Vybíráme nejlepší soundbar

TOP 3 soundbary

Samsung HW-Q70T

LG SL4Y

JBL Bar 9.1

Soundbar s Dolby Atmos, DTS: X i WiFi s počtem kanálů 3.1.2 a skvělou pořizovací cenou.Cenově dostupný kvalitní soundbar k TV s možným rozšířením o dva reproduktory.Soundbar 5.1 s odnímatelnými reproduktory pro skutečný prostorový zvuk, podporou mnoha ovladačů a také vítěz dTestu.
+ Dolby Atmos, WiFi, cena/výkon+ Cena/výkon, možnost rozšíření na 4.1+ Dolby Atmos, odnímatelné reproduktory
- Spíše pro menší místnosti- Chybí HDMI vstup- Prostorová náročnost

Orientační Cena
11 990 Kč

Orientační Cena
4 616 Kč

Orientační Cena
17 990 Kč

Jestliže jste velcí zastánci filmů, televizních seriálů, případně hrajete hry na TV, určitě by vám neměla chybět pořádná televize a minimálně soundbar. Soundbar k TV je něco podobného jako domácí kino, jen s tím rozdílem, že sada reproduktorů je nahrazena protáhlým zařízením, které poskytuje kvalitnější zvuk jak integrované reproduktory v TV a současně snazší použití než v případě domácího kina. Přitom jsou soundbary nenápadné a elegantně se hodí do všech obývacích prostor. Výhodou je také subwoofer, který dodá úplně jiný rozměr díky hloubce zvuku. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší soundbary pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší soundbary (Test 2023)

VzhledModelSubwooferCelkový výkonPočet kanálůDostupnost
Samsung HW-Q70T recenze a testSamsung HW-Q70TAno330 W3.1.2002
Bose Soundbar 700 recenze a testBose Soundbar 700--3.0 (5.1)
LG SL4Y recenze a testLG SL4YAno300 W2.1 (4.1)
JBL Bar 9.1 recenze a testJBL Bar 9.1Ano820 W5.1.4
Sony HT-G700 recenze a testSony HT-G700Ano400 W3.1 (7.1.2)
Panasonic SC-HTB250 recenze a testPanasonic SC-HTB250Ano120 W2.1
Yamaha YAS-207 recenze a testYamaha YAS-207Ano200 W2.1
LG SL10Y recenze a testLG SL10YAno570 W5.1.2
JBL Bar 5.1 recenze a testJBL Bar 5.1Ano510 W5.1
Creative Soundbar Stage 2.1 recenze a testCreative Soundbar Stage 2.1Ano160 W2.1

Zobrazit celou nabídku

Recenze soundbarů

Samsung HW-Q70T

Samsung HW-Q70T recenze a test

Soundbar s Dolby Atmos Samsung HW-Q70T je jedním z mála modelů, jež Atmos podporují a současně nabídnou nižší pořizovací cenu. Součástí je i bezdrátový subwoofer s konfigurací soustavy 3.1.2. Sounbar dále podporuje DTS: X, aplikaci SmartThings, díky které budete mít vše pod palcem, nebo konektivitu jak přes Bluetooth, tak WiFi.

+ Dolby Atmos, WiFi, cena/výkon
Spíše pro menší místnosti

Bose Soundbar 700

Bose Soundbar 700 recenze a test

Soundbar k TV Bose Soundbar 700 je vybaven HDMI a optickým vstupem a soundbar lze ovládat aplikací, ovladačem, či hlasem. Je zde také možnost připojit další reproduktory, nebo subwoofer (v základu je 3.0, po rozšíření 5.1). Obecně má skvělé ohlasy na perfektní zvuk, který předčí očekávání. Někoho může mrzet absence analogového vstupu.

+ Kvalitní zvuk, WiFi
Vyšší cena

LG SL4Y

LG SL4Y recenze a test

Kvalitní soundbar LG SL4Y má celkový výkon RMS 300 W a jeho součástí je bezdrátový subwoofer. Soundbar lze připojit k televizi pomocí optického kabelu nebo pomocí Bluetooth. Napájení je ze sítě a konfigurace kanálů je 2.1 s tím, že lze dokoupit dva zadní reproduktory. Soundbar disponuje funkcí Adaptive Sound Control (ekvalizér), která přesně určí, jaký zvuk se přehrává a automaticky ho uzpůsobí na co nejlepší režim zvuku. Součástí je také příslušenství pro upevnění na zeď.

+ Cena/výkon, možnost rozšíření na 4.1
Chybí HDMI vstup

JBL Bar 9.1

JBL Bar 9.1 recenze a test

JBL Bar 9.1 je bezdrátový true wireless soundbar v soustavě 5.1.4 a podporou Dolby Atmos a DTS:X. Jde o výkonnou zvukovou lištu, kde efektové bedny na jedno nabití vydrží zhruba 3 hodiny. Výhodou je rozložitelnost, kdy lze z lišty odejmout zadní surround reproduktory a rozestavit po místnosti pro skvělý prostorový zvuk. Jde o nejvyšší třídu ze zde vybraných, takže nechybí věci jako eARC, Chromecast, AirPlay2, Bluetooth a další.

+ Dolby Atmos, odnímatelné reproduktory
Prostorová náročnost

Sony HT-G700

Sony HT-G700 recenze a test

Soundbar Sony HT-G700 má přednost především ve skvělém prostorovém zvuku s Dolby Atmos a DTS:X, vylepšené o funkci Immersive AE pro získání až 7.1.2 prostorového virtuálního zvuku. Výhodou je také noční mód, díky kterému nebudete rušit sousedy, možnost montáže na zeď, nebo dostupná pořizovací cena (hlavně v kontextu prostorového zvuku).

+ Kvalitní prostorový zvuk, Dolby Atmos
Chybí WiFi

Panasonic SC-HTB250

Panasonic SC-HTB250 recenze a test

Soundbar Panasonic SC-HTB250 disponuje bezdrátovým subwooferem a samozřejmostí je dálkové ovládání. Bezdrátové připojení je pomocí Bluetooth a soundbar podporuje zvuk Doby Digital a DTS Digital Surround. Mezi přednosti patří možnost instalace na zeď a hlavními vstupy jsou HDMI, USB (2.0) a optický vstup. Jde o základní kanálový zvuk 2.1, ideální pro nenáročné použití.

+ Cena/výkon, HDMI i optika
Žádný prostorový zvuk

Yamaha YAS-207

Yamaha YAS-207 recenze a test

Elegantní soundbar 2.1 Yamaha YAS-207 dosahuje výkonu 200 W a má zabudovaný herní režim. Díky bezdrátovému subwooferu s Bass reflexem, si naplno užijete hraní her, či sledování filmů. Bezdrátové připojení je pomocí Bluetooth 4.1 a mezi hlavní vstupy patří HDMI, optický vstup a také 3,5 mm Jack. Výhodou je podpora DTS Virtual:X pro virtuální 3D prostorový zvuk.

+ Prostorový zvuk, snadné nastavení, režimy
Potřeba aktualizovat firmware pro DTS:X surround.

LG SL10Y

LG SL10Y recenze a test

Soundbar LG SL10Y v konfiguraci 5.1.2 potěší prostorovým zvukem díky podpoře Dolby Atmos a DTS: X. Vhodný je pro televize s 55 či 65 palcovou obrazovkou. Integrovaný Chromecast a možnost WiFi připojení umožňuje snadné přehrávání například Spotify bez potřeby párování s telefonem. Podle uživatelů je zvuk výborný společně se zadními reproduktory.

+ Kvalitní prostorový zvuk, Dolby Atmos, Chromecast
Nic zásadního

JBL Bar 5.1

JBL Bar 5.1 recenze a test

Kvalitní soundbar 5.1 JBL Bar 5.1 byl vítězem dTestu 2018 a výhodou je určitě odpojení reproduktorů (bateriově napájených až na 10h výdrže) pro fyzický prostorový zvuk. Celkový výkon RMS je 510 W a podporuje formáty Dolby Pro Logic II, DTS a Dolby digital. Součástí soundbaru je také sada pro namontování na stěnu a dálkové ovládání. Bezdrátově lze také streamovat zvuk ze zařízení.

+ Bezdrátové připojení, kvalitní zvuk 5.1
Vyšší cena

Creative Soundbar Stage 2.1

Creative Soundbar Stage 2.1 recenze a test

Sounbar Creative Soundbar Stage 2.1 vyniká především nízkou pořizovací cenou při solidní kvalitě zvuku. Je tak vhodný pro ty, co chtějí lepší zvuk než reproduktory v TV, ale současně nechtějí příliš investovat. Má možnost bezdrátového připojení pomocí Bluetooth (z ostatních HDMI či optický kabel) a součástí je také subwoofer, dálkový ovladač a v neposlední řadě sada pro upevnění na zeď. Soundbar má také předvolené programy, jako je herní režim, filmy, či hudba a další.

+ Nízká cena při kvalitním zvuku, ekvalizéry, konektivita
Kratší napájecí kabel

Jak vybrat soundbar

Soundbar (v překladu zvuková lišta) je integrovaný systém reproduktorů především k televizi. Některé dražší modely umožňují toto ucelené zařízení rozebrat a rozmístit po malých částek po pokoji. Případně také obsahují subwoofer, tedy reproduktor generující zvuky na nízkých frekvencích (basy) vylepšující audio zážitek. Vzhledově má sound bar typický minimalistický design, který vhodně doplňuje moderní televizory.

Soundbary ztělesňují audio systém charakteristický snadným používáním bez kabelů po místnosti a kvalitním zvukem. Rozměrnější plochou variantou je pak soundbase a soundplate, které jsou určeny pod televizi a nelze je zavěsit na zeď, rovněž zvuková reprodukce není tak dobrá.

Soundbar vs. domácí kino

Sounbar je oproti domácímu kinu levnější a méně náročný na prostor. Výhodou je jednoduchá instalace a případná další manipulace. K televizi ho připojíte jediným kabelem, případně může fungovat i jako bezdrátový reproduktor. Nemusíte také řešit, jak vše rozmístit, aby to akusticky ladilo, a rozvádět po bytě kabeláž. Dražší vícekanálové soundbary s Dolby Atmos a prostorovým zvukem, nebo dodatečnými zadními reproduktory, pak konkurují tradičním domácím kinům.

Proč zvolit soundbar:

 • Je vhodný pro malé a střední pokoje/místnosti.
 • Snadno se instaluje a přenáší, nevyžaduje tolik kabelů.
 • Je cenově dostupnou variantou, jak výrazně zlepšit kvalitu ozvučení.

Pokud chcete televizní audio bez kompromisů, budete se muset místo soundbaru podívat na kvalitní domácí kino s pravým prostorovým zvukem v konfiguraci 5.1 či 7.1, případně si takovou soustavu vytvořit za pomoci vlastních reproduktorů a receiveru. Domácí kino či Hi-Fi systém sice vyniká vysokou kvalitou produkovaného zvuku, ale současně také vyšší cenou. Navíce se jedná o reproduktory k TV, které je zapotřebí mít rozmístěné po celé místnosti, takže je instalace i manipulace složitější.

Proč zvolit domácí kino:

 • Vysoká kvalita prostorového zvuku.
 • Je vhodné do velkých pokojů/místností.
 • Kvalita zvuku je pro vás důležitější jak vyšší cena zvukové soupravy.

Počet kanálů

Soundbar k TV se běžně instaluje pod televizor a zvuk vysílá pouze zpředu. Vícekanálové sady reproduktorů (4, 5 či 7.1) může soundbar simulovat a vytvořit tak prostorový zvuk (více níže). Soundbar se zadními reproduktory pak poskytuje věrnější podání prostorového zvuku.

U každého soundbaru se setkáte s číselným označením počtu kanálů, například 2.0 nebo 5.1. První číslo označuje množství reproduktorů, druhé pak subwooferů, jež se starají výlučně o basy.

 • Soundbar 2.0 – skládá se ze dvou předních kanálů (tato sestava se též nazývá stereo)
 • Soundbar 2.1 – má dva přední kanály a jeden subwoofer
 • Soundbar 3.0 – obsahuje třetí (střední) kanál pro mluvené slovo
 • Soundbar 3.1 – díky subwooferu zvládá jak mluvené slovo, tak hutnější zvuk
 • Soundbar 5.1 – skládá se ze třech předních, dvou zadních kanálů a jednoho subwooferu, podobně je na tom varianta 4.1
 • Soundbar 7.1 – 4 surround kanály (2 vepředu, 2 vzadu), 2 zadní a 1 přední běžný kanál. S ohledem na akustiku je již poměrně problematické dosáhnout vyrovnaného projevu.

Soundbar a prostorový zvuk

Prostorový zvuk musí být slyšet z různých stran, což audio sestavy domácích kin řeší fyzickým rozmístěním reproduktorů. Konstrukce soundbaru tohle neumožňuje, jak tedy vytváří prostorový zvuk?

Soundbar využívá virtuální prostorový zvuk, který vychází zpředu umístěného soundbaru s tím, že jednotlivé kanály jsou různě nasměrované, díky čemuž dorazí k uším z různých stran. Zásadní je tak akustika místnosti a odraz zvuku od stěn. Prostorový zvuk můžete slyšet také shora a takový soundbar se značí třemi čísly, například 7.1.2.

V příslušenství můžete narazit mimo jiné na zadní reproduktory, které dále zlepšují kvalitu prostorového zvuku.

Dolby Atmos a DTS:X

Dolby Atmos a DTS:X poskytují přesnější metody zachycení a reprodukce prostorového zvuku pomocí 3D objektové technologie. Od předchůdců (Dolby Digital a DTS-HD) se odlišují tak, že zvuk není rozdělen do jednotlivých kanálů, ale tato informace o prostoru je zakódována ve zvukovém souboru v podobě metadat (zvuk je veden pouze jediným datovým proudem) a výsledný zvuk určuje dekodér/přehrávač, respektive konfigurace reproduktorů, kdy se pomocí algoritmu daná informace umístí na správné místo. Zvuk je tak přizpůsoben prostoru domácnosti včetně soustavy reproduktorů a nabízí věrohodnější vtažení do děje.

Technologie Dolby Atmos je na světě od roku 2012, navazuje na Dolby TrueHD a využití má nejen při ozvučování filmů, ale i hudebních alb. Využívá se jak v systému audia v kině, tak po velkém úspěchu postupně i v domácích podmínkách, včetně nových soundbarů s podporou Dolby Atmos. Pozor na to, že potřebujete, aby například film byl v Dolby Atmos, což zatím platí většinou pro ty na Netflixu. Pro přenos stačí kabel HDMI 1.4 nebo vyšší.

DTS:X je také objektový formát, ovšem více otevřenější (open source) než Dolby Atmos. Na trhu je od roku 2015 a začal nejdříve v domácích zařízeních. Způsob, jakým pracuje, se o něco liší. Místo toho, aby vyžadoval další reproduktory, pracuje se standardními systémy prostorového zvuku. Navíc, Dolby Atmos klade větší důraz na výšku. (zdroj: techradar.com)

Subwoofer

Subwoofer má významný vliv na zvukový projev celé sestavy. Jde o typ reproduktoru produkující zvuky nízké frekvence (typicky 20-200 Hz) neboli basy. Ve filmech jde o výbuchy, zvuk motoru, údery a jiné, silně také ovlivňuje dynamiku.

V součinnosti se soundbarem může být:

 • Soundbar s vestavěným subwooferem – úspora místa, špatný vliv na basy a hlasitost.
 • Samostatný aktivní subwoofer – bezdrátově připojený k soundbaru, hluboké a silné basy.

Pro reprodukci silných a hlubokých bas musí subwoofer rozpohybovat velký objem vzduchu velmi pomalu. Jde o to, že nízké frekvence lze slyšitelně zahrát díky rozměrům měniče (membrány), jež rozechvívá vzduch a generuje zvuk. Subwoofer tak musí být velký.

Lze tedy odvodit, že bez samostatně stojícího subwooferu se připravíte o porci audio zážitku. Některé soundbary se prodávají bez subwooferu a je k němu potřeba samostatně dokoupit kompatibilní subwoofer.

Výkon subwooferu se udává ve wattech a čím vyšší, tím hlasitěji reprodukuje basy. Do jisté míry i kvalitněji, ovšem neplatí to vždy, například v nekvalitní konstrukci se pak může chvět při nastavení vyšší hlasitosti.

Výkon RMS

Výkon RMS se udává ve wattech (W) a ukazuje maximální hudební výkon, při kterém reproduktory k TV budou hrát bez poškození. Minimálně na hlasitost tak bude mít tento údaj vliv, na kvalitu zvuku soundbaru ani tak ne.

Pokud je součástí subwoofer, výkon se dělí mezi něj a reproduktory, takže pozor na porovnávání mezi jednotlivými soundbary. V domácnosti si vystačíte zhruba s výkonem 200 až 300 W, u větších prostor pak 400 W a více.

Je třeba také zmínit, že soundbary a jejich subwoofery, případně další bezdrátové reproduktory k sestavě pro kvalitnější prostorový zvuk, jsou typicky aktivními prvky, takže je zesilovač zabudován v jejich těle, což zjednodušuje používání.

Konektivita (vstupy, výstupy)

Soundbary se mohou lišit svými vstupy a výstupy, případně technologiemi k připojení audio zařízení k TV, případně mobilnímu telefonu.

 • Soundbar s WiFi/LAN – pokud je možné zařízení připojit k internetu, můžete skrze něj přehrávat zvuk (včetně Youtube, Spotify aj.) z jakéhokoliv chytrého zařízení (mobil, tablet, datové uložiště aj.).
 • Soundbar s Bluetooth – umožňuje přímé přehrávání zvukových stop z telefonů, notebooků či tabletů. Při výběru soundbaru s BT si pohlídejte, zda lze zařízení spárovat s jedním či více zařízeními.
 • Soundbar s NFC – umožňuje rychlé spárování chytrého zařízení a soundbaru díky pouhému přiložení.
 • HDMI – umožňuje oboustranné propojení s televizí pro digitální přenos zvuku i obrazu, v současnosti preferované propojení soundbaru s TV. Lze připojit i k dalším zařízením jako je DVB-T2 set-top box, DVD/blu-ray přehrávač nebo herní konzole.
 • Optický a koaxiální vstup – pokud televize nemá HDMI konektor, používá se k přenosu zvuku.
 • USB – určený pro přehrávání médií z externích a flash disků.
 • 3,5mm linkový vstup (AUX, line-in) – pomocí kabelu tak lze připojit zdroj zvuku, například telefon.
 • Sluchátkový výstup (Jack 3,5mm) – pro připojení sluchátek.

Funkce a vlastnosti

Se soundbarem se dále pojí různé funkce a vlastnosti:

 • Soundbar s FM tunerem – můžete tak naladit oblíbené rádiové stanice a poslouchat je bez nutnosti samostatného rádia.
 • AirPlay – Apple technologie, díky které je mnohem snazší popojit soundbar s iPhonem či iPadem.
 • Google Chromecast – umožňuje bezdrátové sdílení médií.
 • Noční režim – taktéž pod označením DRC. Jedná se o funkci, která vyrovnává frekvence takovým způsobem, aby byl zvuk méně slyšitelný do dálky. Své uplatnění nalezne hlavně v domech a bytech s tenkými stěnami.
 • Softwarový ekvalizér – nabízí přednastavené zvukové režimy (například pro sledování filmů, poslouchání zpráv a podobně), které upravují zvuk tak, aby odpovídal přehrávanému obsahu.
 • Multiroom – umožňuje skrze WiFi propojovat více reproduktorů v domácnosti.
 • Ovládání na dálku – je typická funkce, díky níž lze pomocí dálkového ovládače měnit hlasitost, či přepínat písničky. Tuto funkci může obstarávat jak klasický samostatný ovladač, tak instalovaná aplikace na telefonech skrze Bluetooth nebo WiFi.
 • HDMI CEC – zařízení propojené pomocí HDMI lze společně ovládat jedním ovladačem. Výrobci ji mohou mít jinak pojmenovanou, například Anynet+ (Samsung), LG Simplink, Bravia Sync (Sony). Pro bezproblémové propojení by také měla být televize a soundbar od stejného výrobce.
 • Hlasový asistent – rozšiřuje možnosti ovládání.
 • Mobilní aplikace – umožňuje soundbar z telefonu ovládat a nastavovat (například basy a výšky či noční režim), přehrávat hudbu či podcasty.

Kvalita zvuku

Stejně jako u mnohých dalších zvukových technologií, i zde platí, že kvalitu zvuku dle jednotných tabulek zkrátka nepoznáte. Kvalitu zvuku nejlépe prověříte osobně na vlastní uši během reálného poslechu. Pokud nemáte tuto možnost, důkladně si prostudujte uživatelské recenze. Taktéž pro vás může být hodnotným ukazatelem to, zda je sound bar orientovaný na basy nebo vsází na vyváženost. Basy vám zaručí kvalitní ozvučení filmů a elektronické hudby. Druhá varianta je vhodná zejména pro klidnější muziku a mluvené slovo.

Otázky při výběru soundbaru

Jaký soundbar k televizi?

Soundbar lze připojit k TV, herní konzoli a dalším zařízením. Do úvahy je třeba vzít velikost a vlastnosti ozvučovaného prostoru, kde platí čím větší prostor, tím výkonnější soundbar, naopak do menších pokojů nemá příliš smysl kupovat předimenzované zařízení. Rozměry jsou důležité pro umístění, obzvláště při Dolby Atmos a virtuálním prostorovém zvuku, jež pro sledování filmů a seriálů posunou audio zážitek o další úroveň. Ohled je třeba brát také na konektivitu, především kolem HDMI CEC, pokud budete chtít ovládat soundbar a další zařízení jedním ovladačem. Další parametry výběru najdete v průvodci výběrem.

Co je soundbar s FM tunerem?

Soundbar s rádiem je už spíše výjimečná záležitost. V současné době se více spoléhá na reprodukci internetových rádií než na integrovaný FM tuner v soundbaru.

Jaké jsou nejlepší značky soundbarů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce soundbarů patří Samsung, LG, JBL, Sony, Philips, BOSE, Panasonic, nebo také Yamaha a Sonos. Zajímavé z pohledu ceny/výkonu jsou také Anker nebo Xiaomi.

Jaká je cena soundbarů?

Soundbar do 5 000 Kč většinou neumožňuje přehrávání obsahu z internetu. Nad 10 000 Kč se pak pohybují soundbary s dobrou výbavou, konkurující domácím kinům.

Instalace soundbaru

Kam umístit soundbar

Soundbar je vhodné umístit pod či nad televizi, protože zvuk vychází z místa, kde se již díváte. Budete muset změřit výšku soundbaru oproti vertikálnímu prostoru mezi stojanem a spodní částí televizoru, abyste se ujistili, že soundbar neblokuje obrazovku.

Pokud umístíte soundbar na polici uvnitř skříně či stěny, dejte jej co nejvíce dopředu, aby nebyl omezen zvuk směrovaný do stran. Pokud je dále vybaven Dolby Atmos, DTS:X či DTS Virtual: X, není žádoucí umístit jej do police skříně, protože sound bar potřebuje pro vertikální prostorové zvukové efekty promítat zvuk svisle.

Většina soundbarů lze připevnit na zeď, ale opět dejte pozor, kam jej budete chtít umístit – určitě ne například ke stropu. Pokud soundbar není dodáván s vybavením pro montáž na zeď nebo s šablonou, vyhledejte v uživatelské příručce další informace o tom, co potřebujete, a pokud výrobce nabízí tyto položky jako volitelné produkty. Na trhu najdete také univerzální držáky použitelné pro jakýkoli typ soundbaru.

Jak připojit soundbar k TV

Soundbar se obvykle připojuje pouze dvěma kabely (napájení a k televizi). Dříve šlo o optický kabel, ovšem v současné době je běžnější připojení pomocí HDMI, mimo jiné pro jeho schopnost přenášet vícekanálové audio ve vyšší kvalitě.

Ohledně připojení soundbaru k TV, je nutné propojit HDMI OUT na jednotce s HDMI IN na televizoru, který podporuje funkci eARC či ARC (Audio Return Channel) přes HDMI kabel.