Vybíráme nejlepší stolní pilu

Během rekonstrukce bytu, stavby dřevěných konstrukcí a dalších činnostech vyžadujících přesné a hladké řezy je stolní pila na dřevo, dlažbu, plast i kov, důležitým nářadím. Stolní kotoučová pila se vyznačuje pracovním stolem či podstavcem, který může obsahovat pojezd, případně laser k přesnému vedení řezu a lze nastavit dva řezné úhly. Stolní okružní pila je malá, snadno přenosná a řeže se s ní materiál připevněný ke stolu. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší stolní pily pro rok 2021, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší stolní pily (Test 2021)

Recenze stolních pil

Bosch PTS 10 facelift

Bosch PTS 10 facelift recenze a test

Stolní kotoučová pila Bosch PTS 10 facelift s podstavcem je snadno přenositelná, jelikož díky němu váží pouze 26 kg. Pila má příkon 1400 W s hloubkou průřezu 75 mm a průměrem kotouče 254 mm, přičemž pokosový úhel kluzných saní lze nastavit až k 60°. Elektromotor je jištěn omezovačem pro pozvolný náběh kotouče, který pak dosahuje rychlosti 5000 otáček/min.

Pro – Nastavitelnost vedení řezu, přenositelnost
Proti – V určitých situacích by vyhovoval stůl místo podstavce

ZOBRAZIT NABÍDKU

Güde TK 2400 ECO

Güde TK 2400 ECO recenze a testElektrická stolní pila Güde TK 2400 ECO spadá do hobby kategorie, přičemž má i stůl a jako celek váží stále přijatelných 25 kg. Kotouč pily dosáhne 5700 ot./min při příkonu 1500 W a s hloubkou řezu 75 mm. Praktická je integrovaná odsávací hubice umístěná v krytu pilového kotouče. Pokud k ní připojíte vysavač, docílíte tak odsávání pilin. Nízká cena se ovšem podepsala na kratším pravítku pro vedení řezu.

Pro – Robustní pracovní stůl
Proti – Nástroje pro vedení řezu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Metabo TKHS 315 C – 2,0 WNB

Metabo TKHS 315 C - 2,0 WNB recenze a testProfesionální stolní pila Metabo TKHS 315 zaujme robustním zpracováním včetně konstrukce, kterému odpovídá i vyšší hmotnost 60 kg. Kolečka a madla na stolu pak usnadňují manipulaci. Velký kotouč o průměru 315 mm pohání příkon 2000 W a nižší otáčky, které dosahují 2800/min. Díky velikosti kotouče nejsou nižší otáčky problémem pro dosažení potřebné síly. Do úhlu 45° je možné dělat kolmý prořez až 85 mm, pod tento úhel zvládne 53 mm řez. Příslušenství krom jiného obsahuje pojízdný podstavec, prodlužovací desku ke stolu nebo odsávání.

Pro – Robustní zpracování, rozsah výbavy
Proti – Jen základní vedení řezu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Scheppach HS 120

Scheppach HS 120 recenze a testScheppach HS 120 je výkonnou stolní kotoučovou pilou vybavenou pilovým kotoučem s průměrem 315 mm, poháněným elektromotorem o příkonu 2200 W. Ve volnoběhu má kotouč 2800 otáček. Ty se při odporu pružně snižují. Kovový stůl je vybaven posuvnou deskou a úhlovým pravítkem, pro transport pak kolečky a dále je přítomný systém pro odsávání pilin. S řezy 82 mm a 49 mm najde místo jak v domácí dílně, tak i na stavbě.

Pro – Výkon elektromotoru, velikost pilového kotouče
Proti – Stručný manuál

ZOBRAZIT NABÍDKU

Einhell TC-TS 1200 Classic

Einhell TC-TS 1200 Classic recenze a testMalá stolní pila Einhell TC-TS 1200 Classic poskytne mobilitu a přenositelnost s vahou jen 14 kg. Nižší příkon je doprovázen i menším pilovým kotoučem (210 mm) s otáčkami kolem 4800 za minutu. Nejde samozřejmě o žádnou profi pilu na stavbu, přesto zvládne řez o hloubce 45 mm, což pro domácí hobby použití může pohodlně stačit. Na pracovní desce najdete stupnici usnadňující práci s materiálem.

Pro – Malé rozměry a hmotnost, cena
Proti – Velikost pilového kotouče

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch PKS 55A

Bosch PKS 55A recenze a testStolní okružní pila Bosch PKS 55A disponuje příkonem 1200 W a pilovým kotoučem o průměru 160 mm. Zaujme také zpracování, u kterého můžeme zmínit rychloupínací páčky nebo aretační vřetena ke snadné výměně kotouče. Držení v ruce je navíc pohodlné díky ergonomické rukojeti Softgrip. Ohledně hloubky řezu zvládne 38 mm řez pod úhlem 45°, v kolmé poloze pak 55 mm. Práci dále zpříjemní odsávání pilin.

Pro – Dobré konstrukční zpracování
Proti – Oproti jiným modelům je těžší

ZOBRAZIT NABÍDKU

Narex EPK 16 D

Narex EPK 16 D recenze a testDalší stolní okružní pilou je Narex EPK 16 D s výkonným elektromotorem, kotoučem 160 mm v průměru a necelými pěti tisíci otáčkami ve volnoběhu. Přesný pohyb po materiálu zajišťuje hliníková vodící deska. Na pilovém kotouči je 12 kovových zubů a umožní dosáhnout hloubky řezu 55, respektive 38 mm.

Pro – Kvalitní zpracování a výkon
Proti – Pojistka vypínače pouze na pravou ruku

ZOBRAZIT NABÍDKU

Einhell BCS 64/1 Bavaria

Einhell BCS 64/1 Bavaria recenze a testPro domácí využití je stolní pila Einhell BCS 64/1 Bavaria dobrým kandidátem, mimo jiné díky své nízké ceně. Za zmínku stojí velký pilový kotouč s průměrem 185 mm osazený 24 tvrdokovovými zuby a na druhou stranu i vyšší váha 4 kg. S kotoučem je možné dělat řezy hluboké 65 a 44 mm (úhel 90 a 45 stupňů) při otáčkách 4500/min. Výbava i přes nižší cenu nabídne adaptér pro odsávání prachu a pilin.

Pro – Výkon a cena, spíše pro občasné použití
Proti – Horší kvalita zpracování

ZOBRAZIT NABÍDKU

Black-Decker CS1250LKA-QS

Black-Decker CS1250LKA-QS recenze a testPro hlubší řezy pomocí okružní pily můžete zvolit Black-Decker CS1250LKA-QS, který nabídne 66 a 50 mm, a to díky většímu pilovému kotouči s průměrem 190 mm. Ani příkon s počtem otáček nezklame, jejich hodnoty jsou 1250 W a 5300/min. Specifikem tohoto modelu je dodávaný kufr na pilu, náhradní pilový kotouč a vodítko podélných řezů. Pila navíc disponuje laserovým naváděcím paprskem.

Pro – Laserový paprsek pro vedení řezu, náhradní kotouč a kufr
Proti – Náročnější manipulace

ZOBRAZIT NABÍDKU

Makita HS6601

Makita HS6601 recenze a testStolní okružní pila Makita HS6601 má víceméně průměrné hodnoty jednotlivých parametrů. Čím zaujme jsou kompaktní rozměry a přiměřená váha (3,7 kg), díky čemuž se dobře drží a ovládá. Kryt kotouče a základna je vyrobena z hliníku a potěší rovněž systém rychlého nastavení hloubky řezu. Hloubka řezu pod úhlem je 37,5 mm, kolmý řez pak sahá k 54,5 mm. V příslušenství je kromě náhradní pilového kotouče také paralelní doraz.

Pro – Materiál konstrukce, rozměry a hmotnost
Proti – Absence vodící lišty v balení

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat stolní pilu

Stolní kotoučová pila

Kotoučová pila s podstavcem či stolem umožňuje bezpečnou a přesnou práci, nemluvě o vyšší výkonnosti. Je vhodnější pro řezání metrových kusů jako jsou desky, latě nebo fošny. S vodítky umístěnými v kolejnicích snadno udržíte naprosto rovný řez po celé jeho délce.

Stolní okružní pila

Skladnost a přenosnost nabízí stolní okružní pila, u které si musíte dát pozor na bezpečnou manipulaci, protože roztočený kotouč držíte v rukou. K pracovnímu stolu je připevněn materiál, který s pilou řežete. Je tak vhodná spíše pro dořezávání latí a menších kusů.

Příkon a otáčky

Výkonné kotoučové stolní pily mají kolem 2000 W, okružní se pohybují kolem 1200 W. Pro časté řezání a práci s objemnějším materiálem je vhodné, aby měla pila vyšší otáčky. Ovšem pozor, je potřeba na ně hledět současně s pohledem na průměr kotouče.

Řezný kotouč, hloubka a délka řezu

Řezný kotouč je klíčovým prvkem stolní pily. Od něj se odvíjí, jak objemný materiál můžete proříznout a jak dlouhý řez bez posunutí kotouč dovede. Klíčovou metrikou je jeho průměr, přičemž platí, že silnější pily mají kotouč s větším průměrem. Lze ho dále nastavit pod různým úhlem, přičemž základ jsou úhly 90 a 45 stupňů. Hloubka prořezu je pevně daná, délku lze ovlivnit posunem materiálu. Hloubka řezu udává, jak vysoký materiál dokáže kotouč přeříznout. V závislosti na průměru kotouče to je od 55 mm až k 85 mm.

Hmotnost a podstavec

Kotoučová pila se stolem nebo podstavcem může mít značný výkyv v hmotnosti mezi jednotlivými modely, v závislosti na robustnosti konstrukce. Stolní okružní pily ani jedním nedisponují a váha se tak týká čisté hmotnosti nástroje. Většina modelů se pohybuje od 3 do 4 kg.

Výbava

Z příslušenství je užitečný systém odsávání pilin, které může být automatické se sběrným vakem nebo s odsávacími přípojkami pro připojení vysavače. Pila může disponovat také další praktickou výbavou jako je laserové pravítko či ukazovátko pro vedení řezu nebo LED diodami na přisvícení.