Vybíráme nejlepší vakuovačku potravin

Vakuování je vhodné pro maso, ryby, zeleninu, ovoce, hotová jídla, ale hodí se i k uchování trvanlivých potravin. Vakuovat potraviny můžete pomocí ruční vakuovačky, která se hodí do menší kuchyně, pro časté vakuování je na trhu vakuová svářečka fólií nebo pak profi vakuovačka vhodná k intenzivnímu vakuování.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších vakuovaček na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil sací výkon, spolehlivost vakuování, snadnost použití, funkce a příslušenství, a poměr ceny a kvality.

Nejlepší vakuovačky potravin

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

Maxxo VM Profi

Maxxo VM Profi recenze a test

Vakuovačka na potraviny Maxxo VM Profi se zesíleným výkonem kompresoru 20 l/min zvládne rychle a kvalitně vakuovat i jemné potraviny, jako je například ovoce, aniž by se potravina zdeformovala. Stačí potraviny vložit do sáčku a vakuovačka automaticky vysaje vzduch a sáček uzavře zatavením. Vakuovačka má dvojitý svár a zároveň nabízí výběr ze tří druhů svárů a to suchý, vlhký a mokrý na základě typu balených potravin. Integrovaný řezák pak umožní sáček s potravinou jednoduše vyjmout.

+ Řezací nůž na fólii, zesílený výkon, dvojitý svár
Vakuovací fólie je hůře dostupná

Profi cook VK 1080

Profi cook VK 1080 recenze a test

Automatická svářečka fólií Profi cook VK 1080 je velmi malá a skladná. Svářečka fólií lze využít nejen pro uchování čerstvých potravin, ale také pro vakuové vaření, tzv. metoda Sous-Vide, které zachovává šťávu i při nízké teplotě a neztrácí živiny během přípravy. Svářečka fólií se jednoduše ovládá, je automatická, rychlá, má úložný prostor pro síťový kabel a má funkci turbo odsávání. Svár není dvojitý, je ale pevný, rovný a široký a funkci má jak pro suchou tak mokrou náplň.

+ Vhodné na vakuové vaření, turbo odsávání, lehké ovládání
Nemá dvojitý svár

ETA Freshie 2762

ETA Freshie 2762 recenze a test

Vakuovačka ETA Freshie 2762 má plně automatické funkce, kdy po jejím uzavření pevně zajistí fólii, odsaje vzduch a zataví spoj. Sáčky s potravinami lze nejen zmrazovat, ale také ohřívat a po umytí je možné je využít opakovaně. Vakuovačka má pro lepší přehled světelnou signalizaci během odsávání a svařování, ovládá se pomocí tlačítek a výhodou je bezpečnostní tepelná pojistka. Svár je silný a jednolitý. Velikost vakuovačky je 37×6,5×15 cm a součástí balení je 5 kusů speciálních sáčků 20×30 cm a fólie o délce 2 metrů a šířky 20 cm.

+ Světelná signalizace, 1,2 metrů dlouhý kabel
Použitelné pouze originální sáčky, hlučnější provoz

Maxxo VM5000

Maxxo VM5000 recenze a test

Vakuovačka na potraviny Maxxo VM5000 je vhodná také pro metodu Sous-Vide. Ovládá se pomocí tlačítka, a aby se měkké potraviny nepoškodily, má funkci přerušení odsátí vzduchu. Pro vlhké potraviny má speciální režim a zároveň je vybavena i režimem turbo. Výkon kompresoru je 12l/min. Protiskluzové nožičky zajišťují stabilitu a ve spodní části je úložný prostor pro napájecí kabel. Výhodou je vakuování v různých dózách pomocí konektoru pro externí odsávání hadičkou, ta ale není součástí balení. Výrobek obsahuje 10ks sáčků (5ks 22 x 30cm, 5ks 28 x 40cm).

+ Možnost sváru bez vakuování, konektor pro odsávací hadičku, vhodné na vakuové vaření, turbo odsávání
Vyžaduje silnější stisk při zavření přístroje

FoodSaver FFS017X

FoodSaver FFS017X recenze a test

Svářečka fólií FoodSaver FFS017X má jednoduché ovládání pomocí tlačítek a je vybavena intuitivním západkovým mechanismem. Svár vakuovačky je pevný a jednolitý a vakuovací sáčky a fólie jsou z pevného materiálu, lze je umýt a použít opakovaně. Vakuovačka má režim jak pro suché, tak mokré potraviny, výhodou je režim pro samotné zatavení nebo režim pulzního odsávání, díky kterému lze proces ručně regulovat. Světelná signalizaci pomocí LED kontrolky informuje o průběhu. Součástí balení je také 1ks fólie (délka 3 m, šířka 28 cm) a několik kusů sáčků.

+ Režim pro samotné zatavení, režim pulzního odsávání
Vyšší cena, přívodní kabel pouze 0,5 metrů

Catler VS 8010

Catler VS 8010 recenze a test

Vakuová svářečka potravin Catler VS 8010 je praktická díky svým kompaktním rozměrům a podpoře napájení 12V, takže je vhodná i na cesty. Zvládne vakuování potravin do sáčků nebo fólie a díky speciálnímu nástavci může odsát vzduch i z lahví. Odsávání má dvě rychlosti, normální a jemné. Role i sáčky do vakuovačky jsou vhodné pro zmrazování i přípravu potravin v mikrovlnné troubě. Režimy odsávání jsou dva – pro suché i vlhké potraviny. Součástí vakuovačky je řezací nůž a odnímatelná kuchyňská váha, kterou je možné napájet i bateriemi.

+ Podpora napájení 12 V/220V, úprava proti otiskům prstů, elektromagnetický zámek, řezací nůž na fólii, kuchyňská váha
Nemá dvojitý svár, vyšší cena

Concept Fresh VA-0010

Concept Fresh VA-0010 recenze a test

Vakuová svářečka folií Concept Fresh VA-0010 má velmi jednoduché ovládání a používá drážkovanou fólii, díky které se dokonale odsaje vzduch a vytvoří se pevné spojení. Vakuové sáčky lze s potravinami uskladnit do mrazničky, může se s nimi vařit ve vodě nebo je ohřívat v mikrovlnné troubě. Výhodou pak je možnost sáčky do vakuovačky omýt a použít opakovaně. Rozměry vakuovačky jsou 37×14,4×7,4 cm. K vakuovačce lze dokoupit sady vakuovacích dóz a zátek na lahve.

+ Drážkovaná fólie, nižší cena
Nelze samostatně svařovat bez vakuování, dražší vakuovací fólie

Maxxo VM Compact

Maxxo VM Compact recenze a test

Domácí vakuovačka na potraviny Maxxo VM Compact se jednoduše obsluhuje a má plně automatický provoz. Kromě funkce vakuování do sáčků a fólií má také funkci pulsního odsávání a konektor pro propojení s vakuovacími dózami. Vakuovačka je také vhodná pro vakuové vaření, tzv. metodu Sous-Vide. Svářečka fólií je vybavená protiskluzovou podložkou, která zabraňuje možnému pohybu po kuchyňské lince. Velikost vakuovačky je opravdu kompaktní, její rozměry jsou 38,4×9,8×5,7 cm. Výkon kompresoru je 9 l/min.

+ Nízká cena, kompaktní velikost, konektor pro vakuování dóz
Nižší výkon

Lauben Vacuum Sealer VS01

Lauben Vacuum Sealer VS01 recenze a test

Vakuovačka potravin Lauben Vacuum Sealer VS01 má jednoduché ovládání pomocí čtyř tlačítek. Jedno tlačítko vytvoří vakuum, druhé tlačítko zataví fólii anebo lze zvolit automatický proces. Výhodou vakuovačky je i řezačka fólie a lze si tak tvořit vakuovací sáčky na míru. Vakuovačka zvládne jak suché, tak vlhké nebo měkké potraviny a je vhodná pro metodu Sous-Vide. Pokud by nějaká tekutina unikla, zachytí jí vyjímatelná odkapávající drážka. Svár fólie je pevný, neprodyšný a má 2,5 mm. Součástí balení je role vakuovací fólie s délkou pět metrů.

+ Řezací nůž na fólii, kompaktní velikost, protiskluzové nožičky, vakuovací fólie součástí balení
Nic zásadního

Tefal VT254070

Tefal VT254070 recenze a test

Vakuovačka potravin Lauben Vacuum Sealer VS01 má jednoduché ovládání pomocí čtyř tlačítek. Jedno tlačítko vytvoří vakuum, druhé tlačítko zataví fólii anebo lze zvolit automatický proces. Výhodou vakuovačky je i řezačka fólie a lze si tak tvořit vakuovací sáčky na míru. Vakuovačka zvládne jak suché, tak vlhké nebo měkké potraviny a je vhodná pro metodu Sous-Vide. Pokud by nějaká tekutina unikla, zachytí jí vyjímatelná odkapávající drážka. Svár fólie je pevný, neprodyšný a má 2,5 mm. Součástí balení je role vakuovací fólie s délkou pět metrů.

+ Součástí balení je 18 sáčků
Součástí balení není český návod

Co zvážit před nákupem

Jak se liší profi a domácí vakuovačka?

Domácí vakuovačka je vhodná k občasnému vakuování potravin jako je maso, ryby, zelenina, hotové jídla nebo trvanlivé potraviny. Většinou je velmi skladná a lehce ovladatelná. Profi vakuovačka je určená pro intenzivní užití. Tento vakuovací stroj se hodí spíše do komerčních podniků. Vydrží vakuovat soustavně až několik hodin. Mnohem lépe zvládá vakuování tekutých potravin, protože funguje na principu vkládání sáčku přímo dovnitř přístroje.

Automatickou nebo ruční vakuovačku?

Ruční vakuovačka se hodí na občasné použití, její provedení je kompaktní, většinou funguje i na baterie a snadně se s ní manipuluje. Cenově je levnější než automatická vakuovačka, která je vhodná pro časté vakuování, funguje rychle, není potřeba použít sílu jako u ruční vakuovačky, ale pořizovací cena je vyšší.

Jakou vakuovačku pro Sous-Vide?

Metoda Sous-Vide neboli vakuové vaření je technika, kdy ponoříte potravinu v hermeticky uzavřeném sáčku do teplé vody a za vaření po dlouhou dobu si potravina udrží své živiny a šťávu. Vybírejte takové vakuovačky, které jsou pro metodu Sous-Vide vhodné, v popisku u výrobku by mělo být uvedené, že jsou dělané přímo pro metodu Sous-Vide.

Jaké jsou nejlepší značky vakuovaček?

Mezi nejlepší značky vakuovaček patří známá značka Maxxo, která nabízí velmi kvalitní a nejprodávanější vakuové svářečky fólií, dále pak Profi Cook. Významnou je značka Tefal, která má svářečky fólií s jednoduchým ovládáním. Vakuovačky také nabízí ETA, značka Silvercrest společnosti Lidl nebo americká značka Foodsaver či německá značka Klarstein.

Typ vakuovaček

Existuje několik typů vakuovaček, většinou se liší pro četnost jejich použití, velikost a hmotnost, ovládání a druhu fólie.

Domácí vakuovačky potravin

Domácí vakuovačka je vhodná k běžnému vakuování potravin, jako je maso, ryby, zelenina, hotové jídla nebo trvanlivé potraviny. Většinou je velmi skladná a lehce ovladatelná.

Ruční vakuovačky

Ruční vakuovačka se hodí na občasné použití a je ideálním pomocníkem do domácnosti. Její provedení je kompaktní, lze pohodlně uskladnit i v malé kuchyni a díky svým rozměrům, váze a možnosti fungování na baterie, s ní můžete i cestovat. Její ovládání je snadné a cenově je levnější než automatická vakuovačka.

Vakuové svářečky fólií

Vakuová svářečka fólií (automatická vakuovačka) je vhodná pro časté vakuování a patří mezi nejoblíbenější. Po vložení potraviny do vakuovací fólie nebo speciálního sáčku, přístroj odsaje vzduch a obal pomocí horkého sváru zataví. Vakuová svářečka fólií je vhodná také pro metodu Sous-Vide, která zachovává šťávu potraviny i při nízké teplotě a neztrácí se živiny během přípravy, dále prak pro vakuování masa, sýrů, ovoce, zeleniny i hotových pokrmů.

Profi vakuovačky

Profi vakuovačka potravin, často také nazývaná jako komorová vakuovačka je určená pro intenzivní užití. Tento vakuovací stroj se hodí do komerčních podniků, velkou službu ale může udělat i každé větší domácnosti. Zpravidla je vyhotovena z nerezového materiálu pro dlouhodobý a bezproblémový provoz, vydrží vakuovat soustavně až několik hodin. Mnohem lépe zvládá vakuování tekutých potravin, protože funguje na principu vkládání sáčku přímo dovnitř přístroje.

Rozměry a hmotnost

Jedním z důležitých parametrů může být velikost a váha vakuovačky. Velikost je dobré vybrat podle velikosti úložného prostoru v kuchyni, případně pak pokud chcete s vakuovačkou cestovat. Průměrná velikost se pohybuje okolo 40x30x20 cm, přičemž existují vakuovačky, které jsou kompaktní a jejich velikost je podstatně menší. Důležitým parametrem je také hmotnost, průměrně sice vakuovačka váží 1,5 kg, může ale vážit i více než 4 kg.

V neposlední řadě si také ověřte délku přívodního kabelu, pokud chcete vakuovačku umístit ve větší vzdálenosti od elektrické zásuvky, je nutné pořídit vakuovačku s dostačujícím přívodním kabelem. Klasická délka se pohybuje okolo 80 cm, můžete sehnat ale i s délkou 150 cm. Praktickou součástí výrobku je také úložný prostor pro kabel, většinou v zadní části stroje.

Příkon a sací výkon

Pokud vakuujete často a velké množství potravin, určitě vás bude zajímat příkon spotřebiče s jeho měrnou jednotkou watt (W). Příkon ovlivňuje spotřebu elektrické energie a zároveň tak ovlivňuje i výkon spotřebiče. Příkon vakuovaček se pohybuje mezi 80 W až 2 400 W v závislosti na tom, jaký model zvolíte. U klasických domácích modelů se však pohybuje v rozmezí 80 – 200 W. Spotřeba je ovlivněná hlavně velikostí vakuovačky a jejím výkonem.

Výkonem vakuovačky je myšlený sací výkon, který udává, jak je vakuovačka výkonná při odsávání. Tento parametr hodnotí, jak je vakuovačka kvalitní, protože čím je sací výkon vyšší, tím je vakuovačka lepší. Sací výkon je obvykle 10-20 litrů za minutu. U některých modernějších zařízení lze jeho hodnotu regulovat pomocí režimu pulzního odsávání. Ten se používá zejména při vakuování tekutin nebo potravin s velkým obsahem vody, při kterém by mohlo dojít k nechtěnému nasátí tekutiny do přístroje. Výhodou je také nastavení různé rychlosti odsávání podle typu potraviny, která se vakuuje, aby se nepoškodila.

Hlučnost

Při výběru vakuovačky je vhodné zaměřit se i na hlučnost, obzvláště pokud plánujete používat vakuovačku velmi často. Vakuování trvá sice jen pár vteřin (průměrně 8-30 sekund), ale při častém užívání může být vysoká hlučnost nepříjemná. Obvyklé hodnoty hlučnosti jsou od 50 dB do 80 dB.

Funkce a doplňky

Hlavním cílem vakuovačky je především prodloužit životnost potravin a zachovat jejich aroma a chuť. Kolik ale různých funkcí může mít taková vakuovačka? Níže jsou uvedeny všechny možné funkce, které může nabídnout.

Odsávání vzduchu – Základní funkce, kterou musí disponovat každá vakuovačka. Ze sáčku vysaje všechen vzduch a vytvoří vakuum, které zabraňuje šíření mikroorganismů a bakterií, tím vydrží potravina déle čerstvá.

Měkké odsávání – Tato funkce je vhodná pro potraviny náchylné na poškození, případně pak pro tekuté potraviny.

Tepelná pojistka – Jedná se o bezpečnostní prvek, který zamezuje nežádoucímu přehřátí přístroje.

Dvojitý svár – Pokud má vakuovačka potravin dvojitý svár, pak sníží riziko protrhnutí sáčku a je tak docíleno lepší vakuace.

Režim pro samotné zatavení – Dobrou funkcí může být i režim pro samotné zatavení sáčku či fólie bez vakuování.

Elektronické sledování teploty – Tuto funkci má většinou citlivý vakuovací stroj, zajišťuje tak šetrnější ochranu potravin.

Světelný signál – Jedná se o světelnou diodu, která informuje o probíhajícím procesu programu.

Vakuové dózy – K některým vakuovačkám je možné dokoupit vakuové dózy a skladovat tak potraviny přímo v nich. Vzduch se z nich vysává pomocí hadičky, je nutno, aby vakuovačka byla vybavena konektorem pro hadičku.

Omyvatelnost a opakované použití – Některé vakuovačky mají vyjímatelné části, které lze vložit do myčky na nádobí. Vhodné také je, pokud i sáčky do vakuovačky lze umýt a opakovaně použít.

Vakuové vaření – Sous-Vide metoda, která je stále oblíbenější pro zachovávání šťávy potraviny i při nízké teplotě a neztrácí živiny během přípravy. Potravina se vloží do sáčku, provede se vakuování a následně se vloží do hrnce s teplou vodou a povaří se.

Funkce „stop“ – Na vakuovačce může být i tlačítko s funkcí „stop“, kdy můžete v průběhu vakuování proces zastavit.

Řezací nůž – Některé vakuovačky jsou vybavené řezacím nožem na fólii, kdy jednoduše po ukončení vakuování a zatavení, sáček odříznete. Pomocí řezacího nože můžete z fólie tvořit sáčky na míru.

Kuchyňská váha – Pomocníkem může být také kuchyňská váha, která může být součástí výbavy.

Vakuovací sáčky a fólie

Při výběru vakuovačky je dobré myslet nejen na její výkonnost a funkce, ale též na to, jaké sáčky a fólie daný model používá. Některé modely vyžadují originální vakuové sáčky na potraviny, které můžou být i dražší. Jedním z parametrů je také velikost sáčků, aby byla vhodná do daného modelu. Standardní šířka sváru je kolem 30 centimetrů. Velikost sáčku také ovlivňuje, jaké potraviny v nich lze vakuovat. Vakuové sáčky na potraviny mohou být i omyvatelné a použitelné opakovaně, opět ale záleží na daném typu. Některé modely již nabízí sáčky a fólie jako součást balení.

Které potraviny nevakuovat

Některé potraviny by neměly být vakuově uzavřeny, jelikož obsahují anaerobní bakterie, které mohou růst bez přítomnosti vzduchu, a tak představovat zdravotní riziko.

O jaké potraviny jde?

  • Syrové houby
  • Česnek
  • Měkké sýry (niva, brie, camembert, ricotta a další měkké a nepasterizované sýry)
  • Čerstvě uvařená nebo vařená zelenina (bezpečně ji vakuujte, až bude mít pokojovou teplotu)