Vybíráme nejlepší tyčový vysavač

Volba domácího vysavače může padnout na podlahový nebo tyčový vysavač, který je mobilnější, především jde-li o aku modely bez napájecího kabelu. Hybridní tyčový vysavač 2v1 navíc zahrnuje ruční vysavač pro drobný úklid. Obecně nelze čekat stejnou účinnost jako u podlahového typu, především u koberců, na tvrdé podlaze dosahuje srovnatelných výsledků. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší tyčové vysavače pro rok 2019, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů. Pokud máte v domácnosti alergiky, měli byste věnovat pozornost filtraci a přítomnosti HEPA filtru.

Nejlepší tyčové vysavače 2019

VzhledModelZdroj energie 
Philips PowerPro Duo FC6168/01Aku (Li-ion)VÍCE INFORMACÍ
Hyundai VC 020SíťovýVÍCE INFORMACÍ
Electrolux Ergorapido ZB3101Aku (Li-ion)VÍCE INFORMACÍ
ETA Milio 2446 90000Aku (Ni-Mh)VÍCE INFORMACÍ
Rowenta Air Force RH8879WOAku (Li-ion)VÍCE INFORMACÍ
ETA Aqualio 1448 90000Aku (Li-ion)VÍCE INFORMACÍ
Gallet Evreux ASP 912Aku (Ni-Mh)VÍCE INFORMACÍ
ETA Sting 2430 90013SíťovýVÍCE INFORMACÍ
Bosch BBHMOVE5NAku (Ni-Mh)VÍCE INFORMACÍ
Hoover Athen Evo ATV252LTAku (Li-ion)VÍCE INFORMACÍ

Recenze tyčových vysavačů

Philips PowerPro Duo FC6168/01

Philips PowerPro Duo FC6168 recenze

Vysoký sací výkon nabídne bezsáčkový tyčový vysavač Philips PowerPro Duo ve verzi 2v1, a to díky cyklonové filtraci. Lithiovou baterii nabijete do 5 hodin a vysávat vydrží zhruba 35 minut. To je dostatečný čas i pro větší byt. Po úklidu lze nádobu na prach vyjmout a vyprázdnit. Vysavač disponuje běžným pěnovým filtrem. K plusům lze zařadit samostatně stojící polohu, která se hodí při skladování i během samotného úklidu. Ve výbavě je mimo jiné hubice TriActive Turbo s motorizovaným kartáčem, který by si měl poradit s chomáči a zvířecími chlupy na koberci, pohovce či polštáři.

Pro – Sací výkon, verze 2v1, hmotnost
Proti – Bez HEPA filtru

ZJISTIT CENU

Hyundai VC 020

Hyundai VC 020 recenzeTyčový vysavač Hyundai VC 020 disponuje také malým ručním vysavačem, jelikož jde o verzi 2v1. Malá nádoba na prach předurčuje tento bezsáčkový vysavač spíše do malých prostor a přívodní kabel umožní akční rádius 8 m. Vysavač je relativně lehký a skladný díky sklápěcí rukojeti. Nižší příkon tyčového vysavače umožňuje efektivní úklid hlavně podlah, na koberci bude mít problém. Omyvatelný HEPA filtr zachytí prachové mikročástice a je tedy vhodný i pro alergiky.

Pro – Sklápěcí rukojeť, HEPA filtr, cena/výkon
Proti – Slabý výkon na koberce, výbava

ZJISTIT CENU

Electrolux Ergorapido ZB3101

Electrolux Ergorapido ZB3101 recenzeLehký aku vysavač Electrolux Ergorapido je dostatečně mobilní díky systému EasySteer, který umožňuje manévrovat s přístrojem o 180 stupňů a velkým kolečkům. Vysavač má bezsáčkovou filtraci a dva stupně výkonu dle typu povrchu. V provozu vydrží 21 minut a o potřebě dobití, které trvá cca 3 hodiny, vás informuje signalizační světlo. Typ 2v1 umožní rovněž ruční vysávání a turbokartáč zase vyšší efektivitu.

Pro – Manipulace, rychlost nabití, regulovatelný výkon
Proti – Chudé příslušenství

ZJISTIT CENU

ETA Milio 2446 90000

ETA Milio 2446 90000 recenzeDalší tyčový aku vysavač s cyklónovou filtrací je Eta Milio. Je to bezsáčkový vysavač s poměrně malou sběrnou nádobou a výdrží (20 minut), tudíž spíše pro menší plochy. Disponuje rotačním kartáčem určeným na parkety a dlažby, dále polštářovou hubicí na čalounění, štěrbinovou hubicí a HEPA filtrem. Skladuje se ve stojanu, který slouží zároveň k nabíjení a pohodlnou manipulaci zajišťuje pogumovaná ergonomická rukojeť. Průběh a stav nabití indikuje pomocí světelné kontrolky.

Pro – Rozsah příslušenství, HEPA filtr
Proti – Nízká provozní výdrž

ZJISTIT CENU

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO recenzeK nejúčinnějším tyčovým bezsáčkovým vysavačům patří Rowenta Air Force, který se vyrovná klasickým vysavačům. Lithiové akumulátory zajistí provoz až na 65 minut s dobitím do 6 hodin. Nečistoty jsou oddělovány pomocí cyklónové filtrace, nasátím skrze tenkou sací hubici a rotační turbokartáč. Rychlost průtoku je regulovatelná ve 3 stupních, takže lze výkon přizpůsobit vysávanému povrchu a předejít poškození. Zajímavým doplňkem jsou LED diody pro temná místa, nicméně celkový dojem kazí přítomnost běžného pěnového filtru.

Pro – Výkon vysavače, provozní výdrž, regulovatelná rychlost
Proti – Pěnový filtr, objem nádoby na prach

ZJISTIT CENU

ETA Aqualio 1448 90000

ETA Aqualio 1448 90000 recenzeNeobvyklým modelem je tyčový vysavač s vodní filtrací ETA Aqualio 1448 90000. Takový vysavač bude vhodný hlavně pro osoby citlivé na prach nebo alergiky, jelikož se prach a nečistoty nevrací zpět do ovzduší, a navíc zbytečně nezanáší HEPA a pěnový filtr. Filtrace má tedy několik vrstev a k tomu UV světlo desinfikující nádobu s vodou. Karbonový filtr rovněž neutralizuje pachy. Také výdrž je nadprůměrná a v provozu zůstane až 50 min. Sací výkon lze nastavit na dvě polohy, kde jeden je tichý (silent) mód.

Pro – Vícevrstvá filtrace, provozní výdrž, tichý mód
Proti – Nepraktický rotační kartáč při vysávání koberců

ZJISTIT CENU

Gallet Evreux ASP 912

Gallet Evreux ASP 912 recenzeGallet Evreux ASP 912 je specifický objemnější nádobou na prach (0,8 litru), která patří mezi nadprůměrné, a také relativní tichostí. Nejde úplně o vysavač na koberce, ale s povrchovými nečistotami by si měl poradit, a to s pomocí elektrického kartáče, který zvyšuje jeho účinnost. Filtrace vysavače sestává ze dvou filtrů, síťového a textilního. Přístroj je poměrně lehký a má dobré příslušenství, přesněji rotační hubici, štěrbinovou hubici a kartáček.

Pro – Hlučnost, objem nádoby, cena/výkon
Proti – Provozní výdrž a doba nabíjení

ZJISTIT CENU

ETA Sting 2430 90013

ETA Sting 2430 90013 recenzeETA Sting je určitou výjimkou, jelikož jde o sáčkový tyčový vysavač s papírovou filtrací a dvěma mikrofiltry na vstupu a výstupu. Objem sáčku je 1,1 l a příkon vysavače 800 W. Akční rádius je 7 metrů a spolu s 6 metrovým napájecím kabelem by neměl být problém vysát kdekoliv v pokoji. Pro zapomětlivé povahy má bezpečnostní pojistku proti vysávání bez sáčku. Ve výbavě najdete prodlužovací plastovou trubici, štěrbinovou trubci a polštářový nástavec pro čalounění a textil.

Pro – Manipulace, nástavce
Proti – Napájecí kabel spíše do menších prostor

ZJISTIT CENU

Bosch BBHMOVE5N

Bosch BBHMOVE5N recenzeFinalista produktu roku 2014 a 2016 je aku tyčový vysavač Bosch BBHMOVE5N ve verzi 2v1 s ručním vysavačem na nábytek nebo drobné smetí. Vysavač nezabere příliš místa díky skladnému madlu. Provozní výdrž na jedno nabití je zhruba 36 minut, nabíjení trvá poměrně dlouhou dobu a sací výkon lze regulovat ve dvou úrovních. Dlouhé nabíjení, chybějící indikace stavu nabití a malá nádoba na prach jsou očividnými zápory tohoto přístroje.

Pro – Skladnost a hmotnost, provozní výdrž, 2v1
Proti – Kapacita nádoby na nečistoty, doba nabíjení

ZJISTIT CENU

Hoover Athen Evo ATV252LT

Hoover Athen Evo ATV252LT recenzeTyčový aku vysavač Hoover Athen Evo nabízí nadstandardní provozní výdrž (až 60 minut) s výkonnou lithiovou baterií, která se rychle dobíjí (pouhé 4 hodiny). Také z hlediska sacího výkonu má co nabídnout a poradí si s podlahami, kobercem i těžko přístupnými místy. Přesně tyto tři módy lze regulovat. O filtraci se stará předmotorový EPA filtr a nečistoty směřují do objemné nádoby na nečistoty. Šetrnost přístroje k nábytku a povrchu zajišťují pogumovaná kolečka.

Pro – Provozní výdrž a doba nabíjení, kapacity nádobky
Proti – Není ve verzi 2v1

ZJISTIT CENU

Jak vybrat tyčový vysavač

Na úvod je potřeba uvést, že nelze očekávat stejný výkon jako u podlahového typu a tyčový vysavač stejně jako robotický vysavač není jeho plnohodnotnou alternativou. Při samotném výběru budou rozhodující metriky provozní výdrž, potřebný sací výkon v závislosti na vysávaném povrchu a typ filtrace. Tyčové vysavače se pak nejlépe hodí do menších domácností s tvrdou podlahou.

Bezdrátový (aku) nebo síťový

K zásadním otázkám patří, zda zvolit aku nebo síťový model. V našem výběru je většina bezdrátových, tedy aku, poháněných lithiovou baterií. S tím se pojí provozní výdrž (typicky 20-60 minut v závislosti na povrchu a stupni výkonu) a doba nabíjení. Oproti tomu síťové modely omezují průběh úklidu svým dosahem (6-7 metrový kabel) a akčním rádiem (8-9 m).

Bezsáčkový či sáčkový

Bezsáčkové vysavače v tomto případě tvoří majoritu tyčových vysavačů a sáčkové jsou v menšině. Výhodou sáčkových vysavačů je lepší schopnost zachycení nečistot, na druhou stranu vyžadují dokupování sáčků. K nevýhodám bezsáčkových vysavačů patří častější zanášení filtru a jeho údržba, nicméně nic vás jeho provoz nestojí.

Filtrace

Běžný základ obvykle tvoří pěnový nebo textilní filtr s odlišnou účinností. Alergici a obecně osoby citlivé na prach by měli volit vysavač s kvalitním HEPA filtrem, který je schopný zachytávat mikročástice a zvyšovat účinnost udržení nečistot ve vysavači. Pro maximální komfort se hodí vícestupňové, vodní filtrace, které filtrují i samotný pach vzduchu.