Vybíráme nejlepší sportovní hodinky (sporttester)

TOP 3 sporttestery z recenzí

Garmin Fenix6X PRO

Polar Ignite

Suunto 9 Baro

Nejlepší pánské sportovní hodinky na běhání i další sporty. Mají kompletní konektivitu včetně Wi-Fi nebo ANT+ a díky NFC lze s nimi i bezkontaktně platit přes aplikaci Garmin Pay. Překvapí výdrž až 21 dní, měří tep i pod vodou a v jejich paměti je uložena topografická mapa Evropy, včetně golfových hřišť nebo zimní lyžařské mapy.Dámské sportovní hodinky s překvapivě nízkou hmotností 35 gramů mají menší dotykový display. Zaujmou možností výběru až ze 100 různých sportů, mají integrované GPS i gyroskop, voděodolnost do 30 metrů i kontinuální snímání tepové frekvence. Stylové provedení s líbivým designem neubírá nic na jejich funkčnosti.Sporttester, který díky voděodolnosti do 100 metrů lze bezpečně používat i jako hodinky na plavání. Kvalitní LED display se ovládá dotykově i tlačítky a zaujme rovněž jejich dlouhá výdrž až 120 hodin se zapnutou GPS. Mají nespočet přednastavených sportovních režimů a dodávají se včetně hrudního pásu k přesnému měření tepové frekvence.

Orientační Cena
14 990 Kč

Orientační Cena
4 490 Kč

Orientační Cena
11 790 Kč

Příležitostným sportovcům k měření sportovních aktivit poslouží dobře i chytré hodinky, které zpravidla nemají tolik sportovních funkcí jako sporttester a mají menší odolnost. Pokud jste nadšený sportovec, neměly by vám ve výbavě chybět sportovní hodinky s měřičem tepu a krokoměrem. Skvěle namotivují k lepším výkonům, zaznamenají zdolanou vzdálenost i spálené kalorie a díky funkci GPS přesně uloží i celou zdolanou trasu. Sportovní hodinky s pulsoměrem bez hrudního pásu spolehlivě ukážou hodnotu srdečního tepu a zároveň neomezí v pohybu, plavecké hodinky s vysokou mírou voděodolnosti lze zase použít i při hloubkovém potápění. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší sportovní hodinky pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na chytré hodinky a fitness náramky.

Nejlepší sportovní hodinky (Test 2024)

VzhledModelVýdrž baterieHmotnostVoděodolnostDisplayGPSKonektivitaDostupnost
Garmin Fenix6X PRO recenze a testGarmin Fenix6X PROAž 21 dní93 g10 ATM1,4" bezdotykový"AnoBluetooth, Wi-Fi, ANT+, NFC
Garmin Forerunner 45S Optic recenze a testGarmin Forerunner 45S OpticAž 7 dní32 g5 ATM1,04" bezdotykový"AnoBluetooth, ANT+
Garmin Instinct recenze a testGarmin InstinctAž 14 dní52 g10 ATM0,9" bezdotykový"AnoBluetooth, ANT+
Polar Ignite recenze a testPolar IgniteAž 5 dní35 g3 ATM1,1" dotykový"AnoBluetooth
Polar Vantage M2 recenze a testPolar Vantage M2Až 4 dny45,5 g3 ATM1,2" bezdotykový"AnoBluetooth
Suunto 9 Baro recenze a testSuunto 9 BaroAž 14 dní81 g10 ATM1,97" dotykový"AnoBluetooth
Suunto 5 G1 All recenze a testSuunto 5 G1 AllAž 14 dní66 g5 ATM1,6" bezdotykový"AnoBluetooth
Amazfit T-Rex recenze a testAmazfit T-RexAž 20 dní58 g5 ATM1,3" dotykový"AnoBluetooth
Niceboy X-fit Coach GPS recenze a testNiceboy X-fit Coach GPSAž 10 dní45 g3 ATM1,3" dotykový"AnoBluetooth
Honor Watch GS Pro recenze a testHonor Watch GS ProAž 25 dní78 g5 ATM1,39" dotykový"AnoBluetooth

Zobrazit celou nabídku

Jak vybrat sportovní hodinky

Před pořízením sportovních hodinek je potřeba si ujasnit účel, pro který budou primárně sloužit a podle toho brát zřetel na všechny požadované funkce. Zohledněte přítomnost senzorů jako GPS, měřič pulzu, kompas, výškoměr či teploměr. Ověřte kompatibilitu s vaším chytrým telefonem, výdrž baterie i způsob nabíjení. Materiálové provedení všech částí je důležité nejen u extrémních sportů. Vodotěsnost dovolí použití hodinek za deště či ve sprše, hodinky s lepší hodnotou i pro plavání nebo potápění.

Hodinky na běhání

Hlavními úkoly běžeckých hodinek je zaznamenávání uběhnuté vzdálenosti, spálených kalorií a některé jsou vybaveny zabudovanou GPS, která přesně zaznamenává trasu, navzdory vyšší spotřebě baterie. Sportovní hodinky na běhání mají zpravidla menší hmotnost i velikost, aby běžce co nejméně omezovaly. Sportovní hodinky na měření pulzu navíc kontinuálně měří a vyhodnocují tepovou frekvenci srdce, dle které lze měnit intenzitu běhu.

Sporttester po skončení běhu může v závislosti na typu hodinek zobrazit více či méně analytických informací, zpravidla se však detailní analýza o tréninku přenese do spárované aplikace chytrého telefonu. Pakliže je běhání vaší vášní, údaje o tempu, kadenci nebo počtu kroků oceníte.

Hodinky na kolo

Cyklo hodinky disponují větším displejem pro snazší čitelnost při jízdě z řídítek, kam lze některé typy umístit do speciálního držáku, který však nebývá jejich součástí. Sporttester na kolo s GPS může obsahovat cyklo mapy nejen ČR, ale i jiných zemí a informuje o nadmořské výšce. Šikovnou funkcí je barometr, který zaznamenává barometrický tlak a předpovídá počasí, což se na dlouhých vyjížďkách může hodit.

Při využití sportovních hodinek jako tachometru na řídítkách se hodí hrudní pás, který v tento okamžik zastane sledování srdečního pulzu a zároveň minimálně omezuje po čas sportovního výkonu. Hodinky musí disponovat dlouhou výdrží baterie a zaznamenají maximální i průměrnou rychlost, dobu trvání, celkovou trasu i spálené kalorie.

Hodinky na plavání

Plavecké hodinky musí splňovat jednu zásadní vlastnost, a tou je dobrá vodotěsnost. I pokud jsou hodinky voděodolné, neznamená to, že měření plavání zvládají – vždy si proto přítomnost této funkce ověřte. Měření vzdálenosti může být řešeno několika způsoby. Chytré hodinky na plavání dokážou počítat tempa a lepší modely rozeznají i plavecký styl. Dle zadané délky bazénu následně dopočítají, kolik bazénů sportovec uplaval.

Nejlepší hodinky na plavání dokážou zaznamenávat uplavanou vzdálenost i pomocí GPS, pakliže plavání probíhá venku, například v moři nebo při soutěži. Sporttester na plavání disponuje různými stupni voděodolnosti, které se značí IP a číslovkou, vyjadřující tuto úroveň. Je také udávána hodnotou ATM (případně bary) přičemž základní hodinky do vody dosahují voděodolnosti do 3 ATM a ty nejlepší až 10 ATM. 1 ATM vyjadřuje možnost potopení do hloubky 10 metrů, 100 ATM zvládnou potopení do 100 metrů a jsou tedy vůči vodě mnohem odolnější.

Další sporty/aktivity

Pokud provozujete jiný, méně tradiční sport, můžete pořídit hodinky určené přímo pro danou sportovní aktivitu. Existují například sporttestery na golf měřící sílu švihu, outdoor hodinky pro horolezce či podobné extrémní sportovce. Ti ocení kompas i barometrický výškoměr. Sportovní chytré hodinky využijí i veslaři, jachtaři, lyžaři, potápěči nebo milovníci fitness.

Množství sportovních aktivit, které dokáže sporttester změřit, se odvíjí jednak od množství senzorů a dále hlavně dle operačního systému hodinek, který výrobce použil. Narazit můžete i na takové sportovní hodinky, které je možné použít až na 80 druhů sportovních aktivit. Jsou vhodné pro turistiku, běh i kolo, vodotěsné i na plavání. Dokáží změřit vnitřní i venkovní fitness sporty, včetně měření doby a zátěže při kolektivních sportech.

Kritéria výběru sportovních hodinek

Výběr ovlivní kromě druhu sportu také velikost hodinek, materiálové zpracování, výdrž baterie či konektivita a vhodné funkce.

 • Účel používání – Podle vašeho oblíbeného sportu zvolte hodinky s určitými funkcemi. Pro sportovce ve více odvětvích jsou vhodné hodinky univerzální.
 • Fyzická zátěž – Pro získání základních informací postačí jednoduché sportovní hodinky nebo fitness náramek. Pro náročnější sportovce jsou kvalitní sporttestery nutností. Nejnáročnější jedinci ocení podrobné plánování tréninků.
 • Materiálové provedení a vzhled – Vyrábí se z různých materiálů a většinou jsou masivní s velkými tlačítky na bocích. Především vodotěsné sportovní hodinky musí být zhotoveny z odolných materiálů, stejně jako hodinky do extrémních situací.
 • Senzory – Vyberte sporttester s GPS, Glonass, Galileo, barometrem, akcelelometrem, gyroskopem, kompasem, oxymetrem nebo s měřičem tepu. Volba senzorů závisí na typu sportu a na vašich nárocích.
 • Rozměry – Dámské sportovní hodinky jsou zpravidla menší než pánské, každému však vyhovuje něco jiného. Existují různé tloušťky řemínků i velikosti displejů. Běžecké hodinky nesmí překážet, zatímco cyklo hodinky jsou vhodné větších rozměrů, aby byly dobře čitelné.
 • Typ displeje – Sporttestery jsou vybaveny vysoce odolným displejem, některé jsou i dotykové pro snazší obsluhu. Dotykový display je však náročnější na baterii a je téměř nemožné ho ovládat v rukavicích, ve vodě nebo zpocenými prsty.
 • Zapínání řemínku – Hodinky se vyrábí s různými způsoby zapínání. Určují, jak dlouho a jak obtížně se vám hodinky budou nasazovat na ruku.
 • Výdrž baterie – Pro delší sportování jsou potřeba hodinky s delší výdrží, přičemž přístroje mají různé způsoby nabíjení. GPS snižuje výdrž baterie z dnů na hodiny.
 • Konektivita – Technologie Bluetooth zajistí propojení s mobilním telefonem, některé lze připojit k síti Wi-Fi nebo pomocí USB kabelu k počítači. Další konektivitou bývá ANT+ pro připojení externích senzorů (hrudního pásu) nebo NFC pro bezkontaktní placení hodinkami.
 • Pořizovací cena – Od počtu funkcí, odolnosti, použitého materiálu i druhu displeje se odvíjí pořizovací cena. Sportovní hodinky naleznete ve všech cenových hladinách od jednoduchých až po vybavené s vysokou cenou.

Suunto vs Garmin vs Polar

Kritériem výběru je bezesporu také značka, přičemž mezi třemi nejznámějšími výrobci sporttesterů nejsou, co se kvality týče, velké rozdíly. Všechny tři značky disponují výběrem různých sportů a řadou doplňkových funkcí. Většina profesionálních sportovců vybírá právě jednoho výrobce z těchto třech. Často se jednotlivé modely liší pouze cenou, velikostí a designem. Záleží na osobních preferencích, co se týče vzhledu a ovládání hodinek.

 • Garmin – Ověřený lídr na trhu vyrábějící kvalitní sporttestery s vyšší pořizovací cenou. Jeho GPS je velmi přesná, design ciferníku je propracovaný a osobitý. Doplňkových funkcí má spoustu včetně kvalitních mapových podkladů. Vše se nastavuje snadno na hodinkách a telefon není nutností. Display většinou nemají dotykový, což odkazuje k jejich profi využití za jakýchkoliv podmínek.
 • Polar – Jeho design je jednodušší a zaměřuje se především na přesnost tepové frekvence. Uživatelé chválí jeho webovou aplikaci, zobrazení pásma tepové frekvence v určitém časovém úseku nebo graf únavy a regenerace po tréninku.
 • Suunto – Nabízí prémiové sporttestery s dlouhou výdrží za příznivé ceny. Vyrábí modely s velkým ciferníkem a se zajímavým designem. Aplikace v mobilu Suunto app je spotřebiteli v testech a recenzích hodnocena jako nejlepší a GPS je přesná podobně jako u Garminu.

Části hodinek

Většina vybírá produkt nejprve podle vzhledu a materiálů. Někdo ocení robustní sportovní hodinky, pro někoho budou vhodné nenápadné silikonové. Stylové hodinky můžete nosit nejen na sport, ale mohou být i módním doplňkem po celý den.

Ciferník

Jeho velikost vyberte podle osobních preferencí a vzhledem k velikosti zápěstí. Průměr se pohybuje v rozmezí od 30 do 50 mm. Ciferník s tvrzeným sklem je uložen v pouzdře z různých materiálů, které se liší hmotností a odolností. Často výrobci sází na plast, ocel, silikon, hliník či polyuretan nebo keramiku.

 • Analogový ukazatel času – Klasické ručičky obíhají dokola a ukazují čas. Pod ručičkami jsou znázorněny informace, jako srdeční tep, počet kroků, uražená vzdálenost, spálené kalorie či další funkce.
 • Digitální ukazatel – Pro sportovce preferující digitální číslice. Hodinky často ukazují i datum.

Sklíčko

Sklíčko chrání display před poškrábáním a musí být odolné, aby přes něj byly čitelné všechny informace na hodinkách. Výrobci proto často používají vysoce odolné materiály, které však zvedají pořizovací cenu.

 • Safírové – Je jedničkou mezi sklíčky díky své odolnosti proti poškrábání. Má lepší průhlednost než minerální sklo a může být doplněné antireflexní vrstvou, která eliminuje odlesky na přímém slunci a zvyšuje čitelnost displeje. Má vyšší pořizovací cenu.
 • Plastové/akrylátové – Mají nízkou odolnost proti oděru a poškození, po čase zmatní. Malé škrábance je však možné zaleštit. Při poškození se štěpí na tupé střepy, proto jsou vhodné pro děti. Používají se také agenturou NASA při letech do vesmíru.
 • Minerální – Je nejběžnější a odolnější proti oděru než akrylátové sklíčko. Má větší pružnost a odolnost proti tlaku než safír. Nevytváří odlesky a má dobré optické vlastnosti. Často je vylepšeno povrchovou úpravou, pro kterou výrobci používají nejrůznější marketingová spojení. Sklíčko Hardlex je tvrzené minerální sklo s úpravou proti poškrábání a Sapphlex je kombinací Hardlexu se safírem, který se nazývá také Sapphire Coated Crystal.

Řemínek

Jeho délka je zhruba 140-240 mm a je nastavitelná díky otvorům, magnetu, suchému zipu nebo rychloupínací sponě. Šířka řemínku bývá 20-42 mm. Pánské sportovní hodinky mají řemínek zpravidla širší než dámské, vyrábí se v elegantní podobě anebo se sportovním vzhledem. Některé sportovní hodinky mají řemínky vyměnitelné, díky čemuž je můžete sladit s aktuálním outfitem. Zvolený materiál řemínku ovlivní celkovou hmotnost hodinek – je to zhruba 20 až 300 g.

 • Ocel/kov – Objevují se na prémiových sportovních hodinkách, dobře odolávají vlhkosti. Nevýhodou je vyšší hmotnost (kromě lehkého titanu), dále nepohodlnost a po nasazení studí. Délka řemínku se zmenšuje odebráním článků.
 • Silikon/plast – Výhodou je menší náchylnost na poškození, nabízí široké spektrum barev. Jsou velmi lehké, nestudí a jsou odolné proti vodě i teplu.
 • Pryž/kaučuk/guma – Vyznačují se pružností a barevným provedením. Pryž je tužší a odolnější proti oděru než silikon.
 • Pryskyřice – Je hypoalergenní, vhodná pro citlivou pokožku. Skvěle se přizpůsobí tvaru ruky, je však křehká.
 • Textil – Vyrábí se v mnoha barvách, dobře se přizpůsobí tvaru ruky. Textil netlačí a pokožka pod ním lépe dýchá. Má nízkou pořizovací cenu, časem se však může potrhat.
 • Nylon – Má hladký povrch, neabsorbuje vlhkost. Dobře váže barvy, takže jsou řemínky k dostání ve všech odstínech.
 • Keramika – Je odolná proti oděru, při pádu na tvrdý povrch se však může poškodit. Řemínek je hypoalergenní, nestudí a je příjemný.
 • Kůže – Hodí se ke každým hodinkám. Vyrábí se i řemínky z umělé eco kůže. Kůže není vhodná do vody a po čase se povrch odře.

Displej

Nachází se na něm všechny potřebné údaje. Mimo typu sledujte také úhlopříčku displeje, která ovlivní čitelnost údajů a rozlišení displeje, které ovlivňuje jemnost displeje a množství údajů, které se na displej vejdou.

Na větším displeji dobře uvidíte všechny informace a mapy i grafy budou snadno čitelné. Pokud se potřebujete dozvědět při sportu pouze základní informace a celkový výsledek zobrazíte později na telefonu, postačí displej menších rozměrů. Úhlopříčky displejů jsou od 0,85 do 2 palců a existují různé typy displejů.

 • P-OLED displej (Organic light-emitting diode) – Vyznačuje se úsporou energie. Diody emitují organické světlo a díky elektrifikaci jsou schopné vydávat světlo. Černá místa energii nepotřebují. Displej si tedy produkuje světlo sám a nepotřebuje podsvícení. Má plastový podklad místo skleněného, díky kterému je lze použít i u zahnutých displejů.
 • AMOLED displej – Vyniká dobrým zobrazením díky barevnosti a vysokému jasu. Často bývá s P-OLED displejem zaměňován, protože jsou si technologie velmi podobné.
 • TFT displej – Jedná se o LCD displej s aktivní matricí (active matrix) s upravením pixelů. Má dobrý kontrast, pozorovací úhly a nižší odezvu. TFT se používá často jako synonymum pro LCD a jde o základní typy displejů u sportovních chytrých hodinek.
 • IPS – Je typem LCD displejů, má dobrou čitelnost i z úhlu a velmi slušný jas. Černou barvu ale zobrazuje spíše jako šedou. Technologie je tvořena tekutými krystaly, které spotřebují více energie.

Voděodolnost

Nejen sporttester na plavání musí být voděodolný. I sportovní hodinky na běhání mohou snadno zmoknout nebo je omylem polijete, nemluvě o potu. Proto by měly být každé outdoor hodinky alespoň do jisté míry odolné proti vodě. Voděodolností musí disponovat nejen tělo a strojek hodinek, ale i pouzdro.

IP označení

Internatonal Protection značí stupeň krytí dvěma čísly. První číslo je hodnotou 0-6 a udává odolnost vůči dotyku, nárazu či vniknutí pevných částic, jako například prachu. U čísla 0 nenajdete žádnou ochranu, číslo 6 pak znamená nejvyšší odolnost i vůči nejmenším částečkám. Druhé číslo se značí 0-9 a vyjadřuje odolnost vůči vodě. Číslo 0 nemá žádnou ochranu, číslo 7 zajišťuje bezproblémové ponoření přístroje do hloubky 1 metru na 30 minut. Číslem 9 se značí přístroj odolný vůči tryskající vysokotlaké vodě s vyšší teplotou. Nejvyšší IP hodnotou je tedy číslo 69. Odolnost závisí na úhlech stříkající vody a na době kontaktu s vodou a tlaku vody.

 • IP 0X – Žádná ochrana.
 • IP 1X – Ochrana před dotykem dlaní a vniknutím velkých předmětů.
 • IP 2X – Přístroj je ochráněn před dotykem prstem a vniknutí malých předmětů.
 • IP 3X – Do přístroje nevnikne drobný předmět, nepoškodí ho nebezpečný dotyk nástrojem.
 • IP 4X – Ochrana před dotykem drátu a vniknutí velmi drobných předmětů.
 • IP 5X – Ochrana před jakýmkoliv dotykem a částečným vniknutím prachu.
 • IP 6X – Maximální ochrana před dotykem a vniknutím nejmenších částic.

Voděodolnost:

 • IP X0 – Hodinky nedisponují voděodolností.
 • IP X1 – Odolnost proti kapající vodě.
 • IP X2 – Odolnost proti silněji kapající vodě.
 • IP X3 – Odolnost proti vodní tříšti z jednoho úhlu.
 • IP X4 – Stříkající voda z více úhlů.
 • IP X5 – Ochrana před tryskající vodou.
 • IP X6 – Odolnost před silně tryskající vodou.
 • IP X7 – S přístrojem se lze potopit na půl hodiny do 1 metru hloubky.
 • IP X8 – Výrobce doporučuje optimální délku a hloubku ponoru dle modelu hodinek.
 • IP X9 – Jsou to vysoce odolné chytré hodinky do vody. Nevadí jim ani tryskající vysokotlaká teplá voda.

Označení BAR a ATM

Značí, jakou mají hodinky odolnost proti vodě a tlaku v hloubce. Testy hodinek na voděodolnost jsou pouze orientační, protože probíhají v laboratorních podmínkách. Testují se většinou v klidné vodě se stálou teplotou. V praxi se podmínky výrazně liší, proto je nutno brát údaje s rezervou (zdroj: hodinky.cz).

 • 3 ATM / 3 BAR – Hodinky je možné použít do 30 metrů hloubky a jsou odolné proti stříkající vodě a silnému dešti.
 • 5 ATM / 5 BAR – Jsou voděodolné do 50 metrů hloubky, odolají silnému dešti, mytí rukou či sprchování.
 • 10 ATM / 10 BAR – Používají se i k plavání a potápění bez dýchacího přístroje.
 • 20 ATM / 20 BAR až 100 ATM / 100 BAR – Nejvyšší hodnoty hodinek, vhodné jsou až pro hlubinné potápění.

Senzory hodinek

Právě senzory dělají ze sportovních hodinek výjimečný přístroj, informují uživatele o nejrůznějších informacích. Vybírat lze ze spousty senzorů, jejich přítomnost ovlivňuje pořizovací cena.

GPS

Jeden z nejžádanějších senzorů, zaznamenávající trasu, který informuje také o přesné vzdálenosti či tempu. Sportovní hodinky s GPS vás ušetří nošení mobilního telefonu. GPS využijete při běhu, chůzi, běžkování nebo cyklistice a díky funkci návratu se ani neztratíte. Běžecké hodinky s GPS mají větší rozměry kvůli lepší čitelnosti displeje.

Pokud netoužíte po rozměrných hodinkách, alternativou může být nožní snímač (foot pod), kompatibilní s hodinkami, který je vybaven GPS a připevňuje se na nohu, paži či batoh. Alternativou GPS může být také systém Glonass nebo Galileo, některé modely kombinují více těchto technologií určování polohy.

Tachometr

Jsou jím vybaveny především cyklo hodinky. Měří ujetou trasu na kole a zaznamenávají rychlost. Vylepšené modely monitorují také frekvenci šlapání.

Kompas

Hodinky s kompasem ukáží uživateli světové strany. Uplatnění najdou nejen při turistice.

Výškoměr

Ukazuje nadmořskou výšku, ve které se uživatel nachází a také překonané převýšení. Využijí ho horolezci, cyklisté, běžci či turisté. Použít se dá i při chůzi do schodů. Výškoměr funguje pomocí senzoru barometru, proto bývá ve specifikacích zmíněn právě on namísto výškoměru.

Teploměr

Měří okolní teplotu. Funkce hodící se nejen při sportovních aktivitách.

Akcelerometr a gyroskop

Akcelerometr se také nazývá jako G – senzor a detekuje pohyb a orientaci. Měří zrychlení i mírné záklony ve dvou osách a používá se i u telefonů při naklánění nebo otáčení obrazovky. Gyroskop zajišťuje stejnou funkci, pracuje pouze na jiném principu (měří pouze náklony přístroje). Spolu s akcelerometrem zjišťuje polohu přístroje.

Měřič tepu

Jedna z nejdůležitějších funkcí při všech sportech. Ukazuje hodnotu srdečního tepu, kterou je nutno udržovat v optimální frekvenci. Díky měřiči zjistíte, zda sportujete efektivně. Každý si může hlídat svou maximální tepovou frekvenci. U mužů se vypočítá pomocí vzorce 214 – (0,8 x věk) a u žen 209 – (0,9 x věk). Hodinky na měření tepu také poznají dlouhodobý stresový stav, přičemž doporučí například dechové cvičení na uklidnění. Existují dvě možnosti, jak měřit tep při sportu.

 • Sporttester s hrudním pásem – Je velmi přesný. Zařízení se připne pomocí pružného upínacího pásu na hruď a do hodinek data putují pomocí Bluetooth nebo technologie ANT+. Nevýhodou je menší pohodlí dvou zařízení.
 • Hodinky s měřením tepu senzorem – Senzor se nachází na spodní straně hodinek. Monitoruje krevní průtok, díky čemuž dokáže vyhodnotit tepovou frekvenci. Oproti hrudnímu pásu při sportu nijak nepřekáží, má ale o něco horší přesnost.

Oxymetr

Pulzní oxymetr přispívá ještě k detailnější analýze výkonů a také k analýze fyzického stavu sportovce. Měří hladinu kyslíku v krvi, která se označuje zkratkou SpO2. Jednak může posloužit k odhalení závažných zdravotních komplikací, pro sportovce však přináší benefit zejména informacemi o přetížení organismu a potřebě odpočinku (zdroj: mobilmania.zive.cz).

Připojení hodinek

Údaj o konektivitě napoví, jakým způsobem a k jakému zařízení lze hodinky připojit. U některých modelů je velikost displeje dostatečná a přehledná i pro analyzování dat, někdo však potřebuje se získanými daty dále pracovat. Díky připojení k chytrému telefonu získáte grafy o dlouhodobé aktivitě, o pokrocích apod. Data se ukládají také do interního úložiště hodinek. Sledujte při koupi jeho kapacitu, která se pohybuje od 4 GB do 16 GB. Nezapomeňte zkontrolovat kompatibilitu s operačním systémem telefonu (iOS, Android nebo Windows Phone). Připojení probíhá různými způsoby.

 • Bluetooth – Funguje bezdrátově. Telefon se jednoduše spáruje s hodinkami.
 • USB – Data jsou přenášena pomocí USB kabelu, většinou je vyžadován speciální držák, který často slouží i pro nabíjení hodinek.
 • Wi-Fi – Hodinky přenáší data do mobilu pomocí této technologie, výhodou je mnohem vyšší přenosová rychlost než v případě Bluetooth.

Výdrž baterie

Údaj o baterii napoví, jak dlouho budou hodinky v provozu na jedno nabití. Dobu provozu ovlivní výkonnost modelu, četnost používání, počet zapnutých funkcí, velikost displeje apod. Nabíjení probíhá pomocí adaptéru různými způsoby a trvá v řádech minut až hodin.

 • Sporttester s krokoměrem – Nejjednodušší přístroje bez velkého množství funkcí vydrží na jedno nabití týden, v pohotovostním režimu až měsíc.
 • Hodinky s občasným používáním GPS – Pokud GPS na přístroji nebudete používat celé dny, výdrž bude v řádech několika dní.
 • Při trvale zapnuté GPS – Hodinky mají výdrž maximálně desítky hodin v závislosti na kvalitě produktu.

Funkce

Sportovní hodinky jsou vybaveny mnoha funkcemi, díky kterým má uživatel přehled o svých výsledcích.

 • Tempo pohybu – Informace o čase, za jaký danou vzdálenost urazíte.
 • Vzdálenost – Ukazuje zdolanou vzdálenost. O přesnost se stará GPS.
 • Rychlost – Zobrazuje aktuální, průměrnou a maximálně dosaženou rychlost za celou trasu.
 • Intervalový trénink – Stará se o dodržování a střídání rychlých a odpočinkových intervalů při tréninku. Trénink je náročný, ale efektivní.
 • Krokoměr – Dámské sportovní hodinky s krokoměrem jsou oblíbené počítadlem kroků nejen v přírodě, ale i ve městě.
 • Spálené kalorie – Na konci dne můžete zjistit počet spálených kalorií a podle toho upravovat jídelníček.
 • Barometr – Hodinky s barometrem měří barometrický tlak a odhadují vývoj počasí a asistují při měření nadmořské výšky.
 • Vystoupaná patra – Hodinky informují přepočtem o vystoupaných patrech či metrech.
 • Záznam trasy – Hodinky s GPS uloží celou zdolanou trasu.
 • Měření času – Hodinky fungují i jako stopky nebo časovač.
 • Monitorování spánku – Hodinky s měřením tlaku ohodnotí také kvalitu spánku.
 • Upozornění z mobilu – Po propojení uvidíte informace o hovorech, zprávách a událostech z telefonu přímo na hodinkách.
 • Vibrace – Hodinky upozorní například o splnění úkolu jemným vibrováním.
 • Podsvícený displej – Při používání hodinek ve tmě u displejů, které sami o sobě nesvítí.
 • Budík – Sporttestery mohou i budit v nastavený čas.
 • Indikátor stavu baterie – Upozorní při nízkém stavu baterie.
 • Poslech hudby – Přes některé modely jde poslouchat i hudba přes bezdrátová sluchátka.
 • Bezkontaktní platby – Čím dál častěji se platí pomocí hodinek, u sporttesterů to však platí jen u vrcholových modelů. Je to rychlý a pohodlný způsob který využívá technologie NFC.

Otázky při výběru sporttesteru

Sporttester, fitness náramek nebo chytré hodinky?

Sporttester je zaměřen především na sportovní aktivity, díky velkému množství funkcí. Jeho měření senzory je přesnější. Fitness náramek je jednodušší zařízení, udává menší počet informací a často mu chybí například GPS. Jejich cena je však nízká. Chytré hodinky jsou primárně určeny jako příslušenství chytrého telefonu, často lze s nimi platit i volat. Množství senzorů u nich může být i srovnatelné jako u sporttesterů, odolnost a výdrž baterie bývá však horší.

Jak se liší pánské a dámské sportovní hodinky?

Pánské sportovní hodinky mají zpravidla delší a širší řemínek. Jsou celkově robustnější s velkým ciferníkem, což se podepisuje i na hmotnosti. Dámské sportovní hodinky jsou k dostání i v elegantním designu různých barev. Lze je často nosit i jako módní doplněk. Vždy mají menší hmotnost a menší rozměry, což se může podepisovat i na kratší výdrži baterie. Spousta modelů je unisex, každý si tak zvolí hodinky podle osobních preferencí.

Proč vybrat běžecké hodinky s GPS?

Senzor GPS je důležitý pro přesné měření uběhnuté trasy. Monitoruje také převýšení a tempo běhu. Díky těmto informacím stoupne běžci motivace pro další běh. Sporttester s GPS může uživateli ukázat i mapu, což se hodí při ztrátě orientace. Hodinky s GPS disponují větším displejem pro lepší čitelnost a možností zakomponování větší baterie.

Jaké plavecké hodinky do vody?

Plavecké hodinky musí být samozřejmě odolné proti vodě. Dokáží počítat tempo, některé modely rozeznají i plavecký styl a spočítají počet uplavaných bazénů. Voděodolné musí být jak tělo hodinek, tak pouzdro. Nejvhodnější řemínek je silikonový a o míře voděodolnosti, označení IP a hodnotách BAR i ATM se dočtete v článku.

Jaké jsou nejlepší značky sportovních hodinek?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce sportovních hodinek patří především Garmin a Polar. Oblíbení výrobci jsou dále Suunto nebo Sigma, která zaujme nižšími pořizovacími cenami. Chytré hodinky na sport často nabízí také známí výrobci chytrých hodinek, zmínit lze Amazfit, Niceboy nebo Honor.