Vybíráme nejlepší vestavnou troubu

TOP 3 trouby na pečení

Mora VT 536 BX

Bosch HBG 635NS1

AEG Mastery BPE556320M

Vestavná elektrická trouba s mnoha připravenými programy, trojitým sklem a bohatým příslušenstvím.Vestavná horkovzdušná trouba, která je současně i energeticky úsporná a vyznačuje se velmi snadným čištěním. Zaujme dobrým poměrem ceny a výkonu.Vestavná parní trouba, která umožní dosáhnout široké možnosti příprav pokrmů, včetně použití teplotní sondy a s čištěním pomocí pyrolýzy.
+ Multifunkční, nízká cena, dva plechy v ceně+ Tichý chod, mnoho funkcí, trojsklo+ Parní pečení a teplotní sonda
- Horší čitelnost displeje- Vyšší cena- Vyšší cena

Orientační Cena
5 989 Kč

Orientační Cena
14 357 Kč

Orientační Cena
17 669 Kč

Vestavná trouba je v případě kuchyňské linky se zabudovanými spotřebiči nepostradatelnou součástí výbavy a dokáže zvládnout bez problému pečení, vaření, ohřívání i grilování. Současné vestavné trouby na pečení jsou prakticky výhradně řešeny jako elektrické, a ty lze dále dělit na horkovzdušné, multifunkční a parní trouby. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší vestavné trouby pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší vestavné trouby (Test 2024)

VzhledModelObjemHorký vzduchPáraEnergetická třídaSpotřeba energieRozměry (V x Š x H, cm)Dostupnost
Mora VT 536 BX recenze a testMora VT 536 BX71 lAnoNeA0,92 kWh59,5 x 59,7 x 56,7
Electrolux EOB 43410OX recenze a testElectrolux EOB 43410OX72 lAnoNeA0.93 kWh59,4 x 59,4 x 56,8
Bosch HBG 635NS1 recenze a testBosch HBG 635NS171 lAnoNeA+0.87 kWh59,5 x 59,4 x 54,8
Amica EBR 7331 AA recenze a testAmica EBR 7331 AA65 lAnoNeA0.99 kWh59,5 x 59,5 x 56
Beko BIM 22300 X recenze a testBeko BIM 22300 X71 lAnoNeA0.88 kWh59,5 x 59,4 x 56,7
Whirlpool AKP 244 IX recenze a testWhirlpool AKP 244 IX53 lAnoNeA0.84 kWh59,5 x 59,5 x 56,4
Gorenje B2O737E24XG recenze a testGorenje B2O737E24XG71 lAnoNeA0.94 kWh59,5 x 59,7 x 56,5
AEG Mastery BPE556320M recenze a testAEG Mastery BPE556320M71 lAnoAnoA+1.09 kWh59,4 x 59,5 x 56,7
Electrolux SteamBake EOD5H70X recenze a testElectrolux SteamBake EOD5H70X72 lAnoAnoA0.93 kWh59,4 x 59,6 x 56,9
Beko BIRT 25400 XPS recenze a testBeko BIRT 25400 XPS72 lAnoAnoA0.92 kWh59,5 x 59,4 x 56,7

Zobrazit celou nabídku

Recenze vestavných trub

Mora VT 536 BX

Mora VT 536 BX recenze a test

Elektrická vestavná trouba Mora VT 536 BX se zamačkávacími knoflíky, umožňující zvolit některý z programů pro pečení i požadovanou teplotu. Trouba je opatřena digitálním časovačem obsahující spínač s hodinami pro přesné nastavení doby pečení. Tato výkonná multifunkční trouba nabízí jedenáct různých programů, kde kromě běžného pečení nechybí ani grilování s použitím ventilátoru nebo bez něj, rychlé předehřívání i ohřev talířů, funkce rozmrazování či horkovzdušné pečení.

+ Multifunkční, nízká cena, dva plechy v ceně
Horší čitelnost displeje

Electrolux EOB 43410OX

Electrolux EOB 43410OX recenze a test

Elektrická vestavná trouba Electrolux EOB 43410OX patří do nižší cenové kategorie, čemuž odpovídá absence některých funkcí. Potěšující vlastností je ochrana proti otiskům prstů, kterou některé mnohdy dražší modely, nenabízejí. Objem trouby je ideální pro přípravu jídla početné rodině. Dostatečný výkon ventilátoru i rozvedení přístupu horkého vzduchu zajišťuje cirkulaci po vnitřním prostoru trouby, byť nutno podotknout, že v uživatelských ohlasech zaznívá zkušenost, že pečení není zcela rovnoměrné. K přednostem patří rovněž ekologický systém čištění pomocí páry, vyvinuté přímo v troubě.

+ Ochrana proti otiskům prstů
Rosení skla dvířek

Bosch HBG 635NS1

Bosch HBG 635NS1 recenze a test

Horkovzdušná pečící trouba Bosch HBG 635NS1 zaručuje rovnoměrné propečení potravin díky stejnoměrnému rozložení tepla do všech úrovní. K dalším přednostem trouby patří i to, že je možné je možné péct na všech úrovních současně. Nechybí ani přednastavená sada deseti nejčastěji používaných automatických programů, které dokážou připravit maso, ryby, drůbež nebo dietní dušenou zeleninu. Obsluha přístroje je řešena intuitivně. Přehledný TFT displej spolu s jednoduchým ovládacím prstencem umožní okamžité a pohodlné nastavení pro požadovaný režim. Trouba patří k energeticky velmi úsporným spotřebičům. Je zařazena do třídy A+ a tudíž nabízí malou spotřebu energie.

+ Tichý chod, mnoho funkcí, trojsklo
Vyšší cena

Amica EBR 7331 AA

Amica EBR 7331 AA recenze a test

Retro trouba Amica EBR 7331 AA v antracitovém designu je multifunkční vestavnou troubou s objemem 65 litrů. Nechybí tu gril o výkonu 2000 W, horní, dolní a zadní kruhové topné těleso se postará o dokonalé vyhřátí celého užitného prostoru. Co na první pohled zaujme je stylový analogový časovač, pomocí něhož si můžete nastavit čas pečení. Výhodou je rovněž samočištění pomocí katalytických desek.

+ Retro design a samočištění
Špatně se odhadují stupně mezi těmi natištěnými (nejsou tam čárky)

Beko BIM 22300 X

Beko BIM 22300 X recenze a test

Vestavná trouba Beko BIM 22300 X se vyznačuje velmi jednoduchým ovládáním a rychlým pečením. Na displeji jednoduše nastavíte čas, potom můžete zadat dobu pečení spolu s volbou potřebného programu podle použitých surovin a požadovaného typu přípravy. Výbornou pomůckou pro dokonalé propečení je funkce 3D tepelné úpravy, která využívá ventilátor a současně všechna topná tělesa, takže pečeni není třeba obracet ani s ní jinak v průběhu přípravy manipulovat. Díky promyšlené více směrné distribuci tepla tak lze současně připravovat až tři různá jídla, aniž by došlo k mísení chutí nebo vůní. Nechybí praktická funkce rozmrazování potravin i surovin a výkonný gril. K troubě je dodáván jako příslušenství drátěný rošt a dva plechy na pečení.

+ Distribuce tepla a funkce 3D tepelné úpravy
Absence automatického vypnutí ventilátoru po otevření dveří

Whirlpool AKP 244 IX

Whirlpool AKP 244 IX recenze a test

Whirlpool AKP 244 IX je elektrická horkovzdušná trouba s ventilátorem bez zadního ohřevu a vhodná především pro nenáročné uživatele. Má díky modernímu designu Dynamic rovný, kompaktní a jednolitý povrch, na kterém neulpívají nečistoty ani zbytky potravin. Na první pohled zaujmou také celoskleněná dvířka SMART CLEAN, která se snadno čistí. Nechybí ani možnost klasického pečení horkým vzduchem a zabudovaný gril včetně infra-funkce. K dispozici je devět již předem nastavených základních programů. Ovládání je řešeno mechanicky pomocí knoflíků, rodiče menších dětí jistě ocení i zabudovanou dětskou pojistku.

+ Nízká cena, jednoduché ovládání
Krátký kabel

Gorenje B2O737E24XG

Gorenje B2O737E24XG recenze a test

Multifunkční vestavná trouba na pečení Gorenje B2O737E24XG nabízí technologii AquaClean pro rychlé a snadné čištění, devět komplexně připravených režimů, mezi nimiž nechybí ani oblíbené grilování, rozmrazování surovin a nahřívání talířů. Ovládání je řešeno jako dotykové. Aktuální čas i dobu nastavených nebo právě probíhajících procesů zobrazuje displej. Velký vnitřní prostor umožňuje připravovat i velký objem jídel a vložit pečicí plechy o šíři 46 centimetrů. K chlazení trouby zvenku slouží systém DynamiCooling+, který v případě potřeby účinně ochlazuje exteriér trouby, a tak preventivně brání škodám, jež by mohly být způsobeny vysokými teplotami. Podle ohlasu není hlučná a rovnoměrné pečení nedělá problém ani při pečení 4 plechů naráz.

+ Nízká hlučnost, rovnoměrné pečení
Nic zásadního

AEG Mastery BPE556320M

AEG Mastery BPE556320M recenze a test

Parní vestavná trouba mezi ostatními vyniká systémem SteamBake. To umožňuje provádět pečení za pomoci páry, což dodává potravinám jedinečnou vlhkost na povrchu, zabraňuje vysychání během pečení a po upečení získáte nádherně křupavou kůrku. Střed přitom zůstává měkký a vláčný. Uvnitř prostoru trouby je umístěna teplotní sonda, která slouží ke sledování a případné regulaci teplotu uvnitř pečeného pokrmu, což je pro dokonalé propečení skvělá pomůcka. U trouby AEG Mastery je velmi inovativně řešeno i čištění. Stačí, když stisknete příslušné tlačítko a čištění pomocí pyrolýzy promění zbylé nečistoty, tuk i zbytky jídla na jemný popel, jenž lze následně snadno odstranit pomocí navlhčeného hadříku.

+ Parní pečení a teplotní sonda
Vyšší cena

Electrolux SteamBake EOD5H70X

Electrolux SteamBake EOD5H70X recenze a test

Elektrická parní trouba Electrolux EOD5H70X patří mezi levnější vestavné parní trouby, kde se však budete muset obejít například bez teplotní sondy. Při čištění odpadá zdlouhavá práce. Asistenční funkce AquaClean totiž dokáže odpařit vodu na dně trouby a vzniklá horká pára následně poslouží k uvolnění mastnoty i zbytků jídla z povrchu vnitřního prostoru trouby.

+ Dostupná parní trouba, multifunkční
Menší displej

Beko BIRT 25400 XPS

Beko BIRT 25400 XPS recenze a test

Elektrická vestavná trouba Beko BIRT 25400 XPS umožňuje připravovat pomocí páry nejen klasické potraviny, jako jsou například kuře nebo ryby, ale také zeleniny. Parní box je k troubám Beko dodáván jako volitelné příslušenství. Milovníci pomfritů si dopřejí své oblíbené hranolky v mnohem zdravějším a současně chutnějším provedení. Při použití fritovacího koše HomeFries je totiž dokážete bez komplikací připravit jen s desetinovým množstvím oleje oproti běžné přípravě. Ve fritovacím košíku je možné také pražit ořechy nebo připravovat nadýchaný popcorn. I fritovací koš patří k volitelnému příslušenství. Opomenout nelze ani otočný rožeň umožňující přípravu drůbeže ryb, špízů a dalších lahůdek v troubě bez potřeby venkovního grilu. Pro čištění je dostupná pyrolýza a multifunkční trouba dále disponuje teleskopickým výsuvem.

+ Otočný rožeň a volitelné příslušenství
Nic zásadního

Nejprodávanější vestavné trouby na trhu

Mezi nejprodávanější vestavné trouby na trhu patří Bosch, Electrolux, Whirlpool, nebo AEG. Dle recenzí jsou dále oblíbené značky Miele, Siemens, případně levné vestavné trouby Beko a Mora.

Jak vybrat vestavnou troubu

Vestavná trouba na pečení je součástí kuchyňské linky a zapadá tak do současného trendu moderních kuchyní. Očividnou výhodou je flexibilita umístění trouby, kdy nejste vázáni varnou deskou, a můžete si ji umístit tak, abyste se nemuseli zbytečně ohýbat. To je třeba velká výhoda oproti sporáku a volně stojícím troubám. Určitou kombinací je pak polyvalentní vestavná trouba, která obsahuje ovládání varné desky, přičemž oba spotřebiče jsou samostatné a obvykle se umisťují nad sebe jako klasický sporák. Vestavné trouby se liší hlavně funkcemi, spotřebou a ovládáním.

Elektrické trouby

Elektrické vestavné trouby mají většinové zastoupení na trhu. Důvody, proč plynové trouby nejsou více zastoupeny zmiňujeme v otázkách níže a více se jim věnovat nebudeme. Elektrická trouba má velký rozsah nastavení teplot (35 °C až 350 °C, může se lišit dle modelu), větší možnosti využití a komfort.

Elektrická trouba s klasickým ohřevem je podobná troubě plynové ve smyslu horního a spodního ohřevu. Statický ohřev rovněž umožňuje pokrmy grilovat. S touto základní variantou se obvykle nesetkáte, a naopak najdete trouby vybavené hrozkovzduchem, případně párou.

V rámci chytré domácnosti využijete modely s připojením k WiFi. Lze tak troubu vzdáleně ovládat i kontrolovat, nastavovat pečící programy, časy pečení, nebo pracovat s recepty.

Horkovzdušné trouby

Vestavná horkovzdušná trouba je vybavena ventilátory, které rozhánějí teplo po prostoru trouby pro rychlejší a rovnoměrnější pečení. Základem je horkovzdušná trouba s ventilátorem, bez kruhového topného tělesa, která je levnější variantou a hodí se maximálně pro 2 plechy najednou.

Multifunkční trouba s kruhovým topným tělesem je pokročilejší variantou, která umožňuje přípravu více jídel současně na dvou a více plechách. Konstantní udržování teploty v celé troubě pak zajistí, že všechny pokrmy budou správně propečené, jednotlivé vůně se navíc nemísí.

Parní trouby

Parní trouba, respektive elektrická trouba s parní funkcí, umožňuje vaření v páře, pošírování, rozmrazování, pokrm je dietnější (absence tuku) a zachová si více živin. Kombinovaná parní trouba s horkovzduchem navíc vyvažuje výhody horkovzdušného pečení a současně přednost páry, díky čemuž maso nevysušuje. Možnost regulovat intenzitu páry dále umožňuje vhodnou přípravu odlišných potravin, tedy masa, kynutého pečiva, nebo také zeleniny, ovoce, knedlíků a ohřev hotových jídel (zdroj: Mujdum).

Rozměry a objem

Rozměry vestavné trouby jsou standardizované na 60 x 60 cm. Některé mohou mít nižší výšku, konkrétně 45 cm.

Velikost trouby lze rozdělit do tří kategorií:

  • Malé trouby: do 45 litrů, vhodné pro jednu až dvě osoby
  • Středně velké trouby: 45 – 70 litrů
  • Velké trouby: nad 70 litrů

U objemu trouby nejde jen o počet členů domácnosti, ale především o rozsah vaření. Jako gastro nadšenec například uvítáte možnost péct více potravin zároveň, takže velká trouba bude nezbytností.

Čištění trouby

Kuchyňské spotřebiče vyžadují mytí a čištění, trouba není výjimkou. Asistenční čistící schopnosti lze rozdělit do tří kategorií.

Prvním řešením jsou katalytické stěny vyrobené z mikroporézního smaltového materiálu. Ten se za určitých podmínek ohřevem aktivuje a spálí ulpělé zbytky tuku i mastnoty. Tento systém má ale i jednu výraznou nevýhodu. Katalytické stěny mají totiž omezenou životnost a po několika letech je třeba provést jejich výměnu.

Dalším způsobem odstraňování nečistot je pyrolýza. Postup, při němž se vnitřek trouby zahřeje na teplotu okolo 500 °C při níž dojde ke spálení všech organických zbytků uvnitř trouby. Po skončení ohřevu a vychladnutí přístroje postačí setřít mokrým hadříkem vzniklý prach ze dna prostoru trouby.

Třetí variantou jsou programy usnadňující čištěné (AquaClean, EcoClean a podobně). Jde o postup spočívající ve vložení plechové nádoby s vodou na dně a následném zapnutí trouby na vysoký výkon. Dojde k ohřátí a odpařování vody, která změkčí připálené zbytky jídla a ty je potom možné vcelku snadno odstranit mechanicky. Ovšem o skutečné samočistící funkci se v takovém případě mluvit nedá.

Energetický štítek

Energetický štítek popisuje spotřebič po stránce úspornosti, výkonnosti a podobně.

Co najdete na energetickém štítku trouby:

  • Kategorii úspornosti (energetickou třídu)
  • Objem trouby v litrech
  • Zdroj energie (elektrika, plyn)
  • Spotřebu při běžném a horkovzdušném pečení na jeden cyklus v kWh nebo MJ.

Funkce a vybavení trouby

Teleskopické výsuvy – slouží ke snadnější a bezpečnější manipulaci s pekáči a plechy bez rizika popálení o vnitřní strany trouby.

Tiché dorazy – umožňují zavírání dvířek pomocí lehkého dotyku.

Trojvrstvé sklo dvířek a dětská pojistka – vhodné pro rodiny s dětmi.

Termosonda – pomocí tepelné sondy lze nastavit stupeň propečení do středu masa, požadovanou teplotu uvnitř masa a po propečení na požadovanou úroveň vás sonda upozorní a trouba se vypne.

Vakuové vaření (SousVide) – funkci vakuového vaření mají parní trouby, nepotřebujete tak speciální hrnec.

4D pečení – během pečení se automaticky mění směr otáčení ventilátoru pro rovnoměrnou distribuci horkého vzduchu. Pro tento a navazující efekt se lze setkat také s 3D pečením a Multiflow 360 konstrukcí trouby.

Gril – grilovací funkce pomocí horního tělesa.

Keep Warm – funkce pro udržování teploty na pozdější servírování a k předehřátí talířů.

Rozmrazování – pomalé a šetrné rozmrazování potravin pomocí ventilátoru.

Otázky při výběru trouby na pečení

Je elektrická vestavná trouba lepší než plynová?

Elektrická trouba na pečení má lepší regulovatelnost teploty, možnosti ohřevu i více funkcí. Plynové trouby mají pouze spodní a horní ohřev, což má neblahý dopad na rovnoměrné ohřívání. Výhodou je sice nevysušování pokrmů, na druhou stranu tento problém můžete vyřešit s parní troubou. Z těchto důvodů pak nepřekvapí, že jsou vestavné elektrické trouby na trhu výrazně více zastoupeny.

Je lepší multifunkční nebo horkovzdušná trouba?

Multifunkční trouba je navíc vybavena kruhovým topným tělesem okolo ventilátoru, díky čemuž je udržována stejná teplota v celé troubě. Výhodou je rovnoměrné pečení a příprava více pokrmů současně. Horkovzdušná trouba jen s ventilátorem je levnější řešení vhodné pro nenáročné kuchaře.

Jaké výhody má vestavná parní trouba?

Výhody parní trouby spočívají ve zdravé přípravě pokrmů s uchováním většiny vitamínů, minerálních látek a díky absenci přidaného tuku jsou pokrmy dietní. Kombinovaná multifunkční parní trouba s horkovzduchem zvládne péct, vařit i grilovat, čímž nahradí další spotřebiče jako mikrovlnku nebo parní hrnec. Navíc při pečení masa a využití horkého vzduchu, je díky páře maso šťavnaté, nikoliv vysušené. Nevýhody parní trouby spočívají v nemožnosti upéct pokrm dokřupava v případě, že parní trouba není horkovzdušná.

Co je samočistící trouba?

Pečící trouba s funkcí samočištění usnadňuje údržbu. Může jít o čištění pyrolýzou, kdy se trouba ohřeje na 500 °C, spálí nečistoty a ty setřete, nebo o čištění katalýzou, kdy je trouba vybavena smaltovým obložením, které mastnotu váže a ta se poté odpařuje.

Jaké jsou nejlepší značky vestavných trub?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce vestavných trub patří Mora, Electrolux, Bosch, AEG, Gorenje, Beko, nebo také Amica, Miele a Whirlpool.