic

Concept VP-1000 Cosmic recenze a testRuční vysavač do sítě Concept VP-1000 Cosmic potěší ty, kteří hledají u ručního vysavače vyšší sací výkon, který klasický akumulátorový poskytnout nemůže. Musíte se smířit s horší mobilitou, kterou limituje připojovací kabel s akčním rádiem 8 metrů. K výhodám, který tento síťový vysavač má, lze zařadit funkci nafukování (typicky bazénu) a vyfoukávání (např. listí). Dále objemnou nádobu na prach a omyvatelný HEPA filtr. Horší stránkou vysavače je jeho hmotnost, kterou lze kompenzovat třmenem a zavěšením na rameno.

Pro – Nafukování a vyfoukávání, příslušenství
Proti – Hmotnost a hlučnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Rowenta Extenso AC232001

Rowenta Extenso AC232001 recenze a testK základním vysavačům do ruky lze zařadit model Rowenta Extenso, který je velmi lehký (1,17 kg) tedy i snadno ovladatelný a vhodný na drobné smetí. Funkce ani velkou výbavu nemá, čemuž se nelze divit i vzhledem k tomu, že patří mezi nejlevnější vysavače. Skromná nádoba na prach podporuje jen suché vysávání a v provozu vydrží 10 minut. Obyčejný filtr nepotěší alergiky, ale v kontextu jeho využití nejde o zásadní problém. Z výbavy lze zmínit integrovanou teleskopickou štěrbinovou hubici.

Pro – Cena/výkon, hmotnost a manipulace
Proti – Dobra provozu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hyundai HVC 101

Hyundai HVC 101 recenze a testDo nízké cenové hladiny ručních vysavačů lze zařadit rovněž Hyundai HVC 101. I přes svou nízkou cenu nabízí jak suché, tak mokré vysávání a docela dobrou provozní výdrž (15 minut). Vysavač je velmi lehký, váží necelý kilogram, bohužel musel svolit ke kompromisu v objemu nádoby. Pozitivně lze hodnotit také hlučnost (74 dB). Vybavení je pouze základní a obsahuje štěrbinovou hubici spolu s nástavcem na vysávání vody.

Pro – Cena/výkon, mokré i suché vysávání, hmotnost
Proti – Objem nádoby

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hoover JAZZ SM156DPN4 01

Hoover JAZZ SM156DPN4 01 recenze a testBateriový vysavač Hoover JAZZ umožňuje regulovat sací výkon ve třech úrovních a k tomu nabízí slušnou provozní výdrž kolem 18 minut. Nádoba na prach má objem 0,5 litru a pro domácí využití naprosto dostačuje. Ve výbavě najdete držák na zeď, gumovou příklopku sací hubice, štěrbinovou hubici (ta je integrovaná) a prachový kartáč. Celý dojem kazí trochu větší váha (1,6 kg).

Pro – Sací výkon ve 3 úrovních, výdrž baterie
Proti – Pomalé dobíjení (NiMH akumulátor)

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat ruční vysavač

Na otázku, jaký ruční vysavač koupit je odpověď do velké části v zamýšleném způsobu použití. Kuchyňský (vodní) vysavač bude muset podporovat mokré vysávání, pro domácí využití postačí základní malý vysavač a na zahradu nebo do auta se hodí vysavač se silným sacím výkonem.

Síťový nebo bateriový?

Ruční aku vysavače tvoří velkou část nabídky, takže větší pozornost je vhodné věnovat typu akumulátoru v přístroji. Rozdělení je na ruční vysavače s lithiovým akumulátorem a nikl-metal hydridovým akumulátorem. Větší oblibě se těší lithiové baterie, a to z důvodu rychlejší nabíjení či absence paměťového efektu.

Mokré a suché vysávání

V kuchyní se může hodit malý vysavač, se kterým byste uklidili tekutý nepořádek. Musí na to být ovšem stavěný. Ruční vysavače na mokré vysávání se liší například v kapacitě nádoby na tekutiny. Také je nutné počítat s vyšší cenou za takový kombinovaný přístroj.

Příslušenství

Do kuchyně a na základní domácí úklid drobků po snídani si vystačíte i s integrovanými nástavci. Naopak pro sofistikovanější úklid se hodí prodloužená trubice a podlahová hubice. Základ výbavy tvoří štěrbinová trubice pro hůře přístupná místa a stěrkový nástavec pro mokré vysávání, doplněný o nabíjecí stanici, často i závěsnou na stěnu pro lepší skladnost.