Vybíráme nejlepší tyčový vysavač

Volba domácího vysavače může padnout na podlahový nebo tyčový vysavač, který je mobilnější, především jde-li o aku modely bez napájecího kabelu. Hybridní tyčový vysavač 2v1 navíc zahrnuje ruční vysavač pro drobný úklid. Obecně nelze čekat stejnou účinnost jako u podlahového typu, především u koberců, na tvrdé podlaze dosahuje srovnatelných výsledků. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší tyčové vysavače pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů. Pokud máte v domácnosti alergiky, měli byste věnovat pozornost filtraci a přítomnosti HEPA filtru.

Nejlepší tyčové vysavače (Test 2021)

Recenze tyčových vysavačů

Philips PowerPro Duo FC6168/01

Philips PowerPro Duo FC6168 recenze a test

Vysoký sací výkon nabídne bezsáčkový tyčový vysavač Philips PowerPro Duo ve verzi 2v1, a to díky cyklonové filtraci. Lithiovou baterii nabijete do 5 hodin a vysávat vydrží zhruba 35 minut. To je dostatečný čas i pro větší byt. Po úklidu lze nádobu na prach vyjmout a vyprázdnit. Vysavač disponuje běžným pěnovým filtrem. K plusům lze zařadit samostatně stojící polohu, která se hodí při skladování i během samotného úklidu. Ve výbavě je mimo jiné hubice TriActive Turbo s motorizovaným kartáčem, který by si měl poradit s chomáči a zvířecími chlupy na koberci, pohovce či polštáři.

Pro – Sací výkon, verze 2v1, hmotnost
Proti – Bez HEPA filtru

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hyundai VC 020

Hyundai VC 020 recenze a testTyčový vysavač Hyundai VC 020 disponuje také malým ručním vysavačem, jelikož jde o verzi 2v1. Malá nádoba na prach předurčuje tento bezsáčkový vysavač spíše do malých prostor a přívodní kabel umožní akční rádius 8 m. Vysavač je relativně lehký a skladný díky sklápěcí rukojeti. Nižší příkon tyčového vysavače umožňuje efektivní úklid hlavně podlah, na koberci bude mít problém. Omyvatelný HEPA filtr zachytí prachové mikročástice a je tedy vhodný i pro alergiky.

Pro – Sklápěcí rukojeť, HEPA filtr, cena/výkon
Proti – Slabý výkon na koberce, výbava

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux Ergorapido ZB3101

Electrolux Ergorapido ZB3101 recenze a testLehký aku vysavač Electrolux Ergorapido je dostatečně mobilní díky systému EasySteer, který umožňuje manévrovat s přístrojem o 180 stupňů a velkým kolečkům. Vysavač má bezsáčkovou filtraci a dva stupně výkonu dle typu povrchu. V provozu vydrží 21 minut a o potřebě dobití, které trvá cca 3 hodiny, vás informuje signalizační světlo. Typ 2v1 umožní rovněž ruční vysávání a turbokartáč zase vyšší efektivitu.

Pro – Manipulace, rychlost nabití, regulovatelný výkon
Proti – Chudé příslušenství

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Milio 2446 90000

ETA Milio 2446 90000 recenze a testDalší tyčový aku vysavač s cyklónovou filtrací je Eta Milio. Je to bezsáčkový vysavač s poměrně malou sběrnou nádobou a výdrží (20 minut), tudíž spíše pro menší plochy. Disponuje rotačním kartáčem určeným na parkety a dlažby, dále polštářovou hubicí na čalounění, štěrbinovou hubicí a HEPA filtrem. Skladuje se ve stojanu, který slouží zároveň k nabíjení a pohodlnou manipulaci zajišťuje pogumovaná ergonomická rukojeť. Průběh a stav nabití indikuje pomocí světelné kontrolky.

Pro – Rozsah příslušenství, HEPA filtr
Proti – Nízká provozní výdrž

ZOBRAZIT NABÍDKU

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO

Rowenta Air Force Extreme RH8879WO recenze a testK nejúčinnějším tyčovým bezsáčkovým vysavačům patří Rowenta Air Force, který se vyrovná klasickým vysavačům. Lithiové akumulátory zajistí provoz až na 65 minut s dobitím do 6 hodin. Nečistoty jsou oddělovány pomocí cyklónové filtrace, nasátím skrze tenkou sací hubici a rotační turbokartáč. Rychlost průtoku je regulovatelná ve 3 stupních, takže lze výkon přizpůsobit vysávanému povrchu a předejít poškození. Zajímavým doplňkem jsou LED diody pro temná místa, nicméně celkový dojem kazí přítomnost běžného pěnového filtru.

Pro – Výkon vysavače, provozní výdrž, regulovatelná rychlost
Proti – Pěnový filtr, objem nádoby na prach

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Aqualio 1448 90000

ETA Aqualio 1448 90000 recenze a testNeobvyklým modelem je tyčový vysavač s vodní filtrací ETA Aqualio 1448 90000. Takový vysavač bude vhodný hlavně pro osoby citlivé na prach nebo alergiky, jelikož se prach a nečistoty nevrací zpět do ovzduší, a navíc zbytečně nezanáší HEPA a pěnový filtr. Filtrace má tedy několik vrstev a k tomu UV světlo desinfikující nádobu s vodou. Karbonový filtr rovněž neutralizuje pachy. Také výdrž je nadprůměrná a v provozu zůstane až 50 min. Sací výkon lze nastavit na dvě polohy, kde jeden je tichý (silent) mód.

Pro – Vícevrstvá filtrace, provozní výdrž, tichý mód
Proti – Nepraktický rotační kartáč při vysávání koberců

ZOBRAZIT NABÍDKU

Gallet Evreux ASP 912

Gallet Evreux ASP 912 recenze a testGallet Evreux ASP 912 je specifický objemnější nádobou na prach (0,8 litru), která patří mezi nadprůměrné, a také relativní tichostí. Nejde úplně o vysavač na koberce, ale s povrchovými nečistotami by si měl poradit, a to s pomocí elektrického kartáče, který zvyšuje jeho účinnost. Filtrace vysavače sestává ze dvou filtrů, síťového a textilního. Přístroj je poměrně lehký a má dobré příslušenství, přesněji rotační hubici, štěrbinovou hubici a kartáček.

Pro – Hlučnost, objem nádoby, cena/výkon
Proti – Provozní výdrž a doba nabíjení

ZOBRAZIT NABÍDKU

ETA Sting 2430 90013

ETA Sting 2430 90013 recenze a testETA Sting je určitou výjimkou, jelikož jde o sáčkový tyčový vysavač s papírovou filtrací a dvěma mikrofiltry na vstupu a výstupu. Objem sáčku je 1,1 l a příkon vysavače 800 W. Akční rádius je 7 metrů a spolu s 6 metrovým napájecím kabelem by neměl být problém vysát kdekoliv v pokoji. Pro zapomětlivé povahy má bezpečnostní pojistku proti vysávání bez sáčku. Ve výbavě najdete prodlužovací plastovou trubici, štěrbinovou trubci a polštářový nástavec pro čalounění a textil.

Pro – Manipulace, nástavce
Proti – Napájecí kabel spíše do menších prostor

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch BBHMOVE5N

Bosch BBHMOVE5N recenze a testFinalista produktu roku 2014 a 2016 je aku tyčový vysavač Bosch BBHMOVE5N ve verzi 2v1 s ručním vysavačem na nábytek nebo drobné smetí. Vysavač nezabere příliš místa díky skladnému madlu. Provozní výdrž na jedno nabití je zhruba 36 minut, nabíjení trvá poměrně dlouhou dobu a sací výkon lze regulovat ve dvou úrovních. Dlouhé nabíjení, chybějící indikace stavu nabití a malá nádoba na prach jsou očividnými zápory tohoto přístroje.

Pro – Skladnost a hmotnost, provozní výdrž, 2v1
Proti – Kapacita nádoby na nečistoty, doba nabíjení

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hoover Athen Evo ATV252LT

Hoover Athen Evo ATV252LT recenze a testTyčový aku vysavač Hoover Athen Evo nabízí nadstandardní provozní výdrž (až 60 minut) s výkonnou lithiovou baterií, která se rychle dobíjí (pouhé 4 hodiny). Také z hlediska sacího výkonu má co nabídnout a poradí si s podlahami, kobercem i těžko přístupnými místy. Přesně tyto tři módy lze regulovat. O filtraci se stará předmotorový EPA filtr a nečistoty směřují do objemné nádoby na nečistoty. Šetrnost přístroje k nábytku a povrchu zajišťují pogumovaná kolečka.

Pro – Provozní výdrž a doba nabíjení, kapacity nádobky
Proti – Není ve verzi 2v1

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat tyčový vysavač

Na úvod je potřeba uvést, že nelze očekávat stejný výkon jako u podlahového typu a tyčový vysavač stejně jako robotický vysavač není jeho plnohodnotnou alternativou. Při samotném výběru budou rozhodující metriky provozní výdrž, potřebný sací výkon v závislosti na vysávaném povrchu a typ filtrace. Tyčové vysavače se pak nejlépe hodí do menších domácností s tvrdou podlahou.

Bezdrátový (aku) nebo síťový

K zásadním otázkám patří, zda zvolit aku nebo síťový model. V našem výběru je většina bezdrátových, tedy aku, poháněných lithiovou baterií. S tím se pojí provozní výdrž (typicky 20-60 minut v závislosti na povrchu a stupni výkonu) a doba nabíjení. Oproti tomu síťové modely omezují průběh úklidu svým dosahem (6-7 metrový kabel) a akčním rádiem (8-9 m).

Bezsáčkový či sáčkový

Bezsáčkové vysavače v tomto případě tvoří majoritu tyčových vysavačů a sáčkové jsou v menšině. Výhodou sáčkových vysavačů je lepší schopnost zachycení nečistot, na druhou stranu vyžadují dokupování sáčků. K nevýhodám bezsáčkových vysavačů patří častější zanášení filtru a jeho údržba, nicméně nic vás jeho provoz nestojí.

Filtrace

Běžný základ obvykle tvoří pěnový nebo textilní filtr s odlišnou účinností. Alergici a obecně osoby citlivé na prach by měli volit vysavač s kvalitním HEPA filtrem, který je schopný zachytávat mikročástice a zvyšovat účinnost udržení nečistot ve vysavači. Pro maximální komfort se hodí vícestupňové, vodní filtrace, které filtrují i samotný pach vzduchu.