Vybíráme nejlepší sonický zubní kartáček

TOP 3 sonické kartáčky

Philips Sonicare DiamondClean Black HX9352/04

TrueLife SonicBrush UV

Philips Sonicare For Kids HX6322/04

Sonický zubní kartáček s cestovním USB pouzdrem, s 5 režimy čištění a s funkcemi časovače Smartimer a Quadpacer.Sonický zubní kartáček s UV sterilizátorem hlavic dokáže 40 tisíc kmitů za minutu, má 4 pracovní režimy a vydrží nabitý až 19 dní.Dětský sonický kartáček se dvěma režimy čištění, který spojuje péči o citlivé dětské zoubky a zábavu v jednom.
+ Elegantní design a mnoho programů čištění, výdrž až 21 dní+ UV sterilizátor, více náhradních hlavic, 4 režimy čištění, velký počet kmitů+ Atraktivní vzhled se samolepkami, zábavná aplikace pro děti, integrovaný časovač
- Přepínání režimů za chodu kartáčku- Nemá cestovní pouzdro- Bez cestovního obalu

Orientační Cena
3 990 Kč

Orientační Cena
1 490 Kč

Orientační Cena
1 190 Kč

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

ZJISTIT VÍCE

Péče o zuby patří mezi nedílnou součást naší každodenní rutiny. Vzhled a zdraví zubů a dásní je naší vizitkou. Dnešní moderní doba nabízí mnoho možností, jak pečovat o ústní hygienu. Ačkoliv je mechanický zubní kartáček klasika, sonický zubní kartáček vyčistí zuby dokonaleji. Na trhu lze vybírat ze dvou variant elektrických kartáčků, a to sonický kartáček a oscilační kartáček. Sonický zubní kartáček funguje na principu sonických vibrací, jež jej činí šetrnějším k dásním a je tedy vhodnější pro lidi s citlivými zuby. U sonického kartáčku rozlišujeme počet kmitů za minutu, výdrž na jedno nabití, přítomnost UV sterilizátoru hlavic, počet režimů čištění a další praktické funkce. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší sonické kartáčky pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na ústní sprchy.

Nejlepší sonické zubní kartáčky (Test 2021)

VzhledModelPočet kmitů/min.ČasovačUV sterilizátorTlakový senzorPočet režimů čištěníVýdrž akumulátoruDostupnost
Philips Sonicare DiamondClean Black HX9352/0431000AnoNeNe5Až 21 dnůVÍCE INFORMACÍ
TrueLife SonicBrush UV40000AnoAnoNe4Až 19 dnůVÍCE INFORMACÍ
Philips Sonicare For Kids HX6322/0431000AnoNeNe2Až 14 dnůVÍCE INFORMACÍ
Sencor SOC 3311BK48000AnoAnoNe5Až 45 dnůVÍCE INFORMACÍ
Philips Sonicare EasyClean HX6511/5031000AnoNeNe1Až 14 dnůVÍCE INFORMACÍ
ETA Sonetic 170731000AnoAnoNe3-VÍCE INFORMACÍ
Xiaomi Oclean X40000AnoNeAno4Až 21 dnůVÍCE INFORMACÍ
Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/2962000AnoNeAno3Až 14 dnůVÍCE INFORMACÍ

Recenze sonických zubních kartáčků

Philips Sonicare DiamondClean Black HX9352/04

Philips Sonicare DiamondClean Black HX9352/04 recenze a test

Philips Sonicare Black DiamondClean HX9352/04 je sonický kartáček, který již na první pohled zaujme elegantním designem a černou barvou. Má speciální hlavice DiamondClean s průřezy vláken ve tvaru diamantového brusu, které zaručují efektivnější odstranění pigmentace z povrchu zubů. Tlačítkem lze vybírat z 5 režimů čištění zubů, včetně režimu sensitive pro citlivé zuby a dásně. Kartáček navíc disponuje funkcí Easy-Start, kterou ocení ti, kdo se sonickým kartáčkem teprve začínají. Je opatřen indikátorem stavu baterie a můžete jej nabíjet dvěma způsoby a to pomocí skleněného pohárku s indukčním nabíjením, či cestovním pouzdrem s připojením přes USB. Možnou nevýhodou může být přepínání režimů čištění pouze po spuštění kartáčku.

+ Elegantní design a mnoho programů čištění, výdrž až 21 dní
Přepínání režimů za chodu kartáčku

ZOBRAZIT NABÍDKU

TrueLife SonicBrush UV

TrueLife SonicBrush UV recenze a test

Sonický zubní kartáček TrueLife SonicBrush UV nabízí 4 režimy čištění zubů – Clean, Whiten, Massage a režim Soft. V balení má 3 barevně odlišené hlavice a tudíž jej může využívat více osob. Tak jako většina sonických kartáčků, i tento má funkci časovače. Potěšit může funkce zapamatování si posledního zvoleného programu, který se při dalším použití automaticky aktivuje. Nabíjí se bezdrátově a to pouze vložením do nabíjecího stojánku, který má navíc jako bonus zabudovaný UV sanitizér, který na hlavici eliminuje až 99,9% bakterií. Po nabití baterie vydrží v provozu až 19 dnů.

+ UV sterilizátor, více náhradních hlavic, 4 režimy čištění, velký počet kmitů
Nemá cestovní pouzdro

ZOBRAZIT NABÍDKU

Philips Sonicare For Kids HX6322/04

Philips Sonicare For Kids HX6322/04 recenze a test

Dětský sonický kartáček Philips Sonicare For Kids HX6322/04 nabízí dva režimy výkonu. Režim pro děti od 3 let má menší výkon a je pro něj určena speciální mini hlavice, která je součástí balení, silnější režim je pak vhodný pro děti od 7 let. Technologií bluetooth je možné dětský elektrický kartáček propojit se vzdělávací aplikací Sonicare for kids na chytrém telefonu či tabletu. Aplikací děti provádí kamarád Sparkly, který učí děti správně se starat o zoubky zábavnou formou. Kartáček si děti mohou sami ozdobit pomocí 8 samolepek, což opět zvyšuje atraktivitu čištění zubů. Předností je též dvouminutový časovač, který děti včas upozorní na přesun na další ze 4 úseků.

+ Atraktivní vzhled se samolepkami, zábavná aplikace pro děti, integrovaný časovač
Bez cestovního obalu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Sencor SOC 3311BK

Sencor SOC 3311BK recenze a test

Sencor SOC 3311BK je sonický zubní kartáček v atraktivní černé barvě s ergonomicky tvarovanou rukojetí. Opatřen je dvěma tlačítky, kterými lze vybírat mezi 5 různými režimy čištění. Výhodou je LED indikátor stavu baterie, který je zobrazen přímo na rukojeti kartáčku a při každodenním čištění je výdrž baterie až 45 dní. Potěší jistě i jeho voděodolnost a počet kmitů za minutu, který je v porovnání s ostatními sonickými kartáčky vyšší, a to 48000. Nechybí funkce časovače Quadpacer, která čištění rozděluje na 4 bloky. Nabíjení kartáčku je řešeno pouzdrem s USB konektorem a zabudovaným UV sterilizátorem na dvě hlavice kartáčku, které jsou součástí balení.

+ Dlouhá výdrž baterie, 48 tisíc kmitů za minutu, UV sanitizér
Absence tlakového senzoru

ZOBRAZIT NABÍDKU

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50

Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 recenze a test

Jednoduchý sonický zubní kartáček Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 zaujme především svou nízkou cenou. Má ergonomickou rukojeť s jedním tlačítkem a diodou. Speciálně nakloněný krček hlavice ProResults umožní snazší přístup k zadní straně zubů a kartáček má pouze 1 režim čištění – Clean. Může to působit jako nevýhoda, avšak velká část uživatelů potvrzuje, že 1 režim je naprosto dostatečný. Kartáček je pro své jednoduché ovládání vhodný i jako elektrický kartáček pro děti vyššího věku. Ti, kteří se sonickým kartáčkem teprve začínají, ocení program Easy-start, kdy se postupně zvyšuje intenzita čištění. Samozřejmostí je funkce Quadpacer, která čištění zubů rozděluje do 4 sekcí a funkce Smartime, která automaticky kartáček po dvou minutách chodu vypne.

+ Dobrý poměr cena/kvalita, snazší přístup k zadním zubům díky hlavici ProResults
Chybí cestovní obal, pouze jedna hlavice v balení

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Sonetic 1707

ETA Sonetic 1707 recenze a test

ETA 1707.90000 Sonetic je sonický kartáček tradiční značky ETA, který se vyznačuje elegantním vzhledem, kvalitním zpracováním a přiměřenou cenou. Součástí kartáčku jsou 3 hlavice se štětinami DuPont a nabíjecí stojan s UV sanitizérem, ve kterém se sonický kartáček nabíjí indukčně. Kartáček má 3 režimy čištění – intenzivní, šetrný, masáž a za zmínku stojí i technologie microBUBBLES, která vyčistí mezizubní prostory. Díky inovativní sonické technologii MOVE+ vyvine tento sonický kartáček až 31000 kmitů za minutu a chytrý dvouminutový časovač po každých 30 vteřinách na krátkou dobu kartáček vypne, čímž oznamuje, že je čas přejít na další ze 4 částí chrupu.

+ Kvalitní zpracování a hezký design, UV sterilizátor hlavic
Nedohledatelná výdrž akumulátoru

ZOBRAZIT NABÍDKU

Xiaomi Oclean X

Xiaomi Oclean X recenze a test

Chytrý sonický zubní kartáček Xiaomi Oclean X je opravdovou lahůdkou pro nadšence inovativních technologií. Designově povedený kartáček nabízí vychytaný dotykový displej s mnoha funkcemi. Vybrat lze ze 3 režimů čištění, dá se nastavit intenzita čištění ve 32 krocích a standartní časovač lze upravit na 2,5 až 3 minuty chodu. Potěší přítomnost i senzoru tlaku. Má vestavěný šestiosý gyroskop, díky kterému dokáže rozpoznat čištění až v 8 částech úst, může tak upozornit na místa, která jste vynechali. Kartáček lze připojit k mobilní aplikaci a zobrazit historii čištění. Speciální držák 2v1 slouží jako dokovací stanice pro nabíjení, kde lze kartáček nabít již za dvě hodiny a držák je možné upevnit na zrcadlo či zeď.

+ Atraktivní design, dotykový displej, chytré funkce a propojení se smartphonem
V balení jen jedna hlavice

ZOBRAZIT NABÍDKU

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/29

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/29 recenze a test

Elektrický kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 HX6859/29 s inovativní sonickou technologií dovede až 62 tisíc stěrů za minutu. Oproti jiným modelům značky Philips tento kartáček nabízí senzor tlaku a funkci BrushSync, díky které dostanete včas informaci, že je třeba vyměnit hlavici kartáčku. Slouží k tomu kontrolka na zadní straně kartáčku, která začne blikat oranžovým světlem v momentě, kdy je hlavice opotřebovaná. Součástí balení jsou dvě hlavice W2 Optimal White, nabíjecí stojánek a cestovní pouzdro. Při vyšší ceně snad jen zamrzí, že nemá tento sonický kartáček UV sterilizátor.

+ Upozornění na výměnu hlavice, tlakový senzor, až 62 tisíc kmitů za minutu
Vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat sonický zubní kartáček

Elektrický zubní kartáček se stává stále oblíbenějším pomocníkem pro péči o zuby. Své čestné místo si již našel v koupelnách nemála domácností, kde chtějí mít zuby a dásně dokonale čisté a zdravé. Elektrický kartáček na zuby je též vhodný pro ty, kteří si dosud neosvojili techniku správného čištění manuálním kartáčkem.

Primárně se elektrické kartáčky na zuby rozdělují na dva základní typy, na sonický kartáček a rotační kartáček. Sonické kartáčky pracují na zcela odlišném principu než oscilační, jsou oproti nim účinnější a šetrnější k citlivým zubům a dásním. Pro účinnou a zároveň jemnou péči jsou vhodné jak pro dospělé, tak i pro děti. Při výběru sonického kartáčku byste neměli přehlédnout jakými vlastnostmi a funkcemi daný model disponuje. Modely se liší se především cenou, způsobem ovládání, množstvím funkcí a příslušenstvím.

Sonický zubní kartáček vs. oscilační zubní kartáček

Obě varianty dokáží mnohem lépe pečovat o zuby v porovnání s klasickým manuálním kartáčkem, avšak každý pracuje na jiném principu. Výhodou oproti běžnému kartáčku je také nízká spotřeba zubní pasty, neboť elektrický kartáček dokáže napěnit i malé množství pasty.

Sonický kartáček

Sonické kartáčky fungují na principu sonických vibrací, kdy dochází ke kombinaci jemných stíravých pohybů a dynamickému proudění tekutiny liniemi dásní a mezizubními prostory. Vysokofrekvenční stíravý pohyb ve směru nahoru a dolů dovede vyvinout u některých kartáčků až 62000 kmitů za minutu. Hlavice sonického kartáčku je svým vzhledem velmi podobná klasickému ručnímu kartáčku, má podlouhlý tvar a různě dlouhá pevnější vlákna. Při čištění se kartáček lehce dotýká zubů i dásní konečky vláken a na kartáček se nevyvíjí žádný tlak. Sonický kartáček je bezesporu šetrnější variantou pro lidi s citlivými zuby a dásněmi, mohou ho navíc bezpečně používat i děti.

Oscilační zubní kartáček

Oscilační kartáček kombinuje otáčivé pohyby o 90° tam a zpět s jemně pulzačními pohyby, dovede jich vytvořit až několik tisíc za minutu. Má malou tvarovanou hlavici, která obklopí každý zub jednotlivě a umožní jeho vyčištění ze všech stran. Přesto, že odstraní plak účinněji, je vhodný spíše pro ty, kteří mají zdravé zuby a dásně.

Hmotnost a tvar

Čím lehčí a kompaktnější sonický kartáček vyberete, tím lépe a pohodlněji se vám bude při čištění zubů držet. Kromě hmotnosti hraje roli taktéž tvar kartáčku, některé sonické kartáčky mají ergonomické tělo opatřené protiskluzovými prvky, aby při manipulaci s mokrýma rukama kartáček nevyklouzl.

Napájení

Napájení sonických kartáčků je řešeno akumulátory. Nejčastější variantou je zabudovaný akumulátor přímo v těle kartáčku, který se nabíjí vložením kartáčku do dokovací stanice. Nabití kartáčku může trvat až 24 hodin, avšak u každého kartáčku se tato doba může lišit. Zcela výjimečně lze vidět i sonické kartáčky s výměnným akumulátorem. Předností některých kartáčků je LED ukazatel stavu nabití, který může být umístěn v přední či v zadní části těla kartáčku. Výdrž akumulátoru po nabití může být u některých modelů až několik týdnů, průměrně to však bývá 14 až 20 dní.

Počet stěrů za minutu

Důležitým parametrem při výběru sonického kartáčku je též jeho výkon. Je udáván počtem kmitů/stěrů za minutu. Nejlepší sonické zubní kartáčky dovedou vyvinout až 62000 kmitů/minutu a platí zde jednoduchá rovnice – čím vyšší počet stěrů za minutu, tím je čištění a efektivnější. Standardem pak bývá 31 tisíc kmitů za minutu, což je stále vysoký počet, který na důkladné vyčištění zubů stačí.

Funkce a vlastnosti

V základu jsou si všechny sonické kartáčky velmi podobné, kromě počtu kmitů za minutu a výdrže akumulátoru se odlišují právě dalšími funkcemi. Mezi nejčastější funkce sonických zubních kartáčků patří například časovač, různé režimy čištění, tlakový senzor, možnost připojení přes Bluetooth k mobilní aplikaci, UV sterilizátor a další.

Režimy čištění

Sonické kartáčky jsou vybaveny různými programy. Mezi základní patří režim pro každodenní čištění (Clean), režim pro bělení zubů (White), režim pro citlivé zuby a dásně (Sensitive) a masážní režim (Massage). Pokročilejší režimy nabízí dražší modely a může se jednat například o režim pro hloubkové čištění (Deep Clean) či o režim pro zvýšení lesku zubů (Polish).  Kromě režimu čištění lze někdy nastavit i intenzitu. Pro začátečníky, kteří si teprve na sonický kartáček zvykají, je vhodná funkce Easy Start, která během prvních 14 dní postupně navyšuje výkon kartáčku.

Časovač

Časovač je funkce, která je přítomna u převážné většiny sonických kartáčků. Doporučená doba čištění zubů je 2 minuty, časovač ovšem může být u některých modelů nastaven až na 3 minuty. Po uplynutí této doby kartáček upozorní zvukovým signálem či vibrací. Některé kartáčky mají navíc funkci Smartime, která automaticky kartáček po uplynutí 2 minut vypne. Praktické je též rozdělení časovače do 4 časových úseků, které slouží jako upozornění k čištění další části chrupu.

Tlakový senzor

Tato funkce rozpozná, zda se na kartáček nevyvíjí přílišný tlak a zvukovým či vizuálním signálem vás na to upozorní. Jedná se o funkci, která se častěji objevuje spíše u oscilačně rotačních kartáčků.

Bluetooth připojení

Skvělá funkce, kterou však ocení zejména ti, kteří chtějí pravidelně získávat veškerá data o čištění zubů. Umožní spárovat kartáček s aplikací v mobilním telefonu, která monitoruje a vyhodnocuje kvalitu čištění a také vás může naučit, jak zuby sonickým kartáčkem čistit efektivněji. Propojení telefonu či tabletu umožňují i některé dětské elektrické zubní kartáčky, v tomto případě aplikace děti motivuje tuto rutinu dodržovat příjemnou formou.

Display

U některých sonických kartáčků se můžete setkat také s displejem, který může být i dotykový. Nakolik je display na zubním kartáčku potřeba nechť si posoudí každý sám, pro technicky založenou část spotřebitelů může být však zajímavým zpestřením této jinak jednoduché elektroniky. Dotykovému displeji se však nedá upřít jednodušší ovládání a díky němu mnohem více možností nastavení.

Voděodolnost

Některé sonické kartáčky mají stupeň ochrany proti vodě IPX7, který udává odolnost proti vniknutí kapaliny do kartáčku.

Příslušenství

K základnímu příslušenství patří nabíjecí stojan, náhradní hlavice a důležitou součástí je i cestovní pouzdro, které ale u některých modelů chybí.

Nabíjecí stojan

Nabíjení kartáčku probíhá standardně v nabíjecím v stojanu, ve skleničce, či přímo v cestovním pouzdře. Některé stojany v sobě integrují UV sanitizér, držák hlavic, nebo je možné je připevnit k zrcadlu či stěně.

Cestovní obal

Cestovní pouzdro či obal je ideální pro osoby, které se sonickým kartáčkem plánují často a dlouho cestovat. Bývá opatřen přihrádkami, kam lze pohodlně uložit kartáček i s hlavicemi, které v některých pouzdrech lze i sterilizovat za pomocí UV světla. Pro nabíjení na cestách má obal USB konektor, kterým lze kartáček v pouzdře dobíjet i mimo nabíjecí stanici.

UV sterilizátor

UV sterilizátor někteří výrobci označují i jako UV sanitizér, v obou případech se však jedná o stejný druh příslušenství se stejnou funkcí. UV sterilizátor dokáže hlavici kartáčku zbavit až 99% bakterií a virů, které se na hlavici po čas čištění zubů přirozeně usazují. Jedná se o nejúčinnější možnost čištění, navíc bez použití chemikálií a proces čištění UV světlem je relativně rychlý, trvá řádově minuty. UV sanitizér může být součástí jak nabíjecího stojanu, tak cestovního obalu a dokáže vyčistit i více hlavic najednou.

Náhradní hlavice

Bývají kompatibilní jen v rámci jedné značky či dokonce produktové řady. Při výběru kartáčku si proto všímejte, jaká je nabídka náhradních hlavic, aby vyhověly vašim požadavkům i finančním možnostem. Výhodou je, pokud jsou náhradní hlavice barevně odlišené a jsou již součástí základního balení.

Otázky při výběru sonického kartáčku na zuby

Manuální nebo elektrický zubní kartáček?

Manuální kartáček je klasika, je však velmi důležité dodržovat správnou techniku čištění, jinak může být pro udržení zdravých zubů nedostatečný. V porovnání s elektrickými oscilačními kartáčky však může být šetrnější k dásním. Nejdůkladnějšího vyčištění zubů dosáhnete elektrickým sonickým kartáčkem, který je k zubům a dásním nejšetrnější, lépe odstraňuje zubní plak a to zejména v těžce dostupných místech zadních zubů (zdroj: NIH).

Je lepší sonický nebo oscilační zubní kartáček?

Kartáček vždy vybírejte dle vašich individuálních potřeb. Oscilační zubní kartáček je vhodný, pokud máte zdravé zuby i dásně, jeho nevýhodou totiž je, že rotační hlavice není k dásním příliš šetrná a proto není vhodný pro osoby s citlivými zuby a dásněmi. Sonický kartáček je podobně šetrný jako manuální kartáček, navíc lépe odstraňuje plak a zuby vyčistí téměř dokonale.

Je sonický kartáček vhodný pro děti?

Na vhodnosti elektrických zubních kartáčku pro děti nepanuje mezi stomatology jednoznačná shoda, přední výrobci je ovšem nabízí a některé sonické kartáčky pro děti mohou tuto nepopulární činnost výrazně usnadnit. Sonické kartáčky pro děti jsou vizuálně atraktivní, mohou nabízet atraktivní polepy s dětskými motivy i malé hlavice pro děti od tří let. Lze se setkat i s propojením kartáčku se zábavnou aplikací na chytrém telefonu nebo tabletu, která zábavnou metodou pomáhá učit správnou techniku i dobu čištění (zdroj: profimed.cz).

Jaké jsou nejlepší značky sonických zubních kartáčků?

Značek nejlepších sonických kartáčků je poměrně mnoho, mezi spotřebiteli jsou však nejpopulárnější sonické zubní kartáčky značek Philips, Oral-B, Curaprox, Sencor, Xiaomi, nebo ETA. Sonický kartáček nabízí ve svých akcích i prodejce Lidl, většinou se nicméně jedná o základní modely, které jsou však ve srovnání s renomovanými výrobci cenově atraktivní.

Jak čistit zuby sonickým kartáčkem

  • Jedná se o kontaktní čištění, vyvíjí se však minimální tlak a používá se malé množství zubní pasty nejlépe s nízkou abrazivitou a bez pěnivých složek.
  • Čištění by mělo probíhat alespoň 2 minuty, nejlépe pak 3 až 4 minuty. Parodontologičtí pacienti by měli čistit ještě delší dobu, ideálně 4 až 6 minut.
  • Sonický kartáček se zapíná až v ústech – zabrání se tím rozlétnutí zubní pasty po okolí.
  • Sonický zubní kartáček by se měl současně dotýkat zubů i dásní a vlákna hlavice by měla být podél dásně pod úhlem 45 stupňů.
  • Nejprve se posouvá elektrický kartáček pomalu z jednoho zubu na druhý, v druhém kroku se stírá směrem od dásně k zubu. Každá ploška zubu by měla být čištěna alespoň 2 sekundy.
  • Stejným postupem se čistí i vnitřní plochy zubů.
  • Kousací plochy zubů se čistí pomalým posouváním kartáčku a nezapomeňte důkladně vyčistit i poslední stoličky (zdroj: cistimesizuby.cz).