Vybíráme nejlepší vysokotlaký čistič (wapku)

Zahradní hadici a kýbl s houbou pro úklid věcí kolem domu a zahrady nahradí vysokotlaký čistič, jinak také wapka, respektive vapka nebo tlaková myčka. S pomocí silného tlaku vody odstraní špínu, kterou byste ručně jen stěží dostávali pryč. Vysokotlaký čistič odstraní nečistoty z dopravních prostředků jako je automobil, motocykl nebo kolo, ale i ze zahradního nábytku, zámkové dlažby či dřevěné terasy. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší vysokotlaké čističe pro rok 2021, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší vysokotlaké čističe (wapky) (Test 2021)

Recenze tlakových myček

Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET recenze a test

Vysokotlaký čistič Riwall REPW 150 SET disponuje průtokem 468 l za hodinu s tlakem 150 barů, což jsou dostatečně vysoké hodnoty pro čištění silně znečištěných povrchů. Výbava wapky je široká a zahrnuje například čistič podlahy, kartáč k mytí auta, tlakovou pistoli a hadici, která má 8 m a díky které prodloužíte celkovou délku tlakové hadice až na 13 metrů. Integrované čerpadlo se samonasávací funkcí umožní přímé čerpání vody z nádrže.

Pro – Cena/výkon, prodloužená délka hadice
Proti – Přehlednost manuálu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Kärcher K 4

Kärcher K 4 recenze a testWapka Kärcher K 4 má příkon 1800 W se spotřebou vody 420 l za hodinu a 130 bary. S přístrojem lze pracovat i delší dobu bez obav o přehřátí motoru, a to díky vodnímu chlazení. Dalším specifikem je systém připojování a odpojování nástavců či hadice, který je zaměřen na úsporu času a co nejmenší přerušování úklidu. Hadici o délce 6 m doplňuje vodní filtr a v příslušenství tlaková pistole s regulací paprsku vody nebo tlaková pistole s rotační tryskou.

Pro – Robustní zpracování, kvalitní výkon
Proti – Základní příslušenství

ZOBRAZIT NABÍDKU

Güde GHD 140

Güde GHD 140 recenze a testTlaková myčka Güde GHD 140 je výkonným a zároveň kompaktním vysokotlakým čističem, který navíc váží jen 8,2 kg. Snadnou manipulaci navíc zajišťují kolečka a teleskopická rukojeť. Ve výbavě je tlaková pistole jen s jedním nástavcem, přesněji tryskou Vario. U té lze regulovat vodní paprsek. Velmi praktický je systém Auto-Stop, především pro úsporu vody. Zmáčknutím spouště u tlakové pistole uvedete wapku do provozu a puštěním ji zase zastavíte. Zbytek nástavců lze dodatečně dokoupit.

Pro – Kompaktní rozměry a hmotnost
Proti – Další nástavce je potřeba dokoupit

ZOBRAZIT NABÍDKU

Michelin MPX 130 BW

Michelin MPX 130 BW recenze a testVapka Michelin MPX 130 BW zaujme především širokou výbavou již v základním balení. Zahrnuje prodlužovací nástavec s tlakovou pistolí, rotační turbo trysku, čistič podlah a kartáč nebo prodlužovací hadici, se kterou zvýšíte délku až na 11 m. K obsluze těchto nástavců je schopna vyvinout tlak 130 barů s příkonem tlakové jednotky 1700 W. Dobrý přehled o zanesení vodního filtru zajišťuje průhledný plast, ze kterého je vyroben.

Pro – Široké základní příslušenství, sada na čištění odpadů
Proti – Přehlednost manuálu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Kärcher K 2 Compact

Kärcher K 2 Compact recenze a testVysokotlaký čistič Kärcher K 2 Compact, jak už jeho název napovídá, je kompaktním přístrojem, u kterého je výkon podřízen malým rozměrům. Jeho výška je přibližně 50 cm a váží 5,2 kg. Přesto vyvine slušný příkon 1400 W s tlakem 110 barů a průtokem vody 360 l za hodinu. Tlaková hadice je kratší a má 4 m, což nemusí vyhovovat všem činnostem. K přenášení zde nejsou kolečka, ale ergonomická rukojeť, což vzhledem k váze i rozměrům dává smysl. Z nástavců tu najdete dvě tlakové pistole, základní a rotační pro větší nečistoty.

Pro – Malé rozměry a nízká hmotnost
Proti – Délka tlakové hadice

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch AQT 35-12 PLUS

Bosch AQT 35-12 PLUS recenze a testBosch AQT 35-12 PLUS je vysokotlaký čistič s nižším příkonem (1500 W) i spotřebou, přesto je schopen dosáhnout potřebného výkonu ke kvalitnímu a účinnému čištění různých povrchů. Snadnou manipulaci zajišťují velká kolečka, nízká hmotnost 5,5 kg, rychlopřípojky i speciální uložení tlakové hadice. Tryska tlakové pistole navíc zahrnuje tři funkce v jednom, přesněji klasické dávkování vody, trysku s pěnou a rotační trysku.

Pro – Multifunkční tryska, čistič teras
Proti – Menší příkon

ZOBRAZIT NABÍDKU

Fieldmann FDW 202001-E

Fieldmann FDW 202001-E recenze a testDalší wapkou ve výběru je Fieldmann FDW 202001-E. Může se pochlubit nejen vysokými parametry výkonu, ale i širokým příslušenstvím. Příkon tlakové jednotky je 2000 W a tlak 160 barů, což jsou nadprůměrné hodnoty ve srovnání s ostatními vysokotlakými čističi. Hadice o délce 7 m lze namotat na bubnový naviják. Součástí je rovněž nádoba na šamponování a přítomná je také funkce samo nasávání, takže nepotřebujete přímí zdroj vody. Z příslušenství zmíníme třeba rotační kartáč, ideální pro mytí auta nebo zahradního nábytku.

Pro – Vysoký tlak, funkce samo nasávání
Proti – Vyšší hmotnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Kärcher K 5 Home

Kärcher K 5 Home recenze a testDalším vysokotlakým čističem je Kärcher K 5 Home, který disponuje vysokým příkonem 2100 W s průtokem vody až 500 l za hodinu. Vyšší je ovšem i hmotnost, a to 17,4 kg. Každopádně manipulace s přístrojem není obtížná. Pomáhá tomu madlo a transportní kolečka. Motor má vodní chlazení a délka tlakové hadice je slušných 8 m. Z výbavy lze zmínit čistič ploch, rotační trysku nebo nádobu na saponát.

Pro – Vysoký průtok vody, robustní zpracování
Proti – Vyšší váha

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bosch EasyAquatak 110

Bosch EasyAquatak 110 recenze a testNetypická wapka Bosch EasyAquatak 110 s tvarem kufříku disponuje nižšími parametry jak příkonu, tak provozního tlaku, což jde na úkor kompaktním rozměrům a váze pouhých 3,8 kg. Funkce si ale zachovává a najdeme zde samo nasávání vody, systém vysokotlaké pěny nebo autostop (efektivní dávkování vody pomocí tlakové spouště). Motor tlakové myčky je z odolného kovu, doplněn o vodní filtr.

Pro – Kompaktní provedení se zachováním funkcí
Proti – Tlaková hadice má jen 3 m

ZOBRAZIT NABÍDKU

Riwall REPW 120 SET

Riwall REPW 120 SET recenze a testVysoký průtok vody, přesněji 432 l za hodinu, nabídne tlaková myčka Riwall REPW 120 SET. Kromě průhledného vodního filtru zde najdete také integrovanou nádobu na saponát s objemem 0,5 l. Příslušenství je v základu, tedy v balení, omezené na dva nástavce – tlakovou pistoli a rotační turbo trysku. Je však možné dodatečně dokoupit další nástavce. Nižší hmotnost 6,3 kg je dosažena i díky hliníkovému čerpadlu, tudíž není problém s wapkou pohodlně manipulovat.

Pro – Spotřebitelská oblíbenost, cena/výkon
Proti – Přehlednost manuálu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat vysokotlaký čistič

Rozhodující je zamyšlení nad plánovaným využitím a povrchy, které s vysokotlakým čističem hodláte čistit. Základní wapky umožní opláchnutí auta nebo nábytku, ty pokročilejší s přídavnými nástavci a vyšším výkonem nebudou mít problém s dlažbou, betonem a dalšími povrchu vyžadující vyšší intenzitu tlaku vody.

Důležité parametry

Příkon

Pro základní domácí čištění a oplachování je dostatečný příkon mezi 1300 a 1500 W. Na déle trvající a intenzivnější čištění je vhodná vapka s příkonem 1700 W a více. Takové modely mají dostatečný výkon pro generování vysokého tlaku a vyčištění výrazně znečištěných míst.

Průtok vody

Velké plochy jako betonové podlahy, dlouhé chodníky nebo dvory vyžadují vyšší průtok vody. Ten se udává v litrech za hodinu a za nadprůměrný lze považovat od 450 litrů výše.

Maximální tlak

Účinnost vysokotlakého čističe lze odvodit i z maximálního tlaku. Wapka s tlakem do 120 barů je spíše pro nenáročné využití, nahrazující zahradní hadici. Na údržbu aut, chodníků, okapů či fasád lze využít vapky s tlakem mezi 120 a 150 bary. Profesionální tlakové myčky pak mají 150 barů a více.

Nástavce a tlaková hadice

U levných vysokotlakých čističů je v balení obvykle jen tlaková pistole s regulací proudu trysky, případně ještě rotační tryska na odolné nečistoty. Pokročilejší modely navíc obsahují, nebo umožňují dokoupit, pěnovací trysku, nástavec s kartáčem, čistič ploch nebo různé specializované nástavce.

Typicky podle výkonu vysokotlakého čističe, potažmo jeho rozměrů, je odvoditelná i délka tlakové hadice. U menších nebo méně výkonných wapek má hadice kolem 5 m, výkonnější pak 8 m a některé umožňují připnutí prodlužovacího nástavce, se kterým lze rozšířit délku třeba až na 13 m. Praktické jsou rovněž samonavíjecí držáky, kterými jsou některé modely osazeny.

Hmotnost a saponáty

Bez saponátu se neobejde mytí auta, případně zahradního nábytku, kde je problém mastnota nebo hmyz. Wapka většinou disponuje integrovanou nádobou na saponát a umožňuje jeho snadné nanesení. Hmotnost se může lišit poměrně výrazně, od lehkých a kompaktních modelů kolem 6 kg, až po robustní 15 kg. K pohodlné manipulaci má zabudovaná kolečka a ergonomické madlo.

Funkce samo nasávání

Vysokotlaký čistič se samo nasávací funkcí je možné využít i v situaci, kdy není zajištěn přívod vody pod tlakem. Stačí zdroj vody a wapka si ji sama nabere. Výkon této funkce je však omezený a obvykle jí nejsou čističe pro domácí použití vybaveny.