Vybíráme nejlepší tyčový mixér

Málokterý kuchyňský spotřebič nabídne tak multifunkční využití, jako právě tyčový mixér. Je skladný, snadno přenositelný a řadí se k nejméně hlučným spotřebičům do kuchyně. Navíc jako bezdrátový, tedy akumulátorový tyčový mixér, poskytne více flexibility a méně překážek na pracovním stole. S pomocí různých nástavců je ponorný mixér schopný mixovat, sekat, šlehat, strouhat, krájet, drtit nebo hnětat.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších tyčových mixérů na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon, kvalita mixování, snadnost ovládání, variabilita příslušenství, snadnost údržby a poměr ceny a kvality.

Nejlepší tyčové mixéry

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

Braun Multiquick 7 MQ785 Patisserie Plus

Braun Multiquick 7 MQ785 recenze a test

Tyčový mixér Braun Multiquick 7 MQ785 Patisserie Plus je vítěz několika nezávislých testů a samotná pověst tohoto výrobce je synonymem kvality. Praktické ovládání zajišťuje tlačítko, u kterého silou stisku regulujete otáčky mixéru, přičemž disponuje deseti rychlostmi. Spodní část mixovací nohy je z nerezu a zajistí hladký výsledek bez nadbytečného rozstřiku surovin. Příslušenství obsahuje disky na strouhání a krájení nebo hnětací hák.

+ Nástavce a food processor (1,5 l)
Chybí nástavec na pyré

Tefal InfinyForce HB863A38

Tefal InfinyForce HB863A38 recenze a test

Tefal InfinyForce HB863A38 je tyčový mixér se silným elektromotorem a schopností drtit led i ořechy. Disponuje kovovou mixovací nohou se 4 čepelemi, kde dvě jsou nakloněné a dvě rovné, čímž zachytí maximum potravin a efektivněji vykoná úkon. Váhou se řadí spíše k těžším mixérům, což je dáno jeho kovovou konstrukcí. Z hlediska bezpečnosti a pohodlí potěší protiskluzový úchyt. Plynule regulovat rychlost lze ve 20 úrovních, včetně funkce Turbo pro okamžitý maximální výkon.

+ Počet rychlostí a technologie se 4 čepelemi
Nádoba na šlehání a mixování (jen 800 ml)

Bosch MSM66150

Bosch MSM66150 recenze a test

Ponorný mixér Bosch MSM66150 se řadí k levným tyčovým mixérům s dobrým poměrem mezi cenou a kvalitou. Disponuje 12 rychlostmi, pulzním spínačem uvádějící mixér do chodu a problém pro něj nebude ani drcení ledu. V příslušenství je přítomná metla na šlehání, sekací nástavec, mixovací nádoba a odnímatelná nerezová noha se čtyřmi noži. Jde však o levný, základní model, takže tu nejsou nástavce na strouhání nebo krájení.

+ Cena/kvalita, dostatečný výkon
Občas problém se stabilitou šlehací metly

Concept TM4730

Concept TM4730 recenze a test

Tyčový mixér s výkonným motorem, tak lze popsat Concept TM4730, který vyčnívá s příkonem 800 W. Kromě výkonu zaujme také svým designem. Povrh mixéru je na omak sametový a vyznačuje se protiskluzovými vlastnostmi. Rukojeť mixéru má pohodlný ergonomický tvar a odnímatelná noha je z nerezu. Otáčky lze plynule regulovat v jedenácti úrovních a mixovat můžete v přiložené nádobě s kapacitou 0,6 l. Příslušenství dále zahrnuje šlehací metlu a nádobu s noži na sekání nebo drcení.

+ Výkonný motor a turbo, design
Hlučnost

Braun Multiquick 5 MQ545 Aperitive

Braun Multiquick 5 MQ545 recenze a test

K lehkým ponorným mixérům patří Braun Multiquick 5 MQ545 Aperitive, kdy se svou hmotností 0,7 kg dosahuje téměř poloviny toho, co naopak těžší mixéry. Pohodlné používání dále usnadňuje měkká rukojeť. Příkon mixéru je sice nižší, nicméně výkonově zvládne i drcení ledu. Co zaujme je nádoba na mixování mletého masa, která je součástí výbavy. Určitým zklamáním je ovšem omezenost nastavení rychlosti, kdy si musíte vystačit s pulzním spínačem s jednou rychlostí a turbo tlačítkem.

+ Mixování mletého masa, velmi nízká hmotnost
Škála rychlostí

Bosch MaxoMixx MSM88190

Bosch MaxoMixx MSM88190 recenze a test

Multifunkční tyčový mixér Bosch MaxoMixx MSM88190 může klidně konkurovat kuchyňskému robotu. Silný motor doplňuje bohaté příslušenství, ve kterém najdete nástavce pro sekání, krájení, strouhání, hnětení a drcení. Ve výbavě nechybí ani metla na sníh z nerezu, který tvoří konstrukci také samotného mixéru, což se projevuje na jeho vyšší hmotnosti (2,5 kg).

+ Široké příslušenství a vysoký výkon
Absence odkládacího stojanu

Gorenje HB804QR

Gorenje HB804QR recenze a test

Všestranný a designově odlišující je tyčový mixér Gorenje HB804QR se svým celokovovým provedením a plastovými detaily v červené barvě, která se zároveň prolíná i dodaným příslušenstvím. Vysoký příkon ponorného mixéru nebude mít problém s ořechy ani ledem a doplňuje ho rovněž odlišující regulace otáček, která probíhá pomocí speciálního kolečka. Výbava mixéru pak zahrnuje chopper s nádobou, mixovací nádobu, šlehací metlu nebo stojan v barvě mixéru.

+ Sladěný design, pohodlné ovládání
Hmotnost a rozměry

Braun Multiquick 7 MQ775 Patisserie

Braun Multiquick 7 MQ775 recenze a test

Další tyčový mixér se širokým příslušenstvím je Braun Multiquick 7 MQ775 Patisserie, který má v zásobě hnětací hák na těsto, nástavec na sekání, nerezovou šlehací metlu, disky na krájení a strouhání, odměrnou nádobu, a ještě k ponornému mixéru získáte food processor o objemu 1,5 l. Přítomna je také technologie Smart Speed, díky které lze regulovat otáčky pohou intenzitou stisku.

+ Výbava včetně food processoru
Postrádá stojan

ETA Sapelo 3013

ETA Sapelo 3013 recenze a test

K tyčovým mixérům se silným motorem patří rovněž ETA Sapelo 3013, který disponuje příkonem 800 W se šesti polohami pro nastavení rychlosti a turbo tlačítkem pro krátkodobý plný výkon mixéru. Výbava ponorného mixéru zahrnuje chopper nástavec, metlu na šlehání a vysokou mixovací nádobu. Zajímavostí jsou též podsvětlená tlačítka, která zároveň indikují zapojení mixéru.

+ Silný motor, podsvětlená tlačítka
Chybí víko u nízké misky

Hyundai HB 983

Hyundai HB 983 recenze a test

Hyundai HB 983 se řadí mezi základní tyčové mixéry disponující odnímatelnou nohou a nejnutnějším příslušenstvím. Příkon mixéru je pouhých 380 W, se kterým připravíte měkké suroviny, omáčky nebo polívky. Drcení ledu je v tomto případě značně diskutabilní. Ve výbavě má mixovací a šlehací nádobu, multifunkční sekáček a nerezovou metlu. Vzhledem k nízké ceně nelze očekávat zázraky ani ve zpracování, tudíž mixér má plastovou konstrukci, na druhou stranu má v celku dlouhý kabel.

+ Základní model za nízkou cenu
Nízký výkon

Nejprodávanější tyčové mixéry

Mezi nejprodávanější tyčové mixéry patří Braun, Tefal, Bosch, Concept nebo ETA. Nejlevnější tyčové mixéry prodává Lidl a Sencor.

Co zvážit před nákupem

Jaký tyčový mixér s příslušenstvím?

Levný tyčový mixér je nejen méně výkonný, ale často jej koupíte jen s velmi základním vybavením, nebo dokonce s žádným. Multifunkční tyčový mixér je dražší, ale může být vybaven celou spoustou rozšiřujícího příslušenství, o kterém jsme psali výše. U některých výrobců ani není problém příslušenství dokoupit.

Jaký profesionální tyčový mixér?

Profesionální tyčový mixér poznáte na první pohled, neboť má zpravidla velmi dlouhou mixovací nohu, která umožňuje přípravu v hlubokých a velkých hrncích. Profesionální = výkonný tyčový mixér, je předurčen k mixování násobně většího množství surovin než běžné modely. Může se lišit také nástavci, na rozdíl od širokého multifunkčního příslušenství může obsahovat jen pár specifických nožů, které slouží k základní úpravě surovin (multifunkční nůž, nůž na maso, šlehací disk, míchací disk…)

Kde koupit tyčový mixér?

Tyčový mixér je poměrně snadno dostupný kuchyňský pomocník, největší výběr je přirozeně v e-shopech na internetu (okay, alza), nicméně často jej najdete i v supermarketech. Několik tyčových mixérů nabízí Lidl pod privátní značkou Silvercrest a na akci lze obyčejné modely sehnat i v Kauflandu, nebo v obchodě Tesco.

Jaká je cena tyčových mixérů?

Nejlevnější tyčové mixéry seženete již od několika stokorun. V tomto případě nečekejte vysokou kvalitu, výkon, ani bohaté příslušenství. Mezi 1000 až 2000 Kč se pohybuje většina kvalitních tyčových mixérů i s bohatým příslušenstvím a často mohou být vyrobeny také z kovu. Nad 2000 Kč až téměř do 10 000 Kč pak pořídíte profesionální tyčové mixéry.

Výrobci a značky tyčových mixérů

Mezi přední výrobce tyčových mixérů patří značky Bosch, Braun, Eta, Philips, Sencor a Tefal. Zajímavé modely nabízí rovněž Electrolux, KitchenAid, Concept nebo G21.

Bosch – Ponorné mixéry této značky patří mezi nejlépe hodnocené a se širokou škálou modelů s typickým označením MSM. Cenově se řadí zhruba do střední kategorie, s převážně lehčími přístroji a průměrným příkonem.

Braun – Podobně jako Bosch je i tato značka velmi dobře hodnocená a velká část modelů s typickým označením MQ je navíc vybavena zajímavým příslušenstvím v základní výbavě. Jde o mixéry vyšší střední cenové kategorie a s větším příkonem.

Sencor – Tyčové mixéry této značky patří k levným modelům, vybaveným spíše menším počtem rychlostí, přesto nadprůměrným příkonem, což se však nemusí odrážet v samotném výkonu.

Na co se zaměřit při výběru tyčového mixéru

Tyčový mixér je všestranným pomocníkem v kuchyni a mnohdy praktičtější volbou než běžný stolní mixér nebo kuchyňský robot. S dostatečnou výbavou je schopný mixovat, sekat, šlehat, strouhat, krájet, drtit i hnětat. Není tak problém připravit polévku, omáčku, koktejl, dětskou přesnídávku, ledovou tříšť, mixovat horké pokrmy přímo v hrnci nebo nasekat bylinky s cibulí.

Při výběru ponorného mixéru postačí sledovat pár podstatných parametrů a vlastností. Předně provedení tyčového mixéru může být plastové, kovové nebo kombinací obojího. Některé modely mají nohu pevně spojenou s motorem mixéru, jiné ji mají odnímatelnou. Dále se odlišují počtem rychlostních stupňů nebo například příkonem.

Konstrukce mixérů

Většina tyčových mixérů má odnímatelnou nohu, ovšem setkáte se také s těmi, které mají nohu pevně spojenou k hnací hřídeli motoru. Výhodou neodnímatelné nohy je celková robustnost, ovšem na úkor vyměnitelnosti nebo možnosti mýt nohu v myčce.

Tyčové mixéry s odnímatelnou nohou je možné připnout k navazujícímu příslušenství, a tím získat skutečně multifunkční přístroj. Má to ovšem i své nevýhody, konkrétně při časté výměně nástavců může dojít k vůli mezi komponenty, a to především u levnějších modelů.

U ponorných mixérů s odnímatelnou nohou lze dát nohu i s příslušenstvím do myčky, i když je vhodné ještě překontrolovat u konkrétního příslušenství tento způsob údržby. Tyčový mixér s pevnou nohou je však potřeba umýt v ruce.

Materiál (nerez, plast)

S konstrukcí souvisí rovněž materiál mixéru. Dejte pozor, k jaké konkrétní části udávaný materiál odkazuje. Může se totiž jednat buď o celkové provedení, nebo, a to je častější, tělo a nohu mixéru.

Při častém používání je určitě vhodné sáhnout po kovovém tyčovém mixéru s delší předpokládanou životností. Pokud nechcete celokovové provedení, například kvůli vyšší váze, můžete zvolit alespoň mixér s nerezovou nohou, mimo jiné kvůli vyšší odolnosti vůči teplotě nebo při manipulaci.

Plastový tyčový mixér je lehčí, levnější, ale také méně odolný. Vhodnější je spíše na mixování a přípravu studených surovin a nevhodný pro práci s teplými pokrmy. Častým používáním může dojít také ke zlomení nohy.

Hmotnost a ergonomie

Hmotnost ponorného mixéru se pohybuje od necelého kilogramu až po více jak dva kilogramy, což je do značné míry dáno plastovým nebo kovovým zpracováním. Vyšší váha vylepšuje stabilitu mixéru, na druhou stranu přináší diskomfort při delším používání, takže lehčí mixér může být lepší volbou, a to i přes to, že mixovací doba je obvykle krátká.

Důležitá je rovněž ergonomie, kdy je tělo mixéru pogumované či speciálně tvarované pro pohodlné držení. Opět jde o faktor, který nabývá na relevanci s dobou mixování.

Napájecí kabel

V uživatelských recenzích nejrůznějších spotřebičů se často jako nevýhoda uvádí délka kabelu. U ponorného mixéru je to obzvláště důležitý údaj, jelikož bude ovlivňovat možnosti manipulace. Zvažte i prostředí, ve kterém budete pracovat a dostupnost zásuvek. Akumulátorové tyčové mixéry poháněné bateriemi jsou spíše výjimkou a mobilita je obvykle vykoupena nižším výkonem.

Výkonnost mixérů

Příkon

Výkonnost tyčového mixéru se odvozuje od příkonu spotřebiče, který se pohybuje přibližně od 350 W do 800 W. Silnější a výkonnější tyčový mixér bude mít typicky vyšší příkon. Dostatečná síla mixéru je obzvláště důležitá při mixování nebo drcení náročných surovin, jakým je třeba led. Vzhledem ke krátké době použití nemá smysl klást příliš velký důraz na spotřebu.

Ponorné mixéry s nízkým příkonem jsou vhodné jen pro měkké suroviny, typicky pro mixování ovoce (banán, borůvky). Na přípravu náročných pokrmů nebo k drcení ledu či mixování ořechů budete potřebovat výkonný mixér, který se navíc při provozu nebude přehřívat.

Rychlostní stupně

Některé postupy či potraviny vyžadují specifické rychlosti, což může ovlivnit výběr mixéru. Základní tyčové mixéry disponují dvěma rychlostními stupni, střední a vyšší kategorie mixérů pak umožňuje deset až dvacet rychlostních poloh.

Přepínání rychlostních stupňů je plynulé, bez potřeby přístroj vypínat. Některé mixéry umožňují variabilní rychlost, kterou upravujete intenzitou stisku tlačítka. Pokud budete volit silnější model, vyplatí se věnovat pozornost pulsní funkci, která přijde vhod při mixování tvrdých surovin.

Příslušenství (nástavce, nádoby)

Rozsah příslušenství určí, jak multifunkční váš tyčový mixér ve výsledku bude. Pokud se rozhodnete, že si další doplňky dokoupíte zvlášť, ohlídejte si kompatibilitu s vaším mixérem. Rozdíly mohou být i v rámci jedné značky (jiné modelové řady).

K základní výbavě patří metla ke šlehání, nože se sekací nádobou, využitelnou také k drcení ledu, a vysoká nádoba pro sekání. Vybavenější ponorné mixéry mají rovněž speciální nástavce s nádobou na krájení, strouhání a hnětení, čímž mohou do určité míry konkurovat kuchyňským robotům.

Praktickým doplňkem je food procesor, se kterým můžete nastrouhat sýr nebo zeleninu, nástavec na spodní část proti vystřikování, případně různé držáky usnadňující uskladnění mixéru i se zbytkem příslušenství.

Funkce

Rozsah funkcí ponorného mixéru ovlivňuje počet nástavců a nádob, které k němu máte k dispozici. Obecně je lze shrnout pod hnětení, sekání a krájení, šlehání a drcení ledu. Funkce hnětení na přípravu těsta je u tyčových mixérů méně praktická než třeba u kuchyňského robota. Sekání a krájení vyžaduje speciální nože (chopper nástavec). S funkcí šlehání můžete připravit šlehačku či vajíčka. Drcení ledu je pak doménou výkonných modelů.

Mimo funkcí pro samotné zpracování surovin lze zmínit nastavení rychlosti, ideálně s plynulou regulací a širším rozsahem rychlostních stupňů. Lze se tak lépe přizpůsobit konkrétním potravinám, které mohou vyžadovat specifický způsob přípravy. Za zmínku stojí rovněž pulsní spínač, který je někdy označován rovněž jako turbo funkce. Ten zajistí práci mixéru na plný výkon po krátkou dobu, což se hodí, pokud mixujete dohladka nebo tvrdé potraviny.