Vybíráme nejlepší tlačítkový telefon

TOP 3 tlačítkové mobily z recenzí

Nokia 8000 4G

ALIGATOR R40 eXtremo

EVOLVEO EasyPhone AD

Chytrý tlačítkový telefon s WiFi má nízkou hmotnost a dlouhou výdrž baterie, která má kapacitu 1500 mAh. Na tlačítkový mobil má dobrou konektivitu s podporou rychlého internetu LTE, Bluetooth i GPS. Je vybaven oblíbenými aplikacemi WhatsApp, Facebook, YouTube i mapami Google.Odolný tlačítkový telefon s 5 Mpx fotoaparátem pořizuje za dobrého osvětlení kvalitní fotografie a splňuje normu IP68. Díky kapacitě baterie 2000 mAh má dlouhou výdrž, podporuje paměťové karty a má FM rádio. Má samostatné tlačítko pro zapnutí svítilny i SOS funkci.Tlačítkový telefon s Androidem má 2,8" barevný dotykový display i klasickou tlačítkovou klávesnici. Umožňuje připojení k internetu skrze sítě 3G i WiFi, menu je přehledné s velkými ikonami a má velkou vnitřní paměť 4 GB. Dodává se spolu s nabíjecím stojánkem.

Orientační Cena
1 984 Kč

Orientační Cena
1 298 Kč

Orientační Cena
1 594 Kč

Tlačítkový telefon je stále pro mnoho lidí rozumnou volbou. Uplatnění najde u lidí, kteří potřebují hlavně telefonovat nebo psát SMS a další chytré funkce nevyužijí. Díky tomu získají nadstandardně dlouhou výdrž na jedno nabití a vyšší odolnost i u tlačítkových mobilů, které zvýšenou odolnost nemají. Vhodné jsou jako pracovní telefony a pro jejich jednoduché ovládání jsou populární také u seniorů. Některé klasické mobilní telefony s klávesnicí podporují i chytré funkce a aplikace, které rozšiřují jeho praktičnost. Kvalitní tlačítkové telefony se dokáží připojit k vysokorychlostnímu mobilnímu internetu, připojí se k Wi-Fi, mají Bluetooth, GPS i fotoaparát, který za dobrých podmínek dokáže pořídit pěkné fotografie. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší tlačítkové telefony pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na mobilní telefony pro seniory.

Nejlepší tlačítkové telefony 2024

VzhledModelDisplayBaterieFotoaparátDual SIMÚložištěKonektivitaDostupnost
Nokia 3310 2017 recenze a testNokia 3310 20172,4"1200 mAhAno, 2 MpxAno16 MB, microSD2G, Bluetooth
Nokia 8000 4G recenze a testNokia 8000 4G2,8"1500 mAhAno, 2 MpxAno4 GB, microSD4G, Bluetooth, Wi-Fi, GPS
myPhone Hammer 4 recenze a testmyPhone Hammer 42,8"2000 mAhAno, 2 MpxAno64 MB, microSDEDGE, Bluetooth
Caterpillar CAT B26 recenze a testCaterpillar CAT B262,4"1500 mAhAno, 2 MpxAno8 MB, microSDBluetooth
ALIGATOR R40 eXtremo recenze a testALIGATOR R40 eXtremo2,4"2000 mAhAno, 5 MpxAnomicroSDBluetooth
Nokia 2720 Flip recenze a testNokia 2720 Flip2,8"1500 mAhAno, 2 MpxAno4 GB, microSD4G, Bluetooth, Wi-Fi, GPS
EVOLVEO EasyPhone AD recenze a testEVOLVEO EasyPhone AD2,8", dotykový1700 mAhAno, 2 MpxAno4 GB, microSD3G, Bluetooth, Wi-Fi, GPS

Zobrazit celou nabídku

Jak vybrat tlačítkový telefon

Tlačítkový mobilní telefon vybírejte podle záměru jeho použití. Ač se může zdát, že jejich doba je již dávno pryč, stále se najdou zastánci jednoduchých mobilních telefonů a nemusí to být zrovna důchodci a starší osoby. Využívá se jako společný telefon pro více osob ve firmách i jako záložní telefon při nejrůznějších činnostech. Stále častěji si jej pořizují rovněž uživatelé velkých dotykových smartphonů a paradoxně na tlačítkovém telefonu oceňují jeho málo funkcí. Berou si jej s sebou na dovolenou, nebo na procházky do přírody, kdy se chtějí odstřihnout od neustálého života on-line a skutečně si odpočinout a zrelaxovat se.

Tlačítkový telefon s WiFi

Tlačítkový mobil s WiFi umožní nejen bezdrátové připojení k internetu, ale poslouží často rovněž jako WiFi hotspot. Přítomnost Wi-Fi je typická pro lépe vybavené tlačítkové telefony, které výrobce vybavil nejen internetovým prohlížečem, ale také komunikačními aplikacemi využívající internet, online mapami a dalšími praktickými aplikacemi. Díky tomu odešlete z mobilního telefonu snadno fotku, přečtete si emaily nebo provede snadno zálohu.

Chytrý tlačítkový telefon

Chytrý tlačítkový mobil vychází z jednoduché konstrukce s hardwarovou klávesnicí a s malým displejem, kterou doplňuje chytrými funkcemi a technologiemi, jenž známe z moderních smartphonů. Zásadní je pro něj dobrá konektivita, kde by neměla chybět Wi-Fi, Bluetooth, GPS nebo schopnost přijímat mobilní vysokorychlostní internet.

Na poměry tlačítkových telefonů má lepší hardwarovou výbavu, kvalitnější fotoaparát a často i větší vnitřní úložiště. Často má nějaký operační systém, který výrobce umožňuje do určité míry individualizovat s možností do instalace různých aplikací. Zmínit lze například operační systém KaiOS anebo všem dobře známý Android.

Tlačítkový telefon s Androidem

Tlačítkových mobilů s Androidem na trhu mnoho není, nabídka je omezená. Operační systém Android vyvíjí firma Google, a tak by měly na těchto telefonech fungovat právě Google služby a aplikace, mezi které se řadí oblíbený webový prohlížeč Chrome, dále Google mapy, Gmail, WhatsApp, Facebook nebo Messenger. Tlačítkový telefon s Androidem by měl mít také aplikaci Google Play, která nabízí nepřeberné množství dalších aplikací i her.

Stále však mějte na paměti hardwarovou výbavu tlačítkových mobilních telefonů, která není příliš výkonná. Některé aplikace z tohoto důvodu tedy vůbec nespustíte a ty které fungovat budou se mohou sekat nebo pomalu načítat, což minimálně znepříjemní uživatelský zážitek.

Odolný tlačítkový telefon

Odolný tlačítkový mobil by měl odolávat pádům, prachu, vodě i hrubému zacházení. Že má klasický mobilní telefon odolné provedení poznáte podle jeho mohutnější konstrukce a z popisu, kde by se rozhodně měla objevit informace o jeho stupni krytí (standardu).

Většina telefonů naplňuje standard IP68, který říká, že telefon je odolný před nebezpečným dotykem jakoukoliv pomůckou, je zcela chráněn proti vniknutí prachu a je chráněn proti potopení do vody za podmínek, které určuje výrobce. Výrobce by při standardu IP68 měl podmínky voděodolnosti jasně definovat. Dnes již méně častý standard IP67 chrání v případě vody proti potopení do 1 metru na 30 minut a IP69 chrání proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.

Některé modely mohou splňovat také další standardy a certifikáty odolnosti. Setkat se můžete s vojenskými standardy MIL-STD-810 nebo s testy ochrany proti nárazu IK, jenž je mezinárodní normou definující odolnost při mechanických nárazech.

Mobilní telefon véčko

Mobil véčko neboli vyklápěcí mobilní telefon, byl poprvé vyvinut v roce 1996 firmou Motorola a jeho název byl StarTAC (zdroj: libguides.com). V současnosti jich oproti minulosti příliš na trhu není, a to i ve srovnání se současnou nabídkou tlačítkových telefonů. Jejich výhodou jsou menší rozměry a vyšší odolnost, neboť hlavní display i klávesnice je v zavřeném stavu chráněna. Typické je pro ně přijmutí hovoru jejich otevřením a dobrá ergonomie, která kopíruje tvar obličeje. hardwarovou výbavou, konektivitou ani fotoaparátem se neliší od současné nabídky klasických mobilních telefonů s klávesnicí.

Tlačítkový telefon Nokia

Mobilní telefony Nokia odstartovaly celosvětovou mobilní revoluci a stejně tak jako na začátku právě Nokia dominovala v segmentu tlačítkových telefonů, tak i v dnešní době je stěžejním výrobcem. Historie značky sahá až do roku 1865, přičemž první GSM hovor svým zařízením uskutečnila roku 1991.

V roce 1998 se stala nejprodávanější značkou mobilních telefonů na světě do doby, než trh ovládly současné dotykové telefony. V současnosti se telefony Nokia vyrábějí prostřednictvím licenční smlouvy s HMD Global, což umožnilo návrat legendárních modelů, v čele s modelem Nokia 3310, v současném modernějším provedení (zdroj: nokia.com).

Technické parametry

Hardwarová ani softwarová výbava tlačítkových mobilních telefonů nepatři rozhodně mezi špičku, proto ani mnoho modelů nedisponuje detailním výpisem všech parametrů k jednotlivým komponentám. Vychází se z předpokladu, že tyto klasické mobilní telefony jsou používány pouze pro základní úkony a činnosti, na které základní výkon stačí. Výpočetní výkon mají malý, a proto je drtivá většina vybavena jen jedno jádrovým procesorem.

Display

První tlačítkové telefony měly černobílý display, barevný se začal vyskytovat až po mnoha letech jejich vývoje. Dnešní tlačítkové mobily jsou všechny vybaveny LCD barevnými displeji nejčastěji typu TFT TN, který v ničem zásadním nevyniká. Lepší, avšak méně časté, jsou displeje TFT IPS, které mají lepší pozorovací úhly, nižší spotřebu elektrické energie a přirozenější barvy. Až na výjimky nejsou displeje tlačítkových telefonů dotykové.

  • Velikost – Displeje tlačítkových mobilů jsou malé, nejčastější velikost je 2,4″ až 2,8″. Za tlačítkový telefon s velkým displejem se tak považují modely s velikostí displeje od 2,8″ a více.
  • Rozlišení – Rozlišení displejů klasických mobilních telefonů je malé, až na výjimky mají všechny displeje, nehledě na jejich velikosti, rozlišení 320 × 240 pixelů, což odpovídá označení QVGA.

Paměť

Paměť se rozlišuje jako u všech mobilních telefonů i další elektroniky na dva typy – operační a uživatelskou. Velikost a typ operační paměti přímo ovlivňuje výkon telefonu a v případě těchto typů je do 1 GB.

Uživatelská paměť již nabízí větší rozdíly, zatímco většina tlačítkových telefonů nabízí interní paměť jen několik málo MB, existují i kvalitnější tlačítkové telefony s pamětí 4 GB i 32 GB. Interní paměť přímo ovlivňuje množství vašich dat, které se do telefonu vejde. Do této paměti spadají jak kontakty uložené v telefonu, SMS, stažená hudba, obrázky nebo pořízené fotografie.

Tato mnohdy jen základní interní paměť je poměrně omezující, proto potěší, že naprostá většina tlačítkových telefonů umožňuje rozšíření interní paměti microSD kartami až na několik desítek GB.

Baterie

Mobil s klávesnicí může mít baterii vestavěnou anebo vyndavací, což může být pro určité spotřebitele a situace výhodou. Stěžejním parametrem je její kapacita, která se pohybuje od 1000 mAh do 2000 mAh. Právě její kapacita určuje výdrž na jedno nabití, která může být velmi dlouhá.

Výrobci udávají maximální dobu hovoru a pohotovostní dobu, což je doba, kdy je telefon sice zapnutý, ale nevolá se z něj ani se z něj nepíšou SMS. Maximální doba hovoru bývá kolem 20 až 30 hodin, pohotovostní doba je v řádech dnů až týdnů, není výjimkou i 30 dní. Ve srovnání se smartphony je pohotovostní doba mnohanásobně vyšší, což je při jeho využití jako záložního telefonu velká výhoda.

Fotoaparát

Pokud jste zvyklí na fotoaparáty používaných u současných smartphonů, budete vždy silně zklamáni. Kvalita fotografií pořízených tlačítkovým telefonem je dnešní optikou přinejlepším průměrná, a to pouze za skvělých světelných podmínek.

I ty nejlevnější tlačítkové telefony mohou zadním fotoaparátem disponovat, jeho rozlišení je malé a většinou má 2 Mpx. Za tlačítkový mobil s dobrým fotoaparátem se pak považuje takový, který má rozlišení alespoň 5 Mpx. Přední selfie kamera je poměrně raritou a pokud ji výrobce přeci jen do telefonu zakomponoval, má většinou jen velmi malé rozlišení 0,3 Mpx. Klasický mobil s dobrým fotoaparátem by měl být vybaven také přisvětlovací diodou, která zlepší kvalitu fotek za snížených světelných podmínek.

Klávesnice a ovládání

Klávesnice tlačítkových telefonů by měla být podsvícená a stisk jednotlivých tlačítek by měl být jistý, přesný a rovnoměrný v každé části tlačítka. U velmi kompaktních tlačítkových mobilů může být i příliš malá klávesnice, která znesnadňuje psaní. Naopak pro seniory jsou určeny telefony s velkými tlačítky, avšak často na úkor velikosti displeje.

Praktickou vychytávkou při psaní je funkce T9, která psaní usnadňuje a zrychluje. Vedle tlačítek určených pro psaní jsou na klávesnici také další tlačítka, kterými se tlačítkový telefon ovládá. Někdy může být ovládání řešeno také joystickem a pro snazší ovládání mohou být tlačítka umístěna rovněž na bocích mobilního telefonu.

Konektivita

  • Počet a typ SIM – Většina telefonů s klávesnicí je v provedení Dual SIM, což znamená, že do telefonu mohou být vloženy dvě SIM karty najednou. Tlačítkové telefony s jednou SIM jsou k dostání také, je jich však malý počet. U telefonů se objevují všechny typy SIM karet, tedy standardní velikosti, mini SIM, micro SIM i nano SIM.
  • Mobilní sítě – Pakliže mobil s klávesnicí chcete využívat pouze na telefonování a psaní SMS, parametr zabývající se mobilními sítěmi můžete vypustit. Pakliže však chcete aktivně využívat (rychlý) mobilní internet, zaměřte se na podporu mobilních sítí.
  • Bluetooth – Základní bezdrátová konektivita, kterou disponují snad všechny tlačítkové telefony. Přes Bluetooth můžete přenášet data mezi různými zařízeními i přes něj připojit další zařízení, jako jsou bezdrátová sluchátka, nebo BT reproduktor. Bluetooth může být různých verzí, které ovlivňují přenosovou rychlost i vzdálenost, na kterou dokáže udržet stabilní spojení.
  • Wi-Fi – WiFi je výsadou nejlepších tlačítkových telefonů. Umožňuje připojení k internetu bez nutnosti čerpat mobilní data z tarifu. Aktivní Wi-Fi má však neblahý vliv na malou baterii, která se při používání Wi-Fi rychleji vybíjí.
  • GPS – Stejně jako WiFi, tak i přítomnost GPS je doménou nejlepších tlačítkových mobilů. Lze díky ní zaměřit vaši polohu v aplikaci s mapami, což při ztrátě orientace přijde rozhodně vhod. GPS má však ještě další nezastupitelnou úlohu, kterou je získání souřadnic v případě nouze a stisknutí SOS tlačítka, které následně zajistí jejich odeslání.
  • Nabíjecí konektor – U moderních tlačítkových telefonů se vyskytuje hlavně micro USB konektor. Moderněji vybavené mobily mohou disponovat dokonce i moderním USB typu C, které má lepší parametry a přívětivější připojování.
  • 5 mm konektor – U tlačítkových telefonů slouží primárně k připojení kabelových sluchátek, případně kabelového handsfree.

Rozměry a hmotnost

Rozměry jsou malé a hmotnost je nízká, právě z tohoto důvodu jsou tlačítkové telefony pro některé skupiny osob stále tak populární. Na výšku mají tlačítkové mobilní telefony průměrně 100 mm, široké jsou průměrně 50 mm a jejich tloušťka bývá nejčastěji mezi 10 až 12 mm. Hmotnost osciluje většinou mezi 90 až 110 gramy.

Další výbava a funkce

Základními funkcemi, jako je budík, časovač nebo stopky disponují takřka všechny telefony s klávesnicí. Stejně tak je tomu u přehrávače hudby nebo aplikace pro prohlížení fotografií a obrázků. Problém není změnit ani vyzváněcí tón pro příchozí hovor nebo přijatou SMS.

  • Rádio – Příjem FM rádia je častou funkcí tlačítkových telefonů, čímž se výrazně odlišují od smartphonů, které jej naopak nemívají.
  • Přisvětlovací dioda – Velmi praktická věc, která má dvojí využití. Funguje jako blesk při focení za šera nebo v noci a jako svítilna, kterou máte kdykoliv po ruce. U některých modelů má přisvětlovací dioda své vlastní hardwarové tlačítko, což zvyšuje praktičnost.
  • Hybridní slot – V případě hybridního slotu zpozorněte, pokud zamýšlíte používat tlačítkový telefon se 2 SIM i micro SD kartou. Hybridní slot u dual SIM telefonů znamená, že do telefonu vložíte buďto 2 SIM, anebo na místo 2. SIM karty paměťovou kartu. Je to většinou oblíbené řešení výrobců, kterým šetří místo v konstrukci telefonu.
  • Zvýšená odolnost – Tlačítkové telefony jsou ve srovnání se smartphony samy o sobě více odolné. Odolný tlačítkový telefon však přidává další ochranu proti nárazům, prachu i vodě, nejčastěji se tato odolnost značí IP68.
  • SOS tlačítko – Hardwarové tlačítko, které slouží pro přivolání pomoci. Pokud má tlačítkový mobil i GPS, současně s voláním o pomoc odešle i přesné souřadnice vaší polohy. Určeno je nejen pro seniory, ale i pro dobrodruhy při náročných expedicích.
  • Nabíjecí stojánek – U tlačítkových telefonů je to časté příslušenství, které výrobci dodávají v ceně telefonu. Zvyšuje pohodlnost připojování nabíjecího konektoru do telefonu.

Otázky při výběru tlačítkového mobilu

Jaký tlačítkový mobil s dobrým fotoaparátem?

Vyberte tlačítkový telefon s 5 Mpx fotoaparátem, který by měl být vybaven přisvětlovací diodou pro pořizování fotografií za zhoršených světelných podmínek a v noci. Rozlišení 5 Mpx je pro dobrý fotoaparát minimum, čím větší rozlišení fotoaparát bude mít, tím lépe. Fotoaparáty obecně nejsou u tlačítkových telefonů příliš kvalitní, dobré fotografie zvládnou pořídit pouze za výborných světelných podmínek.

Je tlačítkový mobil s WiFi?

Ano je. Tlačítkové telefony s WiFi jsou většinou dobře vybavené telefony, které mají nejen lepší technické specifikace, ale často i GPS nebo podporu sítí pro rychlý bezdrátový internet LTE. Skrze Wi-Fi se snadno připojíte k internetu a lze používat webový prohlížeč, procházet e-maily, nebo komunikovat skrze oblíbené komunikační aplikace. Pokud tlačítkový telefon disponuje Wi-Fi, zvládá většinou vytvořit i tzv. Wi-Fi hotspot pro sdílení internetu dalším zařízením.

Jaký tlačítkový telefon s dlouhou výdrží baterie?

V podstatě každý tlačítkový mobil má dlouhou výdrž, minimálně tedy ve srovnání s moderními smartphony. Dlouhou výdrž mají telefony s větší kapacitou baterie, dnes se za velkou kapacitu považují baterie s 2000 mAh. Takový telefon zvládne až 24 hodin hovoru a v pohotovostním režimu i jeden měsíc na jedno nabití.

Jaké jsou nejlepší značky tlačítkových telefonů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce tlačítkových telefonů patří jednoznačně Nokia, bylo tomu tak v časech největší slávy tlačítkových mobilů a je tomu tak i dnes. Mobilní telefony Nokia jsou zárukou vysoké kvality zpracování a výrobce i dnes nabízí hned několik modelů. Dalšími oblíbenými značkami telefonů s klávesnicí jsou myPhone, CAT, Aligator, Evolveo a dříve také tlačítkové telefony Samsung.