Vybíráme nejlepší sisalový a elektronický terč na šipky

TOP 3 terče na šipky

Echowell DC 100

Windson AP400

Harrows Official Competition Board

Elektronické šipky, které je možné napájet jak prostřednictvím tužkových baterií, tak adaptéru přímo ze sítě.Elektronický terč na šipky, který mezi ostatními vyniká velkým počtem předinstalovaných her a šipek.Sisalový terč na šipky z kvalitního sisalu a s kruhovým profilem drátu.
+ Velké množství her, napájení+ 27 her, 12 šipek+ Odnímatelný číselný kroužek
- Málo náhradních hrotů- Není možné napájet pomocí baterií- Žiletkový drát by byl lepší

Orientační Cena
1 190 Kč

Orientační Cena
1 799 Kč

Orientační Cena
1 490 Kč

Šipky nejsou jen výsadou hospod a restaurací. Terč stačí zavěsit na zeď, nastavit hru, kterou chcete hrát a pak už jen stačí střídat si šipky a užívat si zábavu. Přitom na výběr máte z celé řady terčů, kdy se nejčastěji setkáte se sisalovým a elektronickým terčem. Profesionální terč na šipky se od toho klasického liší především materiálem, ze kterého je vyroben, počtem her, které lze v různých modifikacích hrát a cenou. Obdobně je tomu se šipkami. Profesionální šipky jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a jsou perfektně vyvážené, nicméně nezkušený hráč v jednotlivých typech nemusí najít rozdíl. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší terče na šipky pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší sisalové a elektronické šipky 2024

VzhledModelTyp terčePrůměr terčePočet hráčůPočet herPočet herních variantDostupnost
Echowell DC 100 recenze a testEchowell DC 100Elektronický35 cm1-820158
Spokey NARVI recenze a testSpokey NARVIElektronický34,5 cm1-1627243
Windson AP400 recenze a testWindson AP400Elektronický-1-827202
Echowell DC 88 recenze a testEchowell DC 88Elektronický-1-816120
Windson WD-AP100A recenze a testWindson WD-AP100AElektronický-1-818159
WORKER WJ200 recenze a testWORKER WJ200Elektronický35 cm1-818159
Harrows Official Competition Board recenze a testHarrows Official Competition BoardSisalový35 cm---
Windson WD-SISAL-18A recenze a testWindson WD-SISAL-18ASisalový45,72 cm---
Winmau Blade 5 recenze a testWinmau Blade 5Sisalový45 cm---

Zobrazit celou nabídku

Recenze terčů na šipky

Echowell DC 100

Echowell DC 100 recenze a test

Elektronické šipky Echowell DC 100 podporují hru 1 – 8 hráčů. Uvnitř své paměti má nahráno 20 her, které se dají hrát až ve 158 variacích. Velkou výhodou je i snadné ovládání díky jednomu LED displeji a třem praktickým tlačítkům. Dodávat elektřinu je terči možné dvěma způsoby. První z nich je zapojení terče do sítě prostřednictvím přiloženého adaptéru (9V/500mA). Druhou variantou je zavedení třech tužkových baterií, které se po vybití dají snadno a rychle vyměnit. Uživatelé ocenili i fakt, že součástí balení je kromě přidaného napájecího adaptéru i šest hracích šipek s vyměnitelnými hroty.

+ Velké množství her, napájení
Málo náhradních hrotů

Spokey NARVI

Spokey NARVI recenze a test

Šipkový terč Spokey NARVI je vybaven čtyřmi LED displeji pro přesné ukazování nahraného skóre a osmi tlačítky, díky nimž lze ovládat hru. Již z výroby je zabudováno 27 her, které lze hrát až ve 243 variantách. Kladem dále je, že se hry může současně účastnit až 16 hráčů. Navíc terč disponuje certifikáty CE a ROHS a šesti úchytkami na šipky (šest šipek s náhradními špičkami je samozřejmě součástí balení). Napájení je typicky možné pomocí 4 AA baterií, nebo prostřednictvím síťového adaptéru.

+ Až pro 16 hráčů
Hlasitost zvuku

Windson AP400

Windson AP400 recenze a test

Elektronický terč Windson AP400 může hrát celá rodina. Maximální počet hráčů je 8. V paměti terče naleznete až 27 her s 202 variacemi. Herní módy lze snadno přepínat pomocí desíti ovládacích tlačítek a dvěma zabudovaným LED displejům. Celé nastavování a orientaci v systému terče velmi usnadní i přidaný srozumitelný česky psaný návod. Hráči taktéž velmi ocenili, že součástí balení je dvanáct šipek s dvanácti náhradními hroty.

+ 27 her, 12 šipek
Není možné napájet pomocí baterií

Echowell DC 88

Echowell DC 88 recenze a test

Elektronický terč Echowell DC 88 umožňuje souběžné hraní až osmi hráčů a to 16 her ve 120 variacích. Nastavování her je usnadněno jedním LED displejem a třemi tlačítky. Spolu s terčem je novému majiteli dodáno i šest hracích šipek. Napájení terče probíhá prostřednictvím třech AA baterií, které lze snadno a rychle vyměňovat, nicméně ty nejsou součástí balení. Jedná se o výrobek, který je perfektní v poměru cena/výkon.

+ Nízká cena
Není možné napájet přímo ze sítě

Windson WD-AP100A

Windson WD-AP100A recenze a test

Windson WD-AP100A je elektronický terč na šipky, který umožňuje hrát 18 her ve 159 variantách. Do jedné hry se pak může zapojit až 8 hráčů. Standardem je i jeden LED displej s několika ovládacími tlačítky, možnost nabíjení přes síťový adaptér nebo 3 AA baterie a šest šipek s náhradními hroty, které jsou součástí balení.

+ Levný terč pro nenáročné
Menší počet her

WORKER WJ200

WORKER WJ200 recenze a test

Elektronický terč WORKER WJ200, je určený pro 1-8 hráčů. Terč disponuje LCD displejem na kterém lze nastavit až 18 herních režimů a 159 herních variant. Součástí balení je 6 šipek s náhradními hroty. Napájení je na bázi 3 tužkových baterií AA, tudíž je dobrý i na cesty, či dovolenou, kde není elektrický proud.

+ Automatické vypínání, cena
Hůř čitelný displej

Harrows Official Competition Board

Harrows Official Competition Board recenze a test

Sisalový terč na šipky Harrows Official Competition Board je vyroben ze štětin rostliny, která roste převážně v Africe, či Mexiku. Tento terč patří mezi trvanlivé a odolné terče. Součástí balení je držák na zeď a průměr terče je 35 cm.

+ Odnímatelný číselný kroužek
Žiletkový drát by byl lepší

Windson WD-SISAL-18A

Windson WD-SISAL-18A recenze a test

Sisalový terč Windson WD-SISAL-18A je vyrobený z čínského sisalu o průměru terče 45,72 cm. Vyrábí se v černé a červené barvě a je určený pro šipky s kovovým hrotem. Terč má rozměry pro oficiální závody a je určený jak pro amatéry, tak pro profesionály k trénování.

+ Oficiální rozměry závodů
Nic zásadního

Winmau Blade 5

Winmau Blade 5 recenze a test

Sisalový terč se žiletkovým drátem Winmau Blade 5 patří mezi nejlepší sisalové terče vůbec. Průměr terče je 45 cm a hloubka činí 38 mm. Jde o profesionální terč na šipky s ocelovým hrotem, velkou odolností a životností. Hmotnost terče je 6 kg a vztahuje se na něho záruka dva roky. Součástí balení je ocelový závěs a aretační šrouby, se kterým lehce nastavíte terč do správné polohy.

+ Žiletkový drát, profi terč na šipky
Vyšší pořizovací cena

Jak vybrat terč na šipky

Terče se navzájem liší nejenom různými přidanými funkcemi a počtem hráčů, kteří se mohou do hry zapojit, ale například i výrobním materiálem nebo cenou.

Typy šipkových terčů

Šipkové terče je možné rozdělit do tří základních kategorií. To, do jaké skupiny spadají, určuje především materiál, ze kterého jsou vyrobeny a popřípadě některé další přidané funkce a vlastnosti.

Kromě níže uvedených stojí za zmínku ještě dřevěné, korkové a magnetické terče. Dřevěné terče už nejsou populární kvůli možnému vyschnutí a prasknutí, korkové terče se oproti sisalovým rychle opotřebují a magnetické terče jsou vyloženě hračkou pro děti.

Sisalový terč na šipky

Sisalový terč na šipky je nazývám podle materiálu, ze kterého je vyroben – rostliny sisala. Taktéž se tyto terče nazývají „bristle“, neboli v překladu štětinové. Jeden terč se skládá z přibližně 16 milionů vláken. Ty jsou svázány a následně slisovány do jednoho velkého kruhu, který je přilepen na dřevěném podkladu.

Při hře se pak jednotlivé šipky zapíchávají do drobných vláken této rostliny. Při zabodnutí šipky se jednotlivá vlákna roztáhnou a po vytažení se opět zatáhnou – díky tomuto efektu se podstatně prodlužuje životnost terče. Jednotlivá pole od sebe obvykle dělí ocelové zkosené dráty, což minimalizuje šanci odražení šipky a následné ztráty bodů. Výhodou je, pokud má odnímatelný číselný kroužek, díky čemuž lze snadno otáčet a zabránit tak nerovnoměrnému opotřebení.

Nicméně nevýhodou tohoto typu je nesnášenlivost vody. Pokud by terč přišel do kontaktu s vodou, nafoukne se a znehodnotí. Určitě se tak nehodí jako hezká dekorace do venkovních prostor, kam zatéká. Tyto profesionální terče na šipky jsou obvykle velmi kvalitní a používány především zapálenými hráči.

Plastový terč na šipky

Terče z plastu jsou nestárnoucí klasika. Jedná se o levnější variantu sisalového terče, jen s tím rozdílem, že celý terč je vyroben z plastu a obvykle je bez jakýchkoliv přidaných funkcí, či elektroniky. Naházené skóre si tak sice musí hráči počítat sami, nicméně pro občasné domácí použití zcela dostačující. Mohou být taky lepší volbou pro děti než papírové terče, které jsou sice také levné, ale dlouho nevydrží.

Elektronický terč na šipky

Elektronické šipky se rozmohly na počátku 80. let a jednalo se v podstatě o šipkařskou revoluci, neboť elektronický terč je opatřen pamětí a dokáže nejen počítat naházené body, ale i zahrát si celou řadu předinstalovaných her. Jednoduchý počítač uvnitř neomylně počítá a zaznamenává body a informuje a celkovém stavu hry. Typickým povrchem je plastové síto, do kterého se zapichují plastové hroty šipek. Počet hráčů a herní mód se pak obvykle volí prostřednictvím šipek. Obsluha bývá obvykle velmi jednoduchá a rychlá.

Elektronické terče můžeme dále dělit na dvě podkategorie – sportovní šipkové přístroje a elektronické terče pro domácí použití. První druh, klasické sportovní šipkové přístroje, zná téměř každý z turnajů, restaurací, či klubů. Jedná se o velké a kvalitní terče, které obvykle za malý úplatek nabízí hráčům jedno kolo hry.

Domácí elektronické terče jsou oproti těm předešlým podstatně menší, skladnější a levnější. Obvykle jsou sice dražší, než sisalové terče, nicméně i tak jsou pro většinu lidí stále dostupné. Pokud navíc investujete do kvalitní značky, vyrovnají se svým výkonem i velkým sportovním terčům.

Elektronická deska se šipkami

Pojem elektronická deska, jak již název sám napovídá, se používá u elektronických terčů. Jedná se o zařízení se šipkami, kde střílíte šipky s plastovou špičkou. Ty jsou následně zapichovány do elektrické desky. Elektrická deska pak přesně určí, kde se zabodnutá šipka nachází a sama započítá naházené skóre.

Hozené šipky se zapichují do polí na elektronické desce. Můžete se setkat s dvojitými a trojitými poli. Desky pro začátečníky a příležitostné hráče mají tři řady děr v třech polích. Tyto pole jsou větší a snáze se do nich strefuje. Profesionální šipkařské desky pak mají dvě jamky a trojitá pole jsou definována na dvou řadách děr. Přesné trefení cíle je podstatně těží a je vyžadováno mnoho zkušeností.

Hustota a hloubka terče

Především u sisalového terče jde o podstatnou vlastnost zajišťující, že se šipky zabodnou k desce dostatečně hluboko a neodskočí. Je důležité udržet šipku na místě a zabránit odrazům, což pomáhá hráčům dosáhnout vyššího skóre ve hře.

Počet hráčů

Počet hráčů, kteří budou šipky hrát je naprosto klíčový. Zde mají velkou výhodu plastové, či sisalové terče, u kterých na počtu hráčů nezáleží. Po sobě jdoucí hráči si předávají šipky a skóre si samostatně zapisují. Nicméně u elektronických terčů jste počtem hráčů limitováni. Každý terč je jiný, nicméně obvykle jsou podporování 4 – 16 hráčů.

Počet herních módů

Hry, které jsou již předinstalované v elektronickém terči, jsou rovněž důležité. Obvyklý počet je mezi 27 až 38 her, které je možné hrát v 86 až 243 variantách. Navzájem se od sebe liší herní a časovou náročností. Některé herní módy jsou dokonce přímo přizpůsobené pro výuku přesnosti a strefování se do jednotlivých polí.

Nabíjení

Elektronický terč na šipky vyžaduje ke svému správnému fungování i přívod elektrické energie. Terči ji můžete dodávat dvojím způsobem. První z nich jsou klasické baterie. Nejčastěji se jedná o klasické tužkové baterie, nicméně některé terče mohou být vybaveny i nabíjecím akumulátorem. Druhou možností je napájení terče přímo ze sítě prostřednictvím AC adaptéru. Modernější a dražší terče pak mohou podporovat i oba dva způsoby nabíjení.

Speciální funkce

Mimo klasické herní módy je i řada terčů vybavena dalšími speciálními funkcemi. Jedná se zejména o LED světelné efekty, ozvučení, či dlouhodobou paměť skóre. Ve většině případů se jedná o nadstavbové funkce, které sice ke hře samotné nepotřebujete, nicméně zvětšují herní atmosféru. To, zda nějakou takovou funkci budete potřebovat je jen na vás, mějte však na paměti, že čím více přidaných funkcí, tím vyšší je i pořizovací cena.

Příslušenství k terčům

K terčům můžete dostat příslušenství jako například sadu šipek, skříňku na terč nebo kryt. Kryt lze také použít jako prostředek k ochraně zdi při hraní šipek, především ocelové hroty šipek jsou rizikem při hraní, a to nejen pro zeď, ale i podlahu. Některé také mohou mít nástěnný držák a montážní pomůcky pro zavěšení terče.

Cena

Ceny elektronických terčů jsou různé. Odvíjí se především od použitého výrobního materiálu, od rozměrů terče a od jeho primárního určení. Plastové dětské terče v obchodech naleznete za velmi nízkou cenu, nicméně od takového terče nečekejte žádnou velkou kvalitu ani rozšiřující funkce. Šipky velmi často bývají plastové, nebo s hroty s magnetem či suchým zipem.

Pokud hledáte terč pro příležitostné použití doma na zahradě nebo v místnosti, obvykle vám bude stačit terč kolem 500 Kč. Tyto terče již bývají velmi často elektronické a umožňují hraní řady her v mnoha variantách. LED displej a další přidané funkce již nejsou zvláštností. Za profi terč na šipky a soft šipky si pak již připlatíte. Ceny obvykle neklesnou pod 1 000 Kč, nicméně za tuto cenu můžete očekávat kvalitu s celou řadou rozšiřujících funkcí a her.

Elektronické terče dražší než 5 000 Kč jsou obvykle již velké profesionální automaty, které se nejčastěji používají v restauracích a hospodách. Tyto stroje jsou pak již přizpůsobeny pro časté používání. Obvykle mívají velký výběr her, herních variací a LED displeje, které jsou vybavené i platícím mechanismem, který umožňuje zapnutí zvolené hry na určitou dobu.

Otázky při výběru terčů a šipek

Elektronický, nebo sisalový terč na šipky?

Záleží na použití, pro které si terč a šipky pořizujete. Obecně lze říct, že sisalový terč je určen zapálenějším hráčům, kteří ocení zvuk při zabodnutí ocelového hrotu šipky. Nehodí se ale na venkovní hraní. Velkou oblibu jak pro profesionální, tak domácí hraní šipek, získávají elektronické šipky. Jejich výhoda je v hracích módech a počítání skóre, ale také v robustnosti terče. Více k jednotlivým typům je popsáno na stránce výše.

Jaký profesionální terč na šipky?

Za profesionální terč na šipky je obecně brán sisalový terč, kde se vyplatí věnovat pozornost speciálnímu typu – žiletkový terč. Žiletkové profi terče mají funkci samozatažení děr po hodu šipkou, čímž dosahují větší trvanlivosti než ty s kulatými a trojúhelníkovými dráty. Jejich cena je samozřejmě adekvátně vyšší než u zbylých dvou pod typů.

Kde koupit terč na šipky?

Eshopy se sportovním vybavením jsou vhodnou volbou pro možnost porovnání terčů a výběr vhodného pro vaše potřeby. Terče a šipky můžete najít v obchodech jako Tesco, Lidl, nebo Decathlon.

Jaké volit umístění terče na šipky?

Výška terče na šipky musí vycházet tak, že střed terče bude ve výšce 172,72 cm od podlahy a startovací čára, tedy vzdálenost terče v délce 236,86 cm.