Vybíráme nejlepší WiFi zesilovač (extender, repeater)

TOP 3 zesilovače WiFi signálu

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

TP-Link TL-WA860RE

TP-Link Deco X60

Kompaktní, mobilní a bezkonkurenčně nejlevnější WiFi zesilovač, který je napájen pomocí USB.Jednoduchý a osvědčený WiFi repeater s průchozí zásuvkou vhodný pro domácnosti, kde na něj budou kladeny běžné požadavky.Vysoce výkonný WiFi 6 extender, určený pro ty nejnáročnější uživatele, kteří si potrpí na maximální přenosovou rychlost a moderní funkce.
+ Nízká cena, mobilita, kompaktní rozměry+ Průchozí zásuvka, WPS nastavení+ Wi-Fi 6, vysoká kapacita přenosu, výborné pokrytí, vhodný pro více zařízení
- Poměrně složitější nastavení- Neatraktivní design, poměrně malé zvětšení dosahu Wifi- Vysoká cena

Orientační Cena
247 Kč

Orientační Cena
704 Kč

Orientační Cena
14 700 Kč

WiFi extendery, boostery nebo repeatery. Všechny tyto názvy označují totéž, a to opakovače, respektive zesilovače WiFi signálu. Úkolem těchto zařízení je přeposílat vysílaný signál od WiFi routerů, které by sami o sobě nemohly pokrýt signálem veškerý prostor, ve kterém je třeba mít internet k dispozici – typicky na zahradu či ve větším objektu. WiFi extendery se mezi sebou liší zejména podporou různých pásem signálu, dále pak standardem bezdrátového připojení, ale také způsobem zapojení do elektrické sítě. K zakoupení jsou i typy extenderů, do kterých lze zapojit ethernetový kabel. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší WiFi extendery pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší WiFi repeatery (Test 2024)

VzhledModelStandard WiFiPočet portů RJ-45Funkce APTyp anténPočet anténMaximální rychlostDostupnost
Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 recenze a testXiaomi Mi WiFi Repeater 2802.11b/g/n0NeVestavěný2300 Mbit/s
TP-Link TL-WA860RE recenze a testTP-Link TL-WA860RE802.11b/g/n1NeExterní pevný2300 Mbit/s
TP-Link Deco X60 recenze a testTP-Link Deco X60802.11ax/ac/a/b/g/n2AnoVestavěný42976 Mb/s
Tenda A301 recenze a testTenda A301802.11b/g/n1AnoExterní pevný2300 Mbit/s
TP-Link TL-WA854RE recenze a testTP-Link TL-WA854RE802.11b/g/n0NeVestavěný2300 Mbit/s
Asus RP-N12 recenze a testAsus RP-N12802.11b/g/n1AnoExterní pevný2300 Mbit/s
TP-Link RE200 recenze a testTP-Link RE200802.11ac/a/b/g/n1NeVestavěný3750 Mbit/s
Netgear EX3800-100PES recenze a testNetgear EX3800-100PES802.11ac/a/b/g/n1NeExterní pevný2750 Mbit/s
TP-Link TL-WA855RE recenze a testTP-Link TL-WA855RE802.11b/g/n1AnoExterní pevný2300 Mbit/s
Netgear WN3000RP recenze a testNetgear WN3000RP802.11b/g/n1NeExterní pevný2300 Mbit/s

Zobrazit celou nabídku

Recenze WiFi extenderů

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 recenze a test

Xiaomi Mi WiFi Repeater 2 je odlišný od ostatních zesilovačů, a to napájením pomocí USB. Zařízení je možné zapojit do zásuvky pomocí adaptéru, ale také do notebooku či dokonce powerbanky. Díky tomu je vskutku mobilní, a je tedy možné jej využívat na různých místech. To znamená žádné omezení pouze na zásuvky. Výhodou je nejenom velmi nízká cena, ale také kompaktní rozměry. WiFi standardem je 802.11b/g/n pracující na frekvenci 2,4 GHz při vysílání a příjímání signálu dvěma interními anténami.

+ Nízká cena, mobilita, kompaktní rozměry
Poměrně složitější nastavení

TP-Link TL-WA860RE

TP-Link TL-WA860RE recenze a test

Předností extenderu TP-Link TL-WA860RE je kromě příznivé ceny i to, že napájení je realizováno průchozí zásuvkou. Jde o standardní WiFi booster od známého výrobce, který pracuje se standardem 802.11b/g/n, tedy na frekvenci 2,4 GHz. Signál je přijímán a posílán dále přes dvě externí pevné antény. Uživatelé si pochvalují jednoduché nastavení pomocí WPS, ale také možnost připojit ethernetový kabel, čímž je možné poskytnout pevné připojení k internetu například chytré televizi, počítači nebo herní konzoli.

+ Průchozí zásuvka, WPS nastavení
Neatraktivní design, poměrně malé zvětšení dosahu Wifi

TP-Link Deco X60

TP-Link Deco X60 recenze a test

Wi-Fi Mesh systém TP-Link Deco X60 je sada tří extenderů, které dokáží pokrýt kvalitním signálem velmi velké byty, domy, nebo komerční prostory. Základem úspěchu je bezdrátový standard IEEE 802.11ax, neboli WiFi 6 (AX WiFi), což je nejnovější standard posouvající rychlost přenosu na novou úroveň. Z pohledu bezpečnosti potěší podpora WPA3, dále čtveřice interních antén v každé jednotce, dva LAN porty a samozřejmě jak 2.4 tak 5 GHz frekvence. Díky technologii OFDMA a MU-MIMO umožňuje přenos k více zařízením, aniž by došlo k výraznému zpomalení datového toku.

+ Wi-Fi 6, vysoká kapacita přenosu, výborné pokrytí, vhodný pro více zařízení
Vysoká cena

Tenda A301

Tenda A301 recenze a test

WiFi repeater nebo přístupový bod, to je Tenda A301. Cenově příznivý zesilovač, který pracuje s WiFi standardy 802.11b/g/n na frekvenci 2,4 GHz. Chlubí se také jednoduchým nastavením „Easy to use“, jehož funkci pozitivně hodnotí i spokojení uživatelé. Výhodou je také funkce přístupového bodu (Access Point neboli AP), kdy po zapojení ethernetového kabelu je možné vysílat WiFi signál, není proto třeba omezovat se pouze na funkci extenderu. Nevýhodou tohoto WiFi opakovače je absence průchozí zásuvky.

+ Nízká cena, jednoduché nastavení
Neprůchozí zásuvka

TP-Link TL-WA854RE

TP-Link TL-WA854RE recenze a test

Dalším z levných WiFi extenderů je TP-Link TL-WA854RE. Jedná se o velmi jednoduché zařízení, které nabízí pouze funkci opakovače, navíc bez možnosti připojení ethernetového kabelu. Velkou výhodou je však jednoduché zapnutí a nastavení zařízení pomocí jednoho tlačítka. WiFi standardem je 802.11b/g/n, tedy zcela běžný standard v této cenové kategorii. Jako u předchozího produktu, i zde je nevýhodou neprůchozí zásuvka, ale na rozdíl od konkurenčního produktu potěší TL-WA854RE zajímavým designem.

+ Nízká cena, jednoduché nastavení, design
Absence RJ45 konektoru, neprůchozí zásuvka

Asus RP-N12

Asus RP-N12 recenze a test

WiFi zesilovač Asus RP-N12 potěší zejména designem, který je decentní, ale přesto funkční, neboť jeho součástí jsou kontrolky indikující sílu WiFi signálu. Kromě funkce WiFi repeateru je možné využít funkci přístupového bodu díky RJ45 konektoru. Uživatelé oceňují jednoduché nastavení celého zařízení díky tlačítku WPS. Zajímavou funkcí u Asus RP-N12 je Roaming Assist, která zajišťuje stabilní připojení po celém prostoru, kde tento repeater operuje. Nevýhodou, jako u předchozích zařízení, je absence průchozí zásuvky.

+ Funkce Roaming Assist, tlačítko WPS, indikátor WiFi signálu
Neprůchozí zásuvka

TP-Link RE200

TP-Link RE200 recenze a test

WiFi extender TP-Link RE200 překvapí zejména dvěma pásmy, ve kterým je možné vysílat WiFi signál. Díky tomu je možné dosáhnout velmi vysoké rychlosti připojení, případně je možné zapnout režim jednoho pásma pro maximální výkon. Uživatelé si chválí zejména rozšíření oblasti s WiFi signálem, přičemž výraznější překážkou není ani tlustá zeď. I přes podporu dvou pásem si TP-Link RE200 zachovává nízkou cenu. Vestavěné antény podtrhují celkově decentní design, avšak nevýhodou je absence průchozí zásuvky. Výhodou však je jednoduché nastavení v čele s tlačítky WPS a RE.

+ Podpora dvou pásem, tlačítka pro jednoduché nastavení, indikátor WiFi signálu
Neprůchozí zásuvka, není možné využít zařízení jako přístupový bod (AP)

Netgear EX3800-100PES

Netgear EX3800-100PES recenze a test

WiFi opakovač Netgear EX3800-100PES dokáže přesvědčit průchozí zásuvkou, ale také podporou dvou pásem 2,4 GHz a 5,0 GHz. Díky kombinací obou pásem může dosahovat přenosová rychlost až 750 Mbit/s. Cenově se řadí mezi finančně náročnější zařízení, za což však může bytelnější zpracování a také funkce úspory energie, kdy se adaptér odpojí pokaždé, když zjistí, že k němu není připojené žádné zařízení. Výhoda spočívá v jednoduchém nastavení celého repeateru pomocí tlačítka WPS.

+ Dvě WiFi pásma, průchozí zásuvka, úsporný režim
Vyšší pořizovací cena

TP-Link TL-WA855RE

TP-Link TL-WA855RE recenze a test

Osvědčený WiFi repeater s funkcí přístupového bodu TP-Link TL-WA855RE je charakteristický nízkou cenou, hranatým designem a spokojenými uživateli. Ti chválí zejména spolehlivou funkcí rozšíření WiFi signálu po celém prostoru. Výhodou je i tlačítko WPS, díky kterému je nastavení celého zařízení otázkou doslova několika minut. Extender pracuje s běžným WiFi standardem 802.11b/g/n na frekvenci 2,4 GHz. Některé potenciální zákazníky však může odradit nepříliš líbivý vzhled v čele s dvěma anténami, navíc bez průchozí zásuvky.

+ Nízká cena, jednoduché nastavení, funkce přístupového bodu
Design, neprůchozí zásuvka

Netgear WN3000RP

Netgear WN3000RP recenze a test

Cenově průměrný WiFi extender Netgear WN3000RP je oblíbený díky indikátoru síly WiFi signálu, dále pak díky možnosti připojení ethernetového kabelu, a v neposlední řadě také díky jednoduchému nastavení s označením Push ‘N’ Connect. Na první pohled však zrovna nezaujme, a to kvůli doslova nudnému designu, navíc s absencí průchozí zásuvky. Pro někoho může být výhodou tlačítko pro vypnutí a zapnutí přístroje, což u podobných zařízení nezřídka chybí. Uživatelé si dále chválí i úsporný provoz extenderu.

+ Jednoduchá instalace, úsporný provoz
Design, neprůchozí zásuvka

Jak vybrat WiFi zesilovač

WiFi síť je v současné době standardem takřka v každé domácnosti či kanceláři. Někdy však nemusí stačit dosah WiFi signálu, a proto se používají zesilovače, které mají za úkol rozsah signálu zvětšit. Extendery proto sami o sobě nevysílají žádný signál, z čehož vyplývá, že pro použití WiFi extenderů je třeba mít v interiéru nějakou WiFi síť již nainstalovanou. Ta přitom může pracovat na frekvenci 2,4 GHz nebo na vyšší frekvenci, a to 5,0 GHz. Jaké jsou rozdíly mezi těmito frekvencemi nebo chcete-li mezi bezdrátovými pásmy?

  • 2,4 GHz = Technologicky starší, jejíž nevýhodou je nejenom velká rozšířenost z důvodu použití mnoha zařízeními, ale také nižší přenosová rychlost. Naopak dosah tohoto pásma je lepší než u vyšší frekvence.
  • 5,0 GHz = Novější technologie s menším rozšířením, která umožňuje dosahovat znatelně vyšších přenosových rychlostí se silnějším signálem. Nevýhodou je však menší dosah sítě.

Na trhu jsou přitom k dostání zařízení pracující s pásmem 2,4 GHz, 5,0 GHz, ale také s jejich kombinací. Takové extendery jsou nazývány jako zařízení s duálním pásmem, a z hlediska universálnosti jsou nejvhodnější volbou.

Standardy bezdrátové sítě

Dalším neznámým parametrem může být WiFi standard. 802.11 je standard pro Wi-Fi připojení, přičemž jsou rozlišována různá písmenka. Zatímco písmena b, g a n symbolizují pásmo 2,4 GHz, písmena a, ac a opět n jsou písmenka charakteristická pro pásmo 5,0 GHz. Jednotlivé standardy jsou odlišeny také maximální přenosovou rychlostí.

Nejnovějším WiFi standardem je aktuálně WiFi 6, která je označena 802.11ax. Její teoretická přenosová rychlost je až 9600 Mb/s, což z ní dělá nejrychlejší WiFi, kterou nyní můžete mít. Kromě rychlosti má tento nový standard vylepšené také zabezpečení a díky podpoře nových technologií, zejména OFDMA a MU-MIMO, zvládá lepší distribuci signálu pro více uživatelů a zařízení naráz. WiFi 6 je ideální do chytrých domácností, nebo do komerčních prostorů, kde se předpokládá mnoho připojených uživatelů naráz.

Přenosová rychlost je udávána v Megabitech za sekundu (Mbit/s, případně Mb/s), přičemž hodnota vyjádřena ve srovnávací tabulce určuje maximální teoretickou přenosovou rychlost. Je třeba myslet na to, že bezdrátové připojení je zpravidla pomalejší než pevné připojení pomocí ethernetového kabelu, a proto je třeba brát přenosové rychlosti WiFi připojení s rezervou.

To platí dvojnásob, je-li WiFi signál reprodukován extenderem, neboť dalším posíláním signálu je přenosová rychlost nadále snižována. To stejné platí i pro různé překážky, jako jsou zdi nebo běžné vybavení v místnosti. Tyto všechny vlivy totiž negativně působí nejenom na sílu signálu, ale také dosah WiFi sítě nebo přenosovou rychlost.

Pásmo a standard musí sedět se stávajícím routerem

Nyní již víte, co je pásmo a standard WiFi připojení. Při výběru vhodného zařízení proto nezapomínejte na to, že aby extender fungoval tak, jak od něj očekáváte, musí router a extender mít společné pásmo a standard, ve kterých pracují. Pokud by Váš router pracoval s pásmem 5,0 GHz a vy byste si k němu pořídili extender pro pásmo 2,4 GHz, nebylo by možné zařízení spárovat.

Jak však bylo řečeno, není od věci smýšlet i do budoucna a pořídit si dvoupásmový extender, který lze využít při přechodu na jiné pásmo, přičemž nebudete překvapeni při jakékoliv změně Vašeho internetového připojení. Navíc je možné využívat pro určitá zařízení pásma 2,4 GHz a pro jiná zařízení pásma 5,0 GHz, avšak to je nastavení určené pro pokročilejší uživatele.

Funkce WiFi extenderů

Základ výběru již máte vyřešený, neboť víte, jaký standard WiFi potřebujete. Když se však podíváte na další funkce WiFi repeaterů, možná budete překvapeni, kolik jich je. Nejčastěji se opakují funkce jako rychlé nastavení pomocí tlačítka WPS, indikátor síly signálu a funkce přístupového bodu.

Tyto tři funkce jsou základem u drtivé většiny těchto zařízení. Samotné tlačítko pro rychlé nastavení WPS je pak skvělé v tom smyslu, že pro celé nastavení bude třeba zmáčknout tlačítko WPS na tomto zařízení a hned po tom na Vašem stávajícím routeru. Zařízení se bezpečně spárují a WiFi připojení bude mít rázem větší dosah, pro Vás to znamená minimum námahy při párování zařízení.

Další funkcí je indikátor síly WiFi signálu. Tento prvek oceníte zejména při počátečním umísťování zařízení, a to na místo, kde je WiFi signál dostatečně silný, ale zároveň není až zbytečně silný. Vhodným umístěním přitom lze dosáhnout maximálního zvětší dosahu WiFi signálu. Obecně se udává, že dosah WiFi signálu je možné zvýšit pomocí extenderu asi dvakrát.

Co to je přístupový bod (AP)? Pokud Váš opakovač bude disponovat touto funkcí, můžete jej využít naprosto stejně, jako jste to udělali s Vaším routerem. Zapojíte do něj ethernetový kabel, provedete konfiguraci a získáte další zařízení, které vydává WiFi signál „z první ruky“.

Zapojení do zásuvky

Opomenete-li zařízení, která se napájí pomocí USB, zjistíte, že zesilovače WiFi musí být připojeny do síťové zásuvky. Protože jde o zařízení zpravidla nezanedbatelných rozměrů, oceníte průchozí zásuvku, díky čemuž nepřijdete o mnohdy cennou zásuvku, kdy žádná jiná není v okolí. Touto zajímavou vlastností přitom nedisponuje každé zařízení, jak by logika mohla napovídat.

Antény

Zařízení se liší i počtem a typy antén, přičemž platí, že čím víc antén, tím lepší síla signálu. Pokud navíc budou antény externí, je možné dosáhnout ještě silnějšího signálu než u antén, které jsou interní, tedy schovaná v těle zařízení. Některá zařízení umožňují antény vyměnit za silnější a výkonnější, čímž je možné signál dále rozšířit.

Kvalitnější WiFi zesilovače navíc využívají technologie MIMO, která zlepšuje výkon sítě prostřednictvím rozšířené soustavy antén více datových toků současně. Pokud se chcete zaměřit na parametr ovlivňující dosah signálu, tak sledujte zisk antény. U toho platí, že čím větší zisk (dBi), tím i schopnost přenést a zachytit signál na delší vzdálenost.

RJ45 konektor

Možnost zapojit ethernetový kabel do WiFi repeateru oceníte zejména v situaci, kdy chcete zapojit nějaké jiné zařízení napevno pomocí kabelu, například herní konzoli. Někteří uživatelé dokonce propojují pomocí ethernetového kabelu svůj WiFi router s extenderem, od čehož si slibují vyšší přenosové rychlosti a lepší stabilitu signálu. Ethernetový kabel také umožňuje vytvořit přístupový bod, o kterém jste se mohli dočíst v odstavci o funkcích.

Spolupráce zařízení stejných výrobců

Závěrem už snad lze poradit zejména to, že pokud se rozhodujete mezi dvěma parametry identickými zařízeními, není od věci zvolit značku zařízení totožnou se značkou Vašeho stávajícího směrovače, pokud je to tedy možné. Existuje totiž větší pravděpodobnost, že zařízení bude možné vskutku jednoduše a bez problému spárovat, nehledě na celkovou spolupráci mezi zařízeními stejného výrobce.

Otázky při výběru WiFi extenderu

Jaký zesilovač WiFi do zásuvky?

Wifi repeater do zásuvky je malé, levné a praktické zařízení, kterým snadno rozšíříte vaši stávající síť pouhým zapojením do elektrické zásuvky. Může mít WPS tlačítko pro rychlé a snadné zprovoznění, ethernetový síťový port pro připojení dalších zařízení, lze jej ovládat chytrým telefonem, nebo může disponovat nočním režimem. Pozor si dejte na frekvenční pásmo, které bude vyhovovat vaší stávající WiFi síti.

Který WiFi extender pro zesílení wifi signálu v domě?

Pro zesílení signálu v domě, nebo v bytě, je lepší používat wifi opakovač pracující na frekvenčním pásmu 2,4GHz. Toto pásmo je sice starší, má horší signál a nižší přenosové rychlosti, ale jeho průchodnost je lepší. Lépe prochází stěnami a dalšími objekty, které jsou signálu v cestě.

Jaký WiFi zesilovač pro rozšíření wifi na zahradu?

Pokud potřebujete rozšířit wifi na zahradu, kde je pouze minimum pevných překážek, nejlepším řešením je wifi extender pracující na frekvenčním pásmu 5GHz, kde se pozitivně projeví jeho lepší signál a vyšší přenosové rychlosti. Stejně jako na zahradě, tak i v otevřené kanceláři udělá 5GHz wifi extender lepší službu.

Kde koupit WiFi repeater?

Největší výběr a mnohdy za nejlepší ceny mají internetové obchody – každý větší a solidní prodejce elektroniky na internetu wifi zesilovače ve své nabídce má (alza, planeo a další). Pokud chcete zařízení s dobrým poměrem cena výkon a nepotrpíte si na značkové produkty, oslovit by vás mohl i Wi-Fi zesilovač z Lidlu.

Výrobci a značky WiFi extenderů

Mezi přední výrobce WiFi extenderů patří zejména TP-link, Tenda, ASUS nebo Netgear. Dalšími výrobci, které jsme třeba do výběru nezahrnuli, jsou Cisco, ZyXEL, Ubiquiti, D-link a Linksys.

TP-link – V sortimentu lze najít veškeré vybavení pro síťové řešení, což neznamená jenom WiFi extendery, ale také routery nebo switche. Zařízení tohoto výrobce jsou velmi oblíbená, a to zejména díky příznivým cenám a dobrým zkušenostem.

Tenda – Specialista na bezdrátovou síť, který cílí na zákazníky stejným způsobem jako TP-link, což znamená politiku nízkých cen a jednoduchého nastavení jednotlivých zařízení.  Stejně jako TP-link, i Tenda je značka pocházející z Číny.

ASUS – Jeden z TOP výrobců elektroniky, a to nejenom v podobě notebooků. Tchajwanská firma s více než 30 letými zkušenostmi. Zařízení této firmy jsou charakteristická skvělou spolehlivostí a příznivými cenami, což platí i o WiFi boosterech.