Nejlepší úzké pračky 2024

Bojujete s nedostatkem místa v domácnosti, ale bez pračky se stejně jako většina domácností neobejdete? Ultra slim pračka je tím nejlepším řešením. Její hloubka začíná na neuvěřitelných 33 cm, takže mnoho místa nezabere, stejně jako modely s hloubkou 40 až 50 cm. Slim pračka může vyprat překvapivě i velké množství prádla, tudíž uspokojí i menší rodiny s dětmi. Úzké pračky s předním plněním dnes disponují stejnými funkcemi jako klasické modely. I malé pračky jsou vybaveny nejmodernějšími technologiemi a kvalitní invertorové motory slouží opravdu dlouho. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší slim pračky pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší slim pračky (Test 2024)

VzhledModelEnergetická třídaKapacitaSpotřeba energieSpotřeba vodyÚčinnost odstřeďováníHlučnost odstřeďováníDostupnost
LG F27V3HY6W recenze a testLG F27V3HY6WD7 kg69 kWh/100 cyklů45 l/1 cyklusB71 dB
Beko WUE 6536 CSX0C recenze a testBeko WUE 6536 CSX0CD6 kg64 kWh/100 cyklů36 l/1 cyklusC74 dB
Philco PLDS 127 DG recenze a testPhilco PLDS 127 DGD7 kg69 kWh/100 cyklů45 l/1 cyklusC80 dB
GORENJE W2NEI74SBS recenze a testGORENJE W2NEI74SBSB7 kg51 kWh/100 cyklů46 l/1 cyklusB76 dB
Candy CS34 1062DE/2-S recenze a testCandy CS34 1062DE/2-SD6 kg65 kWh/100 cyklů40 l/1 cyklusC75 dB

Zobrazit celou nabídku

Typy praček

Zařazujeme zde výtah pro snazší orientaci mezi jednotlivými modely. Každý typ má svá pozitiva i nevýhody.

Pračka s horním plněním – Je vhodná do menších prostor stejně jako slim modely. Je užší ale vyšší. Dvířka se otevírají nahoru, tudíž nad pračkou nesmí být police nebo skříňka. Na horní plochu nelze z důvodu otevírání ani nic pokládat. Ocení ji uživatelé s problémy se zády, protože se nemusí příliš ohýbat. Často má však menší nabídku funkcí a slabší parametry, proto je určena spíše pro méně náročné uživatele.

Podívejte se na výběr nejlepších praček s horním plněním.

Předem plněná pračka – V této kategorii budete mít největší výběr. Pračky nabízí širokou nabídku funkcí i programů a také celkově lepší parametry. Nevýhodou je právě náročnost na prostor, takže ji pořiďte pouze pokud máte dostatečně velkou místnost. Její buben je umístěn nízko a je nutné se při vkládání nebo vyjmutí prádla ohýbat. Prosklená dvířka umožňují pohled do pračky, takže vidíte, jak proces praní probíhá.

Podívejte se na výběr nejlepších praček s předním plněním.

Pračka se sušičkou – Slim modely mohou být také kombinované se sušičkou. Ty ještě více vyřeší nedostatek místa v domácnosti. Hybridní modely seženete překvapivě za příznivé ceny již od 8000 Kč.

Podívejte se na výběr nejlepších slim praček se sušičkou.

Automatická úzká pračka – Je poddruhem předem plněné pračky. Zabírá méně prostoru, je vhodná do menších místností. Je o něco lépe vybavená než vrchem plněný model. Kapacita bubnu je omezená kvůli rozměrům a výběr na trhu je menší. Právě o tomto typu praček projednává tento článek.

Specifika výběru slim praček

Vybrat úzkou pračku může být zdlouhavým procesem. Pokud si ale stanovíte hlavní priority, s výběrem budete rychle hotovi. Hlavní vlastností u slim praček je samozřejmě rozměr. K němu je nutné přičíst velikost dvířek, které se otevírají do prostoru před pračku. Kapacitu bubnu volte nejlépe podle počtu členů v domácnosti a užitečné programy/funkce zvýší praktičnost a variabilitu použití pračky. Vlastnosti motoru často určují celkovou životnost pračky a také její hlučnost. Dle vašich možností zvolte vhodnou cenovou kategorii, na našem trhu má dnes na výběr každý.

Co je to slim pračka

Jedná se o automatickou pračku zásadně s předním plněním – je to tedy poddruh praček s předním plněním. Slovo ,,slim” pochází z angličtiny a znamená úzký/štíhlý. Od klasické pračky se liší pouze svou hloubkou, která se pohybuje od 33 cm do 50 cm. Rozměry přímo ovlivňují i kapacitu bubnu.

  • Specifika – Slim pračky jsou průměrnými spotřebiči s uspokojivými hodnotami spotřeby nebo účinnosti odstřeďování. Jednotlivé modely se ale mohou značně lišit.
  • Cílová skupina – Úzké pračky ocení uživatelé s nedostatkem prostoru v místnosti. Jsou ideální pro ty, kterým nevyhovují pračky s vrchní plněním nejen kvůli omezeným funkcím.
  • Funkce – Jsou téměř totožné s pračkami klasických rozměrů včetně invertorového motoru.
  • Cenová třída – Úzké pračky se většinou pohybují v nižší cenové kategorii, a to od 5000 Kč.

Rozměry slim praček

Již podle názvu slim (úzký / štíhlý), je jasné, že se jedná o spotřebič nenáročný na prostor. Běžné pračky mají hloubku okolo 60 cm. Modely, které disponují hloubkou max. 50 cm už lze považovat za úzké. Nejužší pračka má hloubku dokonce pouhých 33 cm a u takové pračky je nutné počítat s menší kapacitou bubnu.

Oblíbená je mezi uživateli pračka hloubka 38 cm, slim pračky do 40 cm, ale i pračky 45 cm. Každý musí nejprve důkladně změřit prostor, kde bude pračka stát. Počítat je nutné také s otevíráním dvířek. Slim modely mají také menší výšku než ty vrchem plněné (okolo 85 cm) – jedná se tedy zároveň o nízké pračky. Jejich šířka je stejně jako u klasických, předem plněných praček, do 60 cm.

Kapacita slim praček

I pračka do malé koupelny dokáže vyprat velké množství prádla. Slim modely s hloubkou 50 cm mohou pojmout dokonce 6-8 kg prádla, což je dostačující pro tří až čtyřčlennou rodinu. Pro jednotlivce nebo páry postačí malé pračky s kapacitou 3 kg/4kg.

Počet otáček ždímání

Údaj je důležitý především pro majitele sušiček. Pokud budete prádlo sušit v sušičce, vybírejte modely s minimální hodnotou 1200 otáček za minutu. Lepší slim pračky nabídnou více než 1400 otáček. Vysoké otáčky se nedoporučují používat při praní jemného prádla.

Hlučnost

Hlučnost úzkých praček se neliší od hlučnosti modelů s běžnými rozměry a udává se v decibelech. Uživatelé bydlící v bytě by měli volit tišší pračku. Hodnota hlučnosti se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 55 do 60 dB, přičemž hodně závisí na vlastnostech motoru. Uhlíkový motor zvyšuje hlučnost pračky, invertorový je díky absenci tření tišší. Nejnižší hlučnost slibují moderní motory, které jsou připojené k bubnu. Nejvyšší hlučnosti dosáhne pračka při odstřeďování, kdy se průměrně pohybuje kolem 80 dB.

Motor pračky

Úzké pračky s předním plněním disponují jedním ze tří typů motorů.

  • Uhlíkový – Je nejstarším typem. Energii přenáší díky uhlíkovým kartáčům. Ty se však opotřebovávají a vytvářejí značný hluk, proto už je postupně nahrazují modernější motory.
  • Invertorový motor – Bezuhlíkový typ, v němž nedochází k tření. Je tedy tišší a má nižší spotřebu. Navíc je jeho životnost delší.
  • DirectDrive – Nejmodernější poddruh invertorového motoru, který je připojen přímo k bubnu pračky. Efektivita je díky tomu zvýšena a objevuje se v pračkách čím dál častěji.

Energetický štítek

Při výběru pračky vám určitě hodně pomůže. Najdete na něm všechny technické informace o pračce.

  • Energetická účinnost – Značí se písmeny tříd A až G, přičemž A je nejúspornější, G nejméně úsporná. Třídy jsou zobrazeny pomocí barevné stupnice, A je zelené, další písmena přechází do žluté a G je zobrazeno červeně. Na třídu, kterou pračka splňuje, ukazuje černá šipka na pravém okraji štítku. Většina modelů splňuje třídu C nebo D.
  • Kapacita bubnu – Podle údaje se dozvíte, zda bude pračka pro vaši domácnost dostačující. Je uvedena v kilogramech.
  • Trvání základního programu ECO – Je uveden v hodinách a minutách. Podle nařízení EU nesmí být program delší než 4 hodiny.
  • Míra hlučnosti – Může váš výběr také ovlivnit, hlavně pokud máte sousedy nebo bude pračka stát blízko obývané místnosti. Údaj je uveden v decibelech (dB) a je doplněn také třídou A, B, C nebo D.
  • Spotřeba elektřiny a vody – Podle hodnot si můžete spočítat, kolik vás praní bude stát. Uvádí se přibližná spotřeba na 100 cyklů při použití základního programu. Spotřeba vody se uvádí na jeden cyklus praní.
  • Účinnost odstřeďování – Bude vás zajímat hlavně pokud vlastníte sušičku. Údaj určuje, jak dobře bude prádlo vyždímáno a jak dlouho ho bude nutné sušit. Značí se opět písmeny A až G.
  • QR kód – Nachází se na štítku v pravém horním rohu. Po naskenování budete přesměrováni do evropské databáze výrobků EPREL, kde najdete všechny informace o spotřebiči.

Funkce a programy

Současná doba nabízí spoustu inovací a užitečných funkcí a ani malé pračky nejsou výjimkou.

  • Dětská pojistka – Zabraňuje, aby děti s pračkou manipulovaly.
  • Odložený start – Odloží se začátek praní. Prací program tak může skončit zrovna tehdy, když se vrátíte z práce.
  • Displej – Zajistí přehled všech funkcí, průběh pracího cyklu, ukáže zbývající čas nebo aktuální teplotu.
  • Zvukový signál – Upozorní na konec pracího programu.
  • Fuzzy logic – Nazývá se také jako 6. smysl. Program upraví množství vody a délku programu podle hmotnosti prádla, které do bubnu vložíte. Ušetříte díky tomu vodu i elektřinu.
  • Aquasave/Aquastop – Zabraňuje přetečení vody pomocí speciálních senzorů v dolní části pračky. Pračka okamžitě uzavře přívod vody, pokud dojde k poruše. (zdroj: gorenje.com)
  • Parní programy – Díky páře dochází k osvěžení a desinfekci prádla, odstranění záhybů a pachů. Používají se u jemného prádla načichlého kouřem apod. Jsou šetrné a účinné.
  • Chytrý program – Propojením pračky s chytrým telefonem získáte absolutní přehled o praní prádla. Díky němu můžete naplánovat praní či spustit program na dálku. Stažené aplikace vás informují také o závadách a dalších informacích.
  • Čistící program – Dochází k propláchnutí bubnu a odstranění nečistot.
  • Program PET – Pro majitele domácích mazlíčků. Důkladné máchání odstraní chlupy z oblečení.
  • Hypoalergenní/ Baby care program – Účinné máchání odstraní z prádla veškerý prací prostředek, aby se zamezilo podráždění pokožky.

Nejprodávanější slim pračky na trhu

Mezi úzkými pračkami máte na českém trhu čím dál větší výběr. Kromě oblíbených značek Gorenje, Hoover a Candy, které nabízí i černé pračky, stojí za zmínku i několik dalších.

Slim pračky Beko

Staly se velmi oblíbenou značkou na českém trhu hlavně díky dobrému poměru kvality a ceny. Pračky jsou tak dostupné pro všechny uživatele. Slim pračku pořídíte již za cenu od 6000 Kč. U lepších modelů naleznete dostatek programů a kapacitu bubnu 8 kg.

Slim pračky AEG

Německá firma nabízí slim pračky ve střední a vyšší cenové kategorii. Uspokojí i náročnější zákazníky, kteří si za kvalitu a moderní funkce rádi připlatí. Nabízí mimo jiné technologii ProSense, která přizpůsobí množství vody a délku programu, aby bylo praní co nejúspornější.

Slim pračky LG

Úsporné úzké modely jihokorejského výrobce sklízí velký úspěch. Slim pračky pod 45 cm s nejen kvalitním zpracováním, ale i moderním designem pořídíte za cenu od 8000 Kč. Na pohon LG Inverter Direct Drive dostanete 10 let záruku a velkým lákadlem je také parní program.

Slim pračky BOSCH

Německý Bosch se chlubí kvalitou a vybaveností svých praček. Vyrábí modely s hloubkou okolo 50 cm a nabízí i speciální programy, například pro alergiky. Nízká hlučnost díky inovativnímu motoru EcoSilence Drive, na který je 10 let záruka, potěší každého.

Jaké rozměry mají úzké pračky s předním plněním?

Nejužší pračka překvapí hloubkou pouhých 33 cm. Většina slim modelů disponuje hloubkou 35 cm – 45 cm. Za úzké pračky lze však považovat i pračky s hloubkou do 50 cm. Slim pračky mají standardní výšku mezi 82 až 85 cm a jejich šířka se pohybuje okolo 60 cm, stejně jako u klasických praček.

Co znamená hloubka s přesahem u slim praček?

Hloubka je u úzkých praček stěžejním parametrem, velká část zákazníků hledá co možná nejužší model. Toho jsou si někteří výrobci vědomi a snaží se u svého produktu zaujmout co možná nejmenší hodnotou. Hloubka s přesahy je maximální hloubka pračky, včetně přesahů, čudlíků nebo víka bubnu. Je to stěžejní parametr jak pro vestavení pračky, tak pro průchod úzkými futry. Pakliže vám jde při instalaci o každý milimetr, rozhodně si parametr hloubky s přesahem dopředu zjistěte.