Vybíráme nejlepší ústní sprchu

TOP 3 zubní sprchy

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438

Waterpik Aquarius Professional WP660

SoWash Vortice

Kvalitní cestovní zubní sprcha s technologií mikrokapiček. Má tři pracovní režimy, umožňuje čištění i ústní vodou a napájena je zabudovaným akumulátorem.Revoluční ústní sprcha kombinující velké množství funkcí se 6 ti tryskami pro různé účely. Má stolní provedení, ovládání proudu na rukojeti i vysoký výkon.Zubní sprcha na kohoutek je konstrukčně velmi jednoduchá, překvapivě účinná, má nízké nároky na údržbu a nízkou cenu. Potěší rovněž její velký tlak vody a provoz bez napájení.
+ Tři režimy postřiku, technologie mikrokapiček vody a vzduchu, kvalitní provedení+ Celosvětově jedna z nejlepších ústních sprch, velký objem, bohaté příslušenství+ Nízká cena, jednoduché a funkční provedení, unikátní regulace tlaku vody
- Méně technických informací- Vyšší pořizovací cena- Méně podrobný návod na sestavení

Orientační Cena
2 390 Kč

Orientační Cena
2 999 Kč

Orientační Cena
749 Kč

Ať už vás neustále trápí parodontóza, nebo prostě chcete svůj chrup precizně vyčistit, správnou volbou je vždy ústní sprcha, nejlépe v kombinaci se sonickým kartáčkem. Cestovní ústní sprcha poslouží k čištění zubů nejen doma, kde nezabere skoro žádné místo, ale i na cestách. Zubní sprcha na kohoutek se jednoduše nasadí na vodovodní baterii a multifunkční zubní sprcha s vyměnitelnými tryskami pomůže nejen s čištěním rovnátek, ale vyčistí od plaku také implantáty nebo jazyk. Dentální sprcha, které se někdy říká i zubní irigátor, se vybírá nejen podle velikosti, ale i podle tlaku vody, objemu nádržky nebo způsobu napájení. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší ústní sprchy pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na sonické kartáčky.

Nejlepší ústní sprchy (Test 2024)

VzhledModelTypObjem nádržkyTlak vodyRegulace tlaku vodyNapájeníDostupnost
Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438 recenze a testPhilips Sonicare AirFloss Ultra HX8438Cestovní--NeAkumulátor
Waterpik Aquarius Professional WP660 recenze a testWaterpik Aquarius Professional WP660Stolní650 ml10 - 100 PSIAnoSíťové
Panasonic EW1211W845 recenze a testPanasonic EW1211W845Cestovní130 mlAž 85 PSIAnoAkumulátor
Oral-B Oxyjet MD20 recenze a testOral-B Oxyjet MD20Stolní600 ml29 - 87 PSIAnoSíťové
SoWash Vortice recenze a testSoWash VorticeNa kohoutek--AnoBez napájení
ETA Sonetic 270790000 recenze a testETA Sonetic 270790000Ústní centrum150 ml30 - 140 PSI-Akumulátor
TrueLife AquaFloss Compact recenze a testTrueLife AquaFloss CompactCestovní150 ml40 - 90 PSIAnoAkumulátor
Dr. Mayer Tornado WT6000 recenze a testDr. Mayer Tornado WT6000Stolní600 ml0 - 90 PSIAnoSíťové
TrueLife AquaFloss Station recenze a testTrueLife AquaFloss StationStolní600 ml30 - 125 PSIAnoSíťové
WaterPik Cordless Advanced WP560 recenze a testWaterPik Cordless Advanced WP560Cestovní200 ml45 - 75 PSIAnoAkumulátor

Zobrazit celou nabídku

Recenze ústních sprch

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438

Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438 recenze a test

Zubní sprcha Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8438 má velmi kvalitní zpracování a podle zkušeností je velmi silná, pro některé osoby dokonce až příliš. Z tohoto důvodu ne příliš potěší absence regulace tlaku vody, disponuje pouze třemi režimy postřiku, kterými se dá proud vody nastavovat. Dentální sprcha disponuje technologií mikrokapiček, které vznikají mísením vody a vzduchu. Potěšující je také možnost používání jak čisté vody, tak antibakteriální ústní vody. Jedná se o cestovní zubní sprchu, bohužel se však od výrobce nedozvíme příliš mnoho technických informací, objemem nádržky počínaje a tlakem vody konče.

+ Tři režimy postřiku, technologie mikrokapiček vody a vzduchu, kvalitní provedení
Méně technických informací

Waterpik Aquarius Professional WP660

Waterpik Aquarius Professional WP660 recenze a test

Stolní ústní sprcha Waterpik Aquarius Professional WP660 je podle zkušeností a recenzí považována za jednu z nejlepších zubních sprch, čemuž také odpovídá vyšší pořizovací cena. Její součástí je 6 druhů trysek pro různé účely, má nadprůměrnou kapacitu zásobníku vody 650 ml i velmi dobrý tlak vody, jenž je nastavitelný od 10 do 100 PSI. Ovládání proudu vody je řešeno na rukojeti, má funkci časovače a dva čistící režimy. První slouží pro efektivní čištění, druhý pro masáž a stimulaci k lepšímu prokrvení dásní. Díky kvalitnímu zpracování a dobrým technickým parametrům je vhodná do domácností i pro profi použití.

+ Celosvětově jedna z nejlepších ústních sprch, velký objem, bohaté příslušenství
Vyšší pořizovací cena

Panasonic EW1211W845

Panasonic EW1211W845 recenze a test

Ústní sprcha Panasonic EW1211W845 je na základě testů a recenzí spotřebitelů hodnocena velmi pozitivně, vyzdvihují především dobrý poměr cena/výkon a kritika se snáší k menšímu zásobníku vody, který je však pro cestovní ústní sprchy typický. Dokáže vyvinout tlak až 85 PSI s frekvencí čerpadla 1400 pulsů za minutu. Potěší celkem tři režimy čištění a otočná tryska, která usnadňuje přesné nasměrování proudu vody. Zařízení má dobrou ergonomii, je plně umyvatelné a nabíjí se na malém stojanu. Ze zkušeností také zaznívá, že na jedno nabití dokáže tato zubní sprcha pracovat dlouhou dobu.

+ Dobrý poměr cena/výkon, kompaktní rozměry, akumulátor s dlouhou výdrží
Menší 130 ml zásobník vody

Oral-B Oxyjet MD20

Oral-B Oxyjet MD20 recenze a test

Ústní sprcha Oral-B Oxyjet MD20 je oblíbená sprcha na zuby ve stacionárním provedení, má 5 možností nastavení intenzity tlaku vody a disponuje dvěma režimy čištění. Díky tomu dokáže pomáhat jak při léčbě paradontózy, tak i dokonale vyčistit mezizubní prostory. Je ideální jako rodinná ústní sprcha, dodává se totiž se čtyřmi tryskami Oxyjet, které vodu tryskají ve spirále. Spolu se sprchou a tryskami je dodáván také praktický držák na zeď, který dokáže pomoci při nedostatku místa v okolí umyvadla. Jako nevýhoda se z některých zkušeností spotřebitelů jeví být kratší životnost plastové hadičky, která může po několika letech provozu únavou materiálu prasknout.

+ Nastavitelná intenzita a typ proudu vody, 4 spirálové trysky, dobrý poměr cena/výkon
Hadička náchylná k lámání

SoWash Vortice

SoWash Vortice recenze a test

Ústní sprcha na vodovodní baterii SoWash Vortice překvapí skutečně funkčním projevem, z některých zkušeností zaznívá dokonce až příliš silný tlak vody, který se dá však velmi snadno regulovat pákovou baterií, ke které se typicky připojuje. Oproti jiným modelům potěší také funkce Hi-Flow, která umožňuje regulací průtokem vody také nastavovat ideální tlak. Její velkou výhodou je jednoduché konstrukční provedení, nízké nároky na údržbu a funkčnost, která se obejde bez jakéhokoliv napájení. Na kohoutek se nainstaluje dodaný filtr SoWash a k němu se ústní sprcha jednoduše připojí kdykoliv je to potřeba.

+ Nízká cena, jednoduché a funkční provedení, unikátní regulace tlaku vody
Méně podrobný návod na sestavení

ETA Sonetic 270790000

ETA Sonetic 270790000 recenze a test

Zubní centrum ETA Sonetic 270790000 kombinující ústní irigátor a sonický zubní kartáček je velmi praktické a navíc v tomto setu i cenově výhodné. Velkou výhodou je napájení obou zařízení v jednom stojanu, což oceníte zejména pokud nemáte v dosahu více elektrických zásuvek. Jak kartáček, tak mezizubní sprcha jsou kvalitní a kriticky lze pohlížet pouze na menší množství technických informací, které výrobce ETA poskytuje. Sprcha se pyšní nadprůměrných tlakem vody až 140 PSI a má objem zásobníku vody na 150 ml. Toto množství vody je typické hlavně pro cestovní dentální sprchy, což však toto centrum není.

+ Praktická kombinace sprchy a sonického kartáčku, nadprůměrný tlak, kvalitní provedení
Menší objem zásobníku vody

TrueLife AquaFloss Compact

TrueLife AquaFloss Compact recenze a test

Sprcha na zuby TrueLife AquaFloss Compact zaujme především nízkou pořizovací cenou a podle zkušeností a recenzí spotřebitelů se nijak neprojevuje na kvalitě provedení. Je kvalitní, vzhledem k cestovnímu provedení má dostatek výkonu až 90 PSI a dobrou frekvenci pulsů 1400 za minutu. Potěší i nadstandardní výbava v podobě automatického časovače na 2 minuty a nastavitelné úrovně tlaku ve 3 stupních. Může fungovat s čistou i ústní vodou, má bezdrátové nabíjení a ultratenký 0,6 mm vodní paprsek, který se spolehlivě dostane do všech zubních prostorů. V balení jsou 2 náhradní hlavice a další lze snadno dokoupit.

+ Výhodný poměr cena/výkon, nastavitelná intenzita tlaku, automatický časovač
Nic zásadního

Dr. Mayer Tornado WT6000

Dr. Mayer Tornado WT6000 recenze a test

Multifunkční zubní sprcha Dr. Mayer Tornado WT6000 má vzhledem ke svým funkcím a ke svému vybavení velmi atraktivní pořizovací cenu. Její multifunkčnost dokládá rukojeť s několika funkcemi, a především pak obsah balení, které čítá 4 různé druhy nástavců vhodných na komplexní péči dutiny ústní. Má integrovaný zásobník na zmíněné trysky, velký objem zásobníku vody i vysokofrekvenční pulsování se 1400 pulsy za minutu. Zajímavostí je také velmi jemné nastavení tlaku vody, který je však možné nastavit maximálně na 90 PSI, jenž by mohl být vyšší. Má antibakteriální provedení a nástroj je doporučován zubními lékaři.

+ Velké množství výměnných trysek, multifunkční rukojeť, 10 úrovní nastavení tlaku
Vzhledem k provedení menší tlak vody

TrueLife AquaFloss Station

TrueLife AquaFloss Station recenze a test

Stolní ústní sprcha TrueLife AquaFloss Station je zajímavá zejména svým výborným poměrem cena/výkon a spotřebitelé dle svých zkušeností v recenzích zmiňují, že se jedná o kvalitní dentální sprchu. Jako jedna z mála dosahuje velmi vysokého tlaku 125 PSI, který je navíc možné regulovat v 10 ti úrovních. Potěší také její velká nádoba na vodu s objemem 600 ml a dvě vyměnitelné hlavice s tryskou. Další trysky lze snadno sehnat a dokoupit, díky čemuž pak zubní irigátor může používat bezpečně celá rodina. Stolní stanice je napájena ze zásuvky a je spojena s ergonomickou sprchovou hadicí.

+ Výborný poměr cena/výkon, vysoký tlak vody 125 PSI, 10 možností nastavení tlaku
Nic zásadního

WaterPik Cordless Advanced WP560

WaterPik Cordless Advanced WP560 recenze a test

Cestovní zubní sprcha WaterPik Cordless Advanced WP560 má výborné technické zpracování, kterému také odpovídá vyšší pořizovací cena. Ve srovnání s podobnými cestovními modely je však tento ústní irigátor spíše průměrný, má maximální tlak vody 75 PSI a 1250 pulsů za minutu. Nadprůměrný je však zásobník vody s objemem 200 ml, který vystačí na nepřetržitý chod po dobu 45 sekund. Spotřebitelé v recenzích rovněž oceňují celkem 4 dodávané trysky a to včetně pouzdra. Má tři možnosti nastavení síly tlaku a tryska je pro snadnější používání otočná o 360°.

+ Tichý chod, 4 trysky s pouzdrem, snadno plnitelná nádržka na vodu s velkým objemem
Nižší maximální tlak vody 75 PSI

Jak vybrat ústní sprchu

Typ zubního irigátoru vyberte podle účelu použití, prostoru v koupelně, podle požadovaného objemu nádržky na vodu a počtu funkcí. Objem nádržky souvisí s dobou provozu na jedno naplnění a vyberte rovněž požadovaný způsob napájení. Důležitá je především hodnota tlaku vody, kterou zubní sprcha vyvine. Zvolte zařízení s nastavitelný proudem vody či vyměnitelnými tryskami, dentální sprcha by měla být vždy vodotěsná a mít ergonomickou rukojeť.

Jak funguje ústní sprcha

Z nádržky na vodu nebo přímo z kohoutku protéká přes hadičku voda až do samotné ústní sprchy. Skrz hlavici neboli trysku stříká voda o různém tlaku, přičemž proud stříkající na zuby narušuje plak a odplavuje ho. Snadno se dostane i do mezizubních prostor, které efektivně vyčistí. S nastavením nižšího tlaku vody můžete také masírovat dásně, čímž se posílí a zpevní.

  • Čištění mezizubních prostorů – Hlavním úkolem ústní sprchy je odstranění nečistot z míst, kam nedosáhne ani zubní kartáček, ani zubní nit. Přístroj musí disponovat vysokou hodnotou tlaku.
  • Masáž dásní – Paradontóza (zánět dásní) trápí každého třetího člověka. Předcházet jí můžete právě masáží ústní sprchou, která zlepšuje celkovou kondici a pevnost dásní. Používá se také při její léčbě a vhodné jsou sprchy s možností nastavení nižšího tlaku, který je pro dásně jemnější, nebo s programem pulzujícího proudu.
  • Kombinace čištění a masáže – Aby ústní sprcha zastala obě funkce, musí disponovat nastavitelným tlakem vody. Na výběr je velmi slabý tlak až po silný.

Ústní sprcha na vodovodní baterii

Říká se jí také ramínko” nebo zubní sprcha na kohoutek. Připojuje se pomocí hadice a redukce s filtrem k vodovodní baterii, odkud snadno získává vodu. Tlak ústní sprchy se reguluje pouštěním vody pákou nebo ventilem, nevýhodou je jednotný proud a nepřesná regulace tlaku. Je však vhodná pro začátečníky v oblasti ústních sprch. Výhodou je neomezené množství čerpané vody, není nutné ji nabíjet a má kompaktní velikost. Pořídit ji lze za příznivou cenu.

Cestovní ústní sprcha

Hodí se do malých koupelen nebo na cesty. Je obvykle napájena ze sítě, z baterií nebo má integrovaný akumulátor. Voda pro sprchování úst je umístěna v malé nádržce v rukojeti, tudíž se nepřipojuje k žádnému zdroji. I cestovní kvalitní zubní sprchy nevyvinou takový tlak jako ústní centrum nebo stolní ústní sprcha, pořizovací ceny jsou však příznivé.

  • Objem nádržky na vodu – Nejmenší nádržky mají objem 130 ml a objemnější 150 až 210 ml, větší objem je spíše výjimečný.
  • Funkce – U nejlevnějších zubních sprch natrefíte pouze na jeden režim, bez možnosti nastavení tlaku. Vylepšené přístroje mají 2 až 4 různé režimy.

Stolní ústní sprcha

Funguje podobně jako cestovní provedení, ale je efektivnější. Součástí je elektrická dokovací stanice, která se většinou připojuje do klasické zásuvky, méně často pracuje pomocí akumulátoru. Rukojeť je se základnou spojena hadičkou, odkud čerpá vodu z externí nádržky. Mezi nevýhody patří velké rozměry a je nutné udělat v koupelně místo. Kromě většího výkonu je dalším pozitivem, že nemusíte tak často dolévat vodu. Jejich ceny jsou o něco vyšší než předchozí dvě provedení.

  • Objem nádržky – Je větší než u cestovních modelů. Objem se pohybuje od 450 ml do 650 ml.
  • Funkce – Stolní zubní sprcha nabízí regulaci tlaku v několika úrovních. Některé modely jsou vybaveny držákem na různé hlavice, které mohou sloužit pro celou rodinu.

Ústní centrum

Multifunkční stanice obsahuje nejen ústní irigátor, ale také elektrický zubní kartáček. Připojují se pomocí přívodního kabelu do elektrické sítě a je nutné pro ně vyhradit dostatek místa v koupelně. Existují však i cestovní verze ústních center a pořizovací cena je kvůli multifunkčnosti nejvyšší.

  • Objem nádržky – Je obvykle větší. Pohybuje se v rozmezí od 400 ml až do 1000 ml.
  • Funkce – Multifunkční zubní sprcha může obsahovat rotační či sonický kartáček, nabízí několik úrovní tlaku a často i nastavitelný proud vody.

Parametry ústní sprchy

Je několik základních vlastností, jako objem nádržky, tlak, typ proudu nebo frekvence čerpadla, které je třeba zohlednit.

Objem nádržky / doba provozu

Na objemu nádržky závisí doba, kterou bude sprcha zuby čistit či masírovat dásně. Spotřeba vody, tedy čas provozu, se odvíjí od použitého tlaku.

  • Malá nádržka 150 ml – Její provoz je kvůli malému objemu pouhých 30 až 40 sekund.
  • Objem 200 až 400 ml – Sprcha na zuby bude prýštit vodu 45-60 s.
  • Větší nádržka 450 až 550 ml – Stolní ústní sprchy mají dostatek vody na 60-80 vteřin provozu.
  • Nejobjemnější nádržka 650 až 1000 ml – Ústní centra opečovávají zuby a dásně 90 až 180 s.

Tlak vody

Je nejdůležitější vlastností ústní sprchy, vyjma sprchy na vodovodní baterii. U té se tlak reguluje pouze kohoutkem, různou intenzitou proudu vody. Tlak se uvádí v kilopascalech (kPa), barech (bar) a také jednotkou tlaku PSI (pound per square inch). PSI vyjadřuje působení tělesa o hmotnosti jedné libry na plochu čtverečního palce, převod různých jednotek lze provést snadno na webu unitconverters.net. Pokud chcete provádět mimo čištění mezizubních prostor také masáž dásní, vybírejte přístroj s možností nastavení menší hodnoty tlaku.

  • Nízký tlak 10 PSI / 0,7 bar – Disponují jím méně výkonné a levné ústní sprchy, které jsou vhodné pro masáž dásní.
  • 40-75 PSI / cca 2,7 – 5 bar – Sprcha na zuby s tímto tlakem se považuje za základní model, pro čištění mezizubních prostor se doporučuje tlak alespoň 4 bar (přibližně 60 PSI).
  • 90–125 PSI / 6,2 – 8,6 bar – Takto vysoký tlak můžete použít i k odstraňování zubního plaku. Umí jej vyvinout kvalitní cestovní ústní sprchy a většina stolních zubních sprch.

Nastavení proudu vody

U kvalitnějších zubních sprch lze nastavit také dva různé proudy, pulzní nebo proud s mikrobublinkami. Na vylepšených modelech najdete i spirálový proud, zatímco jednoduchá mezizubní sprcha má pouze jednotný pulzní proud.

  • Proud s mikrobublinkami – Používá se k masírování dásní.
  • Pulzní proud – Efektivně vyčistí mezizubní prostory.
  • Spirálový proud vody – Stará se o čištění míst na hranici dásní a zubů.

Frekvence čerpadla

Výrobci uvádí také počet pulzů za minutu. Kvalitní produkt poznáte tak, že má tuto hodnotu v rozmezí od 1400 do 1600. Nejsilnější zubní sprchy dosáhnou až 1900 pulzů za minutu, v tomto případě se však již jedná o profesionální ústní sprchy.

Vodotěsnost

Kvůli neustálému styku s vodou musí být dentální sprcha vodotěsná. Někteří výrobci ústních sprch údaj o stupni ochrany uvádějí, jiní bohužel nikoli. Značí se jako IPx a číslem 0-9. Číslo nula má nejmenší ochranu, zubní sprcha s číslem 1-2 je odolná proti šikmo nebo svisle padajícím kapkám a IPx3-6 snese pokropení a stříkání vodou. IPx7-9 nabízí nejvyšší ochranu a lze ji ponořit na kratší či delší dobu pod vodu.

Napájení ústní sprchy

Kromě ústní sprchy, která se připojuje na vodovodní baterii, potřebují všechny ostatní modely přívod elektřiny nebo energii z akumulátoru.

  • Tužkové baterie – Jsou určeny pro kompaktní cestovní ústní sprchy, výhodné je u nich použít nabíjecí baterie oproti těm na jedno použití. Obyčejné baterie vydrží asi 20 minut provozu, což odpovídá jednomu týdnu používání mezizubní sprchy.
  • Li-Ion akumulátor – Má dlouhou životnost a nabíjí se pomocí přiložené nabíječky nebo stojanu. Sledujte údaj o výdrži baterie na jedno nabití, výdrž baterie obvykle začíná na 40 minutách nepřetržitého provozu, což odpovídá zhruba 2 týdnům používání. Díky absenci elektrického kabelu jde o bezpečnější způsob, avšak akumulátorové sprchy mají vyšší pořizovací ceny.
  • Elektrická síť – Výhodou je fakt, že nemusíte ústní sprchu nabíjet, čekat na nabití přístroje či měnit baterie. Lze ji použít ihned po připojení do klasické zásuvky 230 V. Při koupi modelu s kabelem zjistěte délku kabelu, aby byla pro vaši koupelnu dostačující. Síťové ústní sprchy se dnes vyrábějí v podstatě jen v provedeních stolních nebo ústních center.

Hmotnost, ergonomie a design

Vhodná ústní sprcha se vám musí dobře držet v ruce, měla by být ergonomická a ne příliš těžká. Všechny nastavitelné funkce musí být snadno přístupné a viditelné. Výrobci se pyšní zajímavými designy přístrojů různých barev, které budou ladit s každou koupelnou.

Jak vybrat správnou trysku

K multifunkční ústní sprše se dají dokoupit různé typy trysek, které zajistí více způsobů použití. Při koupi náhradních trysek se ujistěte, zda jsou s vaší ústní sprchou kompatibilní. Vyměnitelné trysky jsou vhodné také pro rodiny, každý člen má svou trysku a k jedné dentální sprše. Trysky vybírejte podle typu problémů se zuby.

  • Bezproblémové dásně – Pro čistění zubů z důvodu prevence před problémy s dásněmi využijte trysku klasickou. Je součástí každé ústní sprchy.
  • Korunky, můstky, implantáty – Náhrady zubů se čistí klasickým způsobem obtížně, proto existují trysky se speciálním malým svazkem vláken, které se lépe dostanou k dásňovému žlábku, odkud odstraní plak.
  • Parodontální choboty – Objevují se při parodontitidě kolem kořenů zubů. Oblast je třeba důkladně čistit a tryska pro tento účel se vyznačuje gumovou špičkou. Čistí pomocí nízkého tlaku vody a doplňuje se ústní vodou.
  • Fixní ortodontický aparát (rovnátka) – Lidé s rovnátky musí čištění úst věnovat více času. Mezizubní kartáček je na čištění zámečků dobrý, ústní sprcha však efektivnější. Tryska na čištění rovnátek má na konci jednosvazový kartáček, který odstraní nečistoty okolo drátků.
  • Čištění povrchu jazyka – Tryska má podobu lžičky a z jazyka odstraní nežádoucí zbytky jídla i bakterie.

Funkce

  • Úsporný režim – V případě nepoužívání přístroje se přepne do spánkového režimu, aby zbytečně neodebíral elektřinu.
  • Časovač – Praktická funkce pro přehled, jak dlouho čištění trvá.
  • Nádržka na ústní vodu – Čištění zubů pomocí ústní vody je efektivnější než obyčejnou vodou. Ověřte si, zda výrobce ústní vodu do nádržky doporučuje.
  • Vypínač na rukojeti – U pokročilých modelů najdete vypínač nejen na základně.
  • Otočná rukojeť 360° – Pokud je rukojeť připevněna k základně hadičkou, je lepší, když se dá pro snazší manipulaci otáčet.
  • Úložný prostor v základně – Některé stolní sprchy a zubní centra disponují prostorem pro uložení náhradních trysek a rukojeti. Máte tak o všem větší přehled a je to hygieničtější řešení.

Jak použít zubní sprchu

Zubní sprchu každý používá na základě konkrétního účelu. Někteří chtějí zuby pouze vyčistit, některým jde o prevenci a někdo ji používá pro léčení dásní. Používá se ráno a večer, minimálně jednu minutu. Před používáním se nezapomeňte poradit se zubním lékařem.

  • Naplňte nádržku vodou, trysku namiřte do umyvadla a veškerou vodu nechce přístrojem protéct, aby se pročistil.
  • Opět naplňte nádržku a vložte do základny. Vhodná je voda takové teploty, která vyhovuje vašim zubům.
  • Trysku vložte do úst ještě před spuštěním zařízení.
  • Spusťte sprchu nejprve na nejnižší tlak a nechte vodu vytékat z úst do umyvadla.
  • Tryskou osprchujte celý chrup směrem do mezizubních prostorů, případně na dásně.
  • Po ukončení sprchu vypněte a až poté vyjměte z úst, aby nedošlo k postříkání celé koupelny.
  • Zbylou vodu vylejte z nádobky a nejlépe vysušte, aby se v ní netvořil vodní kámen a bakterie.
  • Čas od času zařízení a všechny části odvápněte speciálním přípravkem.

Ústní sprcha – diskuze, zkušenosti

Spotřebitelé navštěvují diskuze nejčastěji v otázkách výkonu ústní sprchy, respektive tlaku zubní sprchy. Dle zkušeností v diskuzích zaznívá kritika u určitých modelů těsnost/netěsnost koncovky s tryskou, manipulace a ergonomie. Časté je také sdílení informací o účinnosti jednotlivých typů trysek, které výrobci k ústním sprchám dodávají. Cena není jednoznačný faktor a dle zkušeností se shodují, že i levné dentální sprchy mohou být kvalitní.

Otázky při výběru dentální sprchy

K čemu je dobrá ústní sprcha?

Zubní sprcha čistí mezizubní prostory a povrch zubů od plaku i nečistot, které pomocí proudu vody naruší a odplaví pryč z úst. S nastavenou menší hodnotou tlaku masíruje dásně, což předchází paradontóze anebo pomáhá s její léčbou. S nasazením speciálních trysek s ní lze čistit i povrch jazyka nebo zuby s rovnátky či zubní implantáty.

Proč se dentální sprcha nazývá zubní irigátor?

Irigátor je synonymem pro nástroj k vyplachování tělesných dutin. Irigace tedy znamená „výplach”. Zubní sprcha se postará o výplach nečistot, bakterií a plaku z dutiny ústní.

Nahradí mezizubní sprcha nit a kartáček?

S proudem se dostanete bez problémů i mezi zadní stoličky a zvládnou to i děti a začátečníci. Použití klasického nebo elektrického kartáčku je však nutností. Čištění pomocí zubní sprchy je navíc mnohem snadnější a rychlejší, navíc podle odborné studie je ústní sprcha s ručním zubním kartáčkem výrazně účinnější než použití ručního kartáčku a zubní nitě. Na skupině 70 osob se prokázalo, že kombinace se zubní sprchou je celkově o 29 % účinnější při odstraňování plaku (zdroj: studie).

Jaké jsou nejlepší značky zubních sprch?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce ústních sprch patří Panasonic, Philips, Oral-B nebo Waterpik, který je populárním výrobcem zubních sprch po celém světě. Oblíbené jsou dále mezizubní sprchy TrueLife, Braun, ETA, Xiaomi nebo Dr. Mayer. Výhodnou koupí může být ústní sprcha Nevadent, kterou pod privátní značkou nabízí Lidl. Nevýhodou jen je, že ústní sprchu Lidl nabízí pouze zpravidla několikrát do roku, nemá ji ve stálé nabídce.

Jakou sprchu na čištění rovnátek?

K čistění rovnátek je možné použít všechny ústní sprchy. Efektivněji však zámečky vyčistíte speciální tryskou s malými štětinami na konci, které se lépe dostanou pod drátky. Takové trysky lze k některým sprchám dokoupit, u některých jsou součástí balení. Trysky se nazývají ortodontické.

Je ústní sprcha vhodná při parodontóze?

Dentální sprcha napomáhá při léčení dlouhodobé parodontózy, zcela ji však sama vyléčit nemusí. Vhodná je především ústní sprcha s režimem proudu s mikrobublinkami, které masírují dásně, zlepšují jejich kondici, posilují je a zároveň odstraňují nečistoty z mezizubních prostorů. Zubní sprcha je účinná především jako prevence před vznikem parodontózy.