Vybíráme nejlepší skládací kolo

TOP 3 skládací kola

Author Simplex

DHS Folder 2095

DHS Folder 2092

Skládací kolo s velmi lehkým rámem a sklápěcími pedály pro snadné přenášení je vybavené kvalitními komponenty Shimano. Díky tomu je spolehlivé, lehké a praktické.Skládačka se skvělým poměrem ceny a výkonu, která je vybavena šesti převody a kvalitními komponenty, má lehký hliníkový rám, snadno se skládá a přenáší.Skládací kolo s pevným ocelovým rámem a dlouhou životností, které je vhodné do města. V ceně je přední a zadní světlo, stojan a zadní nosič na kolo.
+ 8 stupňové řazení Shimano, velikost kol až 28 palců+ Nízká cena, zvonek a stojan součástí výbavy+ Pevný ocelový rám, široká výbava v ceně
- Nedohledatelná nosnost- Větší rozměry ve složeném stavu- Vyšší hmotnost 15,1 kg, bez převodů

Orientační Cena
12 590 Kč

Orientační Cena
6 690 Kč

Orientační Cena
5 690 Kč

Skládací kolo je typicky lehké, dá se složit do malé velikosti a váží přibližně 10 až 15 kilogramů. To umožňuje snadné skladování, a je tak vhodné do menších bytů bez možnost uskladnit kolo ve sklepní kóji nebo garáži. Zároveň se skládačka snadno převáží v kufru auta nebo i v dopravních prostředcích veřejné dopravy. Pokud tedy nechcete městské, horské kolo či elektrokolo kvůli velikosti, skládací varianta může být vhodným řešení. Mnohá skládací kola se dodávají již s předním a zadním světlem, blatníky, košem pro snadnější převážení věcí nebo zadním nosičem. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší skládací kola pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší skládací kola (Test 2024)

VzhledModelNosnostHmotnostVelikost ve složeném stavuPřevodůRámElektrokoloDostupnost
Author Simplex recenze a testAuthor Simplex-14,4 kg-8DuralovýNe
DHS Folder 2095 recenze a testDHS Folder 209590 kg15,2 kg100x70x35 cm6HliníkovýNe
Tern Link B7 recenze a testTern Link B7105 kg12,1 kg39,5 x 80 x 73 cm7HliníkovýNe
DHS Folder 2092 recenze a testDHS Folder 209290 kg15,1 kg100x70x35 cm-OcelovýNe
Tern BYB P8 recenze a testTern BYB P8105 kg14,3 kg35 x 81 x 52 cm8HliníkovýNe
Devron 20124 recenze a testDevron 20124150 kg25 kg80 x 45 x 80 cm7HliníkovýAno
Dahon Vybe i3 recenze a testDahon Vybe i3105 kg12,9 kg67x34x72 cm3HliníkovýNe
Devron 16201 recenze a testDevron 16201-16 kg80 x 36 x 62 cm1HliníkovýAno
Leader Fox Harlan recenze a testLeader Fox Harlan120 kg22 kg100 x 90 x 50 cm-HliníkovýAno
Brompton M6 recenze a testBrompton M6-11,4 kg54x56x25 cm6HliníkovýNe

Zobrazit celou nabídku

Recenze skládacích kol

Author Simplex

Author Simplex recenze a test

Skládací kolo Author Simplex je pohodlné kolo do města. Je vybavené kvalitními komponenty značky Shimano a je k dostání v různých barevných kombinací. Barevné kombinace se liší podle roku, ve kterém bylo kolo vyrobeno. Toto skládací kolo má velkou výhodu ve snadné a pohodlné ovladatelnosti. V ceně tohoto modelu je zadní nosič, který oceníte zejména při převážení věcí při každodenním používání. Odolný rám kola je vyroben z duralu a pedály tohoto kola jsou sklápěcí, díky tomu se dá kolo složit do velmi kompaktního tvaru a snadno se přenáší. Kolo má přehazovačku s možností výběru z osmi rychlostí. Váha kola s veškerým vybavením je 14,4 kg.

+ 8 stupňové řazení Shimano, velikost kol až 28 palců
Nedohledatelná nosnost

DHS Folder 2095

DHS Folder 2095 recenze a test

Pánské skládací kolo DHS Folder 2095 se vyznačuje jednoduchým skládáním a lehkým hliníkovým rámem. Hliníkový rám o velikosti 13,5‘‘ je pevný a poskytuje minimální nosnost 90 kilogramů. Kolo je ideální na přejíždění ve městě nebo na krátké výlety. Pro ještě snadnější přenášení je kolo vybavené sklápěcími pedály. Součástí výbavy je také zvonek, odrazky a stojan.

+ Nízká cena, zvonek a stojan součástí výbavy
Větší rozměry ve složeném stavu

Tern Link B7

Tern Link B7 recenze a test

Skládací kolo Tern Link B7 pochází z dílny americké značky, která kladla důraz zejména na jednoduchost, použitelnost, funkčnost a nízkou hmotnost. Díky tomu je rám skládacího kola vyroben z pevného, ale přesto lehkého hliníku a kolo váží pouhých 12,1 kilogramů. Nosnost je 105 kilogramů. Při výrobě byl použit patentovaný systém magnetů Magnetix 2.0, díky kterému je skládání kola velmi pohodlné a rychlé (udává se do 10 sekund). Sedlo i řídítka jsou výškově nastavitelná a kolo je vybaveno sedmikolečkem a převodníkem pro snazší a pohodlnější jízdu. Je možné k němu dokoupit zadní nosič a blatníky, které ale nejsou součástí základní ceny tohoto kola.

+ Nízká váha, vyšší nosnost 105 kg, snadné a rychlé skládání
Nemá návarek pro připevnění předního košíku

DHS Folder 2092

DHS Folder 2092 recenze a test

Dámské skládací kolo DHS Folder 2092 20 je pevné kolo s ocelovým rámem. Díky tomu zajišťuje konstrukce kola pevnost a odolnost, má ale celkově vyšší hmotnost. Kolo s veškerým příslušenstvím váží 15,1 kg. Nosnost je maximálně 90 kilogramů. Pedály jsou sklopné, díky tomu lze kolo jednoduše složit do kompaktního tvaru. Velkou výhodou tohoto kola je široká výbava. V ceně je zadní nosič, zvonek, blatníky, kryt řetězu, přední i zadní světlo na baterie, odrazky a stojan pro snadnější odkládání kola. K nevýhodám lze do jisté míry řadit absenci převodů, ovšem záleží také na účelu použití kola.

+ Pevný ocelový rám, široká výbava v ceně
Vyšší hmotnost 15,1 kg, bez převodů

Tern BYB P8

Tern BYB P8 recenze a test

Skládačka americké značky Tern model BYB P8 je až o třicet procent menší ve složeném stavu než běžně dostupné skládačky jiných značek. BYB je zkratka „Bring your bike“ (Vem si své kolo). Toto kolo je vybaveno osmistupňovou přehazovačkou a nosičem s malými kolečky, díky tomu je možné za sebou složené kolo táhnout podobně jako třeba cestovní kufr. Kolo se tak snadno přenáší a přesouvá. Váží 14,3 kg a má nosnost 105 kg. Základem je pevný hliníkový rám a sedátko, které je polstrované tak, aby se složené kolo snadno neslo na rameni. Kolo je vhodné i pro vyšší osoby až do výšky 195 centimetrů.

+ Vhodné i pro vyšší osoby, malá kolečka pro snadné přenášení ve složeném stavu
Vyšší cena

Devron 20124

Devron 20124 recenze a test

Skládací elektrokolo Devron 20124 s 20 palcovými koly má váhu 25 kilogramů a nosnost až 150 kilogramů včetně kola (120 kg jezdec + příslušenství a kolo). Je osazeno motorem s výkonem 250 W, který poskytuje výpomoc až do rychlosti 25 kilometrů za hodinu. Baterie je schovaná v rámu kola, takže nepřekáží a snadno se nabíjí. Z rámu je možné ji jednoduše vyjmout a nabíjet mimo kolo. Aktuální stav baterie zobrazuje LED displej umístěný na řídítkách. Na jedno nabití má toto skládací elektrokolo dojezd až 60 kilometrů. Kolo má sedmistupňovou přehazovačku pro snadnější jízdu. Součástí balení je přední a zadní světlo, stojan, blatníky a zadní nosič.

+ Dojezd až 60 km na jedno nabití, displej na řídítkách, nosnost 120 kg pro jezdce
Vyšší váha

Dahon Vybe i3

Dahon Vybe i3 recenze a test

Americké skládací kolo Dahon Vybe i3 má nosnost 105 kilogramů a váží 12,3 kg. Lze jej složit do malého tvaru, který se snadno přenáší. Kolo má třístupňovou přehazovačku a je vhodné pro krátké dojíždění nebo do města. Má výškově nastavitelné sedlo i řídítka. Je vhodné pro osoby o výšce 142 a 193 centimetrů. Součástí ceny tohoto městského kola je také nosič s trojitým gumovým popruhem pro snadné převážení drobných předmětů, batohu nebo tašky a osvětlení. Přední světlo je řešené formou dynama, zadní je na baterie.

+ Pro osoby až do 193 centimetrů, nízká hmotnost 12,3 kg, nosič a osvětlení v ceně
Pouze třístupňová přehazovačka

Devron 16201

Devron 16201 recenze a test

Lehké skládací elektrokolo Devron 16201 má na elektrokolo velmi příjemnou váhu 16 kg. Díky svým menším 16 palcovým kolům nabídne rovněž kompaktní rozměry po složení. Dojezd 60 km vystačí na několik cest, přičemž baterii následně můžete vyjmout z rámu kola, kde jinak nepřekáží, a nabít. Na delších trasách oceníte dlouhou sedlovku zajišťující vzpřímený posed, nebo pláště Kenda s reflexním pruhem pro vyšší bezpečnost.

+ Malé a lehké skládací elektrokolo, výkonný zadní pohon
Pouze jeden převod, neuvedena nosnost

Leader Fox Harlan

Leader Fox Harlan recenze a test

Skládací elektrokolo Leader Fox Harlan nabízí nosnost 120 kg při váze 22 kg, což na elektrokolo s 20 palcovými koly není špatné. Kolo disponuje výkonnou baterií od Panasonic, která je ukryta na rámu pod sedadlem a která slibuje dojezde 80 až 120 km. Výhodou je zde oproti předchozímu modelovému roku také rychlo nabíječka. Ovládání motoru se provádí na LCD displeji, který dále ukazuje informace jako ujeté kilometry, rychlost a podobně, s výhodou v denním a nočním režimu.

+ Výkonný motor, velký dojezd, nosnost 120 kg
Vyšší cena

Brompton M6

Brompton M6 recenze a test

Skládací kolo Brompton M6 pochází z Anglie a velkou výhodou je, že lze konfiguraci kola přizpůsobit potřebám a požadavkům člověka, který jej bude používat. Snadno a pohodlně se skládá. Díky nízké váze je ideální pro snadné přesuny a přenášení. Má šestirychlostní přehazovačku a v základní konfiguraci nemá žádné přidané vybavení. Dle potřeb člověka k němu lze dokoupit blatníky, vybrat výšku sedlovky (standardní, prodloužená, teleskopická), vybrat typ a barvu sedla a pláště, dokoupit osvětlení, obaly, brašny na přední rám a další doplňky.

+ Možnosti úpravy konfigurace a dokoupení vybavení, nízká hmotnost
Vyšší cena, základní konfigurace bez jakéhokoliv vybavení

Jak vybrat skládací kolo

Skládací kola jsou skvělým dopravním prostředkem pro popojíždění na krátké trasy, hodí se na výlety, kde předpokládáte krátký dojezd nebo kombinaci více dopravních prostředků včetně hromadné dopravy. Dále své uplatnění najdou určitě při každodenním popojíždění po městě.

Účel a využití

Městské skládací kolo pro pohyb ve městě, kombinované cesty v MHD apod., by mělo být především skladné a po složení držet. Ideální je taky když špinavé části jsou schovány uvnitř balíčku nebo alespoň mimo tělo. Typická je zde nízká hmotnost a velikost kol.

Pokud chcete skládací kolo na výlety a dovolenou a cílem pořízení skládacího kola je, aby se vešlo do kufru auta (protože netoužíte montovat nosiče na střechu auta), můžete vybírat i z rozměrově větších a těžších modelů. Taková kola mají větší možnosti výběru vybavení, mají pevnější rám a často vyšší nosnost.

Skládací kola na sportovní vyžití se dále dělí pro určení na silnici a do terénu. Skládačky na malých kolech nejsou do terénu určené, přesněji mají problém ve složitějším terénu a při rychlé sportovní jízdě. Pro takové situace hledejte velikost kol nad 20 palců, obvykle 24 či 26 palců pro silniční skládací kolo a nejlépe 28 palců pro skládací horské kolo.

Složení kola a rozměry

Nejběžnějším typem skládání je složení kola napůl přes centrální kloub. U jiných modelů je možné skládat samotná kola, nebo kolo jakoby zmáčknout, podobě, jako se děje u sportovních kočárků. Měli byste se také obejít bez nářadí.

Zaměřte se na počet kroků a jejich složitost. Současné modely složíte maximálně do půl minuty a samozřejmě nacvičení postupu tuto dobu rovněž ovlivní.

Ve složeném stavu mají skládací kola rozměry okolo 40×60×80 cm, přičemž velký vliv mají zejména velikosti kol. Konstruktéři skládacích kol proto většinou používají kola malých velikostí (obvykle mezi 16 a 20 palci).

Hmotnost a nosnost

Ta nejlehčí skládací kola se pohybují kolem 11 kilogramů a jdou složit do velmi kompaktní velkosti, takže se snadno přenáší nebo převáží třeba i veřejnými dopravními prostředky. Hmotnost se zpravidla pohybuje mezi 10 a 15 kilogramy.

Nosnost se nejčastěji pohybuje kolem 90 – 100 kilogramů, jsou i modely, které mají nosnost větší. Skládací kola s nosností kolem 120 kg jsou spíše menšinou, takže nebudete mít tolik prostoru na výběr.

Komfort a odpružení skládacího kola

Většina skládacích kol je vhodná pro menší až střední postavy. Cyklisté měřící více jak 190 cm mohou mít problém s ohledem na komfort jízdy. Je vhodné v takových případech hledat pevnější konstrukci, ideálně bez kloubu uprostřed rámu a s nastavitelnou výší sedlovky pro vyšší posed. Obecně jsou konstrukce různé, pokud jde o vzdálenosti řídítek od sedla a poměr výšky sedla a řídítek.

Odpružená skládací kola jsou spíše výjimkou, což vysvětluje i menší počet skládacích horských kol v nabídce. Zapomenout byste neměli ani na varianty a počet převodů, kvalitu sedla či pneumatiky s ohledem na terén.

Rám (konstrukce a materiály)

Skládací kola jsou vybavena ocelovým, hliníkovým nebo duralovým rámem. Hliník se používá také na ráfcích a dalších částech kola. Použití lehkých materiálů je důležité jak pro celkově nižší hmotnost pro případné přenášení, tak pro lepší a pohodlnější jízdní výkon. Většina kol má rám ze dvou částí, což umožňuje složení do menších rozměrů. Pokud hledáte kolo s větší odolností, pevností a nosností, je lepší zvolit takové, které nemá rám skládací v půlce. Nevýhodou takového kola jsou větší rozměry po složení.

Vybavení a funkce

Některá kola mají v ceně další příslušenství již po zakoupení. Může se jednat o nosiče, případné košíky na věci na řídítka, přední i zadní světla, blatníky, kryt řetězu a další. Tyhle komponenty vám ušetří další investice do vybavení na kolo a zároveň zpříjemní jízdu a používání.

Na většinu skládacích kol není možné připevnit dětskou sedačku. Výjimkou jsou kola anglické značky Brompton, která jsou ale za vyšší cenu a jsou v kombinaci se sedačkou nebo sedátkem pro dítě vhodné pouze pro krátké cesty.

Některá skládací kola jsou vybavená motorem, který je poháněn baterií. Skládací elektrokola je třeba nabíjet, jsou větší a těžší, ale mohou vám pomoci a zjednodušit jízdu až do rychlosti 25 kilometrů za hodinu.

Otázky při výběru kola skládačky

Jaké jsou nejlepší značky skládacích kol?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce patří skládací kola Brompton, Tern, Dahon, Birdy, Author, DHS nebo také Leader Fox. Na českém a slovenském trhu byla dříve populární Eska a Favorit, ty však vystřídaly nové značky a technologie.

Jaká jsou nejlehčí skládací kola?

K nejmenším a nejlehčím skládacím kolům patří bezpochyb ta městská. Městská skládací kola mají typicky malá kola a rychle skládací konstrukci, díky čemuž jsou velmi praktická pro pohyb po městě v MHD i pro jejich samotné uložení.

Jsou na trhu i skládací elektrokola?

Ano jsou. Skládací elektrokola jsou dynamicky rostoucí kategorií, je však potřeba vzít v potaz, že váha takových kol je o dost vyšší a do jisté míry tak potlačují jednu z výhod, která skládací kola obecně mají – snadnou přenositelnost.

Jak se od sebe liší skládací horské kolo, a to do města?

Městská skládačka je především malá a lehká. Skládací horská kola dosahují velikosti klasických kol, a je vhodné koukat po rozměrech 24, 26 či 28 palců, aby byla jízda v terénu bezproblémová. Nejde jen o jízdu po lesní cestě, i sportovní jízda je s malými koly obtížná.