Vybíráme nejlepší vysokotlaký čistič

Jakou vapku koupit?

Kärcher K 7 Premium Smart Control

Bosch Universal Aquatak 135

Scheppach HCE 2400

Vapka na teplou vodu prvotřídní kvality, s vysokým výkonem a mnoha funkcemi. Má Bluetooth konektivitu i LCD display na tlakové pistoli.Tlaková myčka s nasáváním vody má výborný poměr cena výkon. Je skladná, dostatečně výkonná a dodávána je s praktickou tryskou 3v1.Vysokotlaký čistič se samonasávacím čerpadlem a velmi dobrým výkonem. Díky bohatému příslušenství je ideální na mytí čehokoliv kolem domu.
+ Výborná kvalita a nadstandardní funkce, možnost horké vody až 60 °C, dlouhá tlaková hadice+ Multifunkční tryska Trio, samonasávací funkce, sklopná rukojeť a velká kola+ Výborný poměr cena/výkon, bohaté příslušenství v ceně, výkonné samonasávací čerpadlo
- Vyšší pořizovací cena- Nic zásadního- Kratší hadice 5 m

Orientační Cena
13 490 Kč

Orientační Cena
3 890 Kč

Orientační Cena
3 690 Kč

Vysokotlaký čistič je známý také pod názvy wapka, vapka anebo tlaková myčka. Jedná se o zařízení které pracuje s vysokým tlakem vody a tou dokáže rychle a efektivně odstranit většinu běžných nečistot. V domácnostech se používá nejčastěji k mytí automobilu, jízdních kol, zahradního nábytku nebo zámkové dlažby i dřevěných podlah. Tlakový čistič je kolem domu je zkrátka všestranným pomocníkem. V průmyslu se používá často vysokotlaký čistič s ohřevem vody, který je určen na mastné nebo silně znečištěné plochy a pro domácí potřeby je zbytečně drahý. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší vysokotlaké čističe pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší vysokotlaké čističe (Test 2024)

VzhledModelMaximální tlakPrůtokPříkonTeplota vodyDélka hadiceDostupnost
Kärcher K 7 Premium Smart Control recenze a testKärcher K 7 Premium Smart Control180 bar600 l/h3000 W60 °C10 m
Makita HW 102 recenze a testMakita HW 102100 bar360 l/h1300 W50 °C5 m
Bosch Universal Aquatak 135 recenze a testBosch Universal Aquatak 135135 bar410 l/h1900 W40 °C7 m
Riwall REPW 150 SET recenze a testRiwall REPW 150 SET150 bar468 l/h2000 W40 °C5 + 8 m
Scheppach HCE 2400 recenze a testScheppach HCE 2400180 bar450 l/h2400 W50 °C5 m
Hecht 3025 recenze a testHecht 302520 bar180 l/hAku--

Zobrazit celou nabídku

Recenze vysokotlakých čističů

Kärcher K 7 Premium Smart Control

Kärcher K 7 Premium Smart Control recenze a test

Vysokotlaký čistič Kärcher K 7 Premium Smart Control je velmi výkonným zařízením, jeho maximální tlak činí 180 barů a výkon až 600 litrů za hodinu. V tomto provedení obsahuje rotující nástavec Multi Jet 3v1 a mnoho praktických funkcí, které levné vapky nemají. Tlaková pistole Smart Control má LCD displej s možností ovládání a režim Boost, který ještě zvýší výkon pro čištění odolných nečistot. Čistící prostředky se pohodlně dávkují systémem Plug 'n' Clean a potěší také možnost propojení přes Bluetooth s aplikací, která je plná odborných znalostí pro co nejefektivnější čištění různých věcí.

+ Výborná kvalita a nadstandardní funkce, možnost horké vody až 60 °C, dlouhá tlaková hadice
Vyšší pořizovací cena

Makita HW 102

Makita HW 102 recenze a test

Malý vysokotlaký čistič Makita HW 102 má desítky pozitivních uživatelských recenzí, ve kterých jej hodnotí jako plně dostačující na běžné práce kolem zahrady. Díky kompaktním rozměrům jej není problém skladovat a pohodlnému přemisťování pomáhá praktická teleskopická rukojeť. Při maximálním tlaku 100 barů má průtok vody 360 l/h a dokáže pracovat s vodou o teplotě až 50 °C. V příslušenství má vše co je potřeba, tedy nastavitelnou trysku, turbo trysku, prodlužovací nástavec a samozřejmě i tlakovou pistoli. Omezující může být pouze kratší tlaková hadice, která má 5 metrů.

+ Kompaktní rozměry a nízká hmotnost, dostačující výkon, teleskopická rukojeť
Kratší délka hadice 5 m

Bosch Universal Aquatak 135

Bosch Universal Aquatak 135 recenze a test

Samonasávací vapka Bosch Universal Aquatak 135 má výborný poměr cena/výkon. Má kvalitní zpracování i zcela dostačující výkon pro mytí auta i věcí kolem domu, o čemž svědčí i funkce samonasátí vody třeba z kýblu. Dodávána je s prodlužovacím nástavcem a praktickou tryskou Trio, která v malém provedení umí vějířový proud vody, bodový a rotační. Díky sklopné rukojeti se dá snadno složit a velká transportní kolečka usnadňují transport, i její hmotnost je přívětivá. Její příkon je 1900 W, maximální tlak vody 135 barů s průtokem vody 410 litrů za hodinu. Potěší i dostatečně dlouhá tlaková hadice se 7 metry.

+ Multifunkční tryska Trio, samonasávací funkce, sklopná rukojeť a velká kola
Nic zásadního

Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET recenze a test

Elektrická vapka Riwall REPW 150 SET má desítky recenzí a ze zkušeností spotřebitelů vyplívá výborný poměr ceny k výkonu. Jako jedna z mála je dodávána se dvěma tlakovými hadicemi, které po spojení mají délku 13 metrů. Takto spojené hadice však nelze namotat na buben wapky, což se dá považovat za jedinou nevýhodu. Její součástí je několik nástavců – univerzální kartáč, čistič ploch, turbo tryska a nastavitelná tryska s plochým paprskem. Čerpadlo má dostatek výkonu k tomu, aby mohlo fungovat jako samonasávací, má také nádržku na saponát i velká pojezdová kola.

+ Výborný poměr cena/výkon, až 13 metrů tlakové hadice, nadstandardní příslušenství v ceně
Spojené hadice nelze namotat na buben

Scheppach HCE 2400

Scheppach HCE 2400 recenze a test

Vapka na auto Scheppach HCE 2400 disponuje mnoha praktickými nástavci, které jsou vhodné pro mytí auta, ale i dalších věcí kolem domu. Výrobce k wapce přibaluje rotační kartáč, dva mycí kartáče, turbo trysku i klasickou trysku s prodlužovacím nástavcem. Nechybí ani směšovací nádobka na saponát a tlaková pistole s hadicí, byť ta má pouze kratší délku 5 metrů. Svým výkonem i průtokem je vhodná i silnější nečistoty a větší plochy. Uživatelské recenze jsou velmi pozitivní, ze zkušeností oceňují dále možnost vyšší teploty vody až 50 °C a celkově výborný poměr pořizovací ceny k tomu, co tato vapka nabízí.

+ Výborný poměr cena/výkon, bohaté příslušenství v ceně, výkonné samonasávací čerpadlo
Kratší hadice 5 m

Hecht 3025

Hecht 3025 recenze a test

Aku vysokotlaký čistič Hecht 3025 je kompaktní a praktické zařízení, jehož největší výhodou je absence napájecího kabelu a funkce samonasávání. Dokáže čistit kdekoliv a vodu nasát jak z vodovodu, tak jakékoliv nádoby. Oproti běžným tlakovým myčkám má výrazně menší výkon i průtok, s čímž je potřeba počítat. Při nižším tlaku 10 barů je průtok 100 l/h a při vyšší tlaku 20 barů činí průtok 180 l/h. Na jedno nabití zvládne pracovat 20 minut a vapka je osazena multifunkčním nástavcem s pěti tryskami. Při nízkém tlaku je vhodná pro zavlažování záhonů, při vyšším tlaku plní funkce běžné tlakové myčky, jen s nižším výkonem.

+ Akumulátorový vysokotlaký čistič, samonasávací čerpadlo, dvě možnosti nastavení tlaku
Akumulátor a nabíječka nejsou součástí

Jak vybrat vysokotlaký čistič (wapku)

Vapka je nedílnou součástí všech majitelů rodinných domů, chat nebo nejrůznějších provozů a s ohledem na její využití je nutné přihlížet i k jejímu výběru. Pro čištění kolem domu nejsou potřeba žádná zvláštní specifika a dobrou práci odvede většina běžně prodávaných vysokotlakých čističů, byť z technického hlediska jsou mezi nimi velké rozdíly ve výkonu. Pro mytí v dílnách a průmyslu jsou však vhodné speciální wapky, které si poradí i s mastnotou a intenzivním zašpiněním.

Elektrická vapka

Naprostá většina dnes prodávaných vysokotlakých čističů je napájena elektřinou z běžné 230 V zásuvky. Pro použití dále od zdroje elektřiny lze použít běžný prodlužovací kabel, takže práce s vapkou není příliš omezována. Pro ještě delší dosah lze vybrat takové tlakové myčky, které mají tlakovou hadici dlouhou 10 metrů i více.

Aku vysokotlaký čistič

Akumulátorový vysokotlaký čistič není příliš rozšířen, byť z nabídky výrobců se dá stále dobře vybrat. S ohledem na jeho využití se nabízí v provedení kompaktního boxu anebo v provedení pouze tlakové pistole, která obsahuje i čerpadlo a akumulátor.

Výkon těchto tlakových čističů je výrazně menší a doba provozu je v řádech desítek minut. Vhodná je například na očištění jízdních kol nebo terénních motocyklů v terénu anebo všude tam, kde potřebujete očistit věci bez přístupu k elektřině. Většinou jsou tyto vapky samonasávací, takže dokáží vodu čerpat z jakékoliv nádoby, například z kýble, sudu nebo barelu.

Vapka na auto

Jako vysokotlaký čistič na auto může být použita v podstatě jakákoliv vapka. Pro efektivnější a rychlejší mytí je ovšem vhodná standardní elektrická s alespoň průměrným tlakem a průtokem vody. Větší pozornost se vyplatí věnovat příslušenství, se kterým se auto myje výrazně účinněji.

Vhod přijdou různé kartáče na karoserii vozu, rotující tryska na účinné mytí podběhů vozu a standardní plochá tryska pro opláchnutí karoserie. Zvlášť důležitá je nádobka na saponát, která může být umístěna v těle vapky nebo na nástavci tlakové pistole, což je dle mnohých zkušeností lepší řešení. Pro účinnou mycí pěnu je zapotřebí pěnovací nástavec/tryska, která obvykle součástí nebývá.

Tlaková myčka s nasáváním vody

Levné vysokotlaké čističe dokáží pracovat pouze s tlakovým zdrojem vody, typicky se jedná o vodu z vodovodního řádu, vodu z domácí vodárny anebo přímo z čerpadla. V některých situacích však tlakový zdroj vody není k dispozici a nutné je použít vapku s funkcí samonasávání.

Obvykle jsou tyto vysokotlaké čističe výkonnější, příkon u nich je alespoň 1900 W a více. K nasátí vody mají uzpůsobené čerpadlo a nehrozí tak jeho spálení při chvilkovém běhu bez vody. Voda by měla být vždy pokud možno čistá a nasávat ji lze z jakékoliv nádoby. Nejčastěji se využívá sud s vodou, barely nebo kýble. Zdroj vody by neměl být položen s velkým výškovým rozdílem k myčce, ideální je, pokud se nachází ve stejné úrovni, nebo i výše. Konkrétní hodnoty by měly být vždy uvedené v manuálu.

Vapka na teplou vodu

Čím je teplota vody vyšší, tím účinněji dokáže wapka smývat nečistoty. Běžně dostupné tlakové myčky dokáží pracovat s vodou o teplotě 40 °C, lepší pak zvládnou 50 °C i 60 °C. Jediným problémem může být získat zdroj teplé vody, neboť standardní vysokotlaké čističe do domácnosti v sobě ohřev vody zabudovaný nemají.

Vysokotlaký čistič s ohřevem

Při výběru vysokotlakého čističe k běžnému použití se s ohřevem nesetkáte, ohřev vody je funkcí, která se používá u násobně dražších modelů určených do průmyslu, dílen a podobně. Tyto vapky dokáží vodu ohřát běžně na 90 °C a některé zvládnou vodu přetvořit i na páru, která dokáže čistit ještě větší nečistoty i mastnotu. Ohřev vody může být elektrický, existují však i vapky s naftovým ohřevem vody, nebo olejovým.

Technické specifikace vysokotlakých čističů

Při výběru každé wapky narazíte v popisu na její technické údaje, které jsou pro výběr důležité a určují, jak výkonná vapka je, k čemu je tedy určená a také pro koho.

Tlak vysokotlakého čističe

Tlak wapky udává, s jakou intenzitou tryská voda z tlakové pistole zařízení. Je to jeden z nejdůležitějších parametrů, a proto jej snadno najdete u všech nabízených modelů. Čím vyšší tlak je, tím efektivnějšího čištění zařízení dosáhne. Hodnota se udává v barech, nejmenší tlak mají aku vysokotlaké čističe kolem 20 barů, běžně dostupné hobby vapky pak mají tlak od 100 do 150 barů. Nad tlak přibližně 200 barů se již jedná o profesionální vysokotlaké čističe, které jsou již pro domácí použití zbytečně naddimenzované.

Důležité je myslet na vhodný tlak wapky s ohledem na čištěné věci/plochy. Drobnější předměty vyžadují použití menšího tlaku a naopak. Lépe vybavené modely disponují regulací tlaku přímo na šasi zařízení, ve všech ostatních případech se tlak vody reguluje jednoduše vzdáleností tlakové pistole od čištěného předmětu.

 • Maximální vs. pracovní tlak – V drtivé většině případů se udává maximální tlak čerpadla, této hodnoty však vysokotlaký čistič v praxi nikdy nedosáhne. Maximální tlak je hodnota bez použití koncové trysky, zatímco pracovní tlak je hodnota s nasazenou výstupní koncovou tryskou. Pokud v parametrech pracovní tlak uveden není, což není výjimečný případ, pak je pracovní tlak o 20 až 30 % nižší než udávaný maximální.
 • Hodnota EWBar – Málo často zmiňovaná hodnota uvádí maximální tlak při použití rotační trysky. Tento parametr je důležitý zejména pro profesionální vysokotlaké čističe používané v průmyslu. Aby s tímto parametrem mohl výrobce vůbec pracovat, musí být rotačním tryskou / rotačním nástavcem vapka vybavena.

Průtok vody

Tento parametr se uvádí v litrech za hodinu a udává, kolik vody za jednotku času vysokotlakým čističem proteče. Většinou přímo koresponduje s tlakem myčky, a proto se jedná spíše o doplňkový údaj. Nejmenší hodnotu mají typicky aku vysokotlaké čističe s průtokem 100 až 200 litrů za hodinu, běžné čističe mají hodnoty 300 až 500 l/h a ty nejvýkonnější dosahují průtoku 600 l/h a více.

Příkon

Hodnota příkonu zjednodušeně odpovídá celkovému výkonu vysokotlakého čističe, čím vyšší příkon tedy je, tím výkonnější je i vapka. S rostoucím příkonem by měla růst i hodnota tlaku a průtoku vody, je dobré si tyto parametry proto porovnat. S vyšším příkonem čerpadla vapky roste také její spotřeba elektrické energie. Vzhledem k tomu, že se však tato zařízení používají obvykle po krátkou dobu, maximálně několik desítek minut, není rozdíl ve spotřebě elektřiny nijak zásadní.

Nejméně výkonné wapky mají příkon od 1000 do 1500 W, pro pohodlnou práci a dobrou účinnost jsou však vhodnější silnější čističe s příkonem alespoň 1900 W. Ty již mají dostatečně silné čerpadlo a mohou disponovat funkcí samonasávání, která je hojně poptávaná. Profesionální vysokotlaké čističe mají příkon od 2500 W a více.

Teplota vody

U běžně prodávaných vysokotlakých čističů se maximální možná teplota vody pohybuje od 40 °C do 60 °C, čím vyšší teplota vody je, tím účinněji dokáže odstraňovat nečistoty. Zvláštní skupinou vapek jsou pak čističe s ohřevem, které se však vyplatí pořídit do průmyslového odvětí z důvodu jejich vysokých pořizovacích cen.

Hmotnost, hlučnost a materiály

Hmotnost tlakových čističů je v řádu kilogramů, ty výkonné pak dosahují hmotnosti i 10 až 15 kg. Není to nijak zvlášť důležitý údaj, neboť většina modelů má zabudovaná transportní kolečka a její přesun proto není nijak zvlášť náročný.

Tlakové čističe jsou poměrně hlučná zařízení, někteří výrobci při práci s nimi dokonce doporučují ochranu sluchu. Elektrické vapky mají hlučnost průměrně 75 až 80 decibelů, myčky se spalovacím motorem jsou hlučnější a mají hlučnost kolem 85 dB.

Šasi má wapka většinou plastové, zde proto není důležité modely porovnávat. Důležitější jsou materiály použité v čerpadle, kde levnější modely mají plast a dražší stroje používají kovové komponenty. Jak kvalitní čerpadlo konkrétní vysokotlaký čistič má, se však bohužel většinou nedozvíte.

Rotační trysky a kartáče

Nástavce, které se umisťují na konec vysokotlaké pistole jsou tím nejdůležitějším, co dělá vysokotlaký čistič tak účinný. Těchto zakončení existuje několik typů a každý se hodí na něco jiného.

 • Plochá tryska – Jedná se o základní trysku a obvykle má nastavitelný úhel rozstřiku vody. Široký rozstřik vody je ideální na oplachování, zatímco nejužší nastavení do bodového paprsku vody má nejvyšší sílu.
 • Rotační tryska – Úzký paprsek vody rotuje, čímž vytváří kuželovitý tvar. Díky změně směru dopadající vody dokáže rotační tryska odstranit i odolnou špínu a nečistoty.
 • Úhlová tryska – Dokáže změnit směr proudu vody o 90°, nebo je i nastavitelná. Hodí se pro mytí okapů a jiných hůře dostupných míst.
 • Tryska 3v1 – Jedná se o jednu větší otočnou trysku, natočením do jiné polohy se mění i proud vody například z plochého paprsku na rotační.
 • Pěnovací tryska – Speciální tryska s nádobkou, která s vhodným čistícím prostředkem dokáže vytvořit hustou čistící pěnu. Obvykle se používá pro mytí automobilů.
 • Univerzální kartáč – Nástavec s obyčejným kartáčem je vhodný pro kontaktní mytí různých ploch a věcí.
 • Rotační kartáč – Efektivnější verze univerzálního kartáče, roztáčí jej proud vody.
 • Autokartáč – Speciální nástavec obsahuje kartáč s jemnějšími vlákny, která jsou šetrnější k laku auta.
 • Kartáč na disky – Podlouhlý kartáč se štětinami je ideální na mytí disků kol a jiných členitých (hůře dostupných) částí.
 • Čistič podlah a teras – Speciální nástavec na čištění větších ploch v sobě obsahuje kartáč, který může rotovat. Práce s ním je rychlejší a efektivnější.

Funkce a příslušenství

Rozdílná výbava a možnosti nastavení jsou podobně důležitým aspektem, jako technická specifika daného modelu. Dokáží rozšířit možnosti používání, nebo naopak.

Délka tlakové hadice – Podstatný parametr s ohledem na variabilitu použití, čím je tlaková hadice delší, tím pohodlněji se s vapkou čistí větší a členité plochy. Levné modely mají délku obvykle do 5 ti metrů, dražší mohou mít tlakovou hadici dlouhou až 10 metrů. Někdy se lze setkat také s možností prodlouží hadice spojením dvou dodaných.

Délka napájecího kabelu – Obvykle má několik metrů, hodnota však není příliš podstatná, neboť se dá snadno nastavit prodlužovacím kabelem.

Hadicový naviják – Slouží k pohodlné práci s tlakovou hadicí, na integrovaný naviják se hadice pohodlně navine a při skladování a manipulaci s vapkou nepřekáží.

Nádoba na čistící prostředky – Může být umístěna přímo na vysokotlakém čističi anebo na konci tlakové pistole na speciálním nástavci. Provedení jsou různá, stejně jako jejich účinnost.

Držáky příslušenství – Většina tlakových čističů má lépe či hůře zpracovaná místa na nezbytné příslušenství.

Teleskopické/sklopné madlo – Pro úsporu místa a snadnější transport jsou některé modely vybaveny teleskopickým nebo sklopným madlem.

Transportní kolečka – Téměř všechny elektrické i benzínové vysokotlaké čističe disponují transportními kolečky, které usnadňují přemisťování. Výjimkou jsou kompaktní aku wapky.

Automatické sepnutí – Při stisku spouště na tlakové pistoli se vysokotlaký čistič automaticky uvede do provozu. Jedná se o standardní věc všech běžně dostupných modelů.

Regulace výkonu – Poloprofesionální a profesionální vysokotlaké čističe disponují regulací výkonu, což je pro mytí hlavně křehkých věcí užitečná funkce.

Integrovaný displej – Některé propracované vysokotlaké čističe mohou mít na tlakové pistoli integrovaný displej, který slouží k pohodlnému ovládání wapky.

Bluetooth konektivita – Pokročilé vapky mohou disponovat Bluetooth konektivitou. Čistič se pak spáruje s aplikací v mobilním telefonu, odkud lze například nastavovat tlak vody podle doporučení z aplikace.

Sada pro samonasávání – Pokud plánujete používat wapku s režimu samonasávání vody, je nezbytné dokoupit hadici s rychlospojkou a filtračním košem na druhé straně, která se vkládá do nádoby s vodou.

Úrovně vysokotlakých čističů pro domácí použití

Vybrat si ideální a dostačující vapku nemusí být ani po prostudování nákupního rádce pro některé jednoduché, proto zpracoval výrobce Lavor výkonností úrovně, které výběr dokáží ještě více zpřehlednit. Pochopitelně tyto úrovně využívá především zmíněný výrobce, pro jejich oblibu je však můžeme najít i u jiných značek a vyplatí se o nich vědět. (zdroj: lavor.com)

Vapka úrovně čištění 1

 • Pro plochy menší jak 10 m2, tlak 100 bar, průtok 330 l/h a příkon 1300 W.
 • Ideální na omytí nářadí po práci, jízdní kola nebo menší vozidla.

Vapka úrovně čištění 2

 • Pro plochy 20 až 40 m2, tlak 110 až 120 bar, průtok 330 až 360 l/h a příkon 1500 až 1700 W.
 • Standardní vysokotlaké čističe, vhodné pro příležitostné použití na cokoliv a pro hloubkové čištění menších ploch.

Vapka úrovně čištění 3

 • Pro plochy 40 až 60 m2, tlak 125 až 130 bar, průtok 390 až 400 l/h a příkon 1800 W.
 • Vhodné pro častější použití, zvládnou čistit větší plochy a poradí i s menším množství odolných nečistot.

Vapka úrovně čištění 4

 • Pro plochy 60 až 80 m2, tlak 135 až 145 bar, průtok 400 až 450 l/h a příkon 1900 až 2100 W.
 • Vysokotlaké čističe s vynikajícím kompromisem mezi výkonem a kompaktními rozměry. Zvládnou časté používání a poradí si s odolnými nečistotami. Vhodné jsou na čištění dvorku, teras a na mytí větších aut, jako jsou SUV, obytné vozy, karavany nebo dodávky.

Vapka úrovně čištění 5

 • Pro plochy 80 až 100 m2, tlak 150 až 160 bar, průtok 450 až 520 l/h a příkon 2100 až 2500 W.
 • Výkonné vysokotlaké čističe, které zvládnou umýt a vyčistit téměř vše kolem domu. Vhodné jsou pro hloubkové čištění odolných nečistot, například u zahradních traktůrků nebo terénních motocyklů. S přehledem vyčistí také středně velké plochy.

Vapka úrovně čištění 6

 • Pro plochy větší jak 100 m2, tlak 160 až 180 bar, průtok 520 až 570 l/h a příkon 2500 až 2800 W.
 • Nejlepší tlakové čističe pro domácí použití, zvládnou velmi časté použití a ideální jsou na hloubkové čištění zvláště odolných nečistot. Dobře poslouží na velkých plochách, jako jsou bazény, terasy a podobně.

Vapky Karcher

Vysokotlaké čističe Karcher jsou lídrem na desítkách trzích po celém světě. Kvalitu pro své výrobky čerpá z mnohaletých zkušeností s čistícími zařízeními různého zaměření, pro interiér i exteriér. Vapky nabízí od levných pro méně náročné spotřebitelé, až po drahé a výkonné s mnoha inovativními prvky a funkcemi.

Vapky Bosch

Vysokotlaké čističe Bosch jsou spotřebiteli oblíbené pro záruku kvality a dlouhé životnosti, jako je tomu ostatně i u další zahradní techniky tohoto výrobce. Pro hobby práce jsou určeny modelové řady EasyAquatak a UniversalAquatak, zatímco výkonnější vapky jsou označovány řadou Professional.

Vapky Makita

Několik vysokotlakých čističů nabízí také oblíbená značka zahradního a dílenského nářadí Makita. Jedná se především o průměrně výkonné wapky, které však zaručují dobrou kvalitu zpracování, na kterou jsou její zákazníci zvyklí.

Vapky Parkside (Lidl)

Vysokotlaké čističe Parkside prodává řetězec Lidl a jsou vyhledávané nenáročnými zákazníky, kteří chtějí co nejlepší poměr cena/výkon. Obvykle je v nabídce pouze několik modelů a jejich dostupnost se značně liší s ohledem na sezónnost. Recenze naznačují jejich dobrou kvalitu a popis, který odpovídá skutečnosti.

Vapky Riwall

Vysokotlaké čističe Riwall jsou jedny z nejoblíbenějších mezi běžnými spotřebiteli, nabízí totiž velmi dobrý poměr cena/výkon a obvykle jsou dodávány s širokým příslušenstvím. K dispozici jsou jak základní modely, tak i čističe s větším výkonem.

Vapky Scheppach

Vysokotlaké čističe Scheepach mají dobrý poměr cena/výkon a zpravidla je ke každému modelu dodáváno bohaté příslušenství. Výrobce nabízí levné, ale i výkonné a cenově dostupné modely, které jsou pro potřeby kolem domu více než dostačující.

Otázky při výběru vapky

Co je samonasávací vapka?

Samonasávací tlakový čistič dokáže sám nasát vodu ze sudu, kýble nebo jiné nádoby, pro svůj provoz tedy nepotřebuje přísun tlakové vody z vodovodního řádu, nebo z čerpadla. Touto funkcí jsou vybaveny střední a vyšší řady wapek, které mají příkon alespoň 1900 W. Výrobce musí tuto funkci přímo uvádět, jinak hrozí rychlé zničení čerpadla.

Jakou wapku na auto?

Na mytí auta se hodí jakákoliv elektrická vapka s výkonem kolem 400 l/h a maximálním tlakem alespoň 130 barů. Auto opláchnete i méně výkonným zařízením, k odstranění nečistot ale nemusí dojít tak snadno. Velice výkonné vysokotlaké čističe také nejsou vhodné, neboť hrozí poškození laku, těsnění, lamel a dalších náchylnějších částí. Při mytí by měla být vzdálenost od karoserie vozu vždy několik desítek centimetrů.

Vyplatí se vysokotlaký čistič s ohřevem vody?

Vapka s ohřevem vody se vyplatí do dílen, průmyslových zařízení nebo do stavebních a dopravních firem. Dokáží ohřát vodu až na 95 stupňů Celsia, některé vytvoří i páru, což je účinné při boji s odolnou špínou a mastnotou. Pro mytí věcí kolem domu se tato vapka nevyplatí, je výrazně dražší, méně skladná a zbytečně moc výkonná. Má také větší nároky na údržbu.

Jaké jsou nejlepší značky vysokotlakých čističů?

Mezi nejoblíbenější značky a výrobce vysokotlakých čističů patří Karcher, Bosch, Makita nebo Hecht. Dobrý poměr/cena výkon nabízí dále značka Riwall, Scheppach anebo Nilfisk. Poloprofesionální a profesionální tlakové čističe jsou oblíbené od značek Mazzoni, Kränzle či Lavor. V sezóně je možné koupit oblíbenou vapku Parkside, kterou prodává Lidl, nebo další privátní značky prodejce Mountfield.