Vybíráme nejlepší trekové boty

TOP 3 trekové boty

Crossroad PIZOL

Salomon CUSTER GTX W

adidas TERREX EASTRAIL MID GTX W

Populární vysoké outdoorové boty s výborným poměrem ceny a výkonu. Díky vnitřní membráně PRO-tectic M nepropustí dovnitř žádnou vlhkost a hodí se i na velmi náročné výšlapy.Lehké, kompaktní a zároveň robustní pánské trekové boty. Svršek je vyroben ze speciální technologie Sensifit, která spolu s membránou Gore-Tex nepropustí dovnitř žádnou vlhkost.Dámské trekové boty určené i pro náročné výšlapy za nepříznivého počasí. Mají voděodolný svršek, vnitřní membránu Gore-Tex a pevnou podrážku. Jsou prodyšné a stabilní na jakémkoliv povrchu.
+ Výborný poměr cena/výkon, svršek z hydrofobní usně, gumová podešev Vibram 460K+ Mnoho technologií, dobře odpuzují vodu, ochrana proti bahnu a znečištění+ Pohodlné a kvalitní trekové boty, přilnavost na mokrém povrchu, dvě barevná provedení
- Pouze v jednom barevném provedení- Pro někoho až příliš pevné- Nic zásadního

Orientační Cena
1 799 Kč

Orientační Cena
1 999 Kč

Orientační Cena
2 199 Kč

Vybrat trekové boty je projekt, který mnohdy zabere i několik dní. Nejenom, že musí dokonale padnout, ale při zkoušení těžko poznáte, jestli vás v nich nezačnou bolet nohy po 2 hodinách chůze nerovným terénem. Před nákupem kvalitních pohorek se musíte zaměřit nejenom na subjektivní pocity z obuvi, ale také na objektivní kritéria jako materiál membrán, tloušťku podrážky či odolnost proti vodě. Když se vám podaří vybrat ty správné, představují turistické boty dlouhodobou investici, která vás vynese na vrcholky hor, pomůže překonat úskalí skalních cest a za každou cenu zajistí vašim chodidlům pohodlí. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší trekové boty pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší turistické boty (Test 2024)

VzhledModelUrčeníVýškaSvršekMembránaPodeševMezipodeševDostupnost
Salomon X ULTRA 3 GTX recenze a testSalomon X ULTRA 3 GTXPánskéNízkéSyntetikaGore-TexContagrip TDEVA, EnergyCell
adidas ANZIT DLX recenze a testadidas ANZIT DLXPánskéNízkéKůže, syntetika-TraxionadiPRENE
Columbia DUNWOOD recenze a testColumbia DUNWOODPánskéNízkéKůže-Omni-GripEVA, Techlite
Crossroad PIZOL recenze a testCrossroad PIZOLPánskéVysokéHydrofobní useňPRO-tectic MGuma, Vibram 460K-
Salomon DAINTREE MID GTX recenze a testSalomon DAINTREE MID GTXPánskéVysokéSyntetikaGore-TexContagrip MDEVA, EnergyCell
adidas TERREX AX3 recenze a testadidas TERREX AX3DámskéNízkéTextilie, syntetika-Guma, Continental-
Columbia PEAKFREAK XRCSN II recenze a testColumbia PEAKFREAK XRCSN IIDámskéNízkéTextilie, syntetika-Guma, Omni-GripTechlite
Salomon CUSTER GTX W recenze a testSalomon CUSTER GTX WDámskéNízkéSyntetikaGore-TexContagrip MDEVA, EnergyCell
ALPINE PRO WESTE recenze a testALPINE PRO WESTEDámskéVysokéTextilie, syntetikaPTXGuma, Vibram-
adidas TERREX EASTRAIL MID GTX W recenze a testadidas TERREX EASTRAIL MID GTX WDámskéVysokéSyntetika, síťovinaGore-TexGumaEVA

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze trekových bot

Salomon X ULTRA 3 GTX

Salomon X ULTRA 3 GTX recenze a test

Nízké trekové boty Salomon X ULTRA 3 GTX hodnotí spotřebitelé v recenzích velmi pozitivně, nejvíce oceňují jejich nízkou hmotnost a vysoké pohodlí. Syntetický svršek s technologií Sensifit pohodlně fixuje chodidlo i při chůzi dolů z kopce a po obvodu boty je technologie Advanced Chassis s pěnovým odpružením. Potěšující je přítomnost funkční membrány GORE-TEX, systém utahování jedním pohybem Quicklace, kapsa na tkaničky nebo ochranná špička.

+ Mnoho technologií, membrána GORE-TEX, nízká hmotnost a vysoká pohodlnost
Nic zásadního

adidas ANZIT DLX

adidas ANZIT DLX recenze a test

adidas ANZIT DLX jsou trekingové boty se svrškem vyrobeným z kombinace textilního materiálu a kůže. Tyto boty jsou vytvořeny tak, aby umožňovaly dobrý záběr do všech stran a zároveň tlumily dopad. Velkou roli zde hrají použité technologie, jako adiPRENE, ze kterého je tvořena mezipodešev či typy gumy TRAXION v podrážce. Zajímavostí je antibakteriální stélka, která zlepšuje komfortní vlastnosti bot.

+ Pohodlná obuv s dobrým záběrem do všech stran, antibakteriální stélka
Podrážka má občas tendenci klouzat na mokrém povrchu

Columbia DUNWOOD

Columbia DUNWOOD recenze a test

Columbia DUNWOOD jsou multisportovní boty, s koženým svrškem a velmi dobře odpruženou mezipodešví, vyrobenou z materiálu EVA, Techlite. V botách není žádná membrána, takže jsou prodyšné, ale nehodí se do chladných či velmi vlhkých míst. Podrážka Columbia DUNWOOD s názvem Omni-Grip se vyznačuje velmi dobrou přilnavostí, která zaručuje dostatečnou stabilitu i na nerovném terénu. Celkově se tedy jedná o velmi dobrou univerzální obuv, na náročné pochody ji však neberte.

+ Stabilita na nejrůznějších typech terénu, pohodlí i při dlouhé chůzi
Bez vnitřní membrány sice boty více dýchají, ale snadněji do nich pronikne chlad a vlhkost

Crossroad PIZOL

Crossroad PIZOL recenze a test

Vysoké outdoorové boty Crossroad PIZOL jsou velice oblíbené, podle zkušeností vydrží i mnoho let používání a dle spotřebitelů mají bezkonkurenční poměr ceny a výkonu. Celý svršek je tvořen hydrofobní usní, gumovou podrážku mají Vibram 460K a disponují také membránou PRO-tectic M. Podle popisu výrobce jsou určeny do neupraveného lesního terénu, avšak uživatelé s nimi mají výborné zkušenosti na jakémkoliv povrchu v přírodě.

+ Výborný poměr cena/výkon, svršek z hydrofobní usně, gumová podešev Vibram 460K
Pouze v jednom barevném provedení

Salomon DAINTREE MID GTX

Salomon DAINTREE MID GTX recenze a test

Vysoké trekové boty Salomon DAINTREE MID GTX jsou spolehlivé turistické boty, které využijete po celý rok. Obuv je plně nepromokavá a disponuje membránou GORE-TEX, výborný záběr na suchu i za mokra pak zajišťuje podrážka Contagrip. Vysoké pohodlí dodává každému kroku vstřikovaná mezipodešev EnergyCell z velmi kvalitní EVA pěny a OrthoLite stélka. Pro vyšší ochranu bot použil výrobce několik prvků z kůže, syntetiky a gumy.

+ Plně nepromokavé s membránou, ideální k celoročnímu použití, výborný záběr za mokra i sucha
Nic zásadního

adidas TERREX AX3

adidas TERREX AX3 recenze a test

Dámské trekové boty adidas TERREX AX3 jsou mezi ženami velice oblíbené, obstojí jak na náročnějších túrách, tak při každodenním nošení. V recenzích dále uvádí, že jsou voděodolné, lehké a velmi pohodlné. Doporučují také koupit cca o půl čísla větší obuv, než máte běžně. Gumová podešev Continental skvěle obstojí na mokrém i suchém nerovném povrchu, boty mají odolný síťovaný svršek a celkově kvalitní zpracování. Bohužel však nedisponují jakoukoliv membránou.

+ Odolné a kvalitní zpracování, nízká hmotnost a vysoké pohodlí, gumová podešev Continental
Bez membrány

Columbia PEAKFREAK XRCSN II

Columbia PEAKFREAK XRCSN II recenze a test

Nízké turistické boty Columbia PEAKFREAK XRCSN II hodnotí uživatelé ve svých recenzích jako lehké, pohodlné a vzdušné. Někteří oceňují jejich vnitřní prostor, neboť jsou pohodlné i pro osoby s širším nártem. Za zmínku stojí odlehčená tlumící mezipodešev Techlite, která zajistí výborné odpružení a návratnost energie v došlapu. Podrážka Omni-Grip má perfektní trakci na jakémkoliv povrchu, nicméně boty bohužel nedisponují jakoukoliv membránou.

+ Ideální i pro širší nohu, pohodlné, lehké a vzdušné, odlehčená tlumící mezipodešev Techlite
Bez membrány

Salomon CUSTER GTX W

Salomon CUSTER GTX W recenze a test

Turistická obuv Salomon CUSTER GTX W je všestranná trekingová obuv s kvalitní membránou GORE-TEX. Skvěle obstojí v různorodém terénu, za sucha i za deště. Boty jsou pevné a kvalitní, potěší podešví Contagrip MD, která má velmi odolné složení a výrazný vzorek, jenž funguje stejně dobře na hladkém, tvrdém i měkkém povrchu. Tkaničky se systémem Quicklace se utahují jedním tahem a jsou minimalistické, potěší ochrana špičky i ochrana proti znečištění. Někteří uživatelé jen zmiňují, že je na ně obuv až příliš tvrdá.

+ Mnoho technologií, dobře odpuzují vodu, ochrana proti bahnu a znečištění
Pro někoho až příliš pevné

ALPINE PRO WESTE

ALPINE PRO WESTE recenze a test

Vysoké trekové boty ALPINE PRO WESTE jsou oblíbené a všestranné turistické boty, které si můžete vzít o víkendu na výlet, do města i na výšlap do hor. Uživatelé je v recenzích popisují jako pohodlné, bytelné a lehké, oceňují rovněž vysoký vzorek podrážky Vibram, který obstojí také v náročném terénu. Disponují funkční membránou PTX, mají reflexní prvky a plastovou napínací stélku. Líbivý design svršku je rovněž odolný vůči oděru.

+ Výborný poměr cena/výkon, moderní reflexní prvky, velice univerzální provedení
Nic zásadního

adidas TERREX EASTRAIL MID GTX W

adidas TERREX EASTRAIL MID GTX W recenze a test

Dámské turistické boty adidas TERREX EASTRAIL MID GTX W hodnotí velké množství spotřebitelek velmi kladně, některé kupují tyto boty dokonce opakovaně nebo také v nízkém provedení. Jsou pohodlné a velmi funkční, čemuž dopomáhá kromě kvalitního svršku také membrána GORE-TEX. V mezipodešvi tlumí nárazy EVA pěna, podešev je gumová a svršek je tvořen syntetickými materiály spolu se síťovinou, což přispívá k výborné prodyšnosti.

+ Pohodlné a kvalitní trekové boty, přilnavost na mokrém povrchu, dvě barevná provedení
Nic zásadního

Jak vybrat trekovou obuv

Treková obuv je vhodná do nejrůznějších terénů a měli byste ji vybírat podle míry zátěže, které jí hodláte vystavit. Pokud se sem tam projdete po louce, pak si vystačíte s normálními běžeckými botami. Pokud se ale chystáte tam, kde existuje pořádné převýšení a nerovný terén, bez dobrých pohorek se neobejdete. Pojďme se tedy podívat na nejdůležitější aspekty, které byste neměli při hledání těch nejlepších trekových bot opomenout.

Výška bot

Nízké trekové boty jsou univerzálním typem obuvi, který můžete bez problémů nosit při různých příležitostech po celý rok. Bývají dostatečně pohodlné pro pochody na lesních cestách i městských chodnících. U většiny nízkých trekových bot se nemusíte ani příliš bát lehké dešťové spršky či ranní rosy, protože mají často voděodolnou úpravu. Nehodí se však pro dlouhé pochody těžkým terénem, zejména pokud nesete těžký náklad.

Pro náročnější výstupy a dlouhé výlety zvolte vysoké trekové boty. Rozdíl mezi nízkými a vysokými trekovými botami spočívá mimo jiné v opoře poskytované vašemu kotníku. Bez zpevněných kotníků by i kratší túra vašim nohám příliš radosti neudělala. Vyšší trekové boty jsou většinou vybaveny vychytávkami speciálně určenými pro výšlapy v rozeklaném terénu, kde musíte počítat s nepříjemnou vlhkostí. Mezi úpravy, které na vysokých trekových botách najdete, patří tužší, vysoká podrážka, kožený svrchní materiál nebo prodyšná membrána, která v kombinaci s impregnací udrží vaše nohy v suchu a pohodlí.

Svrchní materiál

Svrchní materiál trekových bot bývá z převážně části kožený, Kůže má velké množství velmi žádoucích vlastností, které každý turista ocení. Celokožená obuv se vyznačuje dlouhou životností, vzhledem k velké odolnosti vůči mechanickým vlivům. Kvalitní kůže se jen tak neodře. Navíc udrží vaše nohy v teple, což u bot z textilních materiálů může být docela potíž, především v teplotách blízko a pod bodem mrazu.

Textilní svršek snižuje celkovou hmotnost boty, což může být výhoda při dlouhých, ale relativně nenáročných pochodech, kde poznáte rozdíl při každém kroku. Textilní materiál se ale mnohem snadněji naruší a přijde o nepromokavé či voděodolné vlastnosti. Pokud chcete, aby vám jakýkoliv druh obuvi, zejména však ta kožená, dlouho vydržel, musíte věnovat čas péči o ně. To znamená pravidelné vysoušení a impregnaci.

Podrážka

Podrážka nebo odborně podešev, je nejvíce namáhaným místem na celé botě, která je v přímém styku s terénem. Její tloušťka a složení materiálu, z kterého je vyrobena, tedy představuje jeden z nejdůležitějších aspektů při výběru trekových bot. Podrážka tlumí nárazy (především díky vrstva mezi zbytkem boty a podrážkou, tzv. mezipodešvem) a zajišťuje vaši stabilitu. Stabilně byste neměli stát pouze na suchém terénu, ale také na zemi, která je mokrá. Dobrá podrážka zabraňuje proklouznutí.

Dá se říct, že čím tlustší podrážka, tím náročnější výšlap s ní můžete absolvovat. Bohužel, zároveň s tloušťkou podrážky narůstá i její hmotnost, takže silný podešev se někdy trochu pronese. O tom, do jakého terénu se která treková bota hodí, napoví hodně i pohled na vzorek podrážky. Tlustá, pevná podrážka typická pro trekingové boty určené do hor, mívá hrubý, hluboký vzor, který vám zajistí dostatečný záběr při chůzi. Lehčí boty s nízkou podrážkou si nemohou takový vzorek dovolit, a právě proto se mnohem více hodí na nenáročné procházky.

Materiály, ze kterých jsou podrážky vyrobeny se různí, ale na mnoha z nich narazíte na marketingové názvy specifických směsí gumy jako je asi nejslavnější Vibram či Traxion. To stejné platí i pro mezipodešev. Dobrou zárukou kvality je označení EVA, adiPRENE či Techlite.

Materiál membrány

Ochranná membrána je vnitřek boty, který bude v přímém kontaktu s vaším chodidlem. Ne všechny trekové boty membránu potřebují, ale ocení ji ti, kteří vědí, že budou procházet vlhkým prostředím. Membrána pomáhá izolovat vaši botu od vody v okolním prostředí a udržuje ji v teple.

Zimní trekové boty by tedy membránu neměly postrádat. Naopak pro letní výlety pod modrým nebem se více hodí trekové boty bez membrány, které jsou mnohem prodyšnější a celkově i pohodlnější. Nejčastěji se u trekových bot setkáte s membránou zvanou Gore-Tex. Její výhodou je, že když se nějaká ta vlhkost do bot skulinkou přece jenom dostane, Gore-Texová membrána velmi rychle vysychá. Nevýhodou představuje omezená životnost tohoto typu membrány.

Kromě Gore-Texu najdete i jiné typy membrán, například Hydroguard. Pro všechny typy membrány platí, že čím déle je nosíte a čím intenzivněji boty zatěžujete, tím více se membrána opotřebovává a ztrácí voděodolné vlastnosti. Proto je nutné často opakovat zevrubnou impregnaci.

Voděodolnost či nepromokavost

Boty na turistiku (do hor) se s velkou pravděpodobností setkají s nejrůznějšími zdroji vlhkosti, od dešťových přeháněk, přes ranní rosu až po sněhový pokryv v blízkosti vrcholků. Proto mají tyto outdoorové boty speciální úpravu, která velmi účinně odpuzuje vodu. Nejčastěji se setkáte s termíny voděodolné (water ressistant) či nepromokavé (waterproof).

Ať už zvolíte kteroukoliv verzi, nezapomeňte se o svoje boty starat. Impregnace je zejména důležitá pro nepromokavé boty, které sice dokáží zabránit přístupu vlhkosti, ale bez vaší pomoci by dlouho nevydržely. Voděodolná obuv si s náporem vody poradí obecně lépe, ale ni péči o ně byste neměli podceňovat.

Další prvky bot

Neocenitelným pomocníkem ve členitém, kamenitém terénu, je vyztužená (nejčastěji gumová) špička. Boty s vyztuženou špičkou se méně odírají, a hlavně s ní zabráníte odírání vašich vlastních nohou.

Nepodceňujte při výběru bot vlastnosti jejich jazyka. Ideálně by měl být všitý a dostatečně přiléhavě krýt oblast nártu.

Dobré šněrování vám umožní botu pořádně utáhnout a nebude se během chůze často rozvazovat. U trekové obuvi hledejte malé háčky na boční straně, které umožní tkaničku zachytit a lépe zavázat.

Pánské I dámské trekové boty bývají většinou ušity ze stejných materiálů a vyznačují se stejnými vlastnostmi. Pokud si všimnete rozdílu mezi cenami na první pohled stejných bot (tedy toho, že boty označené za dámské vyjdou levněji), je viníkem menší rozsah velikostí u dámských verzí. Dámské trekové boty mají také občas tendenci se rychleji opotřebovávat, právě kvůli menší velikosti.

Jak správně vyzkoušet trekové boty na prodejně?

Trekové boty je nutné vyzkoušet a nevyplatí se je kupovat naslepo. Uspěchaný nákup může mít za následek, že nesprávné boty s vámi odcestují na hory, kde vám způsobí velkou spoustu puchýřů a dalších nepříjemností. Proto jejich zkoušení na živo věnujte dostatečné množství času a dobře se na něj připravte.

Ačkoliv při pohledu na ně se to nezdá, naše chodidla přes den mění svoji velikost. V pozdějších odpoledních a večerních hodinách bývají nateklé a zvětšené. Tento stav je podobný situaci po dlouhém pochodu, takže se na nákup trekových bot vrhněte spíše až v pozdějších částech dne. Do prodejny si sebou vezměte ponožky, ve kterých plánujete trávit výlety po vrcholcích. Jedině tak totiž dokážete přesně zjistit, jestli vám dané boty sedí.

Po nasazení bot se ujistěte, že vaše prsty mají uvnitř dostatek místa. Bota, která sedí velmi na pevno a nedává prstům prostor pro pohyb, se pro dlouhé túry rozhodně nehodí. Po nasazení boty pořádně utáhněte a ujistěte se, že jazyk zůstává na svém místě. Kdyby se příliš volně pohyboval, mohl by vás při chůzi nepříjemně odírat.

Nakonec nezbývá než se v trekových botách projít. Nestačí však jenom krátká procházka sem a tam, obejděte si celou prodejnu několikrát dokola a pokud možno vyzkoušejte i stoupání po schodech či chůzi po nerovném terénu.

Otázky při výběru trekových bot

Jaké trekové boty do hor?

Jako nejlepší pohorky se obecně uvádí vysoké trekové boty, které mnohem lépe obstojí v náročném a kamenitém terénu hor. Lépe fixují nohu včetně kotníku, což je v členitém horském terénu potřeba. Pravděpodobně s sebou ponesete i těžší batoh, pro což jsou opět vhodné vysoké kotníkové boty na horské túry.

Podešev Contagrip vs Vibram?

Podrážka Contagrip je označení kvalitních podešví pouze u bot výrobce Salomon, zatímco Vibram je italská společnost vyrábějící pouze gumové podrážky pro různé značky bot. Nelze říct, že jedna značka podešví je lepší než druhá, vždy záleží na konkrétních požadavcích, které od turistické boty máte. Zároveň jsou však obě značky zárukou vysoké kvality.

Jaké trekové boty na výlet?

K nenáročným výletům dobře poslouží nízké trekové boty, které jsou i lehké a chůze v nich je pro většinu turistů pohodlnější. Nízká treková obuv poslouží spolehlivě od jara do podzimu, nechybí jim membrána, ani kvalitní podešev. V současnosti také získávají na popularitě čím dál tím více barefoot trekové boty s velmi tenkou podrážkou.

Jaké jsou nejlepší značky trekových bot a kde je koupit?

Předními značkami mezi kvalitními trekovými botami jsou Salomon, Columbia, dále Adidas, nebo Lafuma. Pro svou nízkou cenu jsou oblíbené trekové boty Crossroad od prodejce Sportisimo a výborného poměru cena výkon dosahují i boty privátních značek obchodu Decathlon.