Vybíráme nejlepší zvlhčovač vzduchu

Nízká vlhkost je příčinou suchého vzduchu, který vyvolává nejrůznější zdravotní potíže. V klimatizovaných prostorách nebo bytech tak může pomoci zvlhčovač vzduchu, který relativní vlhkost vyrovná a zmírní tak příznaky suchého vzduchu, což ocení mimo jiné hlavně astmatici. Ionizátor vzduchu, respektive ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s ionizátorem dále zlepšuje kvalitu vzduchu tak, že nabíjí jeho molekuly záporným nábojem. V našem výběru jsme dali dohromady nejlepší zvlhčovače vzduchu pro rok 2024, s ohledem na recenze, testy a hodnocení uživatelů.

Nejlepší zvlhčovače vzduchu (Test 2024)

Recenze zvlhčovačů vzduchu

Hyundai HUM 770

Hyundai HUM 770 recenze a test

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 770 má přítomný ionizátor pro zkvalitnění vzduchu a jeho provozní doba dosahuje 52 h, k čemuž mu dopomáhá dostatečně velký, 5,2 l zásobník na vodu. Ovládání zvlhčovače probíhá skrze LCD displej a doprovodná tlačítka. V prostoru 62,5 m3 lze nastavit proudění páry ve třech stupních a díky nízké hlučnosti zbytečně nepoutá vaši pozornost. Z funkcí lze zmínit odložený start nebo vypnutí a dále automatické udržování přednastavené vlhkosti.

Pro – Cena/výkon, zásobník na vodu a délka provozu
Proti – Ostrá svítivost displeje

ZOBRAZIT NABÍDKU

Guzzanti GZ 987

Guzzanti GZ 987 recenze a testDalší ultrazvukový zvlhčovač vzduchu je Guzzanti GZ 987, disponující 2 litrovým zásobníkem a schopností vyprodukovat páru z 0,2 l za hodinu. Udávaný doporučený prostor je sice 120 m3, efektivně zvlhčí vzduch spíše na polovině. Potěšující je noční osvětlení a funkce automaticky regulující vlhkost. Specifikem tohoto modelu je pak skládací hubice, se kterou lze usměrnit výpusť páry.

Pro – Noční osvětlení, usměrňující hubice
Proti – Krátký napájecí kabel

ZOBRAZIT NABÍDKU

Ionic-CARE Ocean-CARE H4

Ionic-CARE Ocean-CARE H4 recenze a testZvlhčovač Ionic-CARE Ocean-CARE H4 kombinuje jak ultrazvukovou technologii, tak teplou páru. Umožňuje předehřát vodu a zničit tak bakterie, přičemž je přítomný demineralizační filtr, díky kterému nemusíte nijak zvlášť předpřipravovat vodu. Ve výbavě má otočnou parní trysku a umožňuje nastavení ve třech režimech (auto, noční, vlastní) v prostoru o velikosti 52 m3.

Pro – Ultrazvuk a teplá pára
Proti – Systém plnění vody

ZOBRAZIT NABÍDKU

Steba LB 5

Steba LB 5 recenze a testVelkým zásobníkem vody disponuje zvlhčovač vzduchu Steba LB 5, a to rovnou 6 litry. Rovněž uvolňování páry, a tedy spotřeba vody, je vyšší, přesněji 0,4 l za hodinu. Základní příkon spotřebiče je pak 140 W, ovšem v ECO režimu je snížen na 40 W. K provozu není potřeba speciálně upravená voda díky vodnímu a antibakteriálnímu filtru. Speciální keramický filtr dále vodu změkčuje a zbavuje zápachu. Ionizací také nasycuje vzduch zápornými ionty a tím ho zkvalitňuje.

Pro – Objemná nádoba na vodu, velký výkon
Proti – Vyšší základní příkon

ZOBRAZIT NABÍDKU

Dyson AM10

Dyson AM10 recenze a testDyson AM10 se řadí k technologicky propracovaným zvlhčovačům vzduchu. Ultrasonický generátor zajišťuje tvorbu páry, Ultraviolet Cleanse technologie se zaměřuje na likvidaci bakterií a Air Multiplier systém se stará o rovnoměrný a bezvrtulový proud vzduchu. Zvlhčovač lze ovládat dálkovým ovládáním s možností nastavit teplotu, vlhkost a proud vzduchu. Ocenění od asociace Allergy Standards také dokládá jeho pozitivní působení na alergiky i astmatiky.

Pro – UV-C flitr, ultrasonický generátor
Proti – Vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Hyundai HUM 282

Hyundai HUM 282 recenze a testK základním ultrazvukovým zvlhčovačům patří Hyundai HUM 282, vhodný do menších prostor pod 40 m3. Tomu odpovídá i nižší provozní doba kolem 22 h, spolu s menším zásobníkem na vodu. K výhodám lze zařadit kompaktní rozměry a snadné ovládání otočným knoflíkem. Jelikož jde o základní model, marně byste tu hledali ionizátor, časovač a další nadstandardní výbavu.

Pro – Základní model s nízkou cenou a snadným ovládáním
Proti – Složitější doplňování vody

ZOBRAZIT NABÍDKU

Nature7 ALADDIN DF12AL

Nature7 ALADDIN DF12AL recenze a testSpecifikem ultrazvukového zvlhčovače vzduchu Nature7 ALADDIN DF12AL je možnost přidat esenciální oleje, které provoní vzduch v místnosti. Při naplněný běžnou vodou je z něj pak obyčejný zvlhčovač vzduchu, bohužel s nízkým výkonem. Na ten ovšem není primárně určen. Uplatní se v salonech nebo wellness centru a provoní místnost až 50 m3 velkou. Příznačný je také jeho tvar Aladinovy lampy doplněný o LED diody měnící barvy.

Pro – Esenciální oleje, stylový doplněk
Proti – Nízký výkon

ZOBRAZIT NABÍDKU

Boneco 2055D

Boneco 2055D recenze a testČistič a zvlhčovač sloužící zároveň jako pračka vzduchu, tak lze popsat Boneco 2055D disponující dvěma disky, které tyto role umožňují. Vyznačuje se provozní tichostí i dostatečným výkonem, a přitom nízkým příkonem. Studenou páru vytváří ze zásobníku o objemu 4,5 l a mezi funkcemi najdete také ionizaci, časovač ovšem ne.

Pro – Diskový zvlhčovač, tichý provoz
Proti – Vyšší cena

ZOBRAZIT NABÍDKU

Steba LB7

Steba LB7 recenze a testUltrazvukový zvlhčovač vzduchu Steba LB7 má vyšší příkon (130 W) a tomu odpovídající i vyšší výkon se spotřebou vody 0,4 l za hodinu z nádoby o objemu 6 l. Jeho výkonnost jde ovšem i zkrotit na pouhých 30 W a zajistit tak méně nákladný provoz. Kromě ovládání na přístroji přes LCD displej a tlačítka, lze využít také dálkové ovládání nebo automatickou funkci vypnutí. Keramický filtr změkčuje vodu a zbavuje jí zápachu, přičemž je doplněn o antibakteriální filtraci a funkci předehřevu pro likvidaci bakterií.

Pro – Objem vodní nádrže, výkonný provoz
Proti – Neuvedena hlučnost

ZOBRAZIT NABÍDKU

Bionaire BU7500

Bionaire BU7500 recenze a testPoslední zvlhčovač vzduchu je Bionaire BU7500, který umožňuje tvorbu studené i teplé páry pomocí ultrazvukové jednotky a topného tělesa. Obslouží provoz v prostoru 70 m3, přičemž lze nastavit vlhkost mezi 35% a 65% nebo ponechat auto regulaci. Perspektivní model postrádá ionizaci, jinak ale nezklame. Lze totiž nastavit auto vypnutí nebo také směr výstupu páry. Občasnou výměnu bude vyžadovat demineralizační filtr, který ale umožňuje naplnění vodou, která neprošla filtrací a čištěním.

Pro – Kubistický vzhled, teplá i studená pára
Proti – Absence ionizace vzduchu

ZOBRAZIT NABÍDKU

Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

V nabídce se objevují odlišné konstrukce, velikosti i provedení. Zvlhčovače vzduchu se liší typem odparu, výkonem odpaření a v neposlední řadě také výbavou a funkcemi jako ionizátor nebo časovač.

Typy odparů

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu má tichý provoz, malou spotřebu energie, a přitom disponuje vysokým výkonem. Ultrazvukový oscilátor rozvibruje vodu a vytváří mikrokapičky, jež se dále šíří do vzduchu. Vyžaduje čerstvou a přefiltrovanou vodu zbavenou minerálů a dalších potenciálně závadných látek. V opačném případě hrozí snížení životnosti spotřebiče, ale i šíření bakterií nebo plísní.

Zvlhčovače vzduchu se studenou párou

Tento typ zvlhčovače má pomalejší odpařování vody a nestoupá z něj viditelná pára. Funguje na bázi disku, kde se zachytává voda a ta je pomocí ventilátoru rozháněna do ovzduší. Nedochází tak k přesycení prostoru párou, kterou není vzduch schopen pojmout a proces je tak přirozenější.

Zvlhčovače vzduchu s teplou párou

Jde o postupně nahrazovanou technologii ultrazvukovými zvlhčovači, především kvůli provozním nákladům. Topné tělísko zajišťuje odpaření vody z nádoby a následně se rozptyluje v prostoru. Výhodou je převaření vody, kterým dojde ke zničení potenciálně závadných látek.

Zásobník na vodu a její spotřeba

Objem zásobníku na vodu se pohybuje mezi 2 a 6 litry, přičemž spotřeba vody (množství jaké je zvlhčovač schopen vpravit do éteru) je typicky od 0,2 l po 0,4 l za hodinu.

Doporučený prostor, příkon

Doporučený prostor je určitým vodítkem, nutno podotknout, že značně orientačním. Tato informace se hodí hlavně v případech, kdy plánujete využít zvlhčovač v malých nebo naopak velkých prostorech. Provoz zvlhčovače je typicky mnoha hodinový, proto hraje roli také spotřeba a tedy příkon. K nejúspornějším patří ultrazvukové zvlhčovače vzduchu, na opačné straně pak stojí zvlhčovače s teplým odparem.

Funkce

Hlavní funkcí je ionizátor obohacující vzduch o anionty. Jeho rolí je zlepšit kvalitu vzduchu pomocí záporných iontů, podobně jako v lese nebo u moře. Mezi dalšími funkcemi lze najít časovač pro odložený start či vypnutí nebo nastavení síly tvorby páry. Tu lze nastavit manuálně, případně automaticky, kdy čidla pohlídají hladinu relativní vlhkosti samy a podle toho řídí intenzitu odparu.