Vybíráme nejlepší toustovač (sendvičovač)

Toustovač, někdy také nazýván jako sendvičovač či toastovač, patří mezi velmi oblíbené domácí spotřebiče, s kterými během chviličky dokážete upéct teplé tousty, různé druhy sendvičů, panini, topinky nebo čerstvé vafle či různé grilované dobroty. Na trhu jsou toustovače na čtvercové nebo trojúhelníkové tousty, ideální volbou je pak toustovač s vyměnitelnými plotýnkami, díky čemuž můžete mít například gril nebo vaflovač a toustovač v jednom.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších toustovačů na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon, rovnoměrnost opékání, snadnost údržby a poměr ceny a kvality.

Nejlepší toustovače

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze a zkušenosti

Eta Sorento 3151

Eta Sorento 3151 recenze a test

Toustovač 4v1 Eta Sorento 3151 je vhodný pro přípravu trojúhelníkových sendvičů i sendvičů ve tvaru lastury. Další jeho výměnné desky poslouží k přípravě vaflí a pro grilování masa či zapékání různých druhů pokrmů. Desky lze vyměnit velmi jednoduchým způsobem a po zapnutí se rozsvítí červená kontrolka. Jakmile je toustovač připravený k přípravě pokrmů, rozsvítí se zelená kontrolka s tím, že regulace teploty je automatická. Povrch toustovače je vyrobený z nepřilnavého povrchu a snadno se čistí. Příkon toustovače činí 900 W a výhodou je možnost skladování ve svislé poloze.

+ Snadná údržba, cena/výkon, ocenění produkt roku
Kratší napájecí kabel

Sencor SSM 3100

Sencor SSM 3100 recenze a test

Toustovač Sencor SSM 3100 zaujme především svoji nízkou pořizovací cenou a dokáže připravit 4 trojúhelníkové sendviče. Pečící plocha je vyrobena z nepřilnavého povrchu a rovněž se snadno čistí. Je vybavený světelným indikátorem – červená kontrolka označuje zapnutí a zelená indikuje, že je toustovač připraven k pečení. Sendvičovač má automatickou regulaci teploty, bezpečnostní tepelnou pojistku a rukojeť s pláštěm jsou tepelně izolované. Plotýnky jsou bohužel připevněny napevno, nelze je vyjmout a snáze umýt, což lze považovat za jeho jedinou nevýhodu.

+ Nízká cena, jednoduché ovládání
Nemá vyjímatelné plotýnky

Silvercrest SSMW 750 D1

Silvercrest SSMW 750 D1 recenze a test

Toustovač 3v1 Silvercrest SSMW 750 D1 má vyměnitelné desky vhodné pro přípravu trojúhelníkových sendvičů, grilování masa a přípravu vaflí. Pečící desky jsou kvalitní nepřilnavou úpravou ILAG, regulace teploty je automatická a indikátor červeného a zeleného světýlka informuje o zapnutí spotřebiče a přípravě k pečení. Topné těleso je z nerezové oceli a příkon činí 750 W. Napájecí kabel má délku 100 cm a v návodu jsou zároveň přiložené praktické recepty.

+ Vyměnitelné plotýnky, dlouhý síťový kabel, cena/výkon
Absence vypínače

Domo DO 9166

Domo DO 9166 recenze a test

Velký toustovač na 4 tousty Domo DO 9166 má odnímatelné nepřilnavé pečící desky a tousty jsou čtvercového tvaru. Je vybavený světelným indikátorem, který informuje o připravenosti k použití. Jeho součástí je dřevěná špachtle pro vyjímání hotových sendvičů, neboť kovové předměty by povrch poškodily. Pro lepší stabilitu jsou nožičky toustovače protiskluzové a potěší vysoký příkon 1200 W. Délka napájecího kabelu je 60 cm a lze jej skladovat i vertikálně. Uživatelé si chválí snadnou údržbu a stejnoměrné, rychlé pečení.

+ Dřevěná špachtle součástí balení, vyjímatelné pečící desky, 4 velké toasty najednou
Kratší přívodní kabel

Tefal SM 155233

Tefal SM 155233 recenze a test

Toustovač Tefal SM 155233 zvládne najednou připravit 4 trojúhelníkové tousty. Je vybaven světelnými indikátory, které informují o připravenosti k použití a povrch toustovače je nepřilnavý, takže se snadno čistí. Tepelně odizolované držadlo se dá uzamknout, díky čemuž se sendviče dokonale opečou z obou stran. Příkon činí 700 W a toustovač lze skladovat i vertikálně a potěší též prostor pro síťový kabel. Na základě ohlasů a zkušeností uživatelů je toustovač lehký, kompaktní a tousty se nepřichytávají.

+ Cena/výkon, kvalitní zpracování, kompaktní rozměry
Kratší napájecí kabel

DeLonghi SW 12

DeLonghi SW 12 recenze a test

DeLonghi SW 12 představuje vaflovač a toustovač v jednom. Obě sady plotýnek mají nepřilnavý povrch, plotýnka na sendviče je trojúhelníková a plotýnka na vafle extra hluboká, navíc jsou vhodné i do myčky nádobí. Toustovač je vybaven uzamykatelným systémem a světelnými kontrolkami, které indikují, kdy je spotřebič připravený. Výhodou je také vestavný odkapávací tácek, který zachytí odkapávající tuk a jídlo je tak zdravější. Příkon činí 800 W, uskladnění je možné i vertikálně a přívodní síťový kabel lze smotat ke spotřebiči.

+ Spodní plotýnka má vyšší okraje, plotýnky vhodné do myčky, odkapávací tácek na tuk
Vyšší cena

Eta Tampo 4156

Eta Tampo 4156 recenze a test

Sendvičovač 3v1 Eta Tampo 4156 zvládne připravit trojúhelníkové tousty, chutné vafle či grilované pokrmy, a to díky 3 výměnným pečícím deskám s antiadhezní úpravou. Výhodou toustovače je spínač ON/OFF, který zajišťuje především bezpečnost a u mnoha modelů jej nenajdete. Zároveň je vybaven světelnými indikátory a automatickou regulací teploty. Toustovač má také tepelně izolovanou rukojeť, protiskluzové nožičky a ochranu proti přehřátí. Příkon činí 700 W a délka síťového kabelu 70 cm patří k lepšímu průměru. Sendvičovač lze také skladovat ve svislé poloze.

+ Spínač ON/OFF, otevírání na 180°, dobrý poměr cena/výkon
Nic zásadního

ECG S 199

ECG S 199 recenze a test

Sendvičovač ECG S 199 v nerezovém provedení zvládne připravit až 8 trojúhelníkových toustů najednou, čímž se vymyká od ostatních. Je vybavený světelným indikátorem, ochranou proti přehřátí a rukojeť je tepelně izolovaná. Pečící plocha má nepřilnavý povrch, tousty se tak nepřipalují a spotřebič se tak snadno čistí. Madlo je také vybaveno zámkem proti otevření a na toustovači je prostor pro uložení přívodního kabelu. Toastovač je možné uskladnit i ve vertikální poloze a příkon dosahuje dobrých 1100 W.

+ Cena/výkon, toustovač na 4 tousty (8 trojúhelníkových)
Pečící plocha není vyjímatelná

Tefal SW 854 D 16

Tefal SW 854 D 16 recenze a test

Toustovač s vyměnitelnými plotýnkami Tefal SW 854 D 16 zvládne připravit tousty, vafle, jednohubky a můžete s ním i snadno grilovat. Pečící desky jsou z nepřilnavého povrchu a vhodné i do myčky nádobí. Plášť je z nerezové oceli a na toustovači jsou kontrolní světla. Výhodou je, že sada přiložených plotýnek má své boxy pro uskladnění a k tomu i přiložené recepty. Také lze dokoupit dalších 8 plotýnek, čímž se značně zvýší jeho variabilita užití. Příkon činí 700 W a toustovač lze umístit také vertikálně. Navíc potěší prostor pro uložení napájecího kabelu i zabudovaný vypínač.

+ Vypínač, vyměnitelné plotýnky, boxy pro desky, možnost dokoupit další plotýnky
Vyšší cena, dražší sady dalších plotýnek

Philips HD 2392

Philips HD 2392 recenze a test

Toustovač Philips HD 2392 má pečící desky pro 4 trojúhelníkové tousty a výhodou je, že odřezávací hrana toust rozkrojí a zajistí tak uchování přísad uvnitř toustu. Toustovač je vybavený svítící kontrolkou, která informuje o připravenosti k použití. Pečící desky jsou z nepřilnavého povrchu, který se snadno čistí. Stabilitu zajišťují protiskluzové nožičky, bezpečnost pak chladná rukojeť a vypínač. Síťový kabel o délce 80 cm lze smotat a uložit a zároveň lze sendvičovač uskladnit i vertikálně.

+ Vypínač, rychlost ohřevu, není nutné tousty oddělovat
Desky nelze vyjmout z přístroje

Nejprodávanější toustovače

Mezi nejprodávanější toustovače patří ETA, Tefal, Sencor, Silvercrest (Lidl), nebo také Delonghi, Tescoma a Concept.

Co zvážit před nákupem

Teflonový nebo keramický toustovač?

Teflonový toustovač má nepřilnavý povrch a toust lze snadno vyjmout. Dobře vede teplo, nevýhodou je ale jeho měkkost, může dojít k snadnému poškrábání, proto není vhodné tousty vyjímat či čistit kovovými nástroji. Toustovač s keramickým povrchem vyniká vysokou teplenou odolností a zdravotní nezávadností. Stejně jako teflon je keramický povrch nepřilnavý, ale jeho povrch se neponičí. Nevýhodou je však jeho křehkost a vyšší cena.

Jaký toustovač s vyměnitelnými plotýnkami?

Pokud sháníte toustovač s vyměnitelnými plotýnkami, tak se porozhlédněte po multifunkčním toustovači. Ten má základní plotýnku na tousty vyjímatelnou a v sadě má několik plotýnek s různými plochami, například na vafle, gril apod. Můžete se setkat s variantami jako je toustovač 2v1, 3v1, 4v1 i více, případně můžete také další plotýnky dokoupit.

Toustovač 3v1 nebo 4v1?

Toustovač 3v1 má většinou základní pečící plochu na tousty, dále pak na vafle a gril na panini. Pokud chcete ale větší variabilitu, jako jsou čtvercové tousty, trojúhelníkové tousty, grilování či jednohubky, pak zvolte toustovač 4v1. Záleží samozřejmě na každém modelu, jaký typ pečících desek nabízí v ceně toustovače.

Je na trhu toustovač na 4 tousty?

Ano, na trhu se můžete setkat s toustovačem na 4 tousty, který je vhodný především pro velké rodiny nebo velké jedlíky. Příprava toustů je tak mnohem rychlejší a efektivnější. Toustovač na 4 tousty by měl mít větší příkon vzhledem ke své větší velikosti.

Jaké jsou nejlepší značky sendvičovačů?

Mezi kvalitní značky a výrobce sendvičovačů patří ETA, Tefal, Sencor, Silvercrest (Lidl), nebo také Delonghi, Philips a ECG.

Jaká je cena toustovačů?

V cenové kategorii do 500 Kč seženete ty nejlevnější toustovače (nejen v akci), které nabízejí pouze základní pečení dvou toustů a nedisponují dalšími funkcemi. V cenové kategorii do 1000 Kč seženete i multifunkční toustovače typu 3v1 nebo toustovače pro 4 tousty. V cenové kategorii nad 1000 Kč je k sehnání už velmi kvalitní multifunkční toustovač, který je vybaven několika funkcemi.

Výrobci a značky toustovačů

Na trhu se můžete setkat s toustovači od většiny známých výrobců, kteří se zabývají nejen kuchyňskými spotřebiči. Můžete tak dát přednost vaší oblíbené značce, s kterou již máte kladné zkušenosti. Některé značky mohou nabídnout navíc větší příslušenství či prodlouženou záruku.

Toustovače ETA a Tefal patří mezi nejprodávanější na trhu. Své přednosti ovšem mají i další značky, které zmiňujeme v sekci otázky při výběru.

Toustovač ETA

Výrobce ETA jistě většina z vás zná, jedná se o českou značku, která je na trhu už od roku 1943 a vyrábí různé domácí spotřebiče, mezi které patří právě i kvalitní toustovače. Toustovače ETA jsou vyrobené z kvalitního nepřilnavého povrchu, které mají pěkný design z černého plastu a nerezu, samozřejmě má také i levnější varianty z bílého plastu. Pokud hledáte dobrý poměr cena/výkon, toustovač ETA je vhodnou volbou.

Toustovač Tefal

Značka Tefal je na trhu už více než 60 let a je známá především pro výrobky do kuchyňského vybavení s nepřilnavým povrchem. Dnes tak nabízí širokou škálu produktů do kuchyně, ale i mnoho dalších spotřebičů a produktů do domácnosti. Většina toustovačů Tefal je vyráběna z hliníku s teflonovým nepřilnavým povrchem. Jejich design je většinou nerezový s černým plastem a jsou vybaveny bezpečnostním zámkem. Samozřejmostí jsou také multifunkční toustovače.

Rozdělení toustovačů

Před koupí toustovače si nejprve rozmyslete dvě základní otázky. Pro kolik osob budete připravovat sendviče? Jaký typ pokrmů a tvarů budete chtít s toustovačem připravovat? Váš výběr by se tedy měl odvíjet od velikosti toustovače a jeho možností využití.

Dle velikosti (počet toustů)

Na trhu se můžete setkat s toustovači, které zvládnou připravit 2 nebo 4 sendviče naráz. Menší toustovače zvládnou připravit 2 tousty a to buď 4 malé trojúhelníky anebo 2 velké sendviče. Velké toustovače většinou připraví až 4 tousty naráz nebo 8 malých trojúhelníků. Pokud budete tedy chystat snídani pro velkou rodinu, zvolte raději větší typ, zároveň ale také myslete na prostor ve vaší kuchyni.

Zkušenosti uživatelů s některými toustovači obsahují stížnosti na malou velikost plotýnek a tím i nižší než udávaný počet připravovaných toustů (například jen dva místo čtyř toustů). Obvykle jde o levné modely či méně známé značky.

Dle možnosti využití

Chcete v toustovači připravovat pouze tousty anebo byste si rádi pochutnali na vaflích, sendvičích, panini či grilovaných pochutinách?

  • Klasický toustovač/sendvičovač – zvládne pouze přípravu toustů, ať už trojúhelníkových nebo čtvercových. Plotýnky jsou ve většině případu napevno a spotřebič se tak může hůře čistit. Výhodou je, že je tento typ levnější.
  • Multifunkční toustovač/sendvičovač – má vyjímatelné plotýnky a několik nástavců na různé druhy pokrmů. Nejčastěji nástavec na vafle, gril, lastura sendviče, jednohubky, lívance, vejce a řadu dalších pokrmů různých tvarů. Většinou je označován jako toustovač 3v1 či toustovač 4v1, na základě toho, kolik nástavců má navíc.

Pečící desky toustovače

Pečící desky jsou na celém toustovači to nejpodstatnější. Výhodou je, pokud je toustovač vybaven dalšími pečícími deskami a vy tak můžete připravovat několik různých pokrmů.

Toustová plotýnka je nejzákladnější plotýnkou, kterou je vybaven každý toustovač. Toustová plotýnka může vytvořit tousty různých tvarů.

  • Trojúhelníkový tvar – Nejběžněji užívaný typ plotýnky, který čtvercový toust úhlopříčně rozpůlí a vytvoří tak malé trojúhelníky, většinou 4-8 malých toustů s pevně uzavřenou hranou a náplní uvnitř. Některé modely mají dokonce odřezávací hranu, která při zavírání toust rozpůlí a není pak už nutné toust rozdělovat. Trojúhelníkové tousty mají větší tendenci vytékat a připékat se.
  • Čtvercový tvar – Čtvercový či obdélníkový tvar může vytvořit 2-4 tousty s pevně zapečenými kraji. Záleží na velikosti plotýnky. Na středu je plotýnka hlubší s ohledem na náplň.
  • Lastura tvar – Jedná se o tvar podobný mořské mušli a patří mezi velmi oblíbený tvar sendvičů. Okraje jsou pevně zapečené a náplň se drží převážně uprostřed.

Při koupi multifunkčního toustovače se nejčastěji setkáte s nástavcem na skvělé francouzské toasty a vafle. Dále se nejčastěji můžete setkat s grilovací plotýnkou, na které si můžete připravit panini, různé druhy masa, zeleninu, vejce apod. Mezi další oblíbené plotýnky patří plotýnka na jednohubky, lívance, oplatky, taštičky, palačinky, koblihy a mnoho dalších.

Materiál a design

Toustovač patří mezi malé kuchyňské spotřebiče, pokud ho ale neplánujete uklízet do skříňky, určitě vás bude zajímat i jeho design. Od toho se také odvíjí materiál jeho pláště. Většinou se používá plast nebo nerezová ocel, někdy také čistý kov. Nejlevnější modely jsou většinou v bílém plastu, modernější mají většinou kombinaci černého plastu a nerezu. Občas se také můžete setkat i s barevnými modely. Při výběru se také zaměřte na rukojeť, která by měla být stejně jako plášť, tepelně odizolovaná, abyste se při přípravě toustů nespálili. Výhodou jsou také protiskluzové nožičky, které zajišťují stabilitu.

Co je ale důležitější, je materiál desek na pečení. Ten má vliv na to, zda se jídlo na desky nepřipaluje a následně pak na to, jak se snadno toustovač čistí. Povrch by měl také rovnoměrně nést teplo a nesmí se drolit.

Většina toustovačů využívá teflon s nepřilnavou úpravou. Teflon je ale velmi náchylný na poškrábání, nikdy nepoužívejte na vyndání pokrmů kovové předměty, stejně tak ani na čištění nepoužívejte žádné drátěnky. Můžete se také setkat s pojmem antiadhézní povrchová úprava, díky které se toust nepřichytne.

Některé modely toustovačů mohou mít povrch keramický. Toustovač s keramickým povrchem je stejně nepřilnavý jako u teflonu, není tolik náchylný na poškrábání, zároveň je ale křehký.

Příkon a další parametry

Čím vyšší příkon toustovač má, tím bude příprava toustů rychlejší a ušetří vám čas. Vyšší spotřeba elektrické energie nehraje takovou roli s ohledem na krátký čas v provozu. Většina toustovačů má příkon v rozmezí od 700 do 1500 W, přičemž kvalitní toustovač by neměl mít nižší hodnotu než 700 W. Záleží samozřejmě také na modelech, čím větší velikost, tím by měl být i příkon vyšší.

Při výběru toustovače je dobré zaměřit se také na rozměry toustovače a délku jejich kabelu, která by se měla pohybovat okolo 1 m. Výhodou pak je možnost uskladnění toustovače vertikálně.

Praktické a bezpečnostní funkce

Některé modely sendvičovačů jsou vybaveny doplňkovými funkcemi, které usnadní nejen používání, ale zároveň je přístroj bezpečnější.

Tepelná regulace – Některé toustovače jsou vybaveny tepelnou regulací, díky které si můžete nastavit, jak moc chcete mít tousty propečené.

Vyměnitelné plotýnky – Každý toustovač je vybaven plotýnkou na tousty, některé toustovače mají ale další nástavce pro jiné pokrmy. Některé modely mají i více než 10 vyměnitelných plotýnek. Zároveň je výhodou, že je lze snadněji vyčistit.

Indikátor nahřívání – Jedná se o nejzákladnější funkci toustovače. Většinou se jedná o červené a zelené světlo. Červené světlo informuje o tom, že se toustovač nahřívá, zelené světlo se rozsvítí ve chvíli, kdy je toustovač připraven pro vložení toustů.

Vypínač ON/OFF – Některé modely, většinou ty dražší, jsou vybaveny vypínačem ON/OFF, díky kterému není nutné vypojovat spotřebič ze zásuvky.

Ochrana proti přehřátí – Jedná se o bezpečnostní pojistku, která zajistí, aby se přístroj nepřehřál a nepoškodil se, případně aby nedošlo k požáru.

Zámek – Bezpečnostní zavírání se nachází na madle, kterým se toustovač uzavírá. Slouží k tomu, aby horní víko drželo dole a tousty se tak propekly z obou stran. Zároveň pak slouží k uzavření toustovače a možnosti ho skladovat i vertikálně.

Protiskluzové nožičky – Výhodou protiskluzových nožiček je, že toustovač drží stabilitu a lépe se s ním manipuluje.

Omyvatelnost v myčce na nádobí – Některé vyjímatelné pečící desky lze také vložit do myčky a usnadní vám to tak čas s čistěním.

Prostor pro smotání přívodního kabelu – Výhoda při uskladnění toustovače.

Čištění a údržba

Čištění plotýnek po vychladnutí přístroje je nejdůležitější část údržby toustovače po každém jeho použití. Zůstávají na nich zbytky jídla, připálený sýr, kousek chleba a jiné přísady. Určitě nepoužívejte kovové nástroje jako je nůž či vidlička, abyste nepoškrábali povrchovou úpravu, kterou tvoří obvykle teflon. Ten by se pak přilepil na toasty, místa korodovala a tousty připékaly.

Vyhněte se také chemickým látkám a používejte jen teplou vodu a saponát. Připečené zbytky jídla lze oškrábat vařečkou či jiným dřevěným nástrojem, případně navlhčeným hadrem, houbičkou, nebo papírovým ubrouskem. Nerezové a hliníkové toustovače je potřeba leštit, vyžadují tedy náročnější údržbu než třeba plastové modely.

Vyměnitelné pečící desky mají tu výhodu, že je lze vyjmout a snadněji očistit, případně umístit do myčky nádobí. Snadněji také očistíte vnitřní prostor přístroje, kam může nešťastně zatéct například sýr a dostat se až k topnému tělesu.

Tip: Pro přípravu toustů můžete použít i pečící papír. Vložte ho do toustovače a tousty připravujte v něm. Ušetříte pak čas při čištění toustovače.

Jaké problémy a poruchy se mohou vyskytnout?

  • Mechanismus otevírání a zavírání víka.
  • Poškození teflonu na pečící desce.
  • Přestanou svítit signalizační kontrolky.
  • Zalomení síťového kabelu při špatné manipulaci.