Vybíráme nejlepší batoh na turistiku

TOP 3 outdoorové batohy

Deuter Futura 28

Husky SLOPER 45

Loap Saulo 65

Turistický batoh s kovovou zádovou výztuhou má velice dobře odvětraný zádový systém, mnoho kapes a kompresní popruhy. Potěší kapsa na vak na vodu nebo poutko na turistické hole.Tento batoh lze použít jako expediční na vícedenní dobrodružství, nebo jako horolezecký. Má výborný poměr objem/hmotnost, úpravu RIPSTOP a hlavní komoru se dvěma vstupy.Kvalitní krosna s výborným poměrem cena výkon. Má vysokou nosnost, kvalitní zádový systém a mnoho možností pro uchycení dalšího příslušenství. Vnitřní prostor má dvě komory se dvěma vstupy.
+ Nejprodyšnější zádový systém, poutko na turistické hole, příprava na hydrovak+ Dobrý poměr cena/výkon, nízká hmotnost 1300 g, mnoho praktických doplňků+ Nízká pořizovací cena, kvalitní provedení, upevnění další výstroje, vysoká nosnost
- Nic neshledáno- Nic zásadního- Bez kapsy na bederním pásu

Orientační Cena
2 881 Kč

Orientační Cena
2 190 Kč

Orientační Cena
2 190 Kč

Na túře je kvalitní turistický batoh nepostradatelný. Vybírat můžete z nepřeberného množství velikostí, barev a designů. Při vícedenním pochodu musí outdoor batoh vydržet značnou zátěž a skvěle padnout na vaše záda, aby nezpůsoboval bolesti. Na krosně se nachází nespočet drobných kapsiček pro maximální přehled, výjimkou nejsou ani dodatečné funkce, zvyšující komfort při nošení, včetně odvětrávacího zádového systému. Pohodlné ramenní popruhy a bederní pás ulevuje zádům, batoh nesjíždí a na zádech mnohem lépe drží. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší turistické batohy pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší turistické batohy do 30l

VzhledModelObjemHmotnostRozměry (V׊×H)Bederní/hrudní popruhPláštěnkaDostupnost
Husky STINGY 28 recenze a testHusky STINGY 2828 l980 g50×28×20 cmAno/AnoAno
Deuter Futura 28 recenze a testDeuter Futura 2828 l1280 g54×28×20 cmAno/AnoAno
Loap Alpinex 25 recenze a testLoap Alpinex 2525 l930 g48×24×23 cmAno/AnoAno

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší turistické batohy do 40-50l

VzhledModelObjemHmotnostRozměry (V׊×H)Bederní/hrudní popruhPláštěnkaDostupnost
Husky SLOPER 45 recenze a testHusky SLOPER 4545 l1300 g60×30×21 cmAno/AnoAno
Osprey Farpoint 40 recenze a testOsprey Farpoint 4040 l1440 g54×35×23 cmAno/AnoNe
Salomon Out Week 38+6 recenze a testSalomon Out Week 38+644 l815 g70×27×27 cmAno/AnoNe
Osprey kestrel II 48 recenze a testOsprey kestrel II 4848 l1630 g75×34×32 cmAno/AnoAno

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší krosny nad 50-60l

VzhledModelObjemHmotnostRozměry (V׊×H)Bederní/hrudní popruhPláštěnkaDostupnost
Pinguin Explorer 60 recenze a testPinguin Explorer 6060 l1970 g83×31×30 cmAno/AnoAno
Loap Saulo 65 recenze a testLoap Saulo 6565 l2200 g82×32×22 cmAno/AnoAno
Husky Ribon Ultralight 60 recenze a testHusky Ribon Ultralight 6060 l2000 g60×37×27 cmAno/AnoAno

Zobrazit celou nabídku

Recenze turistických batohů

Husky STINGY 28

Husky STINGY 28 recenze a test

Turistický batoh Husky STINGY 28 má velmi dobrý poměr cena/výkon a v recenzích ho hodnotí pozitivně desítky spotřebitelů. Díky svému objemu 28 litrů je velmi praktický a má všestranné využití. Hlavní komora je rozdělitelná na dvě části, z čela batohu se nachází další dvě menší kapsy a na stranách jsou elastické kapsy vhodné na lahve s vodou. Potěší voděodolný materiál s RIPSTOP úpravou, integrovaná pláštěnka a bederní i hrudní popruh. I na základě zkušeností mu není mnoho co vytknout, pouze jednou zazněla připomínka k menšímu výškovému rozsahu hrudního popruhu.

+ Úprava materiálu RIPSTOP, kvalitní zádový systém NBS, nízká hmotnost 980 gramů
Menší výškový rozsah prsního popruhu

Deuter Futura 28

Deuter Futura 28 recenze a test

Outdoor batoh s vyztuženými zády Deuter Futura 28 je dle popisu velice všestranný, poslouží výborně ve městě, při lehké turistice, vodáctví i na Via Ferratách. Tvar batohu výborně drží díky kovové výztuze v zádech, má hrudní i bederní pás a samozřejmostí je také pláštěnka. Má kompresní popruhy a také několik praktických věcí, kterými levnější batohy o stejné velikosti nedisponují. Jedná se například o funkční poutko na hole, čelní elastickou kapsu na bundu, kompresní popruhy nebo o přípravu na vak na vodu. Vnitřní prostor je rozdělen na dvě části, dále poslouží kapsa na cennosti, čelní kapsa nebo dvě boční.

+ Nejprodyšnější zádový systém, poutko na turistické hole, příprava na hydrovak
Nic neshledáno

Loap Alpinex 25

Loap Alpinex 25 recenze a test

Batoh na turistiku Loap Alpinex 25 je velmi všestranný batoh, neztratí se jak ve městě, při turistice a podle slov výrobce ani při cyklistice. Má nízkou hmotnost 930 gramů a jeho objem 25 litrů je ideální na jednodenní výlety. Zajímavostí je jeho propracovaný zádový systém AVS, který se nechá pro lepší údržbu zcela vyjmout a je nezávislý na konstrukci batohu. Potěší praktická integrovaná pláštěnka, anebo příprava na hydrovak. Na bocích jsou umístěny kapsy a nad nimi kompresní popruhy, kterými lze poloprázdný batoh snadno stáhnout. Pro pohodlné nošení je přítomen jak hrudní, tak bederní pás.

+ Vyndavací zádový systém AVS, vhodný pro turisty i cyklisty, integrovaná pláštěnka
Nic zásadního

Husky SLOPER 45

Husky SLOPER 45 recenze a test

Expediční batoh Husky SLOPER 45 je ideální na vícedenní nenáročné treky a díky nízké hmotnosti 1300 gramů je vhodný také jako horolezecký batoh. Hlavní komora má přední kapsu a druhý boční vstup, který přispívá k vyšší praktičnosti. Pro záda je využit zádový systém NBS, který v sobě kombinuje kovové výztuhy. Nechybí síťované boční kapsy, hrudní i bederní popruh, úchyty na trekové hole nebo nepromokavé zipy. Potěší dále úprava materiálu RIPSTOP, integrovaná pláštěnka, příprava na hydrovak nebo dostatek reflexních prvků. Popruhy jsou polstrované a samozřejmostí jsou také kompresní popruhy.

+ Dobrý poměr cena/výkon, nízká hmotnost 1300 g, mnoho praktických doplňků
Nic zásadního

Osprey Farpoint 40

Osprey Farpoint 40 recenze a test

Krosna do letadla Osprey Farpoint 40 má velice kvalitní provedení a promyšlené vnitřní členění, díky kterému získala mimo další i spotřebitelské ocenění Produkt roku. Svými rozměry naplňuje definici kabinového zavazadla mnoha leteckých společností, a přitom nabízí velmi mnoho prostoru s objemem 40 l. Má unikátně řešenou možnost schovat popruhy do zádového systému, což je pro přepravu nejen letadlem praktické. Uvnitř i vně jsou kompresní popruhy, potěší kapsa na notebook, nebo malá dostupná kapsa na nezbytnosti. Naopak batohu chybí integrovaná pláštěnka, nebo boční kapsy na lahve s vodou.

+ Ocenění produkt roku, velmi kvalitní zpracování a materiály, velikost příručního zavazadla
Bez pláštěnky a bočních kapes

Salomon Out Week 38+6

Salomon Out Week 38+6 recenze a test

Cestovní batoh Salomon Out Week 38+6 je unikátní svou velmi nízkou hmotností 815 gramů, které je podřízeno na tomto batohu vše. Materiály jsou lehké a velmi kvalitní a zaujme technologie Motion Fit s kompresními popruhy, díky které se dá batoh široce nastavit tak, aby perfektně seděl většině osobám. Zádový systém je vyztužen EVA pěnou, batoh má několik menších kapsiček, přípravu na hydrovak, poutko pro trekové hole i reflexní poutko pro připevnění blikačky. Do hlavní kapsy se dostanete také bočním vstupem, což zvyšuje jeho praktičnost.

+ Velmi nízká hmotnost 815 gramů, technologie Motion Fit, praktický boční vstup
Bez integrované pláštěnky

Osprey kestrel II 48

Osprey kestrel II 48 recenze a test

Univerzální trekingový batoh Osprey kestrel II má objem 48 litrů a je vyroben z těch nejlepších materiálů, které se pro výrobu batohů používají. Díky tomu obstojí i v těch nejdrsnějších podmínkách kdekoliv po světě. Znám je také velkým množstvím doplňků, které s ním usnadňují jakékoliv cestování. Má nastavitelnou délku zad se systémem AirScape, uchycení holí systémem Stow-on-the-Go System, síťované kapsy, poutka nebo vnitřní odepínatelnou přepážku. Celý batoh lze stáhnout kompresními popruhy StraightJacket, vyrábí se v několika barevných provedeních a ve dvou velikostech zádového systému.

+ Velice kvalitní provedení, mnoho vychytávek, odepínatelní vnitřní přepážka, kompresní systém
Bez reflexních prvků

Pinguin Explorer 60

Pinguin Explorer 60 recenze a test

Dvoukomorový batoh na cestování Pinguin Explorer 60 je vybaven nastavitelným pohodlným zádovým systémem, který batoh s objemem 60 l předurčuje na dlouhé putování i náročné horské treky. V zádovém systému najdeme duralové výztuže i HDPE desku, která přispívá k rozložení zátěže. Velmi praktický je pak systém 4WE-four way entry, díky kterému se lze do batohu dostat 4 vstupy. Má mnoho praktických vychytávek, včetně odepínatelného víka batohu, které se dá použít jako ledvinka nebo taška přes rameno. Všechny jistě potěší také možnost prodloužené záruky 12 let, která zřetelně odkazuje na vysokou kvalitu zpracování i použitých materiálů.

+ Možnost prodloužení záruky, odepínatelné víko, systém 4WE-four way entry
Nemá reflexní prvky

Loap Saulo 65

Loap Saulo 65 recenze a test

Krosna Loap Saulo 65 vyniká poměrně velmi nízkou pořizovací cenou a zároveň velmi kvalitním provedením, které z ní dělá v této oblasti prakticky bezkonkurenční produkt. Její nosnost 25 kg odkazuje ke kvalitnímu zpracování, které recenze jen potvrzují. Vybavena je zádovým systémem AASI, který byl vyvinut pro nejnáročnější podmínky a pro dokonalé rozložení hmotnosti nákladu. Má balanční popruhy, mnoho možností pro připevnění dalšího vybavení a vnitřní prostor se dvěma komorami a dvěma vstupy. Potěší výškově nastavitelný vrchlík i anatomicky tvarovaný bederní pás, kterému však chybí praktická kapsa na drobnosti.

+ Nízká pořizovací cena, kvalitní provedení, upevnění další výstroje, vysoká nosnost
Bez kapsy na bederním pásu

Husky Ribon Ultralight 60

Husky Ribon Ultralight 60 recenze a test

Krosna 60l Husky Ribon Ultralight vychází ze stejnojmenného typu oblíbené krosny, v tomto případě má však nižší hmotnost pouze 2000 g. Je celkově velmi dobře propracovaná a vhodná na dlouhé expedice i túry do hor. Tomu odpovídají i boční úchyty, kam lze buďto připnout trekové hole, nebo lyže. Do vnitřního prostoru se lze dostat 3 mi vstupy, horní víko lze použít jako ledvinku a na polstrovaném bederním popruhu je přítomna praktická kapsa na drobnosti. Voděodolný materiál je s technologií RIPSTOP, nechybí pláštěnka a zádový systém DER je zpevněn duralovými výztuhami.

+ Zádový systém DER, nízká hmotnost, kvalitní polstrování, úchyty na lyže nebo hůlky
Nic neshledáno

Jak vybrat turistický batoh a krosnu

Turistický batoh vybírejte především podle objemu a dále podle pohlaví, pro které je určen. Záleží na tvaru vašich zad i výšce trupu. Jako poslední vybírejte batoh na turistiku podle vzhledu. Batoh, který je určen pro větší a častou zátěž, musí být vyroben z kvalitních voděodolných materiálů. Funkční prvky jsou důležité nejen u expedičních a horolezeckých batohů. Výběr batohu, který musí na záda přesně padnout, proto není radno zanedbat.

Objem batohu

Na výběr je malý batoh na cesty až po objemný expediční batoh s velkým objemem. Při výběru velké krosny je třeba pamatovat na její hmotnost při naplnění veškerým vybavením, příliš těžký batoh na hory by výrazně ztěžoval túru. Roli hraje také roční období, respektive teplota a počasí. Teplé oblečení do chladných dní zabere nemalý prostor, na rozdíl od letních triček.

Největší prostor v batohu zabere jídlo. Pokud plánujete túru přes horské chaty s možností stravování, ušetříte spoustu místa. Do míst, kde takové možnosti nejsou, bude nutností vybavit se jídlem na celý trek. Velice praktickým řešením mohou být ultralehká vakuovaná jídla, nebo ready-to-eat sterilovaná jídla, která jsou vyrobena ze 100% přírodních surovin. V některých případech může toto jídlo disponovat i bezplamenným samoohřevem, díky kterému si jídlo ohřejete kdykoliv a kdekoliv za 12 minut (zdroj: adventure-menu.com).

Turistické batohy do 30l

Na prodloužený víkend s přespáním v hotelu bohatě postačí turistický batoh 20l, do kterého se vejde oblečení, fotoaparát, svačina a pití. Je ideálním příručním zavazadlem do letadla a další výhodou je nižší pořizovací cena i hmotnost. Zádový systém však nebývá tak propracovaný, jako u větších batohů.

Turistický batoh 30l až 50l

Pokud se chystáte na pár dní pod stan, dobrou volbou bude střední krosna 50l. Sbalíte do ní oblečení, jídlo, tekutiny, spacák a menší stan či bivakovací vak. Batoh se dá díky popruhům zmenšit pro případ, že jej úplně nenaplníte. Může posloužit i jako horolezecký batoh, kdy musí pojmout veškeré vybavení, ale nesmí být příliš objemný. Výhodou středních batohů je jejich široké využití.

Turistický batoh 50l až 70l

Je vhodný na vícedenní treky, kdy s sebou musíte vzít kromě oblečení, jídla, nádobí, vařiče s plynovou kartuší také spacák, stan a náhradní obuv. Využijí ho také rodiny, kdy se do batohu rodičů musí vejít také věci ratolestí. Turistický batoh 60l zpravidla disponuje vylepšeným zádovým systémem s odvětráváním a variabilitou vnitřního prostoru.

Krosna 70l až 100l

Je nutností na dlouhé expedice v horách bez možnosti stravování na chatách. Krosna 100l pojme i objemnější zimní oblečení, spacák i stan a má nosnost více než 30 kg. Samozřejmostí je prostor pro dostatek tekutin, jídla, nádobí a plynové kartuše. U velkoobjemových batohů je nutné co nejvíce snížit jejich hmotnost díky ultralehkému vybavení. Velký batoh má zdokonalený vnitřní prostor pro větší přehled a také propracovanější zádový systém, pohodlné popruhy a bederní pás. Jejich nevýhodou je větší hmotnost a vyšší pořizovací cena.

Využití batohu

Trekingový batoh

Trekové batohy jsou nejrozšířenější a nejuniverzálnější, dají se využít i ve městech, na festivalech nebo při sjíždění řeky. Vyrábí se ve všech velikostech a barvách, odlehčené modely z kvalitních materiálů jsou pohodlné a nepromokavé. Batoh s menším objemem lze převážet letadlem jako příruční zavazadlo. Aerolinky nejčastěji povolují zavazadla o rozměrech okolo 55×40×20 cm s hmotností 7-9 kg, některé i méně.

Expediční batoh

Pro vícedenní náročnější expedice je nutností kvalitní odlehčený batoh s vyztuženými zády a spoustou funkčních upínacích přezek. Prioritou je kvalita materiálu, kvůli čemuž má expediční batoh vyšší pořizovací cenu. Vhodná na expedice je například krosna 80l.

Horolezecký batoh

Není vhodná příliš objemná krosna, proto má horolezecký batoh objem okolo 40 l. Důraz je kladen na kvalitní, odlehčené materiály. Najdete na něm držáky na cepíny, na helmu či lano. Zádový systém bývá spíše jednodušší.

Výběr podle pohlaví

Batohy se dělí podle pohlaví uživatele, na čemž závisí především stavba a velikost těla. Šířka ramen určí vhodný batoh na výlety.

 • Pánský batoh – Je přizpůsoben širším ramenům a odlišnému tvaru hrudníku. K sehnání jsou batohy i pro vysoké postavy. Značí se jako L a délka zad je 50 cm a více.
 • Dámský batoh – Je vhodný pro ženy s úzkými rameny a kratším trupem, značí se XS (do 40 cm) nebo S (s délkou zad 40-44 cm). Popruhy jsou dostatečně vypolstrovány, aby netlačily na hrudník. Dámská krosna má většinou výraznější barevné provedení a design.
 • Unisex – Většina výrobců se zabývá také výrobou univerzálních batohů pro obě pohlaví. Výhodou je, že takový batoh může nosit kdokoliv. Popruhy a přezkami lze do jisté míry přizpůsobit velikost batohu a jedná se většinou o batohy velikosti M s délkou zad 44-50 cm.
 • Dětský batoh – V batohu s malým objemem, měkkými úzkými popruhy a barevným provedením si dítě může nosit svačinu, oblečení i hračky všude s sebou. Batohy pro nejmenší jsou vybaveny reflexními prvky pro vyšší bezpečnost a atraktivním designem.

Materiál batohu

Podle materiálu často poznáte, jak dlouho batoh při šetrném zacházení vydrží. Nejčastěji se setkáte s materiálem Cordura®, nazýván také jako Nylon 6,6. Jde o technickou tkaninu vysoce odolnou proti roztržení nebo prodření. Tkanina je ošetřena polyuretanovým zátěrem (PU) nebo teflonovou úpravou (také PTFE, polytetrafluorethen nebo GoteTex™).

Cordura má třikrát větší pevnost než polyester a dvakrát než obyčejný nylon. U levnějších batohů se lze setkat s PVC nebo akrylátovými zátěry. Nepromokavý batoh musí mít také kvalitně zhotovené švy, které jsou kvůli velké zátěži více náchylné na roztržení. Dno bývá často pogumované a zesílené.

 • Ripstop – Některé batohy jsou vybaveny ripstop technologií. Tkanina má vzor se čtverečky, které zajišťují pevnost a odolnost při odření. V případě protržení se trhlina dále nešíří a je mnohem jednodušší ji opravit.

Funkce

Pro náročnější horaly je dostatek funkčních prvků při výběru důležitým parametrem.

Zádový systém

Je důležitý i na kratších výletech. Díky němu dochází k odvětrávání, čímž se redukuje pocení zad. Zajišťuje zádům také vyšší komfort bez otlačenin. Systém se u různých výrobců liší, někteří používají větrací kanálky mezi polstrováním, někteří síťové přepážky nebo prolisy.

Bederní pás

Při jeho použití šetříte ramena a páteř, protože nese zhruba 3/4 hmotnosti batohu. Zapínání pásu zajišťuje velká spona z odolného tvrzeného plastu. Délka pásu se dá jednoduše nastavit podle postavy a zmíněná spona musí být snadno rozepínatelná.

Ramenní popruhy

Musí být dostatečně vypolstrované s přiměřenou šířkou. Jsou nejvíce namáhané, proto musí být vysoce kvalitní. Jsou anatomicky tvarované, aby nedřely do paží nebo ramen. Na spoustě batohů se dá výška popruhů nastavit na zádovém systému. Každý si je může posunout do vyhovující polohy, kdy se rovnoměrně rozloží hmotnost. Popruhy by měly být posazeny asi 3-5 cm pod vrchní částí ramen, neměly by být pod lopatkami.

Hrudní popruh

Postará se o větší stabilitu batohu na zádech a zabraňuje sklouzávání ramenních popruhů. U dámských batohů bývá přizpůsoben tak, aby netlačil na hrudník. Délku lze nastavit dle potřeby.

Stahovací popruhy

Díky stahovacím popruhům můžete zmenšit objem batohu, pokud ho zcela nenaplníte, nebo na ně připnout další vybavení. Důležité jsou také balanční dotahy, díky nimž si každý batoh nastavíte podle svých zad.

Kapsy

Batoh na turistiku by měl obsahovat přiměřený počet kapes různých velikostí. Především doklady, mapu, sluneční brýle, mobil nebo lékárničku je dobré mít stále při ruce, například na bederním pásu. Pokud kapes bude příliš, batoh ztrácí na přehlednosti. Praktická je také vrchní i spodní kapsa na víku batohu nebo postranní síťky na lahev s vodou. Vnitřek batohu by měl mít oddělený prostor na více částí.

Pláštěnka

Skoro u každé krosny a batohu najdete na dně kapsu, ve které se ukrývá ochrana proti dešti. I když by měl být každý batoh částečně nepromokavý, v silném dešti je vhodná větší ochrana. Po uschnutí pláštěnky se opět složí do kapsy a nepřekáží.

Kompatibilita s hydrovakem

Vaky s vodou zajišťují neustálý přísun vody bez nutnosti sundávání krosny a hledání lahve. Batohy, které jsou s vaky kompatibilní, mají v oblasti ramene otvor na hadičku a na ramenním popruhu poutka na upevnění. Hadička je tedy stále v blízkosti úst a u některých krosen je vak součástí.

Možnosti plnění batohu

Batohy mají různé systémy zipů i kapes a liší se způsobem plnění.

 • Horní plnění – Věci v batohu jsou přístupné pouze z vrchu. Výhodou je větší odolnost proti vlhkosti, nevýhodou je špatný přístup k věcem na dně batohu.
 • Čelní plnění – Úložný prostor je přístupný z přední strany batohu. Výhodou je lepší organizace vnitřního prostoru, nevýhodou je přílišné zatížení zipů.
 • Kombinace – U dražších batohů najdete oba způsoby plnění.

Údržba

Aby trekingový batoh vydržel dlouho, je třeba se o něj starat.

 • S batohem zacházejte co nejšetrněji, neopírejte jej o ostré kameny, nepokládejte ho do mokra a nepřetěžujte jeho maximální nosnost.
 • Krosna do letadla, do zavazadlového prostoru, by měla být chráněna obalem proti oděru pro případ špatného zacházení.
 • Po návratu z treku batoh očistěte vlhkým hadříkem namočeným v mýdlové vodě, a to včetně vnitřního prostoru.
 • Pokud je odepínatelný zádový systém, důkladně ho v ruce vyperte zvlášť.
 • Po uschnutí batohu ho můžete ošetřit vhodnou impregnací na batohy.
 • Krosnu skladujte na suchém a větraném místě až do další výpravy.

Jak sbalit trekový batoh

Při balení je důležité rovnoměrné rozložení hmotnosti všech věcí, které s sebou nesete.

 • Dospodu batohu patří lehčí věci, například oblečení a také věci, které nepotřebujete příliš často vyndávat.
 • Pokud s sebou balíte stan, prostor využijete lépe, když jeho balení rozdělíte do více částí. Tropiko a vnitřní stan může přijít na dno, tyčky a kolíky na bok batohu.
 • Nejtěžší věci sbalte nahoru, hned pod víko.
 • Nejdůležitější věci, například mobil, lékárničku, nožík nebo doklady je nutné mít v dobře přístupných kapsách, které jsou ideálně chráněny nepromokavým obalem.
 • Batoh po naplnění stáhněte kompresními popruhy, aby měl co nejmenší objem a věci se v něm nepohybovaly.

Jak vybrat krosnu

Nejdůležitější věcí je vybrat správný objem, proto je důležité plánování, na jak dlouhé výlety se vydáte, zda budete spát ve stanu a jestli se budete stravovat pouze z vlastních zásob. Při vícedenních přechodech hor je důležité se uskromnit a vzít jenom to nejnutnější. Když shromáždíte veškerou výbavu včetně jídla a tekutin, kterou si budete balit s sebou, zjistíte, jak velký batoh bude potřeba.

Pokud chcete v batohu nosit vak na vodu, je třeba počítat i místem, které zabere. Batohy se vyrábějí pánské, dámské a dětské, podle tvaru a velikosti zad. Podstatné jsou také vlastnosti a počet popruhů, aby batoh perfektně seděl na zádech a nesjížděl. Neméně významná je přítomnost odvětrávacího systému, zamezující pocení zad. Přihlédněte také k systému plnění, nejodolnější je horní plnění, nejpraktičtější čelní plnění a nejlepší batohy mají kombinaci obou systémů.

Otázky při výběru batohu na turistiku

Jaký batoh na cestování letadlem?

Cestovní batoh do letadla musí splňovat kritéria konkrétní aerolinky, které jsou rozdílné. Příruční zavazadlo může mít obvykle rozměry 55×40×20 cm, s hmotností 5-10 kg. Největším možným příručním zavazadlem je turistický batoh 40l, který je konstruován právě tak, aby tyto limity splňoval. Při odbavení většího batohu jej důkladně chraňte obalem, volné popruhy a spony jsou významným rizikem jeho poškození.

Jaký batoh na hory?

Výběr batohu závisí na délce výletu a na možnostech stravování či spaní na horských chatách. Pokud je túra několikadenní s vlastním stravováním a spaním ve stanu, bude potřeba minimálně prostorná krosna 60l nebo expediční batoh, kam se vejde dostatek jídla a pití, stan, spacák i náhradní obuv. Pokud budete nocovat na horských chatách včetně stravování, stačí i turistické batohy do 30l, kam si dáte jen to nejnutnější. Významnou roli hraje také roční období, ve kterém se do hor vydáte. Významně méně prostoru zabere oblečení při horské turistice v létě.

Jak velký batoh na 3 dny?

Pokud trvá výlet jen pár dní, jídla a oblečení nebude potřeba mnoho. Proto postačí turistický batoh 40l, do kterého se vejde vše potřebné včetně spacáku, bivakovacího stanu a potřeb na vaření. Výhoda středních batohů je jejich všestranné využití a možnost stáhnutí pomocí popruhů, pokud batoh celý nenaplníte.

Jaký batoh na jednodenní turistiku?

Na celodenní výlet je vhodný lehký turistický batoh o objemu okolo 20 l. Vejde se do něj kromě jídla a pití na celý den také náhradní oblečení a fotoaparát. Oblíbený je batoh s hydrovakem, který zajistí nepřetržitý přísun vody bez nutnosti batoh sundávat.

Jaké jsou nejlepší značky turistických batohů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce turistických batohů patří Husky, Deuter, Pinguin, Osprey, Salomon nebo Loap. Dobrým poměrem cena/výkon oplývají turistické krosny a batohy Quechua, které prodává Decathlon.