Vybíráme nejlepší varnou desku

V moderních kuchyních je vestavná varná deska a oddělená trouba běžným jevem. Prostor na vaření může mít i jiný rozměr než klasický čtyř plotýnkový. Především v malé kuchyni se uplatní menší, dvou plotýnkové modely. K nejoblíbenějším typům patří indukční a sklokeramická varná deska, které spadají pod elektrické varné desky. Další variantou je pak kombinovaná a plynová varná deska. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší varné desky pro rok 2021, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší varné desky (Test 2021)

Recenze varných desek

Electrolux EHH6340FSK

Electrolux EHH6340FSK recenze a test

Titul produkt roku 2015 drží indukční deska Electrolux EHH6340FSK, která se řadí k oblíbeným vestavným deskám, mimo jiné díky svým funkcím. Na sklokeramické desce je dotykový panel k regulaci výkonu varných zón, které lze s funkcí Power Booster posílit a získat rychle vysoké teploty. Užitečná je i funkce Stop & Go, která vám umožní udělat pauzu v přípravě jídla a pozdější pokračování. Dále dokáže detekovat přítomnost hrnce či pánve a bude aktivní jen pokud jsou umístěny na desce a tím zvyšuje úsporu energie. Indukce v kombinaci se sklokeramickou desku je rovněž ideální na údržbu, jelikož se rozlité jídlo nepřipaluje.

Pro – Populární model, rozsah funkcí, údržba
Proti – Postrádá minutku

ZOBRAZIT NABÍDKU

Mora VDI 641 C

Mora VDI 641 C recenze a testIndukční varná deska Mora VDI 641 C na svém sklokeramickém povrchu disponuje dotykovým ovládáním tepelného výkonu i funkcí, mezi nimi třeba funkcí SPRINT pro zvýšení výkonu varné zóny. Z bezpečnostního hlediska je přítomná pojistka k uzamčení ovládání, případně ukazatel zbytkového tepla. Praktické je i samovolné vypnutí indukční zóny, pokud na ní není přítomný hrnec či pánev po dobu jedné minuty. Pomocí časovače si lze rovněž automatické vypnutí předem nastavit.

Pro – Funkce na zvýšení výkonu, časovač/minutka
Proti – Mírně hlučnější

ZOBRAZIT NABÍDKU

AEG Mastery HK654400XB

AEG Mastery HK654400XB recenze a testK sofistikovanějším modelům se řadí vestavná indukční deska AEG Mastery HK654400XB, mezi jejíž přednosti patří dvě víceokruhové zóny, díky kterým můžete použít nádobí s různým průměrem. Lze tak vytvořit dvě velké varné zóny vertikálním zkombinováním dvou plotýnek. Na nich můžete použít oválné či obdélníkové nádobí. Plotýnky také nemají typické ohraničení. Místo toho mají středový kříž, na který umístíte nádobí a varná deska se jeho průměru přizpůsobí. Výsledkem takové flexibility a indukční technologie je maximální energetická úspora.

Pro – Varné zóny přizpůsobující se průměru nádobí, spojení 2 plotýnek do 1 zóny
Proti – Zbytečně velký ovládací panel

ZOBRAZIT NABÍDKU

Gorenje Essential IT 614 SC

Gorenje Essential IT 614 SC recenze a testIndukční deska Gorenje Essential IT 614 SC disponuje funkcí AllBoost, díky které zvýšíte výkon na všech varných zónách a dosáhnete rychlého ohřevu. K funkcím desky patří také časovač, který pomůže zautomatizovat vaši přípravu. Nastavíte si dobu ukončení vaření (limit je 99 minut), po kterém se varný panel vypne a ohlásí konec zvukovým signálem. Po stránce údržby je praktické její bez rámečkové provedení a nezachytávání nečistot.

Pro – Funkce AllBoost ke zvýšení výkonu varných zón
Proti – Z uživatelských recenzí prý složitější ovládání

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch PKE645D17E

Bosch PKE645D17E recenze a testPrecizním nastavením teploty disponuje sklokeramická deska Bosch PKE645D17E, kde lze nastavit až 17 teplotních stupňů a ty pak pro bezpečnost uzamknout (dětská pojistka primárně). Odlišné varné zóny umožní pohodlnou přípravu i malých porcí, přesněji s malým nádobím, a tak šetřit energii. Varná deska umožňuje posílení výkonu (funkce HighSpeed), což se hodí například při přípravě masa.

Pro – Přesnost nastavení teploty, velikosti plotýnek
Proti – Nerez rámeček nemusí ladit s interiérem

ZOBRAZIT NABÍDKU

Electrolux EHF6342XOK

Electrolux EHF6342XOK recenze a testSklokeramická varná deska Electrolux EHF6342XOK je typem spíše pro náročné uživatele, nicméně zachovává si dostupnou cenu. Levá přední a pravá zadní varná zóna je dvouokruhová, tedy lze využít různé velké nádobí s energetickou šetrností. Dobře řešený je zde ovládací panel, který má kompaktní rozměry a je umístěn tak, že zvyšuje varnou zónu na levé straně.

Pro – Víceokruhové zóny, časovač a funkce stop and go
Proti – Rámeček stěžující údržbu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Mora VDS 620 FF

Mora VDS 620 FF recenze a testPokud nedisponujete trojfázovým napětím (panelákový byt), můžete zvolit vestavnou sklokeramickou desku Mora VDS 620 FF. Ta se také odlišuje velkou levou horní plotýnkou, která je ve skutečnosti odkládací prostor (aktivní jsou jen 3 plotýnky). Ovládání je intuitivní s devíti stupni pro nastavení teploty. Bezpečnostní ochrana zahrnuje samovolné vypnutí při přetečení tekutin na ovládací prvky, čímž eliminuje riziko popálení.

Pro – Bezpečnostní prvek při přetečení tekutin, nepotřebuje trojfázové napětí
Proti – Postrádá časovač

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch POH6B6B10

Bosch POH6B6B10 recenze a testPlynová varná deska Bosch POH6B6B10 nabízí elegantní černé provedení z tvrzeného skla, spolu s rychlým ohřevem a plynulou regulaci plamene. Pravý přední hořák je úsporný s výkonem 1000 W, levý přední je naopak WOK hořák s vysokým výkonem. Zapalování funguje na bázi integrovaného elektrické zapalovače v ovladačích pro regulaci plamene. Hořáky jsou rovněž vybaveny termoelektrickou pojistkou, která přeruší přívod planu při zhasnutí plamene.

Pro – Úsporný hořák i WOK, pojistka hořáků
Proti – Smaltové rošty mohou být méně stabilní

ZOBRAZIT NABÍDKU

Mora VDP 645 GX1

Mora VDP 645 GX1 recenze a testTaké Mora VDP 645 GX1 je vestavná plynová deska s povrchem z tvrzeného skla. Místo roštu má ale masivní litinovou mřížku, která by se měla lépe postarat o stabilitu nádobí, na druhou stranu lehce na úkor snadné údržby. Pojistka Stop Gas zabraňující přívodu plynu při zhasnutí plamene se stará o všechny čtyři hořáky. Při montáži potěší i nízká váha (6 kg).

Pro – Litinová mřížka, trojitý hořák pro rychlý ohřev
Proti – Stižená údržba mřížkou

ZOBRAZIT NABÍDKU

Whirlpool AKT 6414 NB

Whirlpool AKT 6414 recenze a testZajímavou kombinaci držáků na nádobí má plynová deska Whirlpool AKT 6414 NB, kdy litinové držáky vypadají robustně a stabilně, přitom dávají volnost pro údržbu a čištění varné desky. Knoflíky opět obsahují zapalování hořáků, které je navíc velmi intuitivní, jelikož stačí otočit knoflík na symbol jiskry. Na rychlejší přípravu nebo větší objem je přítomný výkonný hořák a samozřejmostí je rovněž bezpečnostní ventil na přívod plynu.

Pro – Rošty kombinující kompaktnost a robustnost, jednoduché ovládání
Proti – Hmotnost (potíž spíše při montáži)

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat varnou desku

Z velké části je výběr varné desky o jejím typu. Jednotlivé modely se pak liší hlavně v estetice a funkcích. Vzhled by neměl být opomíjen už z toho důvodu, že jde o vestavný spotřebič, který by měl ladit s vaší kuchyní.

Typ

Indukční varná deska

Indukční varné desky poskytují úsporný a bezpečný způsob vaření díky magnetické technologii (indukci), při které se zahřívá dno hrnce, a ne deska samotná. Teplo tak neuniká a současně jde o bezpečnější způsob vaření v domácnosti s dětmi. Musíte mít ovšem nádobí s podporou indukce, které má železné či ocelové dno.

Sklokeramická varná deska

U sklokeramické varné desky probíhá ohřev pomocí elektrických spirál sálajících teplo, čímž dochází k ohřevu přiloženého nádobí. I přes nižší energetickou efektivitu oproti indukčním deskám, nabízí jednoduchost pro běžnou kuchyni. Sklokeramická deska je schopná rychle se zahřát i zchladnout (intenzitu tepla indikuje červené světlo plotýnky), přičemž teplotu lze regulovat dotykově, výjimečně i mechanicky.

Plynová varná deska

Plynové varné desky jsou oblíbené, často kvůli nízké pořizovací ceně. Vaření na ohni je u dnešních plynových desek bezpečné (elektrické zapalování, tepelná pojistka regulující přívod plynu) i snadné na údržbu (povrch z tvrzeného skla). Plynové desky se objevují také v provedení se smaltovaným a nerezovým plechem, případně ocelí.

Plotýnky

Počet plotýnek prakticky určuje velikost varné desky. Běžně jsou to 4 plotýnky, ale objevují se také dvou plotýnkové desky do malého bytu či kuchyně. Na plotýnky navazuje termín varná zóna. Některé desky totiž umožňují varnou zónu přizpůsobit velikosti nádobí (průměru dna), a to snížením průměru v rámci plotýnky nebo spojením více varných zón do jedné.

Příkon a ohřev

Měli byste si dát pozor, zda máte dostupnou třífázovou zásuvku nebo ne. V panelových bytech to může být problém a nezbyde vám než vybrat desku, které stačí 230V. Často se v souvislosti s výkonem desky vyskytuje funkce na posílení výkonu, případně silný hořák u plynových desek. Díky nim lze provést speciální přípravu masa nebo připravovat velký objem. Obecně pak ze čtyř plotýnek jsou například dvě průměrné, jedna se slabším a jedna se silným příkonem (kolem 3 kW).

Bezpečnostní prvky

Každý typ varné desky disponuje nějakým bezpečnostním prvkem. Mezi hlavní patří bezpečnostní pojistka, která zastaví přívod plynu, pokud zhasne plamen (týká se plynové desky), ochrana proti přetečení na ovládací panel, zámek ovládacího panelu (dětská pojistka) nebo ukazatel zbytkového tepla.

Funkce

Funkce varných desek dokáží usnadnit průběh vaření. Časovač například pohlídá dobu vaření a po jejím uplynutí vypne varnou zónu a vyšle zvukovou signalizaci. Populární je rovněž funkce týkající se hlavně indukčních desek, a to stop and go, kdy lze přerušit průběh vaření a poté opět pokračovat. V neposlední řadě jsou to funkce na zesílení výkonu, díky kterým rychleji uvedete vodu do varu.