Vybíráme nejlepší stolní pilu

TOP 3 stolní pily

Bosch GTS 10 J

Scheppach HS 120 o

DeWALT DWE7485

Přenosná stolní kotoučová pila má velmi kvalitní zpracování a je dostatečně výkonná. Dodává se s praktickým příslušenstvím a má praktické doplňky.Stolní kotoučová pila se silným motorem a velmi dobrým poměrem cena/výkon. Má velký kotouč, příkon 2200 W i nastavení úhlu 45°.Mini stolní pila má velký příkon i vysoké otáčky 5800 za minutu. Snadno se přenáší, má bytelné zpracování a dle zkušeností řeže přesně.
+ Malá cirkulárka vhodná k převozu autem, kvalitní zpracování, bezpečná úložná místa+ Velmi výkonná stolní pila, výborný poměr cena výkon, pomocná transportní kolečka+ Kompaktní provedení a kvalitní zpracování, paralelní doraz s výsuvem, vyšší příkon
- Nic zásadního- Těžkopádné nastavení pravítka- Menší průměr kotouče

Orientační Cena
14 990 Kč

Orientační Cena
8 042 Kč

Orientační Cena
13 580 Kč

Stolní pila je nezastupitelným pracovním strojem při stavbách a rekonstrukcích, svou úlohu má také při opravách na chatách, používají ji truhláři i hobby kutilové. Nejčastěji zakracuje dřevo, s vhodným řezným kotoučem si však poradí i s plasty, dlažbou a některými kovy. Stolní kotoučová pila, někdy nazývána jako stolní cirkulárka, se nabízí v provedení s plnohodnotným stolem, anebo s podstavcem, kdy se jedná o přenosnou stolní kotoučovou pilu. Při výběru je důležité přihlédnout k celkové kvalitě, robustnosti a stabilitě, důležité jsou dále parametry příkonu, velikosti řezného kotouče a další. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší smoothie mixéry pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší stolní pily (Test 2024)

VzhledModelProvedeníPříkonPrůměr kotoučeHmotnostDostupnost
Bosch GTS 10 J recenze a testBosch GTS 10 JPřenosná s podstavcem1800 W254 mm27 kg
Makita 2712 recenze a testMakita 2712Se stolem2000 W315 mm52,9 kg
Scheppach HS 120 o recenze a testScheppach HS 120 oSe stolem2200 W315 mm44 kg
Metabo TS 216 recenze a testMetabo TS 216Přenosná s podstavcem1500 W216 mm28,5 kg
DeWALT DWE7485 recenze a testDeWALT DWE7485Přenosná s podstavcem1850 W210 mm20,5 kg
Güde GTK 2000 A recenze a testGüde GTK 2000 ASe stolem2000 W250 mm23,5 kg
Festool TKS 80 EBS-Set recenze a testFestool TKS 80 EBS-SetFlexibilní2200 W254 mm60 kg

Zobrazit celou nabídku

Recenze stolních pil

Bosch GTS 10 J

Bosch GTS 10 J recenze a test

Stolní pila Bosch GTS 10 J je velmi kvalitní a ve své třídě také výkonná, má příkon 1800 W a průměrně velký řezný kotouč s průměrem 254 mm. Součástí pily je kotouč s 25 zuby, který je vhodný na rychlé a méně přesné řezání. Není však problém kotouč s více zuby přikoupit. Prořež má pila 79 mm a pod úhlem 45° stále dobrých 56 mm. Disponuje mnoha praktickými poutky a držáky, což oceníte hlavně při přenášení/převozu. Její součástí je boční doraz, odsávací adaptér na prach, posuvná tyč i úhloví doraz.

+ Malá cirkulárka vhodná k převozu autem, kvalitní zpracování, bezpečná úložná místa
Nic zásadního

Makita 2712

Makita 2712 recenze a test

Stolní kotoučová pila Makita 2712 má velmi dobrý poměr ceny a výkonu, je kvalitní a jak potvrzují uživatelské zkušenosti a recenze, řeže od prvního spuštění velmi přesně. Má dostatek výkonu pro řezání i tvrdého dřeva, výrobce použil 2000 W elektromotor a velký kotouč o průměru 315 mm. Bytelnému zpracování odpovídá také vyšší hmotnost necelých 53 kg a většímu kotouči zase rychlost otáček 2950 za minutu, což však nemá vliv na výkon pily. Praktickým prvkem jsou transportní kolečka a pro některé činnosti rozměrná pracovní plocha.

+ Kolečka pro snadný transport, integrovaný držák materiálu, poměr cena/výkon
Méně přehledný manuál

Scheppach HS 120 o

Scheppach HS 120 o recenze a test

Stolní okružní pila Scheppach HS 120 o je výbornou volbou pro domácí kutili, kteří potřebují velký výkon a velký průměr kotouče pro nadstandardní prořez. Příkon činí 2200 Wattů a průměr pilového kotouče je 315 mm. Výrobce jej dodává se 24 zuby, který je vhodný pro rychlé, ale méně přesné řezání (výměna je samozřejmě možná). K dispozici je možnost prodloužení pracovní plochy i řezání pod úhlem 45°. Hodnota prořezu je stanovena na 83 mm, respektive 49 mm při řezání pod úhlem. Potěší i bezpečnostní prvky a transportní kolečka pro snadnější přemisťování.

+ Velmi výkonná stolní pila, výborný poměr cena výkon, pomocná transportní kolečka
Těžkopádné nastavení pravítka

Metabo TS 216

Metabo TS 216 recenze a test

Stolní kotoučová pila na dřevo Metabo TS 216 má velmi praktické provedení, v základním provedení je přenosná s podstavcem. Může být však doplněna o nohy, se kterými žádný stůl nevyžaduje. Potěší pozvolný rozběh kotouče, přesný paralelní doraz i přesný sklon kotouče, který je v rozsahu 90° až 46,5°. Čistou práci bez prachu a pilin zajišťuje dvoubodové odsávání a důmyslné jsou vyřešeny také bezpečnostní prvky, ať už pro práci, nebo přepravu. Kotouč se díky aretaci vřetena dá velmi snadno vyměňovat. Má velikost 216 mm a tedy hloubku prořezu 63 mm a 43 mm pod úhlem.

+ Praktické sklopné nohy, kompaktní rozšiřitelné provedení, 2bodové odsávání
Nic zásadního

DeWALT DWE7485

DeWALT DWE7485 recenze a test

Malá stolní pila na dřevo DeWALT DWE7485 má skutečně velmi kompaktní provedení a podle popisu výrobce ji lze bezpečně používat i v interiéru. Má hmotnost jen 20,5 kg a rám je opatřen praktickými madly, které přenášení usnadňují. V důsledku menších rozměrů má i menší pilový kotouč o průměru 210 mm, za to má však vysoké otáčky až 5800 ot/min. Hloubka rovného řezu činí 65 mm a pod úhlem 45 stupňů 45 mm. Z dalších prvků potěší paralelní doraz s výsuvem až 610 mm, který se ovládá pastorkem, nebo systém AirLock zajišťující čistou, bezprašnou práci.

+ Kompaktní provedení a kvalitní zpracování, paralelní doraz s výsuvem, vyšší příkon
Menší průměr kotouče

Güde GTK 2000 A

Güde GTK 2000 A recenze a test

Stolní kotoučová pila Güde GTK 2000 A má kompaktní a podle recenzí spotřebitelů pevné provedení, které má však stále relativně nízkou hmotnost 23,5 kg. Dá se proto snadno přenášet, ikdyž je v provedení s pracovním stolem a integrovanými nohami. Pracuje s kotoučem 250 mm a otáčkami 4800 ot/min a značnou výhodou je dodaný řezný kotouč se 40 ti zuby, který je ideálním kompromisem pro přesné a rychlé řezání. Ze zkušeností má dobře provedené podélné vodítko s uchycením na dvou místech, které zajišťuje přesné řezy. Dle uživatelů je pravděpodobně jedinou nevýhodou absence pomalého rozběhu.

+ Lehké ale pevné provedení, univerzální pilový kotouč v ceně, pravítko s dvojím uchycením
Ráz motoru při zapnutí

Festool TKS 80 EBS-Set

Festool TKS 80 EBS-Set recenze a test

Truhlářská stolní pila Festool TKS 80 EBS-Set má bezpochyby profesionální provedení, čemuž tedy odpovídá i vyšší pořizovací cena. Je určena ke každodenní práci a díky výbornému zpracování řeže naprosto přesně a bez otřepů. Výrobce kladl maximální důraz na bezpečnost práce a tomu pilu přizpůsobil. Hlavním prvkem bezpečnosti je integrovaná technologie SawStop, která má citlivé senzory a dokáže pilu včas vypnout. Příkon elektromotoru 2200 W zajišťuje dostatek výkonu, pracuje s pilovými kotouči o průměru 254 mm a samozřejmostí je i možnost řezu pod úhlem. Výška řezu je 80 mm a 56 mm pod úhlem.

+ Profi stolní pila, maximální důraz na bezpečnost, flexibilní a velmi kvalitní provedení
Vyšší pořizovací cena

Jak vybrat stolní pilu

Stolní pila je ve většině případech obdoba velké formátové pily, jen v menším provedení. Někdy může být nazývána také jaké stolní kotoučová nebo okružní pila, méně přesně o ni můžete slyšet i jako o stolní cirkulárce.

Je tvořena kotoučovou pilou umístěnou na hřídeli, kterou pohání více či méně výkonný elektrický motor. Celá je zasazena do konstrukce s vrchní deskou ve které vyčnívá část pilového kotouče. Jde o dřevoobráběcí stroj, a i levné stolní pily dokáží řezat přesně. Obvykle je součástí pracovní desky několik vodítek, které slouží právě pro přesné vedení řezu. Se speciálními kotouči může řezat i jiné materiály, byť dřevo, latě a dřevěné desky jsou primárním materiálem.

Zajímavou kombinací je stolní pila s hoblovkou, kde se oba stroje nachází v jednom stole a používá se vždy jeden jeden. Navzdory zajímavé kombinaci již tuto kombinaci v současnosti výrobci nenabízí.

Stolní kotoučová pila

V tomto provedení je okružní pila zasazena do rámu včetně nohou, takže dokáže stát sama na zemi jako solitér. Je vhodná pro ty, kteří mají na pilu dostatek místa a jen zřídkakdy s ní budou více manipulovat, nebo ji převážet. Některé modely disponují transportními kolečky na jedné straně podstavce, díky čemuž je možné pilu po rovné podlaze snadno posouvat v jednom člověku. Právě v tomto provedení jsou mezi stolními pilami největší rozdíly ve velikosti, ale i stabilitě a robustnosti. Dobrým vodítkem může být hmotnost takovéto pily, která má na stabilitu významný vliv a obvykle se pohybuje od 20 kg do 80 kilogramů.

Přenosná stolní kotoučová pila

Jedná se o zmenšenou verzi stolní pily, která se pokládá na pracovní stůl. Může být umístěna i na zemi, kdy je však nutné při řezání klečet, což není tak pohodlné. Pila by měla být opět zasazena do masivního rámu a může být vybavena všemi doplňky, jako velká stolní pila. Díky kompaktnímu provedení je obzvlášť vhodná na přesouvání, některé modely zvládne přenést i jeden člověk, pro těžší jsou nutností dvě osoby.

Bez větších potíží se vejde do kufru osobního auta a má často sofistikovaně vymyšlené držáky, které transport usnadňují. Samozřejmostí by měly být také speciální madla pro přenos, v některých případech dokonce i kolečka na rámu. Pořizují si ji nejčastěji hobby kutilové s menším prostorem ve své dílně, nebo profesionální řemeslníci, kteří vykonávají práce a montáže na místě u zákazníka.

Mini stolní pila

Specifické stolní pily jsou ještě v menším provedení a dají se složit do kufru. Příkladem může být například obkladačská pila, která slouží hlavně na řezání obkladů a dlaždic. Stolní kotoučové pily na dřevo se v tomto mini provedení nenabízí, neboť mají obvykle příliš velký řezací kotouč na to, aby se daly složit do kufru.

Příkon stolní okružní pily

Příkon udává, jakou spotřebu elektrické energie konkrétní pila má. Výrazně také ovlivňuje výkon stolní pily a proto je důležitým parametrem při výběru. Nejméně výkonné modely mají příkon kolem 1000 W, lepší a profesionální jej naopak mohou mít až 2200 W i více. Optimální příkon je alespoň 1500 W, s tímto příkonem má stolní kotoučová pila již dostatek výkonu pro řezání většiny materiálů.

  • Vysoký příkon a pojistky – Výkonnější stolní pily s vysokým příkonem mohou být náročnější na elektrickou soustavu, problém to může být hlavně na chatách a chalupách, kde se dříve neinstalovali příliš naddimenzované pojistky. Jestli plánujete používat stolní pilu na těchto a podobných místech, je dobré o tomto vědět.

Otáčky stolní pily

Jasně definovatelným parametrem všech stolních pil je počet otáček, nehrají však zas až tak významnou roli, jak by se mohlo na první pohled zdát. Počet otáček totiž výrazně ovlivňuje průměr řezného kotouče – kotouče s malým průměrem mají vysoké otáčky, řezné kotouče s větším průměrem mají nižší počet otáček. Pro příklad níže uvádíme dva údaje konkrétních pil.

  • Průměr řezného kotouče 216 mm – 5000 ot/min
  • Průměr řezného kotouče 315 mm – 2800 ot/min

Obvodová rychlost kotouče je až na výjimky většinou podobná, proto při vybírání nemají otáčky velký vliv. Není tedy pravda čím vyšší otáčky, tím lepší pila.

  • Softstart – Softstartér je zařízení, které u pily zařídí pozvolný rozběh pilového kotouče. Stolní pily, které jej nemají, roztočí pilový kotouč na plné otáčky během pár vteřin, což může uživatele zaskočit. Při softstartu se snižuje přetížení motoru a eliminuje se také namáhání mechanických částí, což je nejdůležitější. Zabraňuje také výkyvům elektrického napětí v síti. Softstartem jsou vybaveny hlavně dražší stolní okružní pily.

Řezný kotouč

Kotouč stolní pily je velmi důležitou částí, neboť s velikostí, s jakou se daný model prodává, budete muset řezat po celou další dobu. Nikdy není možné vyměnit původní řezný kotouč za jiný s jinou velikostí, a to i kdyby se do pily vešel. Konkrétní pila je dimenzovaná pouze na velikost z výroby, proto vždy používejte původní průměr.

  • Průměr kotouče je základní a nejdůležitější parametr, menší a méně výkonné pily mají menší kotouče (typicky s průměrem 216 mm), středně výkonné stolní pily pracují s kotouči cca 254 mm a nejvýkonnější stolní pily mohou mít kotouč s průměrem až 315 milimetrů.
  • Maximální prořez udává, jak vysoký dokáže pila provést řez v základní svislé poloze kotouče. Prořez je přímo úměrný velikosti kotouče, čím větší je, tím je větší a naopak.
  • Řez pod úhlem zvládá naprostá většina současných stolních pil. Obvykle je možné nastavit úhel plynule s tím, že maximální naklopení řezného kotouče je ±45 °. Také pod tímto úhlem se uvádí maximální prořez, který je zhruba poloviční až 2/3 oproti základnímu kolmému řezu.
  • Hloubka řezu se dá u většiny stolních pil nastavit vystrčením, nebo zasunutím řezného kotouče do těla pily. Pro některé práce je to vhodná funkce.
  • Otvor pilového kotouče uvádí v parametrech také každý výrobce a prodejce. Jedná se o otvor, kterým se kotouč nasazuje na hnací hřídel. Udává se jeho průměr, přičemž nejrozšířenější průměry jsou 30 mm, 20 mm a 16 milimetrů.
  • Redukční kroužek – Pakliže se dostanete k řeznému kotouči s jiným průměrem otvoru, než má vaše pila, je možné využít redukční kroužek, který někteří výrobci přidávají jako součást pily, anebo jej lze dodatečně dokoupit.

Parametry řezného kotouče

Výrobci většinou osazují stolní pilu z výroby univerzálním řezným kotoučem s menším množstvím zubů, takový kotouč dokáže řezat sice rychle, nicméně na řezaném materiálu mohou vznikat otřepy. Proto je důležité znát základní specifika i samotného kotouče vzhledem k řezanému materiálu a jeho následnému využití.

  • Průměr – Základní parametr uváděný výrobcem, musí se dodržovat.
  • Tloušťka kotouče – Na výběr jsou silnější a tenčí, hodnota se uvádí v milimetrech a v desetinách mm. Tenčí kotouče dokáží řezat rychleji a standardně se s nimi dosáhne kvalitnějšího řezu. Nevýhodou jsou však vibrace, které u výkonnějších pil mohou dělat problémy.
  • Materiál – Kotouče na dřevo se dnes vyrábí v podstatě pouze ze slinutého karbidu (SK plátků). K řezání kovu nebo dlaždic s využívají jiné specifické materiály.
  • Počet zubů – Velice důležitý údaj každého kotouče. Čím menší počet zubů kotouč má, tím je řezání rychlejší. Čím více zubů kotouč má, tím je řezání kvalitnější a bez otřepů. Pro rychlé řezy je určen kotouč s cca 48 zuby, pro přesné a kvalitní řezy je určen kotouč s cca 80 ti zuby a pro řezání hliníkových profilů, nebo velmi tvrdého dřeva je vhodný kotouč s alespoň 96 ti zuby.
  • Tvar zubů – Ve většině případech se u stolní kotoučové pily setkáte se střídavým tvarem, který je určen pro řezání dřeva. Zuby jsou za sebou mírně vyhnuty do strany. Pro řezy laminovaných desek se požívá dutinkový tvar a pro řezání neželezných kovů nebo vyztužených plastů se používá tvar trapézový.
  • Sklon zubů – Může mít dvě provedení, a to pozitivní nebo negativní. Pozitivní sklon slouží k řezání dřeva, zatímco negativní sklon zubů je určen k řezání desek a neželezných kovů. (zdroj: doktorkladivo.cz)

Rozměry, hmotnost a hlučnost

Velikost pily je úměrná jejímu provedení, stolní pily se stolem jsou pochopitelně rozměrnější i těžší, u přenosných stolních kotoučových pil je tomu naopak. Rozměry jsou značně variabilní, proto si nezapomeňte u konkrétní pily její rozměry ověřit a změřit si i prostor, kde má být pila umístěna. Při plánování nezapomeňte také na dostatečný prostor kolem pily, kde je potřeba manipulovat s řezaným materiálem.

Hmotnost se odvíjí značně od kvality výroby a od použitých materiálů – existují zde velké rozdíly. Profesionální stolní pily mají hmotnost v desítkách kilogramů, nejsou výjimkou ani pily o hmotnosti 50-60 kg i více. Přenosné stolní pily s podstavcem jsou výrazně lehčí, jejich hmotnost se většinou pohybuje od 15 kg do 30 kilogramů. Je dobré zvolit určitý kompromis, nejlehčí stolní pila se sice bude snadněji přenášet, nebude však tak stabilní a pravděpodobně ani její výrobní provedení nebude nejlepší.

Stolní pily jsou hlučné stroje, čím je navíc pila výkonnější, tím větší hluk dělá i její motor. Výrazným prvkem hlučnosti může být ovšem také řezný kotouč. Pakliže chcete míru hluku snížit na nejnižší možnou úroveň, k dostání jsou speciální řezné kotouče s plastovými prvky, které snižují vibrace kotouče a tím i hlučnost při řezání.

Ovládání a bezpečnostní prvky

Konkrétní způsob ovládání mají stolní cirkulárky mírně odlišné v závislosti na konkrétním výrobci, princip je ovšem vždy podobný. Po zapojení stolní pily do standardní elektrické zásuvky jsou k dispozici dva vypínače, jedním se pila zapne a druhým vypne. Pro vyšší bezpečnost je dobré, pokud je přes vypínací spínač plastový dekl, do kterého lze v případě potíží rychle praštit rukou nebo kolenem.

Vždy používejte stolní pilu s dodanými ochrannými kryty řezného kotouče a mějte své ruce a prsty v dostatečné vzdálenosti od rotujícího kotouče. K posuvu materiálu používejte výhradně podavač, kterým se vzdálenost rukou od kotouče zvýší a tím se značně zvýší i bezpečnost.

SawStop sytém

Systém/technologie SawStop je zcela zásadní a inovativní v bezpečnosti stolních pil. Pokud by tímto systémem byly vybaveny všechny stolní pily, již nikdy by nevznikly vážné a často nevratné úrazy, kterými jsou nejčastěji uříznuté prsty a podobně.

Řezný kotouč přenáší malý elektrický signál a v momentě, kdy se kůže dotkne kotouče se změní signál, neboť tělo je vodivé. Právě změna signálu aktivuje bezpečnostní systém, který zareaguje za neskutečných 5 milisekund.

V momentě změny elektrického signálu se vystřelí hliníkový brzdný blok proti rotujícímu kotouči, který se do hliníkového bloku spolehlivě zakousne. V tu samou chvíli se kotouč zasune pod pracovní desku, čímž je eliminován jakýkoliv možný úraz od rotujícího kotouče. Ani znovuobnovení řezání pily není složité, vymění se řezný kotouč a bezpečnostní hliníkový blok za nové a pila je opět funkční. (zdroj: sawstop.com)

Příslušenství a doplňky

Nezbytné příslušenství ke stolní pile většina výrobců dodává a pokud ne, většinou se nechá dokoupit univerzální. Pracovní stoly v sobě mají zabudované drážky, do kterých se příslušenství vkládá a ty bývají většinou stejného rozměru.

  • Bezpečnostní kryt na pilu – Je základním příslušenstvím, bez kterého by se pila neměla spustit. Kryt překrývá rotující kotouč a s posouváním materiálu se kryt automaticky zvedá.
  • Boční pravítko – Většinou je hliníkové, konstrukce připevnění k pracovnímu stolu je však stěžejní. Nejlevnější pily mají boční pravítko uchycené jen na jedné straně, při posunu materiálu se pak mění úhel a řez není veden rovně. Kvalitní pily mají pravítko uchycené na obou stranách. Pravítko musí být pevné, aby se v prostřední části neprohýbalo.
  • Úhlové pravítko – Zasazuje se do T-drážky a natáčí se podle kýženého úhlu řezu. Kvalita provedení tohoto příslušenství se může také výrazně lišit, vždy by mělo být hliníkové.
  • Stupnice – Na přední straně pily bývá stupnice, dle které lze nastavit přesnou hodnotu úhlovým pravítkem.
  • Nástavec na odsávání – Pro odsávání pilin a prachu vzniklého při řezání dodávají výrobci speciální nástavec, ke kterému následně stačí připojit běžný nebo průmyslový vysavač.
  • Podavač – Může, ale nemusí být součástí balení, pracovat byste s ním však měli vždy. Slouží k posouvání materiálu poblíž rotujícího kotouče a je zásadním bezpečnostním prvkem. Tvar může mít různý a je ze dřeva nebo plastu.
  • Pevné nohy – K některým pilám je výrobce dodává zdarma, z přenosné pily s podstavcem se díky nim stane plnohodnotná stolní pila.
  • Madla – Vyskytují se hlavně u přenosných a mini stolních pil, slouží pro pohodlné a bezpečné přenášení v jedné nebo ve dvou osobách.
  • Transportní kolečka – Více se objevují u velkých stolních pil a pouze na jednom páru pevných nohou. Po naklopení pily s ní lze dobře manipulovat.
  • Spojovací materiál a montážní nářadí – Obvykle je vše potřebné k sestavení pily součástí balení.
  • Laserové pravítko – Vizuálně ukáže směr řezu, což pomáhá při každém řezání.
  • LED přisvětlení – Osvětlí plochu řezu, což zvyšuje přesnost ale i bezpečnost při práci.
  • Náhradní nebo další řezné kotouče – Vždy jsou vítaným příslušenstvím, většina výrobců však dodává pilu pouze s jedním kotoučem. Dokoupit náhradní není problém, je však důležité dodržet předepsané parametry.
  • Délkový doraz – Obvykle nebývá v základním balení spolu s pilou, dá se však podle návodu vyrobit, nebo koupit. Slouží pro přesný řez délky materiálu.
  • Přípravek na kolmé řezání – Nebývá součástí, dá se vyrobit anebo koupit. Je ideální pro rychlé a přesné rovné řezání, celý přípravek se upíná do obou T-drážek.
  • Přípravek na řezání malých dílů – Nebývá součástí, dá se vyrobit anebo koupit. Je podobný přípravku na kolmé řezy, také se upevňuje do dvojice T-drážek, a navíc je opatřen dalšími kotvícími body, do kterých se malé díly pevně připevní.
  • Redukční kroužek – Slouží pro použití pilového kotouče s jiným průměrem otvoru pro uchycení, než který má konkrétní pila.

Otázky při výběru stolní pily

Kotoučová nebo okružní stolní pila, je mezi nimi rozdíl?

Jedná se pouze o jiné pojmenování stejné pily. Mezi laiky, ale i profesionály se dále pro tyto pily používá označení formátová pila, někdy také již ne zcela přesně stolní cirkulárka nebo jen cirkulárka na dřevo.

Je stolní kotoučová pila na dřevo, plast nebo kov?

V drtivé většině případů se stolní pila používá pro řezání dřeva nebo dřevěných desek, fošen, trámů či dřevěných podlah. Jemné řezné kotouče s větším množství zubů dokáží řezat bez otřepů také plast, nebo hliníkové profily. Pro řezání kovů nebo dlažby je zapotřebí speciálních řezných kotoučů, které se však pro tento druh pil téměř neprodávají.

Jaká je přenosná stolní kotoučová pila?

Malá nebo mini stolní pila je v takovém provedení, které se pokládá na pracovní stůl a nemá integrované nohy. Vybavena je obvykle madly, které slouží právě na přenášení. Přenosná stolní pila se může pokládat i na zem, pokud v dosahu není vhodný a pevný pracovní stůl.

Jaké jsou nejlepší značky stolních pil?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce stolních pil patří Hecht, Bosch, Makita nebo DeWALT. Díky velmi dobrému poměru cena výkon je oblíbená značka Scheppach a dále také Metabo, Einhell či Milwaukee. Profesionální a velice bezpečné jsou stolní pily Festool, které jsou však až několikanásobně dražší.

Kde koupit stolní pilu?

Stolní pilu prodávají všechny dobře zásobené hobby markety, jakými jsou například Bauhaus, Obi nebo Hornbach. V těchto prodejnách však nemusí být skladem velký výběr, proto je vhodné se podívat také do hobby e-shopů, kde je nabídka obvykle výrazně vyšší a u kterých navíc odpadávají starosti s dopravou. Zvláštní postavení má pak prodejce Lidl u svých stolních pil Parkside, které jsou velmi oblíbené a cenově dostupné, pro hobby uživatele do dílny jsou navíc i dostatečně přesné.