Vybíráme nejlepší vysokotlaký čistič (wapku)

Zahradní hadici a kýbl s houbou pro úklid věcí kolem domu a zahrady nahradí vysokotlaký čistič, jinak také wapka, respektive vapka nebo tlaková myčka. S pomocí silného tlaku vody odstraní špínu, kterou byste ručně jen stěží dostávali pryč. Vysokotlaký čistič odstraní nečistoty z dopravních prostředků jako je automobil, motocykl nebo kolo, ale i ze zahradního nábytku, zámkové dlažby či dřevěné terasy. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší vysokotlaké čističe pro rok 2019, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší vysokotlaké čističe (wapky) 2019

VzhledModelPříkon 
Riwall REPW 150 SET2000 WVÍCE INFORMACÍ
Kärcher K 41800 WVÍCE INFORMACÍ
Güde GHD 1402000 WVÍCE INFORMACÍ
Michelin MPX 130 BW1700 WVÍCE INFORMACÍ
Kärcher K 2 Compact1400 WVÍCE INFORMACÍ
Bosch AQT 35-12 PLUS1500 WVÍCE INFORMACÍ
Fieldmann FDW 202001-E2000 WVÍCE INFORMACÍ
Kärcher K 5 Home2100 WVÍCE INFORMACÍ
Bosch EasyAquatak 1101300 WVÍCE INFORMACÍ
Riwall REPW 120 SET1500 WVÍCE INFORMACÍ

Recenze tlakových myček

Riwall REPW 150 SET

Riwall REPW 150 SET recenze

Vysokotlaký čistič Riwall REPW 150 SET disponuje průtokem 468 l za hodinu s tlakem 150 barů, což jsou dostatečně vysoké hodnoty pro čištění silně znečištěných povrchů. Výbava wapky je široká a zahrnuje například čistič podlahy, kartáč k mytí auta, tlakovou pistoli a hadici, která má 8 m a díky které prodloužíte celkovou délku tlakové hadice až na 13 metrů. Integrované čerpadlo se samonasávací funkcí umožní přímé čerpání vody z nádrže.

Pro – Cena/výkon, prodloužená délka hadice
Proti – Přehlednost manuálu

ZJISTIT CENU

Kärcher K 4

Kärcher K 4 recenzeWapka Kärcher K 4 má příkon 1800 W se spotřebou vody 420 l za hodinu a 130 bary. S přístrojem lze pracovat i delší dobu bez obav o přehřátí motoru, a to díky vodnímu chlazení. Dalším specifikem je systém připojování a odpojování nástavců či hadice, který je zaměřen na úsporu času a co nejmenší přerušování úklidu. Hadici o délce 6 m doplňuje vodní filtr a v příslušenství tlaková pistole s regulací paprsku vody nebo tlaková pistole s rotační tryskou.

Pro – Robustní zpracování, kvalitní výkon
Proti – Základní příslušenství

ZJISTIT CENU

Güde GHD 140

Güde GHD 140 recenzeTlaková myčka Güde GHD 140 je výkonným a zároveň kompaktním vysokotlakým čističem, který navíc váží jen 8,2 kg. Snadnou manipulaci navíc zajišťují kolečka a teleskopická rukojeť. Ve výbavě je tlaková pistole jen s jedním nástavcem, přesněji tryskou Vario. U té lze regulovat vodní paprsek. Velmi praktický je systém Auto-Stop, především pro úsporu vody. Zmáčknutím spouště u tlakové pistole uvedete wapku do provozu a puštěním ji zase zastavíte. Zbytek nástavců lze dodatečně dokoupit.

Pro – Kompaktní rozměry a hmotnost
Proti – Další nástavce je potřeba dokoupit

ZJISTIT CENU

Michelin MPX 130 BW

Michelin MPX 130 BW recenzeVapka Michelin MPX 130 BW zaujme především širokou výbavou již v základním balení. Zahrnuje prodlužovací nástavec s tlakovou pistolí, rotační turbo trysku, čistič podlah a kartáč nebo prodlužovací hadici, se kterou zvýšíte délku až na 11 m. K obsluze těchto nástavců je schopna vyvinout tlak 130 barů s příkonem tlakové jednotky 1700 W. Dobrý přehled o zanesení vodního filtru zajišťuje průhledný plast, ze kterého je vyroben.

Pro – Široké základní příslušenství, sada na čištění odpadů
Proti – Přehlednost manuálu

ZJISTIT CENU

Kärcher K 2 Compact

Kärcher K 2 Compact recenzeVysokotlaký čistič Kärcher K 2 Compact, jak už jeho název napovídá, je kompaktním přístrojem, u kterého je výkon podřízen malým rozměrům. Jeho výška je přibližně 50 cm a váží 5,2 kg. Přesto vyvine slušný příkon 1400 W s tlakem 110 barů a průtokem vody 360 l za hodinu. Tlaková hadice je kratší a má 4 m, což nemusí vyhovovat všem činnostem. K přenášení zde nejsou kolečka, ale ergonomická rukojeť, což vzhledem k váze i rozměrům dává smysl. Z nástavců tu najdete dvě tlakové pistole, základní a rotační pro větší nečistoty.

Pro – Malé rozměry a nízká hmotnost
Proti – Délka tlakové hadice

ZJISTIT CENU

Bosch AQT 35-12 PLUS

Bosch AQT 35-12 PLUS recenzeBosch AQT 35-12 PLUS je vysokotlaký čistič s nižším příkonem (1500 W) i spotřebou, přesto je schopen dosáhnout potřebného výkonu ke kvalitnímu a účinnému čištění různých povrchů. Snadnou manipulaci zajišťují velká kolečka, nízká hmotnost 5,5 kg, rychlopřípojky i speciální uložení tlakové hadice. Tryska tlakové pistole navíc zahrnuje tři funkce v jednom, přesněji klasické dávkování vody, trysku s pěnou a rotační trysku.

Pro – Multifunkční tryska, čistič teras
Proti – Menší příkon

ZJISTIT CENU

Fieldmann FDW 202001-E

Fieldmann FDW 202001-E recenzeDalší wapkou ve výběru je Fieldmann FDW 202001-E. Může se pochlubit nejen vysokými parametry výkonu, ale i širokým příslušenstvím. Příkon tlakové jednotky je 2000 W a tlak 160 barů, což jsou nadprůměrné hodnoty ve srovnání s ostatními vysokotlakými čističi. Hadice o délce 7 m lze namotat na bubnový naviják. Součástí je rovněž nádoba na šamponování a přítomná je také funkce samo nasávání, takže nepotřebujete přímí zdroj vody. Z příslušenství zmíníme třeba rotační kartáč, ideální pro mytí auta nebo zahradního nábytku.

Pro – Vysoký tlak, funkce samo nasávání
Proti – Vyšší hmotnost

ZJISTIT CENU

Kärcher K 5 Home

Kärcher K 5 Home recenzeDalším vysokotlakým čističem je Kärcher K 5 Home, který disponuje vysokým příkonem 2100 W s průtokem vody až 500 l za hodinu. Vyšší je ovšem i hmotnost, a to 17,4 kg. Každopádně manipulace s přístrojem není obtížná. Pomáhá tomu madlo a transportní kolečka. Motor má vodní chlazení a délka tlakové hadice je slušných 8 m. Z výbavy lze zmínit čistič ploch, rotační trysku nebo nádobu na saponát.

Pro – Vysoký průtok vody, robustní zpracování
Proti – Vyšší váha

ZJISTIT CENU

Bosch EasyAquatak 110

Bosch EasyAquatak 110 recenzeNetypická wapka Bosch EasyAquatak 110 s tvarem kufříku disponuje nižšími parametry jak příkonu, tak provozního tlaku, což jde na úkor kompaktním rozměrům a váze pouhých 3,8 kg. Funkce si ale zachovává a najdeme zde samo nasávání vody, systém vysokotlaké pěny nebo autostop (efektivní dávkování vody pomocí tlakové spouště). Motor tlakové myčky je z odolného kovu, doplněn o vodní filtr.

Pro – Kompaktní provedení se zachováním funkcí
Proti – Tlaková hadice má jen 3 m

ZJISTIT CENU

Riwall REPW 120 SET

Riwall REPW 120 SET recenzeVysoký průtok vody, přesněji 432 l za hodinu, nabídne tlaková myčka Riwall REPW 120 SET. Kromě průhledného vodního filtru zde najdete také integrovanou nádobu na saponát s objemem 0,5 l. Příslušenství je v základu, tedy v balení, omezené na dva nástavce – tlakovou pistoli a rotační turbo trysku. Je však možné dodatečně dokoupit další nástavce. Nižší hmotnost 6,3 kg je dosažena i díky hliníkovému čerpadlu, tudíž není problém s wapkou pohodlně manipulovat.

Pro – Spotřebitelská oblíbenost, cena/výkon
Proti – Přehlednost manuálu

ZJISTIT CENU

Jak vybrat vysokotlaký čistič

Rozhodující je zamyšlení nad plánovaným využitím a povrchy, které s vysokotlakým čističem hodláte čistit. Základní wapky umožní opláchnutí auta nebo nábytku, ty pokročilejší s přídavnými nástavci a vyšším výkonem nebudou mít problém s dlažbou, betonem a dalšími povrchu vyžadující vyšší intenzitu tlaku vody.

Důležité parametry

Příkon

Pro základní domácí čištění a oplachování je dostatečný příkon mezi 1300 a 1500 W. Na déle trvající a intenzivnější čištění je vhodná vapka s příkonem 1700 W a více. Takové modely mají dostatečný výkon pro generování vysokého tlaku a vyčištění výrazně znečištěných míst.

Průtok vody

Velké plochy jako betonové podlahy, dlouhé chodníky nebo dvory vyžadují vyšší průtok vody. Ten se udává v litrech za hodinu a za nadprůměrný lze považovat od 450 litrů výše.

Maximální tlak

Účinnost vysokotlakého čističe lze odvodit i z maximálního tlaku. Wapka s tlakem do 120 barů je spíše pro nenáročné využití, nahrazující zahradní hadici. Na údržbu aut, chodníků, okapů či fasád lze využít vapky s tlakem mezi 120 a 150 bary. Profesionální tlakové myčky pak mají 150 barů a více.

Nástavce a tlaková hadice

U levných vysokotlakých čističů je v balení obvykle jen tlaková pistole s regulací proudu trysky, případně ještě rotační tryska na odolné nečistoty. Pokročilejší modely navíc obsahují, nebo umožňují dokoupit, pěnovací trysku, nástavec s kartáčem, čistič ploch nebo různé specializované nástavce.

Typicky podle výkonu vysokotlakého čističe, potažmo jeho rozměrů, je odvoditelná i délka tlakové hadice. U menších nebo méně výkonných wapek má hadice kolem 5 m, výkonnější pak 8 m a některé umožňují připnutí prodlužovacího nástavce, se kterým lze rozšířit délku třeba až na 13 m. Praktické jsou rovněž samonavíjecí držáky, kterými jsou některé modely osazeny.

Hmotnost a saponáty

Bez saponátu se neobejde mytí auta, případně zahradního nábytku, kde je problém mastnota nebo hmyz. Wapka většinou disponuje integrovanou nádobou na saponát a umožňuje jeho snadné nanesení. Hmotnost se může lišit poměrně výrazně, od lehkých a kompaktních modelů kolem 6 kg, až po robustní 15 kg. K pohodlné manipulaci má zabudovaná kolečka a ergonomické madlo.

Funkce samo nasávání

Vysokotlaký čistič se samo nasávací funkcí je možné využít i v situaci, kdy není zajištěn přívod vody pod tlakem. Stačí zdroj vody a wapka si ji sama nabere. Výkon této funkce je však omezený a obvykle jí nejsou čističe pro domácí použití vybaveny.