Vybíráme nejlepší zahradní houpačku

TOP 3 zahradní houpačky

V-Garden VeGA Lux Black

Rojaplast DE LUXE

DEMA Sunset

Kvalitní zahradní houpačka s lůžkovou úpravou je vyrobena z exotického dřeva Meranti, má vysokou nosnost a pohodlně se na ni vejdou 3 dospělé osoby.Rozkládací zahradní houpačka s vyšší nosností 240 kilogramů. Kromě funkce rozložení má i praktické odkládací plochy a nabízí se ve více barevných kombinacích.Zahradní houpačka s lůžkovou úpravou je vybavena dvěma odkládacími plochami a má dostatek prostoru pro 3 dospělé sedící osoby, nebo pro 2 osoby v lůžkové úpravě.
+ Tropické dřevo Meranti, velice kvalitní provedení, možnost lůžkové úpravy+ Stabilní a pevná konstrukce, možnost lůžkové úpravy, více barevných kombinací+ Rozložitelná na lehátko, více barevných kombinací, dobré zpracování a vyšší nosnost
- Méně přehledný návod na sestavení- Někdy méně kvalitní zpracování- Nic zásadního

Orientační Cena
8 613 Kč

Orientační Cena
4 990 Kč

Orientační Cena
5 422 Kč

Zahradní houpačka zpříjemní vaše letní dny strávené na zahradě a je výborným doplňkem pro relaxaci a odpočinek po práci. Na houpačce na zahradu můžete posedět i s rodinou nebo přáteli, neméně budou nadšené i děti. Vybrat si můžete jeden ze spousty materiálů, který je vám nejpříjemnější a padne nejlépe na vaši zahradu. Na houpačkách se stříškou se budete moci houpat i v parném počasí, nebo si užívat letní déšť a měkké polstrování ještě více zpříjemní chvíle strávené na houpačce. Pří výběru je kromě materiálu stěžejní také její nosnost a možnost rozložení do lůžkového provedení. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší zahradní houpačky pro rok 2024, přičemž jsme brali ohled na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Podívejte se také na dětské houpačky.

Nejlepší zahradní houpačky (Test 2024)

VzhledModelMateriálPočet osobNosnostHmotnostRozměry (V׊×D)RozkládacíDostupnost
V-Garden VeGA Lux Black recenze a testV-Garden VeGA Lux BlackDřevěná3300 kg60 kg177×126×232 cmAno
Happy Green STRIPY II recenze a testHappy Green STRIPY IIKovová3220 kg35 kg150×110×175 cmNe
Rojaplast DE LUXE recenze a testRojaplast DE LUXEKovová3240 kg37,5 kg164×120×200 cmAno
Happy Green CAPRI recenze a testHappy Green CAPRIRatanová3260 kg30 kg173×117×193 cmNe
DEMA Sunset recenze a testDEMA SunsetKovová3250 kg39,5 kg166×122×210 cmAno
Rojaplast COMFORT recenze a testRojaplast COMFORTKovová3210 kg22 kg153×110×170 cmNe
Blumfeldt Aristo recenze a testBlumfeldt AristoKovová2200 kg51,5 kg174×168×185 cmNe
Blumfeldt Eremitage recenze a testBlumfeldt EremitageKovová2250 kg46 kg210×180×236 cmNe
Rojaplast HOLLYWOOD recenze a testRojaplast HOLLYWOODKovová3240 kg40 kg179×123×196 cmNe
V-Garden BARCELONA recenze a testV-Garden BARCELONAKovová3300 kg40 kg167×120×208 cmAno

Zobrazit celou nabídku

TIP:

Recenze zahradních houpaček

V-Garden VeGA Lux Black

V-Garden VeGA Lux Black recenze a test

Dřevěná zahradní houpačka V-Garden VeGA Lux Black má velice bytelné provedení, kterému vděčí zejména exotickému dřevu Meranti, ze kterého je vyrobena. Výrobce ji popisuje jako luxusní zahradní houpačku a ve srovnání cena/kvalita se jedná o skutečně dobrý produkt. Má nadprůměrnou nosnost 300 kg při hmotnost 60 kg, která je vyšší a dá se považovat pravděpodobně za jedinou nevýhodu. Nechybí ji látková stříška ani masivní polstry sedáku, které jsou ve stejné barvě spolu se stříškou. Velkou výhodou je také její možnost polohování do lůžkové úpravy, čímž získává ještě vyšší praktičnost.

+ Tropické dřevo Meranti, velice kvalitní provedení, možnost lůžkové úpravy
Méně přehledný návod na sestavení

Happy Green STRIPY II

Happy Green STRIPY II recenze a test

Houpačka na zahradu Happy Green STRIPY II je mezi spotřebiteli velmi oblíbená, pyšní se již čtyřmi oceněními produkt roku, které je udělují právě zákazníci na základě svých zkušeností. Jedná se o velmi levnou zahradní houpačku, čemuž však odpovídá také horší dílenské zpracování, jak je psáno v poměrně mnoha recenzích. Po složení však houpací lavice plní svůj účel výborně, má kovovou konstrukci, silné ocelové pružiny, podsedák z polyesteru a také velkou stříšku, které lze regulovat náklon. Maximální nosnost má stanovenou na 220 kg, vejdou se na ni tedy až tři dospělé osoby. Hmotnost je 35 kilogramů a pořídíte ji pouze v zelené barvě, která je pro zahradu ideální.

+ Ocenění produkt roku, nízká pořizovací cena, hezký vzhled
Horší dílenské zpracování

Rojaplast DE LUXE

Rojaplast DE LUXE recenze a test

Houpací lavice na zahradu Rojaplast DE LUXE je oblíbeným typem zahradní houpačky, při hmotnosti 37,5 kg má dobrou nosnost 240 kg a poměrně bytelné a stabilní provedení. Výhodou je, že je nabízena v několika barevných kombinacích, koupit si tak můžete takové provedení, které vám bude ladit nejvíce s ostatním zahradním nábytkem. Praktickou funkcí je možnost rozložení, rychle tím houpací lavici předěláte na zahradní houpačku s lůžkovou úpravou. Praktické jsou také dvě odkládací plochy, které jsou umístěny na bocích konstrukce. Většina recenzí se k houpačce vyjadřuje velice pozitivně, jsou však i takové, které kritizují méně kvalitní zpracování kovových dílů.

+ Stabilní a pevná konstrukce, možnost lůžkové úpravy, více barevných kombinací
Někdy méně kvalitní zpracování

Happy Green CAPRI

Happy Green CAPRI recenze a test

Zahradní ratanová houpačka Happy Green CAPRI je unikátní provedením houpací lavice, která je vyrobena z příjemného a umělého ratanu s dlouhou životností. Designově je houpačka laděna do hnědé barvy a na pohled vypadá velice exkluzivně, což ostatně potvrzují v recenzích i spotřebitelé. Má dobré zpracování a nosnost až 240 kilogramů, spolehlivě tak unese i tři dospělé osoby. Kovová konstrukce je ošetřena práškovým lakováním a jedinou výtkou, kterou zákazníci zmiňují, je materiál látkové stříšky. Podle zkušeností je velmi tenký a ani jeho zpracování neoslní.

+ Přijemné ratanové provedení, nosnost 260 kg, snadná montáž
Střecha vyrobena z tenké látky

DEMA Sunset

DEMA Sunset recenze a test

Venkovní houpačka pro dospělé DEMA Sunset je velmi praktická, umožňuje rozložení houpací lavice pro 3 osoby na lehátko, na které se pohodlně vejdou již jen osoby dvě. V rozložené poloze poskytuje mnohem lepší relax a v této poloze je houpačka vhodná i na opalování. Zpracování je na dobré úrovní, má nosnost 250 kilogramů při hmotnosti necelých 40 kg – i její stabilita je tedy dobrá. Na bocích jsou praktické odkládací plochy a potěší možnost jejího koupení ve více barevných provedeních, od hnědé až po červenou.

+ Rozložitelná na lehátko, více barevných kombinací, dobré zpracování a vyšší nosnost
Nic zásadního

Rojaplast COMFORT

Rojaplast COMFORT recenze a test

Zahradní houpací lavice Rojaplast COMFORT je konstrukčně jednoduchá houpačka, která je dle recenzí spotřebitelů bytelná a snadno se složí. Konstrukčně je vhodná pro tři dospělé osoby, avšak hlídat si musíte její maximální zatížení, neboť její nosnost je pouze 210 kilogramů. Konstrukce je kovová a výplet lavice je tvořen umělou textilií, bohužel se však z popisu ani zkušeností spotřebitelů nedozvíme, jestli je k houpačce dodáváno polstrování. Houpačka má včetně stříšky zelenou barvu a potěší, že je stříška nastavitelná.

+ Jednoduché provedení, nastavitelná stínící stříška, nízká hmotnost
Nižší nosnost 210 kg

Blumfeldt Aristo

Blumfeldt Aristo recenze a test

Kvalitní zahradní houpačka s konstrukcí Blumfeldt Aristo je ve své podstatě houpací lehátko, které je určeno pro dvě osoby s nosností 200 kg. Má velmi kvalitní zpracování i velice dobrou stabilitu, čemuž odpovídají její větší rozměry. Ložná plocha je ergonomicky tvarovaná, vyrobena je z polyesterové tkaniny a ke konstrukci je připevněna gumovým opletením, což zvyšuje pohodlí. Nechybí zde ani polštář z umělé tkaniny, který je 4 centimetry vysoký. Vzhledem k větším rozměrům a kvalitnímu zpracování nepřekvapí její vyšší hmotnost téměř 52 kg i mírně vyšší pořizovací cena, která je však zcela obhajitelná.

+ Velmi hezké a kvalitní provedení, ergonomické tvarování, dvě barevná provedení
Vyšší cena

Blumfeldt Eremitage

Blumfeldt Eremitage recenze a test

Luxusní zahradní houpačku Blumfeldt Eremitage výrobce popisuje jako zámek na zahradě, nebo jako malý letohrádek a není tímto tvrzením daleko od pravdy. Díky svému možnému zastínění za všech stran nabízí maximální možné soukromí, které jiná houpačka na zahradu nemůže poskytnout. Velká plocha na sezení/ležení má rozměry 130 x 180 centimetrů a pravděpodobně se na ni pohodlně vejdou 2 až 3 dospělé osoby, čemuž odpovídá také její nosnost 250 kilogramů. Houpačka se skládá z masivní ušlechtilé oceli, polyratanu a z polyesterové mřížkové tkaniny, nechybí ji ani kvalitní polštáře a matrace z materiálu Spun Fabric.

+ Luxusní a kvalitní provedení, unikátní design, velká ložná plocha
Vyšší cena

Rojaplast HOLLYWOOD

Rojaplast HOLLYWOOD recenze a test

Houpací lavička na zahradu Rojaplast HOLLYWOOD je kovová zahradní houpačka s bytelným rámem a s dobrou stabilitou. Houpací lavice má dobré zpracování, je rozdělena na tři sedací místa a díky tomu má delší trvanlivost její výplet. Podle recenzí spotřebitelů se na ni sedí velmi pohodlně a má atraktivní moderní design. Při hmotnosti 40 kg nabízí ve srovnání lepší nosnost 240 kg, bezpečně tedy unese tři dospělé osoby. Dodávané sedáky jsou vyrobeny z Textilenu a nechybí ji samozřejmě ani praktická stříška, která je nastavitelná. Zkušenosti majitelů hovoří pouze o některých technických nedostatcích při montáži.

+ Pohodlná zahradní houpačka, elegantní provedení, bytelné zpracování
Místy nedokonalé zpracování

V-Garden BARCELONA

V-Garden BARCELONA recenze a test

Kovová zahradní houpačka BARCELONA od výrobce V-Garden zaujme svou velmi vysokou nosností 300 kilogramů, která zavdává tušení bytelného zpracování. Navzdory 50 mm rámovým trubkám to však v recenzích někteří spotřebitelé rozporují a ocenili by, kdyby byl materiál konstrukce ještě pevnější. Zaujme každopádně praktickým provedením, které nabízí snadné přestavení houpací lavice na lavici s lůžkovou úpravou. Pro delší životnost výrobce ošetřil ocelový rám komaxitovou barvou a spolu s ní dodává také masivní čalouněný podsedák. Houpačka na zahradu je třímístná, její hmotnost je 40 kg a nechybí ji ani nastavitelná stínící stříška.

+ Zahradní houpačka s lůžkovou úpravou, povrchová úprava komaxitovou barvou, vysoká nosnost
Konstrukce by mohla být robustnější

Jak vybrat zahradní houpačku

Při koupi si nejprve určete, kolik lidí se má najednou na houpačku vejít, jakou má mít nosnost. Vybírat je možné z různých materiálů, na trhu najdete kovové, dřevěné, hliníkové nebo ratanové modely. Do podobné kategorie spadají také houpací sítě a křesla, které se dají pověsit na stromy nebo do interiéru. Jejich součástí může být i nosná konstrukce, kterou lze umístit kamkoliv. Zohledněte hmotnost houpačky, použitý materiál a odolnost proti povětrnostním vlivům.

Kovová zahradní houpačka

Dříve byly tyto houpačky nejpoužívanější, vynikají svou vysokou nosností a příznivou cenou. Doporučuje se vybírat kvalitnější kovy jako je například ocel, levné slitiny a tenké součásti propadají v testech kvůli špatné stabilitě a krátké životnosti. Odolnost kovových konstrukcí zajišťuje ochranný práškový lak, zinkování, komatixová barva a jiné antikorozní úpravy. Průměr nosných trubek by měl být minimálně 50 mm.

Dřevěná zahradní houpačka

Dřevěné houpačky na zahradu se vyznačují vysokou pevností, dlouhou životností a vysokou nosností. Je třeba se o ně starat pomocí nátěru, chránící houpačku před povětrnostními vlivy. Dřevěné houpačky by neměly stát přímo v trávníku, aby nohy rychle neshnily. Tvrdost a původ dřeva ovlivňují pořizovací cenu houpačky a za nevhodný se uvádí především dub.

 • Borovice – Borovicové houpačky jsou cenově dostupné. Dřevo borovice je však poměrně měkké a vydrží maximálně 15 let i při pravidelné údržbě. Je také náchylné na napadení škůdci, změnu barvy a vznik hub.
 • Smrk – Vlastnostmi se podobá borovici, je však ještě náchylnější na napadení škůdci a chorobami a je zapotřebí se o dřevo starat. Jedná se o levnější variantu.
 • Modřín – Je tvrdší než smrk nebo borovice a je oblíbený pro svou krásnou barvu a kresbu dřeva. Vlastnostmi se dá přirovnat k exotickým dřevinám, avšak výhodou je výrazně nižší cena.
 • Severské dřeviny – Buk, severská borovice nebo jedle z chladnějších oblastí jsou odolnější než dřeviny z našich podmínek, díky jejich pomalejšímu růstu v náročnějších podmínkách.
 • Exotické dřeviny – Jde o nejdražší materiál pro výrobu zahradních houpaček. Patří sem oblíbené středně tvrdé dřevo mahagon filipínský (meranti z rodu shorea), které vyniká odolností a snadnou údržbou. Dále damarovník (také rod shorea) a teakové dřevo mající ještě tvrdší strukturu a vysokou odolnost proti škůdcům a povětrnostním vlivům. Jsou navíc skoro bezúdržbové, teak obsahuje kaučuk a teakový olej, díky nimž lze houpačku ponechat na zahradě celoročně. Oblíbený pro svou dlouhou životnost je také eucalyptus nebo akát severoamerický.

Ratanová houpačka

Ratanové zahradní houpačky jsou moderní a padnou do každé zahrady. Mají přírodní vzhled a neztrácí barvu. Jejich předností je snadná údržba, ohebnost a odolnost, prodávají se smontované a je možné je ihned používat. Sporná je však u ratanu otázka ekologičnosti. Kácení pralesů, dovoz ani výroba syntetického nábytku není k životnímu prostředí příliš šetrná.

 • Přírodní ratan – Získává se z lián palmy Calamus rattan, rostoucí v deštných pralesích Indonésie, a po usušení se z nich splétá nábytek. Vyniká ohebností, odolností a nízkou hmotností. Materiál je náchylnější na povětrnostní vlivy, proto je vhodnější spíše do interiérů.
 • Syntetický ratan – Vyrábí se z polyethylenu. Na rozdíl od přírodního ratanu může zůstat venku celoročně a jeho vzhled se nijak nezmění. Je odolný i proti mrazu a horku. Existují dvě odlišné výrobní postupy. Nábytek se buď plete stejně jako u přírodního ratanu s použitím kovové konstrukce, nebo se lisují celé sestavy s imitací vzoru lián bez kovových součástí. Ratanová houpačka netrpí na korozi.

Závěsná houpací křesla

Připomínají tvar vajíčka a dají se pověsit na strom na zahradu anebo v interiéru. Výhodou je, že stačí pouze jeden kotvící bod. U některých křesel je závěsný rám součástí, díky čemuž je lze postavit kamkoliv bez nutnosti kotvícího bodu. Pořídit můžete i zajímavé designové modely se stříškou nebo set závěsných křesel pro více lidí najednou, které mají výrazně vyšší pořizovací cenu. Vyrábí se nejčastěji ze syntetického nebo přírodního ratanu a s konstrukcí ze dřeva nebo kovu.

Houpací sítě

Jsou určeny spíše na ležení. Síť se jednoduše ukotví mezi dva stromy nebo trámy, vyrábí se z pevných tkanin a silných provazů. Lze sehnat i sítě s konstrukcí, díky níž nebudou potřeba dva pevné body k zavěšení. Konstrukce se vyrábějí z odolného dřeva nebo kovu.

Kapacita a nosnost houpačky

Zvolit si musíte také požadovaný počet míst k sezení a celkovou nosnost, zda vám bude stačit houpačka na terasu pro dva anebo raději vícemístná. Je nutné počítat také s rezervou, aby nedošlo k přetížení houpačky. Vinuté pružiny, na kterých je houpačka zavěšená, musí být z kvalitního materiálu, protože nesou veškerou hmotnost houpací lavice a uživatelů.

 • Jednomístná houpačka – Pro ty, kteří rádi relaxují o samotě, jsou vhodná závěsná křesla nebo houpací sítě pro jednu osobu. Pro závěsná křesla stačí pouze jeden kotvící bod, pro síť dva. Jejich nosnost se pohybuje v rozmezí 80-130 kg a dražší modely závěsných křesel s konstrukcí mají nosnost až 200 kg.
 • Zahradní houpačka pro dva – Ideální pro páry na malé zahrady. Unese obvykle zátěž až 220 kg. Pro dvě osoby jsou nejčastěji určeny i speciální venkovní houpačky, na kterých se nesedí, ale leží.
 • Trojmístná houpačka – Vhodná pro menší rodiny. Její maximální nosnost je okolo 250 kg a jedná se o nejrozšířenější provedení houpaček na zahradu.
 • Čtyřmístná houpací sedačka na zahradu – Vhodná je pro velké rodiny, skvěle poslouží i při zahradních slavnostech. Houpačka pro dospělé snese zátěž až 400 kg.

Rozměry

Při výběru místa pro houpačku je nutné počítat s dostatečným prostorem kolem ní. Nejskladnější jsou pochopitelně závěsná křesla nebo sítě, nejvíce místa zabere čtyřmístná houpačka s konstrukcí.

 • Délka – Houpací lavice na zahradu pro čtyři osoby dosahuje délky okolo 200 cm. Pro jednoho dospělého by mělo připadat 60-70 cm. Závěsná zahradní houpačka pro jednu osobu měří na délku až 120 cm, což výrazně zvyšuje komfort.
 • Výška – Zahradní houpací lavice je zpravidla vysoká okolo 150–180 cm. U závěsných houpaček je celková výška i s podstavcem více než 2 m. Samotné vajíčko měří na výšku zhruba 120 cm.
 • Šířka – Šířka konstrukce zahradní houpačky bývá v rozmezí 110 až 180 centimetry. Výrobci však uvádí u houpaček také hloubku sedu, která se u závěsných křesel pohybuje okolo 70 cm a u houpací lavice na zahradu bývá hloubka v hodnotách 50 až 60 cm.

Hmotnost a stabilita

Kvůli manipulaci s houpačkou je dobré znát také informaci o hmotnosti. Nejtěžší je dřevěná houpačka na zahradu, její hmotnost může dosahovat až 60 kg. Menší houpačky z lehčích materiálů jako je ratan a kov váží v průměru okolo 40 kg. Lehčí variantou jsou závěsná křesla, vážící i pouhých 17 kg, nejlehčí jednoduchá křesla s provázky váží i méně než 2 kg. Pro těžké houpačky je vhodné zvolit celoroční umístění bez častých přesunů a vynikají lepší stabilitou při houpání. U příliš lehkých modelů hrozí při větším zatížení překlopení.

Nezapomeňte zkontrolovat vlastnost podloží, na kterém bude houpačka stát, ať se již rozhodnete pro umístění na terasu, na zahradu nebo v altánu. Povrch by neměl být svažitý nebo hrbolatý a čím těžší houpačka je, tím stabilnější by měla být.

Příslušenství a funkce

Polstrování na zahradní houpačku

Velmi důležitou součástí je měkké polstrování zamezující kontaktu s tvrdým povrchem rámu. Důležitými vlastnostmi je polohování sedadel, zda je polstrování rozděleno na více kusů nebo vcelku a také jeho požadovaná velikost a tloušťka ovlivňující komfort. Pokud kupujete polstrování zvlášť, důkladně změřte sedák houpačky. Vybírejte polstrování s odnímatelnými potahy pro snazší praní a z důvodu blednutí barev polstrování na slunci se používají méně výrazné barvy jako béžová, šedá a podobné. Aby polstrování nesjíždělo z lavičky, může být vybaveno upevňovacími provázky nebo sponami.

 • Syntetické tkaniny – Nejčastěji se pro výrobu polstrování používá polyester, PVC nebo různé gumy. Uživatelé ocení částečnou nepromokavost a dobrou omyvatelnost. Jsou odolnější také vůči povětrnostním podmínkám, nicméně nejsou zpravidla příliš příjemné na dotek.
 • Přírodní látky – Dražší modely disponují potahy z kvalitních tkanin, nejčastěji z bavlny. Takové potahy jsou sice velice příjemné a ekologičtější než syntetické, neměly by se však nechávat venku a musí se častěji prát.
 • Kovová sedadla s výpletem – Kovová houpací lavička na zahradu může mít sedadla vypletena textilií, ratanem nebo jinými syntetickými vlákny. Ty bývají vysoce odolné, pružné a bezúdržbové.

Rozkládací zahradní houpačka

Kvalitní zahradní houpačka může disponovat také příjemnou funkcí rozložení houpací lavice. Zádová část se jednoduše sklopí a poslouží k maximální relaxaci v leže. Luxusní zahradní houpačka disponuje navíc nastavitelným podhlavníkem anebo zvýšením nohou v několika polohách. Některé takovéto houpačky jsou dodávány spolu s velmi pohodlnými polštáři.

Nepromokavá stříška

Většina modelů disponuje stříškou z nepromokavého materiálu jako PVC nebo polyester, díky které může houpačka posloužit i za mírných dešťů. Stříška také plní funkci ochrany proti sluníčku, ochrání uživatele před UV zářením v horkých letních měsících. Stříška by měla být odnímatelná a pratelná v pračce a po zaoblených stříškách lépe stéká voda. Luxusní modely mají zakryty i boční strany a záď.

Moskytiéra

Síť obepínající celou houpačku vás ochrání před nežádoucím hmyzem a vyrábějí se v univerzální velikosti. Důležité je však moskytiéru pořídit v dostatečné velikosti, aby nebránila houpačce v pohybu.

Údržba zahradních houpaček

Dřevěná houpačka na zahradu by se po skončení sezóny měla obrousit, naolejovat a natřít vhodným nátěrem. Pokud nemáte na takovou údržbu čas, pořiďte bezúdržbovou kovovou nebo ratanovou houpačku, u kterých stačí pouze udržovat čisté polstrování a vyprat jej podle pokynů na štítku. Aby stříška a stěny houpačky zůstaly voděodolné, je třeba je impregnovat. Obecně se však doporučuje i kovové části jednou za čas natírat barvou odolnou proti korozi, zejména pak tehdy, kdy již zahradní houpačka slouží několik let.

Skladování

V zimních měsících je dobré houpačku přesunout do sucha, a to nejen dřevěné modely. Kovové a ratanové houpačky jsou sice odolnější vůči vlhku, i tak by však mohlo dojít ke zrezivění některých součástí. Pro skladování jsou výhodné konstrukčně jednoduché houpačky, lépe se složí a tím pádem zabírají méně místa.

Bezpečnost

Před používáním houpačky zrevidujte, zda nikde nevyčnívají žádné šrouby a ostré hrany. Dále zkontrolujte, zda má houpačka kolem sebe dostatek místa a do ničeho nebude při houpání narážet. Ujistěte se, že nestojí ve svahu a nebude se překlápět.

Při houpání s dětmi dbejte maximální opatrnosti, některé modely mají mezi houpací lavicí a konstrukcí poměrně málo místa, kde by se při nepozornosti mohly malé děti poranit. Mějte také na paměti, že zahradní houpačka nerovná se dětská houpačka – houpání má jen omezený rozsah a pokud by se děti houpaly s větší intenzitou, velice snadno může dojít k překlopení celé houpačky.

Otázky při výběru houpačky na zahradu

Jak poznat kvalitní zahradní houpačku?

Kvalitní dřevěné houpačky se vyrábějí především z tvrdého exotického dřeva. Vynikají pevností, avšak potřebují častější údržbu, aby si kvalitu udržely. Kovové houpačky s antikorozním nátěrem jsou téměř bezúdržbové a hodně vydrží, průměr trubek by měl být minimálně 50 mm. Umělé ratanové modely vynikají odolností, vydrží i mráz, a kromě čištění se o ně není třeba starat vůbec. Kvalitní zahradní houpačka musí být maximálně stabilní, být opatřena odolnými vinutými pružinami a mít pevně smontované všechny části.

Houpací lavice nebo zahradní houpací křeslo?

Zahradní houpací lavice je vhodná pro více lidí, avšak pořídit můžete i dvoumístný model. Pro větší rodiny jsou vhodné tří až čtyřmístné houpačky, které mají nosnost až 400 kg. Závěsné houpací křeslo je určeno pro jednoho člověka. Je možné ho zavěsit k pevnému bodu pomocí speciálního háku anebo pořídit křeslo s konstrukcí, které je možné postavit kamkoliv. Mají nosnost maximálně 130 kg, u křesel s konstrukcí to může být až 200 kg.

Co je to rozkládací zahradní houpačka?

Zahradní houpačka s lůžkovou úpravou slouží jako venkovní postel k relaxaci. Opěradlo houpačky se jednoduše sklopí do vodorovné polohy. Dražší modely disponují polohováním podhlavníku nebo oblastí nohou, které je možné přizpůsobit pro maximální pohodlí v několika pozicích. Rozkládací houpačky jsou vybaveny měkkým polstrováním a u některých jsou součástí i velké polštáře.

Je lepší kovová nebo dřevěná houpačka do zahrady?

Oba typy mají své výhody i nevýhody. O dřevo je potřeba se častěji starat a je cenově náročnější. Čím kvalitnější však dřevo je, tím méně údržby zpravidla potřebuje. Vysokou odolností se vyznačují především exotické a severské dřeviny a bezesporu se hodí do každé zahrady a působí přírodně. Kovová zahradní houpačka je oblíbená pro svou jednoduchou údržbu a příznivou pořizovací cenu. Pouze jednou za několik let se doporučuje je znovu natřít barvou odolnou proti korozi.

Kde koupit zahradní houpačku?

Houpačku na zahradu nejjednodušeji koupíte na internetu v jednom z mnoha e-shopů, výhodou je nižší cena i jednoduchost dopravy až k vám domů. Snadno ji také pořídíte v hobby marketech nebo v obchodech s potřebami do domácnosti, zmínit lze Baumax, Obi, Bauhaus, Hornbach, Mountfield, Mobelix nebo Jysk. Levně koupíte zahradní houpačku také v obchodech Tesco nebo Kaufland, zde si ovšem důkladně ověřte robustnost a kvalitu zpracování.

Jaká je cena zahradní houpačky?

Nejlevnější jsou houpací sítě, které pořídíte již v řádech stokorun, levné, ale méně stabilní houpačky s konstrukcí pak koupíte od 1500 Kč. Kovové kvalitní zahradní houpačky mají cenu 3000 až 6000 Kč, dřevěné jsou dražší a jejich cena je obvykle 6000 Kč a více. Rozkládací nebo luxusní houpačky na zahradu jsou nejdražší a jejich cena může být i 25000 Kč. Snížit si výdaje na její pořízení můžete nákupem houpačky v akci, ve výprodeji, a nebo také v bazaru, pokud je však v dobrém technickém stavu.