Vybíráme nejlepší sušák na prádlo

Sušáky na prádlo jsou praktickými pomocníky k sušení například jemného a funkčního prádla, které nelze sušit v sušičce. Nabídka sahá od produktů k venkovnímu sušení, například otočné na zahradu či svinovací na balkon, až k sušákům do domácnosti. Dostupné jsou i modely, které nabízí řešení pro malé prostory, mohou být stropní, závěsné, nástěnné, vytahovací nebo teleskopické.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších sušáků na prádlo na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřila stabilita, kapacita sušení, snadnost manipulace, skladnost a poměr ceny a kvality.

Nejlepší sušáky na prádlo

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze a zkušenosti

Leifheit LINOMATIC 400 Deluxe 82000

Leifheit LINOMATIC 400 Deluxe 82000 recenze a test

Otočný venkovní sušák na prádlo Leifheit LINOMATIC 400 Deluxe 82000 disponuje inovativním systémem Easy-Lift, díky němuž se snadno rozkládá. Složení je též jednoduché, a to za pomocí pojistky na rameni. Dlouhou životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům zajišťuje jeho odolné a kvalitní zpracování. Zahradní sušák na prádlo je vybaven šňůrami o délce 40 m a výhodou při skládání je jejich automatické svinutí do konstrukce. Praktické jsou dva otvory k uchycení ramínka na konci každého ramene. Součástí výbavy sušáku je držák k ukotvení do betonu a lze dokoupit další příslušenství jako je vrut do země bez nutnosti betonování, obal na sušák či držák na drobné prádlo. Uživatelé kladně hodnotí snadnou manipulaci a délku šňůr.

+ Snadné složení a rozložení, velká sušící plocha, nízká hmotnost
Chybí nastavení výšky sušáku

Leifheit ROLLQUICK 210 Longline 83006

Leifheit ROLLQUICK 210 Longline 83006 recenze a test

Nástěnný sušák na prádlo Leifheit ROLLQUICK 210 Longline 83006 je opatřen samonavíjecím systémem s možností aretace. Upevňuje se do protilehlých stěn a vzhledem k možnosti roztažení šňůr až do 4,2 m jej lze umístit i do větších a širších prostorů. Tento vysouvací sušák na prádlo je lehký a odolný, tudíž je vhodný k sušení prádla uvnitř i třeba na balkóně. Celková délka sušící plochy činí 21 m a poskytuje prostor pro 2 pračky prádla. Výhodou často zmiňovanou v recenzích uživatelů je možnost po dosušení šňůry svinout zpět do konstrukce a tím šetřit místo, dle zkušeností uživatelů by však mohlo být lepší propnutí šňůr.

+ Přijatelná cena, úspora místa, snadná montáž
Slabší propnutí šňůr

Leifheit PEGASUS 150 Solid Slim 81570

Leifheit PEGASUS 150 Solid Slim 81570 recenze a test

Skládací sušák na prádlo Leifheit PEGASUS 150 Solid Slim 81570 je velmi stabilní a pevný věšák na prádlo s robustní konstrukcí odolné vůči korozi, čímž je vhodný k použití i ve venkovních prostorách. Je lehký a snadno se s ním manipuluje, váží pouze 4,4 kg. Má navýšené rozevírací bočnice k sušení dlouhého prádla, dva praktické držáky pro uchycení drobné prádlo a skládací nohy se stabilizačními patkami. Sušící plocha o délce 15 m pojme 1,5 pračky prádla a většina uživatelů kladně hodnotí jeho stabilitu, robustnost, kvalitu a kompaktní rozměry.

+ Kvalitní a stabilní konstrukce, držák na drobné prádlo
Trochu složitější skládání

Vileda King 157247

Vileda King 157247 recenze a test

Stojanový sušák na prádlo Vileda King 157247 zaujme svou pevnou a stabilní konstrukcí s ocelovými nohami, které lze fixně upevnit a zabránit tak nechtěnému uzavření při přemisťování. Je opatřený kolečky pro snadné posouvání sušáku, bezpečnostním zámkem bočních křídel a držáčkem k zavěšení drobného prádla bez nutnosti použití kolíčků. Potěší silné hliníkové dráty zabraňující mačkání prádla o celkové sušící ploše 20 m. Může být využit jako sušák na prádlo na balkon či terasu, tak i do bytu. Snad jedinou nevýhodou je menší velikost držáku na drobné prádlo.

+ Silné dráty, posuvná kolečka, kvalitní zpracování
Malý držák na drobné prádlo

Vileda Express 157334

Vileda Express 157334 recenze a test

Závěsný sušák na prádlo Vileda Express 157334 je praktickým doplňkem k sušení malého množství prádla se sušící plochou 3 m. Skvěle poslouží jako sušák na radiátor, kde se prádlo suší nejrychleji, nebo jako balkonový sušák na prádlo. Má robustní ocelovou konstrukci s odolnými pryskyřicovými rameny a ochrannými kryty, které zabraňují poškození povrchu. Ramena lze pro uskladnění pohodlně sklopit či je nastavit a přizpůsobit tak růžným šířkám. Je lehký, pevný a uživatelé si chválí poměr kvalita/cena, jeho variabilitu a také vzhled.

+ Poměr kvalita/cena, variabilní použití, hezký vzhled
Malá sušící plocha

Leifheit TELEGANT 36 Protect Plus 83201

Leifheit TELEGANT 36 Protect Plus 83201 recenze a test

Skládací sušák na prádlo na zeď Leifheit TELEGANT 36 Protect Plus 83201 má sušící plochu 8 m. Je vhodný pro použití v interiéru a nejčastěji jako sušák na prádlo do koupelny k sušení ručníků a osušek. Má 5 výsuvných pevných šňůr, které se lehce rozloží a součástí je též chromový věšák na osušky, který lze využívat i po složení sušáku. Přestože váží pouze 1,1 kg, unese i těžší mokré oblečení. Mezi uživateli se jedná o oblíbený sušák především pro svůj elegantní vzhled, skladnost a funkčnost.

+ Jednoduché složení a rozložení, prostorově úsporný
Není vhodný na objemné kusy prádla

Leifheit PEGASUS Bath 110 81540

Leifheit PEGASUS Bath 110 81540 recenze a test

Sušák nad vanu Leifheit PEGASUS Bath 110 81540 je praktický a variabilní, lze umístit i nad sprchový kout či radiátor. Dá se nastavit do dvanácti různých pozic včetně rozložení do zcela do rovné polohy. Má 17 pevných šňůr o délce 11 m a poskytuje prostor pro zhruba 1 pračku prádla. Z jedné strany je spodní část konstrukce opatřena plastovými zaoblenými konci pro snadné umístění nad vanu a dá se použít i v těch nejmenších domácnostech. Dle zkušeností uživatelů je tento sušák do koupelny ideální na mokré oblečení, které je potřeba nechat odkapat nad vanou či sprchou.

+ Praktický a variabilní, sušící plocha 11 m, poměr cena/výkon
Nemusí sedět na některé typy van

Leifheit TOWER 190 81435

Leifheit TOWER 190 81435 recenze a test

Věžový sušák na prádlo Leifheit TOWER 190 81435 je skvělým řešením do malých prostorů. Je vysoký 150 cm a skládá se ze 3 pater, z nichž prostřední lze sklopit (pro zavěšení dlouhých kusů prádla). Má 19 metrů šňůr a pojme až 2 pračky prádla, opatřen je protiskluzovými patkami a lze jej umístit v podstatě kamkoliv, včetně sprchového koutu. Na základě recenzí se jedná o velice praktický sušák na prádlo, který je stabilní, zabírá minimum místa a má velkou plochu na sušení. Nevýhodou může být nedostatečná aretace horního a středního patra.

+ Úspora místa, lehká manipulace, velká sušící plocha
Slabší aretace pater

BENCO IDEAL

BENCO IDEAL recenze a test

Stropní sušák na prádlo BENCO IDEAL je určen k upevnění na strop, kde je zpravidla vyšší teplota a prádlo tím pádem i rychleji schne. S tyčemi se manipuluje jednotlivě a sami si určujete, v jaké výšce chcete prádlo věšet. Následně prádlo pomocí kladek vytáhnete ke stropu. Můžete vybírat z několika variant délek tyčí, a to od 100 cm do 220 cm. V případě, že sušák nelze upevnit na strop, se nabízí řešení upevnění sušáku pomocí tzv. konzol. Mezi pozitiva patří úspora prostoru v koupelně či na balkoně a jeho kvalita za příznivou cenu.

+ Poměr cena/kvalita, prostorově úsporné řešení, větší sušící plocha
Nedostačující délka šňůrek u vyšších stropů

Leifheit QUARTETT 40 Extendable Aluminium 81413

Leifheit QUARTETT 40 Extendable Aluminium 81413 recenze a test

Teleskopický sušák na prádlo Leifheit QUARTETT 40 81413 je praktickým pomocníkem k občasnému sušení pár kousků prádla. Jednoduše jej zavěsíte na topení či dveře, nebo jej lze využít i jako sušák na okno. Má 4 pevné šňůry s nastavitelnou šířkou od 55 cm do 105 cm a sušící plochou až 4,2 m. Jako nevýhoda se může zdát šíře jednotlivých tyčí, neboť nelze prádlo uchytit kolíčky, ale pouze překládat. Na druhou stranu širší šňůry na prádle nevytváří pruhy. Problémem, který se často objevuje v recenzích uživatelů je jeho horší stabilita při zavěšení větších a těžších kousků prádla.

+ Teleskopicky nastavitelná délka, výborná skladnost, sušící plocha 4,2 m
Horší stabilita při větší zátěži

Co zvážit před nákupem

Jaký venkovní sušák na prádlo?

Zahradní sušák na prádlo by měl být z odolného materiálu, aby byl odolný vůči výkyvům počasí. Měl by mít pevnou konstrukci a vysokou nosnost. Vybírat můžete z několika typů s možností umístění například na zahradu či terasu. Dobře poslouží i závěsný sušák na prádlo na zábradlí. Pro ty, co nemají venkovní prostory, dobře poslouží závěsný sušák na prádlo do okna a oblíbenou variantou použitelnou pro exteriér a interiér je skládací stojanový sušák.

Co je elektrický sušák na prádlo?

Elektrický sušák na prádlo je alternativou k běžným sušákům na prádlo. Má několik vyhřívaných tyčí, které se po zapnutí zahřejí na teplotu až 60 °C. Je praktický a prádlo usuší rychle. Svým vzhledem je podobný věšáku pultovému či věžovému. Obdobou elektrického sušáku je topný žebřík, často využívaný v koupelnách k sušení ručníků, drobného prádla a vytápění místnosti.

Jaký sušák na prádlo do malého bytu?

Pokud sháníte sušák na prádlo a máte omezený prostor, může pro vás být vhodnou variantou stropní sušák na prádlo nebo tzv. věžový sušák, který se dá umístit do sprchového koutu. Dále je možností svinovací sušák na prádlo, závěsný, či nad vanu. Malý prostor si žádá kvalitní sušák na prádlo, který pojme i větší množství prádla a při složení nezabere téměř žádné místo.

Sušák na prádlo Vileda nebo Leifheit?

Německé značky Vileda a Leifheit jsou předními výrobci potřeb pro domácnost prémiové kvality. Sušáky na prádlo Vileda i sušáky na prádlo Leifheit jsou velmi kvalitní, a i cenově jsou srovnatelné. Liší se však svou nabídkou, kdy značka Vileda nabízí menší sortiment a Leifheit má nabídku větší. Pokud potřebujete specifičtější sušák na prádlo, v nabídce značky Leifheit si tak určitě vyberete.

Kde koupit sušák na prádlo?

Nejsnadnější cestou je koupě sušáku na prádlo na internetu v jednom z mnoha e-shopů. Běžně se prodávají v obchodech s domácím sortimentem jako jsou obchody Ikea, Jysk nebo Pepco a nezřídka, když je akce, je seženete i v hypermarketech typu Tesco nebo Kaufland. Nákup na internetu s sebou však nese širší nabídku a často i nižší ceny než v kamenných prodejnách.

Rozdělení dle umístění

Umístění je při výběru typu sušáku a jeho velikosti rozhodující. Na trhu jsou dostupné varianty k použití v interiéru nebo varianty do venkovních prostor. Ty se od sebe liší provedením ale i odolností před nepříznivými vlivy. Venkovní sušák na prádlo může mít sice velkou kapacitu, avšak využijete jej pouze k sušení za příznivého počasí. Domácí sušák na prádlo se nabízí hned v několika variantách. Výjimku pak tvoří rozkládací stojan na prádlo, či některé doplňkové sušáky, které jsou vyrobeny z odolných materiálů a lze je využívat jak v interiéru, tak i v exteriéru.

Domácí / balkonový sušák na prádlo

Tyto typy sušáků jsou určené pro domácnosti, které nemají možnost sušení ve venkovních prostorách či k tomu nejsou vhodné podmínky.

Rozkládací sušák na prádlo

Klasický domácí sušák na prádlo s lehkou konstrukcí, připomínající tvarem pult či podlouhlý stůl. Je rozkládací a pojme minimálně 1 pračku prádla. Jeho nevýhodou je, že při rozložení zabírá příliš mnoho místa, ve složeném stavu je však poměrně skladný. Existuje mnoho velikostí tohoto provedení a tam, kde je opravdu málo místa, se nemusí vyklápět jeho další boční plochy, čímž nicméně přijdete o zhruba polovinu jeho sušící plochy.

Závěsný sušák na prádlo

Závěsný sušák je skvělým doplňkem k sušení menšího množství prádla. Ačkoliv neposkytuje velkou sušící plochu, je praktický a lze použít jako:

  • Sušák na balkon
  • Sušák na topení
  • Sušák na okno
  • Sušák na zábradlí

Nástěnný sušák na prádlo

Sušák na prádlo na zeď je skvělou volbou zejména do koupelny pro sušení ručníků nebo menšího množství prádla. Může mít fixní, teleskopické i výsuvné provedení.

Svinovací sušák na prádlo

Vysouvací sušák na prádlo je konstrukčně malý sušák, který však může disponovat i velkou sušící plochou. Výhodou je možnost zasunutí šňůr, pokud jej zrovna nepoužíváte, čímž se ze sušáku stane téměř neviditelný kus bytového zařízení. Mohou být použity jak v interiéru, zejména tedy v koupelně, tak třeba na balkóně. Délka vytahovacích šňůr se může lišit v několika metrech, stejně tak jako počet sušících šňůr.

Sušák nad vanu do koupelny

Sušák do koupelny nad vanu je doplňkovým typem sušáku určený k sušení například velmi mokrého oblečení a ručníků. Je složený ze dvou částí spojených kloubem a konstrukcí připomíná tvar otočeného písmene V. Je polohovatelný a po rozevření se opře o protější okraje vany.

Věžový sušák

Věžový sušák umožňuje sušení prádla v několika patrech nad sebou. Díky tomu šetří místo, a je tak vhodný do domácností, kde není mnoho prostoru. Dokáže pojmout větší množství prádla včetně rozměrnějších textilií a některé se svým rozměrem vejdou i do sprchového koutu, což zvyšuje využitelnost tohoto místa a zároveň sušák nezaclání jinde v bytě.

Stropní sušák na prádlo

Též nazývaný jako vytahovací sušák na prádlo je oblíbenou variantou do koupelny či na balkon. Výhodou tohoto sušáku je rychlejší schnutí prádla, jelikož se prádlo suší u stropu, kde je více tepla. Konstrukce se připevní na strop a za pomocí vodících šňůr spouštíte tyče, na které se věší prádlo. Díky své konstrukci nezabírá v místnosti téměř žádné místo, pouze jeho instalace může být náročnější.

Elektrický sušák na prádlo

Elektrický sušák na prádlo svým vzhledem připomíná sušák věžový či pultový. Prádlo na něm velmi rychle schne, neboť jsou trubky vyhřívané na teplotu cca 45 až 60 °C. Obdobou elektrického sušáku je topný žebřík, který svým větším výkonem dokáže koupelnu i vyhřát.

Venkovní sušák na prádlo

Sušák na prádlo do zahrady je vhodnou volbou pro majitele pozemku. Sušení venku má mnoho výhod, prádlo na čerstvém vzduchu lépe schne, svěže voní a nevznikají problémy s nadmírou vlhkosti v interiéru. Je na výběr z několika typů a velikostí, liší se kvalitou i cenou. Další možností sušení prádla venku je výroba vlastního sušáku na prádlo. Můžete si tak libovolně určit velikost sušící plochy a design sušáku.

Otočný zahradní sušák na prádlo

Otočný sušák na prádlo patří k nejprostornějším sušákům, je pevně ukotvený v zemi a díky velké sušící ploše pojme 3-4 pračky prádla. Konstrukce se skládá z nosné tyče a 4 bočních ramen, na kterých jsou natažené šňůry. Sušák lze ukotvit do země dvěma způsoby, prvním je kotvení za pomocí vrutu, který se zavrtá přímo do země a do něj se pak zasune samotný sušák. Druhým způsobem je zabetonování tzv. kotvícího systému do země. Zahradní sušák lze v případě, že jej nepoužíváte složit a u některých modelů se šňůry dají schovat dovnitř konstrukce.

Stojanový sušák na prádlo

Je alternativou pro ty, co chtějí sušák, který lze použít ve vnitřních i venkovních prostorách. Rozkládací sušák na prádlo, který je určený do exteriéru, se od toho klasického stojanového sušáku liší svou kvalitou. Je vyrobený z odolnějších materiálů tak, aby nepodléhal korozi a byl chráněn před vnějšími vlivy. Disponovat by měl také větší stabilitou, aby nedošlo k jeho převrácení i při mírném poryvu větru.

Rozměry, skladnost

Důležitým parametrem při výběru sušáku jsou jeho rozměry. Při výběru domácího sušáku se budete jistě poohlížet po variantách, které nezaberou příliš mnoho místa. Musíte si předem ujasnit, jak často a pro kolika člennou rodinu perete. Malý sušák na prádlo, jako například závěsný či nástěnný, nepojme zdaleka tolik prádla jako sušák stojanový či věžový. U venkovních sušáků je třeba zvážit jejich velikost, obzvláště pokud máte pouze menší zahradu či balkon.

U sušáku je podstatná také jeho skladnost. Měl by se dát složit do kompaktních rozměrů a uskladnit, aniž by zabíral příliš mnoho místa.

Hmotnost a nosnost

Pokud máte v plánu se sušákem často manipulovat a potřebujete ho zvedat či nosit, zaměřte se také na jeho hmotnost. U domácích sušáků na prádlo se hmotnost pohybuje v jednotkách kilogramů v závislosti na jejich velikosti. Ani venkovní sušáky na prádlo však nemají velkou hmotnost, často se pohybuje pouze do deseti kilogramů.

Nosnost mnoho spotřebitelů při výběru sušáku neřeší a posléze jsou po pravidelném přetěžování překvapeni rychlým opotřebením nebo jeho zničením. Malé sušáky do bytu mají nosnost většinou kolem pěti kilogramů, velké venkovní sušáky ji mohou mít mezi 10 až 15 kg. Bohužel však mnoho výrobců nosnost nezmiňuje, a tak je potřeba během věšení prádla být obezřetný a sušák nepřetěžovat.

Materiál konstrukce

Nejčastějšími materiály, využívanými při výrobě sušáků, jsou plast a kov. Levnější modely mohou být často pouze plastové, nemají vysokou životnost ani nejsou dostatečně stabilní. Často je využívána ocel, která splňuje vysokou odolnost, avšak ocelové konstrukce bývají značně těžké. V dnešní době je tak oblíbeným materiálem hliník, který disponuje odolností, nízkou hmotností a má dobrou nosnost. U venkovních modelů je důležitá ochrana kovového povrchu pozinkováním či práškovou úpravou proti korozi a dalším povětrnostním negativním vlivům.

Sušící plocha a délka šňůr

Délka šňůr a velikost sušící plochy je udávaná v metrech. Domácí sušáky běžně disponují maximálně 20 metry sušící plochy, takže na ně pověsíte přibližně 2 pračky prádla. Venkovní sušáky pojmou až 5 praček vypraného prádla, délka šňůr u nich může dosahovat délky i 60 m. Délku sušící plochy také zvažte, pokud plánujete sušit rozměrnější kusy prádla a neméně důležitá je taktéž vzdálenost mezi šňůrami. Pokud jsou šňůry blízko u sebe, prádlo schne pomaleji a hůře se s ním manipuluje.

V nabídce je velké množství nejrůznějších praktických doplňků a příslušenství. Jde nejčastěji o ochranné obaly na zahradní sušáky, kolečka (především u stojanových či věžových sušáků), či různé možnosti kotvení zahradních sušáků. Součástí příslušenství mohou být i další drobné doplňky, jako jsou kolíčky, očka pro zavěšení ramínek a další vychytávky, které sušení prádla usnadní a zpříjemní.