Vybíráme nejlepší sluchátka na běhání, plavání aj.

TOP 3 sportovní sluchátka

JBL Endurance Jump

JBL Reflect Flow

AfterShokz Xtrainerz

Bluetooth sluchátka na cvičení, do posilovny, se skvělou izolací okolního hluku a pevným držením na uších.Sportovní bezdrátová sluchátka na běhání s funkcí pro zvýraznění okolních zvuků/hlasů a dobrou ergonomií.Vodotěsná sluchátka na plavání s Bone conduction technologií a vnitřní pamětí. Vhodná i pro další sporty, kde se hodí otevřená konstrukce (běh, cyklistika).
+ Vodotěsná IPX7, dobrá izolace okolních zvuků+ Ambient Aware, IPX7, dobře sedí v uších+ Lehká sluchátka na lícní kosti
- Změna hlasitosti trochu náročnější- Občas se stane, že se odpojí- Bez Bluetooth a mikrofonu (pro využití na suchu)

Orientační Cena
1 499 Kč

Orientační Cena
3 990 Kč

Orientační Cena
3 888 Kč

Sportovní sluchátka nejsou univerzální a různá konstrukční provedení se hodí pro jiné sportovní aktivity, ať už jde o běhání, plavání, cvičení v posilovně, nebo jízdu na kole. Bezdrátová sluchátka se na sport obvykle hodí více než kabelová, díky volnosti pohybu, kterou tak získáte. Základem při výběru je sledovat ergonomii a jak dobře drží nasazená, voděodolnost a snášenlivost potu, případně výdrž baterie a doplňkové funkce či vlastnosti. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší sportovní sluchátka pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší sportovní sluchátka (Test 2024)

VzhledModelPřenos signáluIPX (voděodolnost)MikrofonOvládání hlasitostiBluetoothDoba přehráváníDostupnost
Niceboy HIVE sport 2 recenze a testNiceboy HIVE sport 2BezdrátováIPX5AnoAnoAno (5.0)16 h
AfterShokz Trekz Air recenze a testAfterShokz Trekz AirBezdrátováIPX5AnoAnoAno (4.2)6 h
Xiaomi Amazfit PowerBuds recenze a testXiaomi Amazfit PowerBudsBezdrátováIPX5AnoAnoAno (5.0)8 h
Sony MDR-XB510AS recenze a testSony MDR-XB510ASKabelováIPX5/7AnoNeNe-
JBL Endurance Jump recenze a testJBL Endurance JumpBezdrátováIPX7AnoAnoAno8 h
QCY QY19 recenze a testQCY QY19BezdrátováIPX4AnoAnoAno6 h
Beats by Dr. Dre Powerbeats3 recenze a testBeats by Dr. Dre Powerbeats3BezdrátováIPX4AnoAnoAno12 h
JBL Reflect Flow recenze a testJBL Reflect FlowBezdrátováIPX7AnoAnoAno (5.0)10 h
Intezze STUDIO recenze a testIntezze STUDIOBezdrátováIPX7AnoAnoAno (5.0)5 h
AfterShokz Xtrainerz recenze a testAfterShokz XtrainerzBezdrátováIPX8NeAnoNe8 h
Sony NWZ-WS413 recenze a testSony NWZ-WS413BezdrátováIPX8Ne-Ne12 h

Zobrazit celou nabídku

Recenze sportovních sluchátek

Niceboy HIVE sport 2

Niceboy HIVE sport 2 recenze a test

Bezdrátová sportovní sluchátka Niceboy HIVE sport 2 dokáží hrát až 16 hodin na jedno nabití a díky ergonomickým klipům za uši jsou tou pravou variantou na sport. Přenos signálu je pomocí Bluetooth (5.0) a sluchátka podporují handsfree, Siri a Google Now. Dále disponují mikrofonem, ovládáním hlasitosti a jsou voděodolné (IPX5). Mezi přednosti sluchátek patří také možnost spárování až s dvěma zařízeními a skvělý zvuk MaxxBass.

+ Výdrž baterie, spárování 2 zařízení
Žádné další velikosti špuntů

AfterShokz Trekz Air

AfterShokz Trekz Air recenze a test

Bezdrátová sluchátka na lícní kosti AfterShokz Trekz Air jsou přímo navržena pro sportovní aktivity, hodí se na běh nebo na kolo. Díky moderním technologiím jsou potu odolná a hlavně bezpečná. Připojení je pomocí Bluetooth (4.2) a celková hmotnost sluchátek je 30 g. Sluchátka jsou vybavena duálním mikrofonem pro potlačení hluku a mají možnost ovládání hlasitosti. Doba přehrávání je daná na 6 hodin a nabíjení vyjde zhruba na 2 hodiny.

+ Kvalitní zvuk, otevřená konstrukce
Vyšší cena, vibrace při vysoké hlasitosti

Xiaomi Amazfit PowerBuds

Xiaomi Amazfit PowerBuds recenze a test

Lehká sportovní sluchátka Xiaomi Amazfit PowerBuds jsou vybavena dotykovým ovládáním na sluchátkách. Lze s nimi sledovat srdeční frekvenci, mají ovládat hlasitosti a také zabudovaný mikrofon (hansfree). Díky rychlému nabíjení lze získat za 15 minut až 3 hodiny poslechu. Hmotnost jednoho sluchátka je 6 g a přenos signálu zajišťuje Bluetooth (5.0). Dále sluchátka disponují odnímatelnými háčky pro perfektní uchycení sluchátek do uší.

+ Rychlé nabíjení, sledování srdeční frekvence
Vyšší cena

Sony MDR-XB510AS

Sony MDR-XB510AS recenze a test

Voděodolná sportovní sluchátka Sony MDR-XB510AS mají funkci Extra bass a reproduktory o průměru 12 mm. Vyrábí ve více barevných provedení a přenos signálu je pomocí kabelu, který měří 1,2 m, s koncovkou 3,5 mm (Jack). Sluchátka lze využít i za nepříznivého počasí díky IPX5/7 a jsou omyvatelná. Frekvenční rozsah sluchátek je 4 až 24 kHz a jejich citlivost 106 dB/mW. Jde zde o ideální poměr cena/výkon.

+ Cena/výkon, omyvatelnost
Chybí ovládání hlasitosti

JBL Endurance Jump

JBL Endurance Jump recenze a test

Sluchátka do posilovny a na cvičení JBL Endurance Jump, mají elegantní provedení a lze je připojit pomocí Bluetooth. Jsou vybavena dotykovým ovládáním a mají standardizaci IPX7 proti vodě a potu. Díky technologii TwistLock a FlexSoft, lze tvarovat sluchátka přesně na vaše uši. Dále jsou sluchátka vybavena mikrofonem a ovládáním hlasitosti. Doba přehrávání je až 8 hodin s možností rychlého nabití 10min./1 hod. Sluchátka automaticky vypínají, či zapínají nabíjení podle toho, zda je máte nasazené či sejmuté. Plusové body od uživatelů získaly za výbornou izolaci okolních zvuků.

+ Vodotěsná IPX7, dobrá izolace okolních zvuků
Změna hlasitosti trochu náročnější

QCY QY19

QCY QY19 recenze a test

Sportovní bezdrátová sluchátka QCY QY19 mají perfektní ergonomický tvar, díky kterému dobře drží v uších. Sluchátka jsou vybavena mikrofonem, ovládáním hlasitosti a možností přepínání skladeb. Dále dobře tlumí okolní hluk a jsou odolné proti potu a vodě (IPX4). Doba přehrávání je 6 hodin a jejich citlivost je 100 dB/mW. Podle ohlasů mají kvalitní zvuk (jsou vybavena kodekem aptX), byť o něco slabší basy.

+ Nízká cena, připojení více zařízení
Slabší basy, jen IPX4

Beats by Dr. Dre Powerbeats3

Beats by Dr. Dre Powerbeats3 recenze a test

Bezdrátové sluchátka na sport Beats by Dr. Dre Powerbeats3 mají výdrž až 12 hodin přehrávání a stupeň krytí IPX4. Díky funkci Fast fuel lze za 5 minut dobít sluchátka na 1 hodinu přehrávání. Dále lze vypíchnout dobrou ergonomii s uchycením uší a praktické ovládání poblíž ucha. Samozřejmostí je více velikostí špuntů a podle ohlasů solidní tlumení hluku.

+ Výdrž baterie, uchycení za uši
Krátký nabíjecí kabel

JBL Reflect Flow

JBL Reflect Flow recenze a test

Bezdrátová sluchátka na běh JBL Reflect Flow jsou vybavena Bluetooth 5.0, vodotěsností IPX7 při které nebude dělat outdoorový běh v dešti žádný problém, ovládáním pomocí mechanického tlačítka na špuntech a hlavně polouzavřenou konstrukcí s funkcí Ambient Aware, díky které nepřijdete o registrování okolní situace. Navíc vydrží hrát až 10 hodin a v provedení True Wireless nijak neomezují v pohybu.

+ Ambient Aware, IPX7, dobře sedí v uších
Občas se stane, že se odpojí

Intezze STUDIO

Intezze STUDIO recenze a test

Fitness sluchátka nejen na cvičení Intezze STUDIO překvapí decentním designem a dobrým zpracováním. Doba poslechu je 5 hodin a jejich připojení je pomocí Bluetooth 5.0. Sluchátka mají funkci automatického připojení a spárování se zabudovaným mikrofonem. Díky kovovému pouzdru budete mít dalších 20 hodin poslechu. Pouzdro má LED ukazatele stavu nabití. Sluchátka jsou odolná vůči potu a vodě (IPX7) a jejich celková hmotnost je 10 g. Déle disponují mikrofonem a ovládáním hlasitosti. Uživatelé oceňují především perfektní ergonomii v kontextu True Wireless sluchátek a stabilní signál.

+ Kvalitní zvuk, ergonomie
Složitější ovládání

AfterShokz Xtrainerz

AfterShokz Xtrainerz recenze a test

Bezdrátová sportovní sluchátka na plavání AfterShokz Xtrainerz mají stupeň krytí IP68, tudíž jsou vodotěsné a vhodné pro aktivní plavce. Jde o model určený přímo do vody a lze je pohodlně nosit pod plaveckou čepicí i plaveckými brýlemi. Přítomná je zde vnitřní paměť (4 GB) a podpora audio formátů MP3, WMA, AAC, WAV a FLAC. Odlišností je, že jde o sluchátka na lícní kosti, takže najdou uplatnění i pro běh či jízdu na kole.

+ Lehká sluchátka na lícní kosti
Bez Bluetooth a mikrofonu (pro využití na suchu)

Sony NWZ-WS413

Sony NWZ-WS413 recenze a test

Bezdrátová sluchátka do vody Sony NWZ-WS413 jsou vhodná na plavání, běh, nebo třeba jízdu na kole, a to díky vestavěným mikrofonům umožňující poslech okolního ruchu. Díky vnitřní paměti fungují jako samostatný přehrávač a lze je využít do extrémních podmínek – vodotěsnost do 2 m, odolnost v teplotách -5° – 45°C, stejně tak proti prachu a písku. Pozitivní je rovněž rychlonabíjení a výdrž na nabití až 12 hodin.

+ Vodotěsná, poslech okolního ruchu, výdrž baterie
Pro někoho absence Bluetooth

Jak vybrat sportovní sluchátka

Sluchátka na cvičení a sport jsou obvykle lehká, skladná a kompaktní. Měla by dobře držet v uších, být odolná proti potu a vlhkosti, případně vodě, pokud jej budete používat v bazénu při plavání. Jejich konstrukce vychází ze špuntů a pecek, sluchátka kolem a na uši by způsobovala jen více pocení a pro většinu sportovních aktivit se tak příliš nehodí.

Sportovní sluchátka podle aktivity

Hudba pomáhá motivovat k lepším výkonům, případně uklidňovat při józe a podobně. Sportovní sluchátka ovšem nejsou univerzální a na každou aktivitu je vhodnější jiné zpracování.

  • Sportovní sluchátka na běh – běžecká sluchátka mohou být za uši, na lícní kosti, True Wireless a další. Důležitá je ergonomie, případně voděodolnost proti dešti.
  • Sportovní sluchátka do posilovny, fitka – fitness sluchátka na cvičení ideálně bezdrátová do uší, s uzavřenou konstrukcí pro izolaci hluku a odolná proti potu.
  • Sportovní sluchátka na plavání – sluchátka do vody jsou vodotěsná (IPX7+), mohou být s Bluetooth, ale nejlépe s vlastní pamětí. Kromě špuntů také bone-conductive sluchátka.
  • Sportovní sluchátka na kolo – pro cyklisty ideálně s otevřenou konstrukcí, která umožňuje vnímat okolí pro větší bezpečnost.

Provedení a konstrukce

U sportovních sluchátek je třeba vzít v potaz prostředí, ve kterém sportujete, a podle toho taky rozhodnout, zda je lepší uzavřená konstrukce, která tlumí okolní zvuky (a zároveň nepropouští hudbu ven), což se hodí například ve fitness centrech, nebo otevřená konstrukce, která se hodí u sluchátek na běh a umožňuje tak vnímat okolí.

Podle provedení mohou být jako:

  • Pecky – v uších nedrží moc dobře a jsou méně pohodlné.
  • Špunty – silikonové nástavce mají dobrou odolnost proti potu a dobře drží v uších.
  • Sluchátka na uši – záleží na provedení, měkké polstrování může špatně držet a nebýt vhodnou kombinací s potem.
  • Sluchátka okolo uší – uši a hlava se více potí, hlavový most při sportu překáží.
  • Sluchátka za uši – obsahují klip na uši nebo týlní most pro maximální fixaci v uších.
  • Sluchátka na lícní kosti – bone-conductive sluchátka balancují redukci okolního zvuku a jsou tak bezpečnější volbou například na běhání nebo kolo.
  • Sportovní sluchátka s MP3 přehrávačem – nepotřebujete tak u sebe telefon, opět vhodná na běh, případně do vody na plavání.

Ergonomie je důležitou vlastností, především pak pro běžecká sluchátka, u kterých je důležité, aby nevypadávala z uší. Obzvláště problematické je to v kontextu různě velkých uší, jak mezi ženami a muži, tak i části populace s malou velikostí ucha.

Někteří výrobci vybavují sluchátka konstrukcí pro obtočení kolem ucha ve tvaru C. Ta je vhodná pro nejmenší uši, kde se jiné sluchátko neudrží. Další ergonomický tvar sluchátka spočívá například v řešení Twist Lock a podobně, kdy sluchátko zasunete a zatočíte o pár desítek stupňů a tím se zafixuje.

Bezdrátová sluchátka na sport

Výhodou bezdrátových sluchátek je volnost pohybu, při sportu vás tak nebude obtěžovat kabel, který se může zamotávat – ideální jsou například bezdrátová sluchátka na běhání. Sportovní bezdrátová sluchátka mohou mít týlní most nebo být v podobě True Wireless, kdy je všechna elektronika ukryta ve špuntech, které si vložíte do uší. Jde tak o naprostou absenci kabelů.

True Wireless sluchátka na sport navíc perfektně drží v uších, takže se hodí i na běhání. Samozřejmě záleží na dostupnosti výměnných nástavců a obecně velikosti vašich uší, nicméně v naprosté většině případů by neměl být problém. Většina modelů má také integrovaný mikrofon, takže s nimi můžete i telefonovat.

Drátová sluchátka na sport samozřejmě stále najdete a vynikají hlavně nižší cenou, nebo lépe umístěným mikrofonem. Ploché kabely mají menší tendenci se zamotávat a speciální úprava například ze stříbrné tkaniny by měla zajistit dostatečnou odolnost proti přetrhnutí. Samotné kabely pak mohou být dále upnuty kolem krku, případně opatřeny reflexními prvky.

Sportovní Bluetooth sluchátka

Sportovní Bluetooth sluchátka mají od zdroje hudby dosah asi 10 metrů i možnost přenášení signálu skrze objekty a zdi, a navíc docela dlouho vydrží. I ty nejobyčejnější zvládnou 4 a více hodin na jediné nabití. V případě True Wireless sluchátek a rychlonabíjením v nabíjecím pouzdře můžete snadno prodloužit dobu výdrže zhruba až 4 násobně.

Problémem u Bluetooth sluchátek může být vypadávání signálu a rušení přenosu, hlavně pokud je zamýšlíte na plavání. Dříve byl problém i ve kvalitě zvukové reprodukce, ovšem s novými verzemi Bluetooth se zvýšila rychlost přenesených dat a spolu s lepšími kodeky je již na velmi dobré úrovni. Na druhou stranu lze namítnout, že v případě sportovních sluchátek jsou přednější vlastnosti než kvalita zvuku.

Odolnost sportovních sluchátek

V přímé návaznosti na to, jaký sport se chystáte vykonávat, vás bude zajímat i odolnost, a to především odolnost proti vodě, teplotě, mechanickému poškození a potu. Teplotě se často nevěnuje tolik pozornosti, přitom běh v zimním období při teplotách pod bodem mrazu může přinést situace, kdy se bezdrátová sluchátka sama vypnou, aby chránila baterii. Podobně platí situace i opačně s příliš vysokými teplotami.

Odolnost se udává v hodnotách stupně krytí (značí se IP) a skládá se ze dvou čísel. První z čísel označuje odolnost proti vniknutí cizích předmětů (například prachu). Nejvyšší číslo je 6 a označuje maximální stupeň ochrany i před těmi nejmenšími prachovými částicemi. Druhé číslo pak označuje stupeň voděodolnosti, k tomu více v podkapitole níže.

Odolnost proti potu

Slaný pot nejen při běhu a v posilovně je problém, který vyžaduje kvalitní sportovní sluchátka z medicínského silikonu. Agresivní slaný pot urychluje opotřebení gumového nástavce a například při používání běžeckých sluchátek je vhodné nesdílet je, případně se dále vyvarovat přibližně hodinu po osprchování jejich znovupoužití.

Vodotěsnost, voděodolnost sluchátek a IPX

Vodotěsná a voděodolná sluchátka nejsou to samé, na což je potřeba myslet především tehdy, pokud je chcete použít během plavání. Druhé číslo stupně krytí značí odolnost vůči vodě. Označení IPX uvádí stupně voděodolnosti podle mezinárodních standardů v rozmezí hodnot 0 až 9. (zdroj: wikipedia)

Stupně krytí před vniknutím vody:

  • IPX0 – bez ochrany
  • IPX1 – kapající voda
  • IPX2 – kapající voda z více stran
  • IPX3 – vodní tříšť
  • IPX4 – stříkající voda
  • IPX5 – tryskající voda
  • IPX6 – vlnobití
  • IPX7 – ponoření do vody (1 m) po dobu 30 minut
  • IPX8 – potopení do vody
  • IPX9 – tlaková voda

Sportovní sluchátka na běhání by měla mít alespoň IPX4 až 5, díky čemuž nebudou mít problém s deštěm, postříkáním z různých úhlů a podobně. Vodotěsná sluchátka na plavání pak IPX8.

Technické parametry

Pozornost byste měli věnovat i dalším technickým parametrům.

  • Impedance – udává se v Ohmech a jde o elektrický odpor měniče, který má vliv na hlasitost sluchátek. U bezdrátových sluchátek by impedance měla být nižší pro dostatečnou hlasitost a nevyžadování vysokého napětí.
  • Výkon – udává se v miliwattech a určuje, jak hlasitě budou sluchátka hrát. Nicméně čím hlasitěji hrají, tím se i rychleji vybíjí baterie bezdrátových sluchátek.
  • Citlivost – uvádí se v dB/Wm a vyšší hodnota znamená lepší zvukový signál a hlasitost. U sportovních sluchátek je ideální vysoká citlivost nad 100 dB/Wm a nízká impedance do 80 Ohmů.
  • Výdrž baterie sluchátek – samotná kapacita baterie je udávána v mAh. Spotřeba energie a výdrž baterie se může dost lišit model od modelu.
  • Hmotnost – lehká a kompaktní sluchátka mají při sportu a cvičení jednoznačně výhodu, obzvlášť pokud je nosíte po delší dobu v kuse.

Funkce a technologie sluchátek

Stejně jako ostatní elektronika, i sportovní sluchátka mohou mít své nadstavbové funkce.

  • NFC – umožňuje snadné spárování s přehrávacím zařízením.
  • ANC – technologie aktivního potlačení hluku filtrací okolního ruch a zintenzivňuje požitek z hudby.
  • Multi-point – lze spárovat bezdrátová sluchátka s více zařízeními najednou a přepínat mezi nimi. Vhodné například při použití s telefonem a chytrými hodinkami.
  • Ovládání hlasitosti a skladeb – umožňuje skrze sluchátka nebo kabel ovlivňovat hlasitost nebo přepínat zvukové stopy.
  • Zabudovaný mikrofon – umožňuje vyřizování telefonních hovorů bez nutnosti sejmutí sluchátek.
  • AptX a AAC kodeky – u Bluetooth sluchátek zvyšují kvalitu produkovaného zvuku.
  • Odnímatelný kabel – umožňuje využívat plusy drátových i bezdrátových sluchátek.
  • Výměnné náušníky – u špuntových sluchátek, aby vám padli do uší.
  • Vnitřní paměť – dovoluje přímo do bezdrátových sluchátek nahrát audio soubory, které je následně možné poslouchat i bez multimediálního zařízení.
  • Hlasový asistent – sluchátka s mikrofonem mohou mít podporu Siri/Google Assistant a ovládat je tak pomocí hlasového pokynu.

Otázky při výběru sluchátek na sport

Jaká jsou nejlepší sportovní sluchátka na běhání?

Běžecká sluchátka lze doporučit bezdrátová, s odolností proti potu a vodě (IPX4 a více), a ideálně otevřenou konstrukcí (propouštění venkovního zvuku), abyste byli integrovaní do vnějších podmínek a ne izolovaní, kvůli bezpečnosti. Poslední zmiňované asi nejlépe řeší sluchátka na lícní kosti, která se hodí i na kolo. Sluchátka na běhání musí mít také dobře vyřešenou fixaci, aby držela při otřesech.

Která sluchátka na plavání?

Vodotěsná sluchátka na plavání, plavecké tréninky i s potápěním, musí mít stupeň krytí IPX8 (jednotlivé úrovně popisujeme v kapitole výše) a nejlepší volbu představují bezdrátová sluchátka s přehrávačem, čímž se vyhnete problematickému Bluetooth přenosu ve vodě. Rovněž místo špuntů do uší můžete zvážit bone-conductive sluchátka na lícní kosti.

Jaká sluchátka do posilovny?

Bezdrátová sportovní sluchátka do posilovny a fitness center umožňují volnost pohybu při provádění cviků, aniž by překážel kabel. Ohlídat byste si měli odolnost proti potu a doporučit lze uzavřenou konstrukci sluchátek, kdy nejste rušeni a současně ani vy nerušíte ostatní při poslouchání hudby.

Jaké jsou nejlepší značky sportovních sluchátek?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce sportovních sluchátek patří JBL, Sony, Niceboy, nebo také Xiaomi, Koss a Beats.