Vybíráme nejlepší WiFi router

WiFi routery patří k vybavení nejenom kanceláří firem, ale také domácností. Jejich výběr je ovlivněn zejména nároky uživatelů, například na velký dosah a široké pokrytí, obzvláště ve větších objektech jako jsou rodinné domy. Kvalitní WiFi router se pozná zejména díky spokojeným uživatelům, nikoliv podle pořizovací ceny.

V tomto průzkumu vám přinášíme podrobný přehled nejlepších Wi-Fi routerů na trhu, vybraných na základě kombinace klíčových faktorů. Při hodnocení jsme vycházeli nejen z vlastních zkušeností a testování, ale také z výsledků zahraničních testů a analýzy ověřených recenzí zákazníků. Mezi hlavní hodnocené faktory patřil výkon, stabilita a rychlost připojení, snadnost nastavení a správy, dosah signálu a poměr ceny a kvality.

Nejlepší WiFi routery

Zobrazit celou nabídku

Recenze a zkušenosti

TP-Link Archer C7

TP-Link Archer C7 recenze a test

Wifi router TP-Link Archer C7 je v našem porovnání hned z několika důvodů. Tím prvním je dobrý dosah a rovněž solidní přenosová rychlost, která je dána vysíláním signálu jak ve standardním pásmu 2,4 GHz, tak v novějším 5 GHz pásmu. Wifi signál je reprodukován hned třemi anténami, nicméně k dispozici jsou i porty RJ45, konkrétně jich je pět, a to včetně jednoho WAN portu. Jde navíc o WiFi router s USB portem, ideální například pro sdílení disků, přičemž dle recenzí by měla být konfigurace velmi snadná. LED osvětlení lze vypnout, a navíc je signalizace oddělená pro každý ethernetový port zvlášť. Router je možné uchytit na zeď.

+ USB port, datová propustnost, snadná konfigurace
Vyšší cena

Asus RT-AC1200G+

Asus RT-AC1200G+ recenze a test

Výkonný Wifi router, tak by se dal nazvat Asus RT-AC1200G+. Jde o zařízení, které již na první pohled zaujme hned čtyřmi anténami. I díky tomu je dosah Wifi signálu z tohoto routeru velmi silný, což potvrzují i uživatelské recenze. Kromě toho je router vybavený USB portem a 4 LAN porty. Celý Wifi router je dvoupásmový, což znamená maximální rychlost přenosu dat, a to zejména v porovnání s levnými routery. Router je možné ovládat i pomocí mobilní aplikace, nicméně dle uživatelů není aplikace zrovna vydařená.

+ Výkonný router, velký dosah signálu a široké pokrytí
Větší rozměry, vyšší cena

Tenda AC6

Tenda AC6 recenze a test

Wi-Fi router Tenda AC6 nejenže vypadá výkonně, tento router také výkonný je. Svědčí o tom nejenom čtyři antény, které jsou fixní a všesměrové, ale také dvoupásmový systém. Díky tomu je možné zaručit vysokou přenosovou rychlost. Router je možné ovládat pomocí SMART aplikace, výhodou je také podpora internetové televize IPTV. Systém disponuje pokročilým QoS, díky čemuž budou upřednostněny služby v síti s vysokými nároky na rychlost. Samozřejmostí routeru je pak vysoká míra zabezpečení.

+ Nízká cena
Menší stabilita signálu

TP-Link TL-WR841N

TP-Link TL-WR841N recenze a test

Levný, ale oblíbený Wifi router TP-Link TL-WR841N patří mezi nejprodávanější na trhu. Může za to zejména nízká pořizovací cena, za kterou zákazník dostane základní router, nicméně se slušnou spolehlivostí a stabilitou. Nízká cena také znamená pouze průměrnou rychlost či absenci podpory standardu WiFi 802.11ac, a tedy poskytované frekvenční pásmo pouze 2,4 GHz. Velká spousta uživatelů si však pochvaluje jednoduché nastavení, příznivý dosah Wifi signálu, ale také universální design či nepříliš velké rozměry. Jako router do nenáročné domácnosti ideální.

+ Velmi nízká cena, dobrý dosah signálu
Absence standardu WiFi 802.11ac

Asus RT-AC66U

Asus RT-AC66U recenze a test

Asus RT-AC66U patří do skupiny kvalitních bezdrátových routerů, které se vyznačují nejenom vysokým výkonem, ale také silným signálem. Tento konkrétní model je navíc nabitý technologiemi, příkladem je AiRadar, která inteligentně zvyšuje intenzitu signálu. Za zmínku však stojí i AiDisk, tedy funkce, která umožňuje efektivně streamovat obsah uložený na externích discích. Velkou výhodou je i USB port, ale také dvoujádrový procesor samotného routeru, díky kterému bude provoz tohoto zařízení spolehlivý a plynulý.

+ AiMesh, pokrytí velkého prostoru
Bez omezení provozu pro hostovanou síť

TP-Link Archer C6

TP-Link Archer C6 recenze a test

Prémiový bezdrátový Wifi router TP-Link Archer C6 překvapí poměrem ceny a výkonu. Za méně, než poloviční cenu oproti výše uvedenému konkurenčnímu modelu získáte velmi vysokou přenosovou rychlost, ale kromě toho také jednu interní anténu navíc. Díky kombinaci jedné interní a čtyř externích fixních antén disponuje router signálem s dlouhým dosahem, díky čemuž je tento model velmi oblíbený. Příznivá je i podpora MU-MIMO technologie, která umožňuje routeru komunikovat hned se dvěma zařízeními najednou.

+ Technologie MU-MIMO, příznivá cena
Absence USB

Xiaomi Mi Router 4A

Xiaomi Mi Router 4A recenze a test

Cenově dostupný router Xiaomi Mi Router 4A ovládá dvě pásma a Wifi standard WiFi 802.11ac, z čehož pramení vysoká přenosová rychlost, což si uživatelé pochvalují nejvíce. Pro někoho budou nevýhodou pouze dva LAN porty oproti čtyřem, které jsou standardní. Potěší však integrovaný zesilovač signálu, díky kterému bude zajištěna efektivní distribuce Wifi signálu napříč celým prostorem. Zajímavá je také funkce filtrace nebezpečného obsahu, čímž je možné chránit uživatele, kteří se na router připojí.

+ Příznivá cena, WiFi 802.11ac
Pouze 2 LAN porty

Asus RT-AX56U

Asus RT-AX56U recenze a test

WiFi router Asus RT-AX56U je unikátní podporou nejnovějšího WiFi standardu 802.11ax, neboli WiFi 6. Router tak vyniká významně vyšší přenosovou rychlostí a zejména pak funkcemi OFDMA a MU-MIMO, které umožňují komunikovat v jeden čas s mnohem více zařízeními a také vyššími rychlostmi. Jedná se o moderní router, který najde uplatnění jak v chytrých domácnostech, tak v komerčních provozech. Má 5 konektorů RJ-45, dva USB konektory, zvládá IPv6 a pracuje na frekvenci 2,4 i 5 GHz.

+ Moderní WiFi 6 router, vysoká přenosová rychlost, efektivní přenos dat
Adekvátně vyšší cena

TP-Link Archer C20 AC750

TP-Link Archer C20 AC750 recenze a test

WiFi router TP-Link Archer C20 AC750 je opět velmi cenově atraktivní, ale přesto vyhoví i náročnějším požadavkům. Router je dvoupásmový, tedy podporovaným standardem je i moderní 802.11ac, který slibuje maximální rychlost. Zároveň je však zařízení poněkud rozměrnější, nicméně vzhledově je na tom lépe než ostatní modely. Díky mobilní aplikaci Tether je možné router jednoduše nastavit. Mírný nedostatek tkví v LED diodě, která je nešikovně umístěná směrem nahoru do stropu.

+ Příznivá cena, dostatečný výkon, vzhled
Nevhodně umístěná LED dioda

Asus RT-N12D

Asus RT-N12D recenze a test

Posledním Wifi routerem v našem srovnání je Asus RT-N12D. Oproti jiným modelům značky ASUS je tento model cenově příznivý, což se však projevilo i na výbavě. Chybí USB port, antény jsou k dispozici pouze dvě, a hlavně podporované standardy jsou pouze 802.11 b/g/n, tedy v pásmu 2,4 GHz. To znamená menší rychlost, která však bude dostačovat nenáročným uživatelům. Ty současně může potěšit menu v češtině, stejně jako technologie MIMO pro širší pokrytí signálem.

+ Nízká cena, použitelný jako Bridge i přístupový bod (AP)
Pouze 2,4 GHz pásmo

Co zvážit před nákupem

Jaký WiFi router do rodinného domu?

Pro výběr vhodného WiFi routeru do rodinného domu je potřeba zvážit hned několik parametrů. Zásadní se jeví použité pásmo, dále počet, a hlavně typ antén k dosažení velkého dosahu a kvalitního pokrytí. Zásadní bude i jeho správné umístění v rámci domácnosti. Obzvláště u velkých objektů se pak dost možná neobejdete bez dodatečného zesilovače.

Jak poznat výkonný WiFi router s velkým dosahem?

Na první pohled ne zrovna jednoduše. Dosah výrobci v podstatě neuvádějí, už z toho důvodu, že do toho vstupuje vliv prostředí. Mezi klíčové parametry ovlivňující výkon, dosah a pokrytí WiFi routeru patří zisk, typ a počet antén, spolu s použitým pásmem. Napovědět mohou ohlasy a zkušenosti uživatelů s jednotlivými modely.

Od jakých značek čekat kvalitní WiFi routery?

K nejoblíbenějším, tradičním značkám a výrobcům WiFi routerů patří Asus, Netis, Linksys, D-Link, Tenda a TP-Link. Pro běžné uživatele lze doporučit rovněž oblíbené routery od Xiaomi oslňující poměrem cena/výkon.

Stačí jen router pro internet?

WiFi router se stará pouze o bezdrátové pokrytí internetem a komunikaci se zařízeními, od notebooků, přes televize, telefony, až k chytrým spotřebičům. Provoz internetového připojení zajišťuje modem a Wi-Fi router ho dále rozvádí. Proto má vstup WAN, kam laicky řečeno, zapojíte síťový kabel od internetu. S tím se pojí pracovní režimy, které rozšiřují funkce routeru, kdy může fungovat jako repeater (opakovač/zesilovač), AP, Client apod. Kvalitní WiFi router s USB portem navíc může zajistit přístup k datům nebo tiskárně v rámci sítě.

Podle čeho vybrat WiFi router

Připojení k internetu má v dnešní době takřka každý, ovšem každý má na něj jiné nároky. Někdo chce sledovat online seriály, jiný chce zase hrát hry po internetu a hledá kvalitní herní router, případně nahrávat velké množství dat. Někdo je naopak náročný naprosto minimálně a požadavkem je jenom čtení emailů. Tyto požadavky by se měly projevit nejenom při výběru samotného internetového připojení, ale také při pořizování Wifi routeru.

Před pořízením samotného routeru je třeba uvážit hned několik proměnných, které budou u každého uživatele odlišné. Jde zejména o nároky na rychlost připojení, požadavek na zabezpečení nebo velikost objektu, ve kterém chcete Wifi signál vysílat. V podstatě všechny proměnné se nějakým způsobem projevují v základní vlastnosti routeru, a to standardu Wifi, který router podporuje.

Wifi standardy

Dalo by se říct, že podporovaným Wifi standardem se určuje kvalita Wifi. Není tomu zcela tak, ale pro zjednodušení je možné uznat, že to tak platí. V základě je třeba rozlišovat rychlost připojení, která je uváděna v megabitech za sekundu (Mb/s). Nezapomínejte na to, že 1 Byte je 8 bitů. Rychlosti jsou přitom ovlivněné Wifi standardy různého typu. Samotné standardy jsou pak rozdělené následujícím způsobem:

Generace 802.11 – Nejstarší standard, který již není používaný, a to zejména kvůli malé přenosové rychlosti, z čehož plyne velmi omezené používání internetu.

Generace 802.11b – Standard, který se dříve používal a stále používá, neboť pracuje s pásmem na frekvenci 2,4 GHz, a teoretickou rychlostí připojení 11 Mb/s, tedy dostačující pro základní úkony na internetu.

Generace 802.11g/a – Tento standard již zvládne operovat i v pásmu 5 GHz, díky čemuž se dá dosáhnout rychlosti až 54 Mb/s, což je rychlost postačující pro běžné uživatele internetu.

Generace 802.11n – Modernější standard, který je charakteristický podporou 2,4 i 5,0 GHz pásma, přičemž je dosaženo teoretické rychlosti až 600 MB/s. Tento standard poprvé využil technologii MIMO, tedy Multiple Input Multiple Output, o které se zmíníme později.

Generace 802.11ac – Wifi standard, který je běžně využíván. Poskytuje nejvyšší možnou rychlost až 6,9 Gb/s, což je rychlost, která prakticky neomezuje jakékoliv činnosti na internetu, od sledování filmů, přes online hraní her, až po náročnou práci po síti.

Generace 802.11ax – Nejnovější WiFi standard, který se označuje také jako WiFi 6, nebo AX WiFi. Přichází s novými technologiemi zabezpečení a také ještě s vyšší rychlostí. Právě díky novým technologiím dokáže efektivněji pracovat s mnoha připojenými zařízeními a efektivně distribuovat velké množství dat. Teoretická přenosová rychlost je až 9,6 Gb/s, díky čemuž je tento standard vhodný do chytrých domácností, nebo na exponovaná místa, kde se připojuje velké množství lidí.

Uváděné teoretické rychlosti jsou skutečně jenom teoretické, zpravidla v praxi dosahují zlomku těchto hodnot. Pakliže vám to poskytovaný internet umožňuje, určitě sáhněte po routeru se standardem alespoň typu n. Mnohem výhodnější je však smýšlet do budoucna a zvolit dvoupásmový Wifi router generace 802.11ac, nebo ax.

Frekvenční pásma

V základě se v rámci Wifi signálu používají hned dvě pásma, a to ve frekvenci 2,4 GHz a 5,0 GHz. Zatímco 2,4 GHz je frekvence charakteristická nižší rychlostí a větším dosahem signálu, u 5,0 GHz je to naopak. Při detailnějším prozkoumání však zjistíte, že pásmo 2,4 GHz může pracovat na třech kanálech, 5,0 GHz pak na 23 kanálech. Z toho plyne, že pásmo 5,0 GHz nemůže být tolik zahlcené různými zařízeními, a proto zde může fungovat mnoho různých zařízení bez toho, aby se vzájemně ovlivňovala, z čehož plyne vyšší rychlost a větší stabilita internetu.

Zabezpečení

Každá Wifi síť by měla být nějakým způsobem zabezpečená. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by dojít nejenom k napojení se k síti cizím uživatelem, ale hlavně k úniku dat vlivem připojení se přímo k nějakému zařízení. Proto se používá hned několik typů zabezpečení Wifi sítě:

  • WEP (Wired Equivalent Privacy) – Nejstarší metoda, která je vzhledem k rozsahu a způsobu zabezpečení neúčinná a neefektivní.
  • WPA (WiFi Protected Access) – Vhodnější metoda zabezpečení, která je však stále prolomitelná.
  • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – Nejpoužívanější způsob zabezpečení, který zajišťuje dostatečnou ochranu pro vaši Wifi síť.
  • WPA3 (WiFi Protected Access 3) – Poskytuje bezpečnější a spolehlivější metodu nahrazující WPA2. Vylepšuje zabezpečení které ztěžuje nabourání sítě hádáním hesla – prodlužuje šifrování hesla na 192 bitů (či 128 bitů) a chrání tak před použitím slabého hesla, které může být relativně snadně prolomeno. Umožňuje také bezpečnější připojení ve veřejném prostranství.

Je třeba také rozlišovat šifrovací protokoly, které jsou hned dva:

  • TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – Jde o zastaralý protokol, který zabezpečení moc nepřidá.
  • AES (Advanced Encryption Standard) – Moderní a nejčastěji používaný šifrovací protokol, který vylepšuje zabezpečení a postará se o nemožnost prolomení.

Z výše uvedených řádků vyplývá, že ideální kombinace tkví ve WPA2 metodě a protokolu AES, nebo ještě lépe WPA3 v kombinaci s šifrováním AES s CCMP. Proto se přesvědčte, že routery, mezi kterými si vybíráte, dokážou být zabezpečeny i těmito technologiemi.

Antény Wifi routeru

Někteří uživatelé tento parametr přehlížejí, což je velká škoda. Právě antény, jejich typ, síla a zisk dokážou nejvíce ovlivnit sílu signálu, která je po objektu rozváděna. Antény mohou být fixní a odnímatelné. Některé antény jsou také vyměnitelné, a to za větší a efektivnější. Důležité však je sledovat to, zdali jsou antény všesměrové, směrové nebo sektorové.

Všesměrové – Dokážou vysílat signál všemi směry, jde tedy o ideální řešení antén pro Wifi router, který je umístěný v domácnosti.

Směrové – Signál vysílají jenom v určitém směru, a proto je velmi důležité jejich správné umístění do prostoru, čehož se využívá například při zájmu o vyplnění signálem celé jedno patro.

Sektorové – Dokážou vysílat signál jen v určitém sektoru, tedy například v úhlu 30° až 180°. Tento typ antény se využívá například při umístění routeru v rohu nebo na stěny, kdy není třeba vysílat signál všemi směry.

Často se udává také parametr s názvem zisk antény. Jde o parametr, který vyjadřuje schopnost rozvádět Wifi signál ve velké rovině, ale v malém prostoru. Jednoduše řečeno, anténa signál vyšle ve vodorovném směru, ale již nedokáže zajistit, aby signál byl rozveden i do prostoru. Proto je ideální hodnota 5 dBi, která je kompromisem v této oblasti, neboť pokrývá dostatečnou plochu i prostor.

Konektivita routeru

Základem je RJ45 port pro vstup internetu od poskytovatele. Dalším vstupem však může být USB port, který se dá využít při zapojení externího disku pro funkci serveru. USB přitom může být typu 2.0 nebo modernější USB 3, tedy ideální pro rychlý přenos dat. Výhled nadcházejících let směřuje k USB 4 s konektorem USB-C a vysokými rychlostmi přenosu dat a výkonu. Další skupinou jsou výstupy, zpravidla porty RJ45, které slouží pro LAN zapojení různých zařízení, tedy pro pevné spojení. Tyto porty jsou vhodné pro televize, stolní počítače nebo tiskárny, které budou stát stále na jednom místě. Proto není od věci mít těchto portů dostatek, například standardní čtyři.

Funkce a vlastnosti

Repeater – Jde o režim, kdy router může fungovat jako pomyslný zesilovač stávajícího routeru, což se dá využít v rozsáhlých interiérech, kde není dostačující pokrytí z jednoho routeru.

MIMO – Jedná se o komunikační systém routeru, který je charakteristický tím, že zvyšuje propustnost signálu. To v praxi znamená, že vylepšuje pokrytí signálem, ale také zvyšuje rychlost, stabilitu a „čistotu“ připojení.

IPV6 – Jde o protokol, kterým se přidělují IP adresy. Zatímco IPV4 je zastaralý protokol, IPV6 je moderní a stále se zavádějící protokol, u kterého je takřka nemožné vyčerpat všechny možné IP adresy. Je proto vhodnější, aby router dokázal pracovat i s tímto protokolem.

FTP server – Díky této funkci je možné mít plnohodnotný přístup k paměťovým zařízením, k čemuž je však potřeba externí disk nebo USB disk.