Vybíráme nejlepší tyčový vysavač

TOP 3 tyčové vysavače

Miele Triflex HX1

Sencor SVC 0740BL-EUE3

Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408

Nadstandardně výkonný aku tyčový vysavač s technologií Vortex. Potěší kvalitním zpracováním a chytrou koncepcí 3v1, kterou doplňuje efektivní filtrační systém s účinností až 99,98 %.Cenově dostupný tyčový vysavač s mopem, dobrým výkonem a s praktickým příslušenstvím. Disponuje HEPA filtrem a praktickým LED přisvětlením.Tyčový vysavač 3v1 umí vysávat, vytírat a lze jej použít i jako ruční vysavač. Dokáže vysávat až 60 minut, má trojitý filtrační systém a stírací systém s magnety.
+ Výkonný aku vysavač, vysoká kvalita zpracování, 3 možnosti využití+ Dobrý poměr cena/výkon, HEPA filtr, dobrý výkon s 40,7 V baterií+ Trojitý filtrační systém, výkonná technologie PowerCyclone, hubice TriActive
- Nic zásadního- Nic zásadního- Delší doba nabíjení 5 hodin

Orientační Cena
13 990 Kč

Orientační Cena
4 900 Kč

Orientační Cena
5 999 Kč

Tyčový vysavač se stává v domácnostech čím dál populárnějším typem vysavače, a to zejména pro svou skladnost a nízkou hmotnost oproti klasickým modelům. Tyčový aku vysavač nabízí maximální mobilitu díky nepřítomnosti kabelu, síťový tyčový vysavač pak uživatele uspokojí svým výkonem. Tyčový vysavač 2v1 lze využít i jako ruční aku vysavač například pro úklid interiéru vozidla, tyčový vysavač 3v1 pak nabízí funkci vysávání a zároveň i mopování. Kromě typu a napájení je důležité sledovat jeho výkon, velikost sběrné nádoby i typ filtrace. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší tyčové vysavače pro rok 2023, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší tyčové aku vysavače (Test 2023)

VzhledModelKonstrukceNapájeníVýdrž/nabíjeníSběrná nádobaProvedeníS mopemDostupnost
Miele Triflex HX1 recenze a testMiele Triflex HX13v1Aku60/240 min0,5 lBezsáčkovýNe
Bosch BCS61BAT2 recenze a testBosch BCS61BAT22v1Aku30/240 min0,3 lBezsáčkovýNe
Eta Dasty 3447 recenze a testEta Dasty 34472v1Aku60/360 min0,5 lBezsáčkovýNe

Zobrazit celou nabídku

Nejlepší tyčové vysavače s mopem 3v1 (Test 2023)

VzhledModelKonstrukceNapájeníVýdrž/nabíjeníSběrná nádobaProvedeníS mopemDostupnost
Sencor SVC 0740BL-EUE3 recenze a testSencor SVC 0740BL-EUE33v1Aku85/300 min0,5 lBezsáčkovýAno
Rowenta Air Force 560 Flex Aqua recenze a testRowenta Air Force 560 Flex Aqua3v1Aku35/180 min0,65 lBezsáčkovýAno
Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408 recenze a testPhilips PowerPro Aqua 3v1 FC64083v1Aku60/300 min0,6 lBezsáčkovýAno

Zobrazit celou nabídku

Tyčové vysavače s kabelem

 • Rovus Storm Vac V2 – Levný tyčový vysavač s kabelem má příkon 500 W, délku napájecího kabelu má 5 m a disponuje dokonce HEPA filtry. Velkou výhodou je i jeho provedení 2v1.
 • ETA Apart 1434 – Dnes již raritní tyčový vysavač, který stále odpad sbírá do prachového pytlíku. Má akční rádius až 8 metrů a velmi dobrý výkon s příkonem 800 W.
 • Bissell CrossWave Pet Pro 2225N – Velmi výkonný tyčový vysavač na koberce i tvrdé podlahy. Rotační kartáč účinně vysává i zvířecí chlupy, umí také vytírat, a dokonce i vysoušet podlahu.

Recenze tyčových vysavačů

Miele Triflex HX1

Miele Triflex HX1 recenze a test

Tyčový vysavač Miele Triflex HX1 mnozí spotřebitelé hodnotí jako nejlepší tyčový vysavač ve své třídě. Shodují se také na vysokém sacím výkonu, byť ten výrobce detailně nespecifikuje, uvádí jen napětí baterie 25,2 V. Vysavač je se třemi pracovními režimy značně flexibilní a má řadu praktických detailů a vychytávek. Zmínit můžeme praktický nástěnný držák, vyměnitelnou Li-Ion baterii nebo posuvný volič pro regulaci výkonu. Má třístupňový filtrační systém a v balení tři nástavce, včetně širokého s elektrokartáčem.

+ Výkonný aku vysavač, vysoká kvalita zpracování, 3 možnosti využití
Nic zásadního

Bosch BCS61BAT2

Bosch BCS61BAT2 recenze a test

Tyčový vysavač 2v1 Bosch BCS61BAT2 je u většiny prodejců dodáván se dvěma akumulátory, což je jeho velká výhoda. Před nákupem si to ale u prodejce přeci jen ověřte. Motor DigitalSpin má dostatek výkonu a technologie vysavače Bosch AllFloor je ideální na všechny druhy podlah, včetně koberců. Má příkladnou flexibilitu, díky které je možné využití i jako ručního vysavače. Nechybí ani nástavce na nábytek nebo štěrbinová hubice, která přijde vhod při úklidu auta. Spotřebitelé potvrzují vysokou kvalitu zpracování – vysavač je vyroben v Německu.

+ Dodáván i se dvěma akumulátory, kratší doba nabíjení 4 hodiny, ověřená německá kvalita
Menší objem zásobníku

Eta Dasty 3447

Eta Dasty 3447 recenze a test

Bezdrátový tyčový vysavač bez kabelu Eta Dasty 3447 má poměrně unikátní konstrukci s kloubem, ve kterém se nechá sklopit rukojeť pro snadnější přenášení a efektivnější skladování. Má dvě úrovně výkonu, výdrž na jedno nabití až 60 minut a hlavně kvalitní filtraci s HEPA filtrem. Podlahový nástavec je vybaven rotačním turbo kartáčem s přímým pohonem, který sice zefektivňuje úklid, ale není vhodný pro koberce s dlouhým chlupem, kde se zamotává. Z výbavy vysavači nic zásadního nechybí, má LED přisvětlení, ergonomickou rukojeť, další nástavce i dobíjecí základnu.

+ Kvalitní filtrace s HEPA filtrem, konstrukce se sklopnou rukojetí, dvě úrovně výkonu
Rotační kartáč nevhodný pro koberce s dlouhým vlasem

Sencor SVC 0740BL-EUE3

Sencor SVC 0740BL-EUE3 recenze a test

Tyčový vysavač 3v1 Sencor SVC 0740BL-EUE3 mí díky 40,7 V baterii dobrý výkon a na její kapacitu dokáže pracovat až 85 minut s nabitím za 5 hodin. Filtrace vzduchu disponuje účinným HEPA filtrem a v příslušenství k vysavači najdeme i štěrbinovou hubici nebo prachový kartáč. Tyčový vysavač zvládá vysávání a vytírání v jednom kroku, k dispozici je k tomu nádoba na nečistoty s objemem 0,5 litru. S mopem je ideální na lino nebo plovoucí podlahy, při suchém vysávání hravě vyčistí i koberce. Má praktické LED osvětlení, indikátor nabíjení a podle recenzí je vysavač tichý.

+ Dobrý poměr cena/výkon, HEPA filtr, dobrý výkon s 40,7 V baterií
Nic zásadního

Rowenta Air Force 560 Flex Aqua

Rowenta Air Force 560 Flex Aqua recenze a test

Tyčový vysavač s mopem Rowenta Air Force 560 Flex Aqua zaujme především svou flexibilní ohebnou trubicí, díky které lze vysávat a vytírat pohodlně i v hůře dostupných místech. Velice dobré je i jeho příslušenství, kde najdete motorizovaný kartáč pro hluboké čištění, XL štěrbinovou hubici, pohovkový kartáč nebo rozkládací nástavec a nabíjecí základnu. Bezkartáčový motor má výkon 100 W a dvě rychlosti vysávání, velkou předností je také garance výrobce opravitelnosti po dobu 10 ti let.

+ Velmi flexibilní provedení, rychlejší nabíjení, nízká hlučnost
Provoz na jedno nabití maximálně 35 minut

Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408

Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408 recenze a test

Tyčový vysavač 3v1 Philips PowerPro Aqua 3v1 FC6408 je velice dobrý a funkční pomocník do každé domácnosti, zvládá účinně vysávat koberce i tvrdé podlahy, kde oceníte možnost vytírání. Na jedno nabití dokáže pracovat až 60 minut, pouze nabíjení 5h se dá považovat za delší. Filtr se třemi vrstvami je omyvatelný a dokáže zachytit více než 90 % alergenů. Praktická je také hubice TriActive, která pracuje s motorizovaným kartáčem a nečistoty sbírá velmi účinně. Jeho součástí je štěrbinový nástavec a má praktický magnetický systém pro výměnu utěrky stíracího systému.

+ Trojitý filtrační systém, výkonná technologie PowerCyclone, hubice TriActive
Delší doba nabíjení 5 hodin

Nejprodávanější tyčové vysavače na trhu

Mezi nejprodávanější tyčové vysavače patří Eta, Philips, Sencor, Electrolux, Silvercrest (Lidl) nebo Kärcher. Další kvalitní výrobci jsou Dyson, Bissell, Rowenta anebo Hoover.

Diskuze a zkušenosti

Ze zkušeností převládají pozitivní ohlasy, málokdy jsou spotřebitelé se zakoupeným tyčovým vysavačem nespokojeni. Pokud se objeví kritika, směřuje například k příliš krátké době provozu na jedno nabití. Co jsme však porovnávali, tak kritizovaná doba obvykle koresponduje k té, kterou u produktu uvádí výrobce. Naopak pozitivně je často hodnocena nízká hlučnost u velké části vysavačů.

Diskuze u tyčových vysavačů probíhá často kolem příslušenství, zda-li se inzerované věci v balení nachází, nebo nikoliv. U dražších tyčových vysavačů to může být náhradní (druhá) baterie v balení, nebo naopak u velmi levných tyčových vysavačů žádná baterie v balení. Na oba dva případy je dobré si při výběru dávat pozor.

Velmi diskutovaná je kvalita filtračního systému, kde se spotřebitelé často dotazují na přítomnost HEPA filtru a na možnost jeho čištění, případně na dokoupení náhradních filtrů. Zákazníci také rádi sdílejí skutečnou dobu provozu na jedno nabití a dobu, která je nutná pro nabití vysavače. Tyto hodnoty většinou korespondují k tomu, co uvádí výrobce.

Jak vybrat tyčový vysavač

Abyste vybrali vysavač, který splní všechny vaše požadavky, je třeba zohlednit řadu aspektů. Stěžejním je způsob napájení vysavače a na výběr je nejen z akumulátorových tyčových vysavačů, ale i ze síťových modelů. U nich si zjistěte především délku přívodního kabelu, aby vás příliš neomezoval. Neméně důležité jsou také vlastnosti sběrné nádoby i filtrů a výkon vysavače napoví, jak účinné vysávání bude. Hodnota příkonu u tyčových vysavačů s kabelem určuje, jakou spotřebu elektrické energie vysavač má a také se dle toho dá porovnávat výkonnost. U všech typů je rovněž neméně důležitá hlučnost.

Tyčový aku vysavač

K jeho napájení slouží Li-ion (lithium-iontová) baterie, výjimečně NiMH (nikl-metal hydridová). Při koupi zohledněte především kapacitu a napětí baterie. Kapacita se uvádí v miliampérhodinách (mAh) a napětí ve voltech (V). Největší předností aku vysavače je absence kabelu, což zajišťuje jeho maximální mobilitu. Hodí se pro úklid větších ploch, kdy se nebudete muset ohlížet na přívodní kabel, na druhou stranu jste limitováni dobou provozu na jedno nabití. Nevýhodou bývá ve srovnání menší sací výkon a u některých modelů delší doba nabíjení. Výdrž baterie se postupem času zkracuje, což může vést až k nutnosti její výměny.

 • Doba provozu – Pohybuje se okolo půl až jedné hodiny na jedno nabití. S vysavačem s kratší výdrží hrozí, že nestihnete vysát celý prostor.
 • Doba nabíjení – Každý si musí určit, jaká maximální doba nabíjení je akceptovatelná. Pokud vysavač nepoužíváte příliš často, delší doba nabíjení (více než 10 hodin) by vás omezovat neměla. Pokud chcete, aby byl vysavač zase co nejrychleji připraven k použití, zvolte dobu kratší, nejlépe 3 až 8 hodin.

Tyčový vysavač 2v1

Většinu bezdrátových tyčových vysavačů lze rozložit na více částí, z tyčového vysavače se rázem stane ruční akumulátorový vysavač, který najde využití při úklidu automobilu nebo špatně dostupných prostor. Systém vyndání a vložení ručního vysavače bývá snadný a často k tomu stačí odjistit aretační západky. U vybíraného vysavače se vyplatí zkontrolovat v diskuzích postřehy majitelů, zejména u levných tyčových vysavačů 2v1 nemusí být tento systém dostatečně kvalitní, respektive je poruchový.

Tyčový vysavač 3v1

Je vylepšením vysavače 2v1, neboť kromě funkce odejmutí ručního vysavače lze s vysavačem také vytírat. Součástí je speciální mop s obvykle výměnou mopovací utěrkou, která za vysátým místem ještě podlahu setře. Tato kombinace je tedy vhodná pro domácnosti s převahou tvrdých podlah, ne koberců, kde dokáže výrazně ušetřit čas strávený rutinními úklidy.

Ne všechny tyčové vysavače 3v1 jsou však vysavače, které zvládají vysávání a vytírání v jednom. Výrobci jako 3v1 označují i vysavače bez funkce vytírání, které lze ovšem přestavit do 3 různých konfigurací. Buďte proto při výběru obezřetní a nespoléhejte pouze na tato označení, vždy si ověřte, jaké funkce vysavač skutečně má.

Tyčový vysavač s kabelem

Většina ze síťových modelů má vyšší výkon než ty akumulátorové, což je jejich velká výhoda. Další výhodou je také neomezená doba vysávání a fakt, že nemusíte čekat na nabití baterie. Snad jedinou nevýhodou je pochopitelně přívodní kabel, který se může plést a je nutné ho přepojovat z jedné zásuvky do druhé.

Některé modely mohou mít také menší hmotnost v důsledku absence akumulátoru, jenž je výrazným prvkem přidávající hmotnost. Právě u tyčových vysavačů je přitom celková hmotnost podstatná, neboť jeho celou váhu má uživatel stále v ruce.

Síťové tyčové vysavače jsou v poslední době na ústupu a nahrazují je modely s bateriovou koncepcí, neboť jsou u uživatelů oblíbenější. Stále je však řada výrobců nabízí, a to jak v provedení 2v1, tak především 3v1. Tyčové vysavače 3v1 napájené kabelem přitom mohou být velmi dobrou volbou, neboť se díky elektřině ze sítě nemusí omezovat ani sací výkon vysavače, ani schopnost vytírání.

 • Akční rádius – Akční rádius ovlivňuje především délka napájecího kabelu a udává dosah vysavače od elektrické zásuvky. Údaj o dosahu obsahuje nejen délku kabelu, ale i délku samotného vysavače.

Sběrná nádobka

Výrazně ovlivňuje průběh celého úklidu. Její objem určuje, jak často ji bude třeba vyprazdňovat a jakým způsobem. Nezapomeňte si při koupi vysavače tento parametr zjistit, a to především u sáčkových modelů, kde rozhoduje o četnosti vyměňování sáčků. Objem byste měli zvolit podle velikosti vysávané plochy.

 • Byt o rozloze do 50 m2 postačí sběrná nádobka okolo 2,5 litrů.
 • Byt o rozloze do 150 m2 zvolte nádobku o objemu 2,5 až 4 litry.
 • Pro větší plochy pořiďte vysavač s co největší nádobkou, ideálně nad 4 litry.
 • Bezsáčkový tyčový vysavač se doporučuje vyprazdňovat po každém použití, proto postačí menší nádobka o objemu 1 litr.

Sáčkový tyčový vysavač

Byl rozšířený hlavně dříve, kdy bezsáčkové modely na trhu byly méně zastoupeny. Někdo na něj však stále nedá dopustit, a to díky jeho vysokému výkonu a kvalitně zachyceným nečistotám. Vyprazdňování probíhá jednoduše vyjmutím sáčku a výhodou je, že se ve vzduchu při jeho vyjmutí nevíří prach. Sáčky jsou v prodeji obvykle po několika kusech v různých velikostech. Výdrž sáčku záleží na jeho velikosti a frekvenci vysávání, obvykle je to ale zhruba měsíc. Bohužel právě sáčky zvyšují náklady na vysávání a nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí.

Bezsáčkový tyčový vysavač

Místo sáčku disponuje pouze nádobkou, do které jsou nečistoty odváděny. Důležitou částí bezsáčkových modelů je filtr, který je nutné často čistit kvůli jeho zanášení. Nádobka se vyprazdňuje po jejím vyjmutí z těla vysavače s při vysypávání se může prach dostat opět do vzduchu, což není vhodné zejména pro alergiky. Velkou výhodou je však absence sáčků, tudíž levnější provoz a také větší ekologičnost.

Filtrace

Je velice důležitou součástí každého vysavače a o jejích parametrech by se měli informovat hlavně alergici. Filtrace se stará o čištění vzduchu, který je z vysavače vypuštěn zpět do místnosti. Filtr nenajdete ve vysavači pouze jeden, ale nalézá se v něm obvykle vícestupňový systém filtrace. Bezsáčkové modely využívají odstředivou sílu vířivého vzduchu, což je považováno za první stupeň filtrace. Dalšími stupni by měly být HEPA filtry. U sáčkového modelu je prvním stupněm filtrace právě sáček.

Hepa filtr

HEPA je zkratkou pro „High Efficiency Particulate Air filter“ (vysoce efektivní vzduchový filtr pevných částic). Je ceněným kvalitním filtrem, který zachytí i nejjemnější částice ze vzduchu. Je nezbytnou součástí vysavačů pro alergiky a osoby s dýchacími potížemi. Poprvé byl vyroben kosmickou agenturou NASA pro ochranu kosmonautů ve vesmíru před nebezpečnými částicemi.

Je vyroben ze skelného mikrovlákna a složen do harmoniky, aby zachytil i ty nejjemnější nečistoty. Harmonika je vložena do pevného rámu, v němž je zajištěno dokonalé těsnění. Ve vysavači se nachází před vstupem vzduchu do motoru a zachytí vše, co nezachytily předchozí filtry. Aby byl maximálně účinný a nezanášel se, je důležitá i kvalita ostatních filtrů či sběrného sáčku. Zanesený filtr také značně zvyšuje spotřebu vysavače, přetěžuje motor a snižuje sací sílu.

Účinnost HEPA filtrů

Uvádí se pomocí stupnice 10-17, přičemž filtry, které se instalují do vysavačů, mají třídu 13 nebo 14. Nejúčinnější filtry se používají ve farmacii či na operačních sálech. Filtry třídy 10–12 jsou aktuálně označovány jako EPA, třída 13–14 HEPA a účinnější filtry se nazývají ULPA. Filtr třídy 10 zachytí 85 % nečistot o rozměrech 0,1 až 0,3 mikrometrů, u třídy 12 je to 99,5 % a u třídy 13 je účinnost zachycení částic 99,95 %. HEPA filtr třídy 13 v praxi zachytí 9995 částic a propustí jich pouze 5. (zdroj: emw.de)

 • Typy HEPA filtrů – Dále se dělí do dvou skupin podle možnosti čištění, a to na omyvatelné a neomyvatelné. Omyvatelné jsou nákladnější, ale jejich údržba je značně jednodušší a hygieničtější. Při zanesení je lze snadno opláchnout pod tekoucí vodou, nechat oschnout a vložit zpět do vysavače. Neomyvatelné filtry jsou levnější, avšak jejich čistění je složitější. Očistit je lze pomocí smetáčku nebo vyfoukáním stlačeným vzduchem.
 • Životnost HEPA filtru – V informacích od výrobce se dočtete o životnosti okolo 1 roku, a to u sáčkových modelů. U bezsáčkových to bývá kratší dobu, asi půl roku, protože je filtr více namáhán. Životnost omyvatelného i neomyvatelného filtru je zhruba stejná.

Vodní filtrace

U tyčových vysavačů nebývá příliš častý, a protože je zpět do místnosti vyfukován pouze čistý vzduch, je ideální volbou pro alergiky. Nečistoty, které vysavač nasaje, putují do nádržky s vodou, kde se bezpečně zachytí. Prachové částice se díky nepřítomnosti sáčku nebo klasické sběrné nádobky nevíří zpět do místnosti a po konci úklidu se voda s nečistotami jednoduše vylije a vymění za vodu čistou.

Výkon

V informacích u síťového tyčového vysavače byste měli nalézt hodnotu příkonu, podle kterého se dá výkon snadno porovnávat. Vedle toho by měl výrobce uvádět také hodnotu sacího výkonu, který je důležitý pro kvalitní úklid. Je udáván ve wattech (W) a čím je vyšší hodnota, tím vyšší by měla být sací síla vysavače. Aby však vysavač dosahoval perfektních výsledků, musí mít vedle vysokého sacího výkonu také kvalitní motor, kvalitně provedené těsnění a filtry. Sací výkon se pohybuje v hodnotě od 30 W do více než 300 W.

U akumulátorových modelů se se sací silou často nesetkáte, u nich se dá výkon porovnávat pomocí napětí baterie. Čím vyšší napětí baterie vysavač má, tím výkonnější je a tím pádem také lépe vysává. Některé vysavače jsou vybaveny také regulací výkonu, kterou si lze přizpůsobit podle množství vysávaných nečistot.

Hmotnost a rozměry

Tyčový vysavač se vyznačuje obvykle nízkou hmotností a nenáročností na prostor, proto je vhodný i do menších bytů. Šířka bývá okolo 25 cm a délka asi 1 metr. Většina modelů má hmotnost od 3 kg do 5 kg, nejlehčí modely váží okolo jednoho kilogramu. Robustní a vysoce výkonné tyčové vysavače mohou dosahovat hmotnosti až 10 kg, což může již mnohým způsobovat potíže s ovládáním.

U akumulátorových vysavačů může být hmotnost uváděna bez baterie, což může být pro spotřebitele zavádějící. Starší uživatelé a ženy, které musí vysavač přenášet do dalších pater ocení co možná nejlehčí model, proto by měly tento parametr sledovat s vyšší pozorností a porovnat si podobné modely mezi sebou.

Hlučnost

Hlučnost se uvádí v decibelech (dB) a výkonný tyčový vysavač s kabelem může vydávat hluk až 90 dB, což, již může být obtěžující. Méně hlučné jsou akumulátorové modely kvůli nižšímu výkonu. Modely s hlučností pouhých 60 dB se řadí mezi nejtišší, přičemž nejvíce modelů má míru hluku okolo 80 dB.

Energetický štítek vysavačů

Protože je měření jednoho vysavače v odborné zkušebně nákladným procesem, začali si výrobci testovat své produkty sami. Proto se začaly uvádět nepřesné informace a každý vysavač se chlubil energetickou třídou A” a lišily se mezi sebou pouze počtem znamínek „plus” za písmenem. Z tohoto důvodu evropská komise štítky pro vysavače na suché vysávání roku 2019 zrušila na neurčitou dobu s tím, že nová podoba energetického štítku pro vysavače se připravuje. (zdroj: mpo.cz)

Pro kontext na nich byla udávána roční spotřeba, hlučnost, třída účinnosti ve vysávání koberců a tvrdých podlah a také kvalita filtrace. Jak bude nová podoba štítků vypadat není dosud známo.

Příslušenství

Pokud nemáte v plánu vysávat pouze jeden druh povrchu a chcete zbavit prachu všechny rohy v domácnosti, přijde vhod dodatečné příslušenství.

 • Turbokartáč – Hubice určená k efektivnějšímu vysávání koberce. Válce si snadno poradí se zvířecími chlupy, vlasy a jinými nečistotami, které kartáče vytáhnou z koberce ven. Měl by být nezbytnou součástí vysavače pro majitele mazlíčků pobývajících v domácnosti.
 • Štěrbinová hubice – Slouží k vysávání špatně dostupných míst, například mezi nábytkem, v rozích a štěrbinách.
 • Podlahová hubice – Je univerzálním nástavcem, který poslouží nejen k vysávání podlah, ale i méně znečištěných koberců.
 • Hubice na parkety – Je určena především na tvrdé podlahy a je navržena tak, aby nepoškodila parkety.
 • Flexibilní kloub – Díky němu snadno vysajete například pod nábytkem.
 • Závěsný systém/stojan – Slouží ke skladování vysavače a šetří místo. Součástí systému akumulátorových modelů bývá také nabíjecí stanice. Stačí tedy vysavač uložit a ihned se začne nabíjet.

Funkce

Tyčové vysavače nabízí čím dál více užitečných funkcí ulehčující úklid vašeho bytu.

 • Regulátor výkonu – Především u výkonnějších vysavačů jistě využijete regulaci výkonu. Zvyšuje efektivitu vysávání, protože vysavač nebude vysávat na maximum, když to nebude potřeba. Sofistikovanější modely dokáží automaticky určit potřebnou sílu sání podle typu povrchu.
 • Indikátor naplnění sběrné nádoby nebo sáčku – Je základní funkcí vysavače v podobě kontrolky. Upozorňuje uživatele na nutnost vyprázdnění nádoby nebo výměny sáčku na nečistoty.
 • LED přisvětlení – Poslouží při vysávání temnějších prostor.
 • Parkování v horizontální poloze – Tyčové vysavače zvládnou stát samy, aniž byste je museli opírat o zeď.
 • Sklopná rukojeť – Přijde vhod, pokud nemáte dostatek místa pro skladování vysavače.
 • Mokré vysávání – Vysavač zvládne vysát i tekutinu, takže jej lze použít na mokré čištění koberců.
 • Vytírání – Tyčový vysavač s mopem dokáže nejen vysát, ale i vytřít. Součástí je proto nádobka na vodu a mopovací textilie.
 • Funkce 2v1 – Umožňuje vysavač rozložit na více částí, čímž vznikne ruční akumulátorový vysavač vhodný například pro úklid automobilu či špatně dostupných míst.

Otázky při výběru tyčového vysavače

Tyčový vysavač 2v1 nebo 3v1, jaký je rozdíl?

Pokud má tyčový vysavač bez kabelu označení 2v1, znamená to, že z něho lze vyjmout ruční aku vysavač. Ten přijde vhod především při úklidu menších prostor, záhybů u pohovky nebo interiéru vozidla. Model 3v1 je navíc obohacen o funkci vytírání, má navíc nádržku na vodu a speciální textilii.

Je tyčový vysavač vhodný na koberce?

Ne každý. Tyčový vysavač na koberce by měl obsahovat příslušenství v podobě turbokartáče a mít dostatečný výkon. Výkonný tyčový vysávač si pak poradí nejen se zvířecími chlupy, ale i s vlasy a jinými nečistotami. Model s regulací výkonu lze při vysávání koberce nastavit na vyšší sací sílu pro vyšší efektivitu.

Zvládne tyčový vysavač vytírat?

Ano, nicméně vysávání a vytírání v jednom zvládne pouze tyčový vysavač s označením 3v1. Součástí je nádobka na vodu a také mop z kvalitní textilie. Ocení ho domácnosti se zvířecími mazlíčky a dětmi, kde je potřeba vytírat denně. Některé modely nabízí mimo to také mokré čištění koberců.

Jaké jsou nejlepší značky tyčových vysavačů na trhu?

Mezi nejlepší značky a výrobce tyčových vysavačů patří Miele, Bosch, Sencor nebo Electrolux. Oblíbené jsou také tyčové vysavače Eta, Philips, Rowenta, Kärcher nebo Leifheit.

Tipy pro efektivní vysávání

Ačkoliv se vysávání jeví jako jednoduchá činnost, existuje pár pravidel, které je nutno dodržovat.

 • Vysávejte až po stírání prachu – Abyste se zbavili co nejvíce prachu v místnosti, nejprve ho setřete a až poté vysávejte místnost. Nejlepší je začít úklid místnosti od shora.
 • Využívejte vhodné hubice – Nejefektivnějšího úklidu docílíte výměnou hubic podle povrchu, na který jsou určeny.
 • Vysavačem nepohybujte příliš rychle – Rychlé tahy hubicí nevysají všechny nečistoty, proto se soustřeďte na pomalejší pohyby.
 • Regulujte sací výkon – Někdy postačí menší sací výkon, pro jiné povrchy je třeba výkon maximální.
 • Po vysávání podlahy vytřete na mokro – Elegantním řešením může být tyčový vysavač s vytíráním.

Údržba

Tyčové vysavače podléhají většímu opotřebování než vysavače klasické. Často se uživatelům poškodí různé části, jako sběrná nádobka, tělo či sací hubice. Proto by se s vysavačem mělo zacházet opatrně, nenarážet do nábytku a pečlivě pročíst návod k použití. Důležité je pravidelné vyprazdňování nádobky na nečistoty (po každém použití) a také čištění filtrů. U aku modelů může být problémem baterie, kterou je nutno vyměnit, když už její výdrž na vysání celého prostoru nestačí.