Vybíráme nejlepší sušičku prádla

Jakou sušičku vybrat dle porovnání?

Beko HDF 7412 CSRX

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

Miele TWV 680 WP Passion

Úzká sušička prádla vhodná do panelákových bytů. Je úsporná, má 15 programů a vybavena je speciálními senzory vnitřní teploty.Výborná kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, mnoha pokročilými technologiemi a s nejlepší energetickou třídou.Jedna z nejlepších sušiček prádla na trhu. Je velmi úsporná, má kapacitu 9 kg a nespočet inovativních technologií a funkcí.
+ Sušička prádla ve SLIM provedení, poměr cena/výkon, osvětlený buben+ Nejlepší energetická třída, mnoho prémiových technologií, filtrační systém ÖKOFlow+ Jedna z nejlepších sušiček na trhu, parní funkce SteamFinish, prvotřídní kvalita
- Méně výrazná zvuková signalizace- Nic zásadního- Adekvátně vyšší cena

Orientační Cena
10 990 Kč

Orientační Cena
18 490 Kč

Orientační Cena
59 888 Kč

Sušička prádla si získává čím dál větší oblibu nejen v domácnostech s vícečlennými rodinami, ale také u jednotlivců. Nejen, že vám sušička na prádlo ušetří čas, ale eliminuje také vlhkost v domácnosti, která může vést ke tvorbě plísní a šíření alergenů. Technologie současných sušiček zdokonalí vaši chytrou domácnost díky kompatibilitě s telefonem, úzká sušička prádla zase není náročná na prostor. Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem šetří elektrickou energii a je šetrná i k vašim textiliím. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší sušičky prádla pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na kombinované pračky se sušičkou.

Nejlepší sušičky prádla (Test 2024)

VzhledModelTypTepelné čerpadloKapacita bubnuEnergetická třídaÚčinnost kondenzaceHloubka (s přesahem)Dostupnost
Beko HDF 7412 CSRX recenze a testBeko HDF 7412 CSRXKondenzačníAno7 kgA++B50,8 cm
Bosch WTW85590BY recenze a testBosch WTW85590BYKondenzačníAno8 kgA+++B65,2 cm
AEG AbsoluteCare T8DBE68SC recenze a testAEG AbsoluteCare T8DBE68SCKondenzačníAno8 kgA+++B66,5 cm
Whirlpool FFT M11 82B EE recenze a testWhirlpool FFT M11 82B EEKondenzačníAno8 kgA++B64,9 cm
LG RC82EU2AV4Q recenze a testLG RC82EU2AV4QKondenzačníAno8 kgA+++A69 cm
Samsung DV90T5240AX recenze a testSamsung DV90T5240AXKondenzačníAno9 kgA+++B65 cm
Electrolux PerfectCare EW8H458BC recenze a testElectrolux PerfectCare EW8H458BCKondenzačníAno8 kgA++B66,2 cm
Hoover ND4 H7A2TSBEX-S recenze a testHoover ND4 H7A2TSBEX-SKondenzačníAno7 kgA++B51,5 cm
Candy CSO4 H7A2DE-S recenze a testCandy CSO4 H7A2DE-SKondenzačníAno7 kgA++B51,5 cm
Miele TWV 680 WP Passion recenze a testMiele TWV 680 WP PassionKondenzačníAno9 kgA+++A64,3 cm

Zobrazit celou nabídku

Recenze sušiček prádla

Beko HDF 7412 CSRX

Beko HDF 7412 CSRX recenze a test

Úzká sušička prádla Beko HDF 7412 CSRX je jednou z mála malých sušiček prádla, která je ideální do menších bytů. Hloubka skeletu je pouze 46 centimetrů, s přesahy 50,8 cm a tím pádem bez problému projde i panelákovými dveřmi. V kombinaci se slim úzkou pračkou se jedná i podle zkušeností spotřebitelů o výbornou kombinaci. Sušící buben pojme 7 kilogramů prádla, má velmi dobrou energetickou třídu A++ i účinnost sušení, která je ve třídě B. Programy dokáží sušit i při nízkých teplotách a chránit tím tkaniny nebo mají ochranu před pomačkáním a vyblednutím prádla.

+ Sušička prádla ve SLIM provedení, poměr cena/výkon, osvětlený buben
Méně výrazná zvuková signalizace

Bosch WTW85590BY

Bosch WTW85590BY recenze a test

Sušička prádla Bosch WTW85590BY je velmi úsporná, řadí se do nejlepší energetické třídy A+++ a velmi dobrá je i její účinnost sušení ve třídě B. Pyšní se mnoha chytrými programy, které jsou šetrné k různým druhům oblečení. Zmínit lze program pro sušení péřového oblečení Down nebo systém SensitiveDrying. Velkou předností je funkce automatického čištění kondenzátoru, program pro rychlé 40 ti minutové sušení anebo unikátní provedení AntiVibration Design, které zajišťuje vyšší stabilitu sušičky při provozu, snižuje vibrace a tím i snižuje hlučnost, která nepřekročí hladinu 62 dB.

+ Samočistící kondenzátor, výborná energetická třída A+++, mnoho speciálních programů
Nic zásadního

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC

AEG AbsoluteCare T8DBE68SC recenze a test

Kondenzační sušička na prádlo AEG AbsoluteCare T8DBE68SC má nejlepší energetickou třídu a nízkou spotřebu elektrické energie pouze 177 kWh za rok. Na invertorový motor poskytuje výrobce prodlouženou záruku v době 10 ti let a i podle zkušeností a recenzí spotřebitelů má sušička mnoho funkcí. Technologie ProSense sleduje vlhkost a teplotu, technologie SensiDry dokáže sušit při nižších teplotách a technologie AbsoluteCare zajišťuje nejlepší péči pro všechny druhy materiálů. Potěší také filtrační systém ÖKOFlow – má skvělou účinnost, a navíc je dobře dostupný a snadno se čistí.

+ Nejlepší energetická třída, mnoho prémiových technologií, filtrační systém ÖKOFlow
Nic zásadního

Whirlpool FFT M11 82B EE

Whirlpool FFT M11 82B EE recenze a test

Kondenzační sušička prádla Whirlpool FFT M11 82B EE má zajímavý poměr cena výkon a přitom ji nic důležitého nechybí. Má běžnou kapacitu bubnu 8 kg, standardní činnost sušení ve třídě B a velmi dobrou energetickou třídu A++ s roční průměrnou spotřebou elektrické energie 234 kWh za rok. Po registraci nabízí výrobce rozšířenou záruku na motor, sušička je samozřejmě vybavena tepelným čerpadlem a má mnoho pokročilých funkcí. Zmínit lze 6. smysl, který neustále vyhodnocuje teplotu a vlhkost, technologii FreshCare+ anebo Easy Cleaning filtr, který se velmi snadno čistí.

+ Dobrý poměr cena výkon, technologie 6. smysl, možnost 10 let záruky na motor
Nic zásadního

LG RC82EU2AV4Q

LG RC82EU2AV4Q recenze a test

Kondenzační sušička na prádlo s tepelným čerpadlem LG RC82EU2AV4Q má nejlepší energetickou třídu i nejlepší účinnost sušení. S těmito parametry má navíc velmi dobrý poměr cena/výkon a disponuje Wi-Fi konektivitou, která výrazně rozšiřuje uživatelské možnosti. Invertorový motor s duálním invertorovým kompresorem má záruku 10 let a uživatelé v recenzích vyzdvihují také program pro alergiky, který redukuje až 99 % alergenů. Její inteligentní programy dokáží vyhlazovat pomačkání a jsou k prádlu šetrné. Výhodou je samočistící kondenzátor a fakt, že tato sušička získala ocenění za kvalitu spotřebitelského časopisu dTest.

+ Nejlepší účinnost sušení, značka kvality časopisu dTest, Wi-Fi aplikace LG ThinQ
Nic zásadního

Samsung DV90T5240AX

Samsung DV90T5240AX recenze a test

Černá sušička prádla Samsung DV90T5240AX se nabízí i v jiných barevných provedeních, jako jedna z mála dává v tomto ohledu spotřebitelům možnost volby. Je energeticky velice úsporná, roční spotřeba elektřiny je pouze 194 kWh. K dispozici je 14 automatických programů, má funkci odloženého startu i zvukovou signalizaci. Disponuje také možností ovládání přes Wi-Fi pomocí mobilní aplikace a ze zkušeností oceňují spotřebitelé i program HygienCare, který odstraní až 99 % bakterií. Proces sušení je řízen umělou inteligencí a spolupracuje se třemi senzory.

+ Více barevných provedení, nadprůměrná kapacita bubnu 9 kg, energetická třída A+++
Bez automatického čištění kondenzátoru

Electrolux PerfectCare EW8H458BC

Electrolux PerfectCare EW8H458BC recenze a test

Sušička prádla s tepelným čerpadlem Electrolux PerfectCare EW8H458BC se pyšní oceněním kvality časopisu dTest, který pravidelně vyhodnocuje nejlepší spotřebiče ve své kategorii. Má standardní objem bubnu 8 kg, dobrou účinnost kondenzace B a velmi dobrou energetickou třídu A++. Technologie DelicateCare, SmartSense a GentleCare se starají o úsporné a šetrné sušení všech druhů oblečení, dokáže měřit senzory vlhkost prádla a potěší i rozšířená záruka na motor v délce 10 ti let. Uživatelé ze svých zkušeností oceňují programovou nabídku, zejména pak rodinné programy XL.

+ Bohatá programová nabídka, mnoho technologií, ocenění značka kvality dTest
Energetická třída jen A++

Hoover ND4 H7A2TSBEX-S

Hoover ND4 H7A2TSBEX-S recenze a test

Sušička prádla bez napojení na odpad Hoover ND4 H7A2TSBEX-S má dobrý poměr cena/výkon a kondenzát je odváděn pouze do sběrné nádoby bez možnosti volby. Díky její hloubce i s přesahy pouze 51,5 cm se jedná o malou sušičku prádla s kapacitou bubnu 7 kg. Ideální je proto do panelových domů a menších bytů, kde při stěhování projde menšími futry. Třídy energetické účinnosti a sušení jsou velmi dobré, zvládá komunikaci s mobilním telefonem přes Wi-Fi a má řadu pokročilých funkcí a technologií. Přes aplikaci máte navíc přístup až ke 40 ti programům, což je nadprůměrně vysoký počet.

+ Úzká sušička prádla, mobilní aplikace hOn, k dispozici až 40 sušících programů
Neumožňuje připojení na odpad

Candy CSO4 H7A2DE-S

Candy CSO4 H7A2DE-S recenze a test

Candy CSO4 H7A2DE-S patří k nejmenším sušičkám prádla na trhu, i s přesahy má hloubku pouze 51,5 cm, a proto ji lze nastěhovat i do malých a panelových bytů. V základu nabízí 14 programů a další je možné stáhnout pomocí aplikace Simply Fi, přes kterou lze sušičku ovládat a kontrolovat z mobilního zařízení. Je kondenzační technologie s tepelným čerpadlem, má funkci proti pomačkání prádla, šetrné programy i rychlé programy. Vzhledem k úzkému provedení sušičky má menší kapacitu bubnu 7 kg a velmi dobré hodnoty na energetickém štítku. Pouze někteří spotřebitelé v recenzích zmiňují, že jim nebyl dodán český návod k obsluze.

+ Malá slim sušička prádla, dobrý poměr cena/výkon, Wi-Fi konektivita
Nemusí být dodán český návod

Miele TWV 680 WP Passion

Miele TWV 680 WP Passion recenze a test

Sušička prádla Miele TWV 680 WP Passion patří jednoznačně k nejlepším sušičkám na trhu. Odpovídá tomu skvělá dílenská kvalita zpracování, její technologie i velice úsporný provoz se spotřebou jen 174 kWh za rok. Nepřekvapí nejlepší energetická třída A+++, nejlepší účinnost sušení i nadprůměrná kapacita bubnu 9 kg. Disponuje parní funkcí proti skutečnému pomačkání prádla, lze ji propojit s dalšími spotřebiči Miele, komunikuje s mobilním telefonem a má i chytrou diagnostiku. Velkou výhodou je také bezúdržbový výměník, nebo inteligentní filtr nečistot. Velmi praktická je rovněž funkce AddLoad, která umožňuje přidat prádlo kdykoliv během sušení.

+ Jedna z nejlepších sušiček na trhu, parní funkce SteamFinish, prvotřídní kvalita
Adekvátně vyšší cena

Jak vybrat sušičku prádla

Prvotním parametrem, který byste měli při koupi nové sušičky zohlednit, je použitá technologie. Na výběr máte ze sušiček s tepelným čerpadlem nebo topným tělesem, na které však dnes narazíte jen velmi zřídka. Dále se samozřejmě zaměřte na rozměry spotřebiče a kapacitu bubnu. Soustřeďte se na energetický štítek, kde najdete shrnutí o sušičce a výběr pro vás bude jednodušší. Nevybírejte z nejlevnějších modelů, protože nebývají příliš úsporné. Ve výsledku budete platit za provoz více než s kvalitnější sušičkou, i když bude vstupní investice vyšší.

Před koupí sušičky je třeba stanovit si nejdůležitější aspekty.

  • Typ sušičky – Každý typ má své pro i proti. Ty s tepelným čerpadlem jsou úspornější, sušičky s topným tělesem zase obvykle levnější.
  • Kapacita sušičky – Podle množství praného prádla a členů v domácnosti zvolte vhodnou kapacitu.
  • Ostatní parametry – Sledujte kvalitu provedení, velikost, spotřebu, typ motoru a účinnost kondenzace.
  • Funkce – Doplňkové funkce mohou usnadnit používání spotřebiče. Sušičky mohou být vybavené připojením Wi-Fi, parními programy apod.
  • Cena sušičky – Sušičky se nabízejí ve více cenových kategoriích, kterou si každý zvolí podle finančních možností.

Typy sušiček

Sušičky se rozdělují podle technologie sušení na dva základní typy – kondenzační a ventilační.

Kondenzační sušička

Jedná se sušičku s elektrickým topným tělesem. Po vložení vlhkého prádla se začne zahřívat.  Výhodou je kratší doba sušení prádla a vyjímatelný kondenzátor. Naopak nevýhodou je vyšší spotřeba.

  • Princip kondenzační sušičky – Využívá k sušení kondenzaci. Po dostatečném zahřátí pára z prádla stoupá a po následovném ochlazení putuje kondenzovaná voda do kondenzační nádoby nebo rovnou do odpadu.

Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem

Spotřebič je vybaven tepelným čerpadlem, díky kterému šetří peníze za elektřinu. Přebytečné teplo z bubnu převádí na elektrickou energii, kterou opět použije pro ohřev prádla. Díky tomu sušička prádla s tepelným čerpadlem nemusí vyvíjet tak vysokou teplotu, což prodlužuje životnost textilií a zachovává jejich barvy.

Nevýhodou je nutnost čištění filtrů po každém cyklu a nemožnost vyjmutí kondenzátoru. Většina dnes prodávaných sušiček je právě tohoto typu a některé mají také funkci automatického čištění zmíněných filtrů, čímž spotřebitelům při běžném používání odpadá většina starostí.

Hybridní kondenzační sušička

S trochou trpělivosti můžete narazit i na kombinovanou sušičku, která využívá obou technologií. Je vybavena topným tělesem i tepelným čerpadlem. Program můžete zvolit dle potřeby. Těchto modelů je však na trhu pouze malé množství.

Ventilační sušička

Její hlavní vlastností je odvod horkého vzduchu a páry, vypařované z prádla, ven z budovy. Odvod je prováděn pomocí trubice, která prostupuje větracím otvorem ve zdi. Délka trubice musí být minimálně 1,2 metru, nesmí být umístěna níže než 30 cm nad zemí a pravidelně by se měla kontrolovat. V žádném případě se trubice nesmí připojovat ke komínu či vzduchovému vytápění.

Výhodou ventilační sušičky je nižší spotřeba elektřiny a poměrně nízká pořizovací cena oproti kondenzačním sušičkám. Ve srovnání může mít také větší kapacitu bubnu nad 10 kg. Za nevýhodu lze považovat nutnost vedení trubice, což může být v některých budovách obtížné. Český trh pro běžné spotřebitele ovládly spíše kondenzační typy a na ventilační sušičku narazíte zřídka. Její uplatnění je však nezastupitelné v komerční sféře při profesionálním využití.

Náročnost sušičky na prostor

V současnosti nabízí český trh pouze sušičky s předním plněním, je tedy třeba počítat s dostatečným prostorem kvůli dvířkám. Pokud bojujete s nedostatkem prostoru, řešením může být úzká sušička prádla. Místo v prádelně se dá ušetřit také umístěním sušičky na pračku, opačně to však kvůli vibracím pračky není možné. Při umístění sušičky na pračku se doporučuje použití spojovacího dílu, tzv. mezikusu, který oba spotřebiče spolehlivě zafixuje a nehrozí jejich vzájemné posouvání.

Rozměry sušičky

Běžná sušička je vysoká okolo 85 cm, šířka dosahuje 60 cm a hloubka 60-70 cm. Mini neboli slim sušička vyniká menší náročností na prostor a nejmenší sušička prádla má hloubku pouhých 45 cm. Úzkých modelů však na trhu nenajdete mnoho a z důvodu vysoké teploty v sušičce výrobci doporučují umístění spotřebiče s dostatečným odstupem od zdi a nábytku, aby se mohla dobře chladit. Doporučené hodnoty by měly být uvedeny v manuálu, obvykle má však být sušička minimálně 15 cm od zdi v zadní části a 5 cm po stranách.

  • Hloubka s přesahem – Především z marketingových důvodů uvádí mnoho výrobců u malých sušiček prádla hloubku skeletu, která však nesděluje skutečný rozměr hloubky. Zaměřte se proto na hodnotu hloubky s přesahem, která je skutečnou hloubkou spotřebiče.
  • Pračka a sušička 2v1 – Pro malé prostory může být vhodným řešením také kombinace pračky a sušičky. Kapacita sušení je však menší než kapacita praní, a tak je často nutné sušit na dvakrát. Rádce a výběr nejlepších kombinovaných sušiček s pračkou jsme pro vás připravili také.

Odvod odpadu

U kondenzačních sušiček se setkáte se sběrnou nádobkou na vodu, novější modely odvádí kondenzát přímo do odpadu. Přípojka k odpadu bývá součástí spotřebiče, nicméně k některým sušičkám je nutné připojovací sadu dokoupit. Některé modely mají samočistící kondenzátor a kondenzovanou vodu používají k proplachování výparníku, připojení na odpad v těchto případech není možné. Novější modely již zvládají jako samočištění kondenzátoru, tak odvod do odpadu.

  • Sušička bez napojení na odpad – Pokud nemáte v plánu připojování sušičky k odpadu, věnujte pozornost objemu kondenzační nádobky. Ten určuje, jak často bude nutné nádržku vylévat. Standartně se setkáte s objemem 4 litry nebo více. Sušička by měla disponovat indikátorem naplnění nádržky, který vás včas upozorní.

Motor sušičky

Nezapomeňte při výběru zohlednit také vlastnosti motoru.

  • Uhlíkový motor – Používaly se u starších modelů, elektřinu přenáší pomocí uhlíkových kartáčů. Výhodou je nízká pořizovací cena, naopak nevýhodou je krátká životnost kartáčů kvůli tření. Chod motoru není plynulý a je hlučnější.
  • Invertorový motor – Je součástí moderních domácích spotřebičů a nejsou v něm uhlíkové kartáče. Jeho otáčky jsou řízeny elektronicky přímo, takže má hladký plynulý chod. Vibrace jsou eliminovány, čímž nedochází k rychlému opotřebení a nabízí vyšší výkon i tišší provoz. Motor je spolehlivý, a i při vyšší pořizovací ceně nemá konkurenci. Dokonce někteří výrobci zákazníkům nabízí záruku na invertorový motor až 10 let.

Energetický štítek

Všechny nejdůležitější parametry spotřebiče naleznete na energetickém štítku, proto se na něj při koupi ihned zaměřte. Uvádí informace o energetické účinnosti spotřebiče a informuje o spotřebě elektřiny, roční spotřebě, hlučnosti, kapacitě atd. Údaje jsou kontrolovány nezávislou laboratoří a slibují co nejpřesnější informace.

  • Energetická třída – Jedna z nejdůležitějších vlastností se zobrazuje pomocí stupnice od písmena „A” po „D”, přičemž nejúspornější je A+++.
  • Roční spotřeba – Údaj je čistě orientační a vše závisí na četnosti sušení prádla. Roční spotřeba sušiček je počítána na 160 sušících cyklů.
  • Typ sušičky – Na štítku můžete najít také údaj o tom, zda se jedná o plynovou nebo elektrickou sušičku. Plynovou v České republice koupíte jen stěží.
  • Doba sušení na běžný program – Uvádí se v minutách.
  • Účinnost kondenzace – Značí se tentokrát písmeny od A až po G a napoví, jak účinně sušička prádlo vysuší.
  • Kapacita sušičky – Zjistíte, kolik kilogramů prádla můžete na jeden cyklus usušit.
  • Hlučnost sušení – Udává se v decibelech (dB).

Energetická třída

Na štítku vás nejdříve zaujmou barevné pruhy, které začínají shora zelenou nejúspornější třídou A+++ a pokračují přes žlutou a oranžovou až po nejméně úspornou, červenou třídu D. Kterou třídu sušička splňuje, poznáte podle černé šipky vpravo. Informace o energetické třídě napoví, jakou spotřebu spotřebič bude mít. Rozdíly přitom mohou být překvapivě velké až v řádech stokorun za rok. (zdroj: eon.cz)

Roční spotřeba elektřiny

Výrobci ji uvádí v kilowattech za hodinu (kWh).  Spotřebu si můžete alespoň zhruba spočítat vynásobením údaje o roční spotřebě cenou za 1 kWh. Uživatelé, kterým na spotřebě opravdu záleží, by měli uvažovat i o úsporné pračce s dostatečným počtem otáček, neboť při nedostatečném vyždímání je nezbytné dlouhé a méně úsporné sušení v sušičce. Prádlo vyždímané v pračce s 1200 otáčkami příliš dlouhé sušení nepotřebuje. Naopak pračky s příliš vysokým počtem otáček jsou méně úsporné, prádlo může být zmačkané a dokonce poškozené.

Hlučnost

Především pro uživatele, kteří žijí v bytě a sušička na prádlo se nachází blíže obývanému prostoru, je údaj velmi důležitý. Stejně tak, pokud sušičku plánujete zapínat přes noc. Průměrná hlučnost se pohybuje okolo 65 dB. Sušičky jsou tedy hlučnější než mixér, ale tišší než vysavač.

Kapacita sušičky

Vhodnou kapacitu můžete vybrat podle počtu členů v domácnosti. Nejčastěji se setkáte s objemem 3-8 kg. Jednotlivci nebo dvoučlenné domácnosti postačí kapacita do 7 kg, velké rodiny s dětmi by měly pořídit sušičku s objemem více než 8 kg. Vždy je lepší zvolit raději větší objem, než menší. Větší kusy prádla, jako je povlečení, by nebylo možné v malé sušičce usušit.

Účinnost sušení

Parametr, udávající procento vody vysušené z prádla do kondenzační nádobky. Značí se písmeny A-G, přičemž A je opět nejúčinnější. Účinnost je počítána při využití plné kapacity sušičky s nastavením standartního programu. Sušička však může mít vyšší účinnost například na delší program. Pokud chcete prádlo sušit co nejefektivněji, pořiďte spotřebič s účinností třídy A nebo B.

  • Třída A – Sušička vysuší z prádla více než 90 % vody.
  • Třída B – Vysušeno je z prádla zhruba 85 % vody.
  • Třída C – Vysušeno je cca 75 % vody.
  • Třída D – Vysušeno je cca 65 % vody.
  • Třída E – Vysušeno je cca 55 % vody.
  • Třída F – Vysušeno je cca 45 % vody.
  • Třída G – Vysušeno je z prádla méně než 40 % vody.

Programy

Na všech sušičkách je možnost nastavit dva základní programy, a to pro bavlnu a pro syntetické textilie. Na moderních modelech naleznete také program pro povlečení, vlnu, džíny, nebo outdoorové/funkční oblečení. Vždy zkontrolujte před naplněním sušičky informace na štítkách daných kousků oblečení, aby nebylo poškozeno. Jeho výrobci tam uvádí, zda se vůbec do sušičky může dávat. Sušičku vybírejte také podle toho, z jakých materiálu je nejčastěji vaše oblečení. Sušička je na štítku oblečení zobrazena jako čtverec s kruhem a tečkami uvnitř něj.

  • Přeškrtnutá značka sušičky znamená, že oblečení do ní nepatří a mohlo by být nevratně poškozeno.
  • Značka s jednou tečkou znamená, že se oblečení může sušit, ale jen při nízké teplotě.
  • Značka se dvěma tečkami značí, že se může nastavit i vyšší teplota.

Chladivo sušičky

Pokud chcete o vaší nové sušičce vědět co nejvíce, zjistěte také jaké chladivo obsahuje.

  • Propan (R290) – Je hořlavý, proto by sušička neměla stát ve stejné místnosti s plynovými spotřebiči. V případě požáru by mohly být škody opravdu veliké.
  • Tetrafluorethan (R134a) – Není hořlavý, ale za to není šetrný k životnímu prostředí, protože má vliv na globální oteplování. Z tohoto důvodu se jedná o jeho nahrazení.

Funkce

Moderní spotřebiče jsou již běžně vybaveny chytrými funkcemi a ani sušičky nejsou výjimkou.

  • Dotykový displej – Zajistí snadné nastavení a je vždy osvětlený. Zobrazuje všechny důležité informace jako zbývající čas, teplotu atd.
  • Odložený start – Uživatel si nastaví čas, kdy se má sušička zapnout. Prádlo tak může mít dosušené hned po příchodu z práce.
  • Propojení s chytrým zařízením – Sledovat lze díky tomu stav sušení, na dálku sušičku zapnout nebo posunout konec programu.
  • Fuzzy logic – Sušička zjistí pomocí čidla vlhkosti, hmotnosti a teploty stav sušení prádla a popřípadě se vypne dříve. Naopak když je potřeba prádlo sušit déle, program je prodloužen. Tuto funkci výrobci mohou nazývat různě, v některých případech je to třeba 6. smysl.
  • Parní funkce – Slouží k usnadnění žehlení prádla a jedná se o nejlepší funkci proti pomačkání.
  • Žehlící funkce – Eliminuje záhyby na prádle díky horké vodní páře. Takto lze „žehlit” i zmačkané prádlo ze skříně.
  • Refresh – Program pro odstranění pachů z prádla, které například dlouho leží ve skříni a potřebuje osvěžit, zbavit alergenů, zjemnit nebo zbavit pachů či kouře.
  • Osvětlení bubnu – Díky světlu v sušičce vidíte na prádlo a v sušičce po vyndání prádla nic nezůstane.
  • Dvířka z obou stran – Sofistikované modely nabízí také otevírání dvířek na tu stranu, na kterou se to uživateli zrovna hodí. Setkáte se i s výrazem „reverzibilní” dvířka.
  • Dětský zámek – Zabraňuje dětem, aby spotřebič spustili.
  • Samočistící kondenzátor – Výparník je automaticky propláchnut kondenzovanou vodou a je zbaven vláken a prachu z prádla.
  • UV světlo – Zbavuje prádlo virů a bakterií.

Doplňky

  • Spojovací mezikus – Je potřeba pokud chcete postavit sušičku na pračku. Je vyráběný vždy pro danou hloubku spotřebiče a může být doplněn o vysunovací polici na položení koše s prádlem nebo na skládání prádla. Spojovací díl zvyšuje stabilitu celé sestavy a zabraňuje poškození spotřebičů.
  • Koš na prádlo – Nezbytnost pro vyndávání prádla.
  • Sušící koš – Doporučuje se používat při sušení bot, plyšových hraček, jemného prádla nebo pleteného oblečení. Prádlo se v tomto koši neotáčí a slouží jako ochranná klec.
  • Držák na boty – Usnadňuje sušení obuvi.
  • Vonné doplňky do sušičky – Prodávají se v podobě ubrousků, vonných vlněných koulí nebo vajíček. Kromě svěží vůně se postarají o vybíjení elektrického náboje. Prádlo je po sušení svěží, voňavé a měkké.
  • Míčky do sušičky – Jsou opatřeny malými výstupky, které při sušení oddělují kusy prádla od sebe, čímž se urychlí celý proces a sušení je k textiliím šetrnější. Prádlo není ani tolik pomačkané.

Nejprodávanější sušičky prádla na trhu

Jako spotřebitel máte v dnešní době opravdu na výběr. Někteří výrobci se soustředí na kvalitu, jiní sází na nízké ceny.

Sušičky AEG

Pravděpodobně narazíte na tuto německou značku v elektro-obchodech nejčastěji. Vyšší cenu kompenzuje kvalita, na kterou se můžete spolehnout. AEG nabízí sušičky ve dvou produktových řadách. Sušičky vyšší kvality koupíte za 15-30 tisíc korun, levnější a méně šetrné sušičky zhruba za 10 až 15 tisíc Kč.

Sušičky LG

Jihokorejské sušičky od LG se vyznačují nízkou hlučností, velkou kapacitou, energetickou nenáročností i atraktivním designem. Pořídíte je od 10 000 Kč a produkty vyšší třídy za 20-25 tisíc Kč. Firma nabízí kromě klasických sušiček také Styler, parní osvěžovač oděvů připomínající skříň. Koupíte ho za 40-45 tisíc korun.

Sušičky Bosch

Nabízí se čtyři modelové řady, které jsou typické svou nízkou spotřebou a velkou kapacitou. Triumfem je nejchytřejší a nejpraktičtější sušička všech dob, jak ji firma nazývá. Je vybavena technologiemi Smart Dry (doporučí vám vhodný program) a Iron Assist (parní žehlící funkce). Pořídíte ji za více než 30000 Kč, nejlevnější modely od 12000 Kč.

Sušičky Beko

Hlavní marketingovou strategií turecké firmy je prodávat spotřebiče velmi levně. Jejich sortiment stále narůstá a nabízí také úzké sušičky. Součástí některých modelů je čištění prádla pomocí UV světla (HygieneShield), které zbaví oblečení virů a baterií.

Sušičky Whirpool

Americký výrobce nabízí na českém trhu nepřeberné množství sušiček nejen ve standartní třídě, ale i produkty nejvyšší péče (supreme care). Vybere si bez problémů jednotlivec i početná rodina. Vybírat lze také ze sušiček s inovativními technologiemi (6. smysl), parními funkcemi a dokonalým prouděním vzduchu.

Sušičky Samsung

I díky zaměření jihokorejské společnosti na chytré telefony, ani sušičky Samsung nezůstávají v technologiích pozadu. Vynikají velkou kapacitou a energetickou nenáročností. Nechybí kontrola hladiny vody, dvouvrstvý síťový filtr ani signalizace plné nádržky. Samozřejmostí je možnost propojení s mobilním telefonem a zákazníci oceňují také atraktivní design.

Sušičky Siemens

Německý výrobce sází na tiché spotřebiče v kvalitním provedením a zaměřuje se na náročnější zákazníky. Sušičky nejsou energeticky náročné a spousta z nich je označena třídou A++ a A+++. Jsou rozděleny do několika produktových řad. Vybírat můžete z řad IQ300, IQ500, IQ700, IQ800 nebo z nejpokročilejší řady Avantgard. Kvalita sušiček Siemens se odráží v jejich ceně, která se pohybuje mezi 15-30 000 Kč.

Sušičky Electrolux

Švédská firma má na českém trhu své místo již dlouho. Proslavila se díky vysavači Lux a dnes již vyrábí také spoustu dalších spotřebičů včetně sušiček. Nabízí sušičky střední cenové kategorie (10-20 tisíc Kč) ve dvou třídách – DelicateCare a PerfectCare. Sušičky mají dostatečnou kapacitu pro rodiny, nechybí inovativní technologie a o prádlo pečují šetrně.

Otázky při výběru sušičky na prádlo

Vyplatí se nejlevnější a levné sušičky prádla?

Levnější modely sice lákají svou nízkou cenou, mohou být však méně úsporné a ve výsledku se koupě nemusí vyplatit. Vše záleží na tom, jak často máte v plánu sušit. Pro jednotlivce levnější sušička postačí, avšak pro větší rodiny se doporučuje koupě dražší, ale úspornější sušičky.

Jaké rozměry má nejmenší sušička prádla?

Takzvaná slim sušička má hloubku pouhých 45 cm. Šířka pak dosahuje standardních 60 cm a výška zhruba 85 cm, stejně jako u běžných sušiček. Malá sušička prádla však může ušetřit alespoň pár centimetrů v malých prostorách díky své hloubce. Úzkých modelů se na trhu bohužel neobjevuje mnoho.

Je rozdíl mezi sušičkou kondenzační a s tepelným čerpadlem?

I sušička s tepelným čerpadlem se řadí mezi kondenzační. Rozdíl je mezi modely s topným tělesem, kde teplo z topného tělesa zajistí vypařování vody z prádla, a modely s tepelným čerpadlem, které využívá přebytečné teplo z bubnu a převádí ho na elektrickou energii. Tu opět využije na ohřev, díky čemuž je provoz šetrnější.

Jaké jsou nejlepší značky sušiček prádla?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce sušiček na prádlo patří AEG, LG, BOSCH nebo Beko. Spotřebiteli velmi oblíbené jsou dále značky Whirlpool, Samsung anebo Electrolux. Dražší, za to však v mnohém skutečně nejlepší jsou sušičky německého výrobce Miele.

Údržba a tipy

Správné zacházení se sušičkou ji může výrazně prodloužit životnost. Nejčastější údržbou je čištění filtrů.

  • Čištění filtrů – Prachový filtr zachytává vlákna a prach z oblečení. Nachází se za dvířky a jeho čištění se doporučuje po každém sušení (zanesený filtr totiž zhoršuje účinnost sušení). Další filtr, který je potřeba čistit, je před kondenzátorem v levé spodní části spotřebiče. Zachytí to, co nezachytil prachový filtr. Moderní sušičky mají automatické čištění tohoto filtru.
  • V případě zaneseného filtru – Sušící cyklus se může prodloužit až o polovinu, což je značně neúsporné. Proto filtr kontrolujte opravdu po každém sušení.
  • Srážení prádla – Často se můžete setkat se zkušenostmi uživatelů, kterým sušička zničila prádlo sražením. Nejčastější chybou je však špatně zvolený program. Uživatelé nečtou štítky na oblečení a dávají sušit rozdílné materiály na jeden program.
  • Mýtus o aviváži – Možná jste také slyšeli, že oblečení prané v aviváži by se nemělo sušit v sušičce. To se jako pravda nepotvrdilo, naopak často aviváž zlepšuje vlastnosti prádla. Aviváž však vždy dávkujte podle návodu výrobce. Alternativou aviváže jsou vonné doplňky do sušičky.
  • Sušení stejně velkých kusů prádla – Pro lepší efektivitu vkládejte do sušičky nejen stejně velké kusy, ale také ze stejného materiálu.