Vybíráme nejlepší ruční vysavač

TOP 3 ruční vysavače

ETA Verto 5442

Raycop RS PRO UV+

Bosch GAS 18V-1 Professional

Ruční vysavač na mokré i suché vysávání s velmi dobrým poměrem cena výkon. Má HEPA filtr, výkonný akumulátor i několik kusů příslušenství v ceně.Ruční vysavač s UV lampou a horkovzdušnou sterilizací dokáže eliminovat roztoče, alergeny, viry a další, což oceňují hlavně alergici.Výkonný ruční vysavač do auta, dílny i domácnosti. Je kompatibilní s Bosch akumulátory, má skvělý sací výkon a dodáván je s praktickým příslušenstvím.
+ Suché i mokré vysávání, dobrý sací výkon, HEPA filtrace+ Ruční antibakteriální vysavač, patentovaná technologie RayClean, skvělá účinnost+ Vyměnitelný univerzální akumulátor, velmi výkonný, praktické příslušenství v ceně
- Nic zásadního- Adekvátně vyšší cena- Většinou dodáván bez akumulátoru

Orientační Cena
1 599 Kč

Orientační Cena
6 990 Kč

Orientační Cena
1 690 Kč

Ruční vysavač najde využití nejen v domácnosti, ale i při úklidu automobilu nebo garáže. Ruční vysavač do zásuvky je sice omezen kabelem, mívá však vyšší výkon. Bateriový aku vysavač zase vyniká svou mobilitou a nejvýkonnější ruční vysavač zvládne uklízet až půl hodiny na jedno nabití. Ruční vysavač na zvířecí chlupy by měl být vybaven rotačním kartáčem a velmi praktické jsou ruční vysavače na mokré i suché vysávání, které jsou univerzální a poradí si i s rozlitou tekutinou. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší ruční vysavače pro rok 2022, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na tyčové vysavače.

Nejlepší ruční vysavače (Test 2022)

VzhledModelVysáváníNapájeníBaterieNabíjení/provozSběrná nádobaDostupnost
ETA Verto 5442 recenze a testETA Verto 5442Suché, mokréAkuLi-ion 14,4 V5 h/20 min0,5 l
Raycop RS PRO UV+ recenze a testRaycop RS PRO UV+SuchéSíťové--0,2 l
SILVERCREST SAS 7.4 LI B3 recenze a testSILVERCREST SAS 7.4 LI B3Suché, mokréAkuLi-ion 7,4 V5 h/20 min0,4 l
Concept VP4380 Real Force recenze a testConcept VP4380 Real ForceSuchéAkuLi-ion 18,5 V4 h/35 min0,45 l
Rowenta AC 4769 recenze a testRowenta AC 4769SuchéAkuNiMh 7,2 V-/16 min0,35 l
Orava VY 222 recenze a testOrava VY 222SuchéSíťové--1 l

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší ruční vysavače do auta (Test 2022)

VzhledModelVysáváníNapájeníBaterieNabíjení/provozSběrná nádobaDostupnost
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini recenze a testXiaomi Mi Vacuum Cleaner MiniSuchéAkuLi-ion 10,8 V-/30 min0,1 l
Black&Decker NVB12AVA recenze a testBlack&Decker NVB12AVASuchéSíťové 12 V--0,37 l
Bosch GAS 18V-1 Professional recenze a testBosch GAS 18V-1 ProfessionalSuchéAkuLi-ion 18 V-/28 min0,7 l

Zobrazit celou nabídku

Recenze ručních vysavačů

ETA Verto 5442

ETA Verto 5442 recenze a test

Ruční vysavač ETA Verto 5442 je napájen akumulátorem s napětím 14,4 V, díky kterému má velmi dobrý sací výkon. S nabitým Li-Ion akumulátorem zvládne vysávat až 20 minut a nabíjí se 5 hodin. Účinně vysává nečistoty na pevných podlahách, koberce ale i rozlité tekutiny. Z recenzí spotřebitelů dále zaznívá, že je vhodný i jako ruční vysavač na chlupy. Má HEPA filtr, světelnou signalizaci a nádobku na 500 ml prachu / 120 ml tekutin. V příslušenství najdete nabíjecí stojánek a celkem tři další nástavce pro vysávání různých ploch.

+ Suché i mokré vysávání, dobrý sací výkon, HEPA filtrace
Nic zásadního

Raycop RS PRO UV+

Raycop RS PRO UV+ recenze a test

Ruční vysavač na matrace Raycop RS PRO UV+ je ideální také na lůžkoviny, polštáře, sedačky a podobné věci. Je značně unikátní a za jeho navržením stojí lékař imunologie Michael Lee, jehož cílem bylo udělat domov zdravější hlavně pro alergiky. Vysavač je velice účinný, bezchemickou cestou odstraňuje alergeny, viry, bakterie a roztoče. Vybaven je UVC dezinfekční lampou a suchou horkovzdušnou sterilizací Steamless Heat. Nechybí ani dokonalá HEPA filtrace nebo pulzní kartáč UltraPulse. Recenze i zkušenosti spotřebitelů jsou jen pozitivní a shodují se, že jeho účinnost je výborná.

+ Ruční antibakteriální vysavač, patentovaná technologie RayClean, skvělá účinnost
Adekvátně vyšší cena

SILVERCREST SAS 7.4 LI B3

SILVERCREST SAS 7.4 LI B3 recenze a test

Ruční aku vysavač SILVERCREST SAS 7.4 LI B3 je zcela průměrný bateriový vysavač, který prodává Lidl. Sací silou sice nepatří k nejlepším, nicméně vzhledem k nízké pořizovací ceně je jeho výkon adekvátní. Zvládá vysávat jak prach a běžné nečistoty, tak vodu. Kapacita zásobníku je v případě suchého vysávání 0,4 l a pro vodu 150 ml. Akumulátor Li-Ion má nízkou úroveň samovybíjení, do plna se nabije za 5 hodin a vysávat na něj lze nepřetržitě 20 minut. V příslušenství najdeme speciální hubici na spáry, hubici pro mokré vysávání a také nabíjecí stanici, kterou lze přimontovat na stěnu.

+ Levný ruční vysavač, suché i mokré vysávání, možnost nabíjecí stanice na stěnu
V příslušenství nemá hubici s kartáčkem

Concept VP4380 Real Force

Concept VP4380 Real Force recenze a test

Ruční vysavač s rotačním kartáčem Concept VP4380 Real Force má i podle zkušeností a recenzí výborný sací výkon, který mnozí připodobňují k výkonu klasického vysavače. Díky přítomnosti PET rotačního kartáče je ideální také jako ruční vysavač na psí a kočičí chlupy a zkušenosti opět potvrzují, že je vysává spolehlivě. Velký akumulátor zajistí chod až 35 minut a rychlé je i jeho nabití za 4 hodiny. Navzdory příznivé ceně výrobce nešetřil ani na dalším příslušenství, obsahuje totiž nástavec s kartáčkem, tři velikosti štěrbinových hubic a stojánek pro vysavač.

+ V příslušenství rotační kartáč, nadprůměrně vysoký výkon, LED diodové přisvícení
Jen suché vysávání

Rowenta AC 4769

Rowenta AC 4769 recenze a test

Ruční akumulátorový vysavač Rowenta AC 4769 má velice snadnou obsluhu a také se snadno čistí, což potvrzují spotřebitelé ve svých recenzích. Dle mnoha je také jeho provoz tichý a má dostatečný sací výkon. Výrobce k němu dodává pouze jeden nástavec, a to kartáč na čalounění. Součástí je však také praktický stojan, ve kterém se vysavač i nabíjí. Velkou výhodou je garance výrobce opravitelnosti po dobu 10 ti let, nemusíte se proto obávat konce záruky a případného fatálního poškození. Výrobce použil akumulátor typu NiMh, v jehož důsledku vydrží pracovat na jedno nabití kratších 16 minut a údajně se i déle nabíjí, konkrétní hodnotu však výrobce nezmiňuje.

+ Snadná obsluha i provoz, garance opravitelnosti 10 let, nízká hlučnost
Horší zabudovaná baterie

Orava VY 222

Orava VY 222 recenze a test

Ruční vysavač do sítě Orava VY 222 je jako jeden z mála napájen z elektrické zásuvky kabelem, díky čemuž má neomezenou dobu používání a pochopitelně se nemusí ani nabíjet. Kabel je s délkou 4,8 metrů dostatečně dlouhý a při běžném úklidu nijak neomezuje. Díky příkonu 250 W má dobrý sací výkon a určen je pouze na suché vysávání. Potěší jeho větší zásobník na prach o objemu 1 litr, nižší hmotnost a také hlučnost. Oproti většině naleznete v příslušenství dvě prodlužovací trubice, a několik dalších hubic včetně nástavce s kartáčem. Dá se používat i jako vysavač 2v1, což je jeho velkou předností.

+ Ruční vysavač do zásuvky, dobrý výkon, dostatečně dlouhý napájecí kabel
Nedisponuje odkládacím stojanem

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini recenze a test

Příruční vysavač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini je, jak název napovídá, skutečně mini vysavač. Jeho rozměry jsou pouze cca 26 x 5 centimetrů a hmotnost jen 0,5 kg. Navzdory rozměrům je podle zkušeností a recenzí velmi účinný a jeho sací výkon je dobrý, ideální je jako ruční vysavač do auta, karavanu nebo kamkoliv, kde je málo místa. Maximální sací výkon uvádí výrobce 30 AW, kapacita baterie je 2000 mAh a na jedno nabití zvládne vysávat až 30 minut, doba nabíjení se neuvádí. Jako jeden z mála se dobíjí USB konektorem typu C, nabíječka by měla být součástí balení a vzhledem k mini rozměrům je nutné počítat s menší nádobkou na prach s objemem jen 0,1 litru.

+ Malý vysavač do ruky, ideální do auta nebo karavanu, HEPA filtr a další nástavce
Menší sběrná nádoba

Black&Decker NVB12AVA

Black&Decker NVB12AVA recenze a test

Ruční vysavač do auta Black&Decker NVB12AVA je jako jeden z mála napájen z automobilové zásuvky na 12 V (z autozapalovače). Díky tomu má možnost vysávání po neomezenou dobu a pohodlně se s ním dostane po celém interiéru vozu, neboť má 5 m dlouhý napájecí kabel. Má nízkou hmotnost, kompaktní rozměry a na způsob napájení i dobrý sací výkon (8,8 AW), byť je ve srovnání například s aku vysavači menší. Potěší i jeho větší zásobník na prach s objemem 370 ml a bohaté příslušenství, ve kterém najdete flexibilní hadici, kartáčové nástavce a také zúžený nástavec do štěrbin.

+ Napájení z 12 V autozásuvky, velký počet nástavců, dlouhý napájecí síťový kabel
Jen průměrný sací výkon

Bosch GAS 18V-1 Professional

Bosch GAS 18V-1 Professional recenze a test

Malý a výkonný ruční vysavač Bosch GAS 18V-1 Professional má podle zkušeností a recenzí spotřebitelů velmi dobrý sací výkon. Podle výrobce činí sací podtlak 6 kPa a maximální průtok vzduchu turbínou je 10 litrů za sekundu. Většinou je vysavač dodáván bez akumulátoru, který je možné použít z jiného Bosch nářadí a nebo je nutné jej dokoupit. Výdrž se udává 7 minut na 1 Ah, což při 18 V akumulátoru se 4 Ah znamená provoz až 28 minut. Jeho součástí je však vždy praktické a kvalitní příslušenství, jako je flexibilní prodlužovací hubice, spárová hubice, podlahová hubice a dvě sací trubice.

+ Vyměnitelný univerzální akumulátor, velmi výkonný, praktické příslušenství v ceně
Většinou dodáván bez akumulátoru

Zkušenosti a diskuze

Zkušenosti s ručními vysavači se různí podle toho, k jakému konkrétnímu modelu patří. Na trhu jsou k dispozici jak levné a málo výkonné vysavače, tak dražší a výkonnější. Některé mají obdobný výkon jako klasické podlahové vysavače a nemusí být pouze napájené ze sítě. Zkušenosti jsou nicméně většinou pozitivní, což svědčí o tom, že spotřebitelé jsou si vědomi, jakých technických specifik ruční vysavač kupují.

Diskuze k ručním vysavačům se často stáčejí k výkonu. Spotřebiteli jsou vznášeny dotazy, jestli je konkrétní vysavač vhodný na vysávání koberců, zvířecích chlupů nebo dokonce k vysávání popela. Často se také diskutuje o možnosti vysávání tekutin, jsou to nicméně poměrně zbytečné dotazy. Pokud ruční vysavač zvládá mokré vysávání, výrobce/prodejce o tom vždy a jasně informuje.

Další oblastí, která se hodně probírá, je příslušenství. Spotřebitelé se v diskuzích dotazují na konkrétní obsah příslušenství, případně kde a jestli se dají nějaké náhradní nástavce dokoupit. Obecně platí, že většina ručních vysavačů se s příslušenstvím prodává a jsou i výrazné rozdíly v počtu náhradních hubic nebo i dalšího příslušenství.

K většině ručních vysavačů se příslušenství dokupovat nedá a nebývá ani kompatibilní s jinými typy ručních vysavačů. Častou otázkou bývá, zda-li se k nějakému vysavači dá dokoupit rotační kartáč a odpověď je většinou negativní. Na rotační kartáč musí mít vysavač dostatek výkonu a pokud jej má, často k němu výrobce i zmíněný nástavec dodává.

Obvykle se dále diskutuje o skutečné délce provozu na baterii nebo o délce jejího nabíjení. Dobrou otázkou bývá možnost používání vysavače při nabíjení a u některých vysavačů to možné je. Vzhledem k délce nabíjecího kabelu se však nejedná o moc užitečnou dovednost. Některé dotazy směřují i směrem k náhradním dílům, nejčastěji k dostupnosti nových filtrů. Dobří výrobci a prodejci filtry nabízí i jako příslušenství, stejně tak jako nabízí náhradní nabíjecí adaptéry, které přijdou vhod například při poškození nabíjecího konektoru.

Jak vybrat ruční vysavač

Prvními otázkami před koupí příručního vysavače je, pro jaký účel bude sloužit a jaký typ napájení zvolit. U akumulátorových modelů hraje hlavní roli baterie a nejdůležitější vlastností je výkon, který je uváděn v různých jednotkách. Ujasněte si, zda využijete sofistikovanější model s možností mokrého vysávání nebo postačí vysávání na sucho. Nezapomeňte si zjistit objem sběrné nádobky a také přítomnost filtrů. Neméně důležitým parametrem je hmotnost spolu s hlučností spotřebiče. Vysavač do ruky je napájen dvěma způsoby.

Ruční vysavač do sítě

Napájení vysavače zajišťuje kabel připojený do klasické zásuvky. Ruční vysavače do zásuvky existují na 230 V, případě na 12 V, což poslouží při vysávání automobilu. Důležitým parametrem je délka přívodního kabelu, příliš krátký by mohl úklid výrazně omezovat a nutností by byl prodlužovací kabel. Malý vysavač do sítě disponuje většinou dobrým sacím výkonem.

 • Výhody – Vyšší výkon, neomezená doba vysávání, není potřeba dobíjet baterii.
 • Nevýhody – Malá dostupnost na trhu, omezení délkou kabelu.

Ruční aku vysavač

Na bateriový model dnes narazíte mnohem častěji než na ruční vysavač do zásuvky. Největší předností je jeho mobilita a možnost použití kdekoliv díky absenci přívodního kabelu. Je často součástí bezdrátového tyčového vysavače, ze kterého se dá vyjmout a využít samostatně. Při koupi aku modelu sledujte především kapacitu a napětí baterie, která má vliv na výkon a na celkovou výdrž přístroje na jedno nabití. Obvykle baterie zajišťuje čtvrt až půlhodinový úklid, poté je nutné připojení k nabíječce. Zjistěte si také rychlost nabíjení, abyste mohli co nejdříve v úklidu pokračovat.

 • Výhody – Absence kabelu, možnost použití kdekoliv.
 • Nevýhody – Může mít menší výkon, omezená doba vysávání.

Druhy akumulátorů

Ruční akumulátorový vysavač může být opatřen Ni-Mh nebo Li-ion akumulátorem.

 • Ni-Mh baterie (Nikl-metal hydridová) – Jedná se o starší typ, proto bývá součástí levnějších modelů. Jejich nevýhodou je paměťový efekt, kvůli kterému je třeba dávat pozor na způsob nabíjení. Akumulátor by se měl nabíjet až po úplném vybití, nevybitým článkům se totiž snižuje kapacita. Doporučuje se jednou za několik týdnů baterii zcela vybít a poté plně dobít.
 • Li-ion baterie (Lithium-iontová) – Využívá novější technologii a má třikrát vyšší hustotu energie než předchozí typ. Naopak od Ni-Mh je lepší baterii zcela nevybíjet, což by snižovalo její životnost. Obsahuje čip, který hlídá průběh nabíjení a před prvním použitím ji není potřeba formátovat (několikrát nabít a vybít). Její životnost je nejčastěji 500 až 1200 nabíjecích cyklů dle její výrobní kvality. Nevýhodou je postupná ztráta kapacity bez závislosti na používání a nákladná recyklace nepříznivá k životnímu prostředí.

Kapacita a napětí baterie

Vlastnosti baterie jsou při koupi aku vysavače zásadní, závisí na nich také doba nabíjení baterie.

 • Kapacita – Vyjadřuje se pomocí jednotky Ah nebo mAh (ampérhodina/ miliampérhodina) a značí energetickou kapacitu baterie. Ruční vysavač s vysokým sacím výkonem se chlubí kapacitou alespoň 2000 mAh, nicméně často tento údaj výrobci neuvádí.
 • Napětí – Jednotkou elektrického napětí je V (Volt) a napětí akumulátorů do mini vysavačů se obvykle pohybuje od 7 V do 18 V. Napětí akumulátoru ovlivňuje výkon vysavače, proto čím více výkonný ruční vysavač chcete, tím by měl mít vyšší napětí.
 • Jak dlouho se nabíjí ruční vysavač – Ni-Mh akumulátory se zpravidla nabíjejí delší dobu. Nejméně kvalitní baterie se nabijí za 12 hodin, kvalitnější za pouhé 4 až 5 hodin. Baterie s menší kapacitou a kratší výdrží se nabijí i za hodinu, takových ručních vysavačů však příliš k dostání není.

Dělení podle použití

Před nákupem vysavače je třeba zvážit, pro jaký účel bude primárně sloužit. Zejména u ručního vysavače na chlupy nebo do auta je důležité sledovat určitá kritéria, bez kterých nebude vysavač svoji úlohu plnit ani dostatečně.

Ruční vysavač do auta

Spotřebič by měl disponovat akumulátorem nebo možností připojení do autozásuvky 12 V, čímž odpadne nutnost prodlužování kabelu z domu. V případě, že se rozhodnete pro aku model, vybírejte co nejdelší výdrž baterie na jedno nabití, abyste stihli uklidit automobil celý. Nejdelší doba vysávání se pohybuje kolem 30 ti minut, což již na úklid celého auta stačí. Nutností je také štěrbinová hubice pro vysávání špatně dostupných míst, která bývá součástí balení anebo nástavec s kartáčem na čalounění sedadel.

Ruční vysavač na mokré čištění

Vysavač s funkcí mokrého čištění nasaje i vlhkou špínu, takže ho využijete i při údržbě koberců, i když efektivnější je výkonný vysavač k tomu primárně určený. Hravě si však poradí s vylitou tekutinou. Součástí by měl být speciální nástavec, který tekutinu setře a vysavač ji potom efektivně nasaje. Je vhodný pro domácnosti s dětmi a domácími mazlíčky, kde často dochází k rozlévání tekutin.

Ruční vysavač na drobky/ do kuchyně

V případě rozsypání surovin v kuchyni přijde vhod ruční akumulátorový vysavač, který vás nebude omezovat v pohybu a zároveň k této krátké činnosti bohatě postačí jeho omezená doba provozu. V kuchyni také více využijete sofistikovanější vysavač s funkcí mokrého vysávání.

Ruční vysavač na zvířecí chlupy

Ať už potřebujete ruční vysavač na kočičí chlupy nebo na psí, vybírejte model se speciálním rotačním kartáčem. Často bývá označován anglickým slovem PET, což v překladu znamená mazlíček. Nejlepší ruční vysavače na zvířecí chlupy v kombinaci s kartáčem si hravě poradí i s chlupy na pohovce či na koberci. Některé modely jsou dokonce určeny k vysávání přímo srsti mazlíčků. Obvykle psa takto zbavíte nečistot a přebytečných chlupů ještě dříve, než stihne zaneřádit domácnost. Ne všichni psi si nechají srst speciálním šetrným nástavcem vysát, pokud si však pes na vysavač zvykne, je to velká pomoc při každodenní rutinně.

Ruční vysavač na čalounění

Na pohovku nebo autosedačku je vhodný ruční vysavač spolu se speciální hubicí. Ta má širší záběr a je opatřena malými kartáčky po stranách pro účinnější sběr nečistot. Ruční vysavač s rotačním kartáčem nevyužijete pouze na koberce, je také účinný na čalounění pro vysávání psích a kočičích chlupů.

Ruční vysavač na matrace

Pro vysávání matrací se doporučuje použít ruční antibakteriální vysavač vylepšený UV lampou. Ta zbaví matraci bakterií, roztočů či mikrobů. Tento typ vysavače ocení zejména alergici, výrazně čistější matrace, povlečení a polštáře však potěší nejen je.

Vlastnosti

I když je ruční vysavač jednodušší spotřebič, je třeba sledovat základní parametry, aby splňoval všechna očekávání uživatele.

Výkon

Ne všichni výrobci uvádí hodnotu sací síly (v otáčkách, litrech za minutu nebo v kilopascalech). U ručních vysavačů do sítě se setkáte s hodnotami příkonu, který vám napoví hlavně o jeho spotřebě, ale lze se jej držet i pokud jde o výkon. Pohybuje se od 30 W až do 700 W, nejčastěji je však příkon okolo 100 W.

U aku vysavačů se lze jednoduše řídit kapacitou a napětím baterie. Čím vyšší hodnoty, tím výkonnější ruční vysavač bude.

 • Počet otáček na minutu – Spokojenost zajistí model s hodnotou okolo 80 000 ot/min.
 • Počet litrů za minutu – Pohybuje se ve stovkách a tisících l/min.
 • Počet kPa (kilopascalů) – Nejvýkonnější ruční vysavač disponuje hodnotou nad 8 kPa.

Způsoby vysávání

Ruční vysavače se dělí také podle způsobu prováděného úklidu. Musíte si tedy předem určit, co budete nejčastěji vysávat, buď nasucho nebo namokro.

 • Ruční vysavač na mokré vysávání – Umožňuje vysávání mokré plochy bez nebezpečí poškození spotřebiče. Přijde vhod například v domácnostech s malými dětmi nebo mazlíčky v případě rozlitého nápoje nebo misky s vodou. Takový model umí samozřejmě vysávat i na sucho. Nevýhodou může být pouze jeho vyšší cena, která je však kompenzována univerzálností produktu.
 • Ruční vysavač na suché vysávání – Základní model zvládne vysávat pouze suché nečistoty a vysávání kapaliny by ho mohlo nevratně poškodit. Výhodou může být nižší pořizovací cena.

Sběrná nádobka

Nádoba na prach je u ručních vysavačů velice kompaktní, stejně jako celý přístroj. Má také velmi jednoduchou konstrukci, je bezsáčková. Aby měl uživatel přehled o stavu naplnění, je průhledná. Vyjímá se jednoduše pomocí tlačítka nebo otočením, poté ji stačí vysypat, očistit a vložit zpět do vysavače. Čas od času je třeba vyčistit také prachové filtry, aby nebyl snížen výkon vysavače. Objem nádobky se pohybuje obvykle od 0,4 až do 1 litru, mini ruční vysavače mohou mít opravdu malou nádobku o objemu pouze 100 ml.

Pokud se jedná o ruční vysavač na mokré i suché vysávání, pak v tomto případě slouží nádobka jak na suché nečistoty, tak na vysátou vodu. Pro suché nečistoty je objem několikrát vyšší než pro tekutiny, obvykle 4x až 5x. V praxi se do nádobky o objemu 0,5 litru pro suché nečistoty vejde například maximálně 150 ml tekutin.

Filtry

Jsou nedílnou součástí nejen ručních vysavačů. S rostoucí nabídkou spotřebičů přibývají také stále nové typy filtrů, které se od sebe mírně liší. Existují dva základní typy filtrů a oba je nutné udržovat v čistotě, aby vysavač fungoval, tak jak má. Některé modely mohou obsahovat filtry omyvatelné, které jsou pro údržbu méně náročné.

Vstupní filtr

Je umístěn na vstupu vysavače mezi nádobou na nečistoty a motorkem, kde filtruje nasátý vzduch. Jeho nejdůležitějším úkolem je chránit motor před vniknutím nečistot, což by jinak mohlo vést k poškození celého vysavače. Materiálem pro výrobu jsou často různé pěny nebo molitan, které zachytí menší i velké nečistoty.

Výstupní filtr

Aby z vysavače zpět do prostředí, které budete dýchat, nevnikaly ani malé částice (často alergické), je důležitý filtr na výstupu. Jeho kvalita je extrémně důležitá především v domácnostech s malými dětmi, alergiky nebo osobami s dýchacími problémy. Při koupi si zjistěte všechny vlastnosti a schopnosti filtru. U lepších ručních vysavačů se můžete setkat i s několika úrovňovou filtrací, která zajistí dokonale čistý vzduch vypouštěný do místnosti.

 • HEPA filtr – Je oceňován díky své vysoké účinnosti a obsahuje skelná vlákna. Nezapomeňte si ověřit účinnost vloženého filtru v procentech. Nejlepší HEPA filtr má účinnost 99,9 % a je nejvíce přínosný pro alergiky. Někdy se setkáte také s označením pomocí čísel, přičemž vyšší číslo má větší účinnost. (zdroj: epa.gov)
 • Mikrofiltr – Je vyroben ze speciální tkaniny a je o něco méně účinný než HEPA filtr. Často na něj narazíte u levnějších modelů.

Hlučnost

Pokud je pro vás hlučnost vysavače důležitou vlastností, sledujte hodnotu v decibelech (dB).

 • Hodnota 60-70 dB – Na nižší hlučnost pravděpodobně nenarazíte. Při vysávání vás nebude nijak zvlášť obtěžovat a přirovnat se dá například k hlučnosti mixéru.
 • 70-83 dB – Jedná se o středně hlučný vysavač, a právě v této kategorii se nachází většina dnes nabízených vysavačů. Vysávání bude na běžnou dobu úklidu snesitelné.
 • Hlučnost více než 83 dB – Vyšší hodnota už by mohla být uživateli nepříjemná, avšak krátké vysávání každý zvládne. Takový vysavač je o něco hlučnější než fén.

Hmotnost

Protože je ruční vysavač určen pro držení v ruce, je důležitá i jeho hmotnost. Výrobci se snaží používat co nejlehčí plasty pro snížení hmotnosti. Nejpočetnější skupinu vysavačů najdete v rozmezí od 1 kg do 1,5 kg. Příruční vysavač s hmotností nad 2 kg je spíše výjimkou. Na trhu ale narazíte i na malý vysavač vážící málo přes 0,5 kg.

Velikost a design

Kompaktnost je hlavní předností každého ručního vysavače. Vysavač do ruky by měl mít ergonomickou rukojeť pro snadné uchopení, tvar má většina mini vysavačů podobný. V části s motorem a filtry, kde se drží, je tělo spotřebiče širší. Směrem k sacímu otvoru se zužuje, aby se snadno dostal i do špatně přístupných míst. Najdete i designové modely ve tvaru tubusu a standartní délka ručních vysavačů je okolo 30 až 40 cm.

Funkce

Výrobci stále vylepšují své produkty pro maximální funkčnost a jednoduchost použití.

 • Více stupňů sání – Některé modely umožňují nastavení různé intenzity sání.
 • Senzor zaplnění filtru – Indikátor upozorní, kdy je třeba vyčistit filtr od nečistot.
 • LED indikátor stavu nabití – Kontrolka na vysavači napoví, kdy je potřeba spotřebič připojit k nabíječce. Nabíječka dá vědět, kdy je baterie vysavače plně nabita.
 • UV lampa – Ruční vysavač s UV lampou se chlubí schopností dezinfikovat povrchy a zbavit je roztočů, bakterií, štěnic, mikrobů apod. Je tedy vhodným spotřebičem pro alergiky na čištění matrací a textilních povrchů.

Příslušenství

Ruční vysavače se dnes neobejdou ani bez příslušenství a různých doplňků. Nejen že usnadní úklid, ale zvýší také efektivitu.

 • Dobíjecí stanice – Spolu s akumulátorovým vysavačem je dodána také nabíječka. I ta má důležité parametry, které ovlivňují především rychlost nabíjení, její velikost a tvar. Některou stanici lze zavěsit na zeď, což je praktickou vychytávkou šetřící prostor v domácnosti.
 • Turbokartáč – Kartáčový nástavec slouží k vysávání koberců. Kartáč bývá zpřevodován s lopatkovým kolečkem uvnitř nástavce, které se sací silou vysavače samo roztáčí a zmíněným převodem roztáčí i kartáč. Pakliže je turbokartáč pravidelně čištěn, je velice efektivní. Má však sklony k namotávání vlasů/chlupů a tím se jeho účinnost výrazně snižuje.
 • Hlavice na vysávání zvířecích chlupů – Bývá vyrobena z pryže a velmi účinně zbaví čalounění chlupů od vašeho mazlíčka.
 • PET kartáč – Speciálně vyvinutý nástavec pro ošetření srsti mazlíčků. Zbaví je nejen přebytečných chlupů, ale i nečistot a alergenů.
 • Štěrbinová hubice – S její pomocí vysajete i špatně přístupná místa. Je vhodná například při vysávání automobilu.
 • Štěrbinový nástavec – Je součástí modelu na mokré vysávání. Setře mokrý povrch k otvoru vysavače, který hned tekutinu nasaje.
 • Prodlužovací trubice – Po jejím připojení získáte malý tyčový vysavač k vysávání podlahy či vyvýšených míst.
 • Kolečka – Některé ruční vysavače jsou vybaveny kolečky pro snazší vysávání různých povrchů. Zejména u modelů s vyšší hmotností přijdou vhod.
 • Spínač nepřetržitého chodu – Při úklidu není třeba držet tlačítko.
 • Čistící kartáček – Slouží pro snazší údržbu spotřebiče.

Údržba

Malý ruční vysavač není na údržbu náročný. po každém vysávání by se měla hlavně vyprázdnit sběrná nádobka, která se odejímá snadno pomocí tlačítka nebo otočením. Vodou ji umývejte pouze pokud je nádobka omyvatelná. Nutné je také čištění filtrů, některé se dají pouze vyprášit, jiné jsou dokonce omyvatelné pod tekoucí vodou. Při údržbě vždy přesně postupujte podle pokynů výrobce.

Technologie vysávání

Ruční vysavače nevyužívají sáčkovou, ani vodní technologii, ale cyklónovou. Pracují pomocí odstředivé síly, která působí na nečistoty díky rotaci vzduchu a odstředí je do sběrné nádoby. Zbytek jemných částic je zachycen filtrem. Výhodou technologie je vhodnost pro alergiky díky filtrům, stálý sací výkon a velmi jednoduché vyprazdňování sběrné nádoby. Uživatelé také ušetří spoustu peněz za nákup sáčků. (zdroj: samsung.com)

Otázky při výběru malého vysavače

Jaký ruční vysavač do auta?

Zvolte buď akumulátorový vysavač nebo model s možností připojení do autozásuvky na 12 V. Vysavač bez kabelu je mnohem mobilnější, naopak vás ale může omezovat kratší doba vysávání na jedno nabití, což bývá nejčastěji 20 až 35 minut. S vysavačem do sítě dobou vysávání omezeni nebudete, může se vám však plést kabel a jeho výkon může být menší. Nejlepšímu ručnímu vysavači do auta by neměly chybět štěrbinové nástavce, ani nástavce s kartáčkem na čalounění.

Je ruční aku vysavač výkonný?

Ano, může být. Ruční vysavač se sice s běžným vysavačem obvykle nedá srovnávat, kvalitní modely ale uživatele bez problémů svým výkonem uspokojí. Prodejci bohužel často neuvádí hodnotu sacího výkonu, takže je těžké výkonný ruční vysavač poznat. U aku modelů je proto třeba se zaměřit na napětí baterie udávané ve voltech (V). Čím vyšší napětí baterie je, tím výkonnější by měl bateriový vysavač být.

Jaký ruční vysavač na psí a kočičí chlupy?

Vysavač by měl vždy disponovat vyšším sacím výkonem, a především speciální hlavicí, která mívá pryžovou koncovku pro efektivnější odstranění zvířecích chlupů z čalounění. Speciální hlavice s označením „PET” slouží k vysávání srsti přímo na zvířeti. Zbaví jej nečistot, alergenů a chlupy ani nestihnou znečistit domácnost. Pro účinné vysávání chlupů z koberců je pak nezbytností nástavec s rotačním kartáčem.

Jaké jsou nejlepší značky ručních vysavačů?

Mezi nejlepší značky a výrobce ručních vysavačů patří Sencor, ETA, Karcher, Black&Decker, Bosch nebo Rowenta. Oblíbené jsou dále značky Electrolux, Philips, Concept anebo Hoover. Ruční vysavače Silvercrest mají dobré vlastnosti a jsou levné, prodává je Lidl a těší se značné oblibě. Některé výše zmíněné značky ručních vysavačů prodávají v akci také hypermarkety, typicky například Tesco.