Vybíráme nejlepší sušičku ovoce

Sušení potravin je ideální způsob, jak je bez problémů uchovat na několik měsíců, a to bez ztráty vitamínů, minerálů nebo aroma. Sušička ovoce (potravin) umí sušit také zeleninu, houby, maso nebo bylinky. Není proto překvapivé, že sušička na ovoce a potraviny tvoří nezbytnou výbavu vyznavačů RAW stravy, při které nejsou (nebo jen minimálně) potraviny tepelně upravovány. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší sušičky ovoce pro rok 2021, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší sušičky ovoce (Test 2021)

Recenze sušiček potravin

Ezidri ULTRA FD1000

Ezidri ULTRA FD1000 recenze a test

Sušička ovoce kulatého tvaru Ezidri ULTRA FD1000 má neprůhledná plata, výkonné a rovnoměrné sušení. To lze provádět současně na 30 patrech, ovšem pozor, v základní výbavě jich je jen 5, zbytek je potřeba dokoupit. Z výbavy zaujmou rovněž prostorná síta, která ve srovnání s dalšími sušičkami patří k největším. Díky regulovatelnosti teplot jde navíc o široce využitelnou sušičku potravin. Bohužel zde není časovač, lze ho však nahradit externím zařízením. Ezidri se také vyznačuje nízkou poruchovostí, a to i při vysokém zatížení.

Pro – Rovnoměrné sušení na 30 platech, rozměr sít
Proti – Absence časovače

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Vital Air 0302

ETA Vital Air 0302 90000 recenze a testNeprůhledné provedení nabízí hranatá sušička potravin ETA Vital Air 0302 s rovnoměrným sušením, díky kterému odpadne potřeba prohazovat tácy během sušení. Balení obsahuje 9 plat, která jsou rovněž maximem, který lze využít. Teplota je regulovatelná v rozmezí 30 až 70 °C, přičemž nastavení lze měnit po jednom stupni, takže lze hovořit o dostatečně plynulé regulaci. Ovládání zajišťují LCD panely a přítomný je též časovač nastavitelný až na 41 h. Zajímavostí je možnost přípravy wrap placek, raw tyčinek, celozrnných krekrů nebo jogurtů. Krom toho má programy na rozpékání pečiva a sušení domácích těstovin.

Pro – Multifunkční využití, nastavitelnost časovače a teploty
Proti – Omezení počtu plat

ZOBRAZIT NABÍDKU

Rommelsbacher DA 750

Rommelsbacher DA 750 recenze a testRommelsbacher DA 750 je sušička na ovoce s kulatou konstrukcí a neprůhledným provedením, která v základu nabídne čtyři sušící patra. Zajímavostí této sušičky ovoce je odlišné umístění motoru, který je v tomto případě na vrchu, místo ve spod sušičky. Teplota je regulovatelná ve 3 stupních a nastavit lze rovněž automatické vypnutí s maximálním limitem 12 h. Provoz sušičky je tichý, a kromě ovoce zvládne též zeleninu, houby nebo maso. Údržba sít je snadná, jelikož jsou plná, což dále zabrání propadávání drobných kousků.

Pro – Jednoduché ovládání otočnými knoflíky, výkon sušičky
Proti – Základní balení obsahuje jen 4 síta

ZOBRAZIT NABÍDKU

Profi Cook DR 1116

Profi Cook DR 1116 recenze a testKompaktní sušička ovoce Profi Cook DR 1116 zaujme kombinací hranatého tvaru a zachováním principu kulatých sušiček, kdy horký vzduch prostupuje patry odspodu směrem vzhůru. Jelikož má menší rozměry, nabídne také méně pater, v tomto případě čtyři. Přítomný displej informuje mimo jiné o aktuální teplotě, kterou lze rovněž regulovat. Sušička ovoce dále disponuje elektronickým časovačem, vyznačuje se nízkou hlučností a díky pogumovaným nohám též stabilitou.

Pro – Rozměry sušičky, časovač
Proti – Limitovaný počet pater

ZOBRAZIT NABÍDKU

Gallet Saint-Tropez DES 119

Gallet Saint-Tropez DES 119 recenze a testKulatá sušička ovoce Gallet Saint-Tropez DES 119 patří mezi základní modely pro sušení potravin. Proces nastavení je soustředěn na otočný knoflík, kterým nastavíte teplotu a lze sušit. Ve výbavě je 5 sušících sít, která lze rozšířit dokoupením až na 10. Plata jsou průhledná, což zvyšuje váš přehled, aniž byste museli s platy manipulovat. Navíc je zde speciální plato určené konkrétně na bylinky.

Pro – Cena/výkon, průhledná plata
Proti – Chybí časovač

ZOBRAZIT NABÍDKU

Gorenje FDK20MG

Gorenje FDK20MG recenze a testTaké Gorenje FDK20MG se řadí mezi základní sušičky potravin, nabízející pět kulatých průhledných sít. Průměr síta je 26 cm, jde tedy o kompaktní zařízení vhodné na skromnější přípravu. Výhodou je rovněž nízká hmotnost, přibližně 1,5 kg, díky čemuž je sušička skladná a přenosná. Plata lze výškově nastavit a přizpůsobit tak velikosti ovoce nebo zeleniny. Nenajdete zde časovač ani regulaci teploty, tudíž bude potřeba na průběh sušení dohlížet.

Pro – Rozměry a hmotnost, obsluha
Proti – Nelze regulovat teplotu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat sušičku ovoce

Rozhodující u výběru sušičky ovoce jsou technické parametry, funkce, vlastnosti a rozměry. Obzvláště těm je vhodné věnovat pozornost a nespoléhat se pouze na doprovodné obrázky. Měli byste si změřit prostor pro budoucí umístění sušičky a rovněž si ujasnit potřebnou velikost a počet plat.

Tvar

Typově nabídka obsahuje dva tvary, a to kulaté a hranaté sušičky ovoce. Každá má svá specifika pro určitý styl použití a jiné spotřebitele.

Kulaté sušičky na ovoce

Nejčastěji zastoupené a cenově dostupné jsou kulaté sušičky ovoce, jejiž výhoda spočívá ve vrstvení plat. Pokud tomu nevadí stejná teplota, lze rovněž sušit více druhů potravin na jednom sítu. Princip je takový, že horký vzduch je vháněn do zařízení zespoda prostředkem zařízení. Plata výše se budou sušit déle a také potraviny blíže středu budou hotovy rychleji než ty na vnější straně síta. Vyžaduje to tedy přehazování síta pro rovnoměrné sušení. Usnadnit to může funkce otáčení sušících plátů, kdy motor v sušičce pláty pomalu otáčí a skrze otvory proniká horký vzduch.

Hranaté sušičky na ovoce

Hranaté sušičky ovoce se vyznačují více funkcemi a odlišným principem procesu sušení. Zde je horký vzduch vháněn do prostoru plat ze strany, čímž je sušení téměř rovnoměrné a odpadá tak nutnost prohazovat při procesu sušení síta. Pokud byste přeci jen chtěli prohodit plata, je proces mnohem snazší, jelikož jsou zasouvána do zařízení ze strany.

Průhlednost a neprůhlednost sušiček

Nespornou výhodou průhledných sušiček ovoce je kontrola procesu bez potřeby nadzvedávat plata a nechávat uniknout vyrobené teplo. Argument pro neprůhledné modely zní tak, že nedochází působením světla k ničení zdraví prospěšných látek, ovšem validitu tohoto tvrzení nejsme schopni posoudit.

Rozměry a plata

Zdánlivé rozměry na obrázku mohou klamat, proto si vždy překontrolujte skutečné hodnoty. Obecně najdete jak velké, tak kompaktní modely. K rozměrům navazují plata a jejich počet. Ten se často skládá z dvou hodnot, tedy počet plat v základním balení a maximální kapacity. Podle výkonu sušičky lze přidat klidně i jednou tolik plat, co máte v základní výbavě, u jiných však nikoliv. Také velikost a průměr sít se odlišuje a pohybuje v rozmezí od 20 do 40 cm.

Příkon a hlučnost

Tyhle parametry má smysl zvažovat spíš tehdy, budete-li sušit velké množství potravin najednou. Měli byste si dát pozor na příliš vysoký výkon sušičky při nízkém počtu plat. Může pak dojít spíš ke spálení surovin než k rychlému usušení, a to při špatně nastavené teplotě vzhledem k sušené potravině nebo úplné absenci regulace teploty. Hlučnost sušičky může hrát roli, pokud bydlíte v bytě. Nicméně většina současných modelů má přijatelně tichý chod.

Funkce

Regulace teploty

Podstatnou funkcí sušičky je nastavitelnost teploty vzduchu pro sušení potravin. Teplota se u většiny nechá regulovat mezi 30 až 70 °C, ovšem pozor, některé sušičky (typicky základní levné modely) ji mít nemusí. Potraviny s podobnou vhodnou teplotou se pak nemusíte bát sušit dohromady.

Časovač

S pomocí integrovaného časovače můžete buďto odložit začátek sušení na konkrétní dobu nebo naplánovat již běžící proces sušení na bezpečné vypnutí po určitém čase. Můžete se věnovat jiné činnosti a mít jistotu, že sušené potraviny nepřesušíte.

Programy

Místo zdlouhavého nastavování můžete spustit program na různé typy potravin. Do sušičky potravin vložíte ovoce, zeleninu, maso či bylinky na síta, navolíte správný program a ten již bude sám regulovat teplotu vzduchu a čas sušení.

Dodatečné příslušenství

Obvyklým příslušenstvím, které lze dokoupit, jsou sušící plata (síta). V základním balení je typicky jen určitý počet z celkové využitelné kapacity a zbytek je potřeba dokoupit. Pořídit lze plata s jemnými otvory na drobné bylinky, případně plná plata na ovocné placky. U některých modelů sušiček ovoce lze dokoupit rovněž otočný mechanismus, který pomůže s lepší cirkulací a distribucí horkého vzduchu do všech plat.