Vybíráme nejlepší šampon proti lupům

TOP 3 šampony na lupy

Vichy Dercos Anti-Dandruff

Nizoral

Ducray Kelual DS

Šampon na mastné lupy pro ženy s normálními až mastnými vlasy, který účinně reguluje tvorbu mazu a regeneruje narušenou pokožku.Šampon pro ženy i pro muže na široké spektrum dermatologických problémů. Tedy nejen lupy, ale i plísně či seboroickou dermatitidu.Šampon proti lupům a svědění pro muže i ženy, který patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější na trhu.

Orientační Cena
299 Kč

Orientační Cena
248 Kč

Orientační Cena
348 Kč

Lupy ve vlasech jsou problémem, který může mít více příčin a který zasahuje do psychické pohody i společenského života. Cesta, jak se zbavit lupů, začíná u nalezení příčiny jejich vzniku a typu. Mnohdy stačí pouze najít ten správný šampon proti lupům dostupný v drogeriích i v lékárnách. Ty se obvykle dělí na šampony na mastné a suché lupy. Nepodceňujte ani typ vlasů (suché, mastné, normální) nebo určení pro muže a ženy. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší šampony proti lupům pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší šampony proti lupům (Test 2024)

VzhledModelTyp vlasůUrčeníDalší vlastnostiObjemDostupnost
Vichy Dercos Anti-Dandruff recenze a testVichy Dercos Anti-DandruffNormální až mastnéPro ženyNa mastné lupy200 ml
Revalid recenze a testRevalidŘídké a mastnéPro ženy i mužeSrovnatelně nižší cena250 ml
Nizoral recenze a testNizoralVšechny typy vlasůPro ženy i mužeNa lupy, seboroickou dermatitidu a jiné60 ml
Kérastase Specifique recenze a testKérastase SpecifiqueSuché a mastné vlasyPro ženyNa suché i mastné lupy250 ml
Bioderma Nodé DS+ recenze a testBioderma Nodé DS+Všechny typy vlasůPro ženy i mužeNa mastné lupy a seboroickou dermatitidu125 ml
La Roche-Posay Kerium DS recenze a testLa Roche-Posay Kerium DSVšechny typy vlasůPro ženy i mužeVhodný na citlivou pokožku125 ml
Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 recenze a testAlpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3ŘídnoucíPro mužePro řídnoucí vlasy a vypadávaní vlasů250 ml
L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear recenze a testL’Oréal Professionnel Expert Instant ClearSuché až mastné vlasyPro ženyNa suché lupy300 ml
Neutrogena T/Gel Forte recenze a testNeutrogena T/Gel ForteVšechny typy vlasůPro ženy i mužePro suchou a svědící pokožku hlavy125 ml
Ducray Kelual DS recenze a testDucray Kelual DSVšechny typy vlasůPro ženy i mužePro vážné recidivující lupy, zarudnutí a svědění100 ml
RYOR Hair Care recenze a testRYOR Hair CareVšechny typy vlasůPro ženy i mužeNa svědění pokožky hlavy200 ml

Zobrazit celou nabídku

Recenze šamponů proti lupům

Vichy Dercos Anti-Dandruff

Vichy Dercos Anti-Dandruff recenze a test

Vichy Dercos Anti-Dandruff je šampon proti lupům pro ženy s normálními až mastnými vlasy, zaměřený na mastné lupy a při velmi svědivé pokožce. Tu pomáhá Vichy Dercos Anti-Dandruff uklidňovat a vyrovnávat hodnotu jejího pH. Tento šampon účinně reguluje tvorbu mazu a po použití zanechává vlasy hebké s přirozeným leskem. Ve složení najdeme mimo jiné cohesyl, který pomáhá obnovovat narušenou vlasovou pokožku.

Revalid

Revalid recenze a test

Šampon proti lupům Revalid je vhodný jak pro ženy, tak pro muže. Zejména je určený lidem s řídnoucími a mastnými vlasy. Aplikace tohoto šamponu pomáhá odstraňovat již existující lupy a reguluje produkci mazu, díky čemuž se přestanou po nějaké době tvořit lupy nové. Ve složení najdeme například kyselinu undecylenovou z ricinového oleje, která působí na přemnožené kvasinky způsobující tvorbu lupů, nebo také extrakt z kopřivy a alantoin na svědění pokožky. Výhodou je nižší cena oproti ostatním produktům.

Nizoral

Nizoral recenze a test

Nizoral je šampon na lupy pro ženy i pro muže se všemi typy vlasů. Jedná se o šampon vhodný pro řešení širokého spektra dermatologických problémů od přemnožení kvasinek (a následné tvorbě lupů) přes plísně či seboroickou dermatitidu. Kromě vlasů lze použít i na jiné ochlupené části těla. Nevýhodou je jeho vyšší cena, navíc v poměru k objemu balení.

Kérastase Specifique

Kérastase Specifique recenze a test

Kérastase Specifique je šampon proti lupům pro ženy se suchými či mastnými vlasy a díky absenci silikonů je dobře snášenlivý. Má antibakteriální účinky a je vhodný pro boj jak se suchými, tak s mastnými lupy a předchází jejich vzniku. Hlavní aktivní látkou v tomto šamponu je kyselina salicylová, která pomáhá čistit pokožku hlavy díky jejím exfoliační účinkům a zinek. Podle ohlasů je vysoce účinný a jelikož by se měl střídat s jiným šamponem, i déle vydrží.

Bioderma Nodé DS+

Bioderma Nodé DS+ recenze a test

Bioderma Nodé DS+ je šampon proti lupům, konkrétně na mastné a a pokožku hlavy s problematikou seboroické dermatitidy. Účinně reguluje produkci nadbytečného mazu a zklidňuje podrážděnou až svědivou pokožku. Jde o jeden z nejoblíbenějších přípravků na lupy, který však není úplně bez chyby. Z ohlasů uživatelů zaznívá specifická vůně a štípání na pokožce se seboreu (v takovém případě raději navštivte dermatologa).

La Roche Posay Kerium DS

La Roche-Posay Kerium DS recenze a test

La Roche Posay Kerium DS je šampon proti lupům a svědění vhodný jak pro ženy, tak pro muže, který velmi účinně bojuje s lupy a předchází jejich návratu. Ve složení najdeme kyselinu salicylovou, LHA exfoliaci, nebo vitamin PP pro zklidnění svědivé pokožky. Podle ohlasů uživatelů se pokožka zklidní a přestane produkovat lupy už po prvních aplikacích, navíc příjemně voní.

Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3

Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 recenze a test

Alpecin Hair Energizer Aktiv Shampoo A3 je šampon proti lupům pro muže s řídnoucími vlasy, který pomáhá zbavit se lupů (suchých i mastných) a zároveň podporuje růst zdravých vlasů. Je vhodný při potížích s vypadáváním vlasů, kdy posiluje vlasové kořínky. Ve složení najdeme kyselinu fumarovou, která eliminuje výskyt lupů.

L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear

L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear recenze a test

Šampon na suché lupy L’Oréal Professionnel Expert Instant Clear je určen pro ženy se suchými až mastnými vlasy a podle ohlasů spíše suchou pokožkou. Pomáhá hydratovat vysušenou pokožku a odstranit viditelné lupy, díky obsahu pyrithionu zinku. Jde spíše o šampon s menší intenzitou, což odpovídá i určením pro suché lupy.

Neutrogena T/Gel Forte

Neutrogena T/Gel Forte recenze a test

Neutrogena T/Gel Forte je šampon proti lupům a svědění vhodný pro muže i pro ženy se všemi typy vlasů. Aplikace tohoto šamponu pomáhá na suchou a svědící pokožku hlavy, dodává vlasům lesk, jemnost a usnadňuje jejich rozčesávání. Podle zkušeností uživatelů může někomu vadit, že je neparfemovaný (což může být i pozitivum) a má lehce nepříjemné aroma.

Ducray Kelual DS

Ducray Kelual DS recenze a test

Ducray Kelual DS je šampon proti lupům vhodný jak pro muže, tak pro ženy se všemi typy vlasů. Pomáhá účinně odstraňovat vážné recidivující lupy, které často doprovází zarudnutí a svědění vlasové pokožky. Ducray Kelual DS je vhodný také jako přípravek při projevech seboroické dermatitidy a patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější na trhu.

RYOR Hair Care

RYOR Hair Care recenze a test

RYOR Hair Care je konopný šampon na lupy pro ženy i muže s normálními i citlivou pokožkou hlavy. Složení tohoto šamponu pomáhá odstraňovat lupy (byť na vážnější – mastné, to nevypadá) a pomocí konopného oleje, spolu s rostlinnými a jogurtovými proteiny dále zklidňuje svědivou, zarudlou pokožku a hydratuje.

Jak vybrat šampon na lupy

Výběr šamponu musí začít u hledání možné příčiny pro vznik lupů ve vašem případě a zda jde o suché či mastné lupy. Poté je nutné důkladně si promyslet, jakou péči vaše vlasy vyžadují, nebo jak často si potřebujete vlasy mýt.

Neplatí, že vlasy s lupy je třeba mýt každý den. Obvykle stačí každé dva až tři dny, nebo jednou denně v případě mastících se vlasů. Vlasy také oplachujte vlažnou vodou a vyhýbejte se příliš vysokým teplotám, a to i při fénování.

Lupy ve vlasech

Vznik lupů

Lupy jsou odumřelé kožní buňky, které se odlupují z důvodu zánětu kůže, a mohou být jak ve vlasech, tak vousech a obočí. Lupy provází svědění, případně zčervenání pokožky a u mastných lupů ještě zvýšené maštění vlasů. Při závažnějších komplikacích je určitě vhodné navštívit dermatologa (zdroj: Mayoclinic).

Vznik lupů je nejčastěji spojen s přemnožením kvasinek rodu Malassezia furfur (kromě nich může jít i o plísně a houby). Ty se přirozeně nachází v pokožce a starají se o obnovu kůže. Jejich přemnožení ale způsobuje zánět a nadměrnou obnovu kůže, čímž vznikají lupy.

Další důvody vzniku lupů mohou být:

  • Nevhodná a agresivní vlasová kosmetika
  • Časté barvení, česání ostrými hřebeny či kartáči
  • Fénování vlasů horkým vzduchem stimulující mazové žlázy
  • Psychická zátěž a stres
  • Špatná životospráva
  • Onemocnění kůže včetně seboroické dermatitidy
  • Zdravotní komplikace spojené se stavem pokožky
  • Období puberty a hormonální změny

Suché a mastné lupy

Suché lupy vznikají například přechodným podrážděním pokožky, nebo teplotním šokem a mají podobu bílých, suchých šupinek, které padají na ramena. Doprovázet je mohou mastící se vlasy. Jejich zdánlivou výhodu je, že jejich vznik většinou není doprovázen nepříjemným svěděním. Za to jsou mnohem viditelnější na vašem oblečení a na vlasech.

Mastné lupy bývají větší a mastnější než suché lupy, mají spíše nažloutlou než bílou barvu a ve vlasech se drží (mohou se vyskytovat i jako lupy v obočí a vousech). Častější je také podráždění a svědění. S mastnými lupy se pojí seboroická dermatitida, na kterou jsou vhodné přípravky obsahující antimikrobiální a antimykotické složky, nebo šampon s výtažky z konopí, jež má protizánětlivé a hojící účinky. V tomto případě (Seborea) je vhodná konzultace s odborníkem.

Jaký šampon na lupy vybrat?

  • Šampon na suché lupy – hydratační, zklidňující
  • Šampon na mastné lupy – obsahující zinek, kyselinu salicylovou, látky proti kvasinkám a protizánětlivé složky

Typ vlasů a vlasové pokožky

Pokud si nejste zcela jistí tím, jaký typ vlasů a vlasové pokožky máte, poraďte se s dermatologem, který zároveň může poradit i správnou kůru proti lupům. Lidé s mastnými vlasy by logicky měli vybírat pouze přípravky bez mastících ingrediencí, které zabraňují tvorbě přebytečného mazu. Naopak vlastníci suchých vlasů by měli sáhnout po šamponech s přidanými oleji, které pomohou vlasy lépe promastit. Jestliže jsou vaše vlasy poškozené, roztřepené či dokonce řídnou, pak zvolte regenerační šampon, který kromě obrany proti lupům bude vaši pokožku vyživovat.

Složení a aktivní látky

Lidé s problémovou pokožkou by se měli vyhýbat příliš agresivním přípravkům, které obsahují látky označované jako SLS či parabeny. Nemusíte nutně volit přírodní šampon proti lupům, ale vysoký obsah rostlinných extraktů a olejů bývá více prospěšný než převaha syntetických látek. Pro posílení a regenerace vlasů je vynikající také obsah kofeinu v šamponech.

Velmi účinnou látkou proti lupům je například kyselina salicylová, jež pomáhá pokožku také exfoliovat. Pyrithion zinečnatý zabraňuje vzniku lupů, disulfid selenia likviduje mikroorganismy a redukuje lupy, nebo panthenol, který hydratuje a posiluje vlasy (často v šamponech na suché lupy).

Určení

Regulace vzniku vlasového mazu je do velké míry řízena v těle hormonálně. Proto občas řešení otázky, jak na lupy, spočívá například ve změně hormonální antikoncepce či jiném napravení hormonální nerovnováhy. Mužské a ženské hormony mají jiné složení a poměry, šampony na lupy pak mohou být speciálně určeny mužům či ženám. Roli při výběru samozřejmě také hraje parfemace, která se u pánských a dámských šamponů liší.

Konzistence a objem

Nejčastěji narazíte na klasické tekuté šampony, které se aplikují na mokré vlasy. Najít však můžete i tzv. tuhé šampony proti lupům, který je často na přírodní bázi a jež funguje spíše jako takové vlasové mýdlo. Většina přípravků se pohybuje okolo 150–200 ml na jedno balení.

Otázky při výběru šamponu proti lupům

Jak se zbavit lupů?

V první řadě je vhodné se zaměřit na příčinu lupů. Základem je dobrá životospráva, konkrétně pak selen k udržení normálního stavu vlasů, dále zinek a vitamin B. Dále identifikujte typ lupů a podle toho zvolte vhodný šampon, nebo sérum, které pomohou se zbavením se lupů. V některých (pokročilých) případech může jít o kožní onemocnění, takže je vhodné se obrátit na dermatologa.

Co na mastné lupy ve vlasech?

Šampony na mastné lupy obvykle obsahují různé protizánětlivé složky a látky proti kvasinkám. Často jde o selen, zinek, kyselinu salicylovou či ketokonazol. Mastné lupy se také pojí se seboroickou dermatitidou, kde cílem šamponu je redukovat přemnožené kvasinky, nadprodukci kožního mazu a zároveň ulevit od svědění. Pro správnou léčbu je vhodná konzultace s dermatologem.

Jaký šampon na suché lupy?

Šampon na suché lupy by měl mít složení pro hydratační a zklidňující účinky. Ve složení se typicky objevuje panthenol, provitamin B5, vitamín E, nebo různé oleje s hydratačními vlastnostmi.

Jaký přírodní šampon proti lupům?

Přírodní šampon proti lupům by měl obsahovat ingredience jako aloe vera (pomáhá na vysušené vlasy), tea tree (pomáhá na svědění pokožky hlavy), rozmarýn (pro vypadávající vlasy), nebo kokosový olej (může pomoci na lupy).