Vybíráme nejlepší zahradní plynový gril

Grilování patří k oblíbeným letním činnostem a neobejde se bez kvalitního grilu. Při rozhodování, zda elektrický nebo plynový gril, povětšinou rozhodují prostorové dispozice. Šťastlivci v rodinných domech mají dostatek prostoru na zahradní gril na plyn, který je obecně rozměrnější. Oproti grilu na uhlí je grilování na zahradním plynovém grilu zdravější, jelikož nedochází k přímému kontaktu ohně s potravinou a současně nevzniká žádný kouř. Snadná obsluha navíc umožňuje připravit propečený steak během krátké chvíle. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší plynové grily pro rok 2021, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší plynové grily (Test 2021)

Recenze plynových grilů

Campingaz 2 Series Classic EXS

Campingaz 2 Series Classic EXS recenze a test

Plynový gril Campingaz 2 Series Classic EXS umožňuje grilování na celé ploše roštu nebo jen na jedné polovině, a to díky dvěma hořákům nacházejícími se pod roštem s vlastní regulací. Okamžité grilování zajišťuje piezo zapalování a zvyšující se teplotu lze sledovat na teploměru ve víku, Gril je dále vybaven odkládací plochou, postranním hořákem nebo ohřívacím roštem, který lze využít na rozpékání nebo udržení teploty.

Pro – Kvalitní a výkonný gril
Proti – Počet rozšiřujících doplňků

ZOBRAZIT NABÍDKU

Campingaz 3 Series Woody L INT

Campingaz 3 Series Woody L INT recenze a testZahradní gril na plyn Campingaz 3 Series Woody L INT poskytne slušný výkon (9,6 kW), velký grilovací prostor se smaltovým roštem (2800 cm2) a nízkou spotřebu plynu (0,698 Kg/h). Jde o typický model určený na oslavy nebo akce pro více osob. I přes vyšší hmotnost grilu není manipulace zásadní problém, a to díky zabudovaným kolečkám. Praktické je rovněž obložení grilu se dvěma odkládacími stolky a držáky na rukavice nebo grilovací nástroje. Vanu grilu lze navíc rozebrat a vložit do myčky, což zjednodušuje údržbu.

Pro – Modulární systém, obložení z akátového dřeva
Proti – Nemá boční plotýnku

ZOBRAZIT NABÍDKU

Campingaz 2 Series Compact LX

Campingaz 2 Series Compact LX recenze a testMenšími rozměry disponuje plynový gril Campingaz 2 Series Compact LX, který lze snadno přenášet a zároveň řeší problém nedostatku prostoru. Smaltovaný rošt doplňují dva hořáky se samostatnou regulací, a tedy možností grilovat jen na polovině plochy. Kromě kompaktních rozměrů jde zároveň o úsporný plynový gril, přičemž pěti kilová PB lahev vydrží zhruba na deset hodin grilování.

Pro – Kompaktní rozměry, spotřeba plynu
Proti – Chybí háčky pro pomůcky

ZOBRAZIT NABÍDKU

Compass PARTY POINT

Compass PARTY POINT recenze a testK základním plynovým grilům se řadí Compass PARTY POINT, čemuž odpovídá i jeho nízká cena. Výkon grilu je 5,85 kW a disponuje dvěma samostatnými hořáky chráněnými flavorizérem k zamezení kontaktu plamenu s odkapávajícím tukem. Grilovací plocha má rozměr 1819 cm2 a váha grilu činní 16,5 kg. Nízká váha může být výhodou při přenášení, na druhou stranu se mohou vyskytnout problémy se stabilitou grilu.

Pro – Nízká spotřeba a cena
Proti – Možná horší stabilita vlivem nízké váhy

ZOBRAZIT NABÍDKU

G21 Texas BBQ

G21 Texas BBQ recenze a testDomácí plynový gril G21 Texas BBQ disponuje třemi hořáky a smalt litinovým roštem, přičemž plocha pro grilování je rozdělena na dvě části, kde první má klasický rošt a druhý ocelové plechy. Je tak možné přizpůsobit přípravu masa a jiných surovin. Ve výbavě je nezbytný teploměr i sklopné odkládací stolky na bocích. Co ovšem nemá je postranní hořák s horním roštem.

Pro – Čtyři kolečka pro snadnou manipulaci, rozdělení grilovací plochy
Proti – Malý prostor pod grilem pro umístění 10 kg bomby

ZOBRAZIT NABÍDKU

ACTIVA Lava

ACTIVA Lava recenze a testACTIVA Lava je specifický tím, že jde o gril s lávovými kameny umístěnými pod roštem. Pod nimi jsou dva plynové hořáky, které ohřívají kameny a přenáší teplo k roštu. Grilovací plochu doplňuje vyklápěcí rošt, kde lze rozpékat pečivo nebo udržovat ugrilované maso teplé. Víko grilu má kromě teploměru také okénko pro kontrolu vnitřního prostoru. K nevýhodám lze zmínit nutnost odpojení PB lahve při přemisťování, jelikož na ní chybí držák.

Pro – Ohřev lávovými kameny
Proti – Absence držáku na PB lahev

ZOBRAZIT NABÍDKU

G21 Mexico BBQ Premium Line

G21 Mexico BBQ Premium Line recenze a testSkutečně velký je venkovní gril na plyn G21 Mexico BBQ Premium Line vyrobený z nerezu a s rošty z litiny. Rošt má plochu o velikosti 4158 cm2, což je výrazně nad průměr běžného plynového grilu. K ohřevu potřebuje rovněž více hořáků, přesněji 6, a k tomu má ještě boční plotýnku. Větší počet osob tedy není problém s tímto grilem obsloužit. Ve výbavě má kromě jiného nerezovou otočnou jehlu poháněnou motorem, na které lze připravit třeba drůběž.

Pro – Plocha grilovacího roštu, otočná jehla s motorem
Proti – Velká hmotnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Campingaz C-line 2 DLX

Campingaz C-line 2 DLX recenze a testPlynový gril Campingaz C-line 2 DLX zaujme technologií RBS, kdy jsou umístěny dva hořáky na bocích proti sobě a vytápí tak prostor nad roštem. Výhodou tedy je, že se odkapávající tuk nedostává do kontaktu s plamenem a přispívá tak ke zdravějšímu grilování. S výkonem hořáků 7,8 kW a spotřebou plynu 0,568 Kg/h nejde o nijak vyčnívající model a patří tak k průměru kategorie. Kromě hlavního má též sekundární vyklápěcí rošt a na bocích pak odkládací stolky.

Pro – Odlišný typ ohřevu
Proti – V balení není regulátor tlaku

ZOBRAZIT NABÍDKU

Campingaz Xpert 100 L Rocky

Campingaz Xpert 100 L Rocky recenze a testDalší plynový gril s lávovými kameny je Campingaz Xpert 100 L Rocky, který zároveň patří k základním modelům s přijatelnou cenou. Lávové kameny jsou roztápěny dvěma plynovými hořáky, a ty pak předávají sálavým teplem energii zelenině a masu na roštu. Plocha roštu je poměrně malá (1500 cm2) a nízká je rovněž váha grilu s 20,2 kg. Překvapující je absence teploměru, na druhou stranu vzhledem k přítomným lávovým kamenům bude příjemnější otevřené grilování bez zaklopeného víka. Po každém grilování je nutné nechat kameny dostatečně vypálit, aby byly opět připraveny na další použití.

Pro – Kompaktní provedení s lávovými kameny
Proti – Chybějící teploměr

ZOBRAZIT NABÍDKU

Campingaz 4 Series Woody L INT

Campingaz 4 Series Woody L INT recenze a testZahradní plynový gril Campingaz 4 Series Woody L INT je specifický svým výkonem a kapacitou, což ho pasuje na ideálního kandidáta pro velké akce. Disponuje totiž výkonem 12,8 kW a plochou roštu o výměře 3500 cm2, který je dále rozdělen na smaltový rošt a ocelový tál. Na horním roštu pak lze dopéct pečivo nebo připravit křehkou zeleninu. Stolky z masivního dřeva dále poskytují dostatečný odkládací prostor a po konci grilování je možné většinu dílů grilu umýt v myčce.

Pro – Rozdělení plochy roštu, vysoký výkon
Proti – Absence boční plotýnky

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat zahradní gril na plyn

Rozhodující bude výtěžnost venkovního grilu, tedy pro kolik osob budete typicky připravovat grilované pokrmy. Podle toho se dále zaměříte na kompaktní nebo větší a výkonné plynové grily s velkou plochou roštu.

Výkon grilu

Výkon se do značné míry odvíjí od plochy roštu a počtu hořáků. Do 5 kW jsou plynové grily menších rozměrů, menší počet osob a méně častou přípravu. Průměr je mezi 5 kW a 10 kW, kde se nachází většina venkovních plynových grilů. Nad 10 kW se pohybují profesionální grily a čím více směřují k 20 kW, tím optimálnější bude pro velké a rozsáhlé grilovací akce.

Grilovací rošt

Obvyklá plocha roštu je mezi 2000 a 3000 cm2 s tím, že se opět najdou grily vybočující směrem nahoru a dolů. Lišit se pak může materiál roštu, který je buď z litiny nebo ze smaltu. Některé modely umožňují vyměnit střed grilu za kámen na pizzu, pánev wok nebo stojan na drůbež a tím rozšířit využití grilu.

Hořáky a způsob ohřevu

Zjednodušený popis toho, jak funguje plynový gril je ten, že zapojením ventilu na plynovou lahev začne proudit propan-butan do hořáků, kterých se v grilu vyskytuje hned několik (od dvou až po sedm). Jednotlivé hořáky jsou regulovatelné a lze tak dosáhnout rozdílných teplot pro odlišný způsob přípravy nebo jiné potraviny. Samotná zapálení probíhá pomocí piezo škrtátka bez potřeby sirek nebo zapalovače.

Kontaktní ohřev

Nejčastějším způsobem je kontaktní ohřev, kdy jsou hořáky umístěny pod roštem a chráněny flavorizérem proti odkapávanému tuku a šťávě. Ten zakrývá plamen čímž nedochází ke spalování a předchází možnému vznícení.

Lávové kameny

Od kontaktního ohřevu se liší tím, že místo flavorizérů jsou nad hořáky umístěny lávové kameny, které akumulují teplo a dále jej předávají připravovaným pokrmům. Kameny sice dokáží držet teplo po dlouhou dobu, hrozí však za určitých podmínek vzplanutí. Po každém grilování je nutné alespoň po dobu 15 minut nechat gril zapnutý k úplnému vypálení lávových kamenů. Po čase je rovněž nutné kameny vyměnit (konec životnosti poznáte tak, že se začnou drolit).

RBS

RBS je systém sálavých hořáků, kde jsou dva hořáky umístěny naproti sobě v bocích grilovací vany. Výhodou je zamezení kontaktu odkapávajících tuků a plynových hořáků. Nedojde tak ke vzplanutí ani produkci kouře. Určitá nevýhoda je v rovnoměrném zahřátí plochy roštu, bez možnosti teplotu regulovat jako u předchozích způsobů.

Rozměry a hmotnost

U venkovních grilů na zahradu jsou rozměry méně podstatným parametrem a s dostatečným prostorem se většinou předem počítá. S většími rozměry jde ruku v ruce také hmotnost, která se pohybuje mezi 20 a 50 kg. Proto jsou součástí kolečka pro příjemnější manipulaci.